FAVORIT 77009 FI ASTIANPESUKONE SV DISKMASKIN KÄYTTÖOHJE BRUKSANVISNING 2 26
TÄYDELLISTEN TULOKSIEN SAAVUTTAMISEKSI Kiitämme teitä tämän AEG-tuotteen valitsemisesta. Olemme kehittäneet tämän tuotteen tarjotaksemme teille huipputason suorituskyvyn moneksi vuodeksi. Laitteen innovatiiviset teknologiat tekevät elämästänne yksinkertaisempaa – kyseisiä ominaisuuksia ei välttämättä löydy tavallisista laitteista. Käyttäkää muutama minuutti lukemiseen, jotta voitte hyödyntää laitteen ominaisuudet parhaalla mahdollisella tavalla.
Sisällys 3 SISÄLLYS 4 7 8 10 11 12 12 13 14 15 16 18 19 22 22 22 Turvallisuusohjeet Laitteen kuvaus Käyttöpaneeli Laitteen käyttö Vedenpehmentimen asettaminen Astianpesukoneen erikoissuolan käyttö Pesuaineen ja huuhtelukirkasteen käyttö Multitab-toiminto Ruokailuvälineiden ja astioiden järjestäminen koneeseen Pesuohjelmat Pesuohjelman valitseminen ja käynnistäminen Hoito ja puhdistus Käyttöhäiriöt Tekniset tiedot Ympäristönsuojelu Asennus Tässä käyttöohjeessa käytetään seuraavanlaisia symbolimerkkejä: T
Turvallisuusohjeet TURVALLISUUSOHJEET Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen asentamista ja käyttöä: • Turvallisuutesi ja omaisuuden turvallisuuden vuoksi. • Ympäristön suojelemiseksi. • Laitteen virheettömän käytön takaamiseksi. Säilytä nämä ohjeet aina laitteen mukana, myös muuton yhteydessä tai laitteen vaihtaessa omistajaa. Valmistaja ei ota vastuuta vahingoista, jotka aiheutuvat laitteen virheellisestä asennuksesta tai käytöstä.
Turvallisuusohjeet 5 • Älä aseta huuhtelukirkastesäiliöön mitään muuta ainetta kuin huuhtelukirkastetta (astianpesukoneen puhdistusainetta, nestemäistä pesuainetta). Ne voivat vahingoittaa laitetta. • Tarkista ennen ohjelman käynnistämistä, että suihkuvarret pyörivät esteettä. • Laitteesta voi tulla kuumaa höyryä, jos luukku avataan pesuohjelman ollessa käynnissä. Olemassa on palovammavaara. • Älä poista astioita laitteesta, ennen kuin pesuohjelma on päättynyt.
Turvallisuusohjeet – Älä laita vedenottoletkua tai varoventtiiliä veteen. – Jos vedenottoletku tai varoventtiili vaurioituu, irrota pistoke heti pistorasiasta. – Varoventtiilillä varustetun vedenottoletkun saa vaihtaa ainoastaan pätevä asentaja tai huoltoliike. VAROITUS! Vaarallinen jännite. Sähköliitäntä • • • • • • • • Laite on kytkettävä maadoitettuun pistorasiaan. Varmista, että arvokilven sähkötiedot vastaavat kotitalouden sähköverkon arvoja. Kytke pistoke maadoitettuun pistorasiaan.
Laitteen kuvaus 7 VAROITUS! Konetiskiaineet ovat vaarallisia ja ne voivat aiheuttaa korroosiota! • Jos konetiskiaineet pääsevät aiheuttamaan vahinkoa, ota välittömästi yhteys lääkäriin. • Jos konetiskiainetta pääsee suuhun, ota välittömästi yhteys lääkäriin. • Jos konetiskiaineita pääsee silmiin, ota välittömästi yhteys lääkäriin ja huuhtele silmät vedellä. • Pidä konetiskiaineet turvallisessa paikassa lasten ulottumattomissa.
