Disker og stasjoner Brukerhåndbok
© Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows og Windows Vista er varemerker eller registrerte varemerker for Microsoft Corporation i USA og/eller i andre land. Informasjonen i dette dokumentet kan endres uten varsel. De eneste garantiene for HP-produktene og -tjenestene er uttrykkelig angitt i garantierklæringene som følger med disse produktene og tjenestene. Ingenting i dette dokumentet kan tolkes som en tilleggsgaranti.
Produktmerknad Denne brukerhåndboken beskriver funksjoner som finnes på de fleste modeller. Det kan være at noen funksjoner ikke er tilgjengelige på din datamaskin.
iv Produktmerknad NOWW
Innhold 1 Identifisere installerte stasjoner 2 Håndtere disker og stasjoner 3 Forbedre harddiskytelsen Bruke Diskdefragmentering .................................................................................................................. 3 Bruke Diskopprydding .......................................................................................................................... 3 4 Bruke HP 3D DriveGuard Identifisere HP 3D DriveGuard-status ..........................................................
vi NOWW
1 Identifisere installerte stasjoner Hvis du vil vise stasjonene som er installert på datamaskinen, velger du Start > Datamaskin. MERK: Windows® inneholder funksjonen Brukerkontokontroll, som forbedrer sikkerheten for datamaskinen. Du kan bli bedt om å gi tillatelse til eller angi passord for enkelte oppgaver, for eksempel installering av programvare, bruk av verktøy eller endring av Windows-innstillinger. Du finner mer informasjon i Hjelp for Windows.
2 Håndtere disker og stasjoner Disker og stasjoner må behandles forsiktig. Les disse retningslinjene før du håndterer disker og stasjoner. Andre retningslinjer er beskrevet i de respektive fremgangsmåtene.
3 Forbedre harddiskytelsen Bruke Diskdefragmentering Når du bruker datamaskinen, blir filene på harddisken etter hvert fragmentert. Diskdefragmentering samler fragmenterte filer og mapper på harddisken, slik at systemet kan kjøre mer effektivt. Når du har startet Diskfragmentering, arbeider det på egen hånd. Avhengig av størrelsen på harddisken og antall fragmenterte filer kan Diskfragmentering ta mer enn en time å fullføre.
4 Bruke HP 3D DriveGuard HP 3D DriveGuard beskytter harddisken ved å parkere den og stoppe I/U-forespørsler i følgende tilfeller: ● Du mister ned datamaskinen. ● Du flytter datamaskinen med skjermen lukket mens datamaskinen kjører på batteristrøm. Kort tid etter at en av disse hendelsene har inntruffet, setter HP 3D DriveGuard harddisken tilbake til vanlig drift. MERK: Harddisker som står i en forankringsstasjon (tilleggsutstyr), eller som er koblet til en USB-port, er ikke beskyttet av HP DriveGuard.
Bruke HP 3D DriveGuard-programvaren HP 3D DriveGuard-programvaren gjør det mulig å utføre følgende oppgaver: ● Aktivere og deaktivere HP 3D DriveGuard. MERK: Avhengig av brukerrettighetene dine er det ikke sikkert at du kan aktivere eller deaktivere HP 3D DriveGuard. I tillegg kan medlemmer av en administratorgruppe endre rettighetene til brukere som ikke er administratorer. ● Finne ut om en stasjon i systemet støttes. Hvis du vil åpne programvaren og endre innstillingene, følger du disse trinnene: 1.
5 Bytte en harddisk FORSIKTIG: Slik forhindrer du at du mister data eller at maskinen henger: Slå av maskinen før du tar harddisken ut av harddiskbrønnen. Ikke ta ut harddisken mens maskinen er på, i hvilemodus eller i dvalemodus. Hvis du ikke er sikker på om datamaskinen er av eller i dvalemodus, trykker du på strømknappen for å slå på maskinen. Deretter slår du av maskinen via operativsystemet. Slik tar du ut en harddisk: 1. Lagre arbeidet ditt. 2. Slå av maskinen og lukk skjermen. 3.
11. Løft harddisken (3) ut av harddiskbrønnen. Slik installerer du en harddisk: NOWW 1. Sett harddisken inn i harddiskbrønnen (1). 2. Dra harddiskhendelen (2) mot venstre for å koble til harddisken. 3. Skru fast skruen (3) i harddiskdekslet. 4. Plasser tappene (1) på harddiskdekslet i sporene på maskinen. 5. Sett på plass dekslet (2).
6. 8 Skru fast skruene (3) i harddiskdekslet.
6 Bruke en optisk stasjon En optisk stasjon, for eksempel en DVD-ROM-stasjon, støtter optiske plater (CD-er og DVD-er). Slike plater brukes til å lagre eller overføre informasjon og spille av musikk og filmer. DVD-er har større lagringskapasitet enn CD-er. Alle optiske stasjoner kan lese fra optiske plater, og noen stasjoner kan også skrive til optiske plater, som beskrevet i tabellen nedenfor.
