Multimedia Käyttöopas
© Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows on Microsoft Corporationin Yhdysvalloissa rekisteröimä tavaramerkki. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan erikseen kyseisten tuotteiden ja palveluiden mukana toimitettavissa takuuehdoissa. Tässä aineistossa olevat tiedot eivät oikeuta lisätakuisiin. HP ei vastaa tässä esiintyvistä mahdollisista teknisistä tai toimituksellisista virheistä tai puutteista.
Sisällysluettelo 1 Multimediaominaisuudet Multimediavarusteiden tunnistaminen .................................................................................................. 2 Äänenvoimakkuuden säätäminen ........................................................................................................ 3 2 Multimediaohjelmisto Esiasennetun multimediaohjelmiston käyttäminen ............................................................................... 5 Multimediaohjelmiston asentaminen levyltä ..
Levyä ei toisteta ................................................................................................................................. 32 Levyä ei toisteta automaattisesti ........................................................................................................ 33 DVD-elokuvan toisto keskeytyy tai toistossa esiintyy häiriöitä ........................................................... 34 DVD-elokuva ei näy ulkoisella näytöllä ......................................................
1 Multimediaominaisuudet Tietokoneessa on multimediaominaisuuksia, joiden avulla voit kuunnella musiikkia, katsella elokuvia ja näyttää kuvia.
Multimediavarusteiden tunnistaminen Seuraavassa kuvassa ja taulukossa on esitetty tietokoneen multimediaominaisuudet. Osa Kuvaus (1) Sisäiset mikrofonit (2) Tallentavat ääntä. (2) Verkkokamera Tallentaa ääntä ja videokuvaa sekä ottaa stillkuvia. (3) Äänenvoimakkuuden säätöalue Säätää kaiuttimen äänenvoimakkuutta. (4) Kaiuttimet (2) Toistavat äänen. (5) Käyntikorttipaikka Pitää käyntikortin paikallaan, jotta siitä voi ottaa verkkokameralla kuvan.
Äänenvoimakkuuden säätäminen Äänenvoimakkuuden säätämiseen voit käyttää seuraavia säätimiä: ● ● Tietokoneen äänenvoimakkuuspainikkeet: ◦ Jos haluat mykistää tai palauttaa äänet, paina mykistyspainiketta (1). ◦ Jos haluat vähentää äänenvoimakkuutta, liu'uta sormeasi oikealta vasemmalle äänenvoimakkuuden säätöalueella (2). ◦ Jos haluat lisätä äänenvoimakkuutta, liu'uta sormeasi vasemmalta oikealle äänenvoimakkuuden säätöalueella (2). Windowsin® äänenvoimakkuuden säätäminen: a.
2 Multimediaohjelmisto Tietokoneessa on esiasennettu multimediaohjelmisto, jonka avulla voit toistaa musiikkia, katsella elokuvia ja näyttää kuvia. Seuraavissa kohdissa kerrotaan esiasennetuista multimediaohjelmistoista.
Esiasennetun multimediaohjelmiston käyttäminen Voit käyttää esiasennettua multimediaohjelmistoa seuraavasti: ▲ Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat ja avaa sitten haluamasi multimediaohjelma. HUOMAUTUS: Jotkin ohjelmat saattavat sijaita alikansioissa. HUOMAUTUS: Lisätietoja tietokoneen mukana toimitettujen ohjelmistojen käytöstä on ohjelmistovalmistajan ohjeissa, jotka voidaan toimittaa ohjelmiston mukana, levyllä tai valmistajan sivustossa.
Multimediaohjelmiston asentaminen levyltä Voit asentaa multimediaohjelmistoja CD- tai DVD-levyltä seuraavasti: 6 1. Aseta levy optiseen asemaan. 2. Kun ohjattu asennusohjelma avautuu, toimi näyttöön tulevien ohjeiden mukaan. 3. Käynnistä tietokone pyydettäessä uudelleen.
