Kasutusjuhend
© Copyright 2017 HP Development Company, L.P. Bluetooth on selle omanikule kuuluv kaubamärk ja ettevõte HP Inc. kasutab seda litsentsi alusel. Intel, Celeron, Pentium ja Thunderbolt on ettevõtte Intel Corporation kaubamärgid Ameerika Ühendriikides ja teistes riikides. Lync, Skype ja Windows on ettevõtte Microsoft Corporation registreeritud kaubamärgid või kaubamärgid Ameerika Ühendriikides ja/või teistes riikides. Käesolevas dokumendis sisalduvat teavet võidakse ette teatamata muuta.
Ohutusmärkus HOIATUS! Kuumusest tulenevate vigastuste või arvuti ülekuumenemise vältimiseks ärge hoidke arvutit kasutamise ajal süles ega tõkestage arvuti ventilatsiooniavasid. Kasutage arvutit ainult kõval tasasel alusel. Jälgige, et mõni muu kõva (nt kõrvalasuv printer) või pehme pinnaga (nt padjad, vaip või riietusese) objekt ei blokeeriks õhuvoolu liikumist ventilatsiooniavadest.
iv Ohutusmärkus ETWW
Protsessori konfiguratsioonisäte (ainult teatud mudelitel) NB! Teatud arvutimudelid on konfigureeritud Intel® Pentium®-i N35xx-/N37xx-seeria või Celeron®-i N28xx-/N29xx-/N30xx-/N31xx-seeria protsessori ja Windows®-i operatsioonisüsteemiga. Kui teie arvuti on konfigureeritud kirjeldatud moel, ärge muutke neil mudelitel üksuses msconfig.exe protsessori konfiguratsioonisätteid 4 või 2 protsessorilt 1 protsessorile. Kui te seda teete, siis arvuti ei taaskäivitu.
vi Protsessori konfiguratsioonisäte (ainult teatud mudelitel) ETWW
Sisukord 1 Sissejuhatus ................................................................................................................................................. 1 Teabe otsimine ....................................................................................................................................................... 2 2 Komponendid ................................................................................................................................................
Koputamine ....................................................................................................................................... 23 Kahe sõrme kokkusurumine ja laialiliigutamine suuruse muutmiseks ........................................... 24 Kahe sõrmega kerimine (ainult puuteplaadil) .................................................................................. 24 Kahe sõrmega koputus (ainult puuteplaadil) .............................................................................
Tegutsemine aku tühjenemise korral ............................................................................. 37 Aku tühjenemise tuvastamine ..................................................................... 37 Tegutsemine aku tühjenemise korral .......................................................... 37 Akutoite säästmine ......................................................................................................... 38 Akude utiliseerimine .................................................
HP 3D DriveGuard olekute tuvastamine ......................................................................... 51 Programmide ja draiverite värskendamine ......................................................................................................... 51 Arvuti puhastamine ............................................................................................................................................. 51 Puhastustoimingud ...................................................................
13 Elektrostaatiline lahendus ......................................................................................................................... 66 14 Hõlbustusvahendid .................................................................................................................................... 67 Toetatud abitehnoloogiad ................................................................................................................................... 67 Klienditoega ühenduse võtmine ..........
xii ETWW
1 Sissejuhatus Pärast arvuti häälestamist ja registreerimist soovitame leida oma nutikast investeeringust järgnevaid juhiseid: ● NÄPUNÄIDE. Avatud rakendusest või Windowsi töölaualt kiiresti arvuti avakuvale naasmiseks vajutage klaviatuuril Windowsi klahvi . Kui vajutate uuesti Windowsi klahvi, naaseb arvuti eelmisele kuvale. ● Interneti-ühenduse loomine – häälestage kaabel- või traadita võrk, et saaksite luua Internetiühenduse. Lisateavet leiate jaotisest Võrguühendused lk 19.
Teabe otsimine Toote üksikasjade ressursside, juhiste ja muu leidmiseks kasutage seda tabelit. Ressurss Sisu Häälestusjuhised ● Arvuti häälestuse ja funktsioonide ülevaade HP tugi ● Võrguvestlus HP tehnikuga HP toe kontaktandmed leiate veebiaadressilt http://www.hp.com/support.
2 Komponendid Riistvara tuvastamine Et saada teada, milline riistvara arvutisse installitud on, toimige järgmiselt. ▲ Sisestage tegumiriba otsinguväljale märksõna seadmehaldur ja seejärel valige rakendus Seadmehaldur. Loendis kuvatakse kõik teie arvutisse installitud seadmed. Süsteemi riistvarakomponentide kohta teabe saamiseks ja süsteemi-BIOS-i versiooninumbri nägemiseks vajutage klahvikombinatsiooni fn + esc (ainult teatud mudelitel).
Parem külg Komponent (1) Kirjeldus microSD mälukaardilugeja Loeb valikulisi mälukaarte, mis talletavad, haldavad ja jagavad teavet või pääsevad sellele juurde. Kaardi sisestamine 1. Hoidke kaarti nii, et silt jääb üles ja kontaktala arvuti poole. 2. Sisestage kaart mälukaardilugejasse ja lükake, kuni see on kindlalt paigas. Kaardi eemaldamiseks toimige järgmiselt. ▲ (2) C-tüüpi USB Thunderbolt™-i port Vajutage kaarti sissepoole ja seejärel eemaldage see mälukaardilugejast.