Käyttöpaneeli KÄYTTÖPANEELI 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 3 4 9 8 5 6 7 Virtakytkin Ohjelmaopas Program-painike Ohjelman merkkivalot Näyttö Delay-painike Start-painike Merkkivalot Option-painike Merkkivalot Multitab-toiminnon merkkivalo. Syttyy, kun otat toiminnon käyttöön. Extra Hygienia-merkkivalo. Syttyy, kun otat toiminnon käyttöön. Pesuvaiheen merkkivalo. Syttyy, kun pesuvaihe on käynnissä. Huuhteluvaiheen merkkivalo. Syttyy, kun huuhteluvaihe on käynnissä. Kuivausvaiheen merkkivalo.
Käyttöpaneeli 9 Merkkivalot Luukun merkkivalo. Syttyy, kun ovi on avoinna tai kun ovea ei ole suljettu kunnolla. 1) Kun suolan ja/tai huuhtelukirkasteen säiliö on tyhjä, vastaava merkkivalo ei syty ohjelman ollessa käynnissä. Virtakytkin Paina virtakytkintä laitteen kytkemiseksi toimintaan ja pois toiminnasta. Kun ohjelman päättymisestä on kulunut kymmenen minuuttia, Auto Off-toiminto kytkee laitteen automaattisesti pois toiminnasta. Tämä vähentää energiankulutusta.
Laitteen käyttö Option-painike Paina neljästi Multitab POISTETTU KÄYTÖSTÄ Extra Hygienian lisäys POISTETTU KÄYTÖSTÄ Toiminnot Multitab Jos käytät yhdistelmäpesuainetabletteja ("3 in 1", "4 in 1", "5 in 1", jne.), käytä Multitabtoimintoa. Katso kohta "Multitab-toiminto". Extra Hygienian lisäys Tämä toiminto parantaa pesutuloksen hygieniaa. Huuhtelun aikana lämpötila jää 10-14 minuutin ajaksi arvoon 70 °C.
Vedenpehmentimen asettaminen 11 VEDENPEHMENTIMEN ASETTAMINEN Vedenpehmennin poistaa vedestä mineraaleja ja suoloja. Kyseiset mineraalit ja suolat voivat vaurioittaa laitetta. Säädä vedenpehmentimen tasoa, jos se ei sovi alueesi veden kovuuteen. Kysy paikallisen veden kovuus paikalliselta vesilaitokselta. Vedenkovuus Vedenkovuuden asetus Saksalainen järjestelmä (dH°) Ranskalainen järjestelmä (°TH). mmol/l Clarken järjestelmä.
Astianpesukoneen erikoissuolan käyttö 5. Paina Program-painiketta. • Ohjelman merkkivalot PRO ja SILENT sammuvat. • Ohjelman merkkivalo AUTO vilkkuu edelleen. = taso 5). • Näytössä näkyy vedenpehmentimen asetus (esim. 6. Muuta asetus painamalla toistuvasti Program-painiketta. 7. Kytke laite pois toiminnasta vahvistaaksesi asetukset. Jos vedenpehmentimen taso on asetettu elektronisesti tasoon 1, suolan merkkivalo ei syty. ASTIANPESUKONEEN ERIKOISSUOLAN KÄYTTÖ Suolasäiliön täyttäminen 1.
Multitab-toiminto 13 Konetiskiaineen käyttö Voit suojella ympäristöä käyttämällä vain tarvitsemasi määrän pesuainetta. Noudata pesuainepakkauksessa annettuja valmistajan ohjeita. Pesuainelokeron täyttäminen: 1. Painamalla vapautuspainiketta 2 voit avata huuhtelukirkastelokeron luukun 7 . 2. Laita pesuainetta lokeroon 1 . 3. Jos käytät esihuuhtelun sisältävää pesuohjelmaa, laita laitteen luukun sisäpuolelle pieni määrä pesuainetta. 4. Jos käytät pesuainetabletteja, laita pesutabletti pesuainelokeroon 1 .
Ruokailuvälineiden ja astioiden järjestäminen koneeseen Ota Multitab-toiminto käyttöön tai poista se käytöstä ennen pesuohjelman käynnistämistä. Multitab-toimintoa ei voi ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä pesuohjelman ollessa käynnissä. Varmista aina ennen pesuohjelman käynnistämistä, että Multitab-toiminto on käytössä. Multitab-toiminnon käytöstä poistaminen ja konetiskiaineen, suolan ja huuhtelukirkasteen käyttäminen erikseen 1. Paina Option-painiketta kunnes Multitab-toiminnon merkkivalo sammuu.
