Innholdsfortegnelse 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 232 Generelle sikkerhetsregler Formålet med produktet Produsentens ansvar Denne bruksanvisningen Typeskilt Kassering Hvordan lese bruksanvisningen For å spare energi 2 Beskrivelse 2.1 2.2 2.3 2.4 Generell beskrivelse Betjeningspanel Andre deler Tilbehør 3 Bruk 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6 3.7 3.8 3.
Advarsler 1 Advarsler 1.1 Generelle sikkerhetsregler PERSONSKADER • Dette produktet og de tilgjengelige delene blir svært varme under bruk. Barn må holdes på avstand fra produktet. • Ikke berør varmelementene under bruk. • Bruk grytevotter når du setter inn eller tar ut varm mat, samt når mat flyttes i ovnsrommet. • Slukk aldri flammer/branntilløp med vann. Slå av produktet og dekk til flammen med et lokk eller et brannteppe.
Advarsler • Prøv aldri å reparere produktet selv, eller uten hjelp fra autoriserte tekniske fagfolk. • Ikke trekk i ledningen for å ta ut kontakten. SKADER PÅ PRODUKTET • Ikke bruk slipende eller etsende rengjøringsmidler på glassdeler (f.eks. produkter i pulverform, flekkfjernere og stålsvamper). Bruk eventuelt redskaper i tre eller plast. • Bruk ikke grove eller slipende materialer eller kvasse metallskraper. • Ikke sitt på produktet.
Advarsler • Rister og bakebrett må settes inn i ovnsstigene til de stopper. De mekaniske sikkerhetslåsene som hindrer at disse kan trekkes ut, må være vendt nedover og mot ovnens bakre del. • Ikke bruk dampstråler til rengjøring av produktet. • Ikke spray med sprayprodukter i nærheten av produktet. • (Gjelder kun noen modeller) Før Pyrolyse-syklusen starter, fjern eventuelle matrester eller større søl fra tidligere tilberedning fra ovnsrommet. • Ikke dekk til ventilasjons- og varmespredningsåpninger.
• Unngå for mye trykk på ovnsdøren når den er åpen. • Ikke bruk håndtaket til å løfte eller flytte dette produktet. Installasjon og vedlikehold • DETTE PRODUKTET MÅ IKKE INSTALLERES I BÅTER ELLER CAMPINGVOGNER. • Produktet må ikke installeres på en sokkel eller plattform. • Plasser produktet inn i innbyggingsmøbelet ved hjelp av en annen person. • For å unngå eventuell overoppheting må ikke produktet installeres bak en dekorasjonsdør eller et panel.
Advarsler For dette produktet • Forsikre deg om at produktet er slått av før lampen skiftes ut. • Du må ikke lene deg mot eller sette deg på den åpne døren. • Forsikre deg om at ingen gjenstander klemmes fast i dørene. • Ikke installer/bruk produktet utendørs. • Bruk kun temperatursonden som medfølger eller som anbefales av produsenten. 1.2 Formålet med produktet Dette produktet er beregnet på mattilberedning i private husholdninger. Enhver annen bruk er feilaktig bruk.
Advarsler Dette produktet, som er i overensstemmelse med Europaparlaments- og Rådsdirektiv WEEE (2012/19/EU), må kasseres separat fra annet avfall etter endt livssyklus. I henhold til gjeldende EU-direktiver, inneholder dette produktet ingen stoffer i slike konsentrasjoner, at de kan vurderes som farlige for helse og miljø. For kassering av produktet: • Kutt over strømkabelen og fjern den. Som emballasje for våre produkter benytter vi gjenbrukbare materialer som ikke forurenser miljøet.
Advarsler 1.7 Hvordan lese bruksanvisningen 1.8 For å spare energi Denne bruksanvisningen benytter følgende symboler: • Forvarm produktet kun hvis dette kreves i oppskriften. • Hvis ikke annet er angitt på pakken, skal frosne matvarer tines før de settes inn i ovnsrommet. • Dersom det skal utføres flere tilberedninger/stekeoperasjoner, anbefaler vi å tilberede matvarene en etter en for å utnytte det varme ovnsrommet best mulig.
Beskrivelse 2 Beskrivelse NO 2.
Beskrivelse 2.2 Betjeningspanel 1 Kontrollampe fjernkontroll enkelte modeller) (kun på Når det lyser indikerer det at apparatet kan fjernstyres med smarttelefon eller nettbrett (se bruksanvisning «Tilkobling integrert stekeovn»). SmegConnect (kun på enkelte modeller) Produktet er utstyrt med teknologien SmegConnect, som gir brukeren mulighet til å kontrollere produktets funksjon ved hjelp av App på smarttelefon eller nettbrett.