Komponent Kirjeldus ● (7) ETWW Toitejuhtme ühenduspesa Väljas: akut ei laeta. Võimaldab ühendada vahelduvvooluadapteri.
Vasak külg Komponent (1) Kirjeldus Toitenupp ● Kui arvuti on välja lülitatud, vajutage seda nuppu arvuti sisselülitamiseks. ● Kui arvuti on sisse lülitatud, vajutage seda nuppu lühidalt unerežiimi aktiveerimiseks. ● Kui arvuti on unerežiimis, vajutage seda nuppu lühidalt unerežiimist väljumiseks. ● Kui arvuti on talveunerežiimis, vajutage seda nuppu lühidalt talveunerežiimist väljumiseks. ETTEVAATUST. Kui vajutate ja hoiate toitenuppu all, lähevad salvestamata jäänud andmed kaotsi.
Komponent Kirjeldus HOIATUS! Enda vigastamise ohu vähendamiseks reguleerige enne kõrvaklappide, kuularite või peakomplekti kasutamist helitugevust. Lisateavet ohutuse kohta leiate normatiiv-, ohutus- ja keskkonnamärkustest. Juhendile ligipääsemine 1. Sisestage tegumiriba otsinguväljale märksõna support ja seejärel valige rakendus HP Support Assistant. – või – Klõpsake tegumiribal küsimärgiikoonil. 2. Valige Minu arvuti, vahekaart Spetsifikatsioonid ja seejärel Kasutusjuhendid. MÄRKUS.
Ekraan Komponent Kirjeldus (1) WWAN-i antennid (2)* (ainult teatud toodetel) Saadavad ja võtavad vastu raadiosignaale traadita laivõrkudega (WWANs) suhtlemiseks. (2) Sisemised mikrofonid (2) Salvestavad heli. (3) Infrapunakaamera märgutuled (2) Põleb: Infrapunakaamera on kasutusel. (4) Veebikaamera Salvestab videoklippe ja jäädvustab fotosid. Mõned mudelid võimaldavad pidada videokonverentse ning video voogesituse kaudu võrgus vestelda. Veebikaamera kasutamiseks toimige järgmiselt.
Komponent 1. Kirjeldus Sisestage tegumiriba otsinguväljale märksõna support ja seejärel valige rakendus HP Support Assistant. – või – Klõpsake tegumiribal küsimärgiikoonil. 2. ETWW Valige Minu arvuti, vahekaart Spetsifikatsioonid ja seejärel Kasutusjuhendid.
Klaviatuuriala Puuteplaat Komponent 10 Kirjeldus (1) Puuteplaadiala Loeb sõrmežeste kursori liigutamiseks või üksuste aktiveerimiseks ekraanil. (2) Puuteplaadi vasakpoolne nupp Toimib samamoodi nagu välise hiire vasakpoolne nupp. (3) Puuteplaadi parempoolne nupp Toimib samamoodi nagu välise hiire parempoolne nupp.
Märgutuled Komponent Kirjeldus (1) Suurtäheluku märgutuli Põleb: suurtähelukk on sisse lülitatud ning aktiveeritud on suurtähed. (2) Klahvi Fn luku märgutuli Põleb: klahv fn on lukustatud. Lisateavet leiate jaotisest Toiminguklahvid lk 14. (3) Privaatsusklahvi märgutuli Põleb: privaatsusala on sisse lülitatud, mis aitab takistada küljelt vaatamist. (4) Helivaigistuse märgutuli ● Põleb: arvuti heli on välja lülitatud. ● Ei põle: arvuti heli on sisse lülitatud.
Sõrmejäljelugeja 12 Komponent Kirjeldus Sõrmejäljelugeja (ainult teatud mudelitel) Võimaldab Windowsi sisselogimiseks kasutada parooli asemel sõrmejälge.
Eriklahvid Komponent Kirjeldus (1) Klahv esc Kuvab süsteemiteabe, kui vajutate seda koos klahviga fn. (2) Klahv fn Koos klahvi esc või muu klahviga vajutamisel rakendab see sagedasti kasutatavaid süsteemifunktsioone. Neid klahvikombinatsioone nimetatakse kiirklahvideks. Vt Kiirklahvid (ainult teatud mudelitel) lk 15. (3) Windowsi klahv Avaneb menüü Start. MÄRKUS. Kui vajutate Windowsi klahvi uuesti, suletakse menüü Start. (4) Toiminguklahvid Täidavad sageli kasutatavaid süsteemifunktsioone.
Toiminguklahvid Toiminguklahv täidab klahvil oleva ikooniga tähistatud funktsiooni. Selleks et selgitada välja, millised klahvid teie tootel on, vt Eriklahvid lk 13. ▲ Toiminguklahvi kasutamiseks vajutage pikalt vastavat klahvi. Ikoon Kirjeldus Vahetab ekraanikujutise kuvamiskohta süsteemiga ühendatud kuvamisseadmete vahel. Näiteks kui arvutiga on ühendatud monitor, lülitab kiirklahvi korduv vajutamine ekraanikujutise arvutiekraanilt monitori või samaaegselt nii arvutiekraanile kui ka monitori.
