Opastus tietokoneeseen Käyttöopas
© Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth on omistajansa tavaramerkki, jota Hewlett-Packard Company käyttää lisenssillä. SD-logo on omistajansa tavaramerkki. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan erikseen kyseisten tuotteiden ja palveluiden mukana toimitettavissa takuuehdoissa. Tässä aineistossa olevat tiedot eivät oikeuta lisätakuisiin.
Turvallisuusohjeet VAARA Älä pidä tietokonetta suoraan sylissä tai tuki tietokoneen jäähdytysaukkoja. Näin voit vähentää lämmön aiheuttamien vammojen sekä tietokoneen ylikuumenemisen riskiä. Käytä tietokonetta vain kovalla ja tasaisella alustalla. Älä anna tietokoneen vieressä olevan (valinnaisen) tulostimen tai muun kovan esineen tai tyynyn, maton, vaatteen tai muun pehmeän esineen estää tietokoneen ilmanvaihtoa.
iv Turvallisuusohjeet
Sisällysluettelo 1 Laitteiden tunnistaminen 2 Osat Näyttö ................................................................................................................................................... 2 Päällä olevat osat ................................................................................................................................. 3 Osoitinlaitteet ....................................................................................................................... 3 Merkkivalot ..
vi
1 Laitteiden tunnistaminen ▲ Voit tarkastella tietokoneeseen asennettujen laitteiden luetteloa valitsemalla Tietokone > Ohjauskeskus > YaST > Laitteistotiedot 1
2 Osat Näyttö HUOMAUTUS: Oma tietokoneesi saattaa näyttää hieman erilaiselta kuin tämän luvun kuvassa esitetty tietokone. Osa 2 Kuvaus (1) Sisäinen näytön kytkin Sammuttaa näytön, jos näyttö suljetaan virran ollessa kytkettynä. (2) Sisäinen mikrofoni Tallentaa ääntä. (3) Verkkokameran merkkivalo (vain tietyt mallit) Merkkivalo palaa: Verkkokamera on käytössä. (4) Verkkokamera (vain tietyt mallit) Tallentaa ääntä ja videokuvaa sekä ottaa stillkuvia.
Päällä olevat osat Osoitinlaitteet Kohde Kuvaus (1) Kosketusalusta Siirtää osoitinta sekä valitsee ja aktivoi näytössä olevia kohteita. (2) Kosketusalustan vasen painike Toimii kuten ulkoisen hiiren ykköspainike. (3) Kosketusalustan vieritysalue Vierittää ylös- tai alaspäin. (4) Kosketusalustan oikea painike Toimii kuten ulkoisen hiiren kakkospainike. Merkkivalot HUOMAUTUS: Oma tietokoneesi saattaa näyttää hieman erilaiselta kuin tämän luvun kuvassa esitetty tietokone.
Kohde (1) Caps lock -merkkivalo Merkkivalo palaa: Caps lock (aakkoslukko) on käytössä. (2) Info Center / QuickLook -merkkivalo ● Merkkivalo palaa: Tietokone on käynnissä. ● Vilkkuu (5 kertaa): (3) 4 Kuvaus Virran merkkivalo Luku 2 Osat ◦ Kun tietokone on käynnissä, painikkeen painallus käynnistää Info Centerin. ◦ Kun tietokone on sammutettu tai lepotilassa, painikkeen painallus käynnistää QuickLookin. ● Merkkivalo ei pala: Tietokone on sammutettu, keskeytystilassa tai lepotilassa.
Painikkeet, kytkin ja kaiuttimet HUOMAUTUS: Oma tietokoneesi saattaa näyttää hieman erilaiselta kuin tämän luvun kuvassa esitetty tietokone. Kohde Kuvaus (1) Kaiuttimet (2) Toistavat äänen. (2) Sisäinen näytön kytkin Sammuttaa näytön, jos näyttö suljetaan virran ollessa kytkettynä. (3) Info Center / QuickLook -painike Käynnistää Info Centerin tai QuickLookin. (4) Virtapainike ● Kun tietokone ei ole käynnissä, voit käynnistää sen painamalla virtapainiketta.
Näppäimet HUOMAUTUS: Katso kuvaa, joka muistuttaa eniten omaa tietokonettasi. Osa 6 Kuvaus (1) esc-näppäin Näyttää järjestelmätiedot, kun sitä painetaan yhdessä fnnäppäimen kanssa. (2) fn-näppäin Käynnistää usein käytettyjä järjestelmän toimintoja, kun sitä painetaan yhdessä toimintonäppäimen tai esc-näppäimen kanssa. (3) Toimintonäppäimet Käynnistävät usein käytettyjä järjestelmän toimintoja, kun niitä painetaan yhdessä fn-näppäimen kanssa.
Osa Kuvaus (1) esc-näppäin Näyttää järjestelmätiedot, kun sitä painetaan yhdessä fnnäppäimen kanssa. (2) fn-näppäin Käynnistää usein käytettyjä järjestelmän toimintoja, kun sitä painetaan yhdessä toimintonäppäimen tai esc-näppäimen kanssa. (3) Toimintonäppäimet Käynnistävät usein käytettyjä järjestelmän toimintoja, kun niitä painetaan yhdessä fn-näppäimen kanssa. (4) Integroidun numeronäppäimistön näppäimet Voidaan käyttää kuten ulkoisen numeronäppäimistön näppäimiä.
Edessä olevat osat Kohde Kuvaus (1) Aseman merkkivalo Vilkkuva turkoosi: Kiintolevy tai optinen asema on käytössä. (2) Langattoman yhteyden kytkin Ottaa langattomat ominaisuudet käyttöön tai poistaa ne käytöstä, mutta ei muodosta langatonta yhteyttä. HUOMAUTUS: Langattoman yhteyden muodostamiseksi sinun on määritettävä oma langaton verkko tai otettava yhteys langattomaan verkkoon.
