Form No. 3377-309 Rev A Ruohonkeräysjärjestelmä Groundsmaster® 7200 -sarjan 152 cm:n leikkurit Mallinro: 30460—Sarjanro: 290000001 tai suurempi Rekisteröi tuotteesi osoitteessa www.Toro.com.
tapaturma tai jopa kuolema, jos suositellut varotoimenpiteet laiminlyödään. VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Kuva 2 Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian osavaltion tietojen mukaan aiheuttavat syöpää, synnynnäisiä epämuodostumia tai lisääntymiseen liittyvää haittaa. 1. Varoitusmerkintä Tässä käyttöoppaassa tärkeitä tietoja korostetaan myös kahdella termillä. Tärkeää osoittaa mekaanisia erikoistietoja ja Huomautus korostaa erityisesti huomioitavia yleistietoja.
Sisältö Turvaohjeet Johdanto ....................................................................... 2 Turvaohjeet ................................................................... 3 Turva- ja ohjetarrat ................................................. 4 Käyttöönotto ................................................................ 5 1 Leikkurin valmistelu .............................................. 6 2 Hihnapyörästön asennus........................................
Turva- ja ohjetarrat Turva- ja ohjetarrat on sijoitettu hyvin näkyville paikoille mahdollisten vaara-alueiden lähettyville. Korvaa vioittuneet tai kadonneet tarrat uusilla.
Käyttöönotto Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Ohjeet 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Kuvaus Määrä Käyttökohde Mitään osia ei tarvita – Leikkurin valmistelu Kaksoishihnapyörästö Hihnapyörän mutteri 1 1 Asenna hihnapyörästö.
Kuvaus Ohjeet 13 14 Määrä Käyttökohde Mitään osia ei tarvita – Asenna painosarja. Mitään osia ei tarvita – Tarkista rengaspaineet. Huomaa: Koneen vasen ja oikea puoli määritellään normaalista käyttöasennosta käsin. 5. Irrota nykyinen hihnapyörän mutteri ja hihnapyörä (Kuva 3). Säilytä hihnapyörä ja mutteri myöhempää käyttöä varten. 1 6. Asenna uusi kaksoishihnapyörä karaan ja kiinnitä se uudella hihnapyörän mutterilla (Kuva 3). Kiristä mutteri momenttiin 176–203 Nm.
3 4 Nykyisen nurmisuojarullan ja -kannattimen irrotus Puhaltimen nivelen asennus 152 cm:n kerääjää varten Mitään osia ei tarvita Vaiheeseen tarvittavat osat: Ohjeet 1. Puhdista oikeanpuoleista takanurmisuojapyörää ympäröivä alue. 2. Irrota nurmisuojarulla kannattimesta löysäämällä ja irrottamalla laippamutteri (3/8 tuumaa) ja akselipultti (3/8 × 4-1/2 tuumaa) kuvan mukaisesti (Kuva 4). Säilytä ne myöhempää käyttöä varten.
Kuva 6 Kuva 5 1. Leikkuupöytä 4. Mallin sijainti leikkuupöydällä 2. Poraa tähän kolme halkaisijaltaan 1/8" olevaa ohjausreikää ja kolme halkaisijaltaan 13/32" olevaa reikää. 3. Numerolla 60 merkitty malli 5. Mutterit 1. Leikkuupöytä 4. Pultti (3/8 × 4-1/2 tuumaa) 7. Holkki 2. Pultti (3/8 × 1 tuumaa) 5. Välikappale 8. Puhaltimen nivelkokoonpano 3. Lukkomutteri (3/8 tuumaa) 6. Nurmisuojarulla 9. Poratut reiät 5 6. Lukkopultit Yhdyskappaleen asennuskannattimen asennus 5.
Kuva 8 1. Yhdyskappaleen asennuskannatin 2. Pieni liitintappi Kuva 7 1. Yhdyskappaleen asennuskannatin 3. Laippalukkomutteri (3/8 tuumaa) 3. Yhdyskappale 4. Pieni sokka 2. Asenna kerääjän asennuskannatin koneen alaosaan kahdella isolla liitintapilla ja kahdella isolla sokalla (Kuva 9). 2. Pultti (3/8 tuumaa) 3. Käännä kerääjän asennuskannatin ylös ja kiinnitä se yhdyskappaleeseen pienellä liitintapilla ja pienellä sokalla (Kuva 9).