Ikoon Kirjeldus Lülitab ekraani jagamise funktsiooni sisse või välja. MÄRKUS. Selle funktsiooni jaoks on vajalik Skype for Business või Lync 2013, mis töötab Microsoft Exchange'i või Office 365 serveris. ● Vastab kõnele. ● Alustab üks ühele vestluse ajal kõnet. ● Paneb kõne ootele. MÄRKUS. Selle funktsiooni jaoks on vajalik Skype for Business või Lync 2013, mis töötab Microsoft Exchange'i või Office 365 serveris. ● Lõpetab kõne. ● Keeldub sissetulevatest kõnedest. ● Lõpetab ekraani jagamise.
Põhi Komponent Kirjeldus (1) Kõlarid (2) Toovad kuuldavale heli. (2) Ventilatsiooniavad (3) Tagavad õhuvoolu sisemiste komponentide jahutamiseks. MÄRKUS. Arvuti ventilaator käivitub sisemiste komponentide jahutamiseks ja ülekuumenemise vältimiseks automaatselt. Arvuti kasutamisel on tavaline, et selle sisemine ventilaator lülitub aeg-ajalt sisse või välja.
Märgised Arvutile kinnitatud sildid annavad teavet selle kohta, mida teil võib vaja minna probleemide tekkimisel süsteemi tõrkeotsingul või reisides arvutiga välismaal. NB! Kontrollige jaoks selles jaotises kirjeldatud märgiseid järgmistest asukohtadest: arvuti põhjal, akusahtlis, hooldusluugi all või ekraani tagaküljel. ● Hooldusmärgis – annab olulist teavet arvuti tuvastamise kohta. Klienditoega ühenduse võtmisel küsitakse teilt ilmselt seerianumbrit või võimalik, et ka tootenumbrit või mudelinumbrit.
Komponent (3) Seerianumber (4) Garantiiperiood ● Vastavusmärgis(ed) – edastab/edastavad arvuti normatiivteavet. ● Traadita ühenduse seadmete sertifitseerimismärgis(ed) – sisaldab/sisaldavad teavet traadita ühenduse seadmete kohta ja mõne sellise riigi või piirkonna vastavusmärgiseid, kus nende seadmete kasutamine on heaks kiidetud. SIM-kaardi sisestamine (ainult teatud mudelitel) ETTEVAATUST. Ärge kasutage SIM-kaardi sisestamisel liigset jõudu, et vältida kontaktriba kahjustamist.
3 Võrguühendused Arvuti on valmis teiega igale poole kaasa reisima. Kuid ka kodus olles võite avastada maailma ning uurida teavet miljonitel veebisaitidel, kui kasutate arvutit ja traadita või kaabelvõrguühendust. See peatükk aitab teil maailmaga ühenduse luua. Ühenduse loomine traadita võrguga Teie arvuti võib olla varustatud ühe või mitme traadita ühenduse seadmega järgmistest.
Ühenduse loomine WLAN-iga MÄRKUS. Kodus Interneti-ühendust häälestades tuleb kõigepealt luua Interneti-teenuse pakkuja (ISP) juures konto. Interneti-teenuse tellimiseks ja modemi soetamiseks võtke ühendust kohaliku Internetiteenuse pakkujaga. Interneti-teenuse pakkuja aitab teil häälestada modemit, paigaldada võrgukaablit traadita ühendusega marsruuteri ja modemi vahele ning katsetada Interneti-teenuse tööd. WLAN-iga ühenduse loomiseks toimige järgmiselt. 1. Veenduge, et WLAN-seade on sisse lülitatud. 2.
Teavet HP Mobile Broadbandi ja selle kohta, kuidas aktiveerida teenust eelistatud mobiilsidevõrgu operaatoriga, leiate arvutiga kaasas olevast teabest HP Mobile Broadbandi kohta. HP Mobile Connect Pro kasutamine (ainult teatud toodetel) HP Mobile Connect Pro on ettemaksuga mobiilse lairibaühenduse teenus, mis pakub teie arvutile soodsat, turvalist, lihtsat ja paindlikku mobiilset lairibaühendust. HP Mobile Connect Pro kasutamiseks peab arvutis olema SIM-kaart ja rakendus HP Mobile Connect.
HOIATUS! Elektrilöögi, tulekahju ja seadme kahjustamise ohu vältimiseks ärge ühendage RJ-45pistikupessa (võrgupessa) modemi- ega telefonikaablit. Ühenduse loomine kohtvõrguga (LAN) (ainult teatud toodetel) Kui soovite ühendada arvuti otse kodus oleva marsruuteriga (traadita ühenduse loomise asemel) või kontori võrguga, kasutage kohtvõrguühendust (LAN). LAN-ühenduse loomiseks on vajalik 8-viiguline, RJ-45 võrgukaabel või valikuline dokkimisseade või laiendusport, kui arvuti ei ole RJ-45-porti.
4 Ekraanil navigeerimine Arvutiekraanil saab navigeerida järgmiselt. ● Puutežestide kasutamine otse arvutiekraanil (ainult teatud mudelitel) ● Puutežestide kasutamine puuteplaadil ● Kasutada klaviatuuri ja valikulist hiirt (hiir eraldi ostetav). ● Ekraaniklaviatuuri kasutamine (ainult teatud mudelitel) Puuteplaadi ja puutežestide kasutamine Puuteplaadi abil saab arvuti ekraanil lihtsate puutežestidega navigeerida ja kursorit juhtida.
