Voor de gebruiker Gebruikersinstructie Gaswarmtepomp Nefit Auris
Voorwoord Geachte klant, deze gebruikersinstructie is van toepassing op gaswarmtepomp: – Nefit Auris 11; – Nefit Auris 24; – Nefit Auris 24C (combi). Het primaire doel van deze gebruikersinstructie is het verschaffen van informatie aan de gebruiker over het gebruik van de Nefit Auris en de daarbij geldende voorschriften. Deze gebruikersinstructie is in het voorpaneel van de schuiflade aan de voorzijde van het toestel gevoegd.
Voorschriften 1 Voorschriften 1.1 Opstellingsruimte Ontvlambare materialen of vloeistoffen mogen niet in de buurt van het toestel worden opgeslagen of gebruikt. De opstellingsruimte van het toestel moet vorstvrij en goed geventileerd zijn. Het toestel mag niet worden geplaatst of gebruikt in een stofrijke of chemisch agressieve omgeving zoals voorkomt bij spuiterijen, kapsalons, mestrijke plaatsen of plaatsen waar trichloorethyleen of halogeenkoolwaterstoffen (b.v.
1 Voorschriften Het is niet toegestaan waterbehandeling toe te passen zoals o.a. pH-verhogende/ verlagende middelen (chemische toevoegmiddelen en/ of inhibitoren), antivries en waterontharding. De gemeten pH-waarde van het cv-water dient tussen de 7 en de 8,5 te liggen. Is dit niet het geval neem dan contact op met de afdeling Service van Nefit B.V. 1.
Voorschriften 1.6 1 Koudemiddel: ammoniak Koudemiddel algemeen Het hart van de gaswarmtepomp staat onder druk en is gevuld met ammoniak (opgelost in water) als koudemiddel. Het middel is werkzaam bij het proces binnen in de gaswarmtepomp. Ammoniak is een in de natuur voorkomende stof, die in kleine hoeveelheden ook in reinigingsmiddelen of gier aanwezig kan zijn. Het hart van de gaswarmtepomp is een gesloten systeem van leidingen.
1 Voorschriften Voer s.v.p. de volgende handelingen uit: 1. Gaskraan sluiten. 2. Geen open vuur. In geval van brand geen halonhoudende brandblusser gebruiken. 3. Ventileer de ruimte door de vensters te openen. 4. Geen elektrische schakelaars bedienen. 5. Verlaat onmiddellijk de ruimte. In het uiterste geval kan een gevaar voor de gezondheid optreden. Installatie zo mogelijk afsluiten. Koudemiddel niet aanraken, inslikken of inademen. 6. Neem contact op met de servicedienst van Nefit B.V.
Voorschriften 1.7 1 Koelmiddel: Nefit Auris bronvloeistof De Nefit Auris is een toestel wat warmte gebruikt uit een externe warmtebron (aardwarmte, warmte uit de lucht). Het broncircuit naar de warmtebron is een apart circuit gevuld met Nefit Auris bronvloeistof (ethyleen glycol 45%). De bronvloeistof niet inslikken of aanraken. Eerste hulp Bij inslikken van de bronvloeistof van het broncircuit de mond grondig uitspoelen en veel water drinken. Raadpleeg direct een arts.
2 Richtlijnen 2 Richtlijnen 2.1 CE-Norm De gaswarmtepomp voldoet aan de Europese norm (CE). Een verklaring van overeenstemming volgens de EG-richtlijn is achterin dit document opgenomen. De conformiteit werd aangetoond. De betreffende documenten en de conformiteitsverklaring zijn bij de fabrikant gedeponeerd.
Richtlijnen 2.2 2 Gaskeurlabels (zie afb. 1 en 2 en tabel 1) De gaswarmtepompen Nefit Auris 11/24/24C dragen een Gaskeurlabel (afb. 1 en afb. 2). Dit is een onafhankelijk prestatielabel, dat door de keuringsinstantie Gastec Certification N.V. wordt toegekend aan die gasverbruikstoestellen die voldoen aan specifieke eisen met betrekking tot een aantal doelmatigheids- , milieutechnische- , en comfortaspecten.
