HP piezīmjdators Lietošanas rokasgrāmata
© Copyright 2012 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth ir reģistrēta preču zīme, kas pieder tās īpašniekam un ko saskaņā ar licenci izmanto kompānija Hewlett-Packard. SD logotips ir tā īpašnieka preču zīme. Šeit ietvertā informācija var tikt mainīta bez iepriekšēja brīdinājuma. Vienīgās HP produktu un pakalpojumu garantijas ir izklāstītas tiešo garantiju paziņojumos, kas iekļauti izstrādājumu un pakalpojumu komplektos. Nekas no šeit minētā nav uztverams kā papildu garantija.
Drošības brīdinājums BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu apdegumu gūšanas vai datora pārkaršanas iespēju, neturiet datoru tieši klēpī un neaizsprostojiet datora ventilācijas atveres. Izmantojiet datoru tikai uz cietas, līdzenas virsmas. Nodrošiniet, lai citas cietas virsmas, piemēram, blakus novietots papildu printeris, vai mīkstas virsmas, piemēram, spilveni, paklāji vai apģērbs, nebloķētu gaisa plūsmu.
iv Drošības brīdinājums
Saturs 1 Iepazīšanās ...................................................................................................................................................... 1 Informācijas atrašana ........................................................................................................................... 2 2 Iepazīšanās ar datoru ..................................................................................................................................... 4 Augšpuse ....................
4 Tastatūra un rādītājierīces ........................................................................................................................... 29 Tastatūras lietošana ........................................................................................................................... 29 Karsto taustiņu identificēšana ............................................................................................ 29 Papildtastatūru lietošana ......................................................
Akumulatora ievietošana un izņemšana ............................................................................ 44 Akumulatora uzlāde ........................................................................................................... 45 Akumulatora kalpošanas laika paildzināšana .................................................................... 46 Zemu akumulatora uzlādes līmeņu pārvaldība ..................................................................
Digitālās kartes ievietošana ............................................................................................... 61 Digitālās kartes izņemšana ................................................................................................ 61 USB ierīces lietošana ......................................................................................................................... 62 USB ierīces pievienošana .....................................................................................
Programmas Advanced System Diagnostics lietošana ...................................................................... 82 13 MultiBoot ..................................................................................................................................................... 83 Par sāknēšanas ierīču secību ............................................................................................................ 83 Sāknēšanas ierīču iespējošana programmā Computer Setup ...........................
Pielikums D Elektrostatiskā izlāde ................................................................................................................. 98 Alfabētiskais rādītājs ........................................................................................................................................
1 Iepazīšanās Pēc datora iestatīšanas un reģistrēšanas veiciet tālāk minētās darbības: ● Izveidojiet savienojumu ar internetu — iestatiet vadu vai bezvadu tīklu, lai varētu izveidot savienojumu ar internetu. Papildinformāciju skatiet sadaļā Tīklošana 22. lpp.. ● Iepazīstiet savu datoru — uzziniet par datora līdzekļiem. Papildinformāciju skatiet sadaļā Iepazīšanās ar datoru 4. lpp. un Tastatūra un rādītājierīces 29. lpp..
Informācijas atrašana Datorā ir pieejami vairāki resursi, lai palīdzētu veikt dažādus uzdevumus. Resursi Informācija Iestatīšanas instrukciju plakāts ● Datora iestatīšana ● Datora komponentu identificēšana Linux palīdzība ● Datora programmatūra Lai piekļūtu Linux palīdzībai, atlasiet Computer (Dators) > Help (Palīdzība).
Resursi Informācija Ierobežota garantija* Garantijas informācija Lai piekļūtu šai garantijai: Veiciet dubultklikšķi uz darbvirsmas ikonas HP Documents (HP dokumenti). – vai – Atveriet vietni http://www.hp.com/go/orderdocuments. *Jūsu produktam piemērojamo skaidri paredzēto HP ierobežoto garantiju varat atrast datorā iekļautajās lietošanas rokasgrāmatās un/vai iepakojumā iekļautajā kompaktdiskā/DVD diskā.
2 Iepazīšanās ar datoru Augšpuse Skārienpanelis PIEZĪME. Jūsu datora izskats var nedaudz atšķirties no šajā sadaļā redzamā attēla. Komponents 4 Apraksts (1) Skārienpaneļa ieslēgšanas/izslēgšanas poga Ieslēdz un izslēdz skārienpaneli. (2) Skārienpaneļa zona Izmanto rādītāja pārvietošanai un ekrānā parādīto elementu atlasīšanai vai aktivizēšanai. (3) Skārienpaneļa kreisā poga Darbojas kā ārējās peles kreisā poga. (4) Skārienpaneļa labā poga Darbojas kā ārējās peles labā poga.
Indikatori PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visprecīzāk atbilst jūsu datoram. Komponents (1) Apraksts Strāvas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Mirgo: dators ir aizturēšanas režīmā. ● Nedeg: dators ir izslēgts vai hibernācijas režīmā. (2) Burtslēga indikators Deg: burtslēgs ir ieslēgts. (3) Tīmekļa pārlūkprogrammas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Nedeg: dators ir izslēgts, aizturēšanas vai hibernācijas režīmā.
Komponents (1) Strāvas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Mirgo: dators ir aizturēšanas režīmā. ● Nedeg: dators ir izslēgts vai hibernācijas režīmā. (2) Burtslēga indikators Deg: burtslēgs ir ieslēgts. (3) Tīmekļa pārlūkprogrammas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Nedeg: dators ir izslēgts, aizturēšanas vai hibernācijas režīmā. ● Balts: integrētā bezvadu ierīce, piemēram, bezvadu lokālā tīkla (WLAN) ierīce un/vai Bluetooth® ierīce, ir ieslēgta.
Pogas, skaļruņi un pirkstu nospiedumu lasītājs (tikai atsevišķiem modeļiem) PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visprecīzāk atbilst jūsu datoram. Komponents (1) Apraksts Strāvas poga ● Kad dators ir izslēgts, nospiediet šo pogu, lai datoru ieslēgtu. ● Kad dators ir ieslēgts, īslaicīgi nospiediet šo pogu, lai aktivizētu aizturēšanas režīmu. ● Kad dators ir aizturēšanas režīmā, īslaicīgi nospiediet šo pogu, lai izietu no aizturēšanas režīma.
Komponents Apraksts (2) Skaļruņi (2) Atskaņo skaņu. (3) Tīmekļa pārlūkprogrammas poga (tikai atsevišķiem modeļiem) Atver noklusējuma tīmekļa pārlūkprogrammu. (4) Bezvadu sakaru poga Ieslēdz vai izslēdz bezvadu līdzekli, taču neizveido bezvadu savienojumu. PIEZĪME. Bezvadu savienojums varētu būt izveidots, ja tas jau iepriekš bija konfigurēts.
Komponents (1) Apraksts Strāvas poga ● Kad dators ir izslēgts, nospiediet šo pogu, lai datoru ieslēgtu. ● Kad dators ir ieslēgts, īslaicīgi nospiediet šo pogu, lai aktivizētu aizturēšanas režīmu. ● Kad dators ir aizturēšanas režīmā, īslaicīgi nospiediet šo pogu, lai izietu no aizturēšanas režīma. ● Kad dators ir hibernācijas režīmā, īslaicīgi nospiediet šo pogu, lai izietu no hibernācijas režīma.
