Multimedia Käyttöopas
© Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft ja Windows ovat Microsoft Corporationin Yhdysvalloissa rekisteröimiä tavaramerkkejä. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan erikseen kyseisten tuotteiden ja palveluiden mukana toimitettavissa takuuehdoissa. Tässä aineistossa olevat tiedot eivät oikeuta lisätakuisiin.
Sisällysluettelo 1 Multimediaominaisuudet Multimediavarusteiden tunnistaminen .................................................................................................. 2 Äänenvoimakkuuden säätäminen ........................................................................................................ 4 2 Multimediaohjelmisto Esiasennetun multimediaohjelmiston käyttäminen ............................................................................... 6 Multimediaohjelmiston asentaminen levyltä ..
7 Vianmääritys Optisen levyaseman kelkka ei avaudu CD- tai DVD-levyn poistamista varten .................................. 28 Tietokone ei tunnista optista asemaa ................................................................................................. 29 Levyä ei toisteta ................................................................................................................................. 30 Levyä ei toisteta automaattisesti ...............................................................
1 Multimediaominaisuudet Tietokoneessa on multimediaominaisuuksia, joiden avulla voit kuunnella musiikkia, katsella elokuvia ja näyttää kuvia.
Multimediavarusteiden tunnistaminen Seuraavassa kuvassa ja taulukossa on esitetty tietokoneen multimediaominaisuudet. HUOMAUTUS: Katso kuvaa, joka muistuttaa eniten omaa tietokonettasi. Osa Kuvaus (1) Verkkokameran merkkivalo (vain tietyt mallit) Merkkivalo palaa: Verkkokamera on käytössä. (2) Verkkokamera (vain tietyt mallit) Tallentaa videokuvaa ja ottaa stillkuvia. (3) Kaiutin Toistavat äänen.
Osa Kuvaus (1) Verkkokameran merkkivalo (vain tietyt mallit) Merkkivalo palaa: Verkkokamera on käytössä. (2) Verkkokamera (vain tietyt mallit) Tallentaa videokuvaa ja ottaa stillkuvia. (3) Kaiutin Tuottaa ääntä. (4) Äänilähdön (kuulokkeiden) liitäntä Tästä liitännästä kuuluvat äänet, jos liität siihen valinnaiset virtalähteen sisältävät stereokaiuttimet, kuulokkeet, nappikuulokkeet, kuulokemikrofonin tai television äänijohdon.
Äänenvoimakkuuden säätäminen Äänenvoimakkuuden säätämiseen voit käyttää seuraavia säätimiä: ● ● Tietokoneen äänenvoimakkuuden pikanäppäin – fn-näppäimen (1) ja f9- (2), f11- (3) tai f12toimintonäppäimen (4) yhdistelmä: ◦ Voit mykistää tai palauttaa äänen painamalla fn+f9-näppäimiä. ◦ Voit vähentää äänenvoimakkuutta painamalla fn+f11-näppäimiä. ◦ Voit lisätä äänenvoimakkuutta painamalla fn+f12-näppäimiä. Windowsin® äänenvoimakkuuden säätäminen: a.
2 Multimediaohjelmisto Tietokoneeseen on asennettu valmiiksi multimediaohjelmisto. Tiettyjen tietokonemallien mukana toimitetaan optinen levy, joka sisältää lisämultimediaohjelmiston.
Esiasennetun multimediaohjelmiston käyttäminen Voit käyttää esiasennettua multimediaohjelmistoa seuraavasti: ▲ Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat ja avaa sitten haluamasi multimediaohjelma. HUOMAUTUS: Jotkin ohjelmat saattavat sijaita alikansioissa. HUOMAUTUS: Lisätietoja tietokoneen mukana toimitettujen ohjelmistojen käytöstä on ohjelmistovalmistajan ohjeissa, jotka voidaan toimittaa ohjelmiston mukana, levyllä tai valmistajan sivustossa.
Multimediaohjelmiston asentaminen levyltä 1. Aseta levy optiseen asemaan. 2. Kun ohjattu asennusohjelma avautuu, noudata näyttöön tulevia ohjeita. 3. Käynnistä tietokone uudelleen pyydettäessä. HUOMAUTUS: Lisätietoja tietokoneen mukana toimitettujen ohjelmistojen käytöstä on ohjelmistovalmistajan ohjeissa, jotka voidaan toimittaa ohjelmiston mukana, levyllä tai valmistajan sivustossa.
