Ghid de referinţă hardware
© Copyright 2018 HP Development Company, L.P. Informaţiile cuprinse în acest document pot fi modificate fără înştiinţare prealabilă. Singurele garanţii pentru produsele şi serviciile HP sunt specificate în declaraţiile speciale de garanţie ce însoţesc respectivele produse şi servicii. Nimic din conţinutul de faţă nu trebuie interpretat ca reprezentând o garanţie suplimentară. Compania HP nu va fi răspunzătoare pentru erorile tehnice sau editoriale ori pentru omisiunile din documentaţia de faţă.
Despre acest ghid Acest ghid prezintă informaţii de bază despre modul în care se face upgrade la acest model de computer. AVERTISMENT! gravă. ATENŢIE: Indică o situaţie periculoasă care, dacă nu este evitată, poate cauza moarte sau rănire Indică o situaţie periculoasă care, dacă nu este evitată, poate cauza rănire minoră sau moderată. IMPORTANT: Indică informaţii considerate importante, dar care nu au legătură cu situații periculoase (de exemplu, mesaje referitoare la daune materiale).
iv Despre acest ghid
Cuprins 1 Caracteristicile produsului ............................................................................................................................. 1 Caracteristici standard de configuraţie ................................................................................................................. 1 Componente de pe panoul frontal ......................................................................................................................... 2 Componente de pe panoul spate ....
Anexa A Înlocuirea acumulatorului .................................................................................................................. 56 Anexa B Descărcare electrostatică ................................................................................................................... 60 Prevenirea deteriorărilor cauzate de energia electrostatică ............................................................................. 60 Metode de împământare ............................................
Legături HP ........................................................................................................................................ 69 Contactarea serviciului de asistenţă ................................................................................................................... 69 Index .............................................................................................................................................................
viii
1 Caracteristicile produsului Caracteristici standard de configuraţie Caracteristicile pot fi diferite în funcţie de model. Pentru asistenţă şi pentru a afla mai multe despre componentele hardware şi software instalate pe modelul dvs. de computer, executaţi utilitarul HP Support Assistant. NOTĂ: Acest model de computer poate fi utilizat într-o orientare turn sau desktop.
Componente de pe panoul frontal Configuraţia unităţii poate varia în funcţie de model. Unele modele au o mască de unitate care acoperă unul sau mai multe docuri pentru unităţi.
Componente de pe panoul spate Componente de pe panoul spate 1 Mufă de ieşire audio pentru dispozitive audio alimentate 6 Mufă intrare audio 2 Conectori DisplayPort pentru monitor (2) 7 Mufă RJ-45 (pentru reţea) 3 Port opţional 8 Port serial (opţional) 4 Porturi USB (2) 9 Conector pentru cablul de alimentare 5 Porturi USB SuperSpeed (4) NOTĂ: Modelul dvs. poate avea porturi opţionale suplimentare, disponibile de la HP.
Amplasare număr de serie Fiecare computer are un număr unic de serie şi un număr de identificare a produsului care sunt situate în exteriorul computerului. Păstraţi aceste numere disponibile pentru a le utiliza când luaţi legătura cu centrul de asistenţă pentru clienţi.
2 Upgrade-uri hardware Caracteristici de utilitate Computerul include caracteristici care înlesnesc efectuarea de upgrade şi realizarea operaţiilor de întreţinere. Pentru unele proceduri de instalare descrise în acest capitol este necesară o şurubelniţă Torx T15 în stea sau una plată. Avertismente şi atenţionări Înainte de a efectua upgrade-uri, asiguraţi-vă că citiţi cu atenţie toate instrucţiunile, atenţionări şi avertizări aplicabile din acest ghid.
Scoaterea panoului de acces al computerului Pentru a avea acces la componentele interne, trebuie să scoateţi panoul de acces: 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a.
Repunerea panoului de acces al computerului Asiguraţi-vă că pârghia de eliberare a panoului de acces este blocată, iar apoi aşezaţi panoul de acces pe computer (1) şi glisaţi panoul înainte (2). Pârghia de eliberare se va deplasa automat înapoi spre dreapta şi va fixa panoul de acces.