7 8 Kahvakokoonpanon asennus Kerääjäkokoonpanon asennus Vaiheeseen tarvittavat osat: Vaiheeseen tarvittavat osat: 1 Kahvakokoonpano 1 Kerääjäkokoonpano 1 Tappi 2 Tappi- ja sokkakokoonpano 2 Putkisokka 2 Mutteri (3/8 tuumaa) 1 Kierteitetty tanko 2 Haarukkapää 2 Liitintappijousi Ohjeet 1. Aseta kahvakokoonpano kahvan asennuskokoonpanoon (Kuva 10). Ohjeet 2. Kiinnitä kahvakokoonpano tapilla ja telan tapilla (Kuva 10).
Kuva 12 1. Haarukkapää 3. Kierteitetty tanko 2. Mutteri 4. 228,6 mm:n etäisyys 8. Kiristä mutterit haarukkapäitä vasten. 9. Asenna haarukkapäät kerääjäkokoonpanoon ja kahvaan ja kiinnitä ne kahdella liitintappijousella (Kuva 13). 10. Käännä kerääjän kahvan vivusto ylös kerääjäkokoonpanoon ja kiinnitä se liitintappijousella (Kuva 13). Kohdista haarukkapää ja kerääjäkokoonpano löysäämällä ja kääntämällä haarukkapäätä tarvittaessa. Kuva 11 1. Alempi asennuskannatin Kuva 13 4. Käännä kerääjä ylös 2.
9 10 Puhaltimen hihnan asennus puhallinkokoonpanoon Puhallinkokoonpanon asennus Vaiheeseen tarvittavat osat: Vaiheeseen tarvittavat osat: 1 Puhaltimen hihna 1 Jousi 1 Puhallinkokoonpano Ohjeet Ohjeet VAARA 1. Asenna hihna puhaltimen hihnapyörän ympärille (Kuva 14). Jos heittoaukko ei ole peitossa, leikkuri saattaa singota esineitä käyttäjän tai sivullisten suuntaan, mistä voi olla seurauksena vakava tapaturma. Seurauksena voi olla myös kosketus terään. 2.
Kuva 16 1. Puhallinkokoonpano 3. Nivelen aukko 2. Leikkuupöytä 4. Puhallinkokoonpanon tappi Kuva 18 1. Jousikuormitteinen kiristinpyörä 3. Sulje puhallinkokoonpano ja tarkista, että salvat on säädetty oikein. Löysää tai kiristä pultteja siten, että salvat pitävät puhallinkokoonpanon tiukasti leikkuupöytää vasten, mutta kuitenkin siten, että salvat voidaan vapauttaa käsin (Kuva 17). 3. Pitkä koukkupää 2. Lyhyt koukkupää 5.
11 Heittoputkien asennus Vaiheeseen tarvittavat osat: 1 Ylempi putki 1 Keskimmäinen putki 1 Alempi putki 6 Pultti (#10 x 3/4") 6 Lukkomutteri (#10) 6 Aluslaatta (7/32 tuumaa) Kuva 21 Ohjeet Tärkeää: Varmista heittoputkia asennettaessa, että leikkuupöytä on alimmassa leikkuukorkeudessa. 1. Laske leikkuupöytä alimpaan leikkuukorkeuteen. 2. Asenna alempi putki keskimmäiseen putkeen siten, että ne ovat 63,5 mm:n verran sisäkkäin (Kuva 20). 1. Alempi putki 4. Litteä aluslaatta (7/32") 2.
Kuva 25 1. Keskimmäinen ja alempi putki Kuva 23 1. Suojuksen laatta 4. 19 mm 2. Ylempi putki 5. Putken reuna 2. Ylempi putki 9. Liu’uta alempi putki puhallinkokoonpanoon ja salpaa ne yhteen (Kuva 26). Huomaa: Puhallinkotelossa on kaksi salpaa. 3. Suojus alhaalla 7. Kun etäisyys on 19 mm, tee merkintä ylemmän putken ulkopinnalle siihen kohtaan, josta kumitiiviste työntyy ulos.
aluslaatalla (7/32 tuumaa) ja kolmella lukkomutterilla (#10) (Kuva 20). 16. Asenna alempi putki puhallinkoteloon ja kiinnitä se salvoilla. 17. Varmista nostamalla ja laskemalla leikkuupöytää, että putken pää ei työnny ulos kerääjän suojuksesta. 12 Hihnasuojuksen ja pultin asennus Vaiheeseen tarvittavat osat: Hihnasuojus Kuva 27 1. Puhallinkokoonpano 4. Ylempi putki 2. Alempi putki 5. Kerääjän suojus 3. Keskimmäinen putki 6.
