® Model 2042 Cable Locator Käyttöohje PN 2438531 May 2005 (Finnish) © 2005 Fluke Corporation. All rights reserved. Printed in China.
Fluke 2042 RAJOITETTU TAKUU JA VASTUUNRAJOITUS RAJOITETTU TAKUU JA VASTUUNRAJOITUS Valmistaja takaa yhden vuoden ajaksi ostopäivästä, että tässä Fluke-tuotteessa ei ole materiaalitai valmistusvirheitä. Tämä takuu ei kata sulakkeita, paristoja tai onnettomuudesta, väärinkäytöstä, laiminlyönnistä, muutoksista, likaantumisesta tai epätavallisista käyttö- tai käsittelyoloista aiheutuneita vahinkoja. Jälleenmyyjillä ei ole oikeutta laajentaa takuuta Fluken puolesta.
Fluke 2042 Yleistä/ johdanto/ Toimituslaajuus ................................................................ Toimintaperiaate ............................................................................................ Toimituslaajuus .............................................................................................. Kuljetus ja säilytys ........................................................................................ Turvallisuusohjeet ..................................................
Fluke 2042 Toimintaperiaate Laitteessa tai käyttöohjeessa käytetyt merkit: Varoitus mahdollisesta vaarasta. Noudattakaa käyttöohjetta. Ohje. Noudattakaa ehdottomasti. Hengenvaara! Vaarallinen jännite, sähköiskuvaara. Vaatimustenmukaisuusmerkki, jolla vahvistetaan voimassaolevien direktiivien noudattaminen. Sähkömagneettista yhteensopivuutta koskevan direktiivin (89/336/EEC) sekä standardien EN 50081-1 ja EN 50082-1 vaatimukset on täytetty.
Fluke 2042 Turvallissuushojeet • Paikallistaa kaapelit maan alta • Taskulampputoiminto hämärässä työskentelyyn • Laajennusta tai useampien signaalien erittelyä varten saatavana lisäantureita.
Fluke 2042 Turvallissuushojeet Jos käyttäjän turvallisuus ei enää ole taattu, laite on poistettava käytöstä ja varmistettava, ettei kukaan pääse käyttämään sitä. Turvallisuus ei ole taattu, jos: • laitteessa on näkyviä vaurioita • laite ei enää suorita haluttuja mittauksia • laitetta on säilytetty liian kauan epäsuotuisissa olosuhteissa • laitteeseen on kuljetuksen aikana kohdistunut mekaaninen rasitus.
Fluke 2042 Käyttöohje Kun asetat paristot paikoilleen tai vaihdat ne, muista ehdottomasti tarkastaa oikea napaisuus. Paristojen väärä napaisuus saattaa aiheuttaa laitteen rikkoutumisen. Paristot voivat myös räjähtää tai aiheuttaa tulipalon. Käytä vain teknisissä tiedoissa määriteltyjä paristoja! Älkää antako laitteen kuumentua suorassa auringonpaisteessa. Vain näin voidaan taata moitteeton toiminta ja pitkäaikainen kestävyys.
Fluke 2042 Käyttöohje Lähetin – näyttö 3 a) Siirretty lähetyskoodi. Vakioasetus on "Code F” 3 b) Vieraan jännitteen näyttö 50 V 3 c) Vieraan jännitteen tunnistus. Integroitu vieraan jännitteen tunnistus ei sovellu liitännän jännitteettömyyden testaukseen! Käytä jännitteettömyyden tarkastukseen vain sopivaa jännitetestiä (esim. Fluke T100).
Fluke 2042 Käyttöohje 15) Valintapainikkeella herkkyyden manuaalinen säätö Valinta alas Valinta ylös Painike ei ole aktiivinen verkkojännitteen tunnistustoiminnossa. Automaattitila (vakioasetus virrankytkennän jälkeen) Kun automaattitila on kytketty päälle, näyttöön ilmestyy "SIGNAL" (9 d) ja (9 j) ilmoittaa signaalin voimakkuuden. Käsikäyttö Vaihda käsikäyttöön painamalla "6 valinta alas". Kun käsikäyttö on kytketty päälle, näyttöön ilmestyy "MAN" ja "SENSE".
