Asemat Käyttöopas
© Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan erikseen kyseisten tuotteiden ja palveluiden mukana toimitettavissa takuuehdoissa. Tässä aineistossa olevat tiedot eivät oikeuta lisätakuisiin. HP ei vastaa tässä esiintyvistä mahdollisista teknisistä tai toimituksellisista virheistä tai puutteista.
Sisällysluettelo 1 Asemien käsitteleminen 2 Aseman merkkivalo 3 Kiintolevyt Digitaalisella kiihtyvyysmittarilla varustettu HP Mobile Data Protection -ohjelma ................................ 5 HP Mobile Data Protection -ohjelman tila ............................................................................ 5 HP Mobile Data Protection -ohjelma .................................................................................... 6 Kiintolevyn vaihtaminen ....................................................
iv FIWW
1 Asemien käsitteleminen Asemat ovat herkkiä tietokoneen osia, joita on käsiteltävä varovasti. Lue seuraavat varoitukset, ennen kuin käsittelet asemia. Lisävaroitukset on annettu niiden toimenpiteiden kohdalla, joita ne koskevat.
2 Luku 1 Asemien käsitteleminen FIWW
2 Aseman merkkivalo IDE-aseman merkkivalo vilkkuu, kun ensisijaista kiintolevyä tai optista asemaa käytetään. Aseman merkkivalo muuttuu kellanruskeaksi, kun tietokone pudotetaan tai siirretään akkuvirtaa käytettäessä. Kellanruskea väri ilmaisee, että HP Mobile Data Protection -ohjelmisto on pysäköinyt sisäisen kiintolevyn tilapäisesti.
4 Luku 2 Aseman merkkivalo FIWW
3 Kiintolevyt Digitaalisella kiihtyvyysmittarilla varustettu HP Mobile Data Protection -ohjelma Digitaalisella kiihtyvyysmittarilla varustettu HP Mobile Data Protection -ohjelma suojaa levyasemaa pysäköimällä aseman ja pysäyttämällä I/O-pyynnöt, kun ● pudotat tietokoneen ● siirrät tietokonetta näyttö suljettuna, kun tietokone käyttää akkuvirtaa. HP Mobile Data Protection -ohjelma palauttaa kiintolevyn normaalin toiminnan pian näiden tapahtumien päätyttyä.
HP suosittelee, että odotat, kunnes tietokone on täysin sammunut, tai käynnistät valmius- tai lepotilan, ennen kuin siirrät tietokonetta. HP Mobile Data Protection -ohjelma HP Mobile Data Protection -ohjelman avulla voit ● ottaa käyttöön ja poistaa käytöstä HP Mobile Data Protection -suojauksen ● piilottaa tai näyttää kuvakkeen ilmoitusalueella ● määrittää, onko järjestelmän asema tuettu. Voit avata ohjelman ja muuttaa asetuksia seuraavasti: 1.
8. Nosta kiintolevyn kantta poispäin tietokoneesta (2). 9. Löysää kiintolevyn kannen ruuvi (1). 10. Irrota kiintolevy vetämällä kiintolevyn kielekettä (2) vasemmalle. 11. Nosta kiintolevy (3) tietokoneesta. Asenna kiintolevy seuraavasti: FIWW 1. Aseta kiintolevy kiintolevypaikkaan (1). 2. Kiinnitä kiintolevy vetämällä kiintolevyn kielekettä (2) oikealle.
8 3. Kiristä kiintolevyn kannen ruuvi (3). 4. Aseta kiintolevyn kannen kielekkeet (1) tietokoneessa olevia koloja vasten. 5. Sulje kansi (2). 6. Kiristä molemmat kiintolevyn kannen ruuvit (3).
4 MultiBay II -asema MultiBay II -asema hyväksyy lisävarusteena saatavan kiintolevymoduulin (jossa on sovitin) ja optisen aseman. MultiBay II -suojaruuvi MultiBay II -aseman suojausta on parannettu asentamalla tietokoneen pohjaan MultiBay II -aseman alapuolelle MultiBay II -suojaruuvi. Suojaruuvin on oltava paikallaan kuljettamisen aikana, mutta se voidaan irrottaa normaalin käytön ajaksi.
MultiBay II -kiintolevy MultiBay II -asema hyväksyy lisävarusteena saatavat kiintolevymoduulit, jotka sisältävät kiintolevyn, johon on liitetty sovitin. Kiintolevymoduulin asettaminen paikalleen Aseta kiintolevymoduuli MultiBay II -asemaan työntämällä kiintolevymoduuli varovasti MultiBay II -asemaan ja painamalla moduulin oikealta sivulta, kunnes se on paikallaan.
Kiintolevymoduulin irrottaminen Irrota kiintolevy MultiBay II -asemasta seuraavasti: 1. Tallenna työtiedostot ja sulje kaikki käynnissä olevat sovellukset. 2. Valitse ilmoitusalueen Poista laite turvallisesti -kuvake. (Valintaikkunassa näkyy koneeseen liitettyjen laitteiden luettelo.) 3. Valitse kiintolevy ja sitten Pysäytä-painike. (Näyttöön tulee Laitteiston poistaminen on turvallista -ilmoitus.) 4. Poista kiintolevymoduulin lukitus painamalla varovasti kiintolevymoduulin oikeaa sivua (1). 5.
