Jednotky Uživatelská příručka
© Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows je v USA registrovaná ochranná známka společnosti Microsoft Corporation. Informace uvedené v této příručce se mohou změnit bez předchozího upozornění. Jediné záruky na produkty a služby společnosti HP jsou výslovně uvedeny v prohlášení o záruce, které je každému z těchto produktů a služeb přiloženo. Žádná ze zde uvedených informací nezakládá další záruky.
Obsah 1 Manipulace s diskovými jednotkami 2 Použití optické jednotky (jen určité modely) Určení nainstalované optické jednotky ................................................................................................. 2 Použití optických disků (CD, DVD a BD) .............................................................................................. 3 Výběr správného disku (CD, DVD a BD) .............................................................................................. 4 Disky CD-R ...
Disk se nepřehrává ............................................................................................................................ 27 Disk se nepřehrává automaticky ........................................................................................................ 28 Proces vypalování disku nezačne nebo se zastaví před dokončením ............................................... 29 Ovladač zařízení musí být znovu instalován ....................................................................
1 Manipulace s diskovými jednotkami Diskové jednotky jsou velmi citlivé a je třeba s nimi manipulovat opatrně. Před manipulací s jednotkami si nejprve přečtěte následující bezpečnostní pokyny. Další upozornění jsou uvedena v příslušných pokynech.
2 Použití optické jednotky (jen určité modely) Váš počítač obsahuje optickou jednotku, která rozšiřuje jeho funkčnost. Určete, které druhy zařízení jsou ve vašem počítači instalovány a co dovedou. Optická jednotka umožňuje čtení dat z disků, přehrávání hudby a sledování filmů. Pokud váš počítač obsahuje jednotku Blu-ray, též známou jako BD, můžete sledovat i videa s vysokým rozlišením z disku. Určení nainstalované optické jednotky ▲ Klepněte na tlačítko Start > Počítač.
Použití optických disků (CD, DVD a BD) Optická jednotka, jako například jednotka DVD-ROM, podporuje optické tisky (CD, DVD a BD). Na těchto discích jsou uloženy informace jako hudba, fotografie a filmy. Disky DVD a BD mají větší kapacitu pro ukládání než disky CD. Vaše optická jednotka přečte standardní disky CD a DVD. Pokud optická jednotka podporuje disky Bluray, přečte také disky BD POZNÁMKA: Některé z uvedených optických jednotek nemusí váš počítač podporovat.
Výběr správného disku (CD, DVD a BD) Optická jednotka podporuje optické disky (CD, DVD a BD). Disky CD, používané pro uložení digitálních dat, se také používají pro komerční záznamy zvuku a jsou vhodné pro uložení pro osobní potřebu. Disky DVD a BD se používají především pro filmy, software a za účelem zálohy dat. Disky DVD a BD mají stejný tvar jako disky CD, ale vejde se na ně mnohem více.
Disky Blu-ray (BD) Disky BD jsou optickými disky s vysokou hustotou zápisu pro uložení digitálních informací včetně videa s vysokým rozlišením. Na jednovrstvý disk Blu-ray se vejde 25 GB, což je více než pětkrát víc než u jednovrstvého disku DVD (4,7 GB). Na dvouvrstvý disk Blu-ray se vejde 50 GB, což je více než šestkrát víc než u dvouvrstvého disku DVD (8,5 GB).
Přehrávání disků CD, DVD, nebo BD 1. Zapněte počítač. 2. Stisknutím tlačítka (1) na krytu jednotky uvolněte přihrádku disku. 3. Vytáhněte přihrádku (2). 4. Uchopte disk za hrany (nedotýkejte se povrchů disku) a umístěte jej do středu přihrádky popsanou stranou vzhůru. POZNÁMKA: Pokud přihrádka není zcela přístupná, opatrně disk nakloňte a umístěte jej na vřeteno. 5. Opatrně zatlačte disk (3) na vřeteno přihrádky (disk musí zapadnout na místo). 6. Zavřete přihrádku disku.
