Informatie over copyright en handelsmerken Dit document en alle zich daarin bevindende inhoud zijn onderworpen aan en beschermd door internationaal auteursrecht en andere intellectuele-eigendomsrechten, en zijn eigendom van Nero AG en haar dochterondernemingen, filialen of licentieverleners. Alle rechten voorbehouden. Niets uit dit document mag worden verveelvoudigd, overgedragen of overgezet zonder de uitdrukkelijke schriftelijke toestemming van Nero AG.
AMD Athlon, AMD Opteron, AMD Sempron, AMD Turion, ATI Catalyst, ATI Radeon, ATI, Remote Wonder en TV Wonder zijn handelsmerken of geregistreerde handelsmerken van Advanced Micro Devices, Inc. Linux is een geregistreerd handelsmerk van Linus Torvalds. CompactFlash is een geregistreerd handelsmerk van SanDisk Corporation. UPnP is een geregistreerd handelsmerk van UPnP Implementers Corporation. Ask en Ask.com zijn geregistreerde handelsmerken van IAC Search & Media.
Inhoudsopgave Inhoudsopgave 1 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 Begin meteen goed! Informatie over de handleiding Informatie over Nero Express Versies van Nero Express Werken met het programma Het programma starten Systeemvereisten 2 2.1 Startvenster Vensterdeel met extra opties (startvenster) 10 11 3 Compilatievenster 13 4 4.1 4.2 4.3 Dataschijf Gegevensschijf samenstellen Een SecurDisc-schijf compileren Datatracks opslaan 16 16 17 21 5 5.1 5.1.1 5.1.1.
Inhoudsopgave 8.1 8.2 Een LightScribe-label afdrukken Venster Afdrukeigenschappen LightScribe. 46 48 9 9.1 9.2 Labelflash Het venster Label branden Labelflash-labels en DiscT@2 afdrukken 50 50 52 10 10.1 10.2 10.3 10.4 10.4.1 Compilatie branden Recorderinstellingen Brandproces Een imagebestand maken Brandinstellingen Het vensterdeel met extra opties (brandinstellingen) 54 54 55 55 56 58 11 11.1 11.1.1 11.1.2 11.2 11.3 11.
Begin meteen goed! 1 Begin meteen goed! 1.1 Informatie over de handleiding Deze handleiding is bedoeld voor ieder die Nero Express wil leren gebruiken. De handleiding heeft een procesgewijze opbouw en zet stapsgewijs uiteen hoe een bepaald doel kan worden bereikt. In deze documentatie gelden de volgende conventies: Geeft waarschuwingen, voorwaarden of instructies aan waaraan u zich moet houden. Geeft aanvullende informatie of advies aan. 1.
Begin meteen goed! metagegevens, zoals de titel, het genre en de tracktitel worden geopend door de Gracenote Media Database en worden gekoppeld aan de tracks. Hierdoor krijgt u na het coderingsproces audiobestanden met een nauwkeurige en volledige naam. Muziekherkenningstechnologie en verwante gegevens worden verschaft door Gracenote®. Gracenote is de industrienorm op het gebied van muziekherkenningstechnologie en verwante levering van inhoud. Ga voor meer informatie naar www.gracenote.com. 1.
Begin meteen goed! U kunt de plug-in verkrijgen op www.nero.com. De plug-in is al opgenomen in de volledige versie van Nero Express in Nero 2015 of Nero 2015 Platinum. Daarnaast zijn de coderings- en decoderingsindelingen in Nero Express Essentials beperkt. De mp3PRO-plug-in is inbegrepen als een demoversie. mp3PRO-plugin U zult de mp3PRO-plug-in nodig hebben voor een onbeperkte codering/decodering van mp3 en mp3PRO De plug-in kan aan Nero 2015 worden toegevoegd. U kunt de plug-in downloaden van www.nero.
Begin meteen goed! toegang tot toepassingen van Nero, informatie over de belangrijkste gebruiksscenario’s en koppelingen naar zelfstudieprogramma’s en andere interessante sites van Nero. In Windows 8 kunt u Nero Express starten via: de Nero 2015-tegel (startscherm van Windows 8) of het Nero 2015bureaubladpictogram 1.
Startvenster 2 Startvenster Het hoofdvenster in Nero Express is het startpunt voor alle acties. Klik hier op de relevante menupictogrammen om naar het gewenste scherm te gaan waar u uw project kunt compileren en bewerken. De selectie is opgesplitst in twee gebieden: er zijn verschillende indelingen of opties beschikbaar voor de enkelvoudige compilatiemethodes. Klik op de knop in de linkermarge van het venster om een gebied met extra opties en functies weer te geven.
Startvenster Alleen beschikbaar in de volledige versie van Nero Express in Nero 2015. De actuele schijfformaten die beschikbaar zijn en de actuele schijftypen (bv. DVD) waarnaar kan worden geschreven, zijn afhankelijk van de geselecteerde recorder. Zie ook: Een schijfimage of een opgeslagen project laden →45 LightScribe →46 Dataschijf →16 Muziek →23 Video →40 2.
Startvenster Datatrack opslaan Hiermee opent u het venster Track selecteren waarin u de track van een gegevensschijf als imagebestand kunt opslaan. Schijf wissen Hiermee opent u het venster Herbeschrijfbare schijf wissen om gegevens van een herbeschrijfbare schijf te wissen. Schijfinfo Hiermee opent u het venster Schijfinfo om informatie over de geplaatste schijf weer te geven. Naast de sessies en tracks worden de totale capaciteit en de beschikbare capaciteit weergegeven.