Taustiņi PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visprecīzāk atbilst jūsu datoram. Komponents Apraksts (1) Taustiņš fn Nospiežot kopā ar funkcijas taustiņu, izpilda bieži izmantojamas sistēmas funkcijas. (2) Operētājsistēmas logotipa taustiņš Parāda operētājsistēmas izvēlni. (3) Funkciju taustiņi Izpilda bieži izmantojamās sistēmas funkcijas, ja tiek nospiests kombinācijā ar taustiņu fn. (4) Iegultās cipartastatūras taustiņi Kad tastatūra ir ieslēgta, to var izmantot tāpat kā ārēju cipartastatūru.
Komponents Apraksts (1) Taustiņš fn Nospiežot kopā ar funkcijas taustiņu, izpilda bieži izmantojamas sistēmas funkcijas. (2) Operētājsistēmas logotipa taustiņš Parāda operētājsistēmas izvēlni. (3) Funkciju taustiņi Izpilda bieži izmantojamās sistēmas funkcijas, ja tiek nospiests kombinācijā ar taustiņu fn. (4) Operētājsistēmas lietojumprogrammu taustiņš Parāda īsinājumizvēlni vienumiem zem kursora.
Priekšpuse Komponents (1) (2) (3) Apraksts Cietā diska indikators multivides karšu lasītājs Audio izvades (austiņu) ligzda ● Mirgo baltā krāsā: tiek lietots cietais disks. ● Dzeltens: programmatūra HP 3D DriveGuard ir īslaicīgi ievilkusi cietā diska galviņas.
Labā puse PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visvairāk atbilst jūsu datoram. Komponents Apraksts (1) USB 3.0 ports Šeit var pievienot papildu USB ierīci. (2) USB 2.0 ports Šeit var pievienot papildu USB ierīci. (3) Optiskais diskdzinis (tikai atsevišķiem modeļiem) Paredzēts optiskā diska lasīšanai. PIEZĪME. Atsevišķiem modeļiem optisko diskdzini var izmantot arī, lai ierakstītu optiskajā diskā.
Komponents Apraksts (1) USB 2.0 porti (2) Šeit var pievienot papildu USB ierīces. (2) Optiskais diskdzinis (tikai atsevišķiem modeļiem) Paredzēts optiskā diska lasīšanai. PIEZĪME. Atsevišķiem modeļiem optisko diskdzini var izmantot arī, lai ierakstītu optiskajā diskā. 14 (3) Optiskā diskdziņa indikators (tikai atsevišķiem modeļiem) Tiek iedegts optiskā diskdziņa darbības laikā. (4) Optiskā diskdziņa izstumšanas poga (tikai atsevišķiem modeļiem) Atbrīvo optiskā diskdziņa diska paliktni.
Kreisā puse PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visprecīzāk atbilst jūsu datoram. Komponents (1) Apraksts Drošības kabeļa slots Izmanto papildu drošības kabeļa piestiprināšanai datoram. PIEZĪME. Drošības kabelis paredzēts kā aizsardzības līdzeklis, taču tas nenovērš datora neatbilstošu izmantošanu vai zādzību. (2) Ventilācijas atvere Nodrošina gaisa plūsmu iekšējo komponentu atdzesēšanai. PIEZĪME. Datora ventilators sāk darboties automātiski, lai dzesētu iekšējos komponentus un novērstu pārkaršanu.
Komponents (1) Apraksts Drošības kabeļa slots Izmanto papildu drošības kabeļa piestiprināšanai datoram. PIEZĪME. Drošības kabelis paredzēts kā aizsardzības līdzeklis, taču tas nenovērš datora neatbilstošu izmantošanu vai zādzību. (2) Strāvas savienotājs Izmanto maiņstrāvas adaptera pievienošanai. (3) Maiņstrāvas adaptera/akumulatora indikators ● Dzeltens: dators ir pievienots ārējam strāvas avotam, un akumulators ir no 0 līdz 90% uzlādēts.
Displejs PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visvairāk atbilst jūsu datoram. Komponents Apraksts (1) WLAN antenas (2)* Sūta un saņem bezvadu signālus, lai sazinātos ar bezvadu lokālajiem tīkliem (WLAN). (2) Iekšējie mikrofoni (viens vai divi, atkarībā no modeļa) Ieraksta skaņu. (3) Tīmekļa kameras indikators (tikai atsevišķiem modeļiem) Deg: tīmekļa kamera tiek lietota. (4) Tīmekļa kamera (tikai atsevišķiem modeļiem) Ieraksta video un uzņem fotoattēlus.
Komponents Apraksts (1) WLAN antenas (2)* Sūta un saņem bezvadu signālus, lai sazinātos ar bezvadu lokālajiem tīkliem (WLAN). (2) Iekšējie mikrofoni (viens vai divi, atkarībā no modeļa) Ieraksta skaņu. (3) Tīmekļa kameras indikators (tikai atsevišķiem modeļiem) Deg: tīmekļa kamera tiek lietota. (4) Tīmekļa kamera (tikai atsevišķiem modeļiem) Ieraksta video un uzņem fotoattēlus.
Apakšpuse Komponents (1) Apraksts Akumulatora un apkopes vāka fiksatori ● Vienreiz pabīdot fiksatorus, akumulators tiek atvienots no akumulatora nodalījuma. ● Kad akumulators ir izņemts no akumulatora nodalījuma un otrreiz pabīdāt fiksatorus, apkopes vāks tiek atbrīvots no datora. (2) Akumulatora nodalījums Šeit atrodas akumulators. (3) Apkopes vāks Aizsargā cietā diska nodalījumu, bezvadu LAN (WLAN) moduļa slotu un atmiņas moduļu slotus.
Datora apakšā esošo detaļu identificēšana PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visprecīzāk atbilst jūsu datoram. Šajos attēlos ir redzams, ka apkopes vāks ir noņemts.
Komponenti Apraksts (2) Cietais disks (3) WLAN modulis (tikai atsevišķiem modeļiem) Datora apakšā esošo detaļu identificēšana 21
3 Tīklošana Jūsu dators atbalsta vienu vai abus šādus interneta piekļuves veidus: ● Bezvadu — mobilajai interneta piekļuvei var izmantot bezvadu savienojumu. Skatiet sadaļu Savienojuma izveide ar esošu WLAN 24. lpp. vai Jauna WLAN iestatīšana 25. lpp.. ● Vadu — lai piekļūtu internetam, izveidojiet savienojumu ar vadu tīklu. Lai iegūtu informāciju par savienojuma izveidi ar vadu tīklu, skatiet sadaļu Savienojuma izveide ar vadu tīklu 27. lpp.. PIEZĪME.
Interneta pakalpojumu sniedzēja (IPS) pakalpojumu lietošana Lai izveidotu savienojumu ar internetu, vispirms jāizveido IPS konts. Sazinieties ar vietējo IPS, lai iegādātos interneta pakalpojumu un modemu. IPS var palīdzēt uzstādīt modemu, uzstādīt tīkla kabeli, lai bezvadu datoru savienotu ar modemu, un pārbaudīt interneta pakalpojumu. PIEZĪME. IPS piešķirs lietotāja ID un paroli interneta piekļuvei. Pierakstiet šo informāciju un glabājiet to drošā vietā.
