Aina apuna Rekisteröi tuote, voit käyttää tukipalvelua osoitteessa www.philips.
Sisällysluettelo 1 Tärkeää 2 2 3 3 3 2 Oma SoundStage 4 4 4 6 Turvallisuus Tuotteen huolto Ympäristöstä huolehtiminen 3D-terveysvaroitus Päälaite Kaukosäädin Liittimet 3 SoundStagen sijoittaminen 7 4 Liittäminen ja määrittäminen 8 8 Liittäminen televisioon Äänen liittäminen televisiosta tai muista laitteista Määritä EasyLink (HDMI-CEC-ohjaus) Kotiverkkoon liittäminen ja asetusten määrittäminen 5 SoundStagen käyttäminen 9 10 11 12 Koti-valikon käyttö 12 Levyt 12 Äänen toistaminen Bluetoothin kau
1 Tärkeää • Perehdy kaikkiin ohjeisiin, ennen kuin alat käyttää tätä laitetta. Takuu ei ole voimassa, jos vika johtuu siitä, että ohjeita ei ole noudatettu. • Turvallisuus Sähköiskun tai tulipalon vaara! • Älä altista tuotetta tai lisätarvikkeita sateelle tai vedelle. Älä aseta nestettä sisältäviä astioita kuten maljakoita tuotteen lähelle. Jos nesteitä kaatuu tuotteen päälle tai sisään, irrota laite heti verkkopistorasiasta. Ota yhteys Philipsin asiakastukeen, jotta tuote tarkastetaan ennen käyttöä.
• Jos paristolokeroa ei saa kunnolla kiinni, lopeta tuotteen käyttäminen. Pidä tuote poissa lasten ulottuvilta ja ota yhteyttä valmistajaan. Tämä on LUOKAN II laite, jossa on kaksoiseristys ja jossa ei ole maadoitusta. Tuotteen huolto • • • • Älä aseta levykelkkaan muita esineitä kuin levyjä. Älä aseta naarmuuntuneita tai haljenneita levyjä levykelkkaan. Poista levyt levykelkasta, jos laite on käyttämättä pitkään. Puhdista laitetta vain mikrokuituliinalla.
2 Oma SoundStage Kaukosäädin Tämä osa sisältää kaukosäätimen esittelyn. Olet tehnyt erinomaisen valinnan ostaessasi Philipsin laitteen. Hyödynnä Philipsin tuki (esim. ilmoitus laitteiden ohjelmistopäivityksistä) ja rekisteröi laitteesi osoitteessa www.philips.com/welcome. Päälaite a b w v c d e u f Tämä osa sisältää päälaitteen esittelyn. g h t s i a b c d e j r k q l m a SoundStagen kytkeminen toimintaan tai valmiustilaan.
b Aloitusvalikon avaaminen. c DISC/POP-UP MENU • vaihtaa levytilaan. • Levyvalikon käyttö tai siitä poistuminen levyn toiston aikana. d RADIO vaihtaa FM-radioon. e BACK Palaaminen edelliseen valikkonäyttöön. Radiotilassa poista pikavalinta-asema pitämällä painiketta alhaalla. • • f Navigointipainikkeet • Valikoissa siirtyminen. • Radiotilassa voit aloittaa automaattihaun painamalla vasemmalle tai oikealle. • Radiotilassa voit virittää radiotaajuuksia painamalla ylös- tai alaspäin.
Liittimet Television sivussa olevat liittimet Tämä osio esittelee SoundStagen liitännät. Taustapaneelin liitännät a bc d ef gh a FM ANTENNA Kytke tuotteen mukana toimitettu FMantenni. b ETHERNET Laajakaistamodeemin tai -reitittimen ETHERNET-tuloliitäntä. c OPTICAL IN Television tai digitaalisen laitteen optisen äänilähdön liitäntä. d VIDEO OUT Television komposiittivideotulon liitäntä. e USB • USB-muistilaitteen ääni-, video- tai kuvatulo. • BD-Live-toiminnon käyttö.
