Innehåll 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 Allmänna säkerhetsanvisningar Tillverkarens ansvar Apparatens syfte Märkplåt Denna bruksanvisning Bortskaffande Hur man läser bruksanvisningen 2 Beskrivning 2.1 Allmän beskrivning 2.2 Symboler 3 Användning 3.1 Anvisningar 3.2 Första användningstillfället 3.3 Användning av spishällen 4 Rengöring och underhåll 4.1 Anvisningar 4.2 Rengöring av apparaten 5 Installation 5.1 5.2 5.3 5.4 5.5 5.6 5.7 5.
Anvisningar 1 Anvisningar 1.1 Allmänna säkerhetsanvisningar Skador på person • Apparaten och dess åtkomliga delar blir mycket varma vid användning. Rör inte vid värmeelementen i samband med användning. • Försök aldrig släcka en låga/ brand med vatten utan stäng av apparaten och täck lågan med ett lock eller en brandfilt.
• För inte in spetsiga metallföremål (bestick eller verktyg) i apparatens springor. • Använd inte sprayflaskor i närheten av apparaten medan den är igång. • Stäng av apparaten efter användning. • Gör inte några ändringar på apparaten. • Försök aldrig reparera apparaten själv eller utan att anlita en kvalificerad tekniker. • Dra aldrig i sladden för att dra ut kontakten. • Om elsladden skadas ska man omedelbart kontakta den tekniska supporten som i sin tur sörjer för att kabeln byts ut.
Anvisningar • Använd inte rengöringsmedel som innehåller klor, ammoniak eller blekmedel på delar i stål eller delar som ytbehandlats med metall (som till exempel är anodiserade, förnicklade eller förkromade). • Diska inte lösa tillbehör som hällens galler, flamspridare eller kåpor i diskmaskin. Installation • Denna apparat får inte installeras i båtar eller husvagnar. • Apparaten får inte installeras på en sockel. • Ta hjälp av en andra person vid installation av apparaten.
Anvisningar Vad gäller denna apparat • Täck inte över öppningar, ventilationsspringor eller värmespridningsspringor. • För inte in spetsiga metallföremål (bestick eller verktyg) i apparatens springor. • Använd under inga omständigheter apparaten för uppvärmning av rum. • Apparaten har inte utformats för att användas med externa timers eller system för fjärrstyrning. SV • Använd värmebeständiga kablar som tål minst 90 °C.
Anvisningar 1.2 Tillverkarens ansvar Tillverkaren avsäger sig allt ansvar för skador på personer eller egendom som orsakats av: • annan användning av apparaten än den avsedda; • försummelse att följa föreskrifterna i bruksanvisningen; • en felaktig användning av hela eller en del av apparaten; • användning av reservdelar som inte är i original. 1.3 Apparatens syfte Denna apparat är avsedd att användas för tillagning av livsmedel inom hushåll. All annan användning är olämplig. 1.
Anvisningar Plastemballage Fara för kvävning • Lämna inte emballaget eller delar av det utom synhåll. • Låt inte barn leka med plastpåsarna som ingår i emballaget. 1.7 Hur man läser bruksanvisningen SV • Apparatens emballage består av återvinningsbara och icke förorenande material. • Lämna in emballagen till lämpliga sopstationer för separat insamling. Följande läsanvisningar gäller för denna bruksanvisning: Anvisningar Allmän information om användning, säkerhet och slutgiltigt bortskaffande.
Beskrivning 2 Beskrivning 2.
1 Kontrollpanel 2 Reservbrännare (AUX) 3 Snabb halvbrännare (SR) 4 Minskad snabb brännare (RR) 5 Ultrasnabb brännare (UR3) 6 Ultrasnabb brännare med extern flamspridare (UR2 ext.) 7 Ultrasnabb brännare med intern flamspridare (UR2 int.) 8 Höger galler 9 Mittgaller 10 Vänster galler Vrid vreden till ett läge mellan maximal / och minimal / effekt för att reglera lågan. Vrid tillbaka vreden till läge för att stänga av brännarna. Kokzoner Fram Bak Central vänster 2.
Användning 3 Användning 3.1 Anvisningar Felaktig användning Fara för brännskada • Kontrollera att flamspridarna är korrekt placerade på sina platser tillsammans med tillhörande brännarlock. • Fetter och oljor som överhettas kan börja brinna. Var ytterst försiktig. • Lämna inte apparaten oövervakad i samband med tillagning som kan frigöra fetter eller oljor. • Spruta inte med sprayflaskor i närheten av apparaten. • Rör inte vid apparatens värmeelement när apparaten är i drift.