Pesuohjelmat 15 PESUOHJELMAT Ohjelma Likaisuusaste Pestävät astiat Ohjelman kuvaus Kaikki Ruokailuastiat, ruokailuvälineet, kattilat ja pannut Esipesu Varsinainen pesu 45 °C tai 70 °C Huuhtelut Kuivaus Kyllä, vaikuttaa. Erittäin liRuokailuastiat, kaiset astiat ruokailuvälineet, kattilat ja pannut Esipesu Varsinainen pesu 70 °C Huuhtelut Kuivaus Kyllä, ei vaikuta. Normaalili- Ruokailuastiat kaiset astiat ja ruokailuvälineet Esipesu Varsinainen pesu 50 °C Huuhtelut Kuivaus Kyllä, ei vaikuta.
Pesuohjelman valitseminen ja käynnistäminen Kulutusarvot Energiankulutus (kWh) Ohjelma1) Vedenkulutus (litroina) 0,9 - 1,7 8 - 15 1,5 - 1,6 13 - 14 1,1 - 1,2 9 - 11 0,9 9 0,9 - 1,0 9 - 11 1,4 - 1,5 14 - 15 0,1 4 1) Ohjelman kesto näkyy näytössä. Kulutusarvot voivat vaihdella veden paineen ja lämpötilan sekä energiansyötön ja astioiden määrän mukaisesti. PESUOHJELMAN VALITSEMINEN JA KÄYNNISTÄMINEN Pesuohjelman käynnistäminen ilman ajastusta 1. 2. 3. 4. Sulje luukku.
Pesuohjelman valitseminen ja käynnistäminen 17 • Ajastuksen aika vilkkuu näytössä. • Ajastuksen merkkivalo palaa. 6. Kun painat Start-painiketta, viiveajan laskenta alkaa automaattisesti. • Ajastimen aika ei enää vilku näytössä. • Asetetun pesuohjelman vaiheen merkkivalot sammuvat. • Kun asetettu aika on kulunut loppuun, pesuohjelma käynnistyy automaattisesti. – Käynnissä olevan vaiheen merkkivalo palaa. Luukun avaaminen pysäyttää ajastimen.
Hoito ja puhdistus 3. Pidä laitteen luukkua auki joitakin minuutteja saavuttaaksesi paremmat kuivaustulokset. Astioiden poistaminen koreista • Anna astioiden jäähtyä, ennen kuin tyhjennät ne koneesta. Kuumat astiat särkyvät helposti. • Tyhjennä ensin alakori ja vasta sen jälkeen yläkori. • Laitteen reunoilla ja luukussa voi olla vettä. Ruostumaton teräs jäähtyy nopeammin kuin astiat. HOITO JA PUHDISTUS Sihtien poistaminen ja puhdistaminen Likaiset sihdit huonontavat pesutulosta.
Käyttöhäiriöt 7. Aseta sihti (B) alkuperäiseen asentoonsa. Varmista, että se kiinnittyy oikein kahteen ohjaimeen (C). 8. Aseta sihti (A) paikoilleen sihtiin (B). Käännä sihtiä (A) myötäpäivään, kunnes se lukittuu paikoilleen. 19 C Suihkuvarsien puhdistaminen Älä irrota suihkuvarsia. Jos suihkuvarsien reiät ovat tukkeutuneet, poista lika ohutpäisellä esineellä. Ulkopintojen puhdistaminen Puhdista koneen ja ohjauspaneelin ulkopinnat kostealla, pehmeällä liinalla. Käytä vain mietoja puhdistusaineita.