Beskrivelse 2.3 Andre deler Kjølevifte Riller Produktet er utstyrt med riller for plassering av bakebrett eller rister i ulike høyder. Høyden for innsetting telles nedenfra og oppover (se «Generell beskrivelse»). Den innvendige belysningen i produktet slår seg på: • når døren åpnes, • mens en funksjon pågår, berør lampesymbolet for å aktivere eller deaktivere manuelt den innvendige belysningen, med unntak for funksjonene VAPOR CLEAN (flerfunksjonsmodell) og PYROLYSE (pyrolytiske modeller).
Beskrivelse 2.4 Tilbehør Ovnsrist Bakebrett Nyttig for å samle opp fett som drypper fra matvarer som er plassert på risten ovenfor. Nyttig for plassering av beholdere med mat som skal tilberedes. Rist til bakebrett Langpanne Nyttig for oppsamling av fett fra matvarer som ligger på risten over, og for tilberedning av kaker, pizza, kjeks og lignende. 242 Skal plasseres over bakebrettet ved tilberedning av matretter som kan dryppe.
Beskrivelse Temperatursonde (kun på noen modeller) For enkelte modeller er ikke alt tilbehør medlevert. Beskyttelseslokk (kun enkelte modeller) Originalt standardutstyr eller ekstrautstyr kan bestilles hos autoriserte servicesentere. Bruk kun originaltilbehør fra produsenten. Nyttig for å lukke og beskytte festet til temperatursonden når denne ikke brukes. 243 NO Med temperatursonden kan du foreta en tilberedning basert på temperaturen som sonden måler inne i matvaren.
Bruk 3 Bruk Advarsler Høy temperatur inni ovnsrommet ved bruk Fare for forbrenninger • Hold døren lukket under tilberedning. • Beskytt hendene med grytevotter når mat flyttes inne i ovnsrommet. • Ikke berør varmeelementene inne i ovnsrommet. • Ikke hell vann direkte på svært varme bakebrett. • Ikke la barn nærme seg ovnsrommet under bruk. Feilaktig bruk Fare for skade på emaljerte overflater • Ikke dekk til bunnen i ovnsrommet med aluminiumsfolie.
Bruk Rister og bakebrett Rist til bakebrett Rister og bakebrett må settes inn i ovnsstigene til de stopper. • De mekaniske sikkerhetslåsene hindrer at man uforutsett kan dra ut risten, må være vendt nedover og mot ovnens bakre del. Risten til bakebrettet må settes inn i bakebrettet. På denne måten er det mulig å samle opp fett separat fra maten som tilberedes. NO 3.1 Bruk av tilbehøret Før ristene og bakebrettene forsiktig inn i ovnen til de stopper opp.
Bruk 3.2 Bruk av ovnen Display Displayet viser parameterne og verdiene tilhørende valgt operasjon. For å bruke det er det tilstrekkelig å berøre de «virtuelle» tastene og/eller bla i de angitte verdiene. (på bildet vises skjermbildet til hovedmenyen) Informasjonsfelt I dette feltet angis informasjon tilhørende menyer og undermenyer til pågående operasjoner i hovedfeltet.
Bruk Tilkobling (kun på enkelte modeller) DØRLÅS Krav til tilkobling: • Smarttelefon mobilenhet eller PC nettbrett med iOS-operativsystem versjon 10.x eller senere eller Android versjon 5.1 eller senere. • Aktivert Wi-Fi nettverk (2.4 GHz, WPA2-sikkerhetsinnstilling) som er tilgjengelig hvor produktet er installert. • Internett-tilkobling. • Navn og passord til Wi-Fihjemmenettverket eller tilgjengelig WPSmodus (Wi-Fi Protected Setup).
Bruk For å kunne starte enhver tilberedningsmåte er det nødvendig å stille inn aktuelt klokkeslett. Ved første gangs bruk er produktet stilt inn på «English» som standardspråk. Det anbefales å stille inn ønsket språk i denne fasen. 2. Trykk på det blinkende symbolet for å gå inn i undermenyen STILL INN KLOKKESLETT. 3. Bla vertikalt i verdiene for time og minutter for å stille inn nåværende klokkeslett. 5. Berør tasten INNSTILLINGER 4.
Bruk Velg en tilberedningsfunksjon 1. Berør det klokkeslettet som vises på display. 4. Berør tasten START (plassert i nedre felt til høyre) for å starte forhåndsoppvarmingsfasen. Forhåndsoppvarming 2. På «hovedmenyen» ta på tasten TILBEREDNING . Tilberedningen blir alltid utført etter en forvarmingsfase, som varmer ovnsrommet til innstilt temperatur. Denne fasen varsles av den gradvise økningen av temperaturnivå som oppnås.
Bruk Etter avsluttet forhåndsoppvarming, høres et lydsignal og en melding på displayet vises for å angi at matretten som skal tilberedes kan settes inn i ovnsrommet. Nedre tilberedningstemperaturen Du kan endre tilberedningstemperaturen når som helst under tilberedningen. 1. Berør tasten TEMPERATUR tilhørende verdi. eller 5. Åpne døren. 6. Sett matretten inn i ovnsrommet. 7. Lukk døren. 8. Berør tasten START tilberedningen. for å begynne 2.
