Jednotky Uživatelská příručka
© Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft a Windows jsou registrované ochranné známky společnosti Microsoft Corporation v USA. Informace uvedené v této příručce se mohou změnit bez předchozího upozornění. Jediné záruky na produkty a služby společnosti HP jsou výslovně uvedeny v prohlášení o záruce, které je každému z těchto produktů a služeb přiloženo. Žádná ze zde uvedených informací nezakládá další záruky.
Obsah 1 Identifikace nainstalovaných jednotek 2 Manipulace s diskovými jednotkami 3 Používání optické jednotky (pouze u vybraných modelů) Určení nainstalované optické jednotky ................................................................................................. 3 Použití optických disků (CD a DVD) ..................................................................................................... 4 Výběr správného disku (CD a DVD) ...............................................................
Získání nejnovějších ovladačů zařízení HP ....................................................................... 25 Získání ovladačů jednotky od Microsoft ............................................................................. 25 Použití nástroje SoftPaq Download Manager ..................................................................................... 26 Rejstřík .......................................................................................................................................
1 Identifikace nainstalovaných jednotek Chcete-li zobrazit jednotky nainstalované na počítači, vyberte položku Start > Tento počítač.
2 Manipulace s diskovými jednotkami Diskové jednotky jsou velmi citlivé a je třeba s nimi manipulovat opatrně. Před manipulací s jednotkami si nejprve přečtěte následující bezpečnostní pokyny. Další upozornění jsou uvedena v příslušných pokynech.
3 Používání optické jednotky (pouze u vybraných modelů) Váš počítač obsahuje optickou jednotku, která rozšiřuje jeho funkčnost. Určete, jaký druh zařízení je na vašem počítači instalován a zjistěte jeho možnosti. Optická jednotka umožňuje čtení datových disků, přehrávání hudby a sledování filmů. Určení nainstalované optické jednotky ▲ Klepněte na příkaz Start > Tento počítač. Údaj o typu optické jednotky nainstalované v počítači se zobrazí v části Zařízení s vyměnitelným úložištěm.
Použití optických disků (CD a DVD) Optická jednotka, jako například jednotka DVD-ROM, podporuje optické disky (CD a DVD). Na těchto discích jsou uloženy informace jako hudba, fotografie a filmy. Disky DVD mají větší kapacitu pro ukládání než disky CD. Vaše optická jednotka přečte standardní disky CD a DVD. POZNÁMKA: Váš počítač nemusí podporovat některé optické jednotky ze seznamu. Na seznamu jednotek nemusí nutně být všechny podporované optické jednotky.
Výběr správného disku (CD a DVD) Optická jednotka podporuje optické disky (CD a DVD). Disky CD, používané pro uložení digitálních dat, se také používají pro komerční záznamy zvuku a jsou vhodné pro uložení pro osobní potřebu. Disky DVD se používají především pro filmy, software a pro zálohy dat. Disky DVD mají stejný tvar jako disky CD, ale vejde se na ně mnohem více. POZNÁMKA: Optická jednotka na vašem počítači nemusí podporovat všechny typy optických disků, které jsou zmíněny v této části.
Přehrávání disků CD nebo DVD 1. Zapněte počítač. 2. Stisknutím tlačítka (1) na krytu jednotky uvolněte přihrádku disku. 3. Vytáhněte přihrádku (2). 4. Uchopte disk za hrany (nedotýkejte se povrchů disku) a umístěte jej do středu přihrádky popsanou stranou vzhůru. POZNÁMKA: Pokud přihrádka není zcela přístupná, opatrně disk nakloňte a umístěte jej na vřeteno. 5. Opatrně zatlačte disk (3) na vřeteno přihrádky (disk musí zapadnout na místo). 6. Zavřete přihrádku disku.
Konfigurace AutoPlay 1. Vyberte Start > Tento počítač. 2. Klepněte pravým tlačítkem na zařízení (jako je jednotka CD-ROM) a poté klepněte na Vlastnosti. 3. Klepněte na kartu AutoPlay a poté vyberte jednu z dostupných činností. POZNÁMKA: Vyberte WinDVD pro přehrávání disků DVD. 4. Klepněte na tlačítko OK. POZNÁMKA: Více informací o automatickém přehrávání viz Nápověda a odborná pomoc.
Změna nastavení regionu disku DVD Většina disků DVD, které obsahují soubory podléhající autorským právům, obsahuje také kódy regionů. Kódy regionů slouží k lepší mezinárodní ochraně autorských práv. Disk DVD obsahující kód regionu je možné přehrát pouze v případě, že kód regionu na disku DVD odpovídá nastavení regionu na jednotce DVD. UPOZORNĚNÍ: Nastavení regionu jednotky DVD lze změnit maximálně pětkrát. Nastavení regionu vybrané při páté změně se stane trvalým nastavením regionu na jednotce DVD.
