HP piezīmjdators Uzziņu rokasgrāmata
© Autortiesības 2012 Hewlett-Packard Development Company, L.P. AMD ir uzņēmuma Advanced Micro Devices, Inc. preču zīme. Bluetooth ir preču zīme, kas pieder tās īpašniekam un ko saskaņā ar licenci izmanto uzņēmums Hewlett-Packard Company. Intel un Centrino ir uzņēmuma Intel Corporation preču zīmes ASV un citās valstīs. Java ir uzņēmuma Sun Microsystems, Inc. preču zīme ASV. Microsoft un Windows ir ASV reģistrētas Microsoft Corporation preču zīmes.
Brīdinājums par drošību BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu apdegumu gūšanas vai datora pārkaršanas iespēju, neturiet datoru tieši klēpī un neaizsprostojiet datora ventilācijas atveres. Izmantojiet datoru tikai uz cietas, līdzenas virsmas. Neļaujiet citām cietām virsmām, piemēram, blakus novietotam papildu printerim, vai mīkstām virsmām, piemēram, spilveniem, paklājiem vai apģērbam, bloķēt gaisa plūsmu.
iv Brīdinājums par drošību
Saturs 1 Ievads ............................................................................................................................................................... 1 Papildinformācijas meklēšana par jauno datoru ................................................................................... 1 2 Tīklošana (tikai atsevišķiem modeļiem) ........................................................................................................ 2 Bezvadu savienojuma izveide .........................
Audio .................................................................................................................................................. 14 Skaļuma regulēšana .......................................................................................................... 15 Datora skaņas funkciju pārbaude ...................................................................................... 15 Tīmekļa kamera (tikai atsevišķiem modeļiem) .............................................................
Maināmā akumulatora ievietošana atpakaļ (tikai atsevišķiem modeļiem) ......................... 29 Ārēja maiņstrāvas avota izmantošana ............................................................................................... 29 Maiņstrāvas adaptera pārbaude ........................................................................................ 30 Pārslēdzama grafika/duāla grafika (tikai atsevišķiem modeļiem) .......................................................
Strāvas pārvaldība, ja ir ievilktas cietā diska galviņas ...................................... 46 Programmatūras HP 3D DriveGuard izmantošana ........................................... 47 Optisko diskdziņu lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) .................................................................. 47 Uzstādītā optiskā diskdziņa identificēšana ........................................................................ 47 Optiskā diska ievietošana ..................................................
Programmatūras SoftPaq Download Manager lietošana ................................................................... 65 Utilītas HP Software Setup lietošana ................................................................................. 66 9 Datora iestatīšanas utilīta (BIOS) un Advanced System Diagnostics ..................................................... 67 Datora iestatīšanas utilītas lietošana ..................................................................................................
x
1 Ievads