Oikealla sivulla olevat osat Kohde Kuvaus (1) USB-portit (2) Näihin voit kytkeä valinnaiset USB-laitteet. (2) RJ-11-liitäntä (modeemiliitäntä) (vain tietyt mallit) Tähän voit kytkeä modeemikaapelin. (3) Optinen asema (vain tietyt mallit) Lukee ja tietyissä malleissa myös kirjoittaa optisia levyjä. (4) Optisen aseman merkkivalo (vain tietyt mallit) Merkkivalo vilkkuu: Optinen asema on käytössä. (5) Akun merkkivalo ● Keltainen: Akku on latautumassa.
Vasemmalla sivulla olevat osat Kohde Kuvaus (1) ExpressCard-korttipaikka Tukee valinnaisia ExpressCard-kortteja. (2) Lukitusvaijerin kiinnityspaikka Tähän voit kytkeä tietokoneen lukitusvaijerin (valinnainen). HUOMAUTUS: Vaijerilukon tarkoituksena on vaikeuttaa tietokoneen väärinkäyttöä ja varastamista, mutta se ei välttämättä riitä estämään niitä. (3) RJ-45-liitäntä (verkkoliitäntä) Tähän voit kytkeä verkkokaapelin. (4) Tuuletusaukko Jäähdyttää laitteen sisäisiä osia.
Pohjassa olevat osat Kohde Kuvaus (1) Akun vapautussalvat (2) Vapauttaa akun akkupaikasta. (2) Akkupaikka Paikka akkua varten. (3) Tuuletusaukko Jäähdyttää laitteen sisäisiä osia. HUOMAUTUS: Tietokoneen tuuletin käynnistyy automaattisesti ja viilentää sisäisiä osia tietokoneen ylikuumenemisen välttämiseksi. Sisäinen tuuletin voi vuoroin käynnistyä ja sammua tietokoneen käytön aikana. Tämä on täysin normaalia.
Langattomat antennit Kohde Kuvaus (1) WWAN-antennit (2)* (vain tietyt mallit) Lähetä ja vastaanota langattomien laitteiden signaaleja langattomissa suuralueverkoissa (WWAN). (2) WLAN-antennit (2)* Lähettävät ja vastaanottavat langattomien laitteiden signaaleja langattomissa lähiverkoissa (WLAN-verkoissa). *Antennit eivät näy tietokoneen ulkopuolelle. Jotta signaalitaso olisi paras mahdollinen, varmista, että antennien välittömässä läheisyydessä ei ole esteitä.
Lisälaitteet Kohde Kuvaus (1) Virtajohto* Liittää verkkovirtalaitteen pistorasiaan. (2) Akku* Kun tietokonetta ei ole liitetty ulkoiseen verkkovirtalähteeseen, tietokone toimii akkuvirralla. (3) Verkkovirtalaite Muuntaa vaihtovirran tasavirraksi. * Akkujen ja virtajohtojen ulkonäkö vaihtelee maittain tai alueittain.
3 Tarrat Tietokoneeseen kiinnitetyissä tarroissa on tietoja, joita voit tarvita ongelmanratkaisussa tai matkustaessasi ulkomaille tietokoneen kanssa. ● Huoltotarra: Sisältää tärkeitä tietoja, muun muassa seuraavat: ◦ Tuotteen nimi (1). Tämä on tuotteen nimi, joka on kiinnitetty tietokoneen etuosaan. ◦ Sarjanumero (s/n) (2). Tämä on aakkosnumeerinen tunniste, joka on jokaisella tuotteella yksilöllinen. ◦ Osanumero/tuotenumero (p/n) (3).
● SIM-tarra (vain tietyt mallit): Sisältää SIM-kortin ICCID (Integrated Circuit Card Identifier) tunnuksen. Tarra on kiinnitetty tietokoneen pohjaan. ● HP Mobile Broadband -moduulin sarjanumerotarra (vain tietyt mallit): Sisältää HP Mobile Broadband -moduulin sarjanumeron.
Hakemisto A akku, tunnistaminen 13 akkupaikka 11, 14 akun merkkivalo, tunnistaminen 9 akun vapautussalvat, tunnistaminen 11 aseman merkkivalo, tunnistaminen 8 asemat optiset 9 K kaiuttimet, tunnistaminen 5 kosketusalusta, tunnistaminen kosketusalustan painikkeet, tunnistaminen 3 kosketusalustan vieritysalue, tunnistaminen 3 kuulokkeiden (äänilähdön) liitäntä 8 kytkin, langaton yhteys 8 B Bluetooth-tarra L langattoman laitteen hyväksyntätarra 14 langattoman yhteyden kytkin, tunnistaminen 8 langattoman yh
portit HDMI 10 ulkoinen näyttö 10 USB 9, 10 Q QuickLook / Info Center merkkivalo, tunnistaminen 4 QuickLook / Info Center -painike, tunnistaminen 5 R RJ-11-liitäntä (modeemiliitäntä), tunnistaminen 9 RJ-45-liitäntä (verkkoliitäntä), tunnistaminen 10 S salvat, akun vapauttaminen 11 sarjanumero, tietokone 14 SIM-tarra 15 sisäinen mikrofoni, tunnistaminen 2 sisäinen näytön kytkin, tunnistaminen 2, 5 T tarrat Bluetooth 14 HP Mobile Broadband 15 huoltotarra 14 langattoman laitteen hyväksyntä 14 modeemin hyväksyn