Skener HP Scanjet G4000 series Používateľská príručka
Obsah 1 Používanie skenera .............................................................................................2 Kde je možné získať ďalšie informácie ..................................................................2 Zjednodušenie ovládania .......................................................................................2 Používanie softvéru HP Photosmart ......................................................................3 Prehľad predného panela a príslušenstva ........................
1 Používanie skenera V tejto príručke sa nachádzajú informácie o používaní fotografického skenera HP Scanjet G4000 series a jeho príslušenstva. Táto časť obsahuje prehľad o skeneri a jeho používaní.
Sprístupnenie používateľskej príručky pomocou softvéru na čítanie obrazovky Na disku CD so softvérom sa nachádza verzia Pomocníka online tejto používateľskej príručky. Tento formát možno použiť s väčšinou softvérových programov na čítanie obrazovky. Túto príručku môžete nájsť na disku CD nasledujúcim spôsobom: 1. Vložte disk CD HP dodaný spoločne so skenerom do jednotky CD počítača. Počkajte, kým sa zobrazí dialógové okno inštalácie.
Kapitola 1 pokračovanie Softvér HP Photosmart je program, ktorý sa používa na manipuláciu, tlač, archiváciu a zdieľanie obrázkov po ich naskenovaní. Softvér HP Photosmart sa otvára pomocou ikony na pracovnej ploche alebo pomocou programu HP Solution Center (Centrum riešení HP). Spustenie skenovania: Dvakrát kliknite na ikonu HP Solution Center (Centrum riešení HP) na pracovnej ploche, kliknite na kartu pre skener a potom kliknite na úlohu, ktorú chcete vykonať.
Prehľad skenovania Skenovanie je možné spustiť jedným z týchto spôsobov: ● ● ● ● ● Kvalita obrázkov (6-farebné skenovanie) verzus rýchlosť Skenovanie pomocou tlačidiel na prednom paneli skenera Skenovanie z programu HP Solution Center (Centrum riešení HP) Skenovanie z iných softvérových programov Ukážka skenovaného obrázka Kvalita obrázkov (6-farebné skenovanie) verzus rýchlosť Pri skenovaní obrázkov pomocou skenerov HP Scanjet G4000 series môžete nakonfigurovať nastavenia skenovania buď pre rýchle skenov
Kapitola 1 Skenovanie z programu HP Solution Center (Centrum riešení HP) Ak chcete mať nad skenovaním väčšiu kontrolu, napríklad, ak chcete zobraziť ukážku obrázka pred skončením skenovania, používať rozšírené funkcie alebo zmeniť nastavenia skenovania, skenujte z programu HP Solution Center (Centrum riešení HP). Spustenie programu HP Solution Center (Centrum riešení HP): 1. 2. Vyberte jednu z nasledujúcich možností: a.
Výber typu originálu – dokument alebo obrázok K dispozícii sú dve možnosti pre typ originálu: Document (Dokument) alebo Picture (Obrázok). Skener optimalizuje nastavenia na základe vášho výberu. Nasledujúca tabuľka pomáha určiť najvhodnejší typ originálu pre vaše potreby.
Kapitola 1 Tip Softvér HP Scanning môže automaticky opraviť obrázky alebo obnoviť vyblednuté farby v starých obrázkoch. Ak chcete vypnúť alebo zapnúť opravu obrázkov, v ponuke Basic (Základné funkcie) v softvéri HP Scanning vyberte položku Auto Correct Photos (Automatická oprava fotografií) a potom vyberte požadované možnosti. Táto funkcia sa dá používať, len ak je vybratá možnosť Show Preview (Zobraziť ukážku).
3. 4. 5. 6. V časti What are you scanning? (Čo sa skenuje?) kliknite na položku Document (Dokument) a potom vyberte niektorú z nasledujúcich možností: – Color (Farebne) – Toto je predvolené nastavenie. – Grayscale (Odtiene sivej) – Toto nastavenie konvertuje farebné originály do odtieňov sivej a vytvára súbor, ktorý bude menší ako v prípade nastavenia Color (Farebne).
Kapitola 1 Skenovanie filmov Táto časť obsahuje informácie o používaní adaptéra priesvitných materiálov (TMA) na skenovanie pozitívov vrátane 35 mm diapozitívov a negatívov. Táto časť popisuje dva modely skenera HP Scanjet G4000 series. Postupy pre jednotlivé modely sa líšia. Skontrolujte, či postupujete podľa pokynov pre váš model. Ako zistiť, ktorý model používate? Číslo modelu je uvedené na kryte skenera.
Poznámka Skontrolujte číslo modelu na kryte skenera. Nižšie uvedené kroky platia pre model HP Scanjet G4010. Informácie o skeneri HP Scanjet G4050 nájdete v časti Skenovanie pozitívov (ako napríklad 35 mm diapozitívov) alebo negatívov — model HP Scanjet G4050. 1. Otvorte kryt skenera a vyberte kryt adaptéra TMA potiahnutím krytu smerom nahor. 2. Vyberte držiak pásu negatívov z držiaka diapozitívov. 3.