Operētājsistēmas vadīklu lietošana Lai iespējotu vai atspējotu bezvadu vai vadu tīkla ierīci: 1. Ar peles labo pogu noklikšķiniet uz ikonas Network Connection (Tīkla savienojums) paziņojumu apgabalā uzdevumjoslas labajā malā. 2.
Jauna WLAN iestatīšana Nepieciešamais aprīkojums: ● Platjoslas modems (DSL modems vai kabeļmodems) (1) un ātrdarbīga interneta pakalpojums, kas iegādāts no interneta pakalpojumu sniedzēja (IPS) ● Bezvadu maršrutētājs (iegādājams atsevišķi) (2) ● Bezvadu dators (3) Nākamajā attēlā ir redzams internetam pievienota bezvadu tīkla instalācijas piemērs. PIEZĪME. Dažos kabeļmodemos ir iebūvēts maršrutētājs. Sazinieties ar IPS, lai uzzinātu, vai jums nepieciešams atsevišķs maršrutētājs. PIEZĪME.
WLAN aizsardzība Iestatot WLAN vai piekļūstot esošam WLAN, vienmēr iespējojiet drošības līdzekļus, lai aizsargātu tīklu pret nesankcionētu piekļuvi. Sabiedriskās vietās (tīklājos), piemēram, kafejnīcās un lidostās, WLAN tīkli var nebūt droši. Ja jūs uztrauc datora drošība, atrodoties tīklājā, ierobežojiet tīkla darbību, atļaujot tikai mazsvarīga e-pasta un standarta interneta pārlūkošanas funkcijas.
Bluetooth bezvadu ierīču lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Bluetooth ierīce nodrošina nelielas darbības zonas bezvadu sakarus, kas aizstāj fiziskus kabeļu savienojumus, ko parasti izmanto, lai savienotu šādas elektroniskās ierīces: ● Datori ● Tālruņi ● Audio ierīces Bluetooth priekšrocība ir iespēja sinhronizēt starp datoru un bezvadu ierīcēm pārsūtīto informāciju.
2. Pievienojiet kabeļa otru galu tīkla kontaktligzdai sienā (2) vai maršrutētājam (nav attēlots). BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu elektriskās strāvas trieciena, ugunsgrēka vai aprīkojuma bojājumu risku, nepievienojiet RJ-45 (tīkla) ligzdai modema vai tālruņa kabeli.
4 Tastatūra un rādītājierīces Tastatūras lietošana Karsto taustiņu identificēšana Karstais taustiņš ir taustiņa fn un kāda funkcijas taustiņa kombinācija. Lai lietotu karsto taustiņu: ▲ Īsi nospiediet taustiņu fn un pēc tam īsi nospiediet otru karstā taustiņa kombinācijas taustiņu. Karstā taustiņa kombinācija fn+f1 Apraksts Aktivizē aizturēšanas režīmu, saglabājot informāciju sistēmas atmiņā. Displejs un citi sistēmas komponenti tiek izslēgti, tādējādi taupot enerģiju.
Karstā taustiņa kombinācija Apraksts fn+f7 Izslēdz vai ieslēdz skaļruņu skaņu. fn+f8 Samazina skaļruņu skaļumu. fn+f9 Palielina skaļruņu skaļumu. fn+f10 Atskaņo audio kompaktdiska iepriekšējo ierakstu vai DVD vai BD diska iepriekšējo sadaļu. fn+f11 Atskaņo, pauzē vai atsāk audio CD, DVD vai BD diska atskaņošanu. fn+f12 Atskaņo nākamo audio kompaktdiska ierakstu vai nākamo DVD diska vai BD diska sadaļu. Papildtastatūru lietošana Datoram ir iegulta cipartastatūra (vai integrēta cipartastatūra).
Iegultās cipartastatūras taustiņu funkciju pārslēgšana Iegultās cipartastatūras taustiņu funkcijas var īslaicīgi pārslēgt starp to parastās tastatūras funkcijām un to papildtastatūras funkcijām: ● Lai izmantotu papildtastatūras taustiņa navigācijas funkciju, kamēr papildtastatūra ir izslēgta, nospiediet un turiet taustiņu fn, vienlaikus nospiežot papildtastatūras taustiņu.
Skārienpaneļa lietošana Lai pārvietotu rādītāju, velciet pirkstu pa skārienpaneli tajā virzienā, kurā jāpārvieto rādītājs. Izmantojiet skārienpaneļa kreiso un labo pogu tāpat kā ārējās peles attiecīgās pogas. PIEZĪME. Papildus datora komplektācijā iekļautajām rādītājierīcēm varat izmantot arī ārējo USB peli (iegādājama atsevišķi), pievienojot to vienam no datora USB portiem.
Atlasīšana Izmantojiet kreiso un labo skārienpaneļa pogu tāpat kā ārējās peles attiecīgās pogas. Skārienpaneļa žestu lietošana Skārienpanelis atbalsta dažādus žestus. Lai lietotu skārienpaneļa žestus, novietojiet uz skārienpaneļa vienlaikus divus pirkstus. PIEZĪME. Ne visas programmas atbalsta skārienpaneļa žestus. Lai skatītu informāciju par katru žestu: 1. Atlasiet Computer (Dators) > More Applications (Citas lietojumprogrammas). 2.
Ritināšana Ritināšanu izmanto, lai lapā vai attēlā pārvietotos uz augšu, uz leju vai uz sāniem. Lai ritinātu, novietojiet divus pirkstus uz skārienpaneļa nedaudz atstatu vienu no otra un tad velciet tos pa skārienpaneli kustībā uz augšu, uz leju, pa kreisi vai pa labi. PIEZĪME. Ritināšanas ātrumu nosaka pirkstu pārvietošanas ātrums. Savilkšana/tālummaiņa Izmantojot savilkšanu, var tuvināt vai tālināt attēlus vai tekstu.
5 Multivide Dators var būt aprīkots ar šādiem komponentiem: ● Integrēti skaļruņi ● Integrēti mikrofoni ● Integrēta tīmekļa kamera ● Iepriekš instalēta multivides programmatūra ● Multivides pogas vai taustiņi Audio līdzekļu lietošana Jūsu dators nodrošina iespēju lietot dažādus audio līdzekļus: ● Atskaņot mūziku. ● Ierakstīt skaņu. ● Lejupielādēt mūziku no interneta. ● Izveidot multivides prezentācijas. ● Pārsūtīt skaņu un attēlus, izmantojot tūlītējās ziņojumapmaiņas programmas.
Skaļuma regulēšana Skaļumu var regulēt, izmantojot: ● Skaļuma karstos taustiņus ● Skaļuma taustiņus BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu iespējamo traumu risku, pirms austiņu, ieliekamo austiņu vai mikrofonaustiņu uzlikšanas noregulējiet skaļumu. Papildinformāciju par drošību skatiet dokumentā Normatīvie, drošības un vides aizsardzības paziņojumi. PIEZĪME. Skaļumu var regulēt arī operētājsistēmā un dažās programmās. PIEZĪME.
Tīmekļa kameras programmatūra ļauj eksperimentēt ar šādām funkcijām: ● Video uzņemšana un koplietošana ● Video straumēšana, izmantojot tūlītējās ziņojumapmaiņas programmatūru ● Fotoattēlu uzņemšana PIEZĪME. Lai iegūtu detalizētu informāciju par tīmekļa kameras lietošanu, programmatūrā Cheese noklikšķiniet uz izvēlnes Help (Palīdzība).