3 SoundStagen sijoittaminen 2 Varmista, että television jalusta on SoundStagen keskellä eikä roiku sen reunojen ulkopuolella. SoundStage on suunniteltu sijoitettavaksi TV:n alle. Varoitus •• SoundStage on suunniteltu televisioille, jotka painavat enintään 24 kg. Älä aseta kuvaputkitelevisiota SoundStagen päälle. •• Älä aseta SoundStagea epävakaan kärryn, telineen, tuen tai pöydän päälle. Muuten SoundStage saattaa pudota ja vahingoittua tai aiheuttaa vakavia vammoja lapsille tai aikuisille.
4 Liittäminen ja määrittäminen Tässä osiossa kerrotaan, miten voit liittää SoundStagen televisioon ja muihin laitteisiin ja tehdä tarvittavat määritykset. Pikaoppaassa on tietoja SoundStagen ja sen lisälaitteiden perusliitännöistä. 1 2 Huomautus •• Tunniste- ja tehotiedot on mainittu laitteen takana olevassa arvokilvessä. •• Varmista ennen liitäntöjen tekemistä, että kaikki laitteet on irrotettu virtalähteestä. Liittäminen televisioon Voit katsella videoita liittämällä SoundStagen televisioon.
3 4 Ota HDMI-CEC-toiminnot käyttöön televisiossa. Lisätietoja on television käyttöoppaassa. • HDMI-CEC-ominaisuuden avulla HDMI-liitettyjä CEC-yhteensopivia laitteita voidaan ohjata samalla kaukosäätimellä. Voit esimerkiksi säätää samalla kaukosäätimellä sekä TV:n että SoundStagen äänenvoimakkuutta. (katso 'Määritä EasyLink (HDMI-CECohjaus)' sivulla 10) Jos et kuule television ääntä SoundStagelaitteesta, määritä ääni manuaalisesti.
2. vaihtoehto: äänen liittäminen digitaalisella koaksiaalikaapelilla Hyvä äänenlaatu Määritä EasyLink (HDMICEC-ohjaus) SoundStage tukee Philips EasyLink -toimintoa, joka käyttää HDMI CEC (Consumer Electronics Control) -protokollaa. HDMI:n avulla liitettyjä EasyLink-yhteensopivia laitteita voidaan ohjata yhdellä kaukosäätimellä.
• • • [1 kosk. valmius] (Yhden painikkeen valmiustila): jos yhden painikkeen valmiustila on käytössä, voit siirtää SoundStagen valmiustilaan TV:n tai muiden HDMI-CEClaitteiden kaukosäätimellä. [Äänentoistonhallinta] (Äänentoiston hallinta): jos äänentoiston hallinta on käytössä, liitetyn laitteen ääni toistetaan SoundStagen kaiuttimien kautta automaattisesti, kun käynnistät toiston laitteessa.
5 SoundStagen käyttäminen ETHERNET Tässä osiossa kerrotaan, miten SoundStagella voi toistaa mediaa useista eri lähteistä. www 1 2 3 4 5 6 Liitä verkkokaapeli SoundStagen ETHERNET-liitäntään ja verkkoreitittimeen. Paina -painiketta. Valitse [Asennus] ja paina sitten OKpainiketta. Valitse [Verkko] > [Verkkoasennus] > [Kiinteä (Ethernet)]. Suorita asennus loppuun noudattamalla näytön ohjeita. • Jos yhteyden muodostaminen epäonnistuu, valitse [Yritä uudelleen] ja paina sitten OK-painiketta.
