Tietokoneen asetukset (F10) -apuohjelman opas Business PC -tietokoneet
© Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Tämän asiakirjan tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Microsoft, Windows ja Windows Vista ovat tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä, joiden omistaja on Microsoft Corporation Yhdysvalloissa ja muissa maissa. HP-tuotteiden takuut määritellään niiden mukana toimitettavissa rajoitetun takuun lausekkeissa. Mikään tässä mainittu ei muodosta kattavampaa lisätakuuta.
Tietoja tästä oppaasta Tämä opaskirja neuvoo kuinka tietokoneen asetusohjelmaa käytetään. Työkalua käytetään tietokoneen oletusasetusten uudelleen määrittelyyn ja muuttamiseen huoltotarkoituksissa, tai jos koneeseen asennetaan uusi kiintolevy. VAARA Tällä tavalla merkitty teksti tarkoittaa, että ohjeiden noudattamatta jättämisestä saattaa koitua vahinkoja tai jopa hengenvaara.
iv Tietoja tästä oppaasta FIWW
Sisällysluettelo Tietokoneen asetukset (F10) -apuohjelma Tietokoneen asetukset (F10) -apuohjelma ........................................................................................... 1 Tietokoneen asetukset (F10) -apuohjelman käyttäminen .................................................... 2 Tietokoneen asetukset – File (Tiedosto) .............................................................................. 3 Tietokoneen asetukset – Storage (Tallennus) ...............................................
vi FIWW
Tietokoneen asetukset (F10) -apuohjelma Tietokoneen asetukset (F10) -apuohjelma Tietokoneen asetukset (F10) -ohjelmalla voit suorittaa seuraavia toimintoja: FIWW ● Voit muuttaa oletusasetuksia. ● Voit asettaa järjestelmän päiväyksen ja kellonajan. ● Voit määrittää, katsoa, muuttaa tai tarkistaa järjestelmän kokoonpanotietoja, esimerkiksi suorittimen, grafiikan, muistin, äänen, tallennuslaitteiden, tietoliikenteen ja syöttölaitteiden asetuksia.
● Voit määrittää, voiko irrotettavaa tietovälinettä käyttää käynnistyslaitteena. ● Voit määrittää, voiko legacy-levykkeelle kirjoittaa (jos laitteisto tukee toimintoa). ● Voit selvittää järjestelmän kokoonpanossa olevia virheitä, jotka POST-käynnistystesti on havainnut, mutta joita se ei ole korjannut automaattisesti. ● Voit replikoida järjestelmän asetukset tallentamalla järjestelmän kokoonpanotiedot levykkeelle ja palauttamalla ne yhteen tai useaan tietokoneeseen.
Taulukko 1 Tietokoneen asetukset (F10) -apuohjelma (jatkoa) Security (Tietoturva) Taulukko 4 Tietokoneen asetukset – Security (Tietoturva) sivulla 6 Power (Virta) Taulukko 5 Tietokoneen asetukset – Power (Virta) sivulla 10 Advanced (Lisäasetukset) Taulukko 6 Tietokoneen asetukset – Advanced (Lisäasetukset) (kokeneille käyttäjille) sivulla 11 Tietokoneen asetukset – File (Tiedosto) HUOMAUTUS: Tietokoneen asetustoimintojen tuki voi vaihdella käytössä olevan laitteistokokoonpanon mukaan.
Taulukko 2 Tietokoneen asetukset – File (Tiedosto) (jatkoa) Restore Factory Settings as Default (Palauta tehdasasetukset oletusasetuksiksi) Palauttaa järjestelmäkokoonpanon tehdasasetukset oletusasetuksiksi. Apply Defaults and Exit (Käytä oletusasetuksia ja lopeta) Ottaa käyttöön valittuina olevat oletusasetukset ja poistaa kaikki perustetut salasanat. Ignore Changes and Exit (Ohita muutokset ja lopeta) Poistuu tietokoneen asetuksista muutoksia toteuttamatta tai tallentamatta.
Taulukko 3 Tietokoneen asetukset – Storage (Tallennus) (jatkoa) Multisector Transfers (Monisektorisiirrot) (vain ATA-levyt) Määrittää kuinka monta sektoria siirtyy monisektorikäyttöisessä PIO-toiminnossa. Toiminnot ovat (laitekapasiteetin mukaisesti) Disabled (Ei käytössä), 8 ja 16. Translation Mode (Käännösmoodi) (vain ATA-levyt) Mahdollistaa asemalla käytettävän käännöstilan valinnan. Tämän avulla BIOS voi käsitellä kiintolevyjä, jotka on jaettu tai formatoitu muissa järjestelmissä.