Användning Alla hällens kontrollknappar och vred är grupperade på frontpanelen. Intill varje vred visas motsvarande brännare. Apparaten är utrustad med en elektronisk tändningsanordning. Tryck in vredet och vrid det moturs till symbolen för maximal låga tills brännaren tänds. Vrid vredet till om inte brännaren tänds inom 15 sekunder. Vänta i 60 sekunder innan du försöker tända den igen. Håll vredet intryckt några sekunder efter tändning så att termoelementet värms upp.
Användning Sänk lågan när vätskan når kokpunkten så att det inte kokar över. Kokkärlens diameter: • AUX: 12 - 14 cm. • SR: 16 - 20 cm. • RR: 22 - 26 cm. • UR3: 22 - 26 cm. • UR2 int. + UR2 ext.: 22 - 26 cm. Under tillagningen ska alla kärl och grillpannor placeras innanför hällens kanter i syfte att undvika brännskador eller skador på hällen.
Användning SV • om en av brännarna nära den bakre träväggen är en ultrasnabb (UR3 eller UR2 int. + ext.), håll ett avstånd på 160 mm mellan väggen och kanten på grillpannnan; • var noga att brännarnas lågor inte slår ut från grillpannans kanter; • Använd aldrig i mer än 40 minuter. • Vid användning av grillpannor med teflon, för att undvika skador på apparaten och teflonbeläggningen kan man förvärma grillpannan i teflonbelagd aluminium innan man lägger i maten, i högst 5 minuter.
Rengöring och underhåll 4 Rengöring och underhåll 4.2 Rengöring av apparaten 4.1 Anvisningar För att bevara ytorna i gott skick ska man rengöra dem efter varje användningstillfälle, efter att de har svalnat. Felaktig användning Risk för skador på ytor • Rengör aldrig apparaten med ångstråle. • Använd inte rengöringsmedel som innehåller klor, ammoniak eller blekmedel på delar i stål eller delar som ytbehandlats med metall (som till exempel är anodiserade, förnicklade eller förkromade).
Spishällens galler Tändstift och termoelement Ta av gallren och rengör dem i ljummet vatten med ett rengöringsmedel utan slipmedel. Var noga att avlägsna alla beläggningar. Torka gallren noga och sätt tillbaka dem på spishällen. För en god funktion måste tändstiften och termoelementen alltid vara rena. De ska regelbundet kontrolleras och vid behov rengöras med en fuktig trasa. Eventuella intorkade rester tas bort med en tandpetare i trä eller en nål.
Installation 5 Installation 5.2 Utskärning av arbetsytan Följande ingrepp kräver murerioch/eller snickeriarbeten som måste utföras av en behörig tekniker. Installationen kan utföras på olika material såsom murverk, metall, solitt trä eller plastlaminerat trä under förutsättning att dessa är värmebeständiga (>90 °C). 5.1 Säkerhetsföreskrifter Värmeutveckling vid drift av apparaten Brandrisk • Kontrollera att möbelns material är värmebeständigt. • Kontrollera att det finns korrekta öppningar i möbeln.
Installation SV Totalmått: placering gas- och elledning (mått uttrycks i millimeter) med öppning i botten och på baksidan Om hällen installeras ovanför en ugn måste denna vara försedd med en kylfläkt. G gasanslutning E elektrisk anslutning 5.3 Inbyggnad I utrymme för inbyggnad av ugn Avståndet mellan spishällen och köksmöblerna eller inbyggnadsmöblerna måste vara sådant att en tillräcklig ventilation och tillräcklig luftutmatning kan garanteras.
Installation Tätning av spishällen Före montering ska man för att undvika att vätska tränger in mellan hällens ram och arbetsytan sätta på tätningen som medföljer enligt bilden nedan. med öppning på baksidan 1. Ta hänsyn till de mått som anges på bilden och kom ihåg att packningens fram- och baksidor måste sitta intill hålet. Att inte installera en dubbel botten i trä medför en risk att användaren av misstag kommer i kontakt med vassa eller varma delar.
2. Fäst tätningen (genom att trycka lätt) längs ytterkanten av det hål som gjorts i arbetsytan. 3. Skär noggrant av överskottskanten (C) av tätning. På bilden nedan visas kåpans fästpunkter till arbetsytan. 5.4 Fixering vid stödstrukturen Fäst spishällen vid strukturen med hjälp av de den avsedda fästbygeln (A). Använd inte silikon för att fästa plattan. Detta gör att plattan inte kan tas bort utan att den skadas.
Installation 5.5 Gaskopplingar Gasläckage Fara för explosion • Efter varje ingripande ska man kontrollera att åtdragningsmomentet för gaskopplingarna är mellan 10 Nm och 15 Nm. • Vid behov ska man använda en tryckregulator som uppfyller kraven i gällande föreskrifter. • När installationen är avslutad ska man kontrollera att det inte förekommer läckage. Använd en tvållösning - aldrig en öppen låga - för denna kontroll. • Slangarna får inte komma i kontakt med rörliga delar och de får inte bli klämda.
kopplingens gänga 3 och skruva därefter fast stålslangen 4 vid kopplingen 3. Anslutning till flytande gas Använd en tryckregulator och genomför anslutningen till behållaren i enlighet med de anvisningar som anges i gällande föreskrifter. Matningstrycket ska överensstämma med de värden som anges i tabellen “Gastyper och installationsland”. Ventilation av lokaler Den här hushållsapparaten är inte ansluten till ett utsläpp för förbränningsprodukter.
