Form No. 3396-485 Rev B Vastapäivään pyörivä tasaajan vetojärjestelmä DPA-leikkuuyksiköt Greensmaster® Flex™ 1800/2100-, eFlex® 1800/2100- ja TriFlex® 3300/3400 -sarjan ajoyksiköille Mallinro: 04260 Asennusohjeet Tämä tuote on soveltuvien eurooppalaisten direktiivien mukainen. Lisätietoja on tämän julkaisun lopussa olevassa liittämisvakuutuksessa.
Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu.
Tasaajan vetojärjestelmän asennus Leikkuuyksikön valmistelu Tärkeää: Lue nämä ohjeet perusteellisesti ennen tasaajan käyttöönottoa tai käyttöä. Jos tämän käyttöoppaan käyttöönotto- ja käyttöohjeita ei noudateta, leikkuuyksikkö, tasaaja tai nurmi voi vahingoittua. G016289 Huomaa: Koneen vasen ja oikea puoli määritellään normaalista käyttöasennosta käsin. 2 1. Irrota leikkuuyksikkö ajoyksiköstä Katso ohjeet käyttöoppaasta. 1 2.
Hihnan käyttökokoonpanon irrotus 4. Irrota kolme pulttia, joilla hihnan käyttökokoonpano on kiinni leikkuuyksikössä (jos varusteena), ja irrota koko kokoonpano (Kuva 6). Vain työnnettävät yksiköt Huomaa: Säilytä kaikki tässä osiossa mainitut osat, ellei toisin mainita. 1. Löysää lukkopulttia, jolla hihnan suojus on kiinnitetty leikkuuyksikön vasempaan päähän, kunnes voit irrottaa suojuksen (Kuva 4). 4 3 g030158 Kuva 6 2 1. Käyttökokoonpano 1 2. Pultti g017662 g017662 Kuva 4 1.
Hammaspyörien ja tasaajan akselin asennus 3. Kiinnitä käyttökokoonpano taka-asennuslevyyn neljällä ruuvilla (Kuva 9). 4. Levitä rasvaa käyttökokoonpanon laakerituen tiivisteeseen ja tasaajan akselin uritettuun päähän (Kuva 10). 1. Kiinnitä taka-asennuslevy kahdella olkatapilla kuvan mukaisesti (Kuva 8). Huomaa: Varmista, että sivulevy pyörii vapaasti. g030169 Kuva 10 G018179 5. Tasaajan akseli 6. Välipyörät 6. Liu’uta tasaajan akselin uritettu pää käyttökokoonpanon laakeritukeen (Kuva 10).
Säätövarsien asennus A. Asenna hihnan käyttökokoonpano aiemmin irrotetuilla pulteilla ja varmista, että sivulevy pyörii vapaasti (Kuva 6). 1. Asenna holkki tasaajan oikeanpuoleisen käyttökokoonpanon aukkoon (Kuva 13). B. Asenna alempi hihnapyörä kelan vetoakseliin ja kiinnitä se kahdella säätöruuvilla akselin kiilaan (Kuva 5). C. Kiristä säätöruuvit momenttiin 7–7,5 N·m. D. Asenna käyttöhihna ja kiristä se ajoyksikön käyttöoppaan ohjeiden mukaan. 13.
6. Työnnä rulla-akseli oikeaan säätövarteen ja kiinnitä löysästi lyhyellä pultilla (Kuva 14). 13. Lisää hammaspyörästön kanteen noin 150 ml Mobil XHP 221 -rasvaa tai vastaavaa ja kiinnitä se viidellä pultilla tasaajan kotelokokoonpanoon siten, että tiiviste on välissä (Kuva 15). 3 2 1 g030181 Kuva 14 1. Rulla 2. Lyhyt pultti G018184 7. Asenna holkki tasaajan vasemmanpuoleisen käyttökokoonpanon aukkoon (Kuva 13). g018184 Kuva 15 8.
Käyttö 17. Pumppaa rasvanippoihin rasvaa, kunnes sitä pursuaa tasaajan akselille. Pyyhi liika rasva tiivisteistä ja akselista. Johdanto Huomaa: Voitele tasaajan laakerit (Kuva 17 ja Kuva 16) viikoittain tai 10 käyttötunnin välein, jos tasaajaa ei ole tarkoitus käyttää pitempään aikaan, ja heti jokaisen pesun jälkeen. Tasaaminen tehdään nurmen ylimmässä kerrostumassa maanpinnan tason yläpuolella.