Scoaterea măştii frontale 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a. şi deconectaţi orice tip de dispozitive externe.
3. Pentru a scoate o mască de unitate de 13,34 cm (5,25 inchi), apăsaţi în spre interior pe cele două nervuri din partea din dreapta a măştii (1), iar apoi rotiţi masca scoţând-o din partea frontală a măştii (2). Pentru a scoate o mască de unitate subţire aferentă unei unităţi optice, apăsaţi spre interior pe nervura din partea dreaptă a măștii (1), iar apoi rotiţi masca scoţând-o de pe masca frontală (2) şi glisaţi partea stângă a măștii afară din slotul de pe masca frontală (3).
Înlocuirea măştii frontale Introduceţi cele trei cârlige de pe partea inferioară a măştii în găurile dreptunghiulare de pe şasiu (1), iar apoi rotiţi partea superioară a măştii pe şasiu (2) şi fixaţi-o. Demontarea şi instalarea filtrului de praf de masca frontală opţională Anumite modele sunt echipate cu o mască frontală opţională, care include un filtru de praf. Trebuie să curățați periodic filtrul de praf, astfel încât praful colectat de pe filtru să nu obstrucţioneze fluxul de aer prin computer.
3. Pentru a scoate filtrul de praf, utilizaţi degetele pentru a separa filtrul de masca frontală la nivelul nervurilor, conform ilustraţiei următoare. 4. Utilizaţi o perie sau o cârpă moale pentru a curăţa praful de pe filtru. În cazul în care filtrul este foarte murdar, clătiţi filtrul cu apă curată și uscați-l bine. 5. Pentru a înlocui filtrul de praf, apăsaţi filtrul ferm pe masca frontală la nivelul nervurilor, conform ilustraţiei următoare. 6.
Conexiuni pe placa de sistem Consultaţi imaginea şi tabelul următor pentru identificarea conectorilor plăcii de sistem pentru modelul dvs. 12 Obie ct Conector pe placa de sistem Etichetă pe placa de sistem Culoare Componentă 1 PCI Express x16 adaptată la x4 X4PCIEXP Alb Placă de extensie 2 PCI Express x1 X1PCIEXP2 Negru Placă de extensie 3 PCI Express x1 X1PCIEXP1 Negru Placă de extensie 4 PCI Express x16 X16PCIEXP Negru Placă de extensie 5 SATA 3.
Upgrade-ul memoriei de sistem Computerul se livrează cu module DIMM (Dual Inline Memory Module - modul de memorie duală în linie) având DDR4-SDRAM (Double Data Rate 4 Synchronous Dynamic Random Access Memory - memorie dinamică sincronă cu acces aleator şi rată dublă de date 3). Soclurile de memorie de pe placa de sistem sunt ocupate cu cel puţin un modul de memorie preinstalat.
1 GB, Canalul A trebuie încărcat cu modulul DIMM de 2 GB şi cu un modul DIMM de 1 GB, iar Canalul B trebuie încărcat cu celelalte două module DIMM de câte 1 GB. Cu această configuraţie, 4 GB vor fi exploataţi în modul cu canal dublu şi 1 GB va fi exploatat în modul cu un canal. ● În oricare mod, viteza maximă de funcţionare este determinată de modulul DIMM cel mai lent din sistem. IMPORTANT: Înainte de a adăuga sau de a scoate modulele de memorie, este necesar să deconectaţi cablul de alimentare de c.a.
6. Deschideţi ambele siguranţe de blocare ale soclului pentru module de memorie (1) şi introduceţi modulul de memorie în soclu (2). Împingeţi modulul în soclu, verificând dacă a intrat complet şi dacă este aşezat corect pe poziţie. Asiguraţi-vă că siguranţele de blocare sunt pe poziţia „închis” (3). NOTĂ: Un modul de memorie poate fi instalat într-un singur mod. Potriviţi crestătura de la modul cu proeminenţa de pe soclul de memorie. Ocupați soclurile negre DIMM înaintea celor albe.