2 Richtlijnen Deze waarde (107 %) mag ook gebruikt worden bij een EPN-berekening. HRww-label HRww = Hoog Rendement Warm Water De toestellen zijn gekeurd conform CW2003. De gaswarmtepomp Nefit Auris 24C en combinaties van de gaswarmtepompen Nefit Auris 11/24 met een indirect gestookte cv-boiler van Nefit beschikken over het HRww-label. Het HRww-label geeft aan dat het toestel op een zuinige en efficiënte wijze warm water produceert, dus zonder verspilling van energie en water.
Richtlijnen Praktijkwaarden 1) CW tapdebiet [l/min] Badvulling [l/min] Effectieve toestelwachttijd [s] Tapwaterzijdig drukverschil [kPa] Nefit Auris 24C 3 6 10 6 10 4 30 Nefit Auris 11 + 120 l. boiler (30 kW) 6 14 24 7.5 23 <1 21 Nefit Auris 24 + 120 l. boiler 6 14 24 7.
2 Richtlijnen CW-label CW = Comfort Warm Water De gaswarmtepomp Nefit Auris 24C en combinaties van de gaswarmtepompen Nefit Auris 11/24 met een indirect gestookte cv-boiler van Nefit dragen een CW-label. Dit is een prestatielabel dat aangeeft dat het toestel bij de bereiding van warm water voldoet aan bepaalde toepassingsklassen voor Comfort Warm Water.
Richtlijnen SV-label SV = Schonere Verbranding De gaswarmtepompen Nefit Auris 11/24/24C beschikken over een geavanceerde brander. De NOX-uitstoot is hierdoor zo laag mogelijk en daardoor voldoet het toestel aan het gaskeurlabel Schonere Verbranding. NZ-label NZ = Naverwarming Zonneboiler Bij een zonne-energiesysteem zorgt de zon deels voor opwarmen van het water. Wanneer de zon niet (fel) genoeg schijnt, dient het sanitaire water naverwarmd te worden.
3 Inbedrijfname 3 Inbedrijfname 3.1 Gereedmaken voor bedrijf 3.1.1 LET OP! LET OP! Alvorens de gaswarmtepomp in bedrijf te nemen moet het broncircuit aangesloten en gevuld zijn. Alvorens de gaswarmtepomp in bedrijf te nemen moet het broncircuit aangesloten en gevuld zijn. Bediening Nefit Auris De basiscontroller BC10 maakt de fundamentele bediening van de cv-installatie mogelijk.
Inbedrijfname – – statusindicatie; instellingen voor servicedoeleinden. 1 Op de BC 10 bevinden zich de volgende bedieningselementen: Met de draaiknop voor de gewenste tapwatertemperatuur kunt u de gewenst opslagtemperatuur van de tapwatervoorziening instellen. De volgende instellingen zijn mogelijk: Voor het snel opwarmen van de tapwatervoorziening 30-60 Gewenste bewaar- en uitstroomtemperatuur van de tapwatervoorziening Ext.
3 Inbedrijfname AANWIJZING! Om conform de CW-classificatie te kunnen presteren is het noodzakelijk om de tapwatertemperatuur op 60 °C te stellen. LET OP! Indien op de Nefit Auris een warmwatercirculatieleiding of een zonneboiler is aangesloten, dan moet de tapwatertemperatuur op 60 °C ingesteld zijn. Pos. 2: Resetknop Als er door een storing in de gaswarmtepomp op de display een storingscode wordt getoond, is het mogelijk door middel van de knop "Reset " het toestel te resetten.
Inbedrijfname 3 Pos. 3: Serviceknop Door op de knop "Service " te drukken wordt de laatste storingscode op het display getoond. Pos. 4: Netschakelaar Met de knop "Netschakelaar " kunt u de netvoeding van de gaswarmtepomp in- en uitschakelen. Pos. 5: LED "Brander aan" Het lampje gaat branden zodra de brander van de gaswarmtepomp en/of ketel brandt. Pos. 6: LED "Tapwaterbedrijf" Het lampje gaat branden zodra het toestel in bedrijf is voor de tapwatervoorziening. Pos.