Taulukko 3 Tietokoneen asetukset – Storage (Tallennus) (jatkoa) VAROITUS: Ennen kuin otat käyttöön 3.0 Gbps:n nopeuden, käänny eSATA-ohjain- ja kaapelivalmistajan puoleen. Joillakin ohjain- ja kaapeliyhdistelmillä käyttövarmuus ei välttämättä ole hyvä 3.0 Gbps:n nopeudella. HUOMAUTUS: eSATA ei ole mahdollinen USDT-järjestelmissä.
Taulukko 4 Tietokoneen asetukset – Security (Tietoturva) (jatkoa) käynnistystai asetussalasana on määritetty.) ● määrittää, vaaditaanko salasana käytönaikaisessa uudelleenkäynnistyksessä (Ctrl+Alt+Delete) (on näkyvissä, jos käynnistyssalasana on määritetty) ● ottaa asetusohjelman selaustilan käyttöön tai poistaa sen käytöstä (on näkyvissä, jos asetussalasana on määritetty). Voit katsella Tietokoneen asetukset F10 -ohjelman asetuksia, mutta et voi muuttaa niitä, ellet anna asetussalasanaa.
Taulukko 4 Tietokoneen asetukset – Security (Tietoturva) (jatkoa) ● ◦ USB Portti 9 ◦ USB Portti 10 ◦ USB Portti 11 ◦ USB Portti 12 Sisäiset USB-portit ◦ USB Portti 1 ◦ USB Portti 2 Network Service Boot (Verkkopalvelukäynnistys) Voit määrittää, että tietokone käynnistyy verkkopalvelimeen asennetun käyttöjärjestelmän avulla, tai poistaa toiminnon käytöstä. (Tämä toiminto on käytössä vain NIC-malleissa.
Taulukko 4 Tietokoneen asetukset – Security (Tietoturva) (jatkoa) sammutettava ja käynnistettävä uudelleen.
Tietokoneen asetukset – Power (Virta) HUOMAUTUS: Tietokoneen asetustoimintojen tuki voi vaihdella käytössä olevan laitteistokokoonpanon mukaan. Taulukko 5 Tietokoneen asetukset – Power (Virta) Komento Kuvaus OS Power Management (Käyttöjärjestelmän virranhallinta) ● Runtime Power Management (Käytönaikainen virranhallinta) – Käytössä / ei käytössä.
Tietokoneen asetukset – Advanced (Lisäasetukset) HUOMAUTUS: Tietokoneen asetustoimintojen tuki voi vaihdella käytössä olevan laitteistokokoonpanon mukaan.
Taulukko 6 Tietokoneen asetukset – Advanced (Lisäasetukset) (kokeneille käyttäjille) (jatkoa) ● Etäherätyksen käynnistyssarja (etäpalvelin / paikallinen kiintolevy).
Taulukko 6 Tietokoneen asetukset – Advanced (Lisäasetukset) (kokeneille käyttäjille) (jatkoa) ● S5 Wake on LAN -tila (käytössä / ei käytössä). ◦ Voit poistaa Wake on LAN -ominaisuuden pois-tilan (S5) aikana valitsemalla vasemmalla ja oikealla nuolinäppäimellä Advanced (Lisäasetukset) > Device Options (Laiteasetukset) ja määrittämällä S5 Wake on LAN -asetukseksi Disable (Ei käytössä). Tällöin saavutetaan pienin mahdollinen virrankulutus, jonka tietokoneella voi saavuttaa S5-tilassa.
Taulukko 6 Tietokoneen asetukset – Advanced (Lisäasetukset) (kokeneille käyttäjille) (jatkoa) Management Devices (Hallintalaitteet) Management Devices (Hallintalaitteet) -valikko näkyy Advanced (Lisäasetukset) -valikossa vain kun BIOS tunnistaa useita hallintavaihtoehtoja. Tämä vaihtoehto on tarkoitettu asennetuille verkkokorteille, jotka tukevat ASF:ää tai DASHia.
Kun haluat palauttaa kokoonpanon, asenna tallennetun kokoonpanon sisältävä levyke, USB-muistilaite tai muu tallennusväline, joka emuloi levykettä, ja suorita Tietokoneen asetukset (F10) -ohjelman Restore from Removable Media (Palauta irrotettavalta muistivälineeltä) -komento. (Lisätietoja on Tietokoneen asetukset – Tiedosto-taulukon kohdassa Restore from Removable Media (Palauta irrotettavalta muistivälineeltä) sivulla 3.