4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a. şi deconectaţi orice tip de dispozitive externe. IMPORTANT: Indiferent dacă sistemul este pornit sau nu, tensiunea este întotdeauna prezentă la placa de sistem atât timp cât sistemul este conectat la o priză activă de c.a. Înainte de a deschide computerul trebuie să deconectaţi cablul de alimentare de la sursa de alimentare de c.a., pentru a preveni deteriorarea componentelor interne. 5. Scoateţi panoul de acces în computer.
● Celelalte două capacele de slot trebuie îndepărtate utilizând o şurubelniţă. Introduceţi o şurubelniţă în sloturile de pe partea din spate a capacului slotului (1) şi balansaţi capacul slotului înapoi şi înainte (2) pentru a-l desprinde de şasiu.
b. Dacă scoateţi o placă PCI Express x1, ţineţi placa de ambele capete, apoi balansaţi-o cu atenţie înainte şi înapoi până când conectorii se eliberează din soclu. Ridicați vertical placa (1), apoi scoateți-o din interiorul suportului (2) pentru a o îndepărta. Aveţi grijă să nu zgâriaţi placa de alte componente. c.
10. Dacă nu instalaţi o placă de extensie nouă, instalaţi un capac de slot de extensie pentru a închide slotul deschis. IMPORTANT: După ce scoateţi o placă de extensie, trebuie să o înlocuiţi cu o placă nouă sau cu un capac de slot de extensie pentru asigurarea unei răciri corespunzătoare a componentelor interne în timpul exploatării. 11.
20 b. Rotirea cutiei unităţii în poziţie verticală. c. Pentru a instala o placă de extensie de lungime maximă, ţineţi placa deasupra soclului de extensie de pe placa de sistem, iar apoi deplasaţi placa spre partea din spate a şasiului (1), astfel încât partea inferioară a consolei de pe placă să gliseze în slotul mic de pe şasiu. Apăsaţi placa drept în jos în soclul de extensie de pe placa de sistem (2).
d. Rotirea în jos a cutiei unităţii. e. Conectaţi cablurile de alimentare şi de date la partea din spate a carcasei unităţii de disc. 13. Rotiţi siguranţa de reţinere a capacului slotului înapoi pe poziţie pentru a fixa placa de extensie. 14. Dacă este necesar, conectaţi cabluri externe la placa instalată. Dacă este necesar, conectaţi cabluri interne la placa de sistem. 15. Puneţi la loc panoul de acces al computerului. 16.
Poziţii ale unităţilor Poziţii ale unităţilor 1 Doc pentru unităţi la jumătate de înălţime de 5,25 inchi 2 Doc de 6,35 cm (2,5 inchi) pentru unitate de disc 3 Doc de 8,89 cm (3,5 inchi) pentru unitate de disc secundară 4 Unitate optică subţire de 9,5 mm 5 Doc de 8,89 cm (3,5 inchi) pentru unitate de disc principală NOTĂ: 22 Configuraţia unităţilor de pe computer poate fi diferită de cea prezentată mai sus.
Scoaterea şi înlocuirea unităţii de disc Când instalaţi unităţi, urmaţi aceste indicaţii: ● Unitatea de disc principală Serial ATA (SATA) trebuie conectată la conectorul SATA principal albastruînchis de pe placa de sistem etichetată SATA0. ● Conectaţi unităţile de disc secundare şi unităţile optice la oricare conector SATA albastru-deschis de pe placa de sistem (etichetaţi SATA1, SATA2 şi SATA3).
Scoaterea unei unităţi de 13,34 cm NOTĂ: Înainte de a detaşa unitatea de la computer, toate suporturile amovibile trebuie scoase afară din unitate. 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a.
8. Apăsaţi pe mecanismul DriveLock verde spre unitatea optică (1), iar apoi glisaţi unitatea din docul pentru unitate (2).