Upozornění na autorská práva Vytváření neautorizovaných kopií materiálu chráněného autorskými právy, včetně počítačových programů, filmů, vysílání a zvukových záznamů, je podle platných zákonů o autorských právech trestným činem. Nepoužívejte počítač pro tyto účely. UPOZORNĚNÍ: Pro zabránění ztrátě informací nebo poškození disku: Před zápisem na disk připojte počítač ke spolehlivému zdroji napájení. Nezapisujte na disk, pokud je počítač napájen z baterie.
Kopírování disků CD nebo DVD 1. Vyberte Start > Všechny programy > Roxio > Creator Business. 2. V pravém podokně klepněte na položku Copy Disc (Kopírovat disk). 3. Do optické jednotky vložte disk, který chcete kopírovat. 4. Klepněte na Kopírovat v pravé dolní části obrazovky. Creator Business přečte zdrojový disk a zkopíruje data do dočasné složky na vašem pevném disku. 5. Při vyzvání vyjměte zdrojový disk z optické jednotky a vložte prázdný disk.
Tvorba neboli „vypalování“ disku CD nebo DVD UPOZORNĚNÍ: Upozornění na autorská práva. Vytváření neautorizovaných kopií materiálu chráněného autorskými právy, včetně počítačových programů, filmů, vysílání a zvukových záznamů, je podle platných zákonů o autorských právech trestným činem. Nepoužívejte počítač pro tyto účely.
Vyjmutí disku CD nebo DVD 1. Stisknutím tlačítka (1) na jednotce uvolněte přihrádku disku a poté jemně táhněte za přihrádku (2), dokud se nezastaví. 2. Vyjměte disk (3) z přihrádky tak, že opatrně zatlačíte na vřeteno a současně zatáhnete za vnější hrany disku (nedotýkejte se povrchu disku). POZNÁMKA: Pokud přihrádka není plně přístupná, disk opatrně nakloňte a vyjměte jej. 3. 12 Zavřete přihrádku disku a vložte disk do ochranného obalu.
4 Použití externích jednotek Výměnné externí jednotky rozšiřují vaše možnosti ukládání informací a přístupu k nim. Jednotku USB lze přidat tak, že ji připojíte k portu USB počítače nebo k doplňkové stolní jednotce (jen vybrané modely).
Použití doplňkových externích zařízení POZNÁMKA: Chcete-li získat další informace o požadovaném softwaru a ovladačích nebo zjistit, který port použít, nahlédněte do pokynů výrobce. Připojení externího zařízení k počítači: UPOZORNĚNÍ: Chcete-li předejít poškození zařízení při připojování napájeného zařízení, ujistěte se, že je zařízení vypnuto a napájecí kabel pro napájení střídavým proudem vytažen ze zásuvky. 1. Připojte zařízení k počítači. 2.
5 Zvýšení výkonu pevného disku Defragmentace disku Při používání počítače dochází k fragmentaci souborů pevného disku. Software Defragmentace disku spojuje fragmentované části souborů a složek pevného disku, a umožňuje tak efektivnější provoz systému. Spuštění defragmentace disku: 1. Vyberte položku Start > Všechny Programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Defragmentace disku. 2.
6 Výměna pevného disku UPOZORNĚNÍ: Zabránění ztráty dat a narušení stability systému: Před vyjmutím pevného disku z jeho pozice nejprve vypněte počítač. Nevyjímejte pevný disk ze zapnutého počítače nebo pokud je v úsporném režimu nebo v režimu spánku. Pokud si nejste jisti, zda je počítač vypnutý, nebo se nachází v režimu spánku, zapněte jej stisknutím tlačítka napájení. Potom počítač vypněte prostřednictvím nabídky operačního systému. Vyjmutí jednotky pevného disku: 16 1. Uložte práci. 2.
10. Zatáhněte výstupek pevného disku (2) doleva a odpojte pevný disk. 11. Zvedněte pevný disk (3) z pozice pevného disku. Instalace pevného disku: 1. Vložte pevný disk do pozice pevného disku (1). 2. Zatáhněte výstupek pevného disku (2) doprava a připojte pevný disk. 3. Utáhněte šroub pevného disku (3). 4. Zarovnejte výstupky (1) na krytu pevného disku s výřezy na počítači. 5. Nasaďte kryt zpátky (2).
6. 18 Utáhněte šroubky krytu pevného disku (3).