Compilatievenster 3 Compilatievenster Als u de gewenste compilatiemethode in het startvenster selecteert, krijgt u toegang tot de compilatievensters van Nero Express. In de compilatievensters kunt u gegevens aan uw projecten toevoegen en de mappenstructuur van de schijf geheel naar wens aanpassen. De capaciteitsbalk onder aan het venster geeft de hoeveelheid ruimte op de schijf aan die momenteel wordt gebruikt. Alle compilatievensters zijn op dezelfde manier opgebouwd.
Compilatievenster De volgende extra instelopties zijn beschikbaar voor de audio-cd-compilatie: Knop Eigenschappen Hiermee opent u het venster Eigenschappen Audio Track voor audio-cd´s. Hiermee schakelt u het filter in dat het volume van de audiobestanden die u wilt branden op elkaar afstemt. Dit filter is Alle audiobestanden vooral aan te raden als u bestanden van verschillende bronnen normaliseren gebruikt.
Compilatievenster 1024 KB * 1024 KB = 1 MB 1024 KB * 1024 KB * 1024 KB = 1 GB Een DVD kan 4.700.000.000 bytes bevatten: 4.700.000.000 bytes = 4.589.843 KB = 4,482 MB = 4,377 GB De capaciteitsbalk in Nero Express geeft altijd het correcte aantal bytes in MB of GB weer.
Dataschijf 4 Dataschijf 4.1 Gegevensschijf samenstellen Met Nero Express kunt u diverse soorten bestanden en mappen verzamelen en branden. Als er een blu-rayrecorder op uw computer is geïnstalleerd, kunt u zowel gegevens-cd´s, gegevens-dvd´s als blu-raygegevensschijven branden. Als u een cd-recorder gebruikt, kunt u alleen gegevens-cd´s branden. De procedure is voor alle methoden voor gegevenscompilatie identiek.
Dataschijf knop Toevoegen. 6. Herhaal bovenstaande stappen voor alle bestanden die u wilt toevoegen. 7. Klik op de knop Sluiten. De bestanden worden aan de compilatie toegevoegd en in het compilatievenster weergegeven. 8. Klik op de knop Volgende. U hebt een gegevensschijf samengesteld en kunt die nu gaan branden. Zie ook: Compilatievenster →13 4.2 Een SecurDisc-schijf compileren SecurDisc is een technologie voor het maken van schijven met speciale beveiligingseigenschappen.
Dataschijf SecurDisc-dvd-compilatie 3. Als u bestanden wilt toevoegen met uw browser: 1. Klik op de knop Bestand > toevoegen. Het venster Bestanden en mappen toevoegen wordt geopend. 4. Als u Nero MediaBrowser wilt gebruiken voor het toevoegen van mediabestanden: 1. Klik op de driehoek naast de knop Toevoegen en kies Toevoegen > Bestand vanaf Nero MediaBrowser. Nero MediaBrowser wordt geopend. 5. Selecteer de bestanden die u aan de compilatie wilt toevoegen en klik vervolgens op de knop Toevoegen.
Dataschijf 2. Voer in het invoervak Wachtwoord het vereiste wachtwoord in en klik vervolgens op OK. Het symbool van een slot geeft aan dat alle gegevens zijn beveiligd. Wanneer dit van toepassing is, biedt een wizard suggesties in een extra dialoogvenster Tips wanneer het wachtwoord wordt ingevoerd en geselecteerd. De wizard schat het beveiligingsniveau, d.w.z. de kwaliteit van het wachtwoord, tijdens de invoer. 9. Als u de schijf wilt ondertekenen met een digitale handtekening: 1.
Dataschijf 2. Als u al een digitale sleutel hebt gemaakt, klikt u op de knop Bladeren en selecteert u de sleutel. 3. Als u een digitale sleutel wilt maken, klikt u op de knop Start. Het venster SecurDisc - Digitale sleutel maken wordt geopend. 4. Lees de instructies en klik op de knop Volgende. Het venster voor het maken van de SecurDisc-sleutel wordt geopend. 5. Verplaats de muis naar een willekeurige positie totdat de sleutel gemaakt is.
Dataschijf U kunt de relevante openbare sleutel doorgeven aan geadresseerden zodat deze de handtekening kunnen verifiëren. 10. U kunt als volgt de brandsnelheid verhogen door gegevensredundantie te beperken of te configureren: 1. Schakel in het vensterdeel met extra optie het selectievakje Gegevensredundantie in. De optievelden worden ingeschakeld. 2. Selecteer het gewenste betrouwbaarheidsniveau.
Dataschijf Track selecteren 3. Selecteer de eerste datatrack. 4. Klik op de knop Track opslaan. Het venster Opslaan als wordt geopend. 5. Selecteer een bestandsnaam en een opslaglocatie. 6. Selecteer de gewenste uitvoerindeling (ISO of NRG) voor het imagebestand in het vervolgkeuzemenu Opslaan als. 7. Klik op de knop Start. Het venster Voortgang verschijnt, waarin tijdens het opslaan de voortgang wordt weergegeven. Zodra het bestand is opgeslagen, wordt het venster automatisch gesloten.
Muziek 5 Muziek 5.1 Audio-cd's maken Sommige van de hier vermelde functies zijn beperkt of niet beschikbaar in de Essentials-versie. U kunt uw Essentials-versie op elk ogenblik upgraden op www.nero.com om de volledige versie met alle functies te krijgen. Met Nero Express kunt u een audio-cd maken met muziekbestanden. U kunt de cd in alle normale cd-spelers afspelen.