Instalarea unei unităţi de 13,34 cm (5,25 inchi) 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a. şi deconectaţi orice tip de dispozitive externe.
8. Dacă instalaţi o unitate de 8,89 cm (5,25 inchi) într-un doc pentru unităţi liber, trebuie să scoateţi scutul metalic care acoperă partea frontală a docului. Introduceţi o şurubelniţă în sloturile de pe partea frontală a scutului (1) şi balansaţi scutul înainte şi înapoi (2) pentru a înlătura de pe şasiu. 9. Glisaţi unitatea în docul pentru unităţi, asigurându-vă că aliniaţi şuruburile de montaj cu sloturile de montare, până când unitatea se fixează pe poziţie.
10. Conectaţi cablul de alimentare (1) şi cablul de date (2) la spatele unităţii optice. 11. Conectaţi celălalt capăt al cablului de date la unul dintre conectorii SATA albastru-deschis de pe placa de sistem. NOTĂ: Consultaţi Conexiuni pe placa de sistem, la pagina 12 pentru o ilustraţie a conectorilor de unităţi de pe placa de sistem. 12. Înlocuiţi loc masca frontală şi panoul de acces al computerului. 13.
Scoaterea unei unităţi optice subţiri de 9,5 mm IMPORTANT: din unitate. Înainte de a detaşa unitatea de la computer, toate suporturile amovibile trebuie scoase afară 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4.
7. 30 Împingeţi siguranţa de eliberare verde de pe partea din dreapta-spate a unităţii spre centrul unităţii (1), apoi glisaţi unitatea spre înainte şi afară din doc (2).
Instalarea unei unităţi optice subţiri de 9,5 mm 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a. şi deconectaţi orice tip de dispozitive externe.
8. Glisaţi unitatea optică prin masca frontală până la capăt în doc (1), astfel încât siguranța verde să se blocheze (2). 9. Conectaţi cablul de alimentare (1) şi cablul de date (2) la spatele unităţii optice. 10. Conectaţi celălalt capăt al cablului de date la unul dintre conectorii SATA albastru-deschis de pe placa de sistem. NOTĂ: Consultaţi Conexiuni pe placa de sistem, la pagina 12 pentru o ilustraţie a conectorilor de unităţi de pe placa de sistem. 11.
13. Reconectaţi cablul de alimentare şi toate dispozitivele externe existente iar apoi porniţi computerul. 14. Activaţi orice dispozitiv de protecţie care a fost dezactivat când a fost scos panoul de acces. Scoaterea unei unităţi de disc de 8,89 cm (3,5 inch) NOTĂ: Înainte de a scoate vechea unitate de disc, aveţi grijă să faceţi o copie de rezervă a datelor din vechea unitate de disc, astfel încât să fie posibilă transferarea lor pe noua unitate de disc. 1.
34 7. Rotirea cutiei unităţii în poziţie verticală. 8. Scoateţi unitatea trăgând de nervura de eliberare în afara unităţii (1) şi glisând unitatea afară din doc (2).
9. Scoateţi cele patru şuruburi de montaj (câte două pe fiecare parte) de pe vechea unitate. Aceste şuruburi vor fi necesare pentru a instala o nouă unitate.
Instalarea unei unităţi de disc de 8,89 cm (3,5 inch) 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a. şi deconectaţi orice tip de dispozitive externe.
– Fixaţi unitatea pe consola adaptorului soclului prin instalarea a patru şuruburi M3 negre pentru consola adaptorului prin părţile laterale ale consolei în unitate.
– 7. 38 Instalaţi patru şuruburi 6-32 argintii şi albastre în consola adaptorului (două pe fiecare parte a suportului). Rotirea cutiei unităţii în poziţie verticală.
8. Glisaţi unitatea în docul pentru unităţi, asigurându-vă că aliniaţi şuruburile de montaj cu sloturile de montare, până când unitatea se fixează pe poziţie. 9. Rotirea în jos a cutiei unităţii.
