Innehåll 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 Allmänna säkerhetsanvisningar Tillverkarens ansvar Apparatens syfte Bortskaffande Märkplåt Denna bruksanvisning Hur man läser bruksanvisningen 2 Beskrivning 2.1 2.2 2.3 2.4 Allmän beskrivning Beskrivning av delar Kontrollpanel Tillgängliga tillbehör 3 Användning 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6 3.7 3.
Säkerhetsanvisningar 1 Säkerhetsanvisningar 1.1 Allmänna säkerhetsanvisningar Skador på person • I enlighet med aktuella standarder kan barn mellan 3 och 8 år ta upp eller fylla mat från apparaten, emellertid avrådes det uttryckligen att barn under 8 år får hantera och använda apparaten i allmänhet. • Barn under 8 år får vistas vid apparaten endast under förutsättning att de är under uppsyn. Håll uppsikt över barn så att de inte leker med apparaten.
• Använd inte rengöringsmedel som innehåller slipmedel eller frätande ämnen (t.ex. pulver, fläckborttagare eller stålull) på delarna i glas). • Sitt inte på apparaten. • Använd inte dörren eller handtaget för att flytta apparaten. • Rengör aldrig apparaten med ångstråle. • Apparaten får aldrig användas för att kyla ned omgivningen. • Man ska alltid bryta strömmen till apparaten om den går sönder, om man behöver utföra underhålls- eller rengöringsarbeten på den eller om man behöver byta lampan.
Säkerhetsanvisningar • Använd inte elektriska apparater inne i utrymmen för förvaring av livsmedel, såvida inte tillverkaren föreskriver det. • Använd inte öppna lågor och vädra ut lokalen ordentligt vid eventuell skada på kylkretsen. • Använd inte apparaten eller delar av den på andra sätt än vad som anges i bruksanvisningen. • Om dörren öppnas under långa tidsperioder finns risk att temperaturen stiger i apparatens utrymmen.
Säkerhetsanvisningar Denna apparat ska hanteras separat från annat avfall (direktiv 2002/95/EG, 2002/96/EG och 2003/108/EG). Denna apparat innehåller inte ämnen i sådana mängder att de kan anses farliga för hälsa eller miljö, i överensstämmelse med gällande europeiska direktiv. Vid bortskaffande av apparaten: • Kapa av nätsladden och avlägsna den tillsammans med kontakten. Elektrisk spänning Risk för elektrisk stöt • Stäng av den allmänna elektriska tillförseln. • Koppla ut nätsladden ur elsystemet.
Säkerhetsanvisningar 1.7 Hur man läser bruksanvisningen Följande läsanvisningar gäller för denna bruksanvisning: Säkerhetsanvisningar Allmän information om användning, säkerhet och slutgiltigt bortskaffande. Beskrivning Beskrivning av apparaten och dess tillbehör. Användning Information om användning av apparaten och dess tillbehör, råd för förvaring av livsmedel. Rengöring och underhåll Information om korrekt rengöring och underhåll av apparaten.
Beskrivning 2 Beskrivning SV 2.
Beskrivning 2.2 Beskrivning av delar Avledning av avfrostningsvatten Invändig belysning I den bakre delen av kylen, under kylplattan, finns en ränna och ett hål för avledning av smältvatten. Apparatens invändiga belysning tänds när dörren öppnas och slocknar när dörren stängs. Lampan tänds även om apparatens termostat är inställd till “0”. I detta läge släcks apparaten. Termostat kyl Används för att reglera temperaturen inuti apparaten.
Behållare på dörren Frukt- och grönsakslåda Invändigt på dörren finns små hyllor för förvaring av matvaror i små förpackningar. Facket i dörrens nedre del används för förvaring av flaskor. Används för förvaring av frukt och grönsaker och garanterar en konstant fuktighet invändigt. SV Beskrivning 2.3 Kontrollpanel Hylla för mejeriprodukter En behållare med lock medföljer som är avsedd för förvaring av mejeriprodukter och ost. Denna behållare kan placeras på olika hyllor efter önskemål. 1 Lampfäste.
Beskrivning 2.4 Tillgängliga tillbehör Fack för ägg Alla tillbehör finns inte till alla modeller. Tillbehör som kan komma i kontakt med livsmedel är tillverkade av material som uppfyller kraven i gällande föreskrifter. De originaltillbehör som medföljer eller som finns som tillval kan beställas från behöriga serviceverkstäder. Använd endast tillverkarens originaltillbehör. Behållare för iskuber Används för att göra iskuber och placeras i frysen. 36 Används för att förvara ägg inuti kylen.
Användning 3.1 Säkerhetsanvisningar Felaktig användning Risk för skador på apparaten • Ta inte bort frost eller is med vassa föremål eftersom det kan skada apparatens väggar. • Se till att inte luta dig mot eller sitta på dörren. • Rör inte värmeelementen inne i apparaten. • Man får inte förvara ämnen som är brännbara, explosiva eller som avdunstar i apparaten. • Organiske stoffer, syrer og olier kan korrodere plastikoverfladerne, hylderne og tætningerne ved længere kontakt.
Användning Inställning av termostat i kyl 3.4 Användning av tillbehör Hyllplan Vredet uppe till höger på kylet används för att ställa in kyltemperaturen. I läget 0 släcks apparaten. Funktionsinställningarna varierar mellan läge 1 och 5. • Läge 1 och 2 motsvarar lägre kyleffekt. • Läge 3 och 4 motsvarar normal kyleffekt. • Läge 5 ger den största kyleffekten för apparaten.