PIEZĪME. Ja datorā ir AMD grafikas karte, izpildiet nākamajā sadaļā iekļautos norādījumus. 1. Noklikšķiniet uz ikonas Gnome Display Applet paziņojumu apgabalā uzdevumjoslas labajā malā. 2. Atlasiet Configure Display Settings (Konfigurēt displeja iestatījumus). 3. Noklikšķiniet uz Detect Monitors (Noteikt monitorus). 4. Noklikšķiniet uz On (Ieslēgt) radio pogas pa labi no displeja izkārtojuma.
Lai pievienotu video vai audio ierīci HDMI portam: 1. Pievienojiet vienu HDMI kabeļa galu datora HDMI portam. 2. Pievienojiet otru kabeļa galu video ierīcei un pēc tam skatiet ierīces ražotāja instrukcijas, lai iegūtu papildinformāciju. HDMI audio konfigurēšana Lai konfigurētu HDMI skaņu, vispirms pievienojiet audio vai video ierīci, piemēram, augstas izšķirtspējas televizoru, datora HDMI portam. Pēc tam konfigurējiet noklusējuma audio atskaņošanas ierīci: 1.
6 Strāvas pārvaldība Datora izslēgšana UZMANĪBU! Izslēdzot datoru, nesaglabātā informācija tiks zaudēta. Komanda Shut Down (Izslēgt) aizver visas atvērtās programmas, ieskaitot operētājsistēmu, un izslēdz displeju un datoru.
UZMANĪBU! Lai nepieļautu iespējamu audio vai video kvalitātes samazināšanos, audio vai video atskaņošanas funkcionalitātes vai informācijas zudumus, diska vai ārējās atmiņas kartes lasīšanas vai ierakstīšanas laikā neaktivizējiet aizturēšanas vai hibernācijas režīmu. PIEZĪME. Ja dators ir aizturēšanas stāvoklī vai hibernācijas režīmā, nevar aktivizēt nekāda veida tīkla savienojumu, kā arī veikt nekādas datora funkcijas.
Ikonas Power (Strāva) lietošana Ikona Power (Strāva) atrodas paziņojumu apgabalā uzdevumjoslas labajā malā. Izmantojot ikonu Power (Strāva), var ātri piekļūt strāvas iestatījumiem, skatīt atlikušo akumulatora uzlādes līmeni un atlasīt citu strāvas plānu. ● Lai parādītu atlikušo akumulatora uzlādes līmeni procentos, noklikšķiniet uz ikonas Power (Strāva) un pēc tam noklikšķiniet uz Information (Informācija).
Akumulatora strāvas izmantošana Ja datorā ir uzlādēts akumulators un dators nav pievienots ārējam strāvas avotam, tas darbojas no akumulatora strāvas. Ja datorā ir uzlādēts akumulators un dators ir pievienots ārējam maiņstrāvas avotam, tas darbojas, izmantojot maiņstrāvu. Ja datorā ir uzlādēts akumulators un tas darbojas no ārējās maiņstrāvas, kas tiek nodrošināta, izmantojot maiņstrāvas adapteri, tad, atvienojot maiņstrāvas avotu no datora, dators pārslēdzas uz akumulatora strāvu. PIEZĪME.
Akumulatora ievietošana un izņemšana Lai ievietotu akumulatoru: ▲ Ievietojiet akumulatoru (1) tā nodalījumā, līdz tas tiek fiksēts (2). Akumulatora atbrīvošanas fiksatori automātiski fiksē akumulatoru. Lai izņemtu akumulatoru: UZMANĪBU! Izņemot akumulatoru, kas ir datora vienīgais strāvas avots, var tikt zaudēta informācija. Lai novērstu informācijas zudumu, pirms akumulatora izņemšanas saglabājiet paveikto darbu un aktivizējiet hibernācijas režīmu vai izslēdziet datoru, izmantojot operētājsistēmu. 1.
2. Paceliet akumulatoru uz augšu (2) un izņemiet to no akumulatora nodalījuma (3). Akumulatora uzlāde BRĪDINĀJUMS! Neuzlādējiet datora akumulatoru, atrodoties lidmašīnā. Akumulators uzlādējas, kad dators ir pievienots ārējam strāvas avotam, izmantojot maiņstrāvas adapteri vai papildu strāvas adapteri. Akumulators uzlādējas gan tad, kad dators ir izslēgts, gan tā darbības laikā, taču ātrāk uzlādējas, kad dators ir izslēgts.
Akumulatora kalpošanas laika paildzināšana Lai paildzinātu akumulatora kalpošanas laiku: 1. Atlasiet Computer (Dators) > Control Center (Vadības centrs). 2. Kreisajā rūtī noklikšķiniet uz System (Sistēma) un pēc tam labajā rūtī noklikšķiniet uz Power Management (Strāvas pārvaldība). 3. Zem cilnes On Battery Power (Darbojas no akumulatora strāvas): ● Pabīdiet slīdni pa labi pie opcijas Put computer to sleep when inactive for (Aktivizēt miega režīmu pēc šāda neaktivitātes perioda) uz 30 minūtēm.
Zema akumulatora uzlādes līmeņa novēršana Zema akumulatora uzlādes līmeņa novēršana, ja ir pieejams ārējais strāvas avots ▲ Pievienojiet kādu no šīm ierīcēm: ● Maiņstrāvas adapteris ● Papildu dokošanas vai paplašināšanas ierīce ● Papildu strāvas adapteris, kas iegādāts no HP kā piederums Zema akumulatora uzlādes līmeņa novēršana, ja ir pieejams uzlādēts akumulators 1. Izslēdziet datoru vai aktivizējiet hibernācijas režīmu. 2. Nomainiet izlādēto akumulatoru pret uzlādētu akumulatoru. 3.
PIEZĪME. Akumulators, kurš atrodas glabāšanā, ir jāpārbauda ik pēc 6 mēnešiem. Ja ietilpība ir mazāka par 50 procentiem, pirms atgriezt akumulatoru glabāšanā, uzlādējiet to. Ja akumulators ir atradies glabāšanā vienu mēnesi vai ilgāk, kalibrējiet to pirms lietošanas. Atbrīvošanās no izlietota akumulatora BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu ugunsgrēka vai apdegumu gūšanas risku, neizjauciet, nelauziet un necaurduriet akumulatoru; nesaslēdziet ārējos kontaktus īssavienojumā; nemetiet to ugunī vai ūdenī.
Atvienojot datoru no ārējā maiņstrāvas avota, notiek šādas darbības: ● Dators sāk darboties no akumulatora strāvas. ● Displeja spilgtums automātiski tiek samazināts, lai taupītu akumulatora kalpošanas laiku. Maiņstrāvas adaptera pārbaude Pārbaudiet maiņstrāvas adapteri, pārliecinoties, vai pastāv kāds no šiem simptomiem, pievienojot datoru maiņstrāvas avotam: ● Datoru nevar ieslēgt. ● Displeju nevar ieslēgt. ● Nedeg strāvas indikatori. Lai pārbaudītu maiņstrāvas adapteri: 1. Izslēdziet datoru.
