Bestnr. 32 60 73 Dual® Draagbare DAB+/FM radio DAB 4 Alle rechten, ook vertalingen, voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een automatische gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door fotokopieën, of op enige andere manier, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van CONRAD ELECTRONIC BENELUX B.V. Nadruk, ook als uittreksel is niet toegestaan. Druk- en vertaalfouten voorbehouden.
Introductie Deze gebruiksaanwijzing helpt u bij • het gebruik waarvoor de radio bestemd is • veilig gebruik. van de radio, in het vervolg als apparaat genoemd. De doelgroep voor deze gebruiksaanwijzing De gebruiksaanwijzing richt zich tot personen die het apparaat • opstellen • bedienen • schoonmaken • of als afval verwijderen Opmaakkenmerken voor deze gebruiksaanwijzing Verschillende elementen van deze gebruiksaanwijzing zijn vastgelegde kenmerken.
Inhoudsopgave pagina Introductie 2 Veiligheid en opstellen van het apparaat 4 Beschrijving van het apparaat 8 Voorbereiding voor gebruik 11 Algemene bediening 13 Wat is DAB 14 Bediening van het apparaat 16 Het apparaat schoonmaken 21 Verhelpen van problemen 22 Technische gegevens 24 Afvalverwijdering 25 3
Veiligheid en opstelling van het apparaat Lees alle veiligheidsaanwijzingen zorgvuldig door en bewaar deze voor latere raadpleging. Volg alle waarschuwingen en aanwijzingen op die in deze gebruiksaanwijzing of op de achterzijde van het apparaat staan. Veiligheid Voorzichtig bij het omgaan met netadapters! • Het apparaat mag uitsluitend op een netspanning van 100 – 240 V~, 50/60 Hz aangesloten worden. Probeer nooit het apparaat via een andere spanning te gebruiken.
• Er mogen geen open vuurbronnen, zoals brandende kaarsen op het apparaat geplaatst worden. • Laat kinderen niet zonder toezicht het apparaat gebruiken. • Laat onderhoudswerkzaamheden over aan gekwalificeerde vakmensen. Anders is het gevaarlijk voor u en andere. • Raak de aansluitcontacten op de achterzijde van het apparaat niet met metalen voorwerpen of vingers aan. Daardoor kunnen kortsluitingen ontstaan. • Het apparaat blijft ook in uitgeschakelde toestand stand-by met het stroomnet verbonden.
Belangrijke aanwijzing voor de afvalverwijdering: Batterijen kunnen giftige stoffen bevatten die schadelijk zijn voor u en het milieu. • Het product bevat batterijen die aan de Europese richtlijn 2006/66/EG onderhevig zijn. De batterijen mogen niet met het normale huisvuil verwijdert worden • U kunt verbruikte accu’s en batterijen inleveren bij verzamelbakken in alle winkels waar batterijen verkocht worden, of bij het gemeentelijk inzamelpunt voor klein chemisch afval.
• Plaats geen zware voorwerpen op het apparaat. • Plaats een slipvaste onderlaag tegen schuiven onder de apparaatvoetjes, om afdrukken op meubeloppervlakken te voorkomen. • Neem het apparaat nooit direct in gebruik, als het van een koude naar een warme ruimte gebracht wordt. Het condenswater dat hierbij ontstaat kan onder ongunstige omstandigheden het apparaat vernielen. Wacht in dit geval één uur voordat u het apparaat gebruikt.
Correcte toepassing Dit apparaat is bedoeld voor gebruik in gesloten ruimten voor het luisteren naar de radio. Een andere toepassing is niet toegestaan. Dit apparaat is ontworpen voor privé –gebruik en niet voor commerciële doelen geschikt..
