Asemat Käyttöopas
© Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft ja Windows ovat Microsoft Corporationin Yhdysvalloissa rekisteröimiä tavaramerkkejä. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan erikseen kyseisten tuotteiden ja palveluiden mukana toimitettavissa takuuehdoissa. Tässä aineistossa olevat tiedot eivät oikeuta lisätakuisiin.
Sisällysluettelo 1 Asennettujen asemien tunnistaminen 2 Asemien käsitteleminen 3 Optisen aseman käyttäminen (vain tietyissä malleissa) Asennetun optisen aseman tunnistaminen .......................................................................................... 3 Optisten levyjen (CD- ja DVD-levyjen) käyttäminen ............................................................................. 4 Oikean levyn (CD- ja DVD-levyn) valitseminen .....................................................................
Uusimpien HP-laiteohjainten hankkiminen ........................................................................ 23 Microsoft-laiteohjainten hankkiminen ................................................................................. 24 SoftPaq Download Managerin käyttäminen ....................................................................................... 25 Hakemisto ......................................................................................................................................
1 Asennettujen asemien tunnistaminen Saat näkyviin järjestelmään asennetut asemat valitsemalla Käynnistä > Tietokone. HUOMAUTUS: Windowsissa® on Käyttäjätilien valvonta -ominaisuus, joka parantaa tietokoneen suojausta. Järjestelmä voi kehottaa sinua antamaan salasanan, kun suoritat tiettyjä tehtäviä, kuten asennat ohjelmia, suoritat apuohjelmia tai muutat Windowsin asetuksia. Lisätietoja on Ohjeessa ja tuessa.
2 Asemien käsitteleminen Asemat ovat tietokoneen herkkiä osia, joita on käsiteltävä varovasti. Tutustu seuraaviin varoituksiin, ennen kuin käsittelet asemia. Lisävaroituksia on annettu niiden toimenpiteiden kohdalla, joita ne koskevat.
3 Optisen aseman käyttäminen (vain tietyissä malleissa) Tietokoneessa on optinen asema, joka laajentaa tietokoneen käyttömahdollisuuksia. Tarkista, millainen laite on asennettu tietokoneeseen, ja perehdy sen ominaisuuksiin. Optisen aseman avulla voit lukea datalevyjä, toistaa musiikkia ja katsella elokuvia. Asennetun optisen aseman tunnistaminen ▲ Valitse Käynnistä > Tietokone.
Optisten levyjen (CD- ja DVD-levyjen) käyttäminen Optiset asemat, kuten DVD-asema, tukevat optisten levyjen (DVD- ja CD-levyjen) käyttöä. Näille levyille voit tallentaa tietoja, kuten musiikkia, valokuvia ja elokuvia. DVD-levyjen tallennuskapasiteetti on suurempi kuin CD-levyjen. Optinen asema pystyy lukemaan tavallisia CD- ja DVD-levyjä. HUOMAUTUS: Tietokone ei välttämättä tue joitakin lueteltuja optisia asemia. Kaikkia tuettuja optisia asemia ei välttämättä ole lueteltu.
Oikean levyn (CD- ja DVD-levyn) valitseminen Optinen asema tukee optisten levyjen (CD- ja DVD-levyjen) käyttöä. Digitaalisessa muodossa olevien tietojen tallennukseen tarkoitettuja CD-levyjä käytetään myös kaupallisten äänitallenteiden valmistamiseen, ja ne ovat käteviä omien tietojesi tallennukseen. DVD-levyjä käytetään lähinnä elokuvien ja ohjelmistojen tallennukseen sekä varmuuskopioiden tekemiseen. DVD-levyt ovat muodoltaan samanlaisia kuin CD-levyt, mutta niille voidaan tallentaa paljon enemmän tietoa.
yhteensopivan aseman ja LightScribe-ohjelmiston avulla voit kirjoittaa tietoja levylle ja sen jälkeen lisätä itse suunnittelemasi etiketin levyn pinnalle. CD- tai DVD-levyn toistaminen 1. Käynnistä tietokone. 2. Vapauta levykelkka painamalla aseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1). 3. Vedä kelkka (2) ulos. 4. Pidä kiinni levyn reunoista. Älä kosketa levyn tasaisia pintoja. Aseta levy levykelkassa olevaan pyörittimeen nimikepuoli ylöspäin.