Tasauskelojen käyttöön on vaikea antaa tarkkoja suosituksia, koska tasaustulokseen vaikuttavat monet tekijät, kuten • vuodenaika (eli kasvukausi) ja sääolot • viheriöiden yleinen kunto • tasauksen/leikkuun tiheys – sekä kuinka monta kertaa viikossa että kuinka monta kaistaa leikkuuta kohti • pääkelan leikkuukorkeusasetus • tasauskelan korkeus-/syvyysasetus • kuinka kauan tasauskela on ollut käytössä tällä viheriöllä • viheriön ruohon tyyppi • viheriöiden yleinen hoito-ohjelma (eli kastelu, lannoitus, tuh
Tasaajan korkeuden/syvyyden asettaminen Tasaajan kelan korkeus/syvyys asetetaan seuraavan kaavion, arvojen ja ohjeiden mukaisesti: Tarvittava takarullan välikappaleiden määrä Leikkuukorkeus Tasaajan varren asento Tasauskorkeus 0 1,5 mm A 0,8–1,5 mm 3,0 mm A 1,5–3,0 mm 4,8 mm B 2,3–4,8 mm 6,4 mm B 3,0–6,4 mm 7,9 mm B 3,8–7,9 mm 9,7 mm B 4,6–9,7 mm 11,2 mm B 5,3–11,2 mm 12,7 mm B 6,4–12,7 mm 3 15,9 mm B 9,4–12,7 mm 4 19,1 mm B 12,7–15,7 mm 1 2 syvempi tasaajan asetus on,
B. Käännä varsia ylös tai alas A- tai B-asentoon (Kuva 19). liian usein) voi rasittaa nurmea tarpeettomasti ja vahingoittaa nurmea vakavasti. Käytä tasaajaa harkiten. C. Lukitse säätö kiristämällä pultit (Kuva 20). On tärkeää tarkistaa tasaajan toiminta ennen kuin se otetaan jatkuvaan käyttöön viheriöillä. Käytä seuraavaa testausmenettelyä käytännöllisenä tapana oikean korkeus-/syvyysasetuksen määrittämiseen: 5. Mittaa tasaajan akselin toisessa päässä etäisyys tasausterän alimmasta kärjestä työpintaan.
Kunnossapito Tasaajan hammaspyörien rasvaus Tasauskelan puhdistus Huoltoväli: Vuosittain Huuhtele tasauskela käytön jälkeen. Älä jätä tasauskelaa veteen, etteivät sen osat ruostu. 1. Irrota hammaspyörästön kansi tasaajan kotelosta niin, että tasaajan hammaspyörän kytkin on kytkettynä, jotta jousivoima ei kohdistu kanteen (Kuva 24).
Terien tarkastus Tasauskelan vaihto Tarkasta tasauskelan terät säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. Suorista taipuneet terät pihdeillä. Vaihda kuluneet terät uusiin ja kiristä lukkomutterit momenttiin 42–49 N m. Kun tarkastat teriä, tarkista, että oikean ja vasemman terän akselin pään mutterit ovat tiukalla. Tasauskela voidaan irrottaa yksittäisten terien tai koko akselin vaihtoa varten. Irrota ja asenna tasauskelan akseli seuraavien ohjeiden mukaiseksi: 1.
3. Irrota lukkomutteri ja kupera jousialuslaatta, joilla leikkuukorkeusvarsikokoonpanon tangon pää on kiinni tasaajan käyttökokoonpanossa (Kuva 28). 5. Irrota laippalukkomutteri, joka kiinnittää käytettävän pyörän tasaajan akselin päähän (Kuva 30). Irrota pyörä. 1 5 4 G018183 2 g010439 Kuva 28 3 g018183 Kuva 30 1. Leikkuukorkeuskokoonpanon3. Lukkomutteri tangon pää 2. Kupera jousialuslaatta 4.
Huomaa: Mutterinkiertimen käyttö ei riitä varmistamaan, että asennus tapahtuu oikein. Jos käyttöpyörää ei kiristetä huolellisesti, ruuvit voivat irrota kokoonpanosta itsekseen käytön aikana.
Liittämisvakuutus The Toro Company, 8111 Lyndale Ave. South, Bloomington, MN, USA vakuuttaa, että asianmukaisissa vaatimustenmukaisuusvakuutuksissa ilmoitettujen Toro-mallien mukana toimitettujen ohjeiden mukaisesti asennettuina seuraavat yksiköt täyttävät esitettyjen direktiivien vaatimukset.