12 Luku 4 MultiBay II -asema FIWW
Optisen aseman irrottaminen Irrota optinen asema MultiBay II -paikasta seuraavasti: FIWW 1. Tallenna työtiedostot ja sulje kaikki käynnissä olevat sovellukset. 2. Valitse ilmoitusalueen Poista laite turvallisesti -kuvake. (Valintaikkunassa näkyy koneeseen liitettyjen laitteiden luettelo.) 3. Valitse optinen asema ja sitten Pysäytä-painike. (Näyttöön tulee Laitteiston poistaminen on turvallista -ilmoitus.) 4. Poista optisen aseman lukitus painamalla varovasti aseman oikeaa sivua (1). 5.
14 Luku 4 MultiBay II -asema FIWW
5 Optiset asemat Tietokoneella voi lukea tai kirjoittaa seuraavassa taulukossa esitettyjä optisia levyjä. Optisen aseman tyyppi CD- ja DVDROM-levyn lukeminen CD-RW-levylle kirjoittaminen DVD-levylle kirjoittaminen ± RW/R DVD-levylle kirjoittaminen +RW DL DVD-ROM-asema Kyllä Ei Ei Ei DVD/CD-RW-yhdistelmäasema Kyllä Kyllä Ei Ei DVD±RW- ja CD-RWyhdistelmäasema (Double Layer tuki) Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä Tietokoneesi ei ehkä tue joitakin lueteltuja optisia asemia.
Optisen levyn asettaminen paikalleen 1. Käynnistä tietokone. 2. Avaa levykelkka painamalla aseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1). 3. Vedä kelkka (2) ulos. 4. Pidä CD- tai DVD-levystä kiinni sen reunoista; älä kosketa levyn tasaisiin pintoihin. Aseta levy levykelkassa olevaan pyörittimeen kuvapuoli ylöspäin. Huomautus Jos levykelkka ei ole kokonaan ulkona, kohdista levy varovasti levykelkassa olevaan pyörittimeen. 5.
Optisen levyn poistaminen, jos virtalähde on saatavana Jos tietokone toimii ulkoisella virtalähteellä tai akkuvirralla: 1. Käynnistä tietokone. 2. Vapauta levykelkka painamalla levyaseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1) ja vedä sitten levykelkka (2) ulos. 3. Poista levy levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä (3) ulkoreunasta. Pidä kiinni levyn reunoista äläkä kosketa levyn tasaisia pintoja. Huomautus sen. 4.
Optisen levyn poistaminen, jos virtalähdettä ei ole saatavana Jos tietokoneen ulkoista virtalähdettä tai akkuvirtaa ei ole saatavana: 1. Työnnä paperiliittimen pää (1) aseman etulevyssä olevaan vapautusaukkoon. 2. Työnnä paperiliitintä varovasti, kunnes levykelkka vapautuu, ja vedä kelkka (2) sitten ulos tietokoneesta. 3. Poista levy levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä (3) ulkoreunasta. Pidä kiinni levyn reunoista äläkä kosketa levyn tasaisia pintoja. Huomautus sen.
Valmiustilan ja lepotilan käytön välttäminen VARO Älä käynnistä valmiustilaa tai lepotilaa tallennusvälineen käytön aikana, koska äänen ja videokuvan laatu voi heiketä tai ääni tai videokuva voi hävitä kokonaan. Jotta tietoja ei katoaisi, älä käynnistä valmius- tai lepotilaa tallentaessasi CD- tai DVD-levylle. Jos valmiustila tai lepotila käynnistetään vahingossa tallennusvälineen, kuten CD-levyn tai DVD-levyn, käytön aikana: FIWW ● Tallennusvälineen toisto voi keskeytyä.
20 Luku 5 Optiset asemat FIWW
6 Ulkoiset asemat Irrotettaville ulkoisille asemille voidaan tallentaa tietoja ja niiden tietoja voidaan käyttää. USB-asema voidaan lisätä kytkemällä se tietokoneen tai lisävarusteena saatavan telakointilaite-laitteen USB-liittimeen.
Lisätietoja ulkoisista MultiBay-laitteista on laitteiden mukana tulevissa ohjeissa.
Hakemisto A aseman merkkivalo 3, 5 asemat aseman merkkivalo 3 kiintolevy 21 käsitteleminen 1 levyke 21 MultiBay 9, 21 optiset 21 ulkoiset 21 Katso myös kiintolevy, optinen asema C CD asettaminen paikalleen 16 poistaminen, jos virtalähde on saatavana 17 poistaminen, jos virtalähdettä ei ole saatavana 18 CD-asema 21 D digitaalinen kiihtyvyysmittari 5 DVD asettaminen paikalleen 16 poistaminen, jos virtalähde on saatavana 17 poistaminen, jos virtalähdettä ei ole saatavana 18 DVD-asema 21 H HP Mobile Data Prote
24 Hakemisto FIWW