2 3 Jos levyn toisto ei ala automaattisesti, paina DISC-painiketta tai valitse [tsta Levy] aloitusvalikosta. Painike Toimenpide OPTIONS Lisäasetusten käyttäminen ääni-, videotai mediatiedostoja toistettaessa (katso 'Ääni, video- ja kuva-asetukset' sivulla 16). Toistoa hallitaan kaukosäätimellä (katso 'Toistopainikkeet' sivulla 13). • Blue-ray-levyä toistettaessa on normaalia, että kuuluu vähän hurinaa. Tämä ei tarkoita, että SoundStage on viallinen.
Huomautus 4 •• Vältä välkkymistä muuttamalla näytön kirkkautta. Blu-ray-levyjen lisänäkymät Jos Blu-ray-levy tukee Lisänäkymää, voit katsella pienessä ikkunassa lisämateriaaleja, kuten kommentteja. Lisänäkymää kutsutaan myös nimellä Picture-in-Picture. 1 2 3 4 5 Kun toistat elokuvaa, paina OPTIONS. »» Asetusvalikko avautuu. Valitse [PIP-valinta] > [PIP]. • Videon mukaan näytetään PIP-valikko [1] tai [2]. • Poista Lisänäkymä käytöstä valitsemalla [Ei]. Valitse [2. äänen kieli] tai [2. tekstityskieli].
4 5 Valitse ja toista äänitiedostoja tai musiikkia Bluetooth-laitteessa. • Jos puhelu saapuu toiston aikana, musiikin toisto keskeytetään. • Jos musiikin suoratoisto keskeytyy, vie Bluetooth-laite lähemmäs SoundStagea. Poistu Bluetooth-tilasta valitsemalla toinen lähde. • Kun siirryt takaisin Bluetooth-tilaan, Bluetooth-yhteys on edelleen käytössä.
3 4 Paina OPTIONS-painiketta. »» Asetusvalikko avautuu. Valitse [Merkistö] ja valitse sitten merkistö, joka tukee tekstitystä.
Videoasetukset Kuva-asetukset Valitse videotoiston aikana esimerkiksi tekstitys, äänen kieli, aikahaku ja kuva-asetuksia. Videolähteestä riippuen jotkut asetukset eivät ole saatavilla. Katsellessasi kuvia zoomaa kuvaa, kierrä sitä, lisää animaatio diaesitykseen ja säädä kuva-asetuksia. 1 2 1 Paina OPTIONS-painiketta. »» Kuva-asetusvalikko avautuu. Paina OPTIONS. »» Videoasetusvalikko tulee näkyviin.
Radio Kuuntele FM-radiota SoundStagen kautta ja tallenna jopa 40 radioasemapaikkaa. Painike Toimenpide BACK Poista pikavalintakanava painamalla pitkään. Manuaalinen: 1) Paina OPTIONSpainiketta. 2) Valitse pikavalinta / -painikkeilla. 3) Tallenna radioasema painamalla OPTIONSpainiketta uudelleen. Automaattinen: Jos haluat asentaa radioasemat uudelleen, paina painiketta kolmen sekunnin ajan. Stereo- ja monoäänen välillä siirtyminen. OPTIONS Huomautus •• AM- ja digitaaliradiota ei tueta.
2 3 Paina SOURCE-painiketta toistuvasti, kunnes näyttöpaneeliin ilmestyy teksti [AUDIO] (Ääni). Käytä erilaisia internet-sovelluksia ja erityisesti mukautettuja internet-sivustoja Smart TV:n kautta. Jos haluat osallistua interaktiivisiin keskusteluihin Smart TV:n palveluista, käy Smart TV -foorumissa osoitteessa www.supportforum.philips.com. Huomautus •• Koninklijke Philips Electronics N.V. ei vastaa Smart TV -palveluntarjoajien tarjoamasta sisällöstä.
Selaushistorian tyhjentäminen 6 Tyhjentämällä selaushistorian voit poistaa salasanat, evästeet ja selaustiedot SoundStagesta. 1 2 3 4 Paina -painiketta. Valitse [Asennus] ja paina sitten OKpainiketta. Valitse [Verkko] > [Tyhjennä Smart TV:n muisti]. Vahvista valinta painamalla OK. Videoiden vuokraaminen verkon kautta Vuokraa videoita verkkokaupoista SoundStagen kautta. Voit katsoa niitä heti tai myöhemmin.