Konfigurace AutoPlay 1. Vyberte Start > Výchozí programy > Změnit nastavení Automatického přehrávání. 2. Potvrďte zaškrtnutí Použít AutoPlay pro všechna média a zařízení. 3. Klepněte na Vybrat výchozí a vyberte jednu z dostupných možností pro každý typ média v seznamu. POZNÁMKA: Vyberte WinDVD pro přehrávání disků DVD. 4. Klepněte na tlačítko Uložit. POZNÁMKA: Více informací o automatickém přehrávání viz Nápověda a odborná pomoc.
Změna nastavení regionu disku DVD Většina disků DVD, které obsahují soubory podléhající autorským právům, obsahuje také kódy regionů. Kódy regionů slouží k účinnější mezinárodní ochraně autorských práv. Disk DVD obsahující kód regionu je možné přehrát pouze v případě, že kód regionu na disku DVD odpovídá nastavení regionu v jednotce DVD. UPOZORNĚNÍ: Nastavení regionu jednotky DVD lze změnit maximálně pětkrát. Nastavení regionu vybrané při páté změně se stane trvalým nastavením regionu v jednotce DVD.
Upozornění na autorská práva Vytváření neautorizovaných kopií materiálu chráněného autorskými právy, včetně počítačových programů, filmů, vysílání a zvukových záznamů, je podle platných zákonů o autorských právech trestným činem. Nepoužívejte počítač pro tyto účely. UPOZORNĚNÍ: Pro zabránění ztrátě informací nebo poškození disku, postupujte podle následujících pokynů: Před zápisem na disk připojte počítač ke spolehlivého zdroji napájení. Nezapisujte na disk, pokud je počítač napájen z baterie.
Kopírování disků CD, DVD, nebo BD 1. Vyberte Start > Všechny programy > Roxio > Creator Business (Tvůrce - podniková verze). POZNÁMKA: Pokud používáte Roxio poprvé, musíte odsouhlasit licenci programu dříve, než můžete tento proces dokončit. 2. V pravém podokně klepněte na položku Copy Disc (Kopírovat disk). 3. Do optické jednotky vložte disk, který chcete kopírovat. 4. Klepněte na Copy Disc (Kopírovat disk) v pravé dolní části obrazovky.
Tvorba nebo „vypalování“ disku CD, DVD nebo BD UPOZORNĚNÍ: Upozornění na autorská práva. Vytváření neautorizovaných kopií materiálu chráněného autorskými právy, včetně počítačových programů, filmů, vysílání a zvukových záznamů, je podle platných zákonů o autorských právech trestným činem. Nepoužívejte počítač pro tyto účely.
Vyjmutí optického disku (CD, DVD nebo BD) 1. Stisknutím tlačítka (1) na jednotce uvolněte přihrádku disku a poté jemně táhněte za přihrádku (2), dokud se nezastaví. 2. Vyjměte disk (3) z přihrádky tak, že opatrně zatlačíte na vřeteno a současně zatáhnete za vnější hrany disku (nedotýkejte se povrchu disku). POZNÁMKA: Pokud přihrádka není plně přístupná, disk opatrně nakloňte a vyjměte jej. 3. 12 Zavřete přihrádku disku a vložte disk do ochranného obalu.
3 Použití externích jednotek Odstranitelné externí jednotky rozšiřují možnosti ukládání a přístupu k informacím. Jednotku USB lze přidat tak, že ji připojíte k portu USB počítače nebo k doplňkové stolní jednotce (jen vybrané modely).
4 Použití programu HP 3D DriveGuard Systém ochrany pevného disku HP 3D DriveGuard chrání pevný disk tím, že zaparkuje pevný disk a pozastaví požadavky na vstup/výstup, a to v následujících případech: ● Počítač „vám upadne“. ● Přesunete počítač se zavřeným displejem, když je počítač napájen z baterie. Pokud nastane jedna z těchto událostí, chvíli po ní systém ochrany pevného disku HP 3D DriveGuard obnoví normální provoz pevného disku.