7 Diskdziņi Rīcība ar diskdziņiem UZMANĪBU! Diskdziņi ir trausli datora komponenti, kuriem nepieciešama rūpīga apiešanās. Pirms rīkojaties ar diskdziņiem, izlasiet turpmākos brīdinājumus. Papildu brīdinājumi ir norādīti pie procedūrām, kurās tie jāievēro. Ievērojiet šos piesardzības pasākumus: 50 ● Pirms pārvietojat datoru, kuram ir pievienots ārējais cietais disks, aktivizējiet aizturēšanas režīmu un ļaujiet ekrānam nodzist vai pareizi atvienojiet ārējo cieto disku.
Papildu drošības skrūves lietošana Lietojiet papildu drošības skrūvi, lai bloķētu apkopes vāku datora apakšpusē. Kad drošības skrūve netiek lietota, to var uzglabāt akumulatora nodalījuma iekšpusē. Lai lietotu drošības skrūvi: 1. Izņemiet akumulatoru. UZMANĪBU! Izņemot akumulatoru, kas ir datora vienīgais strāvas avots, var tikt zaudēta informācija.
Apkopes vāka noņemšana Noņemiet apkopes vāku, lai piekļūtu atmiņas moduļa slotam, cietajam diskam, normatīvo datu uzlīmei un citiem komponentiem. Lai noņemtu apkopes vāku: 1. Izņemiet akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 44. lpp.). 2. Kad akumulatora nodalījums ir vērsts pret jums, noņemiet drošības skrūvi (1) (ja drošības skrūve tiek izmantota). Papildinformāciju par drošības skrūvi skatiet sadaļā Papildu drošības skrūves lietošana 51. lpp. 3.
2. Ja nepieciešams, ieskrūvējiet drošības skrūvi (4). Papildinformāciju par drošības skrūvi skatiet sadaļā Papildu drošības skrūves lietošana 51. lpp. 3. Ievietojiet akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 44. lpp.). 4. Pagrieziet datoru ar labo pusi uz augšu un pēc tam datoram no jauna pievienojiet maiņstrāvu un ārējās ierīces. 5. Ieslēdziet datoru.
Cietā diska maiņa vai jaunināšana UZMANĪBU! Lai novērstu informācijas zudumu vai sistēmas nereaģēšanu: Pirms cietā diska izņemšanas no cietā diska nodalījuma izslēdziet datoru. Neizņemiet cieto disku, kamēr dators ir ieslēgts, atrodas aizturēšanas vai hibernācijas režīmā. Ja neesat pārliecināts, vai dators ir izslēgts vai atrodas hibernācijas režīmā, ieslēdziet datoru, nospiežot ieslēgšanas/izslēgšanas pogu. Pēc tam izslēdziet datoru, izmantojot operētājsistēmu. Cietā diska izņemšana 1.
6. Pavelciet cietā diska plastmasas izcilni (2) virzienā uz datora sānu, lai cieto disku atvienotu no savienotāja, un pēc tam izceliet cieto disku no cietā diska nodalījuma. PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visprecīzāk atbilst jūsu datoram. Daži cietie diski var būt plastmasas iepakojumā. Pēc cietā diska izņemšanas no datora ir jānoņem cietā diska apvalks, lai piekļūtu cietajam diskam.
Cietā diska uzstādīšana 56 1. Ievietojiet cieto disku cietā diska nodalījumā. 2. Pavelciet cietā diska plastmasas izcilni (1) virzienā uz datora vidu, lai savienotu cieto disku ar savienotāju.
3. Ieskrūvējiet atpakaļ četras cietā diska skrūves (2). PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visprecīzāk atbilst jūsu datoram. 4. Novietojiet atpakaļ apkopes vāku (skatiet sadaļu Apkopes vāka noņemšana un uzlikšana 51. lpp.). 5. Ievietojiet akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 44. lpp.).
6. Pagrieziet datoru ar labo pusi uz augšu un pēc tam datoram no jauna pievienojiet maiņstrāvu un ārējās ierīces. 7. Ieslēdziet datoru. Optisko diskdziņu lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Uzstādītā optiskā diskdziņa identificēšana ▲ Atlasiet Computer (Dators) > More Applications (Citas lietojumprogrammas) un pēc tam kreisajā sānjoslā atlasiet Audio & Video (Audio un video). Tiks parādīts visu datorā uzstādīto ierīču saraksts, tostarp arī optiskais diskdzinis.
Optiskā diska izņemšana Ievietošanas paliktnis Ir divi veidi, kā izņemt disku, atkarībā no tā, vai diska paliktnis atveras normāli, vai nē. Ja diska paliktnis atveras normāli 1. Nospiediet atbrīvošanas pogu (1) uz diskdziņa fasetes, lai atbrīvotu diska paliktni, pēc tam paliktni (2) uzmanīgi pavelciet uz āru, līdz tas apstājas. 2. Izņemiet disku (3) no paliktņa, viegli uzspiežot uz ass un paceļot diska ārējās malas uz augšu. Turiet disku aiz malām un nepieskarieties plakanajām virsmām. PIEZĪME.
3. Izņemiet disku (3) no paliktņa, viegli uzspiežot uz ass un paceļot diska ārējās malas uz augšu. Turiet disku aiz malām un nepieskarieties plakanajām virsmām. PIEZĪME. 4. 60 Ja paliktnis nav pieejams pilnībā, disku izņemot, uzmanīgi sasveriet to. Aizveriet diska paliktni un ielieciet disku aizsargvāciņos.
8 Ārējās kartes un ierīces Multivides karšu lasītāja karšu lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Papildu digitālās kartes nodrošina drošas datu glabāšanas un ērtas datu koplietošanas iespēju. Šīs kartes bieži izmanto ar digitāliem datu nesējiem aprīkotās kamerās un personālajos ciparasistentos, kā arī citos datoros. Lai noteiktu, kādu digitālo karšu formātu atbalsta jūsu dators, skatiet sadaļu Iepazīšanās ar datoru 4. lpp..
Lai izņemtu digitālo karti: 1. Atveriet failu pārlūkprogrammu, atlasot Computer (Dators) > Nautilus. 2. Noklikšķiniet uz ikonas Eject (Izstumt), kas atrodas blakus atmiņas kartes nosaukumam sarakstā Places (Vietas) failu pārlūkprogrammas kreisajā rūtī. PIEZĪME. 3. Tiek parādīts paziņojums, ka var droši noņemt aparatūras ierīci. Uzspiediet uz kartes (1) un pēc tam izņemiet to no slota (2). PIEZĪME. Ja karte netiek izbīdīta, izvelciet karti no slota.
USB ierīces pievienošana UZMANĪBU! Lai nesabojātu USB savienotāju, pievienojiet USB ierīci, izmantojot minimālu spēku. ▲ Lai pievienotu USB ierīci datoram, ierīces USB kabeli pievienojiet USB portam. PIEZĪME. Kad datoram pievieno USB atmiņas ierīci, paziņojumu apgabalā var tikt parādīts ziņojums, kas informē, ka sistēma atpazīst ierīci. USB ierīces noņemšana UZMANĪBU! Lai nepieļautu USB savienotāja bojājumus, nenoņemiet USB ierīci, raujot aiz kabeļa.
Papildu ārējo ierīču lietošana PIEZĪME. Lai iegūtu plašāku informāciju par nepieciešamo programmatūru un draiveriem, kā arī lai uzzinātu, kurš datora ports ir jālieto, skatiet ražotāja instrukcijas. Lai pievienotu datoram ārējo ierīci: UZMANĪBU! Lai samazinātu aprīkojuma bojājumu risku, pievienojot ierīci, kurai ir atsevišķa strāvas padeve, nodrošiniet, lai ierīce būtu izslēgta un maiņstrāvas vads — atvienots. 1. Pievienojiet ierīci datoram. 2.
