Laitteiston käyttöopas HP rp5800 Retail System
© Copyright 2011 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Näiden ohjeiden tiedot voivat muuttua ilmoituksetta. Microsoft, Windows ja Windows Vista ovat tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä, joiden omistaja on Microsoft Corporation Yhdysvalloissa ja muissa maissa. HP-tuotteiden takuut määritellään niiden mukana toimitettavissa rajoitetun takuun lausekkeissa. Mikään tässä mainittu ei muodosta kattavampaa lisätakuuta. HP ei vastaa tekstin teknisistä tai toimituksellisista virheistä tai puutteista.
Tietoja tästä oppaasta Tästä ohjeesta saat perustietoa tämän tietokonemallin päivittämisestä. VAARA Tämä merkintä tarkoittaa, että ohjeiden noudattamatta jättämisestä saattaa koitua vahinkoja tai jopa hengenvaara. VAROITUS: Tämä merkintä tarkoittaa, että ohjeiden noudattamatta jättäminen saattaa vahingoittaa laitteistoa tai johtaa tietojen menetykseen. HUOMAUTUS: Tämä merkintä tarkoittaa, että tekstissä esitetään tärkeitä lisätietoja.
iv Tietoja tästä oppaasta FIWW
Sisällysluettelo 1 Tuotteen ominaisuudet .................................................................................................................................. 1 Peruskokoonpanon ominaisuudet ........................................................................................................ 1 Etupaneelin osat ................................................................................................................................... 2 Takapaneelin osat ................................
Liite A Pariston vaihtaminen ........................................................................................................................... 54 Liite B Ulkoiset turvalaitteet ............................................................................................................................ 56 Turvalukon asentaminen .................................................................................................................... 56 HP:n avaimellinen kaapelilukko .......................
1 Tuotteen ominaisuudet Peruskokoonpanon ominaisuudet Ominaisuudet voivat vaihdella mallista riippuen. Saat täydellisen luettelon tietokoneeseen asennetuista laitteista ja ohjelmistoista diagnostiikkaohjelmalla. (Ohjelmisto toimitetaan vain tiettyjen mallien mukana.) Joissakin malleissa on optinen asema. kun taas joissakin malleissa asematon etulevy peittää optista asemapaikkaa.
Etupaneelin osat Levyasemien kokoonpano saattaa vaihdella malleittain. Kuva 1-2 Etupaneelin osat Taulukko 1-1 Etupaneelin osat 1 5,25 tuuman optinen asema (valinnainen) 5 NIC-linkkivalo 2 Virran merkkivalo 6 USB-portit (2) 3 Kaksiasentoinen virtapainike 7 NIC-toimintavalo 4 Kiintolevyn merkkivalo HUOMAUTUS: Joissakin malleissa, joissa ei ole optista asemaa, on asematon etulevy optisen asemalevyn tilalla.
Takapaneelin osat Taulukko 1-2 Takapaneelin osat 1 Lataava USB 24 V 9 Lataava USB 12 V (valinnainen) 2 Sarjaportin liitin (COM3) (valinnainen) 10 Käteislokeron liitin 3 RJ-45-verkkoliitin 11 DisplayPort 4 Sarjaportin liitin (COM4) (valinnainen) 12 Sarjaportin liitin (COM2) 5 Sarjaportin liitin (COM1) 13 USB-portit (5) 6 PS/2-hiiren liitin (vihreä) 14 VGA-liitin 7 Äänen tuloliitin (sininen) 15 PS/2-näppäimistön liitin (vaaleanpunainen) 8 Virtajohdon vastake 16 Äänen lähtöliiti
4. Käännä tietokone niin, että sen oikea sivu on alaspäin, ja aseta tietokone valinnaiseen telineeseen. Kuva 1-3 Tietokoneen kääntäminen pystyasentoon HUOMAUTUS: HP suosittelee lisävarusteena saatavaa pystytelinettä, joka pitää tietokoneen vakaasti pystyasennossa. 5. Kytke virtajohto takaisin pistorasiaan, liitä ulkoiset laitteet tietokoneeseen ja käynnistä tietokone. HUOMAUTUS: Varmista, että tietokoneen ympärille jää vähintään neljä senttimetriä vapaata ja esteetöntä tilaa.
2. Työnnä porttikannen päällä olevat kielekkeet tietokoneen huoltopaneelin takaosan kiinnityspaikkoihin (1) ja kierrä porttikannen alaosa tietokoneen takaseinää vasten (2). Kuva 1-5 Porttikannen asentaminen 3. Lukitse porttikansi paikalleen kiristämällä sen alaosan kaksi kiintoruuvia.