3 Ääni Voit käyttää tietokoneessa useita äänitoimintoja: 8 ● toistaa musiikkia tietokoneen kaiuttimien ja/tai tietokoneeseen liitettyjen ulkoisten kaiutinten kautta ● tallentaa ääntä sisäänrakennetun mikrofonin avulla tai liittää tietokoneeseen ulkoisen mikrofonin ● ladata musiikkia Internetistä ● luoda ääntä ja kuvia sisältäviä multimediaesityksiä ● lähettää ääntä ja kuvia pikaviestiohjelmien välityksellä ● virtauttaa radio-ohjelmia (vain tietyissä malleissa) tai vastaanottaa FM-radiosignaal
Ulkoisten äänilaitteiden liittäminen VAARA Säädä äänenvoimakkuus, ennen kuin asetat kuulokkeet, nappikuulokkeet tai kuulokemikrofonin päähäsi. Liian voimakkaaksi säädetty äänenvoimakkuus voi aiheuttaa kuulovaurioita. Lisää turvallisuusohjeita on Sähkötarkastusviranomaisten ilmoitukset ja turvallisuus- ja ympäristöohjeet -oppaassa. Jos haluat liittää tietokoneeseen ulkoisia äänilaitteita, kuten ulkoiset kaiuttimet, kuulokkeet tai mikrofonin, tutustu laitteen mukana toimitettuihin ohjeisiin.
Äänitoimintojen tarkistaminen Voit tarkistaa tietokoneen äänitoiminnot seuraavasti: 1. Valitse Käynnistä > Ohjauspaneeli. 2. Valitse Äänet, puhe ja äänilaitteet > Äänet ja äänilaitteet. 3. Kun Äänet ja äänilaitteet: Ominaisuudet -valintaikkuna avautuu, napsauta Äänet-välilehteä. Valitse Ohjelmatapahtumat-kohdasta haluamasi äänitapahtuma, kuten äänimerkki tai hälytys, ja napsauta luettelossa olevan äänen vieressä olevaa oikean nuolipainikkeen kuvaketta.
4 Video Voit käyttää tietokoneessa useita videotoimintoja: ● katsella elokuvia ● pelata pelejä Internetissä ja offline-tilassa ● muokata kuvia ja videoita esitysten luomista varten ● liittää ulkoisia videolaitteita.
Ulkoisen näytön tai projektorin liittäminen Ulkoisen näytön portin avulla tietokoneeseen voi liittää ulkoisen näyttölaitteen, kuten ulkoisen näytön tai projektorin. ▲ Liitä ulkoisen näyttölaitteen kaapeli tietokoneen ulkoisen näytön porttiin. HUOMAUTUS: Jos näyttökuva ei tule näkyviin ulkoiseen näyttölaitteeseen, vaikka laite on liitetty oikein, yritä siirtää kuva laitteeseen painamalla näppäinyhdistelmää fn+f4.
5 Optinen asema Optisen aseman avulla voit toistaa, kopioida ja luoda CD- tai DVD-levyjä optisen aseman tyypin ja tietokoneeseen asennetun ohjelmiston mukaan. Asennetun optisen aseman tunnistaminen ▲ Valitse Käynnistä > Oma tietokone. Näet kaikkien laitteeseen asennettujen laitteiden luettelon, joka sisältää myös optisen aseman. Tietokoneessa voi olla yksi seuraavista asemista: ● DVD-asema ● DVD±RW SuperMulti- ja LightScribe-asema, jossa on kaksikerroksisten levyjen tuki.
Optisten levyjen (CD- ja DVD-levyjen) käyttäminen Optiset asemat, kuten DVD-asema, tukevat optisten levyjen (DVD- ja CD-levyjen) käyttöä. Näille levyille voit tallentaa tietoja, kuten musiikkia, valokuvia ja elokuvia. DVD-levyjen tallennuskapasiteetti on suurempi kuin CD-levyjen. Optinen asema pystyy lukemaan tavallisia CD- ja DVD-levyjä. HUOMAUTUS: Tietokone ei välttämättä tue joitakin lueteltuja optisia asemia. Kaikkia tuettuja optisia asemia ei välttämättä ole lueteltu.