»» Lisää kirjastoon -näyttö avautuu. Mediapalvelinohjelmiston määrittäminen Määritä mediapalvelinohjelmisto, joka mahdollistaa median jakamisen. Ennen aloittamista • Liitä SoundStage kotiverkkoon. (katso 'Kotiverkkoon liittäminen ja asetusten määrittäminen' sivulla 11) Videolaatu on parempi, kun käytät kiinteää yhteyttä aina, kun se on mahdollista. • Liitä tietokone ja muut DLNAyhteensopivat laitteet samaan kotiverkkoon.
Macintosh OS X Twonky Media (v4.4.2) 1 2 3 4 5 6 Osta ohjelmisto osoitteesta www.twonkymedia.com tai lataa ilmainen 30 päivän kokeiluversio Macintoshtietokoneeseesi. Avaa Macintoshissa Twonky Media -ohjelma. Valitse Twonky Media Server -näytössä Basic Setup (Perusasetukset) ja First Steps (Ensivaiheet). »» Ensivaiheet-näyttö avautuu. Anna mediapalvelimellesi nimi ja valitse sitten Save changes (Tallenna muutokset).
3 4 Valitse asetus näytössä painamalla Navigointipainikkeet-painiketta (ylös/alas): • [Auto]: Äänivirtaan perustuva Surround-ääni. • [Virtual Surround]: Virtual Surround. • [Stereo]: kaksikanavainen stereoääni. Soveltuu musiikin kuunteluun. Vahvista valinta painamalla OK. Äänitila Valitse videolle tai musiikille sopiva esimääritetty äänitila. 1 2 3 4 5 Varmista, että äänen jälkikäsittely on käytössä kaiuttimissa (katso 'Kaiutinasetukset' sivulla 25). Paina -painiketta.
6 Asetusten muuttaminen SoundStagen asetukset on jo määritetty optimaalisen suorituskyvyn mukaan. Jos sinulla ei ole syytä muuttaa asetusta, on suositeltavaa pidät oletusasetus. Kuva- ja videoasetukset 1 2 3 4 Huomautus •• Harmaana näkyviä asetuksia ei voi muuttaa. •• Palaa edelliseen valikkoon BACK-painikkeella. Poistu valikosta painamalla -painiketta. Kieliasetukset 1 2 3 4 Paina -painiketta. Valitse [Asennus] ja paina sitten OKpainiketta. Valitse [Esiasetukset] ja paina sitten OKpainiketta.
4 Painamalla Navigointipainikkeet ja OK voit vaihtaa: • [Yökuuntelu]: Vähennä kovien äänten voimakkuutta SoundStagessa, kun haluat kuunnella hiljaisella voimakkuudella. Yötila on saatavilla vain DVD- ja Blu-ray-levyissä, joissa on Dolby Digital, Dolby Digital Plus tai Dolby True HD -äänentoisto. • [HDMI-ääni]: Määritä HDMI-äänilähtö TV:stä tai poista HDMI-äänilähtö käytöstä TV:stä. • [Äänen oletusasetukset]: Palauta kaikkien äänitilojen taajuuskorjainasetukset oletusarvoihin.
4 Painamalla Navigointipainikkeet ja OK voit vaihtaa: • [Parannettu ääni]: Ota äänen jälkikäsittely käyttöön kaiuttimessa, valitse ennalta määritetty äänitila ja ota käyttöön karaokeasetukset (jos tuote tukee karaokea) valitsemalla [On]. Toista levyn alkuperäiset äänet valitsemalla [Ei]. Vihje •• Ota käyttöön äänen jälkikäsittelyn ennen kuin valitset esimääritetyn äänitilan (katso 'Äänitila' sivulla 23).