Muziek Het compilatiescherm Mijn audio-cd 3. Als u bestanden wilt toevoegen met uw browser: 1. Klik op de knop Bestand > toevoegen. Het venster Bestanden en mappen toevoegen wordt geopend. 4. Als u Nero MediaBrowser wilt gebruiken voor het toevoegen van audiobestanden: 1. Klik op de driehoek naast de knop Toevoegen en kies Toevoegen > Bestand vanaf Nero MediaBrowser. Nero MediaBrowser wordt geopend met het tabblad Muziek geactiveerd. 5.
Muziek 8. Pas de eigenschappen van de audiobestanden naar wens aan. 9. Klik op de knop Volgende. U hebt een audio-cd samengesteld en kunt de compilatie nu gaan branden. Zie ook: Compilatievenster →13 Audio-cd's kopiëren naar harde schijf →35 5.1.1 Eigenschappen van het audiobestand aanpassen U kunt de eigenschappen van het audiobestand weergeven en/of wijzigen op de tabbladen Trackeigenschappen, Indices, Begrenzingen, Splitsen en Filters van het venster Eigenschappen audio-track.
Muziek Eigenschappen audio-track In het gebied Eigenschappen kunt u de volgende gegevens invoeren: Invoerveld Titel (cd-tekst) Invoerveld Artiest (cd-tekst) Invoerveld Pauze Invoerveld International Standard Recording Code (ISRC) Selectievakje Beveiliging Hier kunt u een titel opgeven die als cd-tekst wordt opgeslagen. De titel die u hier invoert, wordt weergegeven door cd-spelers die cdtekst ondersteunen. Er kunnen alleen Latijnse tekens worden weergegeven als cd-tekst.
Muziek Selectievakje Crossfaden met vorige track Hier geeft u een crossfade op tussen dit audiobestand en het vorige. U kunt de lengte van de crossfade opgeven in seconden of in sectoren. 5.1.1.2 Het tabblad Indices, Begrenzingen, Splitsen Op het tabblad Indices, Begrenzingen, Splitsen kunt u indices instellen en verwijderen en audiobestanden in twee of meer kortere audiobestanden splitsen. Het tabblad bestaat uit de gebieden Oscilloscoop en Posities.
Muziek Knop Splitsen Knop Hiermee splitst u het audiobestand op de aangegeven positie. Hiermee speelt u het audiobestand af vanaf de gemarkeerde positie. Afspelen Knop Tijdens het afspelen wordt de knop Stop weergegeven. Hiermee stopt u het afspelen van het audiobestand. Stoppen met afspelen Als u het afspelen stopt, wordt de knop Afspelen opnieuw weergegeven. Knop Splitsen bij indexposities Knop Inzoomen Knop Uitzoomen Hiermee splitst u het audiobestand op de ingestelde indexposities.
Muziek Het venster Eigenschappen audio-track, tabblad Filters De volgende configuratieopties zijn beschikbaar in het venster Eigenschappen audio-track: Selectievakje Normaliseren Selectievakje Tikken verwijderen Selectievakje Ruisvermindering Selectievakje Infaden Selectievakje Uitfaden Selectievakje Stereo wordt wijder Met dit filter stelt u het volume van een audiobestand in op een vooraf gedefinieerde waarde.
Muziek Selectievakje Karaoke Selectievakje Echo Selectievakje Equalizer Met dit filter worden de vocalen uit een audiobestand verwijderd. Dit gebeurt door het uitfaden op de delen van een nummer die in beide stereokanalen identiek zijn. Met deze filter voegt u een echo-effect aan het audiobestand toe. Er wordt een equalizer geopend waarmee u van verschillende frequentiebereiken het volume, de lage tonen en de toonhoogte kunt wijzigen. Knop Speelt het audiobestand af en past de geactiveerde filters toe.
Muziek De identificatie is zowel mogelijk voor afzonderlijke audiobestanden als voor volledige originele audio-cd’s. Als de metagegevens van de audio-cd nog niet in de database zijn opgenomen, kunt u ze invoeren en beschikbaar maken. Deze metagegevens worden naar Gracenote verzonden en aan de database toegevoegd. Met Gracenote kunt u audiobestanden uit elk type audiocompilatie identificeren. Dit is vooral handig wanneer audiobestanden geen of maar gedeeltelijk een naam hebben.
Muziek Het compilatiescherm wordt geopend. 2. Voeg audiobestanden van de harde schijf toe aan de muziekcompilatie. 3. Selecteer een of meer audiobestanden in de compilatie. 4. Klik met de rechtermuisknop om het contextmenu te openen. 5. Selecteer de optie Metagegevens ophalen. De audiobestanden worden geanalyseerd en de vereiste informatie wordt naar Gracenote verzonden. Hiermee wordt het venster Metagegevens bewerken geopend.
Muziek 5.4 Audio-cd rippen Met Nero Express kunt u audiobestanden van een audio-cd op de vaste schijf opslaan. Bij dit proces worden de bestanden gecodeerd, dat wil zeggen dat de bestanden worden geconverteerd naar een indeling die de computer kan lezen. Meestal worden de audiobestanden ook gecomprimeerd. Nero Express krijgt metagegevens zoals titel, artiest en naam van het nummer uit verschillende bronnen. U kunt exact controleren welke metagegevens er precies naar de audiobestanden worden geschreven.