Oikean levyn (CD- ja DVD-levyn) valitseminen Digitaalisessa muodossa olevien tietojen tallennukseen tarkoitettuja CD-levyjä käytetään myös kaupallisten äänitallenteiden valmistamiseen, ja ne ovat käteviä omien tietojesi tallennukseen. DVDlevyjä käytetään lähinnä elokuvien ja ohjelmistojen tallennukseen sekä varmuuskopioiden tekemiseen. DVD-levyt ovat muodoltaan samanlaisia kuin CD-levyt, mutta niille voidaan tallentaa paljon enemmän tietoa.
yhteensopivan aseman ja LightScribe-ohjelmiston avulla voit kirjoittaa tietoja levylle ja sen jälkeen lisätä itse suunnittelemasi etiketin levyn pinnalle. Musiikin toistaminen 1. Käynnistä tietokone. 2. Vapauta levykelkka painamalla aseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1). 3. Vedä kelkka (2) ulos. 4. Pidä kiinni levyn reunoista. Älä kosketa levyn tasaisia pintoja. Aseta levy levykelkassa olevaan pyörittimeen nimikepuoli ylöspäin.
Elokuvan katseleminen Optisen aseman avulla voit katsella levyltä elokuvia. 1. Käynnistä tietokone. 2. Vapauta levykelkka painamalla optisen aseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1). 3. Vedä kelkka (2) ulos. 4. Pidä kiinni levyn reunoista ja aseta se levykelkassa olevaan pyörittimeen nimikepuoli ylöspäin. HUOMAUTUS: Jos levykelkka ei avaudu kokonaan, kohdista levy varovasti levykelkassa olevaan pyörittimeen kallistamalla levyä. 5.
Automaattisen käynnistyksen määrittäminen 1. Valitse Käynnistä > Oma tietokone. 2. Napsauta hiiren kakkospainikkeella laitetta (esimerkiksi CD-asemaa) ja valitse Ominaisuudet. 3. Napsauta Automaattinen käynnistys -välilehteä ja valitse jokin käytettävissä olevista vaihtoehdoista. HUOMAUTUS: Valitse WinDVD DVD-levyjen toistamiseen. 4. Valitse OK. HUOMAUTUS: Lisätietoja automaattisesta käynnistyksestä on Ohjeessa ja tuessa.
DVD-aseman aluekohtaisten asetusten muuttaminen Useimmat DVD-levyt, jotka sisältävät tekijänoikeuksien alaista aineistoa, sisältävät DVD-aluekoodin. DVD-aluekoodien avulla voidaan suojata kansainvälisiä tekijänoikeuksia. Voit toistaa DVD-levyn, jos sen aluekoodi on sama kuin DVD-aseman aluekoodi. VAROITUS: DVD-aseman alueasetus voidaan vaihtaa vain viisi kertaa. Alueasetuksesta, jonka valitset viidennellä kerralla, tulee DVD-aseman pysyvä asetus.
Tekijänoikeuksia koskevat varoitukset Tekijänoikeuslain alaisen aineiston, kuten tietokoneohjelmien, elokuvien, lähetysten ja äänitysten, luvaton kopioiminen on rikos. Älä käytä tietokonetta tällaiseen tarkoitukseen. VAROITUS: Voit estää tietojen menettämisen tai levyn vaurioitumisen ottamalla seuraavat ohjeet huomioon: Kytke tietokone luotettavaan ulkoiseen virtalähteeseen, ennen kuin alat kirjoittaa levylle. Älä kirjoita levylle, kun tietokone käyttää akkuvirtaa.
CD- tai DVD-levyn kopioiminen 1. Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat > Roxio > Creator Business. 2. Valitse oikeasta ruudusta Copy Disc (Kopioi levy). 3. Aseta kopioitava levy optiseen asemaan. 4. Valitse näytön oikeasta alareunasta Copy (Kopioi). Creator Business lukee lähdelevyn ja kopioi tiedot kiintolevyllä olevaan tilapäiskansioon. 5. Poista lähdelevy kehotettaessa optisesta asemasta ja aseta asemaan tyhjä levy. Kun tiedot on kopioitu, luotu levy poistetaan automaattisesti.
CD- tai DVD-levyn luominen (polttaminen) Jos tietokoneessasi on optinen CD-RW-, DVD-RW- tai DVD+/-RW-asema, voit polttaa tietoja ja äänitiedostoja, kuten MP3- ja WAV-musiikkitiedostoja, esimerkiksi Windows Media Player- tai Roxio Creator Business -ohjelmiston avulla. Jos haluat polttaa levylle videotiedostoja, käytä Windows Movie Maker -ohjelmistoa. Ota CD- tai DVD-levyjä poltettaessa seuraavat seikat huomioon: ● Noudata tekijänoikeuksia koskevia varoituksia.