3 Ääni Voit käyttää tietokoneessa useita äänitoimintoja: ● toistaa musiikkia tietokoneen kaiuttimien ja/tai tietokoneeseen liitettyjen ulkoisten kaiutinten kautta ● tallentaa ääntä sisäänrakennetun mikrofonin avulla tai liittää tietokoneeseen ulkoisen mikrofonin ● ladata musiikkia Internetistä ● luoda ääntä ja kuvia sisältäviä multimediaesityksiä ● lähettää ääntä ja kuvia pikaviestiohjelmien välityksellä ● virtauttaa radio-ohjelmia (vain tietyissä malleissa) tai vastaanottaa FM-radiosignaaleja
Ulkoisten äänilaitteiden liittäminen VAARA Säädä äänenvoimakkuus, ennen kuin asetat kuulokkeet, nappikuulokkeet tai kuulokemikrofonin päähäsi. Liian voimakkaaksi säädetty äänenvoimakkuus voi aiheuttaa kuulovaurioita. Lisää turvallisuusohjeita on Sähkötarkastusviranomaisten ilmoitukset ja turvallisuus- ja ympäristöohjeet -oppaassa. Jos haluat liittää tietokoneeseen ulkoisia äänilaitteita, kuten ulkoiset kaiuttimet, kuulokkeet tai mikrofonin, tutustu laitteen mukana toimitettuihin ohjeisiin.
Äänitoimintojen tarkistaminen Voit tarkistaa tietokoneen äänitoiminnot seuraavasti: 1. Valitse Käynnistä > Ohjauspaneeli. 2. Valitse Äänet, puhe ja äänilaitteet > Äänet ja äänilaitteet. 3. Kun Äänet ja äänilaitteet: Ominaisuudet -valintaikkuna avautuu, napsauta Äänet-välilehteä. Valitse Ohjelmatapahtumat-kohdasta haluamasi äänitapahtuma, kuten äänimerkki tai hälytys, ja napsauta luettelossa olevan äänen vieressä olevaa oikean nuolipainikkeen kuvaketta.
4 Video Voit käyttää tietokoneessa useita videotoimintoja: 10 ● katsella elokuvia ● pelata pelejä Internetissä ● muokata kuvia ja videoita esitysten luomista varten ● liittää ulkoisia videolaitteita.
Ulkoisen näytön tai projektorin liittäminen Ulkoisen näytön portin avulla tietokoneeseen voi liittää ulkoisen näyttölaitteen, kuten ulkoisen näytön tai projektorin. ▲ Liitä näyttölaitteen kaapeli tietokoneen ulkoisen näytön porttiin. HUOMAUTUS: Jos näyttökuva ei tule näkyviin ulkoiseen näyttölaitteeseen, vaikka laite on liitetty oikein, yritä siirtää kuva laitteeseen painamalla näppäinyhdistelmää fn+f4.
DreamColor-näytön käyttäminen (vain tietyissä malleissa) HP DreamColor -näytöllä varustetuihin tietokoneisiin on asennettu HP Mobile Display Assistant ohjelmisto valmiiksi. Ohjelman avulla voit säätää näytön väriasetuksia, kuten esiasetettua väritilaa, valkopistettä, värilämpötilaa, valoisuutta ja kirkkautta.
HDMI-portin käyttäminen HUOMAUTUS: Videosignaalien välittämiseen HDMI-portin kautta tarvitaan HDMI-kaapeli (ostettava erikseen). Kaapelin voi ostaa useimmista sähkötarvikeliikkeistä. Joissakin tietokonemalleissa on HDMI (High Definition Multimedia Interface) -portti. Tietokone liitetään HDMI-portin avulla valinnaiseen video- tai äänilaitteeseen, esimerkiksi teräväpiirtotelevisioon tai johonkin muuhun yhteensopivaan digitaali- tai äänilaitteeseen.
