Form No. 3405-863 Rev A 69 tai 81 cm:n leikkuuyksikkö Reelmaster® 7000-D -ajoyksikkö Mallinro: 03710—Sarjanro: 316000001 tai suurempi Mallinro: 03711—Sarjanro: 316000001 tai suurempi Mallinro: 03712—Sarjanro: 316000001 tai suurempi Rekisteröi tuotteesi osoitteessa www.Toro.com.
VAARA Mallinro: KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian osavaltion tietojen mukaan aiheuttavat syöpää, synnynnäisiä epämuodostumia tai lisääntymiseen liittyvää haittaa. Sarjanro: Tässä käyttöoppaassa esiintyvä varoitusmerkintä (Kuva 2) ilmaisee vaaratilannetta, josta saattaa olla seurauksena vakava tapaturma tai jopa kuolema, jos suositellut varotoimenpiteet laiminlyödään. Tämä tuote on asiaankuuluvien eurooppalaisten direktiivien mukainen.
Turvaohjeet • Sido pitkät hiukset. Älä käytä koruja. • Poista kaikki roskat ja muut esineet, jotka voisivat tarttua leikkuuyksikön kelateriin ja sinkoutua niistä. Älä päästä sivullisia työskentelyalueelle. Tämä kone on suunniteltu EN ISO 5395:2013 -standardin ja ANSI B71.4-2012 -määrityksen mukaisesti. • Jos leikkuuterät osuvat johonkin tai yksikkö tärisee Koneen virheellinen käyttö tai huolto voi aiheuttaa loukkaantumisen tai kuoleman.
Käyttöönotto Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Ohjeet 1 2 3 4 5 Määrä Käyttökohde Leikkuuyksikkö 1 Leikkuuyksikön tarkastus. Mitään osia ei tarvita – Tukitelineen käyttö leikkuuyksikköä kallistettaessa. Mitään osia ei tarvita – Takasuojuksen säätö. Mitään osia ei tarvita – Vastapainojen asennus. Mitään osia ei tarvita – Leikkuuyksikön ohjauksen säätö.
Kuva 3 Kuva 4 1. Leikkuuyksikön tukiteline 1. Takasuojus 3 2. Pultti 4 Takasuojuksen säätö Vastapainojen asennus Mitään osia ei tarvita Mitään osia ei tarvita Ohjeet Ohjeet Useimmissa olosuhteissa paras levitys saadaan, kun takasuojus on kiinni (eteen heitto). Raskaissa tai märissä olosuhteissa takasuojusta voidaan pitää auki. Kaikkien toimitettujen leikkuuyksiköiden vasempaan päähän on asennettu vastapaino. Määritä seuraavan kaavion avulla vastapainojen ja kelamoottorien sijainti.
5 Leikkuuyksikön ohjauksen säätö Mitään osia ei tarvita Takaleikkuuyksiköiden ohjauksen lisäys Lisää takaleikkuuyksiköiden ohjautuvuutta irrottamalla kaksi nivelen välikappaletta, kuusiokoloruuvia ja laippalukkomutteria (Kuva 8) takaleikkuuyksiköiden kannattimista (leikkuuyksiköt 2 ja 3). Katso Kuva 9. Kuva 6 1 1. Vastapaino 3. Irrota muovitulppa leikkuuyksikön oikeassa päässä olevasta laakeripesästä (Kuva 7). 2 4. Irrota kaksi pulttia oikeasta sivulevystä (Kuva 7).
Laitteen yleiskatsaus Ohjauksen lukitus Lukitse (kiinnitä) leikkuuyksiköiden ohjaus kiinnittämällä tapin haarukkapää kannattimeen lukkotapilla (Kuva 10). Tekniset tiedot Leikkuuyksikkö Paino 69 cm, 8-lehtinen 77 kg 69 cm, 11-lehtinen 79 kg 81 cm, 8-lehtinen 87 kg Lisälaitteet/lisävarusteet Koneeseen on saatavana valikoima Toron hyväksymiä lisälaitteita ja -varusteita, joiden avulla voidaan parantaa ja laajentaa sen ominaisuuksia.