CD- tai DVD-levyn poistaminen 1. Vapauta levykelkka painamalla levyaseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1) ja vedä sitten levykelkkaa (2) varovasti ulospäin, kunnes se pysähtyy. 2. Poista levy (3) levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä ulkoreunasta. Pidä kiinni levyn reunoista äläkä kosketa levyn tasaisia pintoja. HUOMAUTUS: Jos levykelkka ei ole kokonaan ulkona, kallista levyä varovasti, kun poistat sen. 3. Sulje levykelkka ja aseta levy suojakoteloon.
6 Verkkokamera (vain tietyt mallit) HUOMAUTUS: Tässä kohdassa kuvataan useimmille malleille yhteiset toiminnot. Oma tietokoneesi ei välttämättä sisällä kaikkia näitä ominaisuuksia. Tietokoneessa on sisäinen verkkokamera, joka on näytön yläosassa. Esiasennetun ohjelmiston ja verkkokameran avulla voit ottaa valokuvia, tallentaa videoita tai tehdä äänitallenteita. Voit esikatsella valokuvat, videotallenteet tai äänitallenteet ja tallentaa ne tietokoneen kiintolevylle.
Verkkokameran käyttöön liittyviä vihjeitä Saat parhaat tulokset noudattamalla verkkokameran käytössä seuraavia ohjeita: ● Ennen kuin aloitat videokeskustelun, varmista, että käytössäsi on pikaviestiohjelman uusin versio. ● Verkon palomuurit saattavat häiritä verkkokameran toimintaa.
Verkkokameran ominaisuuksien säätäminen Voit säätää seuraavia verkkokameran ominaisuuksia: ● Kirkkaus – Kirkkaus-asetuksella säädetään valon määrää kuvassa. Mitä suurempi arvo, sitä kirkkaampi kuva. Jos asetuksen arvo on alhainen, myös kuva on tumma. ● Kontrasti – Kontrasti-asetuksella säädetään eroa kuvan vaaleiden ja tummien alueiden välillä. Suuri kontrastiasetus voimistaa kuvaa. Alhainen asetus säilyttää suuremman osan alkuperäisen kuvan tiedoista, mutta tekee kuvasta kontrastittoman.
7 Vianmääritys Seuraavissa kohdissa kuvataan yleisiä ongelmia ja niiden ratkaisuja.
Optisen levyaseman kelkka ei avaudu CD- tai DVD-levyn poistamista varten 1. Työnnä paperiliittimen pää (1) aseman etulevyssä olevaan vapautusaukkoon. 2. Työnnä paperiliitintä varovasti sisäänpäin, kunnes levykelkka vapautuu. Vedä sitten kelkkaa (2) ulospäin, kunnes se pysähtyy. 3. Poista levy (3) levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä ulkoreunasta. Pidä kiinni levyn reunoista äläkä kosketa levyn tasaisia pintoja.
Tietokone ei tunnista optista asemaa Jos tietokone ei havaitse optista asemaa, määritä laitteen vika Laitehallinnan avulla ja päivitä laiteohjain, palauta sen aikaisempi versio tai poista sen asennus. Voit tarkistaa laitteet ja ohjaimet Laitehallinnan avulla seuraavasti: 1. Poista levy optisesta asemasta. 2. Valitse Käynnistä > Oma tietokone. 3. Napsauta ikkunaa hiiren kakkospainikkeella, valitse Ominaisuudet > Laitteisto-välilehti ja napsauta lopuksi Laitehallinta. 4.
Levyä ei toisteta ● Tallenna työtiedostot ja sulje kaikki käynnissä olevat ohjelmat ennen CD- tai DVD-levyn toistamista. ● Katkaise Internet-yhteys ennen CD- tai DVD-levyn toistamista. ● Varmista, että asetat levyn oikein. ● Varmista, että levy on puhdas. Puhdista levy tarvittaessa suodatetulla vedellä ja nukattomalla kankaalla. Pyyhi levyä keskustasta ulkoreunaan päin. ● Tarkista, että levyssä ei ole naarmuja.
Levyä ei toisteta automaattisesti 1. Valitse Käynnistä > Oma tietokone. 2. Napsauta hiiren kakkospainikkeella laitetta (esimerkiksi CD-asemaa) ja valitse Ominaisuudet. 3. Napsauta Automaattinen käynnistys -välilehteä ja valitse jokin käytettävissä olevista vaihtoehdoista. 4. Valitse OK. CD- tai DVD-levyn toiston pitäisi nyt käynnistyä automaattisesti, kun se asetetaan optiseen asemaan. HUOMAUTUS: Lisätietoja automaattisesta käynnistyksestä on Ohjeessa ja tuessa.