Kahe sõrme kokkusurumine ja laialiliigutamine suuruse muutmiseks Kahe sõrmega kokkusurumine ja suumimine võimaldab piltide ja teksti välja- ning sissesuumimist. ● Vähendamiseks asetage kaks sõrme lahus puuteplaadilalale või puuteekraanile ja seejärel viige need kokku. ● Suurendamiseks asetage kaks sõrme koos puuteplaadialale või puuteekraanile ja seejärel viige need üksteisest lahku.
Nelja sõrmega koputus (ainult puuteplaadil) Nelja sõrmega koputuse abil saate avada toimingukeskuse. ● Toimingukeskuse avamiseks ning praeguste sätete ja teatiste kuvamiseks koputage puuteplaadil nelja sõrmega. Kolme sõrmega nipsamine (ainult puuteplaadil) Kasutage kolme sõrmega nipsamist avatud akende kuvamiseks ning avatud akende ja töölaua vahel lülitamiseks. ETWW ● Nipsake kolme sõrmega endast eemale, et näha kõiki avatud aknaid. ● Nipsake kolme sõrmega enda poole, et näha töölauda.
Ühe sõrmega libistamine (ainult puuteekraanidel) Kasutage ühe sõrmega libistamise žesti loendite ja leheküljede panoraamimiseks ja kerimiseks või objekti liigutamiseks. ● Ekraanil kerimiseks libistage üht sõrme üle ekraani suunas, kuhu soovite liikuda. ● Objekti teisaldamiseks vajutage ja hoidke sõrme sellel ning lohistage seejärel objekt soovitud kohta.
5 Meelelahutusfunktsioonid Kasutage oma HP arvutit nii tööks kui vaba aja veetmiseks, et kohtuda teistega veebikaamera vahendusel, segada omavahel heli ja videot või ühendada väliseid seadmeid, nagu projektor, monitor, teler või kõlarid. Puutega jagamine (ainult teatud mudelitel) Teie arvuti toetab lähiväljasidet (NFC), mis võimaldab traadita kahe NFC-toega seadme vahel teavet jagada.
Üksikasju rakenduse Windows Hello kasutamise kohta vt Windows Hello kasutamine (ainult teatud mudelitel) lk 47. Kaamera kasutamine 1. Sisestage tegumiriba otsingukasti termin kaamera ja valige rakenduste loendist Kaamera. 2. Teatud mudelite puhul sisestage tegumiriba otsinguväljale Intel RealSense, et avastada täiendavaid funktsioone, demosid ja rakendusi.
Peakomplekti ühendamine HOIATUS! Kuulmiskahjustuste vältimiseks vähendage enne kõrvaklappide, kuularite või peakomplekti kasutamist helitugevust. Lisateavet ohutuse kohta leiate normatiiv-, ohutus- ja keskkonnamärkustest. Dokumendile ligipääsemiseks. 1. Sisestage tegumiriba otsinguväljale märksõna support ja seejärel valige rakendus HP Support Assistant. – või – Klõpsake tegumiribal küsimärgiikoonil. 2. Valige Minu arvuti, vahekaart Spetsifikatsioonid ja seejärel Kasutusjuhendid.
Videoseadmete ühendamine C-tüüpi USB-kaabli abil (ainult teatud mudelitel) MÄRKUS. C-tüüpi USB Thunderbolti seadme ühendamiseks arvutiga on vaja C-tüüpi USB-kaablit, mida müüakse eraldi. Selleks, et näha kõrge eraldusvõimega kuvaväljundit välises Thunderbolti seadmes, ühendage Thunderbolti seade vastavalt järgmistele suunistele. 1. Ühendage C-tüüpi USB-kaabli üks ots arvuti C-tüüpi Thunderbolti USB-pordiga. 2. Ühendage kaabli teine ots välise Thunderbolti seadmega. 3.
Videoseadmete ühendamine HDMI-kaabli abil (ainult teatud mudelitel) MÄRKUS. HDMI-seadme ühendamiseks arvutiga on teil tarvis HDMI-kaablit (müüakse eraldi). Arvuti ekraanikujutise nägemiseks kõrglahutusega teleris või monitoril ühendage kõrglahutusega seade vastavalt järgmistele juhistele. 1. Sisestage HDMI-kaabli üks ots arvuti HDMI-porti. 2. Ühendage kaabli teine ots kõrglahutusega teleri või monitoriga. 3. Arvuti ekraanikujutise nelja kuvaoleku vaheldumisi aktiveerimiseks vajutage klahvi f1.
Helivoo taastamiseks arvutikõlarites toimige järgmiselt. 1. Paremklõpsake tegumiriba paremas otsas asuval teatealal ikooni Kõlarid ja seejärel klõpsake käsku Taasesitusseadmed. 2. Klõpsake taasesituse vahekaardil suvandit Kõlarid. 3. Klõpsake üksust Tee vaikesätteks ja seejärel üksust OK. Miracastiga ühilduvate traadita kuvaseadmete leidmine ja nendega ühendamine (ainult teatud mudelitel) MÄRKUS.
6 Toitehaldus MÄRKUS. Arvutil võib olla toitenupp või -lüliti. Selles juhendis kasutatakse terminit „toitenupp” toite mõlema juhtelemendi tähenduses. Arvuti sulgemine (väljalülitamine) ETTEVAATUST. Arvuti väljalülitamisel lähevad salvestamata andmed kaotsi. Arvuti väljalülitamiskäsk suleb kõik programmid ja operatsioonisüsteemi ning lülitab seejärel välja ekraani ja arvuti. Lülitage arvuti välja järgmistes olukordades.