3 Inbedrijfname Pos. 8: Display statusweergave Het statusdisplay geeft de actuele aanvoertemperatuur van de gaswarmtepomp aan. In het geval dat het toestel een storing heeft wordt dit direct gemeld door middel van een storingscode op het statusdisplay. De betekenis van deze storingscodes kunt u terug vinden in hoofdstuk 5 van dit document. Pos. 9: Instelknop cv-watertemperatuur Met de draaiknop "maximale aanvoertemperatuur" kunt u de aanvoertemperatuur van de gaswarmtepomp begrenzen.
Inbedrijfname 3.1.2 3 Bijvullen en ontluchten van de cv-installatie De Nefit Auris is uitgevoerd met een automatische ontluchter die dient voor ontluchting van het toestel. LET OP! Het toestel komt pas in bedrijf, als de installatiedruk meer dan 0,5 bar is. afb. 4 Bedieningspaneel openen 5 z Steek de stekker van de gaswarmtepomp in de wandcontactdoos. z Open het klepje aan de voorzijde van de gaswarmtepomp door op het symbool aan de bovenzijde van het klepje te drukken (afb. 4).
3 Inbedrijfname z Druk de serviceknop (afb. 5, pos. 2) in totdat in het display Px.x, bijvoorbeeld P1.0 verschijnt. z Zet de instelknoppen, cv- en warmwater op stand "0" (afb. 5, pos. 3 en 5) z Serviceknop aantal keren indrukken tot de drukweergave (bijv: P1.1 - zie afb. 5, pos. 2) wordt weergegeven. z Sluit een slang aan op de watertapkraan en laat deze vol lopen met water, zodanig dat er geen lucht meer in de slang zit.
Inbedrijfname z Vul de installatie tot de druk circa 1,5 bar bedraagt en sluit dan de vulkraan (afb. 6). z Open en sluit alle ontluchtingskraantjes in de installatie van beneden naar boven, zodat alle lucht in de cv-installatie kan ontsnappen. z Verwijder de rubberen afdekkap aan de bovenzijde van de gaswarmtepomp (afb. 7). z Draai de cv-zijdige handontluchter van de warmtepomp met de meegeleverde ontluchtingssleutel (afb. 8) los. z Ontlucht de gaswarmtepomp via de handontluchter.
3 Inbedrijfname z Ontlucht de cv-installatie aan de radiatoren, begin daarbij in de onderste etages en werk naar boven toe. z Controleer de druk op het display als alle lucht uit de installatie is verwijderd. Indien de druk lager is dan 1,0 bar, dient het toestel weer bijgevuld te worden zoals boven staat omschreven. z Sluit de waterkraan. z Sluit de vulkraan. z Koppel de slang af.
Inbedrijfname 3 Wanneer het toestel ongeveer een week in bedrijf is geweest en het display een druk lager dan 1,0 bar weergeeft moet de installatie bijgevuld worden. Het dalen van de druk in een cv-installatie wordt veroorzaakt door het ontsnappen van luchtbellen via koppelingen en (automatische) ontluchters. Ook zuurstof dat opgelost is in het verse cv-water, zal naar verloop van tijd uit het cv-water trekken en ervoor zorgen dat de druk in de cv-installatie daalt.
4 4 Ingebruikname Ingebruikname z Steek de stekker van de gaswarmtepomp in de wandcontactdoos. z Open het klepje aan de voorzijde van de gaswarmtepomp door op het symbool aan de bovenzijde van het klepje te drukken (afb. 4). z Zet de aan-/uitschakelaar (afb. 9, pos. 1) in stand "1". z Controleer de waterdruk (zie par. 3.1.2). Indien de druk lager is dan 1,0 bar dient er water bijgevuld te worden en de installatie ontlucht te worden. De maximale waterdruk bedraagt 2,0 bar.