Käyttöhäiriöt Ongelma Koneeseen jää vettä. Mahdollinen syy Altaan poistoviemäri on tukossa. Mahdollinen ratkaisu Puhdista altaan poistoviemäri. Tyhjennysletku on liitetty virheellises- Varmista, että liitäntä on virheetön. ti. Tyhjennysletku on vaurioitunut. Varmista, ettei tyhjennysletkussa ole vaurioita. Vesivahinkosuojaus on käytössä. Sulje vesihana ja ota yhteyttä huoltopalveluun. Pesuohjelma ei Laitteen luukku on auki. Luukun käynnisty. merkkivalo palaa. Sulje luukku.
Käyttöhäiriöt Ongelma Mahdollinen syy 21 Mahdollinen ratkaisu Konetiskiainetta on käytetty liian vähän tai ei lainkaan. Varmista, että konetiskiainetta on riittävästi. Suolasäiliö on tyhjä. Täytä suolasäiliö astianpesukoneille tarkoitetulla erikoissuolalla. Virheellinen vedenpehmentimen asetus. Säädä vedenpehmentimen taso oikeaksi. Suolasäiliön korkki ei ole kunnolla kiinni. Varmista, että suolasäiliön korkki on kunnolla kiinni.
Tekniset tiedot TEKNISET TIEDOT Mitat Leveys Korkeus Vedenpaine 596 mm 818 - 878 mm Syvyys 595 mm Minimi 0,5 bar (0,05 MPa) Maksimi 8 bar (0,8 MPa) Vesiliitäntä 1) Kylmä tai kuuma vesi enintään 60 °C Kapasiteetti Astiaston koko (henkilöluku) 12 1) Liitä vedenottoletku hanaan, jossa on 3/4 tuuman kierre. Laitteen luukun sisäreunassa oleva arvokilpi sisältää sähköliitäntätiedot. Jos vesi kuumennetaan vaihtoehtoisen, ympäristöystävällisemmän energian avulla (esim.
Asennus 820-880 mm Tarkista, että syvennyksen mitat vastaavat kuvan mittoja. 600 mm Höyrysuoja Kiinnitä höyrysuojaalumiiniteippiä työtason etuosaan koko leveydelle. Laitteen korkeuden säätäminen 1. Poista säädettävä jalusta. 2. • Nosta laitteen etuosaa kääntämällä kahta etujalkaa myötäpäivään. • Nosta laitteen takaosaa kääntämällä keskellä olevaa ruuvia vastapäivään.
Asennus Asenna laite työtason alle tai viereisiin kalusteisiin. VAROITUS! Varmista, että laite asennetaan turvallisten rakenteiden alle ja viereen henkilövahinkojen ja vaurioiden estämiseksi. Asenna laite työtason alle tai viereisiin kalusteisiin käyttämällä kiinnikkeitä. 1. Kiinnitä kiinnikkeet laitteen yläosassa oleviin aukkoihin. 2. Kiinnitä laite ruuveilla (ylöspäin tai sivusuuntaan) tiukasti paikalleen. Varmista, että ruuvit ovat tiukassa.
Asennus 25 Viemäriliitäntä max 400 cm Liitä tyhjennysletku: • Poistoviemäriin ja kiinnitä se työtason alle. Tällä tavoin likavesi ei pääse virtaamaan altaasta takaisin koneeseen. • Tuuletusaukolla varustettu pystyputki. Sisämax 85 cm halkaisija on oltava vähintään 4 cm. Altaan tulppa ei saa olla kiinnitetty, kun kone tyhjentää vettä, sillä tässä tapauksessa vesi voi min 40 cm virrata takaisin koneeseen. Tyhjennysletkun jatke voi olla enintään 2 m pitkä.
FÖR PERFEKT RESULTAT Tack för att du valt denna produkt från AEG. Vi har skapat den så att du ska kunna få felfritt resultat i många år, med innovativa tekniker som gör livet enklare – funktioner som du inte skulle hitta hos vanliga produkter. Varsågod att ägna några minuter åt att läsa detta för att få ut så mycket som möjligt av produkten. TILLBEHÖR OCH RESERVDELAR I AEG:s webbutik finner du allting som du behöver för att hålla dina AEG-produkter snygga och i perfekt skick.