4. Kaapelit voidaan reitittää tietokoneen takaa porttikannen kautta joko vaaka- tai pystysuuntaisesti. Kuva 1-7 Kaapeleiden reitittäminen Sarjanumeron sijainti Jokaisella tietokoneella on sarjanumero ja tuotetunnus, jotka sijaitsevat tietokoneen takaosassa tai kyljessä. Pidä nämä numerot tallessa, kun otat yhteyttä asiakaspalveluun.
2 Laitteistopäivitykset Vaara- ja varoitusmerkinnät Lue huolellisesti kaikki tässä oppaassa olevat aiheeseen liittyvät ohjeet ja varoitukset ennen päivityksen aloittamista. VAARA Vältä sähköiskujen, kuumien pintojen ja tulen aiheuttamat vammat noudattamalla seuraavia ohjeita: Irrota virtajohto pistorasiasta ja anna tietokoneen komponenttien jäähtyä, ennen kuin kosket niihin. Älä liitä televiestintälaitteen tai puhelimen liittimiä verkkosovittimen vastakkeisiin.
Tietokoneen huoltopaneelin poistaminen Jotta pääset käsiksi sisäisiin osiin, sinun on poistettava huoltopaneeli seuraavasti: 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2. Poista tietokoneesta kaikki irrotettavat tietovälineet, kuten CD-levyt ja USB-muistitikut. 3. Sulje tietokone käyttöjärjestelmän komennolla ja sammuta sitten kaikki ulkoiset laitteet. 4. Irrota virtajohto pistorasiasta ja irrota kaikki ulkoiset laitteet.
Etupaneelin poistaminen 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2. Poista tietokoneesta kaikki irrotettavat tietovälineet, kuten CD-levyt ja USB-muistitikut. 3. Sulje tietokone käyttöjärjestelmän komennolla ja sammuta sitten kaikki ulkoiset laitteet. 4. Irrota virtajohto pistorasiasta ja irrota kaikki ulkoiset laitteet.
2. Poista asematon paneeli painamalla etupaneelin asemattoman osan kutakin kiinnikettä alla olevassa kuvassa näytettyyn suuntaan. Kuva 2-4 Asemattoman paneelin poistaminen 3. Aseta optisen aseman paneelin kiinnikkeet etupaneelin kiinnityspaikkoihin ja varmista, että optisen aseman paneeli napsahtaa kunnolla paikalleen. Kuva 2-5 Optisen aseman paneelin asentaminen Peitelevyn irrottaminen Joissakin malleissa on peitelevy, joka peittää optisen asemapaikan. Se pitää poistaa ennen aseman asentamista.
2. Työnnä peitelevyä paikallaan pitäviä pidikkeitä ulospäin (1) ja irrota peitelevy vetämällä sitä sisäänpäin (2).
Etulevyn asentaminen Aseta peitelevyn pohjassa olevat kolme hakasta rungossa oleviin nelikulmaisiin reikiin (1), käännä peitelevyn yläosaa runkoa kohden (2) ja napsauta levy paikalleen.
Lisämuistin asentaminen Tietokoneessa on toimitettaessa DDR3-SDRAM DIMM -RAM-muistimoduulit. DIMM-moduulit Emolevyn muistimoduulikantoihin voi asentaa enintään neljä DIMM-muistimoduulia. Muistipaikoissa on vähintään yksi esiasennettu DIMM-muistimoduuli. Muisti on mahdollisimman tehokas, kun asennat emolevylle 16 gigatavua muistia, joka toimii tehokkaassa kaksikanavaisessa tilassa. DDR3-SDRAM DIMM -moduulit VAROITUS: Tämä tuote EI tue DDR3 Ultra Low Voltage (DDR3U) -muistia.
DIMM-kantojen käyttäminen Emolevyssä on neljä DIMM-kantaa, kaksi kantaa kanavaa kohden. Kantojen merkinnät ovat XMM1, XMM2, XMM3 ja XMM4. XMM1- ja XMM2-kannat toimivat muistikanavassa A. XMM3- ja XMM4kannat toimivat muistikanavassa B.
kanavaan ja muut kaksi 1 gigatavun DIMM-moduulia B-kanavaan. Tässä kokoonpanossa 4 gigatavua muistia toimii kaksikanavatilassa ja 1 gigatavua yksikanavatilassa. ● Kussakin tilassa järjestelmän hitain DIMM määrittää toiminnan enimmäisnopeuden. DIMM-moduulien asentaminen VAROITUS: Irrota virtajohto ja odota virran katkeamista noin 30 sekuntia, ennen kuin lisäät tai poistat muistimoduuleita.
7. Käännä sisäisen aseman kotelo ylös, jotta pääset käsiksi emolevyssä oleviin muistimoduulikantoihin. Kuva 2-9 Asemakehikon kiertäminen ylös 8. Avaa molemmat muistipaikan salvat (1) ja aseta muistimoduuli paikalleen muistipaikkaan (2). Kuva 2-10 DIMM-moduulin asentaminen HUOMAUTUS: Muistimoduulin voi asentaa vain yhdellä tavalla. Sovita moduulin lovi ja muistikannan kieleke kohdakkain. Asenna mustat DIMM-kannat ennen valkoisia DIMM-kantoja.