Installation När installationen är avslutad bör installatören utfärda en försäkran om överensstämmelse. 5.6 Anpassning till olika typer av gas Vid drift med andra typer av gaser ska man byta ut munstyckena och justera primärluften. För att byta munstycken och ställa in brännarna ska man avlägsna hällen. Avlägsna hällen 1. Avlägsna gallren från hällen.
Installation 4. Avlägsna tätningen vid brännarnas termoelement och tändstift. 5. Avlägsna hällen. SV 3. Avlägsna flamspridare och tillhörande brännarlock. Byte av munstycken/luftreglering 1. Lossa skruven “A” och tryck ner luftregulatorn “B”så långt det går. 2. Använd en fast nyckel för att avlägsna munstyckena “C” och montera de munstycken som passar till den nya typen av gas, enligt de anvisningar som anges i tillhörande tabeller (se “Gastyper och installationsland”).
Installation Inställning av lägsta effekt för metangas eller stadsgas 3. Fäst stödet “B” i dess ursprungliga läge, så att det helt täcker munstycket “C”. 4. Justera luftflödet genom att flytta venturiröret ”D” tills du erhåller avståndet “X” vilket anges i tabellen (se ”Tabell över munstyckenas och brännarnas egenskaper” i avsnitt "Primärluft”(mm)”) skruva sedan fast skruven “A”. 5. När man har justerat alla brännare ska man montera apparaten igen. Munstyckets åtdragningsmoment får inte vara mer än 3 Nm.
Installation SV Inställning av lägsta effekt för flytande gas Vrid skruven som sitter vid sidan om kranens stång medurs och dra åt den helt. Efter anpassning till en annan gas än den apparaten ställts in för i fabriken ska man byta ut etiketten för gasanvändning som sitter på apparaten mot en etikett som överensstämmer med den nya gasen. Etiketten finns i påsen tillsammans med munstyckena (i förekommande fall). Smörjning av gaskranar Med tiden kan det hända att gaskranarna blir svåra att vrida och fastnar.
Installation Gastyper och installationsland Typ av gas 1 Metangas G20 G20 20 mbar G20/25 20/25 mbar 2 Metangas G20 G20 25 mbar 3 Metangas G25.1 G25.1 25 mbar 4 Metangas G25 G25 20 mbar 5 Metangas G2.350 G2.
Installation 1 Metangas G20 - 20 mbar Nominell termisk effekt (kW) Munstyckets diameter (1/100 mm) Reducerad effekt (W) Primärluft (mm) 2 Metangas G20 - 25 mbar Nominell termisk effekt (kW) Munstyckets diameter (1/100 mm) Reducerad effekt (W) Primärluft (mm) 3 Metangas G25.
Installation 6 Flytande gas G30/31 - 30/37 mbar Nominell termisk effekt (kW) Munstyckets diameter (1/100 mm) Reducerad effekt (W) Primärluft (mm) Nominell effekt G30 (g/h) Nominell effekt G31 (g/h) 7 Flytande gas G30/31 - 37 mbar Nominell termisk effekt (kW) Munstyckets diameter (1/100 mm) Reducerad effekt (W) Primärluft (mm) Nominell effekt G30 (g/h) Nominell effekt G31 (g/h) 8 Flytande gas G30/31 - 50 mbar Nominell termisk effekt (kW) Munstyckets diameter (1/100 mm) Reducerad effekt (W) Primärluft (mm) No
5.7 Elektrisk anslutning Elektrisk spänning Risk för elektrisk stöt • Den elektriska anslutningen ska utföras av behörig fackperson. • Bär personlig skyddsutrustning. • Det är obligatoriskt att jorda apparaten enligt de anvisningar som anges i säkerhetsföreskrifterna för elsystemet. • Stäng av den allmänna elektriska tillförseln. • Dra aldrig i sladden för att dra ut kontakten. • Använd värmebeständiga kablar som tål minst 90 °C.
Installation Provkörning 5.8 För installatören När man slutfört installationen ska man göra en kort provkörning. Om apparaten inte fungerar ska man först försäkra sig om att man följt anvisningarna korrekt, därefter koppla bort apparaten från elnätet och kontakta kundservice. • Kontakten ska vara lättåtkomlig efter installationen. Nätkabeln får inte vikas eller snurras. • Apparaten ska installeras i enlighet med aktuella installationsscheman.