Určení stavu programu HP 3D DriveGuard Kontrolka jednotky na počítači začne svítit oranžově, což znamená, že jednotka je zaparkovaná. Pro zjištění, zda jsou jednotky právě chráněné a jednotka zaparkovaná, vyberte Start > Ovládací panely > Hardware a zvuk > Centrum nastavení mobilních zařízení: ● Pokud je tento software povolen, nad ikonou pevného disku bude zobrazena zelená značka výběru. ● Pokud je tento software zakázán, nad ikonou pevného disku bude bílá diagonální čára.
Použití softwaru HP 3D DriveGuard Software systému ochrany pevného disku HP 3D DriveGuard umožňuje provádět následující operace: ● Aktivovat a deaktivovat systém ochrany pevného disku HP 3D DriveGuard. POZNÁMKA: Povolení k aktivaci nebo deaktivaci nástroje HP 3D DriveGuard závisí na uživatelských oprávněních. Uživatelé s oprávněním administrátora mohou měnit oprávnění ostatních uživatelů, kteří oprávnění administrátora nemají. ● Zjistit, zda je jednotka v systému podporována.
5 Zvýšení výkonu pevného disku Defragmentace disku Při používání počítače dochází k fragmentaci souborů pevného disku. Software Defragmentace disku spojuje fragmentované části souborů a složek pevného disku, a umožňuje tak efektivnější provoz systému. Po spuštění již defragmentace disku nepotřebuje váš dohled. V závislosti na velikosti pevného disku a počtu fragmentovaných souborů může dokončení defragmentace trvat déle než jednu hodinu.
6 Vyjmutí pevného disku z pozice pevného disku UPOZORNĚNÍ: Zabránění ztrátě dat a narušení stability systému: Před vyjmutím pevného disku z pozice nejprve vypněte počítač. Pevný disk neodebírejte, pokud je počítač zapnutý, v režimu Spánku nebo v režimu Hibernace. Pokud si nejste jisti, zda je počítač vypnutý nebo v režimu Hibernace, zapněte jej stisknutím tlačítka napájení. Potom počítač vypněte prostřednictvím nabídky operačního systému. Vyjmutí jednotky pevného disku: 18 1. Uložte práci. 2.
8. Sejměte kryt pevného disku (2). 9. Uvolněte šroub pevného disku (1). 10. Zatáhněte výstupek pevného disku (2) doleva a odpojte pevný disk. 11. Zvedněte pevný disk (3) z pozice pevného disku. Instalace pevného disku: 1. Vložte pevný disk do pozice pevného disku (1). 2. Zatáhněte výstupek pevného disku (2) doprava a připojte pevný disk.
20 3. Utáhněte šroub pevného disku (3). 4. Zarovnejte výstupky (1) na krytu pevného disku s výřezy na počítači. 5. Nasaďte kryt zpátky (2). 6. Utáhněte šroubky krytu pevného disku (3).
7 Výměna jednotky v pozici upgrade Pozice upgrade může obsahovat buď pevný nebo optický disk. UPOZORNĚNÍ: Zabránění ztrátě dat a narušení stability systému: Před vyjmutím jednotky z pozice upgrade nejprve vypněte počítač. Nevyjímejte jednotku ze zapnutého počítače nebo pokud je v režimu Hibernace nebo v režimu Spánku. Pokud si nejste jisti, zda je počítač vypnutý nebo v režimu Hibernace, zapněte jej stisknutím tlačítka napájení. Potom počítač vypněte prostřednictvím nabídky operačního systému.
9. Vyjměte jednotku z pozice upgrade. Instalace jednotky na pozici upgrade: 1. 22 Vložte jednotku do pozice upgrade.
2. Upevněte šrouby pozice upgrade.
8 Řešení potíží Následující část popisuje různé běžné potíže a jejich řešení.