10. Asenna kaikki muut moduulit toistamalla vaiheet 8–9. 11. Käännä aseman kotelo takaisin alas normaaliasentoonsa. VAROITUS: Varo jättämästä kaapeleita tai johtoja väliin, kun käännät aseman kotelon vaakaasentoon. Kuva 2-11 Aseman kotelon kääntäminen alas 12. Aseta tietokoneen huoltopaneeli paikalleen. 13. Jos tietokone oli pystytelineessä, aseta se takaisin telineeseen. 14. Kytke virtajohto takaisin pistorasiaan, liitä ulkoiset laitteet tietokoneeseen ja käynnistä tietokone. 15.
Kuva 2-12 Emolevyn laajennuspaikkojen sijainnit Taulukko 2-2 Emolevyn laajennuspaikkojen sijainnit Nro Laajennuspaikka 1 Liitinkortti (asennettu) 2 PCI Express x16 3 PCI Express x1 VAROITUS: Liitinkortin laajennuspaikka on suunniteltu kummalle tahansa tälle tuotteelle suunnitellulle liitinkortille. ÄLÄ yritä asentaa minkään muun tyyppistä korttia tähän paikkaan. HUOMAUTUS: Seuraavissa osioissa on ohjeita lataavan USB -laajennuskortin asentamiseen.
Taulukko 2-3 24 voltin ja 12 voltin lataavat USB-liittimet Nro Liitäntä Väri 1 24 voltin lataava USB Punainen 2 12 voltin lataava USB Sinivihreä Asenna puolikorkuinen, 12 voltin lataava USB-laajennuskortti seuraavasti: 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2. Poista tietokoneesta kaikki irrotettavat tietovälineet, kuten CD-levyt ja USB-muistitikut. 3. Sulje tietokone käyttöjärjestelmän komennolla ja sammuta sitten kaikki ulkoiset laitteet. 4.
9. Poista laajennuspaikan peitelevy tai nykyinen laajennuskortti ennen uuden laajennuskortin asentamista. HUOMAUTUS: Irrota kaikki asennettuun laajennuskorttiin kiinnitetyt kaapelit ennen laajennuskortin poistamista. a. Jos asennat kortin vapaaseen korttipaikkaan, poista rungossa oleva laajennuspaikan peitelevy. Nosta peitelevyä suoraan ylös ja vedä se sitten pois tietokoneen kotelosta. Kuva 2-15 Laajennuspaikan peitelevyn poistaminen b.
c. Jos poistettava kortti on PCI Express x16 -kortti, vedä laajennuskannan takaosassa olevaa kiinnitysvipua kortista poispäin ja keinuta korttia varovasti edestakaisin, kunnes liittimet irtoavat korttipaikasta. Vedä laajennuskortti suoraan ylös korttipaikasta ja vedä se sitten ulos kotelosta. Varo naarmuttamasta korttia muita osia vasten.
10. Kun asennat uuden 12 voltin lataavan USB-laajennuskortin, pidä korttia emolevyn PCI Express laajennuskannan yläpuolella ja siirrä sitten korttia kotelon takaosaa kohti (1) siten, että kortin kiinnike on kohdistettu kotelon takaosassa sijaitsevaan avoimeen korttipaikkaan. Paina kortti varovasti suoraan emolevyn laajennuspaikkaan (2). HUOMAUTUS: Voit asentaa lataavan USB-laajennuskortin joko PCI Express x1 korttipaikkaan tai PCI Express x16 -korttipaikkaan, tai molempiin.
11. Kortin mukana tulleen kaapelin toisessa päässä on yksi liitin, toisessa kaksoisliitin. Liitä pää, jossa on yksi liitin, kortin takapäähän (1). Liitä kaapelin toisessa päässä oleva vihreä liitin emolevyn vihreään 12 voltin USB-liittimeen (2). Kaapeli kytketään vain vihreän liittimen toiseen puoleen. Liitä musta liitin emolevyn toiseen 12 voltin USB-liittimeen (3). HUOMAUTUS: Emolevyn liittimiin voi asentaa kaksi 12 voltin lataavaa USB-laajennuskorttia.
15. Kytke virtajohto takaisin pistorasiaan, liitä ulkoiset laitteet tietokoneeseen ja käynnistä tietokone. 16. Kiinnitä takaisin paikalleen suojalaitteet, jotka poistettiin huoltopaneelia irrotettaessa. 17. Muuta tietokoneen kokoonpanoa tarvittaessa. Täysikorkuisen laajennuskortin asentaminen Täysikorkuiset laajennuskortit voidaan asentaa tietokoneen liitinkorttipaikkoihin. Tähän tuotteeseen on saatavilla kaksi HP:n liitinkorttia. Toisessa on kaksi PCI-paikkaa ja toisessa kaksi PCI Express x1 -paikkaa.