Vaihe 1: lataa uusin ohjelmisto 1 2 3 4 5 6 Liitä USB Flash -asema tietokoneeseen. Päivitä ohjelmisto internetin kautta Avaa selaimessa sivu www.philips.com/support. 1 Etsi Philipsin tukisivustossa tuotteesi ja kohta Ohjelmistot ja ohjaimet. »» Ohjelmistopäivitys on saatavilla ziptiedostona. 2 3 Tallenna zip-tiedosto USB Flash -aseman juurihakemistoon. 4 Pura ohjelmiston päivitystiedosto pakkausohjelmalla juurihakemistoon. »» Tiedostot puretaan USB Flash -aseman UPG_ALL-kansioon.
8 Tuotetiedot Tiedostomuodot • Huomautus •• Muotoilu ja tiedot voivat muuttua ilman erillistä ilmoitusta. • Aluekoodit Aluekoodi on merkitty SoundStagen takapaneelissa tai pohjassa olevaan tyyppikilpeen. Maa Eurooppa, Iso-Britannia Tyynenmeren puoleinen Aasia, Taiwan, Korea Latinalainen Amerikka DVD • BD Bluetooth •• •• Äänimuodot A (. ra (vain Tyynenmeren alueella, Aasiassa ja Kiinassa) Venäjä, Intia C Kiina C Mediamuodot SoundStage tukee seuraavia äänitiedostoja.
TieSäiliöÄänikood- Bittinopeus dost- tiedos- ekki opääte tomuoto .flac .ogg FLAC OGG FLAC Vorbis MP3 Enintään 24 bps Vaihtuva bittinopeus, jakson koko enintään 4096 Enintään 320 kbps Videomuodot .mp4- tai .m4v-tiedostot MP4-säiliössä Äänikoodekki Videokoodekki Bittinopeus Dolby Digital, MPEG, MP3, AAC, HEAAC, Dolby Digital Plus MPEG 1, MPEG 2 40 Mbps MPEG 4 ASP H.264/AVC, HiP@4.2 38,4 Mbps 25 Mbps .
.asf-tiedostot ASF-säiliössä • Äänikoodekki Videokoodekki Bittinopeus Dolby Digital, MP3, WMA, Dolby Digital Plus MPEG 4 ASP 38,4 Mbps Tuloherkkyys: • AUX: 2 V rms • ÄÄNITULO: 1 V rms Video H.264/AVC, HiP@4.2 WMV9 25 Mbps • • Signaalijärjestelmä: PAL/NTSC HDMI-lähtö: 480i/576i, 480p/576p, 720p, 1080i, 1080p, 1080p24 45 Mbps .mpg- ja .mpeg-tiedostot PS-säiliössä Äänikoodekki Videokoodekki Bittinopeus PCM, DTS core, MPEG, MP3 MPEG 1, MPEG 2 Ääni • 40 Mbps • .
• • Käyttölämpötila ja -ilmankosteus: 0–45 °C, 5–90 %:n ilmankosteus kaikille ilmastoille Säilytyslämpötila ja -ilmankosteus: -40–70 °C, 5–95 % Kaiuttimet • • • Lähtöteho: 2 x 20 W RMS (10 % THD) Kaiuttimen impedanssi: 4 ohmia Kaiutinelementit: 2 x racetrack-kaiutin (1,5” x 5”) + 2 x 1" diskanttikaiutin Subwoofer • • • Lähtöteho: 40 W RMS (10 % THD) Impedanssi: 4 ohmia Kaiutinelementit: 105 mm (4”) bassokaiutin Kaukosäätimen paristot • 2 x AAA-R03, 1,5 V Laser • • • Lasertyyppi (diodi): InGaN/AIGaN
Levy ei toista HD-videota. • Varmista, että levy sisältää teräväpiirtovideota. • Varmista, että TV tukee teräväpiirtovideota. • Kytke laite televisioon HDMI-kaapelilla. Ääni SoundStage-kaiuttimista ei kuulu ääntä. • Liitä SoundStagen äänikaapeli televisioon tai muihin laitteisiin. Et kuitenkaan tarvitse erillistä ääniliitäntää, kun SoundStage ja TV on liitetty HDMI ARC -liitännällä. • Määritä liitetyn laitteen ääni (katso 'Äänen määrittäminen' sivulla 11).