Přihrádka optického disku se při vyjímání disku CD, DVD nebo BD neotevře 1. Zasuňte konec svorky na papír (1) do otvoru pro uvolnění na přední straně jednotky. 2. Opatrně zatlačte na symbol kancelářské svorky, dokud nedojde k uvolnění. Potom vytáhněte přihrádku (2). 3. Vyjměte disk (3) z přihrádky tak, že opatrně zatlačíte na vřeteno a současně zatáhnete za vnější hrany disku (nedotýkejte se povrchu disku). POZNÁMKA: Pokud přihrádka není plně přístupná, disk opatrně nakloňte a vyjměte jej. 4.
26 ● Odinstalovat ● Vyhledejte změny hardwaru. Windows prohledá váš systém a najde instalovaný hardware a instaluje jakékoliv vyžadované ovladače. ● Klepnutím na Vlastnosti zjistíte, zda zařízení funguje bezchybně: ◦ Okno Vlastnosti poskytuje podrobnosti o zařízení, které vám pomohou vyřešit problémy. ◦ Pro aktualizaci, odpojení nebo odinstalování ovladačů pro tuto jednotku, klepněte na kartu Jednotka.
Disk se nepřehrává ● Před přehráváním disku CD, DVD nebo BD uložte práci a ukončete veškeré programy. ● Před přehráním disku CD, DVD nebo BD se odpojte od Internetu. ● Ujistěte se, že jste disk vložili správně. ● Ujistěte se, že je disk čistý. Pokud je to nutné, vyčistěte disk filtrovanou vodou a tkaninou, která nepouští vlákna. Čistěte od středu disku ke krajům. ● Zkontrolujte, zda není disk poškrábaný.
Disk se nepřehrává automaticky 1. Vyberte Start > Výchozí programy > Změnit nastavení Automatického přehrávání. 2. Potvrďte zaškrtnutí Použít funkci Automatické přehrávání pro všechna média a zařízení. 3. Klepněte na tlačítko Uložit. Disk CD, DVD nebo BD by se nyní měl automaticky přehrát po vložení do optické jednotky.
Proces vypalování disku nezačne nebo se zastaví před dokončením ● Ujistěte se, že jsou všechny ostatní programy zavřeny. ● Vypněte režim Spánku a Hibernace. ● Ujistěte se, že v jednotce používáte ten správný druh disku. Více informací o typech disků najdete v uživatelské příručce. ● Ujistěte se, že je disk správně vložen. ● Vyberte pomalejší rychlost zapisování a zkuste to znovu.
Ovladač zařízení musí být znovu instalován Pro opětovnou instalaci ovladače zařízení postupujte následovně: 1. Vyjměte z optické jednotky všechny disky. 2. Vyberte Start > Ovládací panely > Systém a zabezpečení. Poté v oblasti Systém klepněte na Správce zařízení. 3. Ve Správci zařízení klepněte na šipku vedle typu ovladače, který chcete odinstalovat a opět instalovat (například DVD/CD-ROM, modemy atd.). 4. Klepněte pravým tlačítkem myši na seznam zařízení a klepněte na Odinstalovat.
Rejstřík B BD kopírování 10 odebrání 12 přehrávání 6 vypalování 11 bezpečnostní zařízení na letištích 1 C CD kopírování 10 odebrání 12 přehrávání 6 vypalování 11 D disketová jednotka 13 disky Blu-ray (BD) 2, 3 DVD kopírování 10 odebrání 12 přehrávání 6 vypalování 11 změna nastavení regionu 8 E externí jednotka 13 H HP 3D DriveGuard 14 J jednotka BD R/RE DVD±RW SuperMulti DL 3 jednotka BD ROM DVD±RW SuperMulti DL 3 jednotka CD 2, 13 jednotka DVD 2, 13 jednotky disketa 13 externí 13 jednotka DVD±RW SuperM