Virtalähdettä käyttävän sarjaportin asentaminen Tietokoneessa on kaksi virtalähdettä käyttävää vakiosarjaporttia, COM 1 ja COM 2. Joissakin malleissa on asennettuna virtalähdettä käyttävän sarjaportin laajennuskortti, joka tarjoaa kaksi lisäsarjaporttia, COM 3 ja COM 4. Jos tietokoneesi kokoonpanoon ei sisälly virtalähdettä käyttävän sarjaportin laajennuskorttia, voit ostaa sen HP:lta.
Kuva 2-22 Virtalähdettä käyttävien sarjaporttien suojusten irrottaminen Asenna virtalähdettä käyttävän sarjaportin laajennuskortti seuraavasti: 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2. Poista tietokoneesta kaikki irrotettavat tietovälineet, kuten CD-levyt ja USB-muistitikut. 3. Sulje tietokone käyttöjärjestelmän komennolla ja sammuta sitten kaikki ulkoiset laitteet. 4. Irrota virtajohto pistorasiasta ja irrota kaikki ulkoiset laitteet.
7. Kierrä virtalähde kokonaan taakse, jotta yletyt täysikorkuisen laajennuskortin kiinnityssalpaan. HUOMAUTUS: Jos käytät PS/2-hiirtä ja/tai PS/2-näppäimistöä, varmista, että ne eivät ole kytketty tietokoneen takaosaan, jotta liittimet eivät estä virtalähteen kiertämistä kokonaan taakse. Kuva 2-23 Virtalähteen nostaminen 8. Avaa täysikorkuisen laajennuskortin kiinnityssalpa vetämällä sen vihreää kielekettä taaksepäin.
9. Poista alemman laajennuspaikan peitelevy ennen uuden laajennuskortin asentamista. Virtalähdettä käyttävän sarjaportin laajennuskortti on asennettava alempaan korttipaikkaan. Kuva 2-25 Laajennuspaikan peitelevyn poistaminen 10. Asenna viralähdettä käyttävän sarjaportin laajennuskortti liitinkortin alimpaan kantaan. Siirrä korttia kotelon takaosaa kohti siten, että kortin kiinnike kohdistuu kotelon takana olevan avoimen aukon kanssa (1). Paina kortti suoraan liitinkortin laajennuspaikkaan (2).
11. Sulje laajennuskortin kiinnityssalpa. Kuva 2-27 Laajennuskortin kiinnityssalvan sulkeminen 12. Käännä virtalähde takaisin alas normaaliasentoonsa. Kuva 2-28 Virtalähteen laskeminen 13. Aseta tietokoneen huoltopaneeli takaisin paikalleen. 14. Jos tietokone oli pystytelineessä, aseta se takaisin telineeseen. 15. Kytke virtajohto takaisin pistorasiaan, liitä ulkoiset laitteet tietokoneeseen ja käynnistä tietokone. 16.
Virtalähdettä käyttävien sarjaporttien määrittäminen Sarjaportit voidaan määrittää joko tavallisiksi sarjaporteiksi (ei virtalähdettä) ja virtalähdettä käyttäviksi sarjaporteiksi. Jotkin laitteet käyttävät virtalähdettä käyttävää sarjaporttia. Jos sarjaportti on virtalähdettä käyttävä, virtalähdettä käyttävää sarjaliittymää tukevat laitteet eivät tarvitse ulkoista virtalähdettä.
7. Kierrä virtalähde kokonaan taakse, jotta yletyt täysikorkuisen laajennuskortin kiinnityssalpaan. HUOMAUTUS: Jos käytät PS/2-hiirtä ja/tai PS/2-näppäimistöä, varmista, että ne eivät ole kytketty tietokoneen takaosaan, jotta liittimet eivät estä virtalähteen kiertämistä kokonaan taakse. Kuva 2-29 Virtalähteen nostaminen 8. Avaa täysikorkuisen laajennuskortin kiinnityssalpa vetämällä sen vihreää kielekettä taaksepäin.
9. Jos joihinkin liitinkortin laajennuspaikkoihin on asennettu yksi tai kaksi laajennuskorttia, poista kortit. Kuva 2-31 Täysikorkuisen laajennuskortin poistaminen 10. Jos laajennuspaikan peitelevy on asennettu alempaan aukkoon, poista peitelevy. VAROITUS: Lisäkortin vaurioitumisen estämiseksi, alemman laajennuspaikan peitelevy täytyy poistaa kortin asentamisen tai poistamisen aikana.