Käyttö Huomaa: Koneen vasen ja oikea puoli määritellään normaalista käyttöasennosta käsin. Säädöt Kiinteän terän kohdistus kelaan Kohdista kiinteä terä kelaan ja tarkista kelan ja kiinteän terän kunto ja toiminta näiden toimenpideohjeiden mukaisesti. Testaa aina leikkuuyksikön toiminta omissa kenttäolosuhteissasi tämän toimenpiteen suorittamisen jälkeen. Parhaan leikkuutehon saavuttamiseksi saatetaan tarvita lisäsäätöjä. Tärkeää: Älä kiristä kiinteää terää kelaan liikaa, ettei se vahingoitu.
3. Irrota kaksi mutteria, joilla rullan kannattimet ja välikappaleet on kiinnitetty sivulevyn kiinnityslaippoihin. estää välilevyn putoamisen molemmilta puolilta. Kiinteä terä on nyt kohdistettu kelaan. Huomaa: Toimenpidettä ei tarvitse suorittaa päivittäisiä säätöjä tehtäessä, vaan hiomisen tai purkamisen jälkeen. 4. Laske rulla ja ruuvit sivulevyn kiinnityslaipoista ja välikappaleista. 5. Aseta välikappaleet rullan kannattimissa oleviin ruuveihin. 9.
1. Varmista, että sokka on asennettuna tangon taimmaiseen aukkoon (Kuva 17). maaperän olosuhteiden mukaan. Myös leikkuuyksikön asetukset (leikkuun aggressiivisuus, rullat, kiinteät terät, asennetut lisälaitteet, nurmentasausasetukset jne.) vaikuttavat leikkauksen todelliseen korkeuteen. Tarkista todellinen leikkuukorkeus säännöllisesti Turf Evaluator -lisälaitteella (malli 04399) leikkuukorkeuden määrittämiseksi halutulle tasolle.
Kuva 18 1. Nostoketju 3. Ala-aukko 2. U-kiinnike Tasaaja Nämä ovat suositellut leikkuukorkeusasetukset, kun leikkuuyksikköön on asennettu tasaajasarja.
Leikkuukorkeustaulukko Leikkuukorkeusasetus Leikkuun aggressiivisuus Takavälikappaleiden määrä Rengaslinkkien määrä Tasaajasarjat asennettuina 0,64 cm Vähemmän 0 5+ K Normaali 0 5+ K Enemmän 1 5+ – Vähemmän 0 5+ K Normaali 1 5+ K Enemmän 2 5+ – Vähemmän 0 6 K Normaali 1 5+ K Enemmän 2 5+ K Vähemmän 1 6 K Normaali 2 5+ K Enemmän 3 5+ – Vähemmän 2 6 K Normaali 3 5+ K Enemmän 4 6 – Vähemmän 2 6 K Normaali 3 6 K Enemmän 4 5+ – Vähemmä
4,44 cm* 4,76 cm* 5,08 cm* 5,40 cm* 5,71 cm* 6,03 cm* 6,35 cm* Vähemmän 6 5 – Normaali 7 5 – Enemmän 8 6 – Vähemmän 7 5 – Normaali 8 6 – Enemmän 9 6 – Vähemmän 7 6 - Normaali 8 6 - Enemmän 9 6 - Vähemmän 8 6 - Normaali 9 6 - Enemmän 10 6 - Vähemmän 8 6 - Normaali 9 6 - Enemmän 10 6 - Vähemmän 9 6 - Normaali 10 6 - Enemmän 11 6 - Vähemmän 9 6 - Normaali 10 6 - Enemmän 11 6 - + ilmaisee, että nostovarren U-kiinnike on a
Leikkuukorkeuden säätö varten mittapalkki on asetettava piennarrullien päiden suuremman läpimitan olakkeiden päälle. 1. Löysää lukkomuttereita, jotka kiinnittävät leikkuukorkeusvarret leikkuuyksikön sivulevyihin (Kuva 19). Kuva 21 Kuva 19 8-teräinen leikkuuyksikkö kuvassa 1. Säätöruuvi 2. Lukkomutteri 3. Leikkuukorkeusvarsi Tärkeää: Kun asetus on oikein, etu- ja takarullat koskettavat mittapalkkia ja ruuvi on tiiviisti kiinteää terää vasten.
on pyöristettävä tai hiottava samalle tasolle kiinteän terän leikkuusärmän kanssa, jotta laite toimisi tasaisesti. leikkuukorkeuden kiinteä terä, jos haluttu korkeus on 12,7 mm tai alle. Huomaa: Ajan mittaan viiste (Kuva 23) on hiottava, sillä se on suunniteltu kestämään vain 40 % kiinteän terän käyttöiästä. Kuva 22 1.