9 Atmiņas moduļi Datoram ir viens atmiņas moduļa nodalījums. Datora veiktspēju var uzlabot, pievienojot brīvajam atmiņas paplašināšanas moduļa slotam atmiņas moduli vai jauninot esošo atmiņas moduli, kas atrodas primārajā atmiņas moduļa slotā. BRĪDINĀJUMS! Lai mazinātu elektriskās strāvas trieciena un aparatūras bojājumu risku, pirms atmiņas moduļa ievietošanas atvienojiet strāvas vadu un izņemiet visus akumulatorus. UZMANĪBU! Elektrostatiskā izlāde var sabojāt elektroniskos komponentus.
b. Paņemiet atmiņas moduli aiz malas (2) un uzmanīgi izvelciet to no atmiņas moduļa slota. Lai pēc izņemšanas aizsargātu atmiņas moduli, ievietojiet to pret elektrostatisko izlādi drošā konteinerā. 7. Ievietojiet jaunu atmiņas moduli: UZMANĪBU! Lai nesabojātu atmiņas moduli, turiet to tikai aiz malām. Nepieskarieties atmiņas moduļa sastāvdaļām un nesalieciet to. 66 a. Savietojiet atmiņas moduļa robaino malu (1) ar izcilni atmiņas moduļa slotā. b.
c. Uzmanīgi spiediet atmiņas moduli (3) uz leju, piespiežot vienlaikus uz atmiņas moduļa kreisās un labās malas, līdz aizspiedņi fiksējas vietā. 8. Novietojiet atpakaļ apkopes vāku (skatiet sadaļu Apkopes vāka noņemšana un uzlikšana 51. lpp.). 9. Ievietojiet akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 44. lpp.). 10. Pagrieziet datoru ar labo pusi uz augšu un pēc tam datoram no jauna pievienojiet maiņstrāvu un ārējās ierīces. 11. Ieslēdziet datoru.
10 Drošība Datora aizsardzība PIEZĪME. Drošības risinājumi ir izstrādāti kā aizsardzības līdzekļi, taču tie var nenovērst programmatūras uzbrukumus, nepareizu datoru lietošanu vai zādzību. Datorā nodrošinātie drošības līdzekļi var aizsargāt datoru, personisko informāciju un datus pret dažādiem riskiem. Tas, kā izmantojat datoru, nosaka, kurus drošības līdzekļus nepieciešams izmantot. Operētājsistēma nodrošina noteiktus drošības līdzekļus. Tālāk sniegtajā tabulā ir parādīti papildu drošības līdzekļi.
Paroļu lietošana Parole ir rakstzīmju grupa, kas tiek izvēlēta, lai aizsargātu datorā esošo informāciju. Var iestatīt vairāku veidu paroles atkarībā no tā, kā vēlaties pārvaldīt piekļuvi savai informācijai. Paroles var iestatīt utilītā Computer Setup (Datora iestatīšana), kas ir sākotnēji instalēta datorā. ● Iestatīšanas un DriveLock paroles ir iestatītas utilītā Computer Setup (Datora iestatīšana), un tās pārvalda sistēma BIOS.
BIOS administratora paroles pārvaldība Lai iestatītu, mainītu vai dzēstu paroli, veiciet šīs darbības: 1. Atveriet programmu Computer Setup, ieslēdzot vai restartējot datoru. Kamēr kreisajā apakšējā ekrāna stūrī redzams ziņojums “Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu sākuma izvēlni), nospiediet taustiņu esc. Kad tiek parādīta sākuma izvēlne, nospiediet taustiņu f10. 2.
Utilītas Computer Setup (Datora iestatīšana) līdzekļa DriveLock paroles pārvaldība UZMANĪBU! Lai novērstu to, ka ar DriveLock aizsargāts cietais disks kļūst pilnībā neizmantojams, pierakstiet DriveLock lietotāja paroli un DriveLock galveno paroli un glabājiet to drošā vietā, kas neatrodas datora tuvumā. Ja aizmirsīsit abas DriveLock paroles, cietais disks tiks neatgriezeniski bloķēts un to vairs nevarēs izmantot. DriveLock aizsardzība novērš nesankcionētu piekļuvi cietā diska saturam.
DriveLock paroles ievadīšana Pārliecinieties, vai cietais disks ir ievietots datorā (nevis papildu dokošanas ierīcē vai ārējā MultiBay). Kad tiek parādīta uzvedne DriveLock Password (DriveLock parole), ievadiet savu lietotāja vai galveno paroli (izmantojot tos pašus taustiņus, kas tika izmantoti paroles iestatīšanai) un pēc tam nospiediet taustiņu enter. Pēc diviem nesekmīgiem paroles ievadīšanas mēģinājumiem dators ir jāizslēdz un jāmēģina vēlreiz.
Ugunsmūra programmatūras lietošana Ugunsmūri ir izstrādāti, lai novērstu nesankcionētu piekļuvi sistēmai vai tīklam. Ugunsmūris var būt programmatūra, ko instalē datorā un/vai tīklā, vai arī tas var būt aparatūras un programmatūras apvienots risinājums. Iespējams apsvērt izvēli par divu veidu ugunsmūriem: ● Resursdatora ugunsmūri — programmatūra, kas aizsargā tikai to datoru, kurā šī programmatūra ir instalēta.
Papildu drošības kabeļa uzstādīšana PIEZĪME. Drošības kabelis ir paredzēts kā aizsardzības līdzeklis, taču tas var nenovērst datora neatbilstošu izmantošanu vai zādzību. PIEZĪME. Drošības kabeļa slots datoram var atšķirties no šīs sadaļas attēlā redzamā slota. Lai noteiktu drošības kabeļa slota atrašanās vietu datorā, skatiet sadaļu Iepazīšanās ar datoru 4. lpp.. 1. Aplieciet drošības kabeli apkārt nostiprinātam priekšmetam. 2. Ievietojiet atslēgu (1) kabeļa slēdzenē (2). 3.
3. Kreisajā rūtī noklikšķiniet uz Hardware (Aparatūra) un pēc tam labajā rūtī noklikšķiniet uz Fingerprint Reader (Pirkstu nospiedumu lasītājs). 4. Atlasiet opciju Use Fingerprint Reader (Lietot pirkstu nospiedumu lasītāju). PIEZĪME. Lai reģistrētu savu pirksta nospiedumu, jums jāatver lietotāja pārvaldības utilīta. Šo utilītu varat startēt, lietotāja iestatījumu dialoglodziņā atlasot izvēles rūtiņu blakus Start user management after finish (Startēt lietotāja pārvaldību, kad pabeigts).
11 Dublēšana un atkopšana Atkopšana pēc sistēmas kļūmes ir tikpat pilnīga, cik pilnīga ir pēdējā dublējumkopija. Pievienojot jaunu programmatūru un datu failus, sistēma jāturpina regulāri dublēt, lai nodrošinātu pietiekami jaunu dublējumkopiju. Sistēmas atkopšanas veikšana Izmantojot atkopšanu, varat salabot datoru vai atjaunot tā sākotnējo rūpnīcas stāvokli. Varat izveidot HP rūpnīcas attēla atjaunošanas DVD disku, izmantojot instalētu vai ārēju DVD±RW optisko diskdzini.