11. Poista liitinkortti irrottamalla kuomun tunnistinkaapeli emolevystä (1), vetämällä liitinkorttipaikan takaosassa olevaa vipua taakse (2) ja nostamalla liitinkortti pois liitinkorttipaikasta (3). Kuva 2-33 Liitinkortin poistaminen 12. Poista metallikiinnikkeen kortin yläosaan lukitsevat kaksi ruuvia ja poista kiinnike. Kuomun tunnistinta ei tarvitse irrottaa kiinnikkeestä.
13. Asenna metallikiinnike uuteen liitinkorttiin käyttämällä liittimen paikalleen lukitsevaa kahta ruuvia. Kuva 2-35 Liitinkortin kiinnikkeen asentaminen 14. Asenna uusi liitinkortti painamalla liitinkortti lujasti paikalleen emolevyn liitinkorttipaikkaan (1) ja kytkemällä kuomun tunnistinkaapeli emolevyn kuomuntunnistinliittimeen (2).
15. Jos vanhasta liitinkortista poistettiin laajennuskortteja, asenna kortit uuden liitinkortin oikeisiin korttipaikkoihin. Siirrä korttia kotelon takaosaa kohti siten, että kortin kiinnike kohdistuu kotelon takana olevan avoimen aukon kanssa (1). Paina kortti suoraan liitinkortin laajennuspaikkaan (2). Kuva 2-37 Laajennuskortin asentaminen liitinkorttiin 16. Jos laajennuspaikan alemman aukon peitelevy on poistettu, aseta peitelevy takaisin paikalleen.
17. Sulje laajennuskortin kiinnityssalpa. Kuva 2-39 Laajennuskortin kiinnityssalvan sulkeminen 18. Käännä virtalähde takaisin alas normaaliasentoonsa. Kuva 2-40 Virtalähteen laskeminen 19. Aseta tietokoneen huoltopaneeli takaisin paikalleen. 20. Jos tietokone oli pystytelineessä, aseta se takaisin telineeseen. 21. Kytke virtajohto takaisin pistorasiaan, liitä ulkoiset laitteet tietokoneeseen ja käynnistä tietokone. 22.
Levyasemapaikat Kuva 2-41 Levyasemapaikat Taulukko 2-6 Levyasemapaikat 1 3,5 tuuman pääkiintolevyaseman asemapaikka 2 3,5 tuuman lisäkiintolevyaseman asemapaikka 3 5,25 tuuman optisen aseman asemapaikka HUOMAUTUS: Tietokoneen asemakokoonpano saattaa olla erilainen kuin yllä olevan kuvan kokoonpano. Jos haluat varmistaa tietokoneeseen asennettujen massamuistilaitteiden tyypin ja koon, suorita tietokoneen asetusohjelma.
Asemien asentaminen ja poistaminen Kun asennat asemia, noudata seuraavia ohjeita: ● Tietokone tukee kolmea asemaa seuraavissa kokoonpanoissa: ◦ Kaksi kiintolevyä ja yksi optinen asema ◦ Kaksi kiintolevyä ja yksi eSATA-asema ◦ Yksi kiintolevy, yksi optinen asema ja yksi eSATA-asema ● Ensisijainen Serial ATA (SATA) -kiintolevy on kytkettävä emolevyn ensisijaiseen, tummansiniseen SATA-liittimeen, jossa on merkintä SATA0.
Taulukko 2-7 Ylimääräisten ohjainruuvien sijainnit (jatkoa) Nro Ohjainruuvi Laite 2 Hopeanväriset vakiomalliset 6-32-ruuvit Toissijainen kiintolevy Hopeanvärisiä 6-32-ruuveja on yhteensä viisi kappaletta. Niistä neljää käytetään toissijaisen kiintolevyn ohjainruuveina. Viidettä käytetään paneelin turvaruuvina (lisätietoja on kohdassa Etupaneelin suojaaminen sivulla 61).
Taulukko 2-8 Emolevyn levyasemien liitännät (jatkoa) 40 Nro Emolevyn liitäntä Merkintä emolevyssä Väri Laite 2 SATA1 SATA1 vaaleansininen Lisäkiintolevy tai optinen asema, jos eSATA-sovitin on asennettu 3 eSATA SATA2 musta eSATA-sovitin tai optinen asema Luku 2 Laitteistopäivitykset FIWW
5,25 tuuman ptisen aseman poistaminen levyasemapaikasta VAROITUS: Kaikki irrotettavat tietovälineet tulee irrottaa asemasta, ennen kuin asema irrotetaan tietokoneesta. 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2. Poista tietokoneesta kaikki irrotettavat tietovälineet, kuten CD-levyt ja USB-muistitikut. 3. Sulje tietokone käyttöjärjestelmän komennolla ja sammuta sitten kaikki ulkoiset laitteet. 4.