Innehåll 27 INNEHÅLL 28 31 32 34 35 36 36 37 38 38 40 42 43 45 46 46 Säkerhetsinformation Produktbeskrivning Kontrollpanel Användning av produkten Att ställa in vattenavhärdaren Användning av avhärdningssalt Användning av diskmedel och sköljmedel Multitab funktion Att ladda bestick och porslin Diskprogram Att välja och starta ett diskprogram Underhåll och rengöring Om maskinen inte fungerar Tekniska data Miljöskydd Installation Följande symboler används i denna bruksanvisning: Viktig information för din
Säkerhetsinformation SÄKERHETSINFORMATION Läs den här handboken innan du börjar installera och använda diskmaskinen. • För din egen och dina tillhörigheters säkerhet. • För att skydda miljön. • För att du ska använda produkten på rätt sätt. Förvara alltid dessa instruktioner tillsammans med produkten, även om du flyttar den eller ger bort den. Tillverkaren kan inte hållas ansvarig för skada som orsakats av felaktig installation eller användning.
Säkerhetsinformation 29 • Fyll aldrig sköljmedelsfacket med andra medel än sköljmedel (t.ex. rengöringsmedel eller flytande diskmedel). Det kan skada produkten. • Kontrollera att spolarmarna kan röra sig fritt innan diskmaskinen startas. • Produkten kan utsöndra het vattenånga om du öppnar dörren med ett diskprogram är igång. Risk för brännskador föreligger. • Ta inte ur disken ur maskinen förrän diskprogrammet är klart.
Säkerhetsinformation – Koppla omedelbart loss maskinen från eluttaget om tilloppsslangen eller säkerhetsventilen är skadad. – Kontakta din servicestation för byte av tilloppsslang med säkerhetsventil. VARNING Farlig spänning. Elektrisk anslutning • • • • • • Hushållsapparaten måste jordas. Kontrollera att produktens märkdata överensstämmer med din strömkälla. Använd alltid ett korrekt installerat, stötsäkert och jordat eluttag. Använd inte flera kontakter eller förlängningssladdar. Risk för brand.
Produktbeskrivning 31 VARNING Diskmedel är farligt och kan orsaka korrosion! • Om en olycka inträffar med diskmedlet, kontakta en läkare omedelbart. • Om någon får diskmedel i munnen, kontakta genast en läkare. • Om någon får diskmedel i ögonen, kontakta genast en läkare och tvätta ögonen med vatten. • Förvara diskmedel på en säker plats utom räckhåll för barn. • Låt inte diskmaskinens lucka stå öppen när det finns diskmedel i behållaren. • Fyll på diskmedel först innan du startar ett diskprogram.
Kontrollpanel KONTROLLPANEL 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 3 4 9 8 5 6 7 Strömbrytare Programguide Program-knapp Programindikatorer Display Delay-knapp Start-knapp Indikatorlampor Option-knapp Indikatorlampor Kontrollampa för Multitab. Tänds när du aktiverar funktionen. Indikatorlampa för Extra-Hygiene. Tänds när du aktiverar funktionen. Indikatorlampa för Diskfas. Tänds när diskfasen pågår. Indikatorlampa för Sköljfas. Tänds när sköljfasen pågår. Indikatorlampa för Torkfas. Tänds när torkfasen pågår.
Kontrollpanel 33 Indikatorlampor Indikatorlampa för dörr. Tänds när dörren är öppen eller inte riktigt stängd. 1) När saltbehållaren och/eller spolglansfacket blir tomma tänds inte motsvarande kontrollampa medan ett diskprogram pågår. Strömbrytare Tryck på knappen för att aktivera och avaktivera produkten. Tio minuter efter att diskprogrammet avslutats, avaktiverar Auto Off-funktionen maskinen. Detta minskar energiförbrukningen. Programguide Denna guide hjälper dig att välja diskprogram.
Användning av produkten Option-knapp Multitab Extra-Hygiene Tryck tre gånger PÅ PÅ Tryck fyra gånger AV AV Funktioner Multitab Om du tänker använda kombinerade disktabletter ("3 i 1", "4 i 1", "5 i 1" osv.), använd då multitabfunktionen. Se avsnittet "Multitabfunktion". Extra-Hygiene Funktionen ger ett extra hygieniskt resultat. Under sköljfasen stannar temperaturen på 70 °C i 10 till 14 minuter.