10. Conectaţi cablul de alimentare (1) şi cablul de date (2) la partea din spate a unităţii de disc. 11. Dacă instalaţi o unitate nouă, conectaţi capătul opus al cablului de date la conectorul corespunzător de pe placa de sistem. NOTĂ: Cablul de date al unităţii de disc principale trebuie conectat la conectorul albastru-închis, etichetat SATA0, pentru a evita orice probleme de funcţionare a unităţii de disc.
Scoaterea unei unităţi de disc de 6,35 cm (2,5 inch) 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a. şi deconectaţi orice tip de dispozitive externe.
7. 42 Apăsaţi spre exterior pe pârghia de eliberare din spatele unităţii (1) şi glisaţi partea din spate a unităţii în sus şi afară (2). Apoi, glisaţi partea din faţă a unităţii spre înapoi până când se opreşte şi ridicaţi unitatea de disc în sus şi afară din docul unităţii (3).
Instalarea unei unităţi de disc de 6,35 cm (2,5 inch) 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a. şi deconectaţi orice tip de dispozitive externe.
7. Aliniaţi şuruburile de montaj frontale de pe unitate cu sloturile J din părţile laterale ale docului pentru unităţi. Apăsaţi pe partea frontală a unităţii de disc în docul pentru unitate, iar apoi glisaţi unitatea înainte (1). Apoi, apăsaţi partea din spate a unităţii în jos în docul pentru unitate (2) astfel încât unitatea să se fixeze pe poziţie. 8. Conectaţi cablul de alimentare (1) şi cablul de date (2) la partea din spate a unităţii de disc.
Demontarea şi instalarea unui card de stocare SSD M.2 NOTĂ: Pe placa de sistem există două socluri de memorie M.2 SSD. Computerul acceptă carduri SSD M.2 2230 şi 2280. 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4.
46 8. Pentru a demonta un card SSD M.2, îndepărtaţi şurubul care fixează cardul (1), ridicaţi capătul cardului (2), iar apoi glisaţi cardul afară din conectorul de pe placa de sistem (3). 9. Pentru a instala un card SSD M.2, glisaţi pinii de pe acesta în conectorul plăcii de sistem ţinând cardul la un unghi aproximativ de 30° (1). Apăsaţi pe celălalt capăt al cardului în jos (2), iar apoi fixaţi cardul cu şurubul (3).
10. Rotirea în jos a cutiei unităţii. 11. Conectaţi cablurile de alimentare şi de date la partea din spate a carcasei unităţii de disc. 12. Puneţi la loc panoul de acces al computerului. 13. Reconectaţi cablul de alimentare şi toate dispozitivele externe existente iar apoi porniţi computerul. 14. Activaţi orice dispozitiv de protecţie care a fost dezactivat când a fost scos panoul de acces.
Instalarea unui dispozitiv de blocare pentru securitate Dispozitivele de securitate afişate mai jos şi în paginile următoare pot fi utilizate pentru a asigura securitatea computerul.
Dispozitiv de blocare HP Business PC V2 Dispozitivul de blocare HP V2 pentru PC-uri este conceput pentru a securiza toate dispozitivele de la staţia de lucru. 1. Ataşaţi un element de fixare pentru cablul de securitate pe un desktop, folosind şuruburile adecvate pentru mediul dvs. (şuruburile nu sunt furnizate) (1) şi apoi fixaţi capacul pe baza elementului de fixare a cablului (2). 2. Petreceţi cablul de siguranţă în jurul unui obiect bine fixat.
50 3. Glisaţi cablul de securitate prin elementul de fixare al cablului de securitate. 4. Trageţi cele două mânere în foarfecă ale elementul pentru a le îndepărta şi introduceţi dispozitivul de blocare în slotul de securitate de pe partea din spate a monitorului (1), închideţi mânerele împreună pentru a fixa dispozitivul de blocare în poziţie (2), apoi glisaţi ghidul de cablu prin centrul elementului de blocare a monitorului (3).