8. Irrota virtakaapeli (1) ja datakaapeli (2) optisen aseman takaosasta. VAROITUS: Kun poistat kaapeleita, vedä kiinnikkeestä tai liittimestä kaapelin sijaan, jotta kaapeli ei vahingoitu. Kuva 2-45 Virta- ja tietoliikennekaapelien irrottaminen 9. Käännä aseman kotelo takaisin alas normaaliasentoonsa. VAROITUS: Varo jättämästä kaapeleita tai johtoja väliin, kun käännät aseman kotelon vaakaasentoon.
10. Irrota asema asemakehikosta painamalla aseman vasemmassa reunassa olevaa vihreää aseman kiinnityspainiketta (1). Samalla kun painat aseman kiinnityspainiketta, liu’uta asemaa taaksepäin mahdollisimman pitkälle ja nosta se sitten ylös ja irti aseman kehikosta (2). Kuva 2-47 5,25 tuuman aseman irrottaminen 5,25-tuumaisen optisen aseman asentaminen levyasemapaikkaan 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2.
8. Aseta neljä metrikierteistä M3-ruuvia aseman molemmilla puolilla oleviin alempiin reikiin. HP toimittaa neljä ylimääräistä metrikierteistä M3-ohjainruuvia tietokoneen mukana. Ne sijaitsevat rungon etuosassa etupaneelin alla. Metrimitoitetut M3-ruuvit ovat mustia. Ylimääräisten metrikierteisten M3-ohjainruuvien sijaintipaikka näkyy kohdassa Asemien asentaminen ja poistaminen sivulla 38 olevasta kuvasta. HUOMAUTUS: Kun asennat kiintolevyn, käytä vanhan kiintolevyn neljää M3-metrimitoitettua ohjainruuvia.
10. Käännä aseman kotelo pystyasentoon. Kuva 2-50 Asemakehikon kiertäminen ylös 11. Liitä virtakaapeli (1) ja datakaapeli (2) optisen aseman takaosaan. HUOMAUTUS: Optisen aseman virtakaapeli on kolmipäinen kaapeli, joka on reititetty emolevyn pääkiintolevyyn, lisäkiintolevyyn sekä optisen aseman takaosaan. Kuva 2-51 Virta- ja tietoliikennekaapelien liittäminen 12. Liitä SATA-datakaapeli emolevyn mustaan eSATA-liittimeen, jonka merkintä on SATA2, ellei eSATA-sovitinta ole asennettu.
14. Käännä aseman kotelo takaisin alas normaaliasentoonsa. VAROITUS: Varo jättämästä kaapeleita tai johtoja väliin, kun käännät aseman kotelon vaakaasentoon. Kuva 2-52 Aseman kotelon kääntäminen alas 15. Aseta tietokoneen etupaneeli (jos poistettu) ja huoltopaneeli takaisin paikalleen. 16. Jos tietokone oli pystytelineessä, aseta se takaisin telineeseen. 17. Kytke virtajohto takaisin pistorasiaan, liitä ulkoiset laitteet tietokoneeseen ja käynnistä tietokone. 18.
2. Irrota virtakaapeli (1) ja datakaapeli (2) kiintolevyaseman takaosasta. Kuva 2-53 Lisäkiintolevyn virta- ja datakaapeleiden irrottaminen 3. Irrota asema asemakehikosta painamalla aseman vasemmassa reunassa olevaa vihreää aseman kiinnityspainiketta (1). Samalla kun painat aseman kiinnityspainiketta, liu’uta asemaa taaksepäin mahdollisimman pitkälle ja nosta se sitten ylös ja irti aseman kehikosta (2).
2. Asenna neljä 6-32-vakio-ohjainruuvia aseman molemmilla puolilla oleviin reikiin. HP toimittaa neljä ylimääräistä 6-32-vakio-ohjainruuvia tietokoneen mukana. Ne sijaitsevat rungon etuosassa etupaneelin alla. 6-32 vakio-ohjainruuvit ovat hopeanvärisiä. Ylimääräisten 6-32-vakioohjainruuvien sijaintipaikka näkyy kohdassa Asemien asentaminen ja poistaminen sivulla 38 olevasta kuvasta. HUOMAUTUS: Kun asennat kiintolevyn, siirrä vanhan kiintolevyn neljää 6-32-vakioohjainruuvia uuteen kiintolevyyn.
4. Liitä virtakaapeli (1) ja datakaapeli (2) kiintolevyaseman takaosaan. Kytke datakaapelin toinen pää emolevyn vaaleansiniseen SATA-liitäntään, jonka merkintä on SATA1. Kuva 2-57 Lisäkiintolevyn virta- ja datakaapeleiden kytkeminen HUOMAUTUS: Kohdassa Emolevyn levyasemien liitännät sivulla 39 on kuva emolevyn levyasemaliitännöistä. 5. Ohjaa datakaapeli kulkemaan kaapeliohjainten läpi.