Bedieningselementen 9
1 Luidspreker 2 1/6 Geprogrammeerde zenders PRESETS 3 INFO Informatie weergeven 4 2/7 Geprogrammeerde zenders PRESETS 5 MENU Menu openen / sluiten 6 3/8 Geprogrammeerde zenders PRESETS 7 SHIFT Omschakelen naar PRESETS 6 – 10 8 4/9 Geprogrammeerde zenders PRESETS 9 FM / DAB Keuzeschakelaar digitale radio DAB, FM 10 5 /10 Geprogrammeerde zenders PRESETS 11 ENTER Menu-optie activeren DAB: zender activeren 12 TUNING 13 DAB: zenders kiezen FM: zenders zoeken in menu's navigeren
Voorbereiding voor gebruik Sluit het apparaat aan op het stroomnet (230 V~, 50 Hz). Voor de stroomverzorging eerst de kabel van de netadapter in de bus (18) (DC IN) op het apparaat aansluiten en daarna het netsnoer in het stopcontact 230 V~, 50 Hz steken. Overtuig u er van, dat de bedrijfsspanning van de netadapter overeenkomt met de plaatselijke netspanning, voordat u deze in het stopcontact plaatst. Na de eerste verbinding van het apparaat met het stroomnet, verschijnt op het display "Welcome to radio".
Hoe u een hoofdtelefoon kunt gebruiken Gehoorbeschadiging! Luister niet naar de radio luistert met een hoog volume via hoofdtelefoon. Dit kan leiden tot gehoorbeschadiging. Zet de geluidssterkte op een minimaal volume voordat u een hoofdtelefoon gebruikt. Als u een hoofdtelefoon (wordt niet meegeleverd) aansluit worden de luidspreker uitgeschakeld. Gebruik alleen hoofdtelefoons met 3,5 mm jackplug. Steek de stekker van de hoofdtelefoon in de hoofdtelefoonbus (19) op het apparaat.
Opmerking: Verwijder lege of zwakke batterijen uit het apparaat. Let er op dat u alleen batterijen of accu's van hetzelfde type gebruikt. Gebruik nooit oude en nieuwe batterijen door elkaar. Gebruik batterijen die tegen uitlopen zijn beschermd! Let op! Batterijen horen niet in kinderhanden. Het inslikken van batterijen kan ernstige letsel veroorzaken. Belangrijke aanwijzing voor de afvalverwijdering Batterijen kunnen gifstoffen bevatten die slecht zijn voor het milieu.
Algemene bediening van het apparaat Hoe u het apparaat inschakelt Druk op toets POWER (14), het apparaat wordt ingeschakeld. Het display wordt verlicht en het verschijnt "Welcome to Radio". Hoe u de radio in gebruik neemt Opmerking: Trek voor gebruik van het apparaat de telescoopantenne (16) volledig uit.
Wat is DAB DAB is een digitale formaat, waarmee u een kristalhelder geluid zonder ruisen kunt beluisteren. Anders dan bij gebruikelijke analoge radiozenders worden bij DAB meerdere zenders op dezelfde frequentie uitgezonden. Dit noemt men ensemble of multiplex. Een ensemble bevat het radiostation en meerdere servicecomponenten of diensten, welke individueel door de radiozenders uitgezonden worden. Meer informatie hieromtrent vindt u op www.digitalradio.de of www.digitalradio.ch.
Hoe u de radio kunt bedienen Hoe u een zoekprocedure bij DAB start U kunt een zoekprocedure of als "Manual tune" of als "Full scan" uitvoeren. Wij raden u aan om steeds de "Full scan"- zoekprocedure uit te voeren omdat daarbij alle DAB kanalen gescand en zodoende alle zenders gevonden worden. . . Druk op de toets MENU (5) en selecteer via uw keuze door op ENTER (11) te drukken. TUNING (12) >FULL scan. Bevestig De zoekprocedure begint en op het display verschijnt een voortgangsbalk.
Handmatige zenderkeuze / tuning bij DAB Druk op de toets MENU (5). Druk op . TUNING (12) en selecteer >Manual tune. Bevestig uw keuze door op ENTER (11) te drukken. Druk op TUNING (12) om door de labels 5A t/m 13 F en hun frequenties te schakelen en bevestig met ENTER (11). Als een ensemble op een DAB-kanaal wordt gevonden verschijnt de naam op het display. Druk op ENTER (11) om het ensemble te openen, de eerste zender van het ensemble wordt weergegeven.