Bruk Tidsinnstilt tilberedning er en funksjon som gjør det mulig å starte en tilberedning og avslutte den etter en spesifikk tid innstilt av brukeren. 1. Berør tasten VARIGHET TILBEREDNING eller tilhørende verdi. 3. Berør tasten BEKREFT for å bekrefte den valgte tilberedningstiden. Verdiene for timer og minutter kan velges separat. Varigheten til tidsinnstilt tilberedning varierer fra minimum 1 minutt til maksimum 13 timer.
Bruk Forsinket tilberedning Forsinket tilberedning er en funksjon som gjør det mulig å avslutte en tilberedning ved et bestemt tidspunkt som er innstilt av brukeren, med påfølgende automatisk utkobling av ovnen. 1. Etter å ha stilt inn en tidsinnstilt tilberedning tar du på tasten FORSINKET TILBEREDNING den tilhørende verdien. 3. Berør tasten BEKREFT det valgte klokkeslettet.
Bruk OVER- OG UNDERVARME Tradisjonell tilberedning egnet til å tilberede en rett om gangen. Ideell for tilberedning av stek, kjøtt med mye fett, brød, fylte kaker. OMLUFT Intens og homogen tilberedning. Ideell for kjeks, kaker og tilberedning på flere nivåer. VARMLUFT Varmen fordeles raskt og jevnt. Egnet for alle matretter, ideell for tilberedning på flere nivåer uten å blande lukter og smak. TURBO Muliggjør rask tilberedning på flere nivåer uten å blande smakene.
Bruk ECO Tilberedning ved lavt energiforbruk: Denne funksjonen er spesielt godt egnet for tilberedning på en enkelt rille, med lavt energiforbruk. Den er anbefalt for alle typer matvarer, bortsett fra dem som kan avgi store mengder fuktighet (som for eksempel grønnsaker). For å oppnå maksimal energisparing og redusere tiden anbefaler vi å putte inn maten uten å forvarm ovnsrommet. I ECO-funksjonen må du unngå å åpne døra under tilberedningen. I ECO-funksjonen er steketiden litt lenger.
Bruk • Ikke dra i kabelen for å fjerne temperatursonden fra uttaket eller fra strømforsyningen. • Pass på at verken temperatursonden eller kabelen henger seg fast i døra. • Pass på at temperatursonden eller tilhørende ledning kommer i kontakt med varmeelementene i ovnsrommet. • Ingen deler av temperatursonden må komme i kontakt med veggene i ovnsrommet, med varmeelementene, med ristene eller med stekebrettene når disse fremdeles er varme. • Temperatursonden skal ikke oppbevares inni produktet.
Bruk Innstilling av en tilberedning med temperatursonden 1. Velg en tilberedningsfunksjon. 2. Berør tasten TEMPERATUR eller tilhørende verdi. 3. Bla i verdiene for å velge ønsket tilberedningstemperatur. 4. Berør tasten BEKREFT . 5. Berør tasten SONDE plassert i nedre felt Temperaturintervallet som kan velges varierer fra minimum 20 °C til maksimalt 90 °C.
Bruk Med forhåndsoppvarming: 9. Berør tasten START for å starte forhåndsoppvarmingsfasen. Feilaktig bruk Fare for forbrenninger Etter avsluttet forhåndsoppvarming, høres et lydsignal og en melding på displayet vises for å angi at matretten som skal tilberedes kan settes inn i ovnsrommet. 11. Åpne døra på produktet. 12. Sett stekebrettet med matvaren som skal tilberedes på de tilhørende rillene. 13. Sett pluggen på temperatursonden inn i uttaket på siden. Bruk selve sonden til å åpne beskyttelseslokket.
Bruk Uten forhåndsoppvarming: 6. Berør tasten FORHÅNDSOPPVARMING for å starte forhåndsoppvarmingsfasen. 7. Åpne døra på produktet. 8. Sett stekebrettet med matvaren som skal tilberedes på de tilhørende rillene. 9. Sett pluggen på temperatursonden inn i uttaket på siden. Bruk selve sonden til å åpne beskyttelseslokket. Tilberedning med temperatursonden Når Temperatur i øyeblikket når Måltemperatur innstilt av bruker er tilberedningen fullført.
Bruk Denne funksjonen avbryter ikke den pågående funksjonen, men aktiverer kun lydsignalet. Varigheten til varseluret varierer fra minimum 1 minutt til maksimum 12 timer og 59 minutter. 1. Ta på tasten VARSELUR den nedre delen varselurmenyen. (plassert i ) for å gå inn i 4. Berør tasten BEKREFT den valgte varigheten. I den endre delen for å bekrefte vises tasten PAPIRKURV som er nyttig for å eventuelt slette det valgte varseluret. 5. Gjenta operasjonen for de andre varselurene du ønsker å bruke. 6.