Ensisijaisen 3,5 tuuman sisäisen pääkiintolevyn poistaminen ja vaihtaminen HUOMAUTUS: Ennen kuin irrotat vanhan kiintolevyn, muista tehdä sen tiedoista varmuuskopiot, jotta voit siirtää tiedot uudelle kiintolevylle. Tehtaalla asennettu 3,5 tuuman pääkiintolevy sijaitsee virtalähteen alapuolella. Pääkiintolevyaseman irrottaminen ja vaihtaminen: 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2.
8. Käännä virtalähde pystyasentoon. Kiintolevy on virtalähteen alapuolella. HUOMAUTUS: Jos käytät PS/2-hiirtä ja/tai PS/2-näppäimistöä, varmista, että ne eivät ole kytketty tietokoneen takaosaan, jotta liittimet eivät estä virtalähteen kiertämistä kokonaan taakse. Kuva 2-59 Virtalähteen nostaminen 9. Irrota virtakaapeli (1) ja datakaapeli (2) kiintolevyaseman takaosasta.
10. Paina kiintolevyn vieressä olevaa vihreää salpaa alaspäin (1). Pidä salpa painettua samalla kuin työnnät asemaa eteenpäin. Kun asema pysähtyy, nosta se ulos asemapaikasta (2). Kuva 2-61 Kiintolevyn irrottaminen 11. Kiintolevyä asennettaessa hopeanväriset ja siniset erilliskiinnitykseen tarkoitetut ohjainruuvit täytyy siirtää vanhasta kiintolevystä uuteen kiintolevyyn.
12. Kohdista ohjainruuvit aseman kehikon hahloihin ja paina asema asemapaikkaan. Työnnä asemaa taaksepäin, kunnes se pysähtyy ja lukittuu paikalleen. Kuva 2-63 Kiintolevyaseman asentaminen 13. Liitä virtakaapeli (1) ja datakaapeli (2) kiintolevyaseman takaosaan. HUOMAUTUS: Pääkiintolevyn datakaapeli on liitettävä emolevyn tummansiniseen liitäntään, jossa on merkintä SATA0. Muuten kiintolevyn toiminnassa voi olla ongelmia.
A Pariston vaihtaminen Tosiaikakello saa virtansa tietokoneen mukana toimitetusta paristosta. Kun vaihdat pariston, käytä alkuperäisen pariston kaltaista paristoa. Tietokoneeseesi on asennettu 3 voltin litiumparisto (nappiparisto). VAARA Tietokoneessa on sisäinen litium-mangaanidioksidiparisto. Pariston sopimaton käsittely saattaa aiheuttaa tulipalo- ja palovammavaaran. Jotta välttäisit henkilövahinkojen vaaran, noudata seuraavia ohjeita: Älä yritä ladata paristoa uudelleen.
8. Asenna uusi paristo paikalleen siten, että työnnät sen pariston pidikkeen reunan alle positiivinen puoli ylöspäin. Paina pariston toista laitaa alaspäin niin, että kiinnike napsahtaa pariston päälle (2). Kuva A-1 Nappipariston irrottaminen ja vaihtaminen 9. Aseta tietokoneen huoltopaneeli takaisin paikalleen. 10. Kytke virtajohto takaisin pistorasiaan, liitä ulkoiset laitteet tietokoneeseen ja käynnistä tietokone. 11.
B Ulkoiset turvalaitteet Turvalukon asentaminen Tietokone voidaan suojata alla ja seuraavilla sivuilla olevissa kuvissa esitetyillä turvalukoilla.
Riippulukko Kuva B-2 Riippulukon asentaminen HP Business PC Security -turvalukko 1. Kiinnitä turvakaapeli kiertämällä se kiinteän kohteen ympäri.
2. Aseta kaapelilukko näytön takaosan kaapelilukkopaikkaan ja lukitse näyttö työntämällä avain lukon takapuolella olevaan avaimenreikään ja kiertämällä avainta 90 astetta. Kuva B-4 Kaapelilukon asettaminen näyttöön 3. Liu'uta turvakaapeli näytön takapuolella olevan kaapelilukon reiän läpi.
4. Lukitse muut oheislaitteet pakkauksessa olevan kiinnikkeen avulla asettamalla laitteen kaapeli kiinnikkeen keskustan poikki (1) ja viemällä turvakaapeli kiinnikeen toisen reiän läpi (2). Käytä sitä kiinnikkeen reikää, joka lukitsee parhaiten oheislaitteen kaapelin. Kuva B-6 Oheislaitteiden lukitseminen (kuvassa tulostin) 5. Pujota näppäimistön ja hiiren kaapelit tietokoneen kotelon lukon läpi.