Muziek 2. Plaats een audio-cd in het station. De schijf wordt geanalyseerd. Indien er metagegevens beschikbaar zijn bij Gracenote en/of in de cd-tekst of de lokale database, wordt die informatie weergegeven. Venster Audiotracks opslaan naar harde schijf 3. Selecteer de informatie van de metagegevens voor uw audio-cd in het vervolgmenu Cd. 4. Selecteer de tracks die u op de vaste schijf wilt opslaan. 5. Klik op het tabblad Uitvoer. Het tabblad Uitvoer wordt geopend. 6.
Muziek 5.4.1 Audio-cd's kopiëren naar harde schijf Geef de instellingen voor de audiobestanden die op de harde schijf moeten worden opgeslagen, op in het venster Audiotracks opslaan op harde schijf. Open het venster in het vensterdeel met de extra opties van het startvenster door op Tracks opslaan te klikken.
Muziek 5.4.1.1 Tabblad Bron Op het tabblad Bron worden de audiobestanden op de audio-cd weergegeven. De functies van de besturingsknoppen komen overeen met de knoppen die u al kent van cd-spelers. Audiotracks opslaan naar harde schijf - Bron De volgende opties zijn beschikbaar: Vervolgkeuzelijst Bronstation Hiermee kunt u het station selecteren waarin de audio-cd is geplaatst.
Muziek Knop Vernieuwen Hiermee verkrijgt u opnieuw alle beschikbare informatie. Nero Burning ROM verzendt een nieuwe aanvraag naar de Gracenote Media Database en vult de metagegevens van de audio-cd in, zoals de artiest, de titelnaam en het genre, als er een overeenkomstige vermelding in de database aanwezig is. Wanneer er informatie in de cd-tekst en uw lokale database beschikbaar is, wordt die ook opgenomen.
Muziek Audio-cd’s kopiëren naar vaste schijf - Uitvoer De volgende opties zijn beschikbaar: Het venster Invoer Uitvoermap Knop Bladeren Hiermee selecteert u de opslaglocatie voor het uitvoerbestand. Hiermee opent u een browservenster waarin u een opslaglocatie kunt selecteren.
Muziek Vervolgkeuzelijst Bestandsindeling Hiermee selecteert u de uitvoerindeling voor het geselecteerde audiobestand. De geselecteerde bestandsindeling is beschikbaar als het eerste gegeven wanneer de lijst wordt opgeroepen. U hebt de keuze uit Nero AAC Audio, MP3 Audio, WAVE, AIFF, FLAC en Ogg Vorbis. Vervolgkeuzelijst Kwaliteit Hiermee selecteert u de bitsnelheid voor het geselecteerde audiobestand. Als de bitsnelheid laag is, worden minder gegevens overgebracht.
Video 6 Video 6.1 DVD-video's samenstellen Met Nero Express kunt u dvd's branden die bestaan uit voorgemasterde dvd-videobestanden vanop uw harde schijf. U kunt de dvd's vervolgens op nagenoeg alle dvd-spelers afspelen. U kunt een dvd branden met Nero Express als de dvd-video-titel, dat wil zeggen een volledige dvd-mapstructuur, al beschikbaar is. Het is in Nero Express niet mogelijk om videobestanden te converteren naar dvdvideo, een AVCHD-video of een BDMV-video.
Video Het compilatievenster Dvd-videobestanden Als de geselecteerde dvd-videobestanden groter zijn dan 4483 MB en als u een dual-layer-dvd-brander hebt geïnstalleerd (DVD DL), kunt u de optie DVD9 (8152MB)in de vervolgkeuzelijst selecteren. 6. Klik op de knop Volgende. U hebt een dvd-video samengesteld en kunt de compilatie nu gaan branden. Zie ook: Compilatievenster →13 6.
Video Ga als volgt te werk als u een BDMW-videoschijf wilt maken: 1. Klik op het menupictogram Video's in het startscherm van Nero Express. Klik op de optie Dvd-videobestanden. 2. Klik op de optie BDMV-bestanden. Het compilatievenster BDMV-bestanden wordt weergegeven. Compilatievenster BDMV-bestanden 3. Klik op de knop Toevoegen. Het venster Bestanden en mappen toevoegen wordt geopend. 4. Selecteer de BD-videobestanden die u aan de compilatie wilt toevoegen en klik op de knop Toevoegen.
Video beschikbaar zijn) Ook de mappen \BDMV\META, \BDMV\JAR en \CERTIFICATE moeten beschikbaar zijn, maar ze blijven leeg. Als de map \BDMV\BACKUP beschikbaar is, bevat deze een kopie van de bestanden index.bdmv, MovieObjects.bdmv en de mappen PLAYLIST, CLIPINF en BDJO. 6. Klik op de knop Volgende. U hebt een BD-video samengesteld en kunt de compilatie nu gaan branden. 6.
Video Het venster AVCHD (TM)-bestanden compileren 3. Klik op de knop Toevoegen. Het venster Bestanden en mappen toevoegen wordt geopend. 4. Selecteer de AVCHD-videobestanden die u aan de compilatie wilt toevoegen en klik op de knop Toevoegen. 5. Klik op de knop Sluiten. De AVCHD-videobestanden worden aan de compilatie toegevoegd en in het compilatievenster weergegeven. 6. Klik op de knop Volgende. U hebt een AVCHD-videoschijf samengesteld en kunt de compilatie nu gaan branden.
Een schijfimage of een opgeslagen project laden 7 Een schijfimage of een opgeslagen project laden Nero Express wordt gebruikt om een schijf te branden van een schijfimage of een compilatie die u eerder hebt opgeslagen op de vaste schijf. Ga als volgt te werk als u een imagebestand of een opgeslagen project wilt openen om te branden: 1. Klik in het startvenster van Nero Express op het menupictogram Image, project, kopie. De opties voor kopieën en disc-imagebestanden. 2.