Toitesuvandite määramine ETTEVAATUST. Kui arvuti on unerežiimis, eksisteerib mitu teadaolevat haavatavat kohta. Kui arvuti ei ole mingil ajal teie läheduses, soovitab HP selleks, et takistada volitamata kasutajate juurdepääsu teie arvutis olevatele andmetele (isegi krüptitud andmetele), lülitada arvuti unerežiimi asemel talveunerežiimi. See on eriti oluline, kui reisite koos arvutiga. Energiasäästurežiimide kasutamine Unerežiim on tehases lubatud.
MÄRKUS. Kui olete määranud ärkamisel parooli nõudmise, tuleb teil oma tööga ekraanile naasmiseks sisestada Windowsi parool. Toitemõõdiku ja -sätete kasutamine Toitemõõdik asub Windowsi töölaual. Toitemõõdiku abil pääsete kiiresti juurde toitesätetele ja saate vaadata aku laetuse taset. ● Aku laetuse taseme protsendi ja kasutatava energiarežiimi kuvamiseks osutage kursoriga toitemõõdiku ikoonile ● .
Akutoite kasutamine Kui arvuti pole välistoitega ühendatud, töötab see akutoitel. Arvuti aku kasutusaeg varieerub, sõltudes toitehaldussätetest, töötavatest programmidest, ekraani heledusest, ühendatud välisseadmetest ja muudest teguritest. Aku hoidmisel arvutis laetakse seda, kui arvuti on välise vahelduvvooluallikaga ühendatud, ning kaitstakse teie tööd elektrikatkestuse korral.
Aku laetuse taseme kuvamine ▲ Osutage kursoriga Toitemõõdiku ikoonile . Aku tühjenemisaja pikendamine Aku tühjenemisaeg erineb olenevalt funktsioonidest, mida kasutate, kui arvuti töötab akutoitel. Maksimaalne aku tühjenemisaeg lüheneb järk-järgult, kuna aku mahtuvus kahaneb. Näpunäited aku tühjenemise aja pikendamiseks: ● Vähendage ekraani heledust. ● Valige toitesuvandites režiim Energiasäästja.
Akutoite säästmine ● Valige toitesuvandites režiim Energiasäästja. ● Lülitage välja traadita kohtvõrgu (WLAN) ja tavalise kohtvõrgu (LAN) ühendus ning väljuge modemirakendustest, kui te neid ei kasuta. ● Lahutage välisseadmed, mis ei ole ühendatud välistoitega. ● Peatage, keelake või eemaldage kõik välised mälukaardid, mida te ei kasuta. ● Vähendage ekraani heledust. ● Kui lõpetate arvutiga töötamise, käivitage unerežiim või lülitage arvuti välja.
7 Turvalisus Arvuti kaitsmine Windowsi operatsioonisüsteemis ja mitte-Windowsi häälestusutiliidis Computer Setup (BIOS, mis on olemas igas operatsioonisüsteemis) sisalduvad standardsed turbefunktsioonid kaitsevad teie isiklikke sätteid ja andmeid mitme ohu eest. MÄRKUS. Turbemeetmed on mõeldud tõkestamiseks. Tõkestamine ei pruugi ära hoida toote väärkasutamist või vargust. MÄRKUS. Enne kui arvuti hooldusse saadate, varundage ja kustutage konfidentsiaalsed failid ning eemaldage kõik paroolisätted. MÄRKUS.
Paroolide kasutamine Parool on märgijada, mis valitakse arvutis talletatava teabe kaitseks. Määrata saab mitut tüüpi paroole, olenevalt sellest, mil viisil soovite juurdepääsu teabele juhtida. Paroole saab kehtestada Windowsis ja arvutisse eelinstallitud häälestusutiliidis Computer Setup. ● BIOS-i halduri-, sisselülitus- ja DriveLocki paroole saab määrata häälestusutiliidis Computer Setup ja neid haldab süsteemi BIOS. ● Windowsi paroole saab määrata ainult Windowsi operatsioonisüsteemis.
Paroolide määramine arvuti häälestusutiliidis Parool Funktsioon BIOS-i halduriparool* Piirab juurdepääsu arvuti häälestusutiliidile. MÄRKUS. Kui lubatud on BIOS-i halduriparooli eemaldamist takistavad funktsioonid, ei pruugi teil olla võimalik seda eemaldada kuni funktsioonide keelamiseni. Sisselülitusparool ● See parool tuleb sisestada igal arvuti käivitamisel või taaskäivitamisel. ● Kui unustate sisselülitusparooli, ei saa te arvutit käivitada ega taaskäivitada.
BIOS-i halduriparooli muutmine 1. Käivitage häälestusutiliit Computer Setup. ● Klaviatuuriga arvutid või tahvelarvutid ▲ ● Lülitage sisse või taaskäivitage arvuti ja kui ilmub HP logo, vajutage f10, et siseneda häälestusutiliiti Computer Setup. Klaviatuurita tahvelarvutid ▲ Lülitage tahvelarvuti välja. Vajutage korraga toitenuppu ja helitugevuse vähendamise nuppu, kuni kuvatakse käivitusmenüü, ja seejärel koputage f10, et siseneda häälestusutiliiti Computer Setup. 2.