Spille av en CD eller DVD 1. Slå på datamaskinen. 2. Trykk på utløserknappen (1) på stasjonens frontdeksel for å løse ut skuffen. 3. Dra ut skuffen (2). 4. Hold platen i kantene slik at du ikke tar på overflatene, og plasser platen over spindelen med etikettsiden opp. MERK: Hvis skuffen ikke er trukket helt ut, vipper du forsiktig på platen for å plassere den over spindelen. 5. Trykk platen (3) forsiktig ned på spindelen til den klikker på plass. 6. Lukk skuffen.
Om opphavsrett Det er forbudt å lage uautoriserte kopier av materiale som er beskyttet av opphavsrett, inkludert dataprogrammer, filmer, fjernsynssendinger og lydopptak. Ikke bruk denne datamaskinen til slike formål. FORSIKTIG: Ta hensyn til disse forholdsreglene for å forhindre tap av informasjon eller skade på plater: Koble maskinen til en pålitelig strømkilde før du skriver til en plate. Ikke skriv til en plate mens maskinen kjører på batteristrøm.
2. Ta ut platen (3) fra skuffen ved å trykke forsiktig på spindelen samtidig som du løfter ytterkantene på platen. Hold i kantene på platen, og unngå å ta på overflatene. MERK: Hvis skuffen ikke er trukket helt ut, vipper du forsiktig på platen når du tar den ut. 3. Lukk skuffen, og legg platen i omslaget. Når skuffen ikke kan åpnes 12 1. Stikk spissen av en binders inn i utløseren (1) på frontdekslet av maskinen. 2.
3. Ta ut platen (3) fra skuffen ved å trykke forsiktig på spindelen samtidig som du løfter ytterkantene på platen. Hold i kantene på platen, og unngå å ta på overflatene. MERK: Hvis skuffen ikke er trukket helt ut, vipper du forsiktig på platen når du tar den ut. 4. Lukk skuffen, og legg platen i omslaget. Forhindre avbrudd i avspillingen ● Lagre arbeidet og lukk alle åpne programmer før du starter avspillingen av en CD eller en DVD. ● Logg av Internett før du spiller en CD eller DVD.
Slå av eksterne enheter som skrivere og skannere. Hvis du kobler fra slike enheter, frigir du verdifulle systemressurser slik at avspillingsytelsen blir bedre. Endre egenskapene for skrivebordsfargene. Det menneskelige øye har vanskelig for å se forskjell på farger utover 16 biter, så du skulle ikke merke noe tap av farger mens du ser på en film hvis du reduserer til 16 biters farger, slik: ◦ Høyreklikk hvor som helst på skrivebordet, men ikke på et ikon, og velg Tilpass > Skjerminnstillinger.
7 Bruke eksterne stasjoner Med flyttbare eksterne stasjoner kan du lagre og få tilgang til informasjon. Du kan legge til en USBstasjon ved å koble stasjonen til en USB-port på datamaskinen.
8 Feilsøking De neste avsnittene beskriver flere vanlige problemer og løsninger. Datamaskinen gjenkjenner ikke den optiske stasjonen Hvis Windows ikke registrerer den optiske stasjonen, kan du bruke Enhetsbehandling til feilsøking av enheten, og oppdatere, avinstallere eller rulle tilbake enhetsdriveren. Hvis du vil kontrollere enheten og driverne i Enhetsbehandling, følger du denne fremgangsmåten: 1. Ta ut eventuelle plater fra den optiske stasjonen. 2.
Slik bruker du HPs nettsted: 1. Åpne Internett-leseren og gå til http://www.hp.com/support. 2. Velg deretter land/region. 3. Klikk på alternativet for nedlasting av programvare og drivere, og skriv deretter datamaskinens modellnummer i søkeboksen. 4. Trykk på enter, og følg deretter instruksjonene på skjermen. En plate spilles ikke av ● Lagre arbeidet og lukk alle åpne programmer før du starter avspillingen av en CD eller en DVD. ● Logg av Internett før du spiller en CD eller DVD.
En DVD-film vises ikke på en ekstern skjerm 1. Hvis både datamaskinskjermen og den eksterne skjermen er slått på, trykker du på fn+f4 en eller flere ganger for å veksle mellom de 2 skjermene. 2. Konfigurer skjerminnstillingene for å gjøre den eksterne skjermen til primær skjerm: a. Høyreklikk på et tomt område på skrivebordet, og velg Tilpass > Skjerminnstillinger. b. Angi en primær skjerm og en sekundær skjerm.
Stikkordregister A Autokjør 10 C CD kopiere 11 spille av 10 ta ut 11 CD-stasjon 9, 15 D disker og stasjoner eksterne 15 hard 6, 7 harddisk 15 håndtere 2 optisk 9 Se også harddisk, optisk stasjon diskettstasjon 15 diskytelse 3 DVD endre soneinnstillinger 14 kopiere 11 spille av 10 ta ut 11 DVD-sonekoder 14 DVD-stasjon 9, 15 E ekstern stasjon 15 F feilsøking brenne plater 18 DVD-filmavspilling 18 HP-enhetsdrivere 16 plateavspilling 17 registrering av optisk stasjon 16 Windows enhetsdrivere 16 flyplassikke