Automaattisen käynnistyksen määrittäminen 1. Valitse Käynnistä > Ohjauspaneeli > Toista CD-levyt tai muut tietovälineet automaattisesti. 2. Tarkista, että Käytä automaattista toistoa kaikille tietovälineille ja laitteille -valintaruutu on valittuna. 3. Valitse Valitse oletus ja sen jälkeen kunkin tietovälineen tyypin kohdalla jokin käytettävissä olevista vaihtoehdoista.
DVD-aseman aluekohtaisten asetusten muuttaminen Useimmissa tekijänoikeuksien alaista aineistoa sisältävissä DVD-levyissä on myös DVD-aluekoodi. DVD-aluekoodien avulla voidaan suojata kansainvälisiä tekijänoikeuksia. Voit toistaa DVD-levyn, jos sen aluekoodi on sama kuin DVD-aseman aluekoodi. VAROITUS: DVD-aseman alueasetus voidaan vaihtaa vain viisi kertaa. Alueasetuksesta, jonka valitset viidennellä kerralla, tulee DVD-aseman pysyvä asetus.
Tekijänoikeuksia koskevat varoitukset Tekijänoikeuslain alaisen aineiston, kuten tietokoneohjelmien, elokuvien, lähetysten ja äänitysten, luvaton kopioiminen on rikos. Älä käytä tietokonetta tähän tarkoitukseen. VAROITUS: Voit estää tietojen menettämisen tai levyn vaurioitumisen ottamalla seuraavat ohjeet huomioon: Kytke tietokone luotettavaan ulkoiseen virtalähteeseen, ennen kuin alat kirjoittaa levylle. Älä kirjoita levylle, kun tietokone käyttää akkuvirtaa.
CD- tai DVD-levyn kopioiminen 1. Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat > Roxio > Creator Business. 2. Valitse oikeasta ruudusta Copy Disc (Kopioi levy). 3. Aseta kopioitava levy optiseen asemaan. 4. Valitse näytön oikeasta alareunasta Copy (Kopioi). Creator Business lukee lähdelevyn ja kopioi tiedot kiintolevyllä olevaan tilapäiskansioon. 5. Poista lähdelevy kehotettaessa optisesta asemasta ja aseta asemaan tyhjä levy. Kun tiedot on kopioitu, luotu levy poistetaan automaattisesti.
CD- tai DVD-levyn luominen (polttaminen) VAROITUS: Noudata tekijänoikeuksia koskevia varoituksia. Tekijänoikeuslain alaisen aineiston, kuten tietokoneohjelmien, elokuvien, lähetysten ja äänitysten, luvaton kopioiminen on rikos. Älä käytä tietokonetta tähän tarkoitukseen. Jos tietokoneessasi on optinen CD-RW-, DVD-RW- tai DVD±RW-asema, voit polttaa data- ja äänitiedostoja, kuten MP3- ja WAV-musiikkitiedostoja, esimerkiksi Windows Media Player- tai Roxio Creator Business -ohjelmiston avulla.
CD- tai DVD-levyn poistaminen 1. Vapauta levykelkka painamalla levyaseman etulevyssä olevaa vapautuspainiketta (1) ja vedä sitten levykelkkaa (2) varovasti ulospäin, kunnes se pysähtyy. 2. Poista levy (3) levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä ulkoreunasta. Pidä kiinni levyn reunoista äläkä kosketa levyn tasaisia pintoja. HUOMAUTUS: Jos levykelkka ei ole kokonaan ulkona, kallista levyä varovasti, kun poistat sen. 3. 12 Sulje levykelkka ja aseta levy suojakoteloon.