DVD-elokuvan toisto keskeytyy tai toistossa esiintyy häiriöitä ● Varmista, että levy ei ole naarmuuntunut tai vahingoittunut. ● Puhdista levy. ● Säästä järjestelmäresursseja kokeilemalla seuraavia ehdotuksia: ◦ Katkaise Internet-yhteys. ◦ Muuta työpöydän väriominaisuuksia: 1. Napsauta työpöydän tyhjää aluetta hiiren kakkospainikkeella ja valitse Ominaisuudet > Asetukset. 2. Määritä Värien määrä -asetukseksi Keski (16-bittinen), jos asetusta ei ole vielä valittu.
DVD-elokuva ei näy ulkoisella näytöllä 1. Jos sekä tietokoneen näyttöön että ulkoiseen näyttöön on kytketty virta, paina näppäimiä fn+f4 yhden tai useamman kerran vaihtaaksesi kahden näytön välillä. 2. Määritä näytön asetukset ja muuta ulkoinen näyttö ensisijaiseksi näytöksi: a. Napsauta työpöydän tyhjää aluetta hiiren kakkospainikkeella ja valitse Ominaisuudet > Asetukset. b. Määritä ensisijainen ja toissijainen näyttö.
Levyn polttaminen ei käynnisty tai se keskeytyy ennen levyn valmistumista 34 ● Varmista, että kaikki muut ohjelmat on suljettu. ● Poista valmiustila ja lepotila käytöstä. ● Varmista, että käytät levyasemaan sopivaa levyä. Lisätietoja eri levytyypeistä on käyttöoppaissa. ● Varmista, että levy on asetettu laitteeseen oikein. ● Valitse hitaampi kirjoitusnopeus ja yritä uudelleen.
Laiteohjain on asennettava uudelleen Uusimpien HP-laiteohjainten hankkiminen Hanki HP-laiteohjaimet seuraavasti: HP Update -ominaisuuden käyttäminen: 1. Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat > HP > HP Update. 2. Valitse Tervetuloa HP-päivitykseen -näytössä Asetukset ja määritä, milloin haluat apuohjelman hakevan ohjelmistopäivityksiä verkosta. 3. Voit hakea HP:n ohjelmistopäivitykset välittömästi napsauttamalla Seuraava. HP:n WWW-sivuston käyttäminen: 1.
SoftPaq Download Managerin käyttäminen HP SoftPaq Download Manager (SDM) on työkalu, jonka avulla HP-yritystietokoneiden SoftPaq-tiedot voidaan tarkistaa nopeasti ilman SoftPaq-numeroa. Tämä työkalu helpottaa SoftPaq-tiedostojen hakemista, lataamista ja purkamista. SoftPaq Download Manager lukee ja lataa HP:n FTP-sivustossa julkaistun tietokantatiedoston, joka sisältää tietokoneen mallin ja SoftPaq-tiedot.
Hakemisto A aluekoodit, DVD 19 asemat CD 13 DVD 13 DVD±RW SuperMulti- ja LightScribe-asema, jossa on kaksikerroksisten levyjen tuki 14 DVD-asema 14 optiset 13 automaattinen käynnistys 18 C CD asettaminen asemaan 16 kirjoittaminen 5 kopioiminen 21 poistaminen 23 polttaminen 22 suojaaminen 5 CD-asema 13 D DVD aluekohtaisten asetusten muuttaminen 19 asettaminen asemaan 16 kirjoittaminen 5 kopioiminen 21 poistaminen 23 polttaminen 22 suojaaminen 5 DVD-alueasetukset 19 E elokuva, katseleminen 17 K kaiutin 2 k
optisen aseman tunnistaminen 29 ulkoinen näyttö 33 video, käyttäminen 11 vihjeitä, verkkokamera 25 Ä äänenvoimakkuus, säätäminen 4 äänilaitteet, ulkoisten äänilaitteiden liittäminen 9 äänilähdön (kuulokkeiden) liitäntä 2 äänilähdön (kuulokkeiden) liitäntä, tunnistaminen 3 äänitoiminnot 8 äänitoiminnot, tarkistaminen 10 äänitoimintojen tarkistaminen 10 äänitulon (mikrofonin) liitäntä 2 äänitulon (mikrofonin) liitäntä, tunnistaminen 3 38 Hakemisto