Kapitola 1 Ak je v držiaku pásu negatívov nevyužité miesto, negatívy posuňte až na spodok držiaka a kryt adaptéra TMA posuňte tak, aby vyplnil prázdne miesto. b. 4. 5. 6. 7. 8. 12 Vložte držiak pásu negatívov do držiaka diapozitívov. Zatvorte kryt skenera. ) na skeneri alebo kliknite na Stlačte tlačidlo Scan Film (Skenovať film) ( položku Scan Film (Skenovať film) v programe HP Solution Center (Centrum riešení HP).
9. Skenovanie dokončite podľa pokynov na obrazovke. Naskenovaný obrázok sa odošle do predvoleného umiestnenia. 10. Po dokončení skenovania vyberte diapozitívy. Vložte držiak pásu negatívov späť do krytu skenera, kde sa najlepšie uskladňuje a potom opäť nasaďte kryt adaptéra TMA. Skenovanie pozitívov (ako napríklad 35 mm diapozitívov) alebo negatívov — model HP Scanjet G4050 Adaptér priesvitných materiálov (TMA) je umiestnený na spodnej strane krytu skenera.
Kapitola 1 Poznámka Skontrolujte číslo modelu na kryte skenera. Nižšie uvedené kroky platia pre model HP Scanjet G4050. Informácie o skeneri HP Scanjet G4010 nájdete v časti Skenovanie pozitívov (ako napríklad 35 mm diapozitívov) alebo negatívov — model HP Scanjet G4010. 1. Otvorte kryt skenera a vyberte kryt adaptéra TMA uvoľnením záklopky a potiahnutím krytu nahor a k sebe. 2. Vložte diapozitívy alebo negatívy do príslušnej šablóny. Otočte ich podľa ikon na šablóne.
4. Ak skenujete negatívy, šablónu s negatívmi položte na sklenenú podložku skenera. Zarovnajte šípku na šablóne s referenčnou značkou v rohu lôžka skenera. 5. 6. Zatvorte kryt skenera. ) na skeneri alebo kliknite na Stlačte tlačidlo Scan Film (Skenovať film) ( položku Scan Film (Skenovať film) v programe HP Solution Center (Centrum riešení HP). 7. V dialógovom okne What are you scanning? (Čo sa skenuje?) vyberte položku Picture (Obrázok). 8.
Kapitola 1 Tipy na skenovanie priesvitných materiálov ● ● ● ● Ak chcete skenovať väčšie materiály, ktoré sa nezmestia do adaptéra priesvitných materiálov (TMA) alebo do šablóny, priesvitný materiál položte na sklenenú podložku skenera, na priesvitný materiál položte hárok bieleho papiera a potom skenujte podľa postupu v časti Skenovanie obrázkov. Pri skenovaní 35 mm diapozitívu alebo negatívu softvér skenera automaticky zväčší obrázok na rozmer približne 10 cm x 15 cm (4 x 6 palcov).
Skenovanie do súboru PDF Ak chcete naskenovať dokument alebo obrázok a uložiť ho ako súbor PDF, použite tlačidlo Scan to PDF (Skenovať do súboru PDF) ( ). 1. Položte originály lícovou stranou nadol na sklenenú podložku skenera podľa označenia referenčnými značkami. 2. Stlačte tlačidlo Scan to PDF (Skenovať do súboru PDF) ( ). Zobrazí sa dialógové okno What are you scanning? (Čo sa skenuje?).
Kapitola 1 Odoslanie naskenovaného dokumentu alebo obrázka v emaile Ak chcete naskenovať obrázky alebo dokumenty zo sklenenej podložky skenera a odoslať ich do podporovaného e-mailového programu ako prílohy, postupujte podľa týchto pokynov. 1. Položte originál lícovou stranou nadol na sklenenú podložku skenera podľa označenia referenčnými značkami. 2. ). Zobrazí sa dialógové okno What are Stlačte tlačidloScan (Skenovať) ( you scanning? (Čo sa skenuje?).
Zmena nastavenia skenovania Pomocou programu HP Solution Center (Centrum riešení HP) môžete zmeniť viaceré nastavenia skenovania vrátane: ● ● ● nastavení tlačidiel na prednom paneli skenera, nastavení tlačidiel skenovania pre program HP Solution Center (Centrum riešení HP), predvolieb skenovania, napríklad automatickej expozície. Ak chcete zobraziť alebo zmeniť nastavenia skenovania, spustite program HP Solution Center (Centrum riešení HP) a vyberte kartu zariadenia.
2 Starostlivosť a údržba Táto časť obsahuje informácie o starostlivosti o skener a jeho údržbe. ● ● ● Čistenie sklenenej podložky skenera Čistenie adaptéra priesvitných materiálov (TMA) Objednávanie spotrebného materiálu na údržbu a pre skener Občasné čistenie skenera pomáha zabezpečiť skenovanie vysokej kvality. Rozsah potrebnej starostlivosti závisí od niekoľkých faktorov, vrátane toho, ako často a v akom prostredí sa skener používa. Podľa potreby vykonávajte pravidelné čistenie.