Bruk 3.3 Tilberedningsråd Generelle råd • Bruk en varmluftfunksjon for å oppnå en jevn tilberedning på flere trinn. • Det er ikke mulig å forkorte tilberedningstidene ved å øke temperaturene (matretten kan bli godt stekt på utsiden og lite stekt på innsiden). • Når tilberedningen er ferdig, anbefaler vi for å unngå overdreven kondensdannelse på glasset inne i ovnen, at du ikke lar den varme maten være inne i ovnsrommet for lenge.
Råd for bruk av sonden (hvis den finnes) 3.4 Quick-Modus • Det er mulig å bruke sonden også under normale tidsinnstilte tilberedninger: 1. Sett temperatursonden inn i matvaren som skal tilberedes og koble den til tilhørende uttak. I denne funksjonsmodusen er det mulig å raskt velge en tradisjonell tilberedningsfunksjon og tilhørende temperatur ved bruk av knappene. Det er dessuten mulig å raskt stille inn en tilberedning med sonde. 2.
Bruk Nå kan du bruke apparatet ved hjelp av knappene. Tradisjonell tilberedning 3. Drei temperaturknappen for å stille inn tilberedningstemperaturen (for eksempel «250 °C»). 2. Drei funksjonsknappen for å velge ønsket funksjon (for eksempel «TURBO Forvarming av ovnsrommet starter få sekunder etter at den siste innstillingen er utført. »). 4. Bruk reduksjonstasten økningstasten og (plassert i det nedre feltet ) for å stille inn en tilberedningstid.
Bruk Tilberedning med sonde (kun enkelte modeller) 3. Berør tasten SONDE . NO nedre felt plassert i 7. Sett pluggen på temperatursonden inn i uttaket på siden. Bruk selve sonden til å åpne beskyttelseslokket. 8. Lukk døren. 4. Bruk reduksjonstasten økningstasten og (plassert i det nedre området ) for å stille inn måltemperaturen (for eksempel «70°C»). 5. Berør tasten BEKREFT for å bekrefte måltemperaturen. 6. Sett stekebrettet med matvaren som skal tilberedes på de tilhørende rillene. 9.
Bruk Tilberedningen er ferdig Når tilberedningen er ferdig, vises meldingen Tilberedning ferdig og det høres et lydsignal som kan deaktiveres ved å berøre et hvilket som helst punkt på displayet eller ved å åpne døren. 2. Velg ønsket type matrett fra menyen SMART COOKING (for eksempel «GRØNNSAKER 3. Velg undertypen av matretten som skal tilberedes (for eksempel «BLANDEDE GR. GRØNNSAKER 1. Før funksjonsknappen temperaturknappen posisjon 0. og tilbake til »). »). 4.
Bruk 6. Berør tasten START for å begynne tilberedningen SMART COOKING. Tilberedningen starter med programmets forhåndsdefinerte innstillinger. Du kan når som helst, også etter at tilberedningen er startet, endre parametrene for temperatur og varighet. 7. Åpne døren. 8. Sett matretten inn i ovnsrommet. 9. Lukk døren. 10. Berør tasten BEKREFT begynne tilberedningen. for å Tilberedningen blir alltid utført etter en forvarmingsfase, som varmer ovnsrommet til innstilt temperatur.
Bruk 3.6 Kronologi Slette kronologien Denne menyen er særlig nyttig for å vise og gjenbruke de sist brukte programmene eller personlige oppskriftene. 1. På «hovedmenyen» berører du tasten KRONOLOGI (plassert i feltet nede Hvis du vil slette kronologien: 1. På «hovedmenyen» berør tasten KRONOLOGI . til venstre). 2. Berør tasten PAPIRKURV kronologien. 2. Velg den funksjonen du vil bruke på nytt og fortsett med tilberedningen som beskrevet i de forrige kapitlene. 266 for å slette 3.
Bruk Tabell over forhåndsdefinerte programmer = Måltemperatur (se «Temperatursonde») KJØTT ROASTBIFF (BLODIG) ROASTBIFF (MIDDELS) ROASTBIFF (GODT STEKT) Funksjon Rille Vekt (Kg) 2 --- 200 ( 50) --- 2 --- 200 ( 58) --- 2 --- 200 ( 65) --- 2 1,1 2 --- 190 ( 65) --- 2 --- 190 ( 75) --- 1 --- 190 ( 75) --- 3 0,3 180 65 2 0,1 200 12 Temp.
Bruk Undertype KJØTTPØLSER AV SVIN (cirka 10-12 stk.) BACON (cirka 6 skiver med tykkelse på 5 mm) OVNSSTEKT KALKUN Funksjon Rille Vekt (Kg) Temp. C) 4 0,3 280 11 4 0,2 250 3+1 (1) 2 1,3 210 60 2 1,3 210 60 (° Tid (minutter) OMLUFTSGRILL OMLUFTSGRILL OMLUFT STEKT KYLLING TURBO OVNSSTEKT KANIN (i biter) 2 1,0 190 80 VARMLUFT (1) For grilltilberedninger anbefaler vi å steke matvarene på begge sider, med referanse til tidene som er angitt i tabellen.