7 Řešení potíží Následující části popisují několik běžných problémů a řešení.
Přihrádka optického disku se při vyjímání disku CD nebo DVD neotevře 1. Zasuňte konec svorky na papír (1) do otvoru pro uvolnění na přední straně jednotky. 2. Opatrně zatlačte na symbol kancelářské svorky, dokud nedojde k uvolnění. Potom vytáhněte přihrádku (2). 3. Vyjměte disk (3) z přihrádky tak, že opatrně zatlačíte na vřeteno a současně zatáhnete za vnější hrany disku (nedotýkejte se povrchu disku). POZNÁMKA: Pokud přihrádka není plně přístupná, disk opatrně nakloňte a vyjměte jej. 4.
4. V okně Správce zařízení klepněte na znaménko plus (+) vedle Jednotky disků nebo jednotky DVD/CD-ROM, pokud již není zobrazeno znaménko mínus (-). Vyhledejte v seznamu optickou jednotku. 5. Následující úlohy proveďte klepnutím pravým tlačítkem myši na seznam zařízení: ● Aktualizujte ovladač. ● Odpojte jednotku. ● Odinstalujte zařízení. ● Vyhledejte změny hardwaru. Windows prohledá váš systém a najde instalovaný hardware a instaluje jakékoliv vyžadované ovladače.
Disk se nepřehraje ● Před přehráváním disku CD nebo DVD uložte práci a ukončete všechny programy. ● Před přehráním disku CD nebo DVD se odpojte od Internetu. ● Ujistěte se, že jste disk vložili správně. ● Ujistěte se, že je disk čistý. Pokud je to nutné, vyčistěte disk filtrovanou vodou a tkaninou, která nepouští vlákna. Čistěte od středu disku ke krajům. ● Zkontrolujte, zda není disk poškrábaný.
Disk se automaticky nepřehraje 1. Klepněte na Start > Tento počítač. 2. Klepněte pravým tlačítkem na zařízení (jako je jednotka CD-ROM) a poté klepněte na Vlastnosti. 3. Klepněte na kartu AutoPlay a poté vyberte jednu z dostupných činností. 4. Klepněte na tlačítko OK. Disk CD nebo DVD by se nyní měl automaticky přehrát po vložení do optické jednotky. POZNÁMKA: Více informací o automatickém přehrávání viz Nápověda a odborná pomoc.
Proces vypalování disku nezačne nebo se zastaví před dokončením 24 ● Ujistěte se, že jsou všechny ostatní programy zavřeny. ● Vypněte úsporný režim a režim spánku. ● Ujistěte se, že v jednotce používáte ten správný druh disku. Více informací o typech disků najdete v uživatelské příručce. ● Ujistěte se, že je disk správně vložen. ● Vyberte pomalejší rychlost zapisování a zkuste to znovu.
Ovladač zařízení musí být znovu instalován Získání nejnovějších ovladačů zařízení HP Postupujte podle následujícího pro získání ovladačů zařízení HP. Použití HP Update: 1. Vyberte Start > Všechny programy > HP > HP Update. 2. Na uvítací obrazovce HP klepněte na Nastavení a vyberte čas, kdy by měl nástroj zkontrolovat aktualizace softwaru na webu. 3. Klepněte na Další pro okamžitou kontrolu aktualizací softwaru HP. Použití webové stránky společnosti HP: 1.
Použití nástroje SoftPaq Download Manager HP SoftPaq Download Manager (SDM) je nástroj, který poskytuje rychlý přístup k informacím o SoftPaq pro business počítače HP bez požadavku na číslo SoftPaq. Pomocí tohoto nástroje můžete snadno vyhledat moduly SoftPaq a poté je stáhnout a rozbalit. SoftPaq Download Manager funguje tak, že ze stránky HP FTP přečte a stáhne soubor z veřejné databáze, který obsahuje číslo modelu a informace SoftPaq.
Rejstřík A automatické přehrávání 7 B bezpečnostní zařízení na letištích 2 C CD kopírování 10 přehrávání 6 vyjmutí 12 vypalování 11 D detekce optické jednotky 20 disketová jednotka 13 DVD kopírování 10 přehrávání 6 vyjmutí 12 vypalování 11 změna nastavení regionu 8 E externí jednotka 13 J jednotka CD 3, 13 jednotka DVD 3, 13 jednotky disketové 13 DVD-ROM 4 externí 13 jednotka DVD±RW SuperMulti LightScribe s podporou dvouvrstvých nosičů 4 optické 3, 13 péče 2 pevné 13, 16, 17 Viz též pevný disk, optická