Hoe u datacompressie DRC kunt instellen De compressierate compenseert dynamische schommelingen en zodoende de luidsterktevariaties. Druk op de toets MENU (5) en selecteer met TUNING (12) >DRC Bevestig met ENTER (11). Kies met TUNING (12) de compressierate: • DRC high – hoge compressie • DRC low – lage compressie • DRC off – geen compressie. Bevestig met ENTER (11).
Hoe u een FM- zender kunt instellen Om over te schakelen naar FM drukt u op FM/DAB (9). Op het display verschijnt de frequentie en "St" indien een zender in stereo ontvangen wordt. Handmatige zenderkeuze Druk op TUNING (12) in de FM-werking om de gewenste zender in te stellen. Op het display wordt de frequentie getoond. Elke toetsdruk verandert de frequentie in 50 kHz- stappen. Automatische zenderkeuze Druk op TUNING (12) en houdt de toets ingedrukt om een automatische zoekprocedure te starten.
Hoe u FM-zenders opslaat Het zendergeheugen kan maximaal 10 FM-zenders in het FM-bereik bewaren. Opmerking: De opgeslagen zenders blijven ook na een stroomuitval behouden. Stel de gewenste zender in. . Druk op de PRESET –toets 1, 2, 3, 4 of 5 en houdt de toets 3 seconden ingedrukt, "Preset saved" verschijnt op het display. Voor de geheugenplaatsen PRESET 6-10 houdt u toets SHIFT (7) ingedrukt en herhaald u de procedure. Geprogrammeerde zenders kiezen Druk op de PRESET –toets 1 …5.
Hoe u displayinformatie oproept Door de toets INFO (3) in de FM-werking in te drukken kan de volgende informatie weergegeven worden: - Radiotekst - Mono, stereo - Programmatype PTY - Kloktijd Hoe u het apparaat kunt schoonmaken Elektrische schok ! Om het gevaar van een elektrische schok te voorkomen mag u het apparaat niet met een natte doek of onder stromend water schoonmaken. Trek steeds het netsnoer voordat u het apparaat schoonmaakt.
Hoe u problemen kunt verhelpen Als het apparaat niet juist functioneert, controleert u deze volgens de onderstaande tabel. Als u de storing niet volgens de oplossingen in de tabel zelf kunt verhelpen neemt u contact op met de fabrikant. Problemen met de radio Symptoom Er wordt geen radiozender ontvangen. Mogelijke oorzaak/oplossing Het apparaat bevind zich niet in de radiomodus. Er wordt geen DAB-signaal ontvangen. Druk op toets FM/DAB. Controleer of in de regio DAB-ontvangst mogelijk is.
Er zijn problemen bij de bediening, luidde geluiden of een displayprobleem Het display schakelt zich niet in Er is storing in de elektronische componenten van het apparaat. Netvoeding: Trek de netstekker. Laat het apparaat 10 seconden afgekoppeld van de stroombron. Sluit het apparaat opnieuw aan of plaats batterijen. Apparaat uitschakelen. Netstekker trekken, opnieuw insteken.
Technische gegevens Afmetingen apparaat (b x h x d) 200 mm x 115 mm x 43 mm Gewicht: ca. 410 g Spanningsverzorging: 100 – 240 V wisselstroom, 50/60 Hz, 0,25 A 7,5 V DC, 500 mA8 W Verbruik standby <1W Batterijen Batterijenverbruik 6 x 1,5 V AA penlite LR6 ca. 8 uur speeltijd bij 1/2 volume Uitgangsvermogen: 1 W RMS Omgevingscondities: +5 °C tot +35 °C 5 % tot 90 % rel.
Hoe u de fabrikant kunt bereiken DGC GmbH Graf-Zeppelin-Str. 7 D-86899 Landsberg www.dual.de Aanwijzingen voor de afvalverwijdering Verwijdering van de verpakking Uw nieuwe apparaat werd door de verpakking tijdens transport beschermd. Alle toegepaste materialen zijn milieuvriendelijk en recyclebaar. Help mee en verwijder de verpakking op een milieuvriendelijke manier. Informeer u bij uw handelaar of bij het afvalbrengpunt van uw gemeente.