5. Glisaţi cablul de siguranţă în ghidul de siguranţă instalat pe monitor. 6. Ataşaţi elementul de fixare a cablului de accesorii la un desktop utilizând şurubul adecvat pentru mediul dvs. (şurubul nu este furnizat) (1) şi apoi plasaţi cablurile accesoriilor în baza elementului de fixare (2).
52 7. Glisaţi cablul de securitate prin găurile din cablul pentru accesorii al elementului de fixare. 8. Înşurubaţi dispozitivul de blocare pe suport utilizând şurubul prevăzut.
9. Introduceţi capătul de conectare al cablului de siguranţă în încuietoare (1) şi împingeţi butonul (2) pentru a activa încuietoarea. Pentru a dezactiva dispozitivul de blocare, utilizaţi cheia furnizată. 10. După ce aţi finalizat toţi paşii, toate dispozitivele de la staţia dvs. de lucru vor fi securizate.
Securitatea măştii frontale Puteţi fixa masca frontală instalând un şurub de siguranţă furnizat de HP. Pentru a instala şurubul de siguranţă: 1. Demontaţi/decuplaţi orice dispozitiv de protecţie care împiedică deschiderea computerului. 2. Scoateţi din computer toate suporturile amovibile, precum CD-urile sau unităţile flash USB. 3. Opriţi corect computerul prin intermediul sistemului de operare şi închideţi toate dispozitivele externe. 4. Deconectaţi cablul de alimentare de c.a. de la priza de c.a.
8. Montaţi şurubul de siguranţă prin orificiul din opritorul de pe mijloc în masca frontală, pentru a fixa masca frontală. 9. Puneţi la loc panoul de acces al computerului. 10. Reconectaţi cablul de alimentare şi toate dispozitivele externe existente iar apoi porniţi computerul. 11. Activaţi orice dispozitiv de protecţie care a fost dezactivat când a fost scos panoul de acces.
A Înlocuirea acumulatorului Acumulatorul livrat împreună cu computerul furnizează energie pentru ceasul în timp real. Când înlocuiţi acumulatorul, utilizaţi un acumulator echivalent cu cel instalat iniţial pe computer. Computerul se livrează cu o baterie celulară rotundă, cu litiu, cu tensiune de 3 V. AVERTISMENT! Computerul are o baterie internă cu dioxid de litiu-mangan. Dacă manevrarea bateriei nu se face în mod corect, există pericolul de incendiu şi de a se produce arsuri.
a. Ridicaţi bateria de pe suport. b. Glisaţi acumulatorul de schimb pe poziție, cu partea pozitivă în sus. Suportul bateriei fixează automat bateria în poziţia corectă. Tipul 2 a. Pentru a degaja bateria din suport, strângeţi clema din metal care se află deasupra marginii bateriei (1). Când bateria iese, scoateţi-o afară (2).
b. Pentru a introduce acumulatorul nou, glisaţi o margine a acestuia pe sub buza suportului, cu polul „+” în partea superioară (1). Apăsaţi în jos cealaltă margine până când clema prinde marginea bateriei (2). Tipul 3 a. Trageţi spre înapoi clema (1) care menţine bateria pe poziţie, apoi ridicați bateria (2). b. Introduceţi bateria nouă şi poziţionaţi la loc clema. NOTĂ: 58 După ce a fost înlocuită bateria, pentru a termina procedura urmaţi paşii de mai jos. 8.
10. Fixaţi din nou data şi ora, parolele şi toate setările speciale de sistem, utilizând programul Computer Setup (Configurare computer). 11. Activaţi orice dispozitiv de protecţie care a fost dezactivat când a fost scos panoul de acces al computerului.
B Descărcare electrostatică O descărcare de electricitate statică de la un deget sau alt conductor poate deteriora plăcile de bază sau alte dispozitive sensibile la electricitate statică. Acest tip de defect poate reduce speranţa de viaţă a dispozitivului.