Att ställa in vattenavhärdaren 35 ATT STÄLLA IN VATTENAVHÄRDAREN Vattenavhärdaren avlägsnar mineraler och salter från vattnet. Dessa mineraler och salter kan skada produkten. Justera nivån på vattenavhärdaren om den inte överensstämmer med vattenhårdheten där du bor. Kontakta din lokala vattenmyndighet för att ta reda på vattenhårdheten där du bor.
Användning av avhärdningssalt 4. Släpp Delay-knappen och Start-knappen. 5. Tryck på Program-knappen, • Indikatorlamporna för programmen PRO och SILENT släcks. • Indikatorlampan för programmen AUTO fortsätter att blinka. = nivå 5). • Displayen visar den inställningen för vattenavhärdaren (ex.: 6. Tryck på Program-knappen flera gånger för att ändra inställningen. 7. Stäng av produkten för att bekräfta. Om vattenavhärdaren är elektroniskt inställd på nivå 1 är kontrolllampan för salt släckt.
Multitab funktion 37 Användning av diskmedel Tänk på miljön och använd inte mer än den mängd diskmedel som behövs. Följ diskmedelstillverkarens rekommendationer på förpackningen. Fylla på diskmedelabehållaren: 1. Tryck på knappen 2 för att öppna locket 7 till diskmedelsfacket. 2. Lägg i diskmedel i facket 1 . 3. Om diskprogrammet har förtvätt lägger du en mindre mängd diskmedel på insidan av diskmaskinens lucka. 4. Om du använder disktabletter, lägg tabletten i diskmedelsfacket 1 . 5.
Att ladda bestick och porslin Slå på eller av Multitabfunktionen innan du startar ett diskprogram Du kan inte slå på eller av Multitabfunktionen medan ett diskprogram pågår. Kontrollera att Multitab-funktionen är på innan ett diskprogram startar. För att avaktivera Multitab-funktionen och använda separat diskmedel, salt och sköljmedel 1. Tryck på knappen Option tills indikatorlampan för Multitab släcks. Funktionen är avstängd. 2. Fyll på saltbehållaren och spolglansfacket. 3.
Diskprogram Program 2) Typ av smuts Programbeskrivning Extra Hygien-funktion Hårt smuts- Porslin, bestick, ad disk kastruller och pannor Fördisk Huvuddisk 70 °C Sköljningar Torkning Ja, utan effekt Normalt smutsad disk Porslin och bestick Fördisk Huvuddisk 50 °C Sköljningar Torkning Ja, utan effekt Ny smuts Porslin och bestick Huvuddisk 60 °C Sköljning Ja, med effekt Normalt smutsad disk Porslin och bestick Fördisk Huvuddisk 50 °C Sköljningar Torkning Ja, med effekt Blandad smuts Porsli
Att välja och starta ett diskprogram Energi (kWh) Program1) Vatten (liter) 1,4 - 1,5 14 - 15 0,1 4 1) På displayen visas programtiden. Vattnets tryck och temperatur, spänningsvariationer och mängden diskgods kan få förbrukningsvärdena att ändras. ATT VÄLJA OCH STARTA ETT DISKPROGRAM Starta diskprogrammet utan fördröjning 1. 2. 3. 4. Stäng luckan. Aktivera produkten. Kontrollera att produkten är i inställningsläge. Ställ in ett diskprogram. • Motsvarande indikatorlampa tänds.
Att välja och starta ett diskprogram 41 Avbryta fördröjd start Nedräkningen fungerar inte 1. Tryck på Delay-knappen flera gånger tills: • Displayen visar diskprogrammets gångtid. • Indikatorlampa för diskfas tänds. 2. Tryck på Start-knappen för att starta diskprogrammet. Nedräkningen fungerar 1. Tryck på Delay-knappen flera gånger tills: • Displayen visar diskprogrammets gångtid. • Indikatorlampa för diskfas tänds. • Diskprogrammet startar automatiskt.