Valige Main (Põhimenüü), valige Save Changes and Exit (Salvesta muudatused ja välju) ning seejärel vajutage sisestusklahvi. Muudatused rakendatakse arvuti taaskäivitamisel. BIOS-i halduriparooli sisestamine Viibal BIOS administrator password (BIOS-i halduriparool) sisestage parool (kasutades samu klahve, mida kasutasite parooli määramiseks), seejärel vajutage sisestusklahvi Enter. Pärast BIOS-i halduriparooli sisestamise kahte ebaõnnestunud katset peate uuesti proovimiseks arvuti taaskäivitama.
4. Valige sisestusklahviga Enter, vasakpoolse hiireklahviga või puuteekraani abil märkeruut Automatic DriveLock (Automaatne Drivelock). 5. Muudatuste salvestamiseks ja häälestusutiliidist väljumiseks valige ikoon Save (Salvesta) ja seejärel järgige ekraanil kuvatavaid suuniseid. – või – Valige Main (Põhimenüü), valige Save Changes and Exit (Salvesta muudatused ja välju) ning seejärel vajutage sisestusklahvi Enter. Automaatse Drivelocki keelamine Automaatse DriveLocki keelamiseks toimige järgmiselt. 1.
Manuaalse Drivelocki valimine ETTEVAATUST. DriveLocki kaitsega kõvaketta kasutuskõlbmatuks muutumise vältimiseks kirjutage DriveLocki kasutajaparool ja DriveLocki ülemparool üles ja hoidke neid turvalises kohas arvutist eraldi. Kui unustate mõlemad DriveLocki paroolid, lukustub kõvaketas jäädavalt ja seda ei saa enam kasutada. DriveLocki kaitse rakendamiseks sisemisele kõvakettale manuaalselt tuleb määrata utiliidis Computer Setup (Arvuti häälestus) ülemparool ja DriveLock tuleb lubada.
● 1. Lülitage arvuti välja. 2. Vajutage toitenuppu ja kui ilmub HP logo, vajutage klahvi f10, et siseneda häälestusutiliiti Computer Setup. Klaviatuurita tahvelarvutid 1. Lülitage tahvelarvuti välja. 2. Vajutage korraga toitenuppu ja helitugevuse vähendamise nuppu, kuni kuvatakse käivitusmenüü, ja seejärel koputage f10, et siseneda häälestusutiliiti Computer Setup. 2.
Pärast parooli sisestamise kolme ebaõnnestunud katset peate uuesti proovimiseks arvuti välja lülitama ja uuesti proovima. DriveLocki parooli muutmine DriveLocki parooli muutmiseks häälestusutiliidis toimige järgmiselt. 1. Lülitage arvuti välja. 2. Vajutage toitenuppu. 3.
Tulemüüritarkvara kasutamine Tulemüürid on mõeldud süsteemile või võrgule volitamata juurdepääsu takistamiseks. Tulemüür võib olla nii arvutisse ja/või võrku installitav tarkvara kui ka riist- ja tarkvarast koosnev lahendus. Valida on kaht tüüpi tulemüüride vahel: ● hostipõhine tulemüür – programm, mis kaitseb vaid arvutit, kuhu see on installitud; ● võrgupõhine tulemüür – installitakse DSL- või kaabelmodemi ja koduvõrgu vahele, et kaitsta võrgu kõiki arvuteid.
saavad kiiresti tarkvara alla laadida ja installida, mis on väga kuluefektiivne, võrreldes traditsiooniliste ettevõttesiseste lahendustega. Lisateavet leiate jaotisest http://www.hptouchpointmanager.com. Valikulise turvakaabli (ainult teatud toodetel) kasutamine Turvakaabel (eraldi ostetav) toimib pigem takistavalt, kuid ei välista toote väärkasutamist ega selle vargust. Turvakaabli arvutiga ühendamiseks järgige seadme tootja juhiseid.
8 Hooldus Tähtis on arvutit regulaarselt hooldada, et see oleks optimaalses seisukorras. Selles jaotises selgitatakse, kuidas kasutada tööriistu nagu kettadefragmentor ja kettapuhastus. Jaotises pakutakse ka juhiseid programmide ja draiverite värskendamiseks, samme arvuti puhastamiseks ja näpunäiteid arvutiga reisimiseks (või selle transpordiks). Jõudluse parandamine Kui viite läbi regulaarseid hooldustoiminguid nagu ketta defragmentimine ja kettapuhastus, saate oma arvuti jõudlust oluliselt parandada.
MÄRKUS. vajalik. Kuna pooljuhtketastel (SSD-d) ei ole liikuvaid osi, ei ole HP 3D DriveGuard nende ketaste jaoks Lisateavet leiate HP 3D DriveGuardi tarkvaraspikrist. HP 3D DriveGuard olekute tuvastamine Kui esmases või teiseses (ainult teatud toodetel) kõvakettasahtlis olev draiv pargitakse, muudab arvutil olev draivi märgutuli värvi. Et teha kindlaks, kas mõni draiv on parasjagu kaitstud või pargitud, vaadake Windowsi töölaual tegumiriba paremas otsas asuval teavitusalal kuvatud ikooni.