Fluke 2042 Käyttöohje Vastaanotin - näyttö 9 a) Poiskytketyn äänihälytyksen näyttö 9 b) Aktiivisen LC-näyttövalaistuksen symboli 9 c) Lähettimen siirtämät tiedot (lähetyskoodi ja pariston tila) 9 d) Päällekytketyn automaattitilan näyttö 9 e) Signaalivoimakkuuden pylväsnäyttö 9 f) Heikon pariston varoitus 9 g) Luuppi käsikäyttö: herkkyyssäädön graafinen lisänäyttö. Herkkyyden säätö valintatilassa. Suurenna suurennuslasia => korkea herkkyys, pienennä suurennuslasia => alhainen herkkyys.
Fluke 2042 Käyttöohje Kaapelinhakutila a) Automaattitila b) Käsikäyttö c) selective Mode Verkkojännitteen tunnistus Mittaus Lähetin tulisi liittää vain vaiheesta nollajohtimeen.
Fluke 2042 Käyttöohje Toimintaperiaate 1 Fluke-kaapelinhakulaitteeseen kuuluu lähetin ja vastaanotin. Lähettimen tuottama signaali muodostuu moduloidusta virrasta, joka synnyttää johtimen ympärille sähkömagneettisen kentän, ks. kuva 1. Tämä sähkömagneettinen kenttä ympäröi johtimen muodostaen jännitteen vastaanottimen magneettikeloissa. Molemmissa valintatiloissa, niin automaattisessa sekä manuaalisessa tilassa vastaanotin toimii kolmella magneettikelalla ja ei siksi ole riippuvainen asennosta.
Fluke 2042 Käyttöohje ääreen pääsee molemmilta puolilta. Tee keinotekoinen katkos noin 1,5 m:n päähän ennen johdon loppupäätä. Johtojen päiden on oltava avoimia. Kuori pois eristettä muovipäällysteisen kaapelin katkoksella varustetun johdon alkupäästä ja liitä se mittauskaapelilla (toimitettu laitteen mukana) lähettimen liittimeen (1). Liitä lähettimen liitin (2) sopivaan maahan. Kaikki muut kaapelin johdot on myös liitettävä lähettimeen ja samaan maahan. Kytke lähetin päälle painikkeella (5).
Fluke 2042 Käyttöohje Avoimissa virtapiireissä (Yksinapainen käyttö) Johtokatkokset seinissä ja lattioissa. Johtojen, pistorasioiden, liitosrasioiden, katkaisimien jne. paikannus ja jäljittäminen taloasennuksissa. Ahtautumien, sykkyröiden ja mutkien sekä muiden esteiden paikannus asennusputkissa metallisilmukan avulla. Pistorasioiden, katkaisimien jne. paikannus jännitteettömissä järjestelmissä.
Fluke 2042 Käyttöohje Paikantamissyvyys riippuu väliaineesta ja käyttötavasta. 4 Liitettäessä laite jännitteellisiin virtapiireihin on noudatettava turvallisuusmääräyksiä.. Kun painike 4 kytketään tasosta »LEVEL I« tasoon »LEVEL III«, toimintasäde kasvaa n. viisinkertaiseksi. Johtojen, pistorasioiden, katkaisimien ja liittimien paikannus ja jäljitys taloasennuksissa (Yksinapainen käyttö) Edellytykset: • Piirin on oltava jännitteetön. • Nollajohtimen ja maan on oltava liitettyinä ja täysin kunnossa.