Underhåll och rengöring UNDERHÅLL OCH RENGÖRING Ta loss och rengöra filtren Smutsiga filter försämrar diskresultatet. Silarna kräver endast mycket lite underhåll, kontrollera dem då och då och rengör om det behövs. 1. Vrid sil (A) moturs och ta ur den ur filter (B). B A 2. Sil (A) består av två delar. Dra isär silarna om du vill plocka isär dem. 3. Rengör delarna noga med vatten. 4. Sätt ihop de två delarna av silen (A) genom att trycka ihop dem. Kontrollera att de sitter ihop ordentligt. 5.
Om maskinen inte fungerar 43 Rengöring av utvändiga ytor Rengör maskinens utvändiga ytor och kontrollpanelen med en mjuk, fuktig trasa Använd bara neutrala rengöringsmedel. Använd inte produkter med slipeffekt, skursvampar eller lösningsmedel (aceton). OM MASKINEN INTE FUNGERAR Produkten startar inte eller den upphör att fungera. Prova först att hitta en lösning på problemet (se tabellen). Om du inte hittar någon lösning kontaktar du servicecentret.
Om maskinen inte fungerar Problem Möjlig orsak Möjlig lösning Stickkontakten sitter inte ordentligt i eluttaget. Sätt i stickkontakten ordentligt i eluttaget. Säkringen i säkringsskåpet är skadad. Byt ut säkringen. Fördröjd start är inställd. • Avbryt den fördröjda starten. • När nedräkningen är klar startar diskprogrammet automatiskt. Sätt på produkten efter kontrollen. Programmet fortsätter från den punkt där det avbröts. Kontakta kundtjänst om felfunktionen inträffar igen.
Tekniska data Problem Möjlig orsak Möjlig lösning Diskmedlet kan också vara orsaken. Använd en annan typ av diskmedel. Disken är våt. Diskprogrammet saknade torkningsfas eller med förkortaf torkningsfas. För effektivare torkning, låt luckan stå på glänt några minuter. Disken är våt och glanslös. Spolglansfacket är tomt. Fyll på sköljmedel i sköljmedelsfacket. Multitabfunktionen är på (funktionen inaktiverar automatiskt sköljmedelsdoseringen). Aktivera sköljmedelsdoseringen.
Miljöskydd Om varmvattnet kommer från en alternativ energikälla (t.ex. bergvärme, fjärrvärme eller vindkraft) använder du en varmvattensanslutning för att minska energiförbrukningen. MILJÖSKYDD Symbolen på produkten eller emballaget anger att produkten inte får hanteras som hushållsavfall. Den skall i stället lämnas in på uppsamlingsplats för återvinning av el- och elektronikkomponenter.
Installation 47 Justera diskmaskinens höjd 1. Ta bort den justerbara sockeln. 2. • För att höja produkten i framkant, vrid de två framfötterna moturs. • För att höja produkten baktill vrider du mittskruven moturs. Montera diskmaskinen under bänkskivan eller bredvid andra enheter VARNING Se till att du monterar diskmaskinen under eller bredvid stadiga skåp- och bänkstommar för att förhindra personskador eller skador på maskinen.
Installation 2. Använd skruvarna (på ovansidan eller på sidan) för att montera diskmaskinen. Kontrollera att skruvarna är åtdragna. Justera diskmaskinens nivå Med rätt nivå på diskmaskinen kan du stänga luckan ordentligt. Om maskinens nivå inte är korrekt tar luckan emot i sidorna på skåpet. Lossa eller dra åt de justerbara fötterna för att justera maskinen i höjdled. När du har justerat nivån på diskmaskinen sätter du tillbaka den justerbara sockeln på diskmaskinen.
Om tömningsslangen ansluts till ett tvättställs vattenlås tar du bort plastmembranet (A). Om membranet inte avlägsnas kan matpartiklar ansamlas och täppa igen tömningsslangens förbindning. En skyddsanordning hindrar det smutsiga vattnet från att gå tillbaka in i diskmaskinen. Om avloppsmuffen har en backventil kan denna hindra diskmaskinen från att tömma vattnet korrekt. Ta bort backventilen.
www.aeg-electrolux.