Järjestelmän varmuuskopioiminen ja palauttaminen Käyttöopas
© Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows on Microsoft Corporationin Yhdysvalloissa rekisteröimä tavaramerkki. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan erikseen kyseisten tuotteiden ja palveluiden mukana toimitettavissa takuuehdoissa. Tässä aineistossa olevat tiedot eivät oikeuta lisätakuisiin. HP ei vastaa tässä esiintyvistä mahdollisista teknisistä tai toimituksellisista virheistä tai puutteista.
Sisällysluettelo 1 Yleiskuvaus 2 Palautuslevyjen luominen 3 Tietojen varmuuskopiointi Windowsin Varmuuskopiointi ja palauttaminen -toiminnon käyttäminen .............................................. 5 Järjestelmän palautuspisteiden käyttäminen ........................................................................................ 6 Palautuspisteiden luontiajankohdat ..................................................................................... 6 Järjestelmän palautuspisteen luominen ..............
iv
1 Yleiskuvaus Järjestelmävirheen jälkeinen palauttaminen on yhtä täydellinen kuin viimeisin varmuuskopio. HP suosittelee, että palautuslevyt luodaan heti ohjelmiston asennuksen jälkeen. Kun lisäät uuden ohjelmiston ja datatiedostoja, järjestelmästä kannattaa ottaa säännöllisesti varmuuskopio. Näin varmistat sen, että varmuuskopio on mahdollisimman hyvin ajan tasalla.
2 Palautuslevyjen luominen HP suosittelee palautuslevyjen luomista. Näin varmistat, että voit palauttaa järjestelmän alkuperäisiin tehdasasetuksiin vakavan järjestelmävian tai epävakauden jälkeen. Luo levyt tietokoneen ensimmäisen asennuksen jälkeen. Käsittele palautuslevyjä huolellisesti ja säilytä ne turvallisessa paikassa. Ohjelmiston avulla voi tehdä vain yhden sarjan palautuslevyjä.
3 Tietojen varmuuskopiointi Kun lisäät ohjelmistoja ja datatiedostoja, järjestelmä kannattaa varmuuskopioida säännöllisin aikavälein, jotta varmuuskopio on mahdollisimman hyvin ajan tasalla. Varmuuskopioi järjestelmä seuraavissa tilanteissa: ● säännöllisesti ajoitettuina ajankohtina HUOMAUTUS: Aseta muistutukset varmuuskopioinnin tekemistä varten. ● ennen kuin tietokone korjataan tai sen tiedot palautetaan ● ennen laite- tai ohjelmistomuutosten tekemistä.
HUOMAUTUS: DVD-levyille mahtuu enemmän tietoja kuin CD-levyille, joten niitä käyttämällä voidaan vähentää tarvittavien levyjen määrää. ● 4 Kun varmuuskopioit levyille, kirjoita jokaiseen levyyn tunniste, ennen kuin asetat levyn tietokoneen optiseen asemaan.
Windowsin Varmuuskopiointi ja palauttaminen -toiminnon käyttäminen Voit luoda varmuuskopion Windowsin Varmuuskopiointi ja palauttaminen -toiminnon avulla seuraavasti: HUOMAUTUS: Varmista ennen varmuuskopioinnin aloittamista, että tietokone on liitetty verkkovirtaan. HUOMAUTUS: Varmuuskopiointi voi kestää yli tunnin tiedostojen koosta ja tietokoneen nopeudesta riippuen. 1. Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat > Ylläpito > Varmuuskopiointi ja palauttaminen. 2.
Järjestelmän palautuspisteiden käyttäminen Kun järjestelmää varmuuskopioidaan, järjestelmää varten luodaan palautuspiste. Järjestelmän palautuspisteeseen voidaan tallentaa kiintolevyn tilannevedos tiettynä ajankohtana. Tämän jälkeen järjestelmä voidaan palauttaa kyseiseen pisteeseen, jos pisteen jälkeen tehdyt muutokset halutaan peruuttaa.
4 Palauttamisen tekeminen HUOMAUTUS: Voit palauttaa vain sellaisia tiedostoja, jotka olet aikaisemmin varmuuskopioinut. HP suosittelee, että luot varmuuskopiolevyjen sarjan (varmuuskopion koko kiintolevystä) HP Recovery Manager -ohjelmiston avulla heti sen jälkeen, kun olet määrittänyt tietokoneen asetukset. Recovery Manager -ohjelmiston avulla voidaan korjata tai palauttaa järjestelmän tiedot, jos järjestelmässä ilmenee vika tai jos se toimii epävakaasti.
Järjestelmän palauttaminen palautusosiosta (vain tietyt mallit) HUOMAUTUS: SSD-asemalla varustetuissa tietokoneissa ei välttämättä ole palautusosiota. Jos tietokoneessa ei ole palautusosiota, järjestelmää ei voi palauttaa edellä kuvatulla tavalla. Jos tietokoneessa ei ole palautusosiota, sen mukana toimitetaan palautuslevyt. Palauta käyttöjärjestelmä ja ohjelmistot näiden levyjen avulla. Joissakin malleissa palautus on mahdollista tehdä kiintolevyn osiosta painamalla Käynnistä-painiketta tai f11-näppäintä.
Hakemisto F f11 8 J järjestelmän palauttaminen 1, 7 järjestelmän palauttaminen palautuslevyiltä 7 järjestelmän palauttaminen palautusosiosta 8 järjestelmän palauttamisen käyttäminen 6 järjestelmän palautuspisteet 1, 6 järjestelmän täydellinen palauttaminen 1 järjestelmävika tai epävakaisuus 1 V varmuuskopiointi mallit 3 mukautetun ikkunan, työkalurivin ja valikkorivin asetukset 3 omat tiedostot 3 O ohjelman tai ohjaimen palauttaminen 1 P palauttaminen 7 palauttaminen, järjestelmä 1, 7 palautuslevyt 1, 2