C Instrucţiuni de exploatare a computerului, întreţinerea de rutină şi pregătirea pentru expediere Instrucţiuni de exploatare a computerului şi întreţinerea de rutină Pentru a configura şi îngriji computerul şi monitorul, respectaţi aceste instrucţiuni: ● Plasaţi computerul într-un loc ferit de umezeală, lumina directă a soarelui şi extreme de căldură şi frig. ● Utilizaţi computerul pe o suprafaţă rezistentă şi netedă.
Măsuri de protecţie privind unităţile optice Asiguraţi-vă că respectaţi următoarele instrucţiuni în timp ce exploataţi sau curăţaţi unitatea optică. Exploatare ● Nu mişcaţi unitatea în timpul exploatării. În caz contrar, pot fi cauzate disfuncţionalităţi pe parcursul citirii. ● Evitaţi expunerea unităţii la modificări bruşte de temperatură, deoarece în interiorul unităţii se poate forma condens.
D Accesibilitatea Accesibilitate Compania HP lucrează pentru a îmbina diversitatea, includerea şi munca/viaţa în structura companiei noastre, astfel încât aceasta să se reflecte în tot ceea ce facem. Aici sunt prezentate câteva exemple despre modul în care pot fi abordate diferenţele pentru a crea un mediu cuprinzător, concentrat asupra conectării oamenilor la puterea tehnologiei, în întreaga lume.
Asociaţia internaţională a specialiştilor în accesibilitate (International Association of Accessibility Professionals - IAAP) IAAP este o asociaţie non-profit concentrată asupra promovării profesiunii dedicate accesibilităţii prin intermediul reţelelor, educaţiei şi certificării.
● Tablete HP Slate 7 – Activarea caracteristicilor de accesibilitate pe tableta HP (Android 4.1/Jelly Bean) ● PC-uri HP SlateBook – Activarea caracteristicilor de accesibilitate (Android 4.3, 4.
vârstnici ai internetului, care au nevoi de accesibilitate. Recomandările WCAG 2.
Legea privind accesibilitatea comunicaţiilor şi conţinutului video în secolul 21 (21st Century Communications and Video Accessibility Act - CVAA) CVAA actualizează legea comunicaţiilor federale pentru a spori accesul persoanelor cu dizabilităţi la comunicaţiile moderne, actualizând legile din anii 1980 şi 1990 privind accesibilitatea, pentru a include noile inovaţii ale tehnologiilor digitale, de bandă largă şi mobile.
Australia Guvernul australian şi-a anunţat planul de a implementa Recomandările privind accesibilitatea conţinutului web (Web Content Accessibility Guidelines 2.0). Toate site-urile web ale guvernului australian vor necesita conformitate de tip Level A în 2012 şi de tip Double A în 2015. Noul standard înlocuieşte WCAG 1.0, care a fost introdus ca o cerinţă pentru agenţii în 2000.
Alte resurse privind dizabilităţile ● Programul de asistenţă tehnică ADA (Americans with Disabilities Act) ● Reţeaua Afaceri şi dizabilităţi (Business & Disability) ● EnableMart ● Forumul European pentru Dizabilităţi (European Disability Forum) ● Reţeaua de acomodare la serviciu (Job Accommodation Network) ● Microsoft Enable ● Departamentul de Justiţie al S.U.A.
Index A accesibilitatea 63 amplasare ID produs 4 amplasare număr de serie 4 asistenţă pentru clienţi, accesibilitate 69 Asociaţia internaţională a specialiştilor în accesibilitate E evaluarea nevoilor de accesibilitate 64 F filtru de praf 10 64 C Card SSD M.2 demontare 45 instalare 45 componente de pe panoul frontal 2 componente de pe panoul spate 3 conexiuni pe placa de sistem 12 D demontare acumulator 56 Card SSD M.
unitate optică (13,34 cm (5,25 inchi)) demontare 24 unitate optică (5,25 inchi) instalare 26 unitate optică (subţire) demontare 29 instalare 31 unităţi amplasări 22 conexiuni cabluri 23 instalare 23 Index 71