Användning Hyllplan och fack i dörren Frukt- och grönsakslåda SV Används för förvaring av ägg, smör, mjölkprodukter, tuber, konserver och andra små förpackningar. Det finns en liten hylla för flaskor i dörrens nedre del. Är placerad i kylens nedre del där det finns en glashylla som täcker över färska livsmedel som kräver konstant fukt. Man bör inte placera tunga flaskor på den lilla hyllan och inte låta dem falla ned på botten när de placeras. Alla småfack och behållare kan avlägsnas för rengöring.
Användning 3.5 Användning av kylen 3.6 Buller vid drift Placering av livsmedel Nedkylningen av kylen och frysen sker med hjälp av ett kompressionssystem. För att bibehålla den temperatur som valts inne i apparaten startar kompressorn. Beroende på vilken kylning som valts kan den vid behov vara i drift kontinuerligt. När kompressorn startar genererar den ett surrande som oftast minskar i styrka efter ett par minuter.
3.7 Avstängning 3.8 Råd för förvaring Om apparaten inte ska användas under en längre period rekommenderar vi att man stänger av den. 1. Ställ termostatens vred i läge “0”. 2. Dra ut kontakten ur eluttaget. 3. Töm kyl- och frysutrymmet. 4. Låt apparaten frostas av självständigt och ta bort kvarvarande fukt med en mjuk trasa. Råd för att spara energi • Lämna dörrarna halvöppna för att undvika att fuktighet och stillastående luft skapar en otrevlig lukt.
Användning Allmänna råd • Kontrollera livsmedlens bäst före-datum som finns på förpackningen. • Livsmedel ska alltid förvaras i stängda behållare eller vara korrekt inpackade och får inte ge ifrån sig eller suga åt sig lukt eller fukt. • Om man planerar vara hemifrån under en längre tid bör man ta ut livsmedel som snabbt förfaras från apparaten. • Konsumera inte livsmedel som ser onormala ut eller som inte luktar som de ska.
Rengöring och underhåll 4.1 Säkerhetsanvisningar Felaktig användning Risk för skador på ytor • Rengör aldrig apparaten med ångstråle. • Använd inte rengöringsmedel som innehåller klor, ammoniak eller blekmedel på delar i stål eller delar som ytbehandlats med metall (som till exempel är anodiserade, förnicklade eller förkromade). • Använd inte rengöringsmedel som innehåller slipmedel eller frätande ämnen (t.ex. pulver, fläckborttagare eller stålull) på delarna i glas).
Rengöring och underhåll 4.4 Avfrostning av frys Rengör kondensorn (placerad på baksidan) regelbundet med en sopborste, dammsugare eller en trasa för att förbättra energibesparingen och apparatens effekt. 4.3 Avfrostning av kylen Kylen är utrustad med ett automatiskt avfrostningssystem. Under en normal funktion av kompressorn bildas rimfrost på apparatens bakvägg som smälter när den inte är i funktion.
Rengöring och underhåll 4.5 Byte av glödlampan 3. Byt ut lampan mot en av samma typ. SV Elektrisk spänning Risk för elektrisk stöt • Stäng av apparaten och koppla bort den från elnätet innan glödlampan byts ut. Glödlampan i kylen sitter bredvid kylens termostat. Byt ut den enligt följande: 1. Öppna lampfästet som sitter nära termostatens vred till höger i kylutrymmet. • Anvisningerne på fatningen henviser til en glødepære. Vi anbefaler brug af LED-pærer S25-E14, maks. 1,5 W.
Rengöring och underhåll Det har bildats för mycket is eller kondens inne i kylen: • Dörren öppnas ofta eller är öppen under långa stunder. • Man har satt in färska livsmedel (frukt och grönsaker) i kylen. • Livsmedlen är inte korrekt övertäckta eller förslutna. • Livsmedlen eller behållarna kommer i kontakt med den bakre väggen. • Dörrens tätning är smutsig eller skadad. Rengör tätningen med ljummet vatten och torka sedan. Det bildas vatten inne i kylen: • Öppningen eller vattenavloppet är tilltäppt.
Installation 5.1 Elektrisk anslutning Elektrisk spänning Risk för elektrisk stöt • Det är obligatoriskt att jorda apparaten enligt de anvisningar som anges i säkerhetsföreskrifterna för elsystemet. • Dra aldrig i sladden för att dra ut kontakten. • Elanslutningen ska inte utföras med blöta händer. Allmän information • Kontrollera att egenskaperna för elnätet är lämpliga i förhållande till de värden som anges på dekalen.
Installation Välja plats Avståndshållare Man ska alltid placera apparaten i en torr miljö där luftcirkulationen är god. Beroende på vilken klimatklass apparaten tillhör (anges på identifieringsdekalen som är placerad inne i kylen) kan den användas vid olika temperaturförhållanden. • Placera apparaten minst 5 cm från eloch gasspisar och minst 50 cm från uppvärmningssystem med gas eller element. • Apparaten får inte placeras i närheten av värmekällor.
Installation Placera apparaten på en stabil och jämn yta. Man ska dock vara mycket uppmärksam vid förflyttningen och se till att man inte skadar golvet (t.ex. om kylen placeras på parkett- eller linoleumgolv). För att kompensera för ojämnheter i golvet är apparaten försedd med fyra justerbara stödfötter på den främre delen. Justera stödfötterna för att nivellera apparaten horisontellt.