Fluke 2042 Käyttöohje Johtokatkosten paikannus (Yksinapainen käyttö) Edellytykset: • Piirin on oltava jännitteetön. • Kaikki muut johdot on liitettävä maahan kuvan 8 mukaisesti. • Liitä lähetin johtoon ja nollaan kuvan 8 mukaisesti. • Toteuta tämä esimerkki käyttöesimerkissä kuvatulla tavalla. Johtokatkos muovieristeisessä johdossa: Lähettimeen liitettynä maana voidaan käyttää maadoitetun pistorasian maadoituskosketinta tai asianmukaisesti maadoitettua vesiputkea.
Fluke 2042 kKäyttöohje Jos lähettimet on liitetty alhaalla olevan kuvan mukaisesti, vastaanotin näyttää johtokatkoksen vasemmalla puolella "C" . Jos liikut katkoskohdan yli oikealle, vastaanottimessa näkyy "F". Jos olet juuri katkoskohdan yläpuolella, kaapelikoodia ei näy, koska lähettimen molemmat signaalit ovat päällekkäin. Johtokatkoksen kohta sijaitsee näytetyn kaapelikoodin »C« ja »F« keskivälillä. Edellytykset: • Virtapiirin on oltava jännitteetön.
Fluke 2042 Käyttöohje Vian paikannus lattialämmitysjärjestelmässä (Yksinapainen käyttö) 8 Jos suojamatto tai suojalangoitus on lämmitysjohtojen päällä, maaliitäntä (_) voi puuttua. Tarvittaessa erota suoja maaliitännästä. Kun painike 4 kytketään tasosta »LEVEL I« tasoon »LEVEL III«, toimintasäde kasvaa n. viisinkertaiseksi. C F F C Säätö: Käsikäyttö minimaalinen herkkyys Paikannussyvyys keskimäärin 0 … 2 m.
Fluke 2042 Käyttöohje Sulakkeiden paikannus (Kaksinapainen käyttö) Liitettäessä laite jännitteellisiin piireihin on turvallisuusmääräyksiä ehdottomasti noudatettava. 10 Liitä lähetin asuntohuoneiston pistorasian virtapiiriin L1:n ja N:n välille ja kytke se asentoon ”LEVEL I”. Voit paikantaa signaalin sulaketaulussa ja jakokeskuksessa lähettimen asetuksella ”LEVEL I”. Näin sulakkeet ja automaattiset laitteet voidaan määrittää tarkasti tiettyyn virtapiiriin kuuluviksi.
Fluke 2042 Käyttöohje Jos oikosulkuvastus on yli 20 Ohm, voit kokeilla vian paikallistamista johtokatkos-menetelmällä. Voit yrittää sulattaa viallisen kohdan yhteen (matalaohminen liitos) tai polttaa sen pois, jolloin johtoon tulee katkos. Johtokatkoksen vastuksen olisi oltava suurempi kuin 100 kOhm. • Liikuta vastaanotinta järjestelmällisesti katkoksen ympärillä herkkyysasetusta vaihdellen. Kun painike 4 kytketään tasosta »LEVEL I« tasoon »LEVEL III«, toimintasäde kasvaa n. viisinkertaiseksi.
Fluke 2042 Käyttöohje Jo asennettujen vesi- ja lämmitysputkien suunnan määritysm (Yksinapainen käyttö) Edellytykset: 13 • Kunkin vesi- ja lämmitysputken on oltava kunnolla maadoitettu. • Liitä lähetin kuvan 7 mukaisesti. • Toteuta tämä esimerkki käyttöesimerkissä kuvatulla tavalla. Oikein maadoitetun pistorasian maadoituskosketin on sopiva maa. Kun painike 4 kytketään tasosta »LEVEL I« tasoon »LEVEL III«, toimintasäde kasvaa n. viisinkertaiseksi. Säätö: Käsikäyttö minimaalinen herkkyys.
Fluke 2042 Käyttöohje Johtojen seuranta suuremmalla paikannussyvyydellä (Kaksinapainen käyttö) Jos sovelletaan kaksinapaista käyttöä monijohtimisissa kaapeleissa (esim. NYM 3 x 1,5 mm2), paikannussyvyys on suuressa määrin rajoitettu. Syynä tähän on, että meno- ja paluujohtimet on asennettu hyvin lähelle toisiaan. Tällöin synnytetyssä magneettikentässä esiintyy voimakkaita häiriöitä. Sähkömagneettinen kenttä voi jäädä kehittymättä heikossa kohdassa.
Fluke 2042 Käyttöohje 16 • Säädä vastaanotin automatiikalle. • Paikanna nyt kaapeli näytetyn signaalivoimakkuuden (9 e + 9 j) avulla. Kun vastaanotinta käännetään hitaasti paikannettavan kaapelin päällä, näytössä tapahtuu terävä muutos. Max. signaalivoimakkuuden näyttö tapahtuu suoraan kaapelin päällä. 2m Signaalivoimakkuus pienenee, kun liikutaan kauemmaksi syötetystä signaalista (lähetin).
Fluke 2042 Käyttöohje Jo asennettujen johtojen lajittelu tai määritys (Kaksinapainen käyttö) Edellytykset 19 • Kaikkien kaapelissa olevien virtapiirien on oltava jännitteettömiä. • Johtojen päät on kierrettävä yhteen siten, että ne ovat sähköisesti liitettyjä toisiinsa. • Tarvitset useita lähettimiä, joilla on eri tunnussignaalit (A … F tai 0 … 9). • Liitä lähetin kuvan 6 mukaisesti. • Toteuta tämä esimerkki käyttöesimerkissä kuvatulla tavalla.
Fluke 2042 Käyttöohje Koodien asetukset Ennen koodien asetuksia laitteesta on katkaistava virta. • Poista paristot lähettimestä 8.2 mukaisesti. • Vedä jumpperi ulos paristokotelosta (6 a) 6a • Aseta paristot paikoilleen napojen mukaisesti. • Kytke lähetin päälle painikkeella 5 • Aseta haluttu koodi painikkeella 4 Asetuskoodeja ovat: (A, F, E, H, O, O, C). • Katkaise lähettimestä virta painikkeella 5, poista paristot ja aseta jumpperi takaisin paikoilleen. • Aseta paristot ja lähettimen paristokotelo 8.
Fluke 2042 Käyttöohje Paristot, joiden napaisuus on väärin, voivat tuhota laitteen. Lisäksi ne voivat räjähtää tai sytyttää tulipalon. Käyttäkää vain teknisissä tiedoissa mainittuja paristoja (6 x 1,5 V type IEC LR6, Mignon). Älkää koskaan yrittäkö hajottaa paristoja! Akun sisältämä elektrolyytti on erittäin alkalinen. Syöpymisvaara! Jos aine pääsee kosketukseen ihon tai vaatetuksen kanssa, on ko. kohdat huuhdeltava heti vedellä.
Fluke 2042 Käyttöohje Kulloinkin voimassa olevat käytettyjen paristojen palautusta, hyödyntämistä ja hävittämistä koskevat määräykset on otettava huomioon. Jos laite on pitkähkön ajan käyttämättä, on paristot poistettava. Jos paristot ovat päässeet vuotamaan laitteeseen, se on lähetettävä tehtaallemme puhdistusta ja testausta varten. Lähetin Sisäänrakennetut sulakkeet Sisäänrakennetut sulakkeet suojaavat laitetta ylikuormitukselta ja virheelliseltä käytöltä.
Fluke 2042 Tekniset tiedot Tekniset tiedot Lähetin Alkusignaali ....................................125 kHz, amplitudimoduloitu Vieraan jännitteen tunnistus Jännitealue......................................12...400 V Taajuusalue ....................................0...60 Hz Näyttö..............................................LCD toimintonäytöllä Vieraan jännitteen kestävyys ..........max. 400 V AC/DC Ylijänniteluokka ..............................CAT III/300 V Ympäristöhaittaluokka ....................