HOIATUS! Elektrilöögi või komponentide kahjustamise vältimiseks ärge üritage arvutit puhastada selle töötamise ajal. 1. Lülitage arvuti välja. 2. Katkestage vahelduvvooluühendus. 3. Eemaldage kõik elektritoitega välisseadmed. ETTEVAATUST. Sisemiste komponentide kahjustamise vältimiseks ärge pihustage puhastusvahendit või vedelikku otse arvuti pinnale. Pinnale tilkunud vedelik võib jäädavalt sisemisi komponente kahjustada.
ETTEVAATUST. Vältige draivi sattumist magnetvälja mõjualasse. Magnetväljaga turvaseadmed on näiteks lennujaamade turvakontrolliväravad ja metallidetektorid. Lennujaama konveierlindid ja muud turvaseadmed, millega kontrollitakse käsipagasit, kasutavad magnetvälja asemel röntgenkiiri ja need ei kahjusta draive. ● Kui plaanite arvutit lennu ajal kasutada, kuulake lennueelset teadet, kus öeldakse, millal võite arvutit kasutada. See, kas arvuti kasutamine on lennu ajal lubatud, sõltub lennufirmast.
9 Varundus ja taaste Selles peatükis käsitletakse järgmisi teemasid. Selle peatüki teave on enamiku toodete puhul standardne. ● Taasteandmekandja ja varundite loomine ● Süsteemi taastamine Lisateavet leiate rakendusest HP support assistant. ▲ Tippige tegumiriba otsinguväljale tugi ja seejärel valige rakendus HP Support Assistant. – või – Klõpsake tegumiribal küsimärgi ikoonil.
saate HP taastekandja(te) abil süsteemi taastada. Süsteemi taastamisel installitakse uuesti algne operatsioonisüsteem ja tehases algselt installitud programmid ning seejärel konfigureeritakse programmide sätted. HP taastekandjat saab kasutada ka süsteemi kohandamiseks või tehasesätete taastamiseks kõvaketta asendamise korral. — Luua saab ainult ühe komplekti taastekandjaid. Käsitsege neid taastevahendeid hoolikalt ja hoidke neid kindlas kohas.
NB! Mitte kõik meetodid pole saadaval kõikidel toodetel. ● Windows pakub erinevaid võimalusi varundusest taastamiseks, arvuti värskendamiseks ning tehasesätete taastamiseks. Lisateavet leiate rakendusest Alustamine. ▲ ● Vajutage Start, seejärel valige Alustamine.
MÄRKUS. Taasteprotsessi alustmisel kuvatakse ainult teie arvuti jaoks saadaolevad suvandid. ● Süsteemitaaste – installib uuesti algse operatsioonisüsteemi ning konfigureerib algselt tehases installitud programmide sätted. ● Tehasesätete taaste – taastab arvuti algoleku, kustutades kõvakettalt kogu teabe ja luues sektsioonid uuesti. Pärast seda installitakse uuesti operatsioonisüsteem ja tehases algselt installitud tarkvara.
Arvuti buutimisjärjestuse muutmine Kui arvuti taaskäivitamisel ei avane HP Recovery Manager, saate muuta arvuti buutimisjärjestust ehk selliste seadmete järjekorda BIOS-is, millest arvuti otsib käivitusteavet. Soovi korral saate määrata esimeseks seadmeks optilise draivi või USB-mälupulka. Buutimisjärjestuse muutmiseks toimige järgmiselt. NB! Eemaldatava klaviatuuriga tahvelarvutite puhul ühendage enne järgmiste toimingutega alustamist klaviatuur klaviatuuridoki külge. 1. Sisestage HP taastekandja. 2.
10 Utiliidid Computer Setup (BIOS), TPM ja HP Sure Start Häälestusutiliidi Computer Setup kasutamine Häälestusutiliit Computer Setup (BIOS) juhib süsteemi kõigi sisend- ja väljundseadmete (nt draivid, ekraan, klaviatuur, hiir, printer) vahelist suhtlust. Häälestusutiliit Computer Setup sisaldab installitud seadmete sätteid, arvuti käivitussätteid ning süsteemi- ja laiendmälu mahu sätteid. MÄRKUS. Olge häälestusutiliidis Computer Setup muudatuste tegemisel äärmiselt ettevaatlik.
Tehasesätete taastamine häälestusutiliidis Computer Setup MÄRKUS. Vaikesätete taastamine ei muuda kõvakettarežiimi. Häälestusutiliidi Computer Setup kõigi sätete tehases määratud vaikeväärtuste taastamiseks toimige järgmiselt. 1. Käivitage häälestusutiliit Computer Setup. Vt Häälestusutiliidi Computer Setup avamine lk 59. 2. Valige Main (Põhimenüü) ja seejärel valige Apply Factory Defaults and Exit (Rakenda vaikesätted ja välju). MÄRKUS.
BIOS-i värskenduse allalaadimine ETTEVAATUST. Arvuti kahjustamise ja installi nurjumise riski vähendamiseks laadige alla ja installige BIOS-i värskendusi ainult siis, kui arvuti on ühendatud vahelduvvooluadapteri kaudu usaldusväärse välistoiteallikaga. Ärge laadige alla ega installige BIOS-i värskendusi siis, kui arvuti töötab akutoitel või on ühendatud dokkimisseadme või ebakindla toiteallikaga. Allalaadimisel ja installimisel järgige järgmist.