Ääniasetusten määrittäminen HDMI-toimintoa varten (vain tietyt mallit) Jos haluat määrittää HDMI-ääniasetukset, liitä ensin ääni- tai videolaite, kuten teräväpiirtotelevisio, tietokoneesi HDMI-porttiin. Määritä sen jälkeen oletusarvoinen äänentoistolaite seuraavasti: 1. Napsauta ilmaisinalueella, tehtäväpalkin oikeassa reunassa olevaa kaiutinkuvaketta hiiren kakkospainikkeella ja valitse sitten Säädä ääniominaisuuksia. 2.
5 Optinen asema Asennetun optisen aseman tunnistaminen ▲ Valitse Käynnistä > Oma tietokone. Näet kaikkien laitteeseen asennettujen laitteiden luettelon, joka sisältää myös optisen aseman. Tietokoneessa voi olla yksi seuraavista asemista: ● DVD-asema ● DVD/CD-RW-yhdistelmäasema ● DVD±RW SuperMulti Double-Layer (DL) -asema HUOMAUTUS: Kaksikerroksisille levyille voidaan tallentaa enemmän tietoja kuin yksikerroksisille levyille.
Optisten levyjen (CD-, DVD- ja BD-levyjen) käyttäminen Optiset asemat, kuten DVD-asema, tukevat optisten levyjen (CD-, DVD- ja BD-levyjen) käyttöä. Näille levyille voit tallentaa tietoja, kuten musiikkia, valokuvia ja elokuvia. DVD- ja BD-levyjen tallennuskapasiteetti on suurempi kuin CD-levyjen. Optinen asema pystyy lukemaan tavallisia CD- ja DVD-levyjä. Jos optinen asema on Blu-ray Disc (BD) -asema, se lukee myös BD-levyjä. HUOMAUTUS: Tietokone ei välttämättä tue joitakin lueteltuja optisia asemia.
CD-, DVD- tai BD-levyn toistaminen 1. Käynnistä tietokone. 2. Vapauta levykelkka painamalla aseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1). 3. Vedä kelkka (2) ulos. 4. Pidä kiinni levyn reunoista. Älä kosketa levyn tasaisia pintoja. Aseta levy levykelkassa olevaan pyörittimeen nimikepuoli ylöspäin. HUOMAUTUS: Jos levykelkka ei avaudu kokonaan, kohdista levy varovasti levykelkassa olevaan pyörittimeen kallistamalla levyä. 5.
Automaattisen käynnistyksen määrittäminen 1. Valitse Käynnistä > Oma tietokone. 2. Napsauta hiiren kakkospainikkeella laitetta (esimerkiksi CD-asemaa) ja valitse Ominaisuudet. 3. Napsauta Automaattinen käynnistys -välilehteä ja valitse jokin käytettävissä olevista vaihtoehdoista. 4. Valitse OK. HUOMAUTUS: Lisätietoja automaattisesta käynnistyksestä on Ohjeessa ja tuessa.
DVD-aseman aluekohtaisten asetusten muuttaminen Useimmat DVD-levyt, jotka sisältävät tekijänoikeuksien alaista aineistoa, sisältävät DVD-aluekoodin. DVD-aluekoodien avulla voidaan suojata kansainvälisiä tekijänoikeuksia. Voit toistaa DVD-levyn, jos sen aluekoodi on sama kuin DVD-aseman aluekoodi. VAROITUS: DVD-aseman alueasetus voidaan vaihtaa vain viisi kertaa. Alueasetuksesta, jonka valitset viidennellä kerralla, tulee DVD-aseman pysyvä asetus.
Tekijänoikeuksia koskevat varoitukset Tekijänoikeuslain alaisen aineiston, kuten tietokoneohjelmien, elokuvien, lähetysten ja äänitysten, luvaton kopioiminen on rikos. Älä käytä tietokonetta tähän tarkoitukseen. VAROITUS: Voit estää tietojen menettämisen tai levyn vaurioitumisen ottamalla seuraavat ohjeet huomioon: Kytke tietokone luotettavaan ulkoiseen virtalähteeseen, ennen kuin alat kirjoittaa levylle. Älä kirjoita levylle, kun tietokone käyttää akkuvirtaa.