LightScribe 8 LightScribe Met Nero Express en een LightScribe-recorder kunt u labels maken en laden en die vervolgens op de labelzijde van een cd/dvd in de LightScribe-recorder branden. Deze functie is in het startvenster beschikbaar via de optie LightScribe-label afdrukken of kan deel uitmaken van het brandproces. Deze functie is alleen beschikbaar in de volledige versie van Nero Express die is opgenomen in Nero 2015. U kunt uw versie op elk ogenblik upgraden op www.nero.
LightScribe Startvenster LightScribe-label 3. Klik op het menupictogram LightScribe-label afdrukken. De optie LightScribe-label afdrukken wordt weergegeven. 4. Selecteer de optie LightScribe-label afdrukken. Het scherm Schijflabel wordt weergegeven. Het scherm Schijflabel 5. Maak het label naar wens op.
LightScribe Het venster Schijflabel kunt u op dezelfde manier gebruiken als Nero Cover Designer. In feite bestaat er geen verschil tussen het maken van een label dat u op papier afdrukt en een label dat u op een schijf afdrukt. Raadpleeg de handleiding van Nero CoverDesigner voor uitgebreide instructies voor het maken van professionele labels en hoesjes. 6. Klik op de knop Volgende. Het venster Afdrukeigenschappen LightScribe wordt weergegeven. 7.
LightScribe Venster Afdrukeigenschappen LightScribe De volgende opties zijn beschikbaar. Vak Hier kunt u de gewenste afdrukkwaliteit instellen. Afdrukcontrast Invoerveld Aantal kopieën Vervolgkeuzelijst Station Standaard is de optie Normaal geselecteerd. Hier geeft u het gewenste aantal kopieën op. Hier kunt u de gewenste recorder opgeven. Deze optie is alleen beschikbaar als u meerdere LightScribe-recorders hebt geïnstalleerd.
Labelflash 9 Labelflash Als u een Labelflash-recorder hebt aangesloten, kunt u een label afdrukken op de labelzijde en/of gegevenszijde van een Labelflash-dvd. Een Labelflash-dvd bevat tussen de onderste en bovenste laag een speciale laag die met de laser in de brander wordt verhit; hierdoor kunnen afbeeldingen en tekst op de dvd worden afgedrukt. Deze functie is alleen beschikbaar in de volledige versie van Nero Express die is opgenomen in Nero 2015. U kunt uw versie op elk ogenblik upgraden op www.nero.
Labelflash Het venster Label branden De volgende configuratieopties zijn beschikbaar in het venster Label branden: Invoerveld Binnenste straal Invoerveld Breedte Hier kunt u de afstand tussen het label en de binnenrand opgeven. Hier kunt u de breedte van het afdrukgebied opgeven. Hiermee opent u het venster Afdrukeigenschappen Labelflash.
Labelflash Knop Branden Knop Annuleren Het brandproces starten. Hiermee annuleert u de procedure en sluit u het venster. Als u een DiscT@2 maakt, wordt in Nero Express standaard alleen het beschikbare afdrukgebied voor het label weergegeven, dat wil zeggen het gebied op de gegevenszijde van de dvd dat niet voor gegevens wordt gebruikt. U kunt het afdrukgebied niet groter maken. 9.
Labelflash Het venster Afdrukeigenschappen Labelflash wordt geopend. 2. Als u de afdrukkwaliteit wilt wijzigen, selecteert u de gewenste kwaliteit in de vervolgkeuzelijst Profiel afdrukkwaliteit. 3. Als u de vermelding Door gebruiker bepaald selecteert in het vervolgkeuzemenu Profiel afdrukkwaliteit, kunt u het contrast en de rotatiesnelheid wijzigen. 4. Klik op de knop OK. Het venster Afdrukeigenschappen Labelflash wordt gesloten en de wijzigingen worden geaccepteerd.
Compilatie branden 10 Compilatie branden 10.1 Recorderinstellingen Als er meerdere recorders zijn geïnstalleerd, kunt u uit het vervolgkeuzemenu Recorder de recorder selecteren die u voor het branden wilt gebruiken. Vlak voordat het branden begint, kunt u desgewenst in het venster Definitieve brandinstellingen een andere recorder selecteren.
Compilatie branden 10.2 Brandproces Ga als volgt te werk om een van de beschikbare recorders te selecteren, om de brandinstellingen voor uw project op te geven en om het branden te starten: 1. Een project van uw keuze compileren. 2. Klik op de knop Volgende. Het scherm Definitieve brandinstellingen wordt weergegeven. 3. Plaats een geschikte lege schijf in het station. 4. Selecteer de gewenste recorder in de vervolgkeuzelijst Huidige recorder. 5.
Compilatie branden Ga als volgt te werk als u de brandinstellingen wilt opgeven of als u uw project met de Image Recorder als imagebestand op de harde schijf wilt opslaan. 1. Een project van uw keuze compileren. Het scherm Definitieve brandinstellingen wordt weergegeven. 2. Selecteer de optie Image Recorder in de vervolgkeuzelijst Huidige recorder. 3. Geef de gewenste waarden op in de invoervelden. 4. Geef desgewenst extra instellingen op in het vensterdeel met extra opties. 5.
Compilatie branden opgeven, met Nero Image Recorder een project als imagebestand opslaan op de vaste schijf of het brandproces starten. Het venster Definitieve brandinstellingen De volgende configuratieopties zijn beschikbaar in het venster Definitieve brandinstellingen: Knop Opties Hiermee opent u het dialoogvenster Recordergegevens. Hier wordt aanvullende informatie gegeven over de geselecteerde recorder en de mediatypen die u met deze recorder kunt gebruiken.