5. Izmantojot bulttaustiņus, atlasiet Yes (Jā), kad tiek pieprasīts: Do you want to start the System-Restore (Vai vēlaties startēt sistēmas atjaunošanu)? 6. Izpildiet ekrānā redzamās instrukcijas. PIEZĪME. Varat arī atjaunot datoru no nodalījuma, restartējot datoru un pēc tam nospiežot taustiņu f11. PIEZĪME.
4. Lai atjaunotu visus failus no atlasītās atrašanās vietas, noklikšķiniet uz pogas Restore all files (Atjaunot visus failus). Lai atjaunotu tikai atsevišķus failus, noklikšķiniet uz pogas Restore selected files (Atjaunot atlasītos failus), pēc tam noklikšķiniet uz pogas Select Files (Atlasīt failus) un atlasiet atjaunojamos failus. 5. Sadaļā Restore Point (Atjaunošanas punkts) noklikšķiniet uz dublēšanas laika un datuma. PIEZĪME.
12 Programma Computer Setup (BIOS) un Advanced System Diagnostics Programma Computer Setup vai pamata ievadizvades sistēma (BIOS) kontrolē sakarus starp visām sistēmas ievades un izvades ierīcēm (piemēram, diskdziņiem, displeju, tastatūru, peli un printeri). Programma Computer Setup ietver instalēto perifērijas ierīču veidu, datora startēšanas secības, kā arī sistēmas un paplašinātās atmiņas apjoma iestatījumus. PIEZĪME. Esiet ļoti uzmanīgs, veicot izmaiņas programmā Computer Setup.
PIEZĪME. Navigācijai un izvēles veikšanai programmā Computer Setup var izmantot rādītājierīci (skārienpaneli, kursorsviru vai USB peli) vai tastatūru. 2. Nospiediet taustiņu f10, lai ieietu programmā Computer Setup. Lai izietu no programmas Computer Setup izvēlnēm, izvēlieties kādu no šīm metodēm: ● Lai izietu no programmas Computer Setup izvēlnēm bez izmaiņu saglabāšanas, noklikšķiniet uz ikonas Exit (Iziet) kreisajā apakšējā ekrāna stūrī un pēc tam izpildiet ekrānā redzamos norādījumus.
BIOS atjaunināšana HP vietnē var būt pieejamas atjauninātas BIOS versijas. Lielākā daļa HP vietnē atrodamo BIOS atjauninājumu ir pakota saspiestos failos, sauktos par SoftPaq. Dažās lejupielādes pakotnēs ir iekļauts fails Readme.txt, kurā ir atrodama informācija par faila instalēšanu un problēmu novēršanu.
3. Parādītajā modeļu sarakstā noklikšķiniet uz sava konkrētā produkta. 4. Noklikšķiniet uz attiecīgās operētājsistēmas. 5. Atveriet BIOS sadaļu un lejupielādējiet BIOS programmatūras pakotni. 6. Izpildiet instalēšanas instrukcijas, kas nodrošinātas kopā ar lejupielādēto BIOS programmatūras pakotni. PIEZĪME. Kad ekrānā parādās ziņojums par to, ka instalēšana ir veiksmīgi pabeigta, varat izdzēst lejupielādēto failu no cietā diska.
13 MultiBoot Par sāknēšanas ierīču secību Kad tiek startēts dators, sistēma mēģina veikt sāknēšanu no iespējotām sāknēšanas ierīcēm. Utilīta MultiBoot, kas ir iespējota rūpnīcā, kontrolē secību, kādā sistēma izvēlas sāknēšanas ierīci. Sāknēšanas ierīces var būt optiskie diskdziņi, diskešu diskdziņi, tīkla interfeisa karte (network interface card — NIC) un USB ierīces. Sāknēšanas ierīcēs ir sāknējams datu nesējs vai faili, kas datoram ir nepieciešami, lai pareizi startētu un darbotos. PIEZĪME.
Sāknēšanas ierīču iespējošana programmā Computer Setup Dators tiks sāknēts, izmantojot USB ierīci vai NIC ierīci, vienīgi tad, ja ierīce vispirms ir iespējota programmā Computer Setup. Lai palaistu programmu Computer Setup un kā sāknēšanas ierīci iespējotu USB ierīci vai NIC ierīci, veiciet šīs darbības: 1.
Sāknēšanas secības izmaiņu apsvēršana Pirms mainīt sāknēšanas secību, ievērojiet šos apsvērumus: ● Kad dators tiek restartēts pēc sāknēšanas secības maiņas, dators mēģina startēties, izmantojot jauno sāknēšanas secību. ● Ja ir vairāku veidu sāknēšanas ierīces, dators mēģina veikt sāknēšanu, izmantojot pirmo katra veida sāknēšanas ierīci (izņemot optiskās ierīces).
MultiBoot preferenču izvēle MultiBoot varat lietot šādos veidos: ● Lai iestatītu jaunu sāknēšanas secību, ko dators izmantos ikreiz, kad tiks ieslēgts, mainot sāknēšanas secību programmā Computer Setup.
Dinamiska sāknēšanas ierīces izvēle, izmantojot f9 uzvedni Lai dinamiski izvēlētos sāknēšanas ierīci pašreizējai sāknēšanas secībai, veiciet šīs darbības: 1. Atveriet izvēlni Select Boot Device (Atlasīt sāknēšanas ierīci), ieslēdzot vai restartējot datoru un pēc tam nospiežot taustiņu esc, kamēr ekrāna apakšdaļā ir redzams ziņojums “Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu sāknēšanas izvēlni). 2. Nospiediet taustiņu f9. 3.
A Problēmu novēršana un atbalsts Problēmu novēršana Turpmākajās sadaļās ir aprakstītas biežāk sastopamās problēmas un to risinājumi. Neizdodas startēt datoru Ja dators neieslēdzas, nospiežot strāvas pogu, šie ieteikumi var jums palīdzēt noteikt, kāpēc nevar startēt datoru: ● Ja dators ir pievienots maiņstrāvas kontaktligzdai, pārbaudiet, vai ligzda nodrošina atbilstošu strāvu, pievienojot tai citu elektroiekārtu. PIEZĪME.
Dators ir ieslēgts, taču nereaģē Ja dators ir ieslēgts, taču nereaģē uz programmatūras vai tastatūras komandām, izmēģiniet šādas ārkārtas izslēgšanas procedūras norādītajā secībā, līdz izdodas izslēgt datoru: UZMANĪBU! Ārkārtas izslēgšanas rezultātā tiek zaudēta nesaglabātā informācija. ● Nospiediet strāvas pogu un turiet to nospiestu vismaz 5 sekundes. ● Atvienojiet datoru no ārējā strāvas avota un izņemiet akumulatoru.
● Pārliecinieties, vai datora bezvadu antenas ir brīvas no šķēršļiem. ● Pārliecinieties, vai kabelis vai DSL modems un tā strāvas vads ir pareizi pievienoti un vai deg indikatori. ● Pārliecinieties, vai bezvadu maršrutētājs vai piekļuves punkts ir pareizi pievienots tā strāvas adapterim un kabeļmodemam vai DSL modemam un vai deg indikatori. ● Atvienojiet un vēlreiz pievienojiet visus kabeļus, kā arī izslēdziet un ieslēdziet ierīces.