6. Kiinnitä lukko kotelon peukaloruuvireikään käyttämällä toimitettua ruuvia. Kuva B-8 Lukon kiinnittäminen runkoon 7. Aseta turvakaapelin tulpalla varustettu pää lukkoon (1) ja sulje lukko painamalla painike alas (2). Voit avata lukon käyttämällä sen mukana toimitettua avainta.
8. Kun lukko on asetettu, kaikki työaseman laitteet on lukittu. Kuva B-10 Lukittu työasema Etupaneelin suojaaminen Etupaneelin voi lukita paikoilleen asentamalla HP:n toimittaman turvaruuvin. Turvaruuvin asentaminen: 1. Poista tai irrota mahdolliset suojalaitteet, jotka estävät tietokoneen avaamisen. 2. Poista tietokoneesta kaikki irrotettavat tietovälineet, kuten CD-levyt ja USB-muistitikut. 3. Sulje tietokone käyttöjärjestelmän komennolla ja sammuta sitten kaikki ulkoiset laitteet. 4.
7. Poista yksi rungon etuosassa paneelin takana olevista viidestä hopeanvärisestä vakiomallisesta 6-32-ruuvista. Kuva B-11 Etupaneelin turvaruuvin asentaminen 8. Aseta etupaneeli takaisin paikalleen. 9. Lukitse etupaneeli paikoilleen asentamalla turvaruuvi keskimmäisen etupaneelin salvan viereen. Kuva B-12 Etupaneelin turvaruuvin kiinnittäminen 10. Aseta tietokoneen huoltopaneeli paikalleen. 11. Jos tietokone oli pystytelineessä, aseta se takaisin telineeseen. 12.
C Valinnainen syöttölokero ja lisävarusteet Valinnainen integration tray -kannatin ja lisälaitteet ovat saatavissa vain tiettyihin malleihin.
64 ● HP:n yhden aseman lataava USB -kuittitulostin ● POS kaksoissarja-/USB-kuittitulostin ● Yhdistelmä-MICR-kuittitulostin ● Yhdistelmä-MICR/kuvannuskuittitulostin ● USB-viivakoodinlukulaite Liite C Valinnainen syöttölokero ja lisävarusteet FIWW
D Staattinen sähköpurkaus Sormista tai muista johtimista tuleva staattinen sähköpurkaus saattaa vahingoittaa järjestelmän piirilevyjä tai muita staattiselle sähkölle herkkiä osia. Vahingoittuminen saattaa lyhentää laitteen odotettavissa olevaa käyttöikää. Sähköstaattisten vaurioiden estäminen Vältä sähköstaattisia vahinkoja noudattamalla seuraavia varotoimia: ● Vältä käsikosketusta kuljettamalla ja säilyttämällä tuotteita sähköstaattisesti turvallisissa pakkauksissa.
E Tietokoneen käytön ohjeet, säännölliset huoltotoimet ja kuljetuksen valmistelu Tietokoneen käytön ohjeet ja säännölliset huoltotoimet Varmista tietokoneen ja näytön asianmukainen asennus ja huolto noudattamalla seuraavia ohjeita: 66 ● Älä altista tietokonetta liialliselle kosteudelle, suoralle auringonvalolle ja erittäin kylmille tai kuumille lämpötiloille. ● Käytä tietokonetta tukevalla, tasaisella alustalla.
Optisia asemia koskevat varotoimet Noudata seuraavia ohjeita käyttäessäsi ja puhdistaessasi optisia asemia. Käyttö ● Älä liikuta asemaa käytön aikana. Se voi aiheuttaa toimintahäiriön lukutoiminnon aikana. ● Älä altista asemaa voimakkaille lämpötilan vaihteluille, koska se voi aiheuttaa kosteuden muodostumista yksikön sisälle. Jos lämpötila muuttuu äkillisesti aseman ollessa käytössä, odota ainakin tunti, ennen kuin sammutat virran.
Hakemisto A asemien irrottaminen tietokoneen huoltopaneeli 8 asennusohjeet 7 asentaminen 12 V lataava USBlaajennuskortti 18 akku 54 aseman johdot 38 liitinkortti 30 lisäkiintolevy 47 muisti 13 optinen asema 43 Optisen aseman paneeli 9 puolikorkuinen laajennuskortti 17 pääkiintolevy 50 turvalukot 56 täysikorkuinen laajennuskortti 24 virtalähdettä käyttävän sarjaportin laajennuskortti 25 D DIMM.
HP Business PC Security turvalukko 57 kaapelilukko 56 riippulukko 57 U USB 12 V:n ja 24 V:n tunnistaminen 18 12 V lataavan USB:n asentaminen 18 porttien sijainnit 2, 3 V verkkoliitin 3 VGA-liitin 3 Ä ääniliittimet 3 FIWW Hakemisto 69