Compilatie branden Invoerveld Aantal kopieën Hier geeft u het gewenste aantal kopieën op. Niet beschikbaar als u opslaat met Nero Image Recorder. Controleert of de geschreven gegevens overeenkomen met de oorspronkelijke gegevens. Als u compilaties maakt met Gegevens op schijf multisessieschijven, worden alleen de gegevens gecontroleerd die u verifiëren na het laatst hebt toegevoegd. branden Niet beschikbaar als u opslaat met Nero Image Recorder.
Compilatie branden methode track-at-once wordt de laser na het branden van iedere track uitgeschakeld. Alleen beschikbaar voor cd-compilaties. Standaard worden dvd´s geschreven met de schrijfmethode disc-at-once. Selectievakje Maximale overdrachtssnelheid bepalen Met deze optie wordt gecontroleerd hoe snel er toegang tot de gegevens kan worden verkregen en de schrijfsnelheid wordt daarop afgestemd als dat nodig is. Hiermee worden bufferunderrruns voorkomen.
Compilatie branden MPEG-4-videobestanden en vervangt ze. De oorspronkelijke bestanden worden niet verhogen met MPEG-4- gewijzigd. De compatibiliteit van MPEG-4-videobestanden compatibele dvd-spelers ('DIVX') met MPEG-4-compatibele dvd-spelers kan worden verhoogd. Alleen beschikbaar als uw project video’s in AVI-indeling bevat. Audio-cd's moeten altijd worden gebrand met de disc-at-once-methode. Deze optie is standaard geselecteerd.
Een schijf kopiëren 11 Een schijf kopiëren 11.1 Kopieermethoden U kunt Nero Express gebruiken om schijven te kopiëren. U kunt hiervoor twee methoden gebruiken: Snelle kopieermethode Kopiëren over image Elke methode heeft voor- en nadelen, afhankelijk van de eisen die u stelt. 11.1.1 Snelkopiëren Wanneer u de snelle kopieermethode gebruikt, plaatst u de oorspronkelijke schijf in een station en een beschrijfbare schijf in het andere station.
Een schijf kopiëren U hecht belang aan de best mogelijk reproductie (met name als het gaat om indexposities en de kwaliteit van audio-cd’s). 11.2 Een schijf kopiëren Met Nero Express kunt u een schijf kopiëren. Dit betekent dat u een exacte kopie van een bronschijf maakt en deze op een doelschijf brandt. Als uw bronschijf bijvoorbeeld een audiocd is, zal uw kopie ook een audio-cd zijn. Afhankelijk van de geïnstalleerde brander, kunt u cd's, dvd's of blu-rayschijven kopiëren.
Een schijf kopiëren Bron en doel 3. Geef in dit scherm de gewenste instellingen op en, indien nodig, in het vensterdeel met extra opties. 4. Ga als volgt te werk als u schijven wilt kopiëren met de methode Kopiëren over image: 1. Schakel het vakje Snel kopiëren uit. 2. Plaats de schijf die u wilt kopiëren in de recorder. 5. Ga als volgt te werk als u schijven wilt kopiëren met de methode Snelkopiëren: 1. Schakel het selectievakje Snel kopiëren in. 2. Selecteer het Bronstation en het Doelstation. 3.
Een schijf kopiëren Zie ook: Laatste venster →71 11.3 Methoden en instellingen Het scherm 'Bron en doel selecteren' De volgende configuratieopties zijn beschikbaar in het venster Bron en doel: Keuzelijst Hier geeft u het bronstation op. Bronstation Keuzelijst Plaats de schijf die u wilt kopiëren in het station. Hiermee wordt het doelstation gedefinieerd. Doelstation Plaats een lege schijf in dit station. Hiermee opent u het dialoogvenster Recordergegevens.
Een schijf kopiëren Keuzelijst Schrijfsnelheid Hiermee bepaalt u de snelheid waarmee de schijf wordt gebrand. Alleen de schrijfsnelheden die door de geselecteerde recorder worden ondersteund worden weergegeven. Niet beschikbaar voor Nero Image Recorder. Invoerveld Aantal kopieën Selectievakje Gegevens op schijf verifiëren na branden Weergaveveld / knop Imagebestand Hier geeft u het gewenste aantal kopieën op.
Een schijf kopiëren Selectievakje Schrijven Hiermee start u het eigenlijke brandproces (bijvoorbeeld na een simulatie). Dit selectievakje is standaard ingeschakeld. Selectievakje De computer automatisch afsluiten als de procedure is voltooid Hiermee wordt de computer automatisch uitgeschakeld nadat het branden is voltooid. 11.4 Een audio-cd kopiëren Het venster Cd-informatie wordt weergegeven nadat u het kopiëren van een audio-cd hebt gestart.
Een schijf kopiëren De Gracenote Media Database bevat dergelijke metagegevens van vele audio-cd's. Met Gracenote MusicID kan Nero Express muziekbestanden identificeren en metagegevens uit de Gracenote Media Database raadplegen. De lokale database is op uw pc opgeslagen en bevat informatie van elke audio-cd die is geript of gekopieerd.
Een schijf kopiëren Knop OK De audio-cd wordt verder gekopieerd met de metagegevens van de geselecteerde audio-cd. Muziekherkenningstechnologie en verwante gegevens worden verschaft door Gracenote®. Gracenote is de industrienorm op het gebied van muziekherkenningstechnologie en verwante levering van inhoud. Ga voor meer informatie naar www.gracenote.com.