4 Ulkoisten asemien käyttäminen Siirrettävien ulkoisten asemien ansiosta käytössäsi on entistä enemmän tietojen tallennus- ja käyttövaihtoehtoja. USB-aseman liittämisessä järjestelmään voidaan käyttää tietokoneen USB-porttia tai valinnaista telakointilaitetta (vain tietyt mallit).
Valinnaisten ulkoisten laitteiden käyttäminen HUOMAUTUS: Lisätietoja tarvittavista ohjelmistoista, ohjaimista ja käytettävästä tietokoneen portista on valmistajan ohjeissa. Liitä ulkoinen laite tietokoneeseen seuraavasti: VAROITUS: Kun kytket sähkökäyttöisen laitteen, varmista, että virta on sammutettu ja verkkojohto irrotettu, jotta laitteille ei aiheudu vaurioita. 1. Liitä laite tietokoneeseen. 2. Jos liität laitteen, johon on kytketty virta, kytke laitteen virtajohto maadoitettuun pistorasiaan. 3.
5 Kiintolevyn suorituskyvyn parantaminen Levyn eheytyksen käyttäminen Kun tietokonetta käytetään, kiintolevyllä olevat tiedostot pirstoutuvat. Levyn eheytys yhdistää kiintolevyn pirstoutuneet tiedostot ja kansiot ja tehostaa siten järjestelmän toimintaa. Levyn eheytys käynnistetään seuraavasti: 1. Valitse Käynnistä > Kaikki ohjelmat > Apuohjelmat > Järjestelmätyökalut > Levyn eheytys. 2. Valitse Eheytä. HUOMAUTUS: Windowsissa® on Käyttäjätilien valvonta -ominaisuus, joka parantaa tietokoneen suojausta.
6 Kiintolevyn vaihtaminen VAROITUS: Jotta et menetä tietoja ja jotta järjestelmä ei lukitu, toimi seuraavasti: Katkaise tietokoneen virta, ennen kuin poistat kiintolevyn kiintolevypaikasta. Älä poista kiintolevyä, kun tietokone on käynnissä, lepotilassa (Sleep) tai horrostilassa (Hibernation). Jos et ole varma, onko tietokoneen virta katkaistu tai onko tietokone horrostilassa, käynnistä tietokone painamalla virtapainiketta. Katkaise sitten tietokoneen virta käyttöjärjestelmän virrankatkaisutoiminnolla.
10. Irrota kiintolevy vetämällä kiintolevyn kieleke (2) vasemmalle. 11. Nosta kiintolevy (3) kiintolevypaikasta. Asenna kiintolevy seuraavasti: 1. Aseta kiintolevy kiintolevypaikkaan (1). 2. Kiinnitä kiintolevy vetämällä kiintolevyn kieleke (2) oikealle. 3. Kiristä kiintolevyn ruuvi (3). 4. Aseta kiintolevyn kannen kielekkeet (1) tietokoneessa olevia koloja vasten. 5. Aseta kansi paikalleen (2).
6. 18 Kiristä molemmat kiintolevyn kannen ruuvit (3).
7 Vianmääritys Seuraavissa kohdissa kuvataan yleisiä ongelmia ja niiden ratkaisuja. Optisen levyaseman kelkka ei avaudu CD- tai DVD-levyn poistamista varten 1. Työnnä paperiliittimen pää (1) aseman etulevyssä olevaan vapautusaukkoon. 2. Työnnä paperiliitintä varovasti sisäänpäin, kunnes kelkka vapautuu. Vedä sitten kelkkaa (2) ulospäin, kunnes se pysähtyy. 3. Poista levy (3) levykelkasta painamalla pyöritintä varovasti samalla, kun nostat levyä ulkoreunasta.