Bruk Undertype Funksjon BREIFLABB Rille Vekt (Kg) Temp. C) 2 0,1 160 55 2 0,3 180 25 2 0,2 160 20 Rille Vekt (Kg) Temp. C) 4 0,3 250 8+5 (1) 2 0,6 210 26 2 0,6 190 28 2 0,2 220 17 (° Tid (minutter) VARMLUFT TANNBRASME SLETTVAR VARMLUFT GRØNNSAKER Undertype BLANDEDE GR.
Bruk DESSERT/KAKER Undertype Funksjon FORMKAKE Rille Vekt (Kg) Temp. (° C) Tid (minutter) 2 1,0 160 55 2 0,3 160 20 2 0,4 160 15 2 0,2 180 60 2 0,1 120 83 2 0,5 150 45 2 0,5 180 30 1 1,0 170 43 2 0,2 170 43 2 0,2 160 25 OVER- OG UNDERVARME SMÅKAKER (20 - 22 stk. à 25-27 gr. hver) MUFFINS (cirka 50 gr.
Bruk BRØD / PIZZA GJÆRET BRØD (LANDBRØD) Funksjon Rille Vekt (Kg) Temp. C) 2 0,4 200 25 2 1,0 180 25 1 0,7 280 8 1(2) 0,7 280 6 1(2) 0,5 280 6 (° Tid (minutter) VARMLUFT FOCACCIA OMLUFT PIZZA I LANGPANNE PIZZA PÅ STEINPLATE (FERSK) PIZZA PÅ STEINPLATE (DYPFRYST) PIZZA PIZZA PIZZA (2) (Modeller uten pizzastein) Steinplaten skal være plassert i bunnen av ovnsrommet. Fryst pizza stekt på steinen krever ikke forskjellig tilberedningstid på bakgrunn av vekten.
Bruk Undertype Funksjon Rille Vekt (Kg) Temp. (° C) Tid (minutter) 1 0,6 200 37 QUICHE LORRAINE OVER- OG UNDERVARME TILBEREDNING VED LAV TEMPERATUR Undertype Funksjon KALV Rille Vekt (Kg) 2 --- 120 ( 75) --- 2 --- 90 ( 55) --- 2 --- 110 ( 70) --- 2 1,5 120 ( 75) --- 2 2,0 120 ( 75) --- Temp.
Bruk 3.7 Mine oppskrifter Legge til en oppskrift Med denne menyen kan du stille inn et personlig program med de parametrene du måtte ønske. Ved første gangs bruk vil det kun bli foreslått å legge til en ny oppskrift. Etter å ha lagret dine egne oppskrifter vil disse så bli foreslått i den tilhørende menyen. 1. På «hovedmenyen» berører du tasten (plassert i MINE OPPSKRIFTER. 2. Velg ønsket type matrett fra menyen MINE OPPSKRIFTER (for eksempel til venstre). »). 3. Berør tasten NY OPPSKRIFT . 4.
Bruk 9. Bla i verdiene til du velger ønsket tilberedningstid (for eksempel «55 minutter»). Lagre en oppskrift 11. Ta på tasten LAGRE . 12. Bla gjennom verdiene for RILLE (for eksempel 2). 13. Bla i verdiene for å stille inn vekten til matvaren som skal tilberedes (for eksempel « 1.0 Kg»). 10. Berør tasten BEKREFT for å bekrefte den valgte tilberedningstiden. I tiden for ferdig tilberedning, er også minuttene som kreves for forhåndsoppvarming medregnet.
Bruk Starte en personlig oppskrift NO 1. På «hovedmenyen», berør tasten MINE OPPSKRIFTER . Bruk tastene og for å gå fra bokstavtastaturet til nummertastaturet og viceversa. Navnet på oppskriften kan være maksimalt 12 tegn langt, inkludert mellomrom. 2. Velg ønsket type matrett fra menyen MINE OPPSKRIFTER (for eksempel «DESSERT/KAKER For å kunne lagre oppskriften må navnet inneholde minst ett tegn. Tegnet tegnet. »). 3. Velg den tidligere lagrede oppskriften (for eksempel RISOTTO).
Bruk 4. Berør tasten START tilberedningen. for å begynne 5. Åpne døren. 6. Sett matretten inn i ovnsrommet. 7. Lukk døren. 8. Berør tasten BEKREFT tilberedningen. for å begynne Forhåndsoppvarming Tilberedningen blir alltid utført etter en forvarmingsfase, som varmer ovnsrommet til innstilt temperatur. Denne fasen varsles av den gradvise økningen av temperaturnivå som oppnås.