Dators neatrod optisko diskdzini Ja operētājsistēma neatrod kādu no uzstādītajām ierīcēm, iespējams, trūkst ierīces draiveru programmatūras vai arī tā ir bojāta. 1. Ja optiskajā diskdzinī ir disks, izņemiet to. 2. Noklikšķiniet uz Computer (Dators) un pēc tam noklikšķiniet uz System Monitor (Sistēmas pārraugs). 3. Cilnē Hardware (Aparatūra) atrodiet Storage Controller (Atmiņas kontrolleris) kolonnā Type (Tips). 4. Noklikšķiniet uz trīsstūra blakus norādītajām ierīcēm, līdz atrodat optisko diskdzini.
Filma netiek rādīta ārējā displejā 1. Ja vienlaikus ir ieslēgts gan datora displejs, gan ārējais displejs, vienu vai vairākas reizes nospiediet taustiņu kombināciju fn+f4, lai pārslēgtos starp abiem displejiem. 2. Konfigurējiet monitora iestatījumus, lai iestatītu ārējo displeju kā primāro: a. Ar peles labo pogu noklikšķiniet tukšā datora darbvirsmas apgabalā un atlasiet Screen resolution (Ekrāna izšķirtspēja). b. Norādiet primāro un sekundāro displeju. PIEZĪME.
Uzlīmes Datoram piestiprinātās uzlīmes sniedz informāciju, kas var būt nepieciešama, lai novērstu sistēmas darbības traucējumus vai atrodoties ar datoru ceļojumā ārzemēs: ● Sērijas numura etiķete — nodrošina svarīgu informāciju, tostarp: Komponents (1) Produkta nosaukums (2) Sērijas numurs (3) Daļas numurs/produkta numurs (4) Garantijas periods (5) Modeļa nosaukums (tikai atsevišķiem modeļiem) Sazinoties ar tehniskā atbalsta dienestu, sagatavojiet šo informāciju.
B Datora tīrīšana Tīrīšanas produkti Lietojiet šādus produktus, lai droši notīrītu un dezinficētu datoru: ● Dimetilbenzilamonija hlorīds 0,3 procentu maksimālā koncentrācijā (piemēram: baktericīdās vienreiz lietojamās salvetes. Šīs salvetes piedāvā vairāki ražotāji.
Tīrīšanas procedūras Izpildiet šajā sadaļā norādītās procedūras, lai droši notīrītu savu datoru vai planšetdatoru. BRĪDINĀJUMS! Lai izvairītos no elektriskā šoka vai komponentu bojājumiem, nemēģiniet tīrīt datoru vai planšetdatoru, kamēr tas ir ieslēgts: Izslēdziet datoru vai planšetdatoru. Atvienojiet ārējo strāvas avotu. Atvienojiet visas strāvai pievienotās ārējās ierīces. UZMANĪBU! Neizsmidziniet tīrīšanas līdzekļus vai šķidrumus tieši uz datora vai planšetdatora virsmas.
C Specifikācijas Ieejas strāva Šajā sadaļā iekļautā informācija par strāvu var būt noderīga, ja datoru vēlaties ņemt līdzi ārzemju ceļojumā. Dators izmanto līdzstrāvu, ko var nodrošināt no maiņstrāvas vai līdzstrāvas avota. Maiņstrāvas avotam jābūt nominālvērtībā 100–240 V, 50–60 Hz. Lai arī datoru var darbināt no atsevišķa līdzstrāvas avota, tas ir jādarbina tikai ar tādu maiņstrāvas adapteri vai līdzstrāvas avotu, kuru šim datoram nodrošina vai kura izmantošanu ir apstiprinājusi kompānija HP.
Darba vide Faktors Metriskā mērvienība ASV mērvienība Ieslēgtā stāvoklī 5–35 °C 41–95 °F Izslēgtā stāvoklī -20–60 °C -4–140 °F Ieslēgtā stāvoklī 10–90% 10–90% Izslēgtā stāvoklī 5–95% 5–95% Ieslēgtā stāvoklī -15 līdz 3048 m -50 līdz 10 000 pēdas Izslēgtā stāvoklī -15 līdz 12 192 m -50 līdz 40 000 pēdas Temperatūra Relatīvais mitrums (bez kondensācijas) Maksimālais augstums (bez spiediena) Darba vide 97
D Elektrostatiskā izlāde Elektrostatiskā izlāde ir statiskās elektrības atbrīvošanās, diviem objektiem saskaroties, piemēram, trieciens, ko var saņemt, šķērsojot paklāju un pieskaroties metāla durvju rokturim. Statiskās elektrības izlāde no pirkstiem vai citiem strāvas vadītājiem var sabojāt elektroniskās sastāvdaļas.
Alfabētiskais rādītājs A aizturēšana aktivizēšana 41 iziešana 41 akumulatora fiksators 19 akumulatora glabāšana 47 akumulatora indikators 13, 16 akumulatora nodalījums 19 akumulators atbrīvošanās 48 glabāšana 47 izņemšana 44 kalpošanas laiks 46 maiņa 44 strāva 43 strāvas ekonomēšana 47 temperatūra 47 uzlāde 45 zemi akumulatora uzlādes līmeņi 46 akumulatoru uzlāde 45 apakšā esošās detaļas, identificēšana 20 apkopes vāka fiksators 19 apkopes vāks 51, 93 drošības skrūve 51 identificēšana 19 izņemšana 54 noņem
sāknējamu ierīču iespējošana 84 sāknēšanas secības iestatīšana 86 D darba vide 97 datora iestatīšana navigācija un atlasīšana 79 rūpnīcas iestatījumu atjaunošana 80 datora izslēgšana 40 datora tīrīšana 94 datu nesēja diskdzinis 41 diskdziņi ārējais 64 cietais 64 optiskais 64 rīcība 50 sāknēšanas secība 83 displeja attēls, pārslēgšana 29 DriveLock parole izveide 71 pārvaldība 71 DriveLock paroles pārvaldība 71 drošība, bezvadu 26 drošības kabelis 74 drošības kabeļa slots, identificēšana 15, 16 drošības skrūv
operētājsistēmas lietojumprogrammu taustiņš, identificēšana 10, 11 operētājsistēmas logotipa taustiņš, identificēšana 10, 11 optiskais diskdzinis 64 optiskais diskdzinis ar ievietošanas paliktni 58 optiskais diskdzinis, identificēšana 13, 14 optiskais disks ievietošana 58 izņemšana 59 optiskā diskdziņa indikators, identificēšana 13, 14 optiskā diskdziņa izstumšanas poga, identificēšana 13, 14 P papildtastatūra, ārējā ciparslēgs 31 lietošana 31 papildtastatūras, identificēšana 31 papildu ārējās ierīces, liet
izņemšana 63 savienojuma izveide 63 USB kabelis, pievienošana 63 USB pārmantojamības atbalsts 79 USB porti, identificēšana 13, 14, 62 uzlīmes bezvadu ierīces sertificēšana 93 Bluetooth 93 normatīvā 93 sērijas numurs 93 WLAN 93 uzņēmuma WLAN savienojums 24 V ventilācijas atveres, identificēšana 15, 16, 19 VGA ports, pievienošana 37 video, lietošana 37 W WLAN antenas, identificēšana 17, 18 WLAN ierīce 93 WLAN iestatīšana 25 WLAN moduļa slots, identificēšana 19 WLAN uzlīme 93 Z zems akumulatora uzlādes līmenis