● 2. Lülitage sisse või taaskäivitage arvuti ja kui ilmub HP logo, vajutage klahvi f9, et siseneda menüüsse Boot Device Options (Buutimisseadme suvandid). Valige buutimisseade, seejärel vajutage sisestusklahvi. TPM BIOS-i sätted (ainult teatud toodetel) NB! Enne usaldusväärse platvormi mooduli (TPM) funktsionaalsuse lubamist selles süsteemis peate tagama, et teie TPM-i sihtotstarve vastab asjakohastele kohalikele seadustele, eeskirjadele ja poliitikatele ning olemasolul tuleb hankida load või litsentsid.
11 Riistvaradiagnostika HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) kasutamine HP PC Hardware Diagnostics on ühtne laiendatav püsivara liides (UEFI), mis võimaldab teil arvuti riistvara hea töökorra kontrollimiseks käivitada diagnostikateste. Operatsioonisüsteemist või muudest tarkvarakomponentidest tingitud riistvararikete välistamiseks töötab kõnealune vahend operatsioonisüsteemiväliselt. Kui HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) tuvastab tõrke, mis nõuab riistvara asendamist, luuakse 24-kohaline tõrke ID-kood.
Laadige alla UEFI mis tahes versioon kindlale tootele 1. Külastage veebisaiti http://www.hp.com/support. 2. Valige Hangi tarkvara ja draiverid. 3. Sisestage tootenimi ja -number. – või – Valige Tuvasta kohe, et HP tuvastaks teie toote automaatselt. 64 4. Valige oma arvuti ja seejärel operatsioonisüsteem. 5. Järgige jaotises Diagnostic (Diagnostika) soovitud UEFI versiooni valimiseks ja allalaadimiseks ekraanil kuvatavaid juhiseid.
12 Tehnilised andmed Toitevool Järgnevasse tabelisse koondatud toiteteave võib olla kasulik, kui kavatsete reisida koos arvutiga välismaale. Arvuti töötab alalisvoolutoitel, mida on võimalik saada nii vahelduv- kui ka alalisvooluallikast. Vahelduvvooluallika nimiväärtused peavad olema 100–240 V, 50–60 Hz.
13 Elektrostaatiline lahendus Elektrostaatiline lahendus tähendab staatilise elektri laengu vabanemist kahe objekti kokkupuutel (nt kui kõnnite üle vaiba ja puudutate metallist käepidet). Elektrostaatiline lahendus sõrmedelt või mis tahes esemetelt võib elektroonikakomponente kahjustada. Arvuti või mõne draivi kahjustamise või teabekao vältimiseks järgige järgmisi ettevaatusabinõusid.
14 Hõlbustusvahendid HP loob, toodab ja müüb tooteid ja teenuseid, mida saavad kasutada kõik, sealhulgas puudega inimesed, kas eraldiseisvalt või sobivate abiseadmete abil. HP hõlbustusvahendite kohta leiate teavet aadressilt http://www.hp.com/accessibility. Toetatud abitehnoloogiad HP tooted toetavad paljusid operatsioonisüsteemide abitehnoloogiaid ning neid saab konfigureerida ka muude abitehnoloogiatega koos töötama. Lisateavet abifunktsioonide kohta leiate oma seadme otsingufunktsiooni abil. MÄRKUS.
Tähestikuline register A aku aku tühjenemine 37 laetuse taseme kuvamine 37 toite säästmine 38 tühjenemine 37 utiliseerimine 38 vahetamine 38 aku laetuse madal tase 37 aku märgutuli 4 akutoide 36 algse süsteemi taastamine 56 arvutiga reisimine 18, 52 arvuti hooldamine 51 arvuti puhastamine 51 arvuti transportimine 52 arvuti väljalülitamine 33 Automaatne DriveLock 43 keelamine 44 sisselülitamine 43 Automaatne DriveLocki parool sisestamine 44 avalik WLAN-ühendus 20 B BIOS versiooni tuvastamine 60 värskendamine
kiipkaardilugeja, tuvastamine 7 kiirklahvid mikrofoni vaigistamine 14 kiirklahvid, kasutamine 15 kirjutatav andmekandja 34 klahv esc, tuvastamine 13 klahv fn, tuvastamine 13 klahvid esc 13 fn 13 num lk 13 Windowsi klahv 13 klahvi fn luku märgutuli, tuvastamine 11 klahvistik sisseehitatud, numbriklahvistik 13 klahv num lk, tuvastamine 13 klaviatuuri ja valikulise hiire kasutamine 26 klaviatuur ja valikuline hiir kasutamine 26 Klienditurbesüsteem HP Client Security 48 kolme sõrmega nipsamine, puuteplaadižest
põhi 18 pärandfunktsioon, USB 59 S seerianumber 17 seerianumber, arvuti 17 SIM-kaardi pesa, tuvastamine 7 SIM-kaart sisestamine 18 sisemised mikrofonid, tuvastamine 8 sisseehitatud numbriklahvistik, tuvastamine 13 sisseehitatud veebikaamera märgutuli, tuvastamine 8 suurtäheluku märgutuli, tuvastamine 11 sõrmejäljed, registreerimine 47 sõrmejäljelugeja 49 sõrmejäljelugeja, tuvastamine 12 säästmine, toide 38 süsteemitaaste 56 süsteemi taastepunkt loomine 55 süsteemi taastepunkt, loomine 54 T taasta suvandid