Bruk Slette en oppskrift 4. Ta på tasten PAPIRKURV den valgte oppskriften. for å slette NO 1. På «hovedmenyen», berør tasten MINE OPPSKRIFTER . 2. Velg ønsket type matrett fra menyen MINE OPPSKRIFTER (for eksempel «DESSERT/KAKER »). 5. Ta på tasten BEKREFT for å bekrefte sletting av den valgte oppskriften (eller tasten ANNULLER for å annullere operasjonen. 3. Velg den tidligere lagrede oppskriften (for eksempel RISOTTO).
Bruk 3.8 Andre funksjoner Liste over andre funksjoner I menyen for spesialfunksjoner finner du enkelte funksjoner slik som tinefunksjon, heving eller rengjøring... • På «hovedmenyen» berører du tasten ANDRE FUNKSJ. . VEKTBASERT TINING Automatisk tinefunksjon. Velg matrett. Ovnen definerer automatisk den tiden som trengs til tiningen. TIDSINNSTILT TINING Manuell tinefunksjon. Angi tinetiden for matretten. Når den innstilte tiden er avsluttet avbrytes funksjonen.
Bruk Vektbasert tining Denne funksjonen gjør det mulig å tilberede mat og den overholder samtidig reglene for den hebraiske religionens hviledag. VAPOR CLEAN (kun enkelte modeller) Rengjøringsfunksjon med generering av damp. Fjern alt tilbehør, hell cirka 40 cc vann i rommet i bunnen og sprut en løsning av vann og oppvaskmiddel på veggene i ovnsrommet.
Bruk Når funksjonen er over høres et kort lydsignal som kan deaktiveres ved å berøre et hvilket som helst punkt på displayet eller ved å åpne døren. Forhåndsinnstilte parametere: Vekt (Kg) Type Tid Tidsinnstilt tining Hvis den innvendige temperaturen er høyere enn den forutsatte stanses funksjonen umiddelbart og displayet viser teksten “Indre temperatur for høy, vent på avkjøling” La apparatet avkjøles før du aktiverer funksjonen. 1. Sett matretten inn i produktet. 0,5 01t 45m 2.
Bruk 7. Berør HOME-tasten funksjonen. for å gå ut av Varigheten til Tidsinnstilt tining varierer fra minimum 1 minutt til maksimum 12 timer og 59 minutter. Under funksjonen Tidsinnstilt tining er det ikke mulig å endre standardtemperaturen (30°C). Heving Hvis den innvendige temperaturen er høyere enn den forutsatte stanses funksjonen umiddelbart og displayet viser teksten «Indre temperatur for høy, vent på avkjøling» La apparatet avkjøles før du aktiverer funksjonen.
Bruk 6. Bla i verdiene for å velge ønsket tilberedningstemperatur (fra 25°C til 40°C). 2. Velg TALLERKENVARMER 7. Berør tasten BEKREFT innstillingene. 3. Berør tasten START for å starte funksjonen Tallerkenvarmer. for å bekrefte 8. Ta på tasten START for å starte Hevingen. Når funksjonen er over høres et kort lydsignal som kan deaktiveres ved å berøre et hvilket som helst punkt på displayet eller ved å åpne døren.
Bruk . 2. Berør tasten TEMPERATUR eller tilhørende verdi. 3. Bla i verdiene for å velge ønsket tilberedningstemperatur (fra 60°C til 100°C). 4. Berør tasten START for å starte Varmholdingsmodusen. Når funksjonen er over høres et kort lydsignal som kan deaktiveres ved å berøre et hvilket som helst punkt på displayet eller ved å åpne døren.
Bruk 3.9 Innstillinger Språk Via denne menyen kan du stille inn produktets konfigurasjon. • På «hovedmenyen» berører du tasten INNSTILLINGER (plassert i informasjonsfeltet nede til høyre). Gjør det mulig å velge språket på displayet. 1. Velg Språk. 2. Bla gjennom de tilgjengelige språkene til du velger ønsket språk. 3. Berør tasten BEKREFT valgt språk. Ved et midlertidig strømbrudd vil alle de personlige innstillingene fortsatt være aktive.
Bruk Show Room (kun for utstillere) Gjør det mulig å sperre produktets betjeningsknapper automatisk etter ett minutt med normal funksjon, uten at brukeren må gripe inn. Denne modusen gjør det mulig for produktet å deaktivere varmeelementene, men på samme tid holde betjeningspanelet aktivt. 1. Velg Funksjonssperre. 2. Velg Ja. 1. Velg Show Room. 2. Velg On. 3. Ta på tasten BEKREFT for å aktivere modusen Funksjonssperre. 3. Berør tasten BEKREFT modusen Show Room.
Bruk Varmholdingsmodus Eco-Light Med denne modusen kan produktet, på slutten av en tidsinnstilt tilberedning (hvis den ikke avbrytes manuelt), holde nylaget mat varm (på lav temperatur) uten at smak og duft forsvinner. Varmholdingsmodus. 1. Velg 2. Velg On. 3. Ta på tasten BEKREFT Varmholdingsmodusen. for å aktivere Varmholdingsmodusen aktiveres etter 5 minutter etter at tilberedningen er ferdig, og varsles med en serie lydsignaler (se avsluttet tilberedning eller funksjon).