Kunnossapito 2. Käytä liinaa tai paksua hansikasta, tartu kelaterään ja yritä liikuttaa kelakokoonpanoa sivuttain (Kuva 26). Leikkuuyksikön voitelu Jokaisessa leikkuuyksikössä on kuusi rasvanippaa (Kuva 24), jotka pitää voidella säännöllisesti litiumrasvalla nro 2. Voitelupisteet ovat eturulla (2), takarulla (2) ja kelalaakeri (2). Huomaa: Kun leikkuuyksiköt rasvataan heti pesun jälkeen, vesi saadaan poistettua paremmin laakereista, mikä pidentää laakereiden käyttöikää. 1.
Tärkeää: Leikkuuyksikön käyttö kiinteän terän ollessa huoltorajan alapuolella voi heikentää leikkuujälkeä ja kiinteän terän rakenteellista lujuutta.
Kuva 33 1. Runkopalkin pultti 2. Lukkomutteri 4. Irrota kaikki runkopalkin pultit, jotta runkopalkki voidaan vetää alaspäin ja irrottaa konepultista (Kuva 33). Ota talteen kaksi nailonista aluslaattaa ja yksi stanssattu aluslaatta runkopalkin kummastakin päästä (Kuva 34). Kuva 31 1. Kulman osoittimen kiinnitin 3. Kiinteä terä 2. Magneetin reuna 4. Kulman osoitin kiinnittyneenä kiinteän terän reunaan 4. Aseta kulman osoitin kiinnittimeen kuvan mukaisesti (Kuva 31).
2 1 g016648 Kuva 35 1. Jousen kiristysmutteri 2.
Kaksipistesäädettävien HD-leikkuuyksiköiden huolto 4. Asenna jousialuslaatta säätimen akseliin ja liu’uta säätimen akseli laippaholkkeihin leikkuuyksikön rungossa (Kuva 36). 1. Irrota kaikki osat. (Katso HD DPA -sarjan mallin 120-7230 asennusohjeet ja Kuva 36.) 5. Kiinnitä säätimen akseli litteällä aluslaatalla ja lukkomutterilla (Kuva 36). Kiristä lukkomutteri momenttiin 20–27 N·m. 2. Levitä lukkiintumisenestoainetta holkin alueen sisäpuolelle leikkuuyksikön kannatinrunkoon (Kuva 36).
Rullan huolto laakerit, laakerimutterit sekä sisä- ja ulkotiivisteet. Rullan korjaussarjan työkalusarja sisältää kaikki rullan korjaussarjan käytössä tarvittavat työkalut ja asennusohjeet. Lisätietoja saa osaluettelosta tai valtuutetulta Toro-jälleenmyyjältä. Rullan huoltoa varten on saatavana rullan korjaussarja (osanro 114-5430) ja rullan korjaussarjan työkalusarja (osanro 115-0803) (Kuva 37). Rullan korjaussarja sisältää kaikki rullan korjauksessa tarvittavat Kuva 37 1.
Liittämisvakuutus The Toro Company, 8111 Lyndale Ave. South, Bloomington, MN, USA vakuuttaa, että asianmukaisissa vaatimustenmukaisuusvakuutuksissa ilmoitettujen Toro-mallien mukana toimitettujen ohjeiden mukaisesti asennettuina seuraavat yksiköt täyttävät esitettyjen direktiivien vaatimukset.
Kansainväliset jakelijat Jakelija: Agrolanc Kft Asian American Industrial (AAI) B-Ray Corporation Brisa Goods LLC Casco Sales Company Ceres S.A. CSSC Turf Equipment (pvt) Ltd. Cyril Johnston & Co. Cyril Johnston & Co. Fat Dragon Femco S.A. FIVEMANS New-Tech Co., Ltd ForGarder OU G.Y.K. Company Ltd.
Toron takuu Kahden vuoden rajoitettu takuu Ehdot ja takuunalaiset tuotteet Osat Toro Company ja sen sisaryhtiö Toro Warranty Company antavat yhteisen sopimuksensa mukaisesti tälle Toron kaupalliselle tuotteelle (”tuote”) kahden vuoden tai 1 500 käyttötunnin* (kumpi ensin saavutetaan) materiaali- ja valmistusvirhetakuun. Tämä takuu koskee kaikkia tuotteita ilmastajia lukuun ottamatta (katso näiden tuotteiden erillinen takuulauselma). Jos takuuehdot täyttyvät, korjaamme tuotteen veloituksetta.