Het venster Herbeschrijfbare schijf wissen 12 Het venster Herbeschrijfbare schijf wissen Nero Express kan worden gebruikt om herbeschrijfbare schijven, d.w.z. schijven met de rwspecificatie, te wissen, zolang uw brander deze functie ondersteunt. Hiervoor zijn twee wismethoden beschikbaar: Met snel wissen worden de gegevens niet fysiek van de schijf verwijderd, maar worden ze alleen ontoegankelijk door de referenties naar de bestaande inhoud te wissen. De gegevens kunnen worden teruggezet.
Het venster Herbeschrijfbare schijf wissen Hier selecteert u de gewenste wismethode: Er zijn twee opties beschikbaar: Vervolgkeuzelijst Bij de methode Een herbeschrijfbare schijf snel wissen worden de gegevens niet volledig fysiek gewist van de schijf, maar worden alleen de verwijzingen naar de inhoud gewist. De schijf lijkt leeg, maar de gegevens zijn fysiek nog steeds benaderbaar. Het wissen van een schijf met deze methode duurt 1 à 2 minuten.
Laatste venster 13 Laatste venster Nadat u een project met Nero Express hebt gebrand of opgeslagen, wordt het laatste venster met de opties Brand hetzelfde proces opnieuw, Nieuw project en Project opslaan weergegeven. Selecteer een van deze opties als u verder wilt gaan met Nero Express of klik op de knop om het programma te sluiten.
Over Nero SecurDisc Viewer 14 Over Nero SecurDisc Viewer Nero SecurDisc Viewer is een standalone-toepassing die onderdeel vormt van het technologische SecurDisc-platform. SecurDisc is een technologie die is ontwikkeld door Nero en HLDS voor het maken van schijven met speciale beveiligingseigenschappen. Er is geen speciale hardware nodig. Nero SecurDisc Viewer kan gratis worden gedownload van www.securdisc.net of www.nero.
Over Nero SecurDisc Viewer Hoofdvenster 14.2 Gegevens kopiëren naar de harde schijf Met Nero SecurDisc Viewer kunt u de bestanden van de SecurDisc-schijf kopiëren naar uw harde schijf. Als de bestanden tegen onbevoegde toegang zijn beveiligd, kunt u hier het wachtwoord invoegen. Ga als volgt te werk: 1. Schakel de selectievakjes in van de bestanden die u naar de harde schijf wilt kopiëren. 2. Klik op de knop Opslaan naar.
Over Nero SecurDisc Viewer 14.3 De gegevensintegriteit controleren Nero SecurDisc Viewer kan worden gebruikt voor het controleren van de gegevensintegriteit van een SecurDisc-schijf met behulp van de controlesomfunctie. De controle van de gegevensintegriteit waarschuwt u als de gegevens op een schijf het risico lopen door schijfbeschadiging, zodat u tijd hebt om een back-up te maken op een andere schijf. Ga als volgt te werk: 1. Klik op de knop Integriteit.
Over Nero SecurDisc Viewer Openbare sleutel De maker van de SecurDisc-schijf heeft ook de openbare sleutel voor de schijf gemaakt of geselecteerd. De sleutel moet ook door de maker van de schijf worden verdeeld. 3. Klik op de knop OK. Het verkennervenster wordt gesloten en het venster Controleren wordt geopend. De handtekening is gecontroleerd. U kunt de voortgang van het proces volgen via de statusbalk en via de weergegeven berichten.
Nero MediaBrowser 15 Nero MediaBrowser Nero MediaBrowser is een hulpprogramma waarmee u gemakkelijk mediabestanden kunt vinden, bekijken, openen en aan uw project kunt toevoegen. Zo krijgt u met Nero MediaBrowser toegang tot een mediabibliotheek die al uw mediabestanden bevat die geïndexeerd werden met Nero MediaHome. Nero MediaBrowser en de mediabibliotheek worden bij Nero MediaHome geleverd en worden samen geïnstalleerd. Raadpleeg de handleiding van Nero MediaHome voor meer informatie.
Nero MediaBrowser Nero MediaBrowser Als u Nero MediaBrowser wilt gebruiken binnen een Nero-toepassing, opent u Nero MediaBrowser met de knop . Wanneer u dubbelklikt op een mediabestand of dit selecteert en in Nero MediaBrowser op Toevoegen klikt, wordt het mediabestand aan uw huidige project toegevoegd. Om Nero MediaBrowser met een andere toepassing te gebruiken, open Nero MediaBrowser dan via het Windows-startmenu of de tegel, afhankelijk van uw besturingssysteem.
Nero MediaBrowser Nero MediaBrowser, wordt dit bestand geopend in het standaardprogramma. Nero MediaBrowser heeft dezelfde categorieën (Foto's en video's, en Muziek) als Nero MediaHome. Er zijn verschillende weergaven voor elke categorie: als u op een van de vermeldingen in het bovenste deel van de lijst klikt (bijvoorbeeld Gezichten), verschijnt dezelfde weergave als wanneer u op de corresponderende tabbladen in Nero MediaHome klikt. Ook wordt dezelfde schuifbalk als in Nero MediaHome gebruikt.
Nero MediaBrowser zoekactie naar nieuwe mediamappen op uw computer kan uitvoeren. Als u bepaalde typen media (muziek, video's of foto's) van een map wilt uitsluiten, klikt u op de betreffende knop rechts van de map. Om een map van de bewakingslijst van de toepassing te verwijderen, beweegt u de cursor over de weergegeven map en klikt u op de knop . U kunt de bestanden of mappen ook gewoon slepen naar Nero MediaHome.