3D-video toistetaan 2D-tilassa. • Varmista, että SoundStage on liitetty 3D-TV:hen HDMI-kaapelilla. • Varmista, että levy on 3D-Blu-ray-levy, ja että Blu-ray-3D-videoasetus on käytössä (katso 'Blu-ray-levyjen BD-Live-palvelut' sivulla 14). TV-ruutu on musta, kun toistat Blu-ray 3D -videoita tai DivX-kopiosuojattua videota. • Varmista, että SoundStage on liitetty TV:hen HDMI-kaapelilla. • Valitse oikea HDMI-lähde TV:ssä. Liitetty Bluetooth-laite muodostaa ja katkaisee yhteyden jatkuvasti.
10 Huomautus Tämä osa sisältää lainopilliset tiedot ja tavaramerkki-ilmoitukset. Tekijänoikeus Tämä laite sisältää kopiosuojatekniikkaa, joka on suojattu Yhdysvaltain patenteilla ja muilla Rovi Corporationin immateriaalioikeuksilla. Tekniikan valmistustavan selvittäminen ja laitteen purkaminen on kiellettyä.
11 Kielikoodi Abkhazian 6566 Afar 6565 Afrikaans 6570 Amharic 6577 Arabic 6582 Armenian 7289 Assamese 6583 Avestan 6569 Aymara 6589 Azerhaijani 6590 Bahasa Melayu 7783 Bashkir 6665 Belarusian 6669 Bengali 6678 Bihari 6672 Bislama 6673 Bokmål, Norwegian 7866 Bosanski 6683 Brezhoneg 6682 Bulgarian 6671 Burmese 7789 Castellano, Español 6983 Catalán 6765 Chamorro 6772 Chechen 6769 Chewa; Chichewa; Nyanja 7889 9072 Ё᭛ Chuang; Zhuang 9065 Church Slavic; Slavonic 6785 Chuvash 6786 Corsican 6779 Česky 6783 Dansk 68
12 Hakemisto 2 2. äänen kieli 2.
PBC (toiston ohjaus) -toiminto picture-in-picture S salasanan muuttaminen satunnaistoisto Smart TV surround-ääni T tahdista kuva ja ääni tehdasasetukset tekstityksen sijainti tekstityskieli tiedostomuodot toistaminen USB-muistilaitteesta U uniajastin USB-massamuistilaite uusinta V vahvistin valikkokieli valinnat VCD verkko vianmääritys (ääni) vianmääritys (kuva) vianmääritys (toisto) videoasetukset videoasetukset videoliitäntä (komposiittivideo) videomuodot virityskaavio virta-asetukset Y ympärist
Manufactured under license under U.S. Patent Nos: 5,956,674; 5,974,380; 6,487,535 & other U.S. and worldwide patents issued & pending. DTS, the Symbol, & DTS and the Symbol together are registered trademarks & DTS Digital Surround and the DTS logos are trademarks of DTS, Inc. Product includes software. DTS, Inc. All Rights Reserved. “Blu-ray 3D “ and “Blu-ray 3D “ logo are trademarks of Blu-ray Disc Association. ‘DVD Video’ is a trademark of DVD Format/ Logo Licensing Corporation.
Specifications are subject to change without notice © 2014 Koninklijke Philips N.V. All rights reserved. Trademarks are the property of Koninklijke Philips N.V. or their respective owners. HTB4150B_12_UM_V3.