14 Rengaspaineen tarkistus Mitään osia ei tarvita Ohjeet Huomaa: Nosta rengaspaineita lisäpainon vuoksi. Tarkista rengaspaineet ja nosta niitä etukääntöpyörissä ja takarenkaissa (Kuva 31). Kuva 30 1. Leikkuukorkeuden 152 mm reikä 2. Mutteri (1/2 tuumaa) Paine: Takarenkaat: 138 kPa (20 psi) 3. Pultti (1/2 × 2-1/2 tuumaa) Etukääntöpyörät: 172 kPa (30 psi) 13 Painosarjan asennus Mitään osia ei tarvita Kuva 31 Ohjeet GroundsMaster®-ajoyksikkö, johon on asennettu kerääjä, vastaa ANSI B71.
Käyttö Virtauslevittimen asento Huomaa: Koneen vasen ja oikea puoli määritellään normaalista käyttöasennosta käsin. Virtauslevitintä voidaan säätää löysäämällä leikkuupöydän päällä olevia muttereita. Säädä virtauslevitintä ja kohdista se puhaltimen aukon kanssa. Tärkeää: Kytke seisontajarru aina, kun jätät koneen ilman valvontaa, vaikka vain hetkeksi.
Tukosten poisto keräysjärjestelmästä 3. Vapauta alempi putki puhaltimesta ja irrota putki puhallinkokoonpanosta. 4. Irrota putki kerääjän suojuksesta. VAARA 5. Laske leikkuupöytä alimpaan leikkuukorkeuteen. 6. Vapauta leikkurin hihnapyörästön peittävä hihnasuojus. Keräysjärjestelmän ollessa käytössä puhallin voi pyöriä ja aiheuttaa vakavia vammoja käsiin.
Koneen kuljetus VAROITUS Kerääjän täyttyessä koneen takaosaan kertyy ylimääräistä painoa. Äkkilähdöt ja -pysäytykset rinteillä saattavat johtaa hallinnan menettämiseen tai koneen kaatumiseen. • Älä lähde liikkeelle tai pysähdy äkillisesti ajaessasi ylä- tai alamäkeen. Vältä liikkeelle lähtöä ylämäessä. • Jos pysäytät laitteen ajaessasi ylämäkeen, vapauta voimanulosotto. Peruuta sitten hitaasti alas. • Älä muuta nopeutta rinteillä tai pysähdy rinteisiin.
Reunakiveys ja lastaus Nosta leikkuupöytä aina korkeimpaan asentoon, kun konetta lastataan peräkärryyn tai kun sillä noustaan reunakiveykselle tai laskeudutaan reunakiveykseltä. Tätä alemman asennon käyttäminen saattaa vahingoittaa leikkuria lastattaessa tai reunakiveyksen yli ajettaessa. Jos reunakiveys on korkeampi kuin 152 mm, ylitä se viistosti leikkuupöydän ollessa korkeimmassa asennossaan. Ole erittäin varovainen lastatessasi konetta perävaunuun.
Kunnossapito Kunnossapitotaulukko Huoltoväli 8 ensimmäisen käyttötunnin jälkeen Huoltotoimenpide • Tarkista puhaltimen hihna. • Tarkista keräysjärjestelmä. Aina ennen käyttöä tai päivittäin • Puhdista suojuksen säleikkö. • Puhdista keräysjärjestelmä. 25 käyttötunnin välein • Tarkista puhaltimen hihna. 50 käyttötunnin välein • Rasvaa kiristinpyörän varsi. 100 käyttötunnin välein • Rasvaa kahvan nivel. • Tarkista keräysjärjestelmä.
100 käyttötunnin välein—Rasvaa kahvan nivel. Rasvaa puhaltimen hihnan kiristinpyörän varsi (Kuva 38). Kuva 36 1. Jousikuormitteinen kiristinpyörä 3. Pitkä koukkupää 2. Lyhyt koukkupää Kuva 38 7. Vedä jousikuormitteinen kiristinpyörä taakse ja asenna hihna jousikuormitteiseen kiristinpyörään (Kuva 35). Rasvaa kahvan nivel (Kuva 39). Puhaltimen salvan tarkistus ja säätö Sulje puhallinkokoonpano ja tarkista, että salvat on säädetty oikein.