Ingebruikname z Stel de max. cv-watertemperatuur in met behulp van de regelknop (afb. 9, pos. 4) en aan de hand van tabel 2 in. z Stel de tapwatertemperatuur in de externe boiler bij de Nefit Auris in met behulp van de regelknop (afb. 9, pos. 5) en aan de hand van tabel 3. z z Open de gaskraan door de knop van de gaskraan zodanig te verdraaien dat deze evenwijdig staat ten opzichte van de gasleiding (afb. 9, pos. 3) Stel de kamertemperatuur met behulp van de kamerthermostaat op hoogste waarde in.
4 Ingebruikname z Druk de resetknop (afb. 9, pos. 2) in. z Indien de brander na meermaals resetten niet ontsteekt, raadpleeg dan een erkend installateur. z z ECO Voor het snel opwarmen van de tapwatervoorziening 30-60 Gewenste bewaar- en uitstroomtemperatuur van de tapwatervoorziening Ext. De gewenste bewaartemperatuur wordt geprogrammeerd in de Nefit modulerende kamerthermostaat ModuLine 30 Sluit het klepje aan de voorzijde van het de gaswarmtepomp.
Diagnose 5 5 Diagnose Indien er sprake is van een storing, zal op het display van de BC10 de code "AY0" verschijnen. Door op de servicetoets te drukken, is het mogelijk om te zien in welk gedeelte van het toestel de storing is opgetreden. Indien in het display op de derde positie een "0" verschijnt, dan is er sprake van een storing in de Nefit Auris algemeen. Indien in het display op de derde positie een "1" verschijnt, dan is er sprake van een storing in het warmtepompgedeelte.
5 Diagnose Displaycode 1 Displaycode 2 Displaycode 3 Betekenis van de code Reset nodig? A 0. 208 Toestel in bedrijf op testschakelaar nee A 1. 208 Warmtepomp in bedrijf op testschakelaar nee A 2.
Diagnose Displaycode 1 Displaycode 2 Displaycode 3 Betekenis van de code 5 Reset nodig? 0A2 202 Ketel staat in antipendelprogramma nee 0C 2 283 Brander wordt gestart nee 0E 265 Toestel staat standby, cv-warmtevraag, maar te veel energie geleverd nee 0 H0 203 Toestel staat stand-by, er is geen warmtevraag nee 0H 1 203 Warmtepomp staat stand-by, er is geen warmtevraag nee 0 H2 203 Ketel staat stand-by, er is geen warmtevraag nee 0L 1 284 Warmtepomp (gasblokken) is in ontsteekfa
5 Diagnose Displaycode 1 Displaycode 2 Displaycode 3 Betekenis van de code Reset nodig? 0L2 284 Ketel (gasblokken) is in ontsteekfase. First Safety Time nee 0U 1 27 0 Warmtepomp is in ventilatiefase (Power-up fase) nee 0U2 27 0 Ketel is in ventilatiefase (Power-up fase) nee 0Y 0 204 Toestel wacht. Temperatuur hoger dan ingesteld nee 0Y 1 204 Warmtepomp wacht. Temperatuur hoger dan ingesteld nee 0Y 2 204 Ketel wacht.
Notities Displaycode 1 Displaycode 2 Displaycode 3 Betekenis van de code Reset nodig? 5 H2 268 Component Test Mode ketel nee 8Y0 23 2 Extern schakelcontact is geactiveerd nee nee AY 0 2E 207 Systeem waterdruk te laag AY 0 7C0 23 1 Netspanning werd na een storingsmelding onderbroken (toestel) ja AY 0 7C 1 23 1 Netspanning werd na een storingsmelding onderbroken (warmtepomp) ja AY 0 7C2 23 1 Netspanning werd na een storingsmelding onderbroken (ketel) ja 31
716.330A - 4200 - 03/2005 Nefit B.V., Postbus 3, 7400 AA Deventer. Consumenten Infolijn: 0570 - 67 85 00. Fax: 0570 - 67 85 86. Internet: http://www.nefit.nl E-mail: techdoc@nefit.