Bruk Digital klokke Demo-modus (kun for utstillere) Gjør det mulig å vise klokkeslettet i digitalt format. Digital klokke. Ta på tasten BEKREFT modusen Digital klokke. for å aktivere Demo-modus. 1. Velg 2. Velg On. 3. Ta på tasten BEKREFT Demo-modus. NO 1. Velg 2. Velg On. Denne modusen ligner veldig på modusen Show Room. Når denne modusen aktiveres vises en demonstrasjon av de forskjellige skjermbildene som illustrerer apparatets muligheter etter en viss tids inaktivitet.
Bruk Vis klokkeslett Lysstyrke på displayet Aktiverer/deaktiverer visning av klokkeslettet når ovnen er avslått. 1. Velg Vis klokkeslett. 2. Velg On. 3. Ta på tasten BEKREFT visning av klokkeslettet. for å aktivere Gjør det mulig å velge lysstyrken på displayet. 1. Velg Lysstyrke på displayet. 2. Velg blant alternativene Høy - Middels Lav. 3. Ta på tasten BEKREFT valget. Funksjonen Vis klokkeslett er fra fabrikkens side stilt inn på Off.
4 Rengjøring og vedlikehold Matflekker eller rester Advarsler Bruk aldri metallsvamper eller kvasse skraper, da dette kan skade overflatene. Bruk vanlige ikke-slipende produkter og kjøkkenredskap av tre eller plast dersom det er nødvendig. Skyll grundig og tørk med en tørr klut eller mikrofiberklut. Unngå at sukkerholdige matrester (f.eks. syltetøy) brenner seg fast inne i produktet. Hvis de brenner seg fast over for lang tid, kan det ødelegge emaljebelegget inne i produktet.
Rengjøring og vedlikehold 2. Ta tak i begge sidene av døren med begge hender, løft den oppover i en vinkel på omtrent 30° og trekk den ut. Rengjøring av glassrutene i døra Det anbefales å alltid holde glassrutene i døren grundig rene. Bruk absorberende kjøkkenpapir. Hvis skitten sitter godt fast, vask med en fuktig svamp og et nøytralt rengjøringsmiddel. Det anbefales å bruke rengjøringsproduktene som distribueres av produsenten. Demontering av innvendig glass 3.
Rengjøring og vedlikehold 6. Sett det innvendige glasset på plass igjen. Pass på at du sentrerer og fester de 4 knottene på plassene sine på døren, ved å trykke lett. 4. Rengjør det utvendige glasset og dem du har fjernet. Bruk absorberende kjøkkenpapir. Hvis skitten sitter godt fast, vask med en fuktig svamp og et nøytralt rengjøringsmiddel. 4.3 Rengjøring av ovnsrommet NO 3. På noen modeller er det et mellomliggende glass. Fjern det mellomliggende glasset ved å løfte det oppover. 5.
Rengjøring og vedlikehold Tørking Fjerne ovnsstiger for rister/bakebrett Tilberedning av matretter fører til at det dannes fuktighet i ovnsrommet. Dette er helt normalt og ødelegger ikke produktets korrekte funksjon. Etter hver tilberedning: 1. la produktet avkjøles; 2. fjern smuss fra ovnsrommet; 3. tørk ovnsrommet med en myk klut; 4. la døren stå åpen så lenge som nødvendig, slik at ovnsrommet tørkes helt. Ved å fjerne ovnsstigene blir det lettere å rengjøre sidene.
Rengjøring og vedlikehold Høy temperatur inni ovnsrommet ved bruk Fare for forbrenninger • Disse operasjonene må kun gjennomføres når ovnen er fullstendig kald og avslått. Produktet er utstyrt med et varmeelement som kan vippes, og som dermed gjør det lettere å gjøre rent den øvre delen av ovnen. 1. Løft det øvre varmeelementet litt oppover og vri holderne 90° for å frigjøre varmeelementet. Vapor Clean (kun enkelte modeller) Vapor Clean er en assistert rengjøringsprosedyre som forenkler fjerning av smuss.
Rengjøring og vedlikehold 2. Hell ca. 40ml vann i bunnen av ovnsrommet. Pass på at fordypningen ikke renner over. Innstilling av Vapor Clean Hvis den innvendige temperaturen er høyere enn den forutsatte stanses funksjonen umiddelbart og displayet viser teksten «Indre temperatur for høy, vent på avkjøling» La apparatet avkjøles før du aktiverer funksjonen. 5. På «hovedmenyen» berører du tasten ANDRE FUNKSJ. . 3. Ved hjelp av en forstøver, må du spraye en løsning av vann og oppvaskmiddel inn i ovnsrommet.