Configuratieopties 16 Configuratieopties U kunt opties voor het werken met Nero Express opgeven in het venster Opties. Sommige van de hier vermelde functies zijn alleen beschikbaar in de volledige versie. U kunt uw Essentials-versie op elk ogenblik upgraden op www.nero.com om de volledige versie met alle functies te krijgen. Het venster Opties De volgende tabbladen zijn beschikbaar: Compilatie Dit tabblad bevat opties voor het compilatie- en selectiescherm.
Configuratieopties Cache Dit tabblad bevat opties voor de cache. Lettertype Dit tabblad bevat opties voor het lettertype. Geluiden Dit tabblad bevat opties voor geluiden met betrekking tot het branden. Dit tabblad bevat opties voor overbranden en branden. Expertfuncties Database Ultrabuffer Diversen LightScribe U wordt aangeraden de standaardinstellingen in dit venster te gebruiken.
Configuratieopties bestandssysteem Joliet puntkomma’s gebruiken naast toestaan standaard hoofdletters, kleine letters en Unicodetekens. Selectievakje Oorspronkelijk pad met ISOcompilatie weergeven Als u deze optie aanvinkt, wordt het volledige pad van de toegevoegde bestanden in de kolom Bron van het compilatievenster weergegeven. 16.2 Cache-instellingen De volgende configuratieopties zijn beschikbaar op het tabblad Cache: Hiermee wordt het pad van het cachegeheugen Invoerveld weergegeven.
Configuratieopties Vervolgkeuzemenu / invoerveld Absolute/relatieve maximale overburning: Selectievakje DVD-overburn inschakelen Vervolgkeuzemenu / invoerveld Maximale dvd-grootte Selectievakje Generatie van korte lead-out inschakelen Selectievakje De schijf niet uitwerpen na voltooien van branden. Hiermee wordt bepaald hoeveel een cd kan worden overbrand. Hiermee schakelt u de optie in waarmee u dvd’s kunt overbranden. Hiermee wordt bepaald hoeveel een dvd kan worden overbrand.
Configuratieopties Overbranden Overbranden betekent dat er meer gegevens op de schijf worden gebrand dan oorspronkelijk bedoeld. Dit wordt bereikt door het lead-out-gebied te beperken tot enkele seconden, wat in de meeste gevallen voldoende is. Hiermee wordt de cdstandaard echter overtreden en is het mogelijk dat hierdoor opname- en weergavefouten optreden (afhankelijk van de gebruikte brander). 16.
Configuratieopties Selectievakje Altijd LightScribe-label afdrukken Biedt de optie om automatisch een LightScribe-label te maken en te branden wanneer u brandt met een LightScribe-recorder. Dit tabblad is alleen beschikbaar als er een LightScriberecorder is geïnstalleerd.
Woordenlijst 17 Woordenlijst Afbeelding Een image verwijst naar een afzonderlijk bestand op de harde schijf dat het beeld van een complete schijf bevat. Een schijfimage kan worden gebruikt om op een later tijdstip exacte kopieën te maken op een medium als er problemen optreden tijdens het schrijfproces of als er geen recorder op de pc is aangesloten. De image vereist evenveel vrije ruimte op de harde schijf als de inhoud van de originele schijf.
Woordenlijst Buffer-underrun Een buffer-underrun is een onderbreking in de gegevensstroom in het interne geheugen (bijv. van de recorder). Een buffer-underrun ontstaat door een onderbreking in de gegevensstroom naar de interne buffer. De buffer blijft gegevens leveren tot deze uiteindelijk leeg is. Tijdens het opnemen wordt er een voortdurende stroom gegevens afgeleverd aan de buffer, zodat er een constante gegevensstroom behouden blijft.
Woordenlijst LightScribe LightScribe is een technologie waarmee afbeeldingen of tekst met een laserstraal op de labelzijde van schijven kunnen worden gebrand. MP3 Het audioformaat MPEG-1 Audio Layer 3 wordt gebruikt om de grootte van de audiobestanden te verkleinen tot een fractie van hun originele grootte (factor 1:10) met weinig kwaliteitsverlies. U kunt ongeveer 1 MB per minuut veronderstellen ten opzichte van 10 MB voor de originele bestanden.
Woordenlijst WAV De WAV-audio-indeling, ook WAVE of Waveform-audio-indeling genoemd, is een audioindeling van Microsoft en gebruik geen gegevenscompressie. WAV is de tegenhanger van de AIF-indeling van Apple.
Index 18 Index Gracenote............................. 7, 31, 33, 68 Audiobestand Filter.............................................................. 28 Identificeren met Gracenote .......................... 30 Indices .......................................................... 27 Normaliseren................................................. 29 Opslaan op vaste schijf ................................. 36 Tikken verwijderen ........................................ 29 Titels invullen ........................
Index Programma Gebruik van het programma ............................ 7 Het programma afsluiten ............................... 71 Het programma starten ................................... 8 Versies ............................................................ 7 Scherm AVCHD (TM)-bestanden ............................... 43 BDMV-bestanden .......................................... 42 Bron en doel ............................................63, 64 DVD-Video bestanden ..................................
Contact opnemen 19 Contact opnemen Nero Express is een product van Nero AG. Nero AG Rueppurrer Str. 1a Internet: www.nero.com 76137 Karlsruhe Help: http://support.nero.com Duitsland Fax: +49 721 6272 6499 Copyright © 2014 Nero AG en diens licentieverleners. Alle rechten voorbehouden.