Keräysjärjestelmän tarkistus Huoltoväli: 8 ensimmäisen käyttötunnin jälkeen 100 käyttötunnin välein 1. Vapauta voimanulosotto, lukitse liikkeenohjausvivut vapaalle ja kytke seisontajarru. 2. Sammuta moottori, irrota avain ja odota, että kaikki liikkuvat osat ovat pysähtyneet, ennen kuin poistut käyttäjän paikalta. 3. Tarkista ylempi putki, alempi putki, kerääjä ja puhallinkokoonpano. Vaihda murtuneet tai rikkoutuneet osat. 4. Tarkista kerääjän runko. Vaihda murtuneet tai rikkoutuneet osat. 5.
Luukun avautumisen säätö Salpojen säätö Tee tämä luukun sulkeutumisen säädön jälkeen. Salpoja voidaan säätää, kun luukun avautuminen ja sulkeutuminen on säädetty. Säädä kahvan niveltä, jotta luukku avautuisi mahdollisimman paljon. Pidennä kahvan niveltä, jotta luukku avautuisi enemmän. Lyhennä kahvan niveltä, jotta luukku avautuisi vähemmän (Kuva 41 ja Kuva 42). 1. Vapauta voimanulosotto, lukitse liikkeenohjausvivut vapaalle ja kytke seisontajarru. 2.
Leikkurin terien asennus Useimmissa leikkausolosuhteissa korkeiden vakioterien avulla saavutetaan paras keräystulos. Toron Atomic-teriä suositellaan kuivien lehtien keräämiseen. Kuivissa ja pölyisissä olosuhteissa keskikorkeat ja matalat terät vähentävät ulos puhallettavan pölyn ja lian määrää ja tehostavat samalla kerääjän ilmavirtaa. Hanki eri leikkausolosuhteisiin soveltuvat terät valtuutetusta huoltoliikkeestä. Leikkurin käyttöoppaassa on lisätietoja terien asentamisesta.
Varastointi 1. Puhdista kerääjä. Katso kohta Kerääjän puhdistus. 2. Tarkista, onko kerääjä vaurioitunut. Katso kohta Keräysjärjestelmän tarkistus. 3. Varmista, että kerääjä on tyhjä ja täysin kuiva. 4. Tarkista, ettei hihnassa ole kulumia tai murtumia. 5. Varastoi kone puhtaaseen, kuivaan paikkaan suoran auringonvalon ulottumattomiin. Jos kone varastoidaan ulos, se on suojattava säänkestävällä peitteellä. Tämä suojaa muoviosia ja pidentää koneen käyttöikää.
Vianetsintä Ongelma Kone tärisee epänormaalisti. Kerääjän suorituskyky on heikentynyt. Puhallin ja putket tukkeutuvat liian usein. Mahdollinen syy 1. Leikkuuterät ovat taipuneet tai epätasapainossa. 1. Asenna uusi leikkuuterä / uudet leikkuuterät. 2. Terän kiinnityspultti on löysällä. 3. Puhaltimen hihnapyörä tai hihnapyörästö on löysä. 4. Puhaltimen hihna on kulunut. 5. Yksi tai useampi puhaltimen terä on taipunut tai epätasapainossa. 2. Kiristä terän kiinnityspultti. 3. Kiristä löysä pyörä. 1.
Huomautuksia: 29
Huomautuksia: 30
Huomautuksia: 31
Toron kokonaistakuu Rajoitettu takuu Ehdot ja takuunalaiset tuotteet Toro Company ja sen sisaryhtiö Toro Warranty Company antavat yhteisen sopimuksensa mukaisesti tälle Toron kaupalliselle tuotteelle (”tuote”) kahden vuoden tai 1 500 käyttötunnin* (sen mukaan, kumpi saavutetaan ensin) materiaali- ja valmistusvirhetakuun. Tämä takuu koskee kaikkia tuotteita ilmastajia lukuun ottamatta (katso näiden tuotteiden erillinen takuulauselma). Jos takuuehdot täyttyvät, korjaamme tuotteen veloituksetta.