Rengjøring og vedlikehold Med tasten FORSINKET TILBEREDNING kan man stille inn en tid for når den utsatte tilberedningen skal avsluttes. 8. Ta på tasten START Vapor Clean. for å starte Hvis temperaturen inne i ovnsrommet er for høy vil et lydsignal og en melding på displayet varsle om at du må vente til apparatet avkjøles.
Rengjøring og vedlikehold Pyrolyse: automatisk rengjøring av ovnsrom (kun på enkelte modeller) Pyrolyse er en framgangsmåte for automatisk rengjøring ved høy temperatur som gjør at skitten løser seg opp. Takket være denne prosedyren er det svært enkelt å rengjøre innsiden av ovnsrommet. Feilaktig bruk Fare for personskader • I løpet av denne funksjonen kan overflatene bli varmere enn normalt. • Barn må holdes på avstand fra produktet.
Rengjøring og vedlikehold 3. Velg den mest passende rengjøringen for automatisk rengjøring av ovnsrommet: 5. Berør tasten START pyrolysen. for å starte Hvis temperatursonden er satt i tilhørende uttak, vil det ikke være mulig å starte pyrolysen. Anbefalt varighet av pyrolysen: • Lite skittent = 02:00’. • Middels skittent = 02:30’. • Svært skittent = 03:00’. Etter 2 minutter fra starten av pyrolysen, blokkeres døra av en innretning som hindrer alle forsøk på åpning (displayet viser symbolet ). 4.
Rengjøring og vedlikehold Avslutning av rengjøringssyklusen Pyrolyse Etter fullført pyrolyse høres et kort lydsignal som kan deaktiveres ved å berøre et hvilket som helst punkt på displayet. Døra forblir blokkert til temperaturen inne i ovnsrommet er nede i sikkert nivå. På displayet vises det en melding som angir at kjøling av ovnsrommet pågår. Under pyrolysen lager viftene en mer intens lyd, dette skyldes den høyere roteringshastigheten.
Rengjøring og vedlikehold Utskiftning av lampen for den innvendige belysningen 4. Skyv ut og fjern lampen. Strømførende deler Fare for elektrisk støt 1. Fjern absolutt alt tilbehør inne i ovnsrommet. 2. Fjern ovnsstigene for rister/bakebrett. 3. Fjern lampedekselet med et redskap (f.eks. en skje). Vær forsiktig slik at du ikke skraper opp lakken på veggen inne i ovnsrommet. Ikke ta direkte på halogenlyspæren med fingrene dine, men bruk et isolerende materiale. 5.
Rengjøring og vedlikehold Hva gjør man hvis... Panelet er slått helt av: • Kontroller strømforsyningen. • Kontroller om en eventuell allpolet bryter ved inngangen til strømforsyningen for produktet, er i posisjon “ON”. Produktet varmes ikke opp: • Kontroller om modusen «Show Room (kun for utstillere)» eller «Demo-modus (kun for utstillere)» er stilt inn (for flere detaljer, se avsnitt «Innstillinger»).
5 Installasjon Tilkobling med kontakt og støpsel 5.1 Elektrisk tilkobling Påse at pluggen og kontakten er av samme type. Unngå bruk av reduksjonsstykker, adaptere eller shunter, da de kunne forårsake oppvarming eller brannskader. Fast tilkobling Sørg for en allpolet sikkerhetsinnretning på forsyningelinjene som garanterer frakobling fra nettet, med en åpningsavstand for kontaktene som muliggjør fullstendig frakobling under betingelsene for overspenning i kategori III, i samsvar med installasjonsreglene.
Installasjon 5.2 Plassering Strømledningens posisjon Tungt produkt Fare for klemming • Plasser produktet inn i innbyggingsmøbelet ved hjelp av en annen person. Trykk på den åpne døren Fare for skader på produktet • Bruk aldri den åpne døren som håndtak til å løfte produktet på plass i innbyggingsmøbelet under montering. • Unngå for mye trykk på ovnsdøren når den er åpen. Varmeproduksjon under bruk av produktet Brannfare • Kontroller at møbelmaterialet er varmebestandig.
Installasjon Festebøssinger Produktets størrelse (mm) NO 1. Fjern bøssingpluggene som er satt inn foran på produktet. 2. Plasser produktet i innfellingen. 3. Fest produktet til møbelet med skruene. 4. Dekk bøssingene med pluggene som tidligere ble fjernet.
Installasjon Innbygging under arbeidsbenk (mm) Forsikre deg om at den bakre/ nedre delen av møbelet har en åpning på cirka 60 mm.
Installasjon Innfelling under platetopper (kun på pyrolytiske modeller) NO Hvis det plasseres en platetopp over ovnen, må du installere et separasjonssjikt av tre i en avstand på minst 10 mm fra den øvre delen av ovnen, slik at du unngår overoppvarming når begge produktene er i funksjon samtidig. Separasjonssjiktet må kun fjernes ved hjelp av egnet verktøy.
Installasjon Innbygging i søyle (mm) Forsikre deg om at den øvre/ bakre delen av møbelet har en åpning på cirka 35-40 mm i dybden.