Tietokone ei tunnista optista asemaa Jos tietokone ei havaitse optista asemaa, määritä laitteen vika Laitehallinnan avulla ja päivitä laiteohjain, poista sen asennus tai poista se käytöstä. 20 1. Poista levy optisesta asemasta. 2. Valitse Käynnistä > Ohjauspaneeli > Järjestelmä ja ylläpito > Laitehallinta. Valitse Käyttäjätilien valvonnan niin kehottaessa Jatka. 3. Napsauta Laitehallinta-ikkunan DVD- ja CD-asemat -kohdan vieressä olevaa plusmerkkiä (+), paitsi jos miinusmerkki (-) on jo näkyvissä.
Levyä ei toisteta ● Tallenna työtiedostot ja sulje kaikki käynnissä olevat ohjelmat ennen CD- tai DVD-levyn toistamista. ● Katkaise Internet-yhteys ennen CD- tai DVD-levyn toistamista. ● Varmista, että asetat levyn oikein. ● Varmista, että levy on puhdas. Puhdista levy tarvittaessa suodatetulla vedellä ja nukattomalla kankaalla. Pyyhi levyä keskustasta ulkoreunaan päin. ● Tarkista, että levyssä ei ole naarmuja.
Levyä ei toisteta automaattisesti 1. Valitse Käynnistä > Ohjauspaneeli > Toista CD-levyt tai muut tietovälineet automaattisesti. 2. Tarkista, että Käytä automaattista toistoa kaikille tietovälineille ja laitteille -valintaruutu on valittuna. 3. Valitse Tallenna. CD- tai DVD-levyn toiston pitäisi nyt käynnistyä automaattisesti, kun se asetetaan optiseen asemaan. Levyn polttaminen ei käynnisty tai se keskeytyy ennen levyn valmistumista 22 ● Varmista, että kaikki muut ohjelmat on suljettu.
Laiteohjain on asennettava uudelleen Asenna laiteohjain uudelleen seuraavasti: 1. Poista levy optisesta asemasta. 2. Valitse Käynnistä ja kirjoita Aloita haku -ruutuun laitehallinta. Hakutulokset tulevat hakuruudun yläpuolella olevaan ruutuun sitä mukaa kuin kirjoitat. 3. Valitse tulosruudusta Laitehallinta. Valitse Käyttäjätilien valvonnan niin kehottaessa Jatka. 4.
Microsoft-laiteohjainten hankkiminen Voit hankkia uusimmat Windows-laiteohjaimet Microsoft® Update -ominaisuuden avulla. Tämä Windowsin ominaisuus voidaan määrittää hakemaan ja asentamaan laiteohjainten, Windows®käyttöjärjestelmän ja muiden Microsoftin tuotteiden päivitykset automaattisesti. Microsoft Update -ominaisuuden käyttäminen: 24 1. Avaa Internet-selain, siirry osoitteeseen http://www.microsoft.com ja valitse Security & Updates. 2.
SoftPaq Download Managerin käyttäminen HP SoftPaq Download Manager (SDM) on työkalu, jonka avulla HP-yritystietokoneiden SoftPaq-tiedot voidaan tarkistaa nopeasti ilman SoftPaq-numeroa. Tämä työkalu helpottaa SoftPaq-tiedostojen hakemista, lataamista ja purkamista. SoftPaq Download Manager lukee ja lataa HP:n FTP-sivustossa julkaistun tietokantatiedoston, joka sisältää tietokoneen mallin ja SoftPaq-tiedot.
Hakemisto A aluekoodit, DVD 8 asemat DVD±RW SuperMulti- ja LightScribe-yhdistelmäasema, jossa on kaksikerroksisten levyjen tuki 4 DVD-ROM 4 kiintolevy 13, 16, 17 käsitteleminen 2 levyke 13 optiset 3, 13 ulkoinen 13 Katso myös kiintolevy, optinen asema automaattinen käynnistys 7 C CD kopioiminen poistaminen polttaminen toistaminen CD-asema 3, 10 12 11 6 13 D DVD aluekohtaisten asetusten muuttaminen 8 kopioiminen 10 poistaminen 12 polttaminen 11 toistaminen 6 DVD-alueasetukset 8 DVD-asema 3, 13 K kiintolev