Objednávanie spotrebného materiálu na údržbu a pre skener Súčiastky na údržbu možno zakúpiť online na webovej lokalite podpory skenerov www.hp.com/buy/parts alebo u miestneho predajcu výrobkov spoločnosti HP.
3 Riešenie problémov Táto časť obsahuje návod na riešenie bežných problémov so skenerom a adaptérom priesvitných materiálov (TMA). ● ● ● Problémy s inicializáciou alebo hardvérom skenera Problémy s prevádzkou skenera Problémy s diapozitívmi, negatívmi a adaptérom TMA Problémy s inicializáciou alebo hardvérom skenera Táto časť obsahuje riešenia problémov s inicializáciou a hardvérom.
Skener nefunguje správne Ak skener prestane skenovať, postupujte podľa nasledujúcich krokov v určenom poradí. Po vykonaní každého kroku spustite skenovanie, aby ste zistili, či skener funguje. Ak problém pretrváva, pokračujte ďalším krokom. 1. 2. 3. 4. 5. Môže byť uvoľnený kábel. Skontrolujte, či sú kábel USB a napájací kábel pevne pripojené. Vypnite skener pomocou vypínača, počkajte 60 sekúnd a potom ho znova zapnite. Reštartujte počítač. V počítači pravdepodobne nastal softvérový konflikt.
Kapitola 3 ● ● Skener skenuje veľmi pomaly Je potrebné vyčistiť sklenenú podložku skenera Skener sa nezapne Ak sa skener po stlačení tlačidiel na prednom paneli skenera nezapne, skontrolujte, či sa nevyskytli tieto možné problémy: ● ● ● Skener môže byť odpojený od elektrickej siete. Skontrolujte, či napájací kábel nie je odpojený od skenera alebo zdroja napájania. Skener môže byť vypnutý. Skontrolujte, či je vypínač skenera v zapnutej polohe.
Problémy so skenovaním dokumentov alebo textu (OCR) Na konvertovanie textu na strane na text, ktorý možno upravovať v počítači, používa skener optické rozpoznávanie znakov (OCR). ● ● ● ● Ak ste text naskenovali, ale nedá sa upravovať, počas skenovania vyberte nasledujúce možnosti: – HP Scanning (Vyberte možnosť Document (Dokument).) – Scan to (Skenovanie do) (Vyberte softvér na spracovanie textu alebo možnosť Save to File (Uložiť do súboru).
Kapitola 3 Skener skenuje veľmi pomaly ● ● ● Ak skenujete text na úpravy, pomalé skenovanie spôsobuje softvér OCR. V tomto prípade je pomalé skenovanie normálne. Počkajte, kým sa dokument naskenuje. Pomalé skenovanie môžu zapríčiniť aj niektoré predvolené nastavenia.
● Po výbere diapozitívov či negatívov v dialógovom okne Scan (Skenovanie) je v adaptéri TMA viditeľné len nejasné alebo žiadne svetlo. Obrázok sa nedá zväčšiť Pravdepodobne ste použili funkciu Zoom in (Zväčšiť), ktorá mení len zobrazenie na obrazovke. Na zmenu veľkosti naskenovaného obrázka použite funkciu Resize (Zmeniť veľkosť). Ďalšie informácie nájdete na karte Index (Register) v Pomocníkovi na obrazovke.
Kapitola 3 Po výbere diapozitívov či negatívov v dialógovom okne Scan (Skenovanie) je v adaptéri TMA viditeľné len nejasné alebo žiadne svetlo. Po vykonaní každého kroku spustite skenovanie, aby ste zistili, či skener funguje. Ak nefunguje, vykonajte ďalší krok. 1. 2. 3. 4. 28 Skontrolujte, či je adaptér TMA pripojený k skeneru.
Register Symboly/Čísla 6–farebné skenovanie 5 A adaptéra TMA orezávanie obrázkov 16 adaptér priesvitných materiálov (TMA) čistenie 20 kvalita verzus nastavenia rýchlosti 5 modely, skener 10 orezávanie obrázkov 16 riešenie problémov 26 skenovanie diapozitívov alebo negatívov pomocou modelu HP Scanjet G4010 10 skenovanie diapozitívov alebo negatívov pomocou modelu HP Scanjet G4050 13 adaptér TMA čistenie 20 kvalita verzus nastavenia rýchlosti 5 modely, skener 10 riešenie problémov 26 skenovanie diapozitívov a
O objednávanie spotrebného materiálu na údržbu 21 obrázkov oprava farieb 8 typy originálov 7 obrázky e-mail 18 kvalita verzus nastavenia rýchlosti 5 skenovanie 7 skenovanie viacerých 8 OCR riešenie problémov 25 orezávanie obrázkov 16 originály typy 7 P Photosmart nastavenia 19 spustenie 3 Pomocník 2 Pomocník na obrazovke 2 pomôcka Button Disable Utility (Pomôcka na vypnutie tlačidiel) 3 prílohy, e-mail 18 R reštartovanie skenera 22 riešenie problémov adaptéra TMA 26 neostré obrázky 25 reštartovanie skenera