CD-, DVD- tai BD-levyn kopioiminen 1. Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat > Roxio > Creator Business. 2. Valitse oikeasta ruudusta Copy Disc (Kopioi levy). 3. Aseta kopioitava levy optiseen asemaan. 4. Valitse näytön oikeasta alareunasta Copy (Kopioi). Creator Business lukee lähdelevyn ja kopioi tiedot kiintolevyllä olevaan tilapäiskansioon. 5. Poista lähdelevy kehotettaessa optisesta asemasta ja aseta asemaan tyhjä levy. Kun tiedot on kopioitu, luotu levy poistetaan automaattisesti.
CD-, DVD- tai BD-levyn luominen (polttaminen) VAROITUS: Noudata tekijänoikeuksia koskevia varoituksia. Tekijänoikeuslain alaisen aineiston, kuten tietokoneohjelmien, elokuvien, lähetysten ja äänitysten, luvaton kopioiminen on rikos. Älä käytä tietokonetta tähän tarkoitukseen.
Optisen levyn (CD-, DVD- tai BD-levyn) poistaminen 1. Vapauta levykelkka painamalla levyaseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1) ja vedä sitten levykelkkaa (2) varovasti ulospäin, kunnes se pysähtyy. 2. Poista levy (3) levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä ulkoreunasta. Pidä kiinni levyn reunoista äläkä kosketa levyn tasaisia pintoja. HUOMAUTUS: Jos levykelkka ei ole kokonaan ulkona, kallista levyä varovasti, kun poistat sen. 3.
6 Verkkokamera HUOMAUTUS: Tässä kohdassa kuvataan useimmille malleille yhteiset toiminnot. Oma tietokoneesi ei välttämättä sisällä kaikkia näitä ominaisuuksia. Tietokoneessa on sisäinen verkkokamera, joka on näytön yläosassa. Esiasennetun ohjelmiston ja verkkokameran avulla voit ottaa valokuvia, tallentaa videoita tai tehdä äänitallenteita. Voit esikatsella valokuvat, videotallenteet tai äänitallenteet ja tallentaa ne tietokoneen kiintolevylle.
Verkkokameran käyttöön liittyviä vihjeitä Saat parhaat tulokset noudattamalla verkkokameran käytössä seuraavia ohjeita: ● Ennen kuin aloitat videokeskustelun, varmista, että käytössäsi on pikaviestiohjelman uusin versio. ● Verkon palomuurit saattavat häiritä verkkokameran toimintaa.
Verkkokameran ominaisuuksien säätäminen Voit säätää seuraavia verkkokameran ominaisuuksia: ● Kirkkaus – Kirkkaus-asetuksella säädetään valon määrää kuvassa. Mitä suurempi arvo, sitä kirkkaampi kuva. Jos asetuksen arvo on alhainen, myös kuva on tumma. ● Kontrasti – Kontrasti-asetuksella säädetään eroa kuvan vaaleiden ja tummien alueiden välillä. Suuri kontrastiasetus voimistaa kuvaa. Alhainen asetus säilyttää suuremman osan alkuperäisen kuvan tiedoista, mutta tekee kuvasta kontrastittoman.
Verkkokameran tarkennusalueen hallinta (vain tietyt mallit) Voit hallita verkkokameran tarkennusaluetta valitsemalla Käynnistä > Kaikki ohjelmat > HP Webcam Application > HP Webcam > Settings (Asetukset) > Options (Vaihtoehdot). Käytettävissä ovat seuraavat tarkennusvaihtoehdot: ● Normaali – Kameran oletusasetus, joka soveltuu normaaliin valokuvaukseen. Tarkennusalue ulottuu objektiivin etuosasta mitattuna muutamasta kymmenestä senttimetristä äärettömään.
Kuvien ottaminen käyntikorttiin Voit käyttää verkkokameraa yhdessä Presto! BizCard -ohjelman kanssa käyntikorttikuvien ottamiseen ja tekstin vientiin erilaisiin osoitekirjaohjelmistoihin, kuten Microsoft® Outlook Contacts. Käyntikorttikuvan ottaminen: 1. Avaa Presto! BizCard -ohjelma valitsemalla Käynnistä > Kaikki ohjelmat > NewSoft > Presto! BizCard > Presto! BizCard. 2. Jos haluat ottaa yhden käyntikorttikuvan, valitse File (Tiedosto) > Snap One Card and Recognize (Ota yksi kuva ja tunnista).
4. Aseta käyntikortti tietokoneen edessä olevaan käyntikorttipaikkaan (1) ja kohdista se verkkokameraan työntämällä sitä oikealle (2). HUOMAUTUS: Varmista, ettei korttipaikka peitä kortin alaosassa olevaa tekstiä. Jos tekstiä jää peittoon, käännä korttia 180 astetta. Verkkokamera ottaa käyntikorttikuvan, ja verkkokameran merkkivalo sammuu. 5. Jos otat useita käyntikorttikuvia, poista käyntikortti ja aseta uusi. Verkkokameran merkkivalo syttyy, kun kortti on kohdistettu.
7 Vianmääritys Seuraavissa kohdissa kuvataan yleisiä ongelmia ja niiden ratkaisuja.
Optisen levyaseman kelkka ei avaudu CD-, DVD- tai BDlevyn poistamista varten 1. Työnnä paperiliittimen pää (1) aseman etulevyssä olevaan vapautusaukkoon. 2. Työnnä paperiliitintä varovasti sisäänpäin, kunnes levykelkka vapautuu. Vedä sitten kelkkaa (2) ulospäin, kunnes se pysähtyy. 3. Poista levy (3) levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä ulkoreunasta. Pidä kiinni levyn reunoista äläkä kosketa levyn tasaisia pintoja.
Levyä ei toisteta ● Tallenna työtiedostot ja sulje kaikki käynnissä olevat ohjelmat ennen CD-, DVD- tai BD-levyn toistamista. ● Katkaise Internet-yhteys ennen CD-, DVD- tai BD-levyn toistamista. ● Varmista, että asetat levyn oikein. ● Varmista, että levy on puhdas. Puhdista levy tarvittaessa suodatetulla vedellä ja nukattomalla kankaalla. Pyyhi levyä keskustasta ulkoreunaan päin. ● Tarkista, että levyssä ei ole naarmuja.
Levyä ei toisteta automaattisesti 1. Valitse Käynnistä > Oma tietokone. 2. Napsauta hiiren kakkospainikkeella laitetta (esimerkiksi CD-asemaa) ja valitse Ominaisuudet. 3. Napsauta Automaattinen käynnistys -välilehteä ja valitse jokin käytettävissä olevista vaihtoehdoista. 4. Valitse OK. CD-, DVD- tai BD-levyn toiston pitäisi nyt käynnistyä automaattisesti, kun se asetetaan optiseen asemaan. HUOMAUTUS: Lisätietoja automaattisesta käynnistyksestä on Ohjeessa ja tuessa.
DVD-elokuvan toisto keskeytyy tai toistossa esiintyy häiriöitä ● Varmista, että levy ei ole naarmuuntunut tai vahingoittunut. ● Puhdista levy. ● Säästä järjestelmäresursseja kokeilemalla seuraavia ehdotuksia: ◦ Katkaise Internet-yhteys. ◦ Muuta työpöydän väriominaisuuksia: 1. Napsauta työpöydän tyhjää aluetta hiiren kakkospainikkeella ja valitse Ominaisuudet > Asetukset. 2. Määritä Värien määrä -asetukseksi Keski (16-bittinen), jos asetusta ei ole vielä valittu.
DVD-elokuva ei näy ulkoisella näytöllä 1. Jos sekä tietokoneen näyttöön että ulkoiseen näyttöön on kytketty virta, paina näppäimiä fn+f4 yhden tai useamman kerran vaihtaaksesi kahden näytön välillä. 2. Määritä näytön asetukset ja muuta ulkoinen näyttö ensisijaiseksi näytöksi: a. Napsauta työpöydän tyhjää aluetta hiiren kakkospainikkeella ja valitse Ominaisuudet > Asetukset. b. Määritä ensisijainen ja toissijainen näyttö.
Levyn polttaminen ei käynnisty tai se keskeytyy ennen levyn valmistumista 36 ● Varmista, että kaikki muut ohjelmat on suljettu. ● Poista valmiustila ja lepotila käytöstä. ● Varmista, että käytät levyasemaan sopivaa levyä. Lisätietoja eri levytyypeistä on käyttöoppaissa. ● Varmista, että levy on asetettu laitteeseen oikein. ● Valitse hitaampi kirjoitusnopeus ja yritä uudelleen.
Tietokone ei tunnista optista asemaa Jos tietokone ei havaitse optista asemaa, määritä laitteen vika Laitehallinnan avulla ja päivitä laiteohjain, palauta sen aikaisempi versio tai poista sen asennus. Voit tarkistaa laitteet ja ohjaimet Laitehallinnan avulla seuraavasti: 1. Poista levy optisesta asemasta. 2. Valitse Käynnistä > Oma tietokone. 3. Napsauta ikkunaa hiiren kakkospainikkeella, valitse Ominaisuudet > Laitteisto-välilehti ja napsauta lopuksi Laitehallinta. 4.
Laiteohjain on asennettava uudelleen Microsoft-laiteohjainten hankkiminen Voit hankkia uusimmat Windows-laiteohjaimet Microsoft® Update -ominaisuuden avulla. Tämä Windowsin ominaisuus voidaan määrittää hakemaan ja asentamaan laiteohjainten, Windowskäyttöjärjestelmän ja muiden Microsoftin tuotteiden päivitykset automaattisesti. Microsoft Update -ominaisuuden käyttäminen: 1. Avaa Internet-selain ja siirry osoitteeseen http://www.microsoft.com. 2. Valitse Security & Updates (Tietoturva ja päivitykset). 3.
Hakemisto A aluekoodit, DVD 19 asemat BD 15 CD 15 DVD 15 DVD/CD-RWyhdistelmäasema 16 DVD±RW SuperMulti DL asema 16 DVD±RW SuperMulti DL LightScribe -asema 16 optiset 15 automaattinen käynnistys 18 B BD poistaminen 23 polttaminen 22 toistaminen 17 DVD-alueasetukset 19 H HDMI-portti 13 K kaiuttimet 2 kuulokkeet 2 kuulokkeiden (äänilähdön) liitäntä 2 käyntikortin lukulaitteen ohjelmisto 28 käyntikorttipaikka 2 kopioiminen 21 poistaminen 23 polttaminen 22 toistaminen 17 BD R/RE DVD±RW SuperMulti DL -asema
verkkokameran tarkennusalueen hallinta 27 vianmääritys automaattinen käynnistys 33 DVD-elokuvan toistaminen 34 laiteohjaimet 38 levyn polttaminen 36 levyn toistaminen 32 optisen aseman tunnistaminen 37 optisen levyaseman kelkka 31 ulkoinen näyttö 35 video, käyttäminen 10 vihjeitä, verkkokamera 25 Ä äänenvoimakkuuden säätöalue 3 äänenvoimakkuus, säätäminen 3 ääniasetukset, määrittäminen 14 äänilaitteet, ulkoisten äänilaitteiden liittäminen 8 äänilähdön (kuulokkeiden) liitäntä 2 äänitoiminnot 7 äänitoiminnot,