bruksanvisning Komfyr EKD60750
Velkommen til Electrolux sin verden. Du har valgt et kvalitetsprodukt fra Electrolux som vi håper vil gi deg mye glede i årene som kommer. Vår ambisjon er å tilby et bredt og variert utvalg av kvalitetsprodukter som skal gjøre livet litt enklere for deg i hverdagen. På forsiden ser du noen eksempler på hva du har å velge i. Men nå er det tid for å gå igjennom innholdet i denne bruksanvisningen. Vi håper at du finner informasjonen nyttig - at den gir noen nyttig tips i hvordan du kan bruke produktet.
Innhold Sikkerhet ............................................................................................. 4 Installasjon .......................................................................................... 7 Justering av sokkelhøyde ......................................................... 8 Nivåjustering ........................................................................ 8 Tippesikringen ..................................................................... 9 Elektrisk tilkobling ..........
Sikkerhet Komfyrens utvikling gjør fremskritt. Du kan ikke alltid bruke en ny komfyr slik du brukte den gamle. Les derfor grundig igjennom bruksanvisningen, og gjør deg kjent med den nye komfyren og dens funksjoner. Komfyren er beregnet for bruk i vanlig husholdning. Ta gjerne kontakt med oss hvis du har noen synspunkter eller spørsmål rundt komfyren og bruken av den. Adresse og telefonnummer finner du i kapitlet “Garanti/Kundeservice”. Tekst med en VARSELTREKANT handler om sikkerhet.
overholder en SIKKERHETSAVSTAND PÅ 30 CM FRA INDUKSJONSTOPPEN. Dersom du har pacemaker, foreslår vi likevel at du KONTAKTER LEGEN DIN for å få råd. Hvis det oppstår noen som helst tvil, anbefaler vi at du ikke bruker produkter med induksjonstopp. Forsiktighetsregler Bruk aldri en sprukket glasskeramikktopp. Væske kan ved rengjøring og evt. overkoking trenge ned til spenningsførende deler. Kople komfyren fra nettet og kontakt vår service for reparasjon.
Installasjon Inngrep i komfyren skal utføres av GODKJENT FAGPERSON. Komfyren er tung. Kanter og hjørner som du vanligvis ikke kommer i kontakt med, kan være skarpe. BRUK HANSKER når komfyren skal flyttes på. Ved levering er komfyren tilpasset en benkehøyde på 900 mm. Komfyren har teleskopsokkel. Du kan justere høyden i forhold til en benkehøyde på mellom 848 mm og 933 mm. Komfyren må ikke plasseres under utspring av noe slag. Komfyren skal ha en avlastningsflate på begge sider (se under Sikkerhet).
Justering av sokkelhøyde Hvis du vil justere høyden, må du lese gjennom alle punktene nedenfor før du begynner. 1 Legg komfyren forsiktig ned (SE BILDET). Bruk for eksempel isopor fra emballasjen som beskyttelse mellom gulvet og komfyren. Husk å legge et beskyttende underlag under de nedre hjørnene bak på komfyren, for å beskytte gulvet. 2 Skru ut skruene A (4 STK., SE BILDET). Dra ut den indre sokkelen et stykke hvis du bare vil justere høyden. Dra i konsollene som hjulene og beina er montert på.
Tippesikringen Tippesikringen må være montert for at hindre at komfyren tipper ved unormal belastning. Tippesikringen fungerer bare når komfyren er skjøvet inn på plass. SLIK MONTERER DU TIPPESIKRINGEN PÅ KOMFYREN: 1 Før du monterer tippesikringen, må du påse at komfyren er blitt justert til riktig høyde og at den står plant (se side 7). 2 Festet (B) er montert på venstre side ved levering. Mål ut hvor vippesikringen (A) skal plasseres, 60 mm ned fra hellekant og 50 mm fra vegg/skap.
Elektrisk tilkobling Inngrep i komfyren skal utføres av GODKJENT FAGPERSON. Arbeid utført av ufaglærte kan ødelegge komfyren og føre til skade på person og/eller eiendom. Denne kabelen med støpsel SKAL MONTERES AV AUTORISERTE FAGFOLK. Grunnen til at den ikke er fabrikkmontert, er at mange vegguttak der støpselet passer ikke har nullederen trukket frem og tilkoblet. Tilkoblingseffekt og -spenning er angitt på typeskiltet. Et koblingsskjema er plassert på baksiden av komfyren.
Sokkeldekor OBS! Vær forsiktig når du monterer sokkeldekoren på komfyren. Kanter som du vanligvis ikke kommer i kontakt med, kan være skarpe. OBS! PASSER KUN TIL KOMFYRER MED HØYDE PÅ 900 MM. Ta bort beskyttelsesfolien før du monterer sokkeldekoren. 1 Åpne oppbevaringsskuffen fra komfyren, løft den litt oppover, og trekk skuffen helt ut. 2 Monter sokkeldekoren ved å trykke den fast til sokkelen (hurtigfeste, du trenger ikke noe verktøy). 3 Sett oppbevaringsskuffen på plass igjen.
Sikkerhetsfunksjoner Funksjonslås Funksjonslåsen sikrer mot uønsket bruk av koketoppen. OBS! Hovedstrømmen til komfyren er ikke koplet ut. Aktivere låsen 1. Trykk på knappen PÅ/AV . 2. Trykk på “funksjonslås” i ca tre sekunder. Det høres et lydsignal som bekreftelse. 3. Trykk på et tilfeldig felt for varmenivå . Funksjonslåsen er aktivert. vises i displayet om koketoppet tilkobles. SAFE vises i ovnsdisplayet om ovnen kobles på. OPPHEVE FUNSJONSLÅS 1. Trykk på knappen PÅ/AV . 2.
Kjøleviften Komfyren er utstyrt med kjølevifte. Viften skal holde produktet avkjølt. Kjøleviften starter automatisk når du bruker stekeovnen. Hvis du bare bruker koketoppen, starter kjøleviften litt senere. Når komfyren slås av, stanser viften automatisk når temperaturen har falt til under 120 grader C. Dørsperren Dørsperren gjør det vanskeligere for barn å åpne døren. Sperren er aktivert ved levering, men kan koples ut dersom det er ønskelig.
Produktbeskrivelse Komfyren Dampviften Indusjons topp Stekeovnsdør Barnesikring Oppbevaringsskuff Sokkel Stekeovnen Topelement Grillelement Ovnbelysning 40 W Stik til stegetermometer Fedtfilter Ovnbelysning 25W Ringelement Niveauer Bundelement (ikke synligt) Ribber, aftagelige 13
Før første gangs bruk Stille inn klokken Når du har koplet komfyren til strømnettet, blinker et klokkesymbol inn klokken. til du har stilt SLIK STILLER DU INN RIKTIG KLOKKESLETT: 1 Trykk på eller riktig klokkeslett. for å stille inn 2 For å endre et klokkeslett som er innstilt allerede, trykk på På/Av . Trykk på til blinker. Følg anvisningene i alternativ 1. Etter omlag 5 sekunder slutter klokken å blinke, og klokkeslettet vises i displayet. Nå kan du bruke komfyren.
Brenn av stekeovnen Hold barn under oppsikt! Komfyren blir veldig varm. Husk å ta bruksanvisning osv. ut av stekeovnen. Før du bruker stekeovnen første gang, må du brenne bort rester etter produksjonen. Slik gjør du: 1 Åpne ovnsdøren og ta ut alt tilbehør og alle deler fra ovnsrommet. 2 Slå på stekeovnen . Velg varmluft med eller . Still inn o temperaturen på 200 C. Temperaturen endres med og . Stekeovnsdøren skal være lukket. 3 La ovnen stå på denne innstillingen i ca. 1 time.
Teleskopskinner For å forhindre at teleskopskinnene blir skadet under transporten, levereres de med en beskyttelsesfolie. Fjern beskyttelsesfolien fra skinnene før bruk, ellers kan den brenne seg fast og skade teleskopskinnene. Obs! Pass på at tippesikringen er montert på komfyren, se side 8 Teleskopskinnene erstatter de vanlige ovnstigene som er montert i stekeovnen ved levering av komfyren. De består av to skinner som kan trekkes ut. Platen, langpannen og risten legges oppå skinnene.
Bruke rist, langpanne og stekeplater Stekeovnsristen, stekeplaten og langpannen må ligge godt festet mellom stopperen fremme og bak på skinnene, for å forhindre at de faller av skinnene. Styrepinnen setter seg i et spor under stekeplatens kant/langpannekanten og holder dermed platen/langpannen på plass. Skinnene skal være helt innskjøvet, når risten/ platen/pannen legges på. Pass på at den skrå kanten på stekeplaten settes innerst i stekeovnen for å oppnå best stabilitet på platen.
Bruke induksjonssonene For att koketoppen skall fungere må ovnen vare i funksjon (se sid 26). Koketoppen har fire varmesoner. De varmes opp med hjelp av magnetiske felt, eller INDUKSJON. Det betyr at • oppkok skjer raskere sammenliknet med en vanlig keramisk koketopp • sonen reagerer “øyeblikkelig” hvis du endrer en bryterinnstilling. VÆR OPPMERKSOM PÅ at induksjonssonene kan fortsette å være varme etter bruk. Glasset i sonene tåler varme, kulde og temperatursjokk, men er ømfintlig for støt.
Bruk aldri en koketopp med sprekk eller en komfyr hvor glasset i timeren har sprekker. Under overkok og/eller rengjøring kan det trenge væske ned til strømførende deler. Slå av strømtilførselen til komfyren og ta kontakt med service for reparasjon. Ikke legg metallgjenstander, som grytelokk, kniver eller øser på koketoppen. De blir varme, dersom en varmesone settes på i vanvare. Du må straks (mens sonen fortsatt er varm) bruke skrapen til å fjerne sukker og overkok med høyt sukkerinnhold, f. eks.
Kontroller at • kasserollen har magnetisk bunn. • kasserollen ikke er for liten. 2 Still bryteren inn på et varmenivå. Husk at kasserollen blir mye fortere varm enn på en vanlig plate. 3 Sett bryteren på null etter bruk. Sonene kan dele på varmeeffekten HUSK at når de to bakre eller de to fremre induksjonssonene er på samtidig, deler de på varmeeffekten. Dette merker du vet at du hører en klikkelyd fra platen samt at kokingen eventuelt øker eller avtar. Årsaken er at de deler den samme energikilden.
Valg av kasserolle/stekepanne Bruk kun gryter og servise som er beregnet for keramiske plater eller stekeovn. Når du velger kasserolle/stekepanne til koketoppen, husk at grytens bunn: • skal være magnetisk. • ikke må være helt tilpasset til størrelsen på sonen, men en liten kasserolle på en stor sone fører til lengre oppkokningstid. • skal være plan eller finmønstret.
Sikkerhetsutkopling av varmesonene Hvis en av varmesonene ikke slås av etter en bestemt tid eller hvis varmenivået ikke endres, blir varmesonen automatisk slått av. Restvarmen vises med (“varm”) i det digitale displayet for den varmesonen det gjelder.
Berøringspanel Varmesoneindikatorer Timer-funktion Booster På/Av med kontrollampe Timer indikatorlampe Indikatorlampe Timer Forrigling Kokenivåvalg Stop+Go I visningsfeltet får du melding om følgende: • at sonen er slått på • om det er valgt varmholdningsnivå • - • automaks • booster • restvarme • at barnesikringen (funksjonslåsen) er aktivert • Feilfunksjon/overoppvarming • Kokekaret er ikke egnet, er for lite eller det er ikke satt på noe kokekar.
Berøringspanelets funksjoner For å aktivere en funksjon, holder du fingeren på ønsket felt til den tilhørende kontrollampen lyser eller slukker og den ønskede funksjonen aktiveres. Slå på koketoppen Koketoppen slås på med berøringsfeltet “På/ Av” . Trykk på På/Av i ca 2 sekunder. ~ 2 sek. Det digitale displayet viser .
Velge varmholdning Alle de fire varmesonene er utstyrt med et varmholdningsnivå Med feltet . stiller du inn varmholdningsnivået . Slå på og av Stopp+Go funksjonen Stopp+Go funksjonen kopler alle aktiverte varmesonene samtidigt over til holde-varmtrinnet og så tilbake til det tidligere innstilte kokenivået. Denne funksjonen egner seg for korte pauser og deretter for å gjenoppta tilberedningsprocessen, f.eks. for å kunne ta telefonen. Trykk på og varmholding vises.
BOOSTER-FUNKSJONEN Denne komfyren er utstyrt med en spesiell oppvarmingsautomatikk som kalles for booster. Funksjonen kopler du inn hver gang du vil bruke den. Den fungerer på følgende måte: Vri bryteren til symbolet (fjærende posisjon). Velg deretter den varmen du vil bruke for viderekoking/steking. Induksjonssonen starter med sterkest varme og slår seg automatisk over til valgt nivå etter en viss tid. Når du velger denne funksjonen, varmes induksjonssonene opp med en høyere effekt.
Koking Grøt (havre, rug) Potet Ris 9 8 7 AUTOMAX ca. minutter 2 Still så inn ønsket nivå for viderekoking/-steking. Det tar ca 5 sekunder før A tennes i displayet. I varmesonens display vises A. Dette betyr at varmesonen slås på med maksimal varme en viss tid, utfra hvilket varmenivå du har stilt inn. Se diagrammet. Når tiden er ute, kopler varmesonen seg automatisk over på den verdien du har stilt inn, og bokstaven A vises ikke lenger.
Koking PORSJONER SONE NIVÅ Rotfrukter 4–8 2 4-5 Smelte smør 1,3 1 Smelte blokksjokolade 1,3 1 Steking SONE NIVÅ Entrecôte 4 7–8 4 7–8 4 6 4 6 4 6–7 4 6–7 4 7 4 7 1,3 6 2 6 1 6–7 2 6–7 Svinekoteletter Kjøttboller Pannekaker Poteter, rå Egg 2 1 4 28 EN PORSJON 3
Bruke koketoppen med aktivert låsefunksjon Selv om funksjonslåsen er aktivert, kan du bruke koketoppen, men neste gang du slår koketoppen på, er funksjonslåsen automatisk aktivert igjen. 1. Slå koketoppen på. Når funksjonslåsen er aktivert, vises . ~ 2 sec. 2. Trykk samtidig på to valgfrie felt for varmenivå og i ca 1 sekund. Det høres et lydsignal som bekreftelse. Varmesoner og nivå kan stilles inn som vanlig, til koketoppen slås av på nytt. ~ 1 sec. Oppheve funksjonslåsen 1.
3. Trykk på et valgfritt felt for varmenivå . Displayet slukker, og funksjonslåsen er opphevet. Koketoppen slår seg automatisk av etter noen sekunder. Timer Du kan bruke timeren på to måter: • som Automatisk sikkerhetsutkopling. Du stiller inn en tilberedningstid som for en varmesone, og når tiden er ute, slår varmesonen seg av automatisk. Denne funksjonen kan brukes for flere varmesoner samtidig. • som varselur (eggklokke). Når den innstilte tiden er ute, høres et lydsignal.
Ved å trykke gjentatte ganger på timer-feltet , velger du den neste aktive varmesonen. 2. Mens kontrollampen blinker hurtig, stiller du inn feltene timer-innstilling eller for denne varmesonen samt den tiden du vil at varmesonen skal kople seg ut automatisk (f.eks. 15 minutter). Kontrollampen blinker nå langsommere, og resttiden telles ned og vises i displayet. Hvis du har stilt inn utkoplingsautomatikken for flere varmesoner, så gjelder tidsvisningen i displayet for den varmesonen som har kortest resttid.
innstilling , begynner tidsinnstillingen ved 1 minutt. Slå av utkoplingsautomatikken før tiden er ute Du kan slå av utkoplingsautomatikken før tiden er ute på to måter: SLÅ AV VARMESONE OG TIMER SAMTIDIG. Still den varmesonen det gjelder tilbake på null med . Varmesonen og timeren slås av. TIMER KOPLES UT - VARMESONEN FORBLIR PÅ 1. Velg ønsket varmesone med timer . Da blinker den aktuelle kontrollampen hurtigere. 2. Still timeren på timer-innstilling .
Etter at den innstilte tiden er ute, høres et lydsignal, og timer-displayet blinker 3. Trykk på timer-feltet lydsignalet. . for å slå av Sperre/oppheve sperre for berøringspanelet Når som helst i løpet av tilberedningsprosessen kan du sperre berøringsfeltet (gjelder ikke feltet På/Av), for å hindre at innstillingene blir endret i vanvare, f.eks. når du tørker av koketoppen. 1. Trykk på i ca et sekund. Kontrollampen for “funksjonslås” lyser. ~ 1 sec. 2.
Bruke stekeovnen Det er normalt at damp og kondens legger seg på stekeovnsdørens innside. Dette er fuktighet fra maten som tilberedes, og påvirker ikke ovnens sikkerhet og funksjon Stekeovnen har uttakbare ovnstiger i fem nivåer. Stekeovnens funksjoner For samtlige funksjoner gjelder at den gule kontrollampen på panelet lyser under oppvarming og slukkes når platen har fått riktig temperatur (tennes og slukkes når termostaten slår seg av og på).
Tining Belysning og vifte. Belysning Komfyrens display ANVISNINGER OM BRUK • • • Trykk på for å slå ovnen på. Når den valgte funksjonen lyser, begynner stekeovnen å varme seg opp. Brukertiden viser hvor lenge du har hatt stekeovnen på. Tiden vises selv om du ikke har inntilt noen av klokkefunksjonene, som symbolet for varseluret • • beredningstiden eller sluttiden . Stekeovnsbelysningen tennes når du velger en stekeovnsfunksjon. Når den ønskede stekeovnstemperaturen er nådd, høres et lydsignal.
Velge stekeovnsfunksjon 1 Slå stekeovnen på med knappen . 2 Trykk på eller til den ønskede stekeovnsfunksjonen lyser i displayet. • En temperatur begynner å lyse i displayet. • Hvis du ikke endrer temperaturen innen 5 sek, begynner stekeovnen å varme seg opp. DU KAN ENDRE STEKEOVNSFUNKSJON NÅR STEKEOVNEN ER PÅ. Endre stekeovnstemperatur Trykk på eller for å øke eller redusere temperaturen.
Slå av stekeovnen Trykk på knappen ovnen. for å slå av steke- Varmeindikator Oppvarming Når du har valgt en stekeovnsfunksjon, blinker indikatoren for å vise hvor varm stekeovnen er blitt. Slå av Når du har slått av stekeovnsfunksjonene, lyser indikatoren for å vise restvarmen i stekeovnen. Bruke klokkefunksjonene • • Når du har valgt en klokkefunksjon, blinker den tilhørende funksjonen i ca. 5 sekunder. I løpet av denne tiden kan du stille inn eller endre de tidene du vil bruke med knappen eller .
Varselur For å programmere en tid. Det høres et lydsignal når tiden er ute. Denne funksjonen har ingen innvirkning på stekeovnen. 1. Trykk på knappen . Lampen tennes. Trykk på til blinker. 2. Velg ønsket tid med knappene eller . Etter ca 5 sekunder vises resttiden. Varseluret lyser. Når 90% av tiden er gått, høres det et lydsignal. Når innstilt tid er nådd, høres lydsignalet i 1 min. “00.00” og blinker. Trykk på en av knappene for å slå av lydsignalet og symbolet i displayet.
Tilberedningstid Med denne funksjonen stiller du inn hvor lang tid du vil at maten skal være i stekeovnen. 1. Still inn stekeovnsfunksjon og temperatur. 2. Trykk på til . Lampen tennes. Trykk på blinker. 3. Still inn ønsket tid ved å trykke på knappene eller (maks. 09.59 timer). Tilberedningstiden tennes. Når tiden er ute “00.00” og tilberedningstiden blinker, høres det et lydsignal i 2 min. Stekeovnen slår seg av automatisk. Trykk på en av knappene for å slå av lydsignalet og symbolet i displayet.
Sluttid Her stiller du inn den tiden du vil at stekeovnen skal slå seg av. 1. Still inn stekeovnsfunksjon og temperatur. 2. Trykk på . Lampen tennes. Trykk på til sluttiden 3. Bruk knappene sluttiden. Sluttiden displayet. blinker. og for å stille inn tennes, og tiden vises i Når tiden er ute “00.00” og sluttiden blinker, høres det et lydsignal i 2 min. Stekeovnen slår seg av automatisk. Trykk på en vilkårlig knapp for å slå av lydsignalet og symbolet i displayet.
Tilberedningstid Tilberedningstid brukes samtidig. og sluttid og sluttid kan 1. Still inn stekeovnsfunksjon og temperatur. 2. Trykk på . Lampen tennes. Trykk på til tilberedningstid blinker for å stille inn ønsket tilberedningstid (f.eks. 1 time). 3. Trykk på til sluttiden blinker for å stille inn det tidspunktet du vil at maten skal være ferdig (f.eks. 14.05). Tilberedningstid og sluttid tennes i displayet. Stekeovnen slår seg automatisk på etter den forinnstilte tiden (f.eks. 13.
Flere funksjoner HVIS DU SLÅR AV DISPLAYET, SPARER DU ENERGI. SLÅ AV DISPLAYET 1. Trykk på knappen . 2. Trykk på knappene og samtidig til displayet slukker. Nå du slår stekeovnen på, tennes displayet automatisk igjen. Når du slår stekeovnen av, slukker displayet automatisk. For å tenne displayet igjen, må du stille klokken. Tenne displayet 1. Trykk på knappen . 2. Trykk på knappene displayet tennes igjen.
Bruk i det daglige Legg aldri aluminiumsfolie, langpanne eller stekeplate direkte på ovnsbunnen. Dersom undervarmen hindres, kan emaljen bli skadet på grunn av overoppheting. Stekeovnen blir varm under bruk, HOLD BARN UNDER OPPSIKT. Ved temperaturvekslinger og/eller ujevn plassering av for eksempel pizza på en stekeplate er det fare for at den slår seg (blir skjev). Stekeplaten får sin opprinnelige form når den kjølnes ned.
høyere temperatur, desto mer kan du redusere. Ved temperaturer på over 225°C lønner det seg å bruke over- og undervarme. Baking med varmluft Med VARMLUFT blir bakingen mer rasjonell, siden bruk av to plater i ovnen samtidig gir en lavere total steketid. Bruningen kan bli noe ujevn, spesielt dersom det utbakte brødet ikke er hevet tilstrekkelig. Blir ikke resultatet slik du hadde tenkt deg? Les “Praktiske råd & tips” på s. 67, så finner du tips om løsninger på bakeproblemene dine.
Steking Å steke i ovn er enkelt og praktisk. Velg mellom OVER-/UNDERVARME og VARMLUFT. Storfekjøtt som roastbif, stek etc. blir best dersom det stekes med 125°C ovnsvarme, men dette tar noe lenger tid enn ved høyere temperaturer. For at sjyen ikke skal tørke inn og brenne fast, bør du velge en ildfast form med lav kant som er akkurat stor nok til kjøttet. Ved steking av f.eks. lettrøkt skinke dannes det som regel mye kraft. Derfor er det lurt å bruke et stort stekefat eller en langpanne.
INNSTILLING Slik gjør du når du vil bruke steketermometeret: 1 Slå på stekeovnen . 2 Sett termometeret inn i kjøttet. 3 Kople termometeret til kontakten i ovnen (høyre side). 4 30ºC er legste temperatur som vises. Nå kan du stille inn ønsket temperatur med og . Aktuell temperatur og innstilt temperatur vises i displayet (SE BILDET). Den forinnstilte temperaturen er på 60ºC. I displayet kan du følge med i hvordan temperaturen øker i kjøttet. 5 Velg funksjon og temperatur.
Varmluftsgrill (gratinering) Med varmluftsgrill blir maten raskere ferdig og får jevnere bruning enn hvis du bruker grillfunksjonen. Grillelementet bruner, og viften sirkulerer den varme luften. Utmerket å bruke til “høye” matretter, f.eks. grilling av juleskinke, som skal brunes hele veien rundt. Maks grill Størrelsen, marmoreringen (isprengt fett), formen, mengden og temperaturen på det du skal grille, virker inn på tiden og resultatet.
Pai-/pizzafunksjon Denne funksjonen er utmerket når du vil tilberede paier, gratenger eller pizza. Ved tilberedning av pizza, plasser pizzaen på midterste rille. Bruk stekeplaten istedenfor langpanne for å unngå at kantene blir brent. Hvis du bruker lyse former eller glassformer, plasser retten nederst i stekeovnen, hvis du bruker mørke former med f.eks. ikkeheftende belegg, plasser retten midt i stekeovnen. Tining Ved tining av kjøtt, fisk, glasert eller fylt bakverk, f.eks.
Steketabell Disse steketidene er veiledende.
Stektabell °C Skinnehøyde Minutter °C °C Skinnehøyde Kjøtt Roastbiff, blodig 125 2 55-75 50-55 120 2 Roastbiff/oksesteik, rød 125 2 75-85 55-60 120 2 Roastbiff/oksesteik, rosa 125 2 90-120 65 120 2 Oksesteik, gjennomstekt 125 2 100-130 70-75 120 2 Svinesteik 170 2 90-105 80 160 2 Svinekam med bein 170 2 105 85 160 2 Ribber, tykke 175 2 90 - 165 1+4 Salt skinke i folie 170 2 60-70 73-75 160 2 Lamme-/kalvesteik, rosa 170 2 90 70 160 2 Lamme-
Steketabell (Teleskopskinner) Disse steketidene er veiledende.
Stektabell (Teleskopskinner) °C °C °C Skinnehøyde Minutter Roastbiff, blodig 125 2 55-75 50-55 120 2 Roastbiff/oksesteik, rød 125 2 75-85 55-60 120 2 Roastbiff/oksesteik, rosa 125 2 90-120 65 120 2 Oksesteik, gjennomstekt 125 2 100-130 70-75 120 2 Svinesteik 170 2 90-105 80 160 2 Svinekam med bein 170 2 105 85 160 2 Ribber, tykke 175 2 90 - 165 1+4 Salt skinke i folie 170 2 60-70 73-75 160 2 Lamme-/kalvesteik, rosa 170 2 90 70 160 2 Lamme-/
Rengjøring og vedlikehold Bruk ikke steam-apparat ved rengjøring av komfyren! Rengjøre komfyren Komfyren rengjøres enklest med en ren klut, varmt vann og litt håndoppvaskmiddel direkte etter bruk. BRUK ALDRI SKUREMIDDEL ELLER ANDRE SLIPENDE MIDLER. Husk at tippesikringen ikke fungerer når du trekker ut komfyren for å gjøre rent bak den. Brytere og håndtak Bruk aldri skuremiddel eller andre midler som kan lage riper, så som svamper med skureflate. Bruk bare myke svamper eller kluter.
Rengjøre platene Du må straks (mens platen fortsatt er varm) bruke barberbladskrapen til å fjerne sukker eller overkok med høyt sukkerinnhold, for eksempel syltetøy, samt smeltet plast og folie for å unngå at platen skades. SLIK GJØR DU HVIS PLATEN ER SVÆRT TILSØLT: 1 Ta bort flekker med barberbladskrapen (se under). 2 Bruk rengjøringsmiddel (for eksempel Toprens, som kan kjøpes hos Electrolux Service) når varme-varsellyset er slukket. Rist flasken og sprut ut et par tynne stråler på platen.
Barberbladskrapen OPPBEVAR BARBERBLADSKRAPEN UTILGJENGELIG FOR BARN. Vær for- siktig når du bruker skrapen, barberbladet er svært skarpt. Skrapen brukes for å fjerne fastbrent overkok fra den keramiske koketoppen.Ikke bruk skrapen eller andre skarpe gjenstander på silikonkanten, da skade kan oppstå. SLIK BRUKER DU BARBERBLADSKRAPEN: 1 Dra tilbake beskyttelsen slik at barberbladet blir synlig (SE BILDET). 2 Pass på at barberbladet er rent og helt, hvis ikke kan det skade platen.
Rengjøre stekeovnen Skinnene bør demonteres for å gjøre rengjøringen enklere, se side 60. Demontere skinnene Demontering av teleskopskinnene gjøres på samme måte som demontering av ovnstigene, se side 60. på ovnsvegger og tak er porøs og har en viss selvrensende effekt. Ovnsbunnen er derimot laget av en GLATT og noe hardere EMALJE, slik at du kan skrape bort rester med f. eks. en stekespade. KATALYSEEMALJEN KATALYSEEMALJEN Ovnen blir varm under bruk, hold barn under oppsyn.
RENGJØRING AV EMALJEN Gjør følgende dersom ovnsbunnen er svært skitten: 1 Matrester eller fastbrent overkok kan løsnes med f. eks. en stekespade. 2 Stryk såpe utover ovnsbunnen med en svamp. 3 Steng døren. Sett ovnen på 100 °C og over-/undervarme i ca. 10 minutter. 4 Når ovnen er blitt kald, vaskes den med rent vann. Du kan evt. også gni forsiktig med en skrubbeklut. Gni den tørr. Demontering av stekeovnsdøren NÅR DU ÅPNER OVNSDØREN, TENNES LAMPENE, OG VARMLUFTSVIFTEN STOPPER.
Montering av stekeovnsdøren 1 Pass på at henglsene står i luftestilling. 2 Før hengslene inn i spor i døren. Trykk ned så monteringsfjæren tar tak 3 Lukk døren Ovnsdøren Håndtaket på ovnsdøren må ikke brukes som fotsteg. Ovnsdøren består av to deler med varmereflekterende glass for å gi lavere overflatetemperatur. De indre glassene kan tas ut for rengjøring. RENGJØRING MELLOM GLASSENE Vær forsiktig så du ikke skader dørglasset.
DEMONTERE DET MIDTERSTE GLASSET I OVNSDØREN 1 Ta tak nederst i kanten på deN midterste glassplaten i retning av håndtaket på ovnsdøren, til de løsner i underkant (1). 2 Løft opp glassplaten en tanke i underkant, og dra dem ut (2) Rengjør glassene MONTERE DET MIDTERSTE GLASSET I OVNSDØREN 1 Før den midterste glassplaten inn på skrå ovenfra og ned i glassholderen på håndtakssiden (1).
Ovnstiger Det går an å fjerne stigene både på høyre og venstre sidevegg i ovnen slik at det er lettere å komme til for å rengjøre sideveggene. FJERNE OVNSTIGER : Dra først stigen ut fra sideveggen i forkant (1), og løft den deretter av i bakkant (2). MONTERE OVNSTIGER IGJEN: Den avrundede enden av stigene må peke fremover! Ovnstigen monteres igjen ved først å feste den i hullet i bakkant (1), deretter i hullet i forkant, og så trykke stigen inn på plass(2). Rengjøring (teleskopskinner) Ta ut skinnerne.
Ovnsbelysning OBS! Før du skifter pære, må du nullstille alle brytere og sørge for at komfyren er koplet fra strømmen. For komfyrer med ledning trekker du ut kontakten. For andre komfyrer kopler du ut strømmen med flerpolsbryteren. Legg en klut i bunnen av ovnen for å beskytte både lampen og glasset. SKIFTE UT PÆREN I OVNEN / RENGJØRE BESKYTTELSESGLASSET 1 Kontroller at ovnen ikke er varm. 2 Skru av beskyttelsesglasset ved å vri det mot venstre, og rengjør det. (SE BILDET).
5 Trykk fast beskyttelsesglasset, og monter stigen igjen. Oppbevaringsskuffen OBS! Det må ikke plasseres kjemikalier eller rengjøringsmidler i oppbevaringsskuffen. Stå ikke i oppbevaringsskuffen eller på håndtaket. .1 Tøm skuffen og trekk den ut til den stopper. 2 Ta tak i håndtaket og løft opp slik at skuffen slipper løs fra sperren i bakkant. 3 Trekk ut skuffen helt. Etter rengjøring plasserer du skuffehjulene på skinnene (SE BILDET). Skyv inn skuffen.
Tekniske data Med forbehold om endringer.
Garanti/Kundeservice Service Ved behov for service på ditt produkt, bør du kontakte din lokale forhandler for å få opplysninger om vår lokale reparatør. Du kan også besøke vår internettadresse www.electrolux.no der du finner frem til din nærmeste reparatør eller ringe 815 30 222 for opplysninger vedrørende dette. Service og reservedeler Husk alltid å oppgi modellbetegnelse, produktnummer, serienummer og kjøpsdato ved bestilling av service eller reservedeler.
Europeisk garanti Dette apparatet er dekket av garantien fra Electrolux i alle de landene som er oppført på listen nedenfor for den tidsperioden som er spesifisert i apparatets garanti eller ellers gjennom kjøpsloven.
66
Praktiske råd og tips Problem Årsak Løsning Brød-/hvetebakst, myke kaker blir flate. For lav temperatur i steke- Kontroller innstilt temperaovnen gjør at bakverket tur mot anbefaling i tabell hever seg, og så synker sam- eller oppskrift. men og blir flatt. Brød-/hvetedeiger heves ikke Kontroller hevetiden mot anbefalingen i oppskriften. riktig. For lang hevetid etter utbaking gir et flatt resultat. Brød-/ hvetedeiger skal heve trekkfritt i romtemperatur.
Bakverk/matretter blir for mørke. Ved for høy temperatur i stekeovnen blir bakverk/ matretter for mørke før de er ferdige. Kontroller at du har stilt inn riktig temperatur. For høy plassering i stekeKontroller i tabell eller ovnen ved over-/undervarme oppskrift at du har valgt riktig gir for mye overvarme, mot- plassering. satt effekt ved for lav plassering. Bakverk/matretter blir lyse. Aluminiumsfolie, stekeplate eller langpanne i bunnen av stekeovnen hindrer undervarmen.
Problemer og løsninger Gjør aldri inngrep i komfyren som kan skade person eller produkt. Under får du forslag til hva du selv har lov til og kan gjøre ved problemer. Hvis du trenger hjelp – kontakt service. Problem Årsak/løsning Komfyren får ikke strøm Kontroller følgende: • at SIKRINGEN/SIKRINGENE er hel/hele • at evt. STØPSEL står ordentlig i • at evt. JORDFEILBRYTER er slått på Komfyren fungerer ikke Kontroller at funksjonslåsen ikke er i funksjon (se s.
Problem Årsak/løsning F11 lyser i displayet Matlagingstermometeret sitter ikke ordentlig i stikkontakten inne i stekeovnen Feilkode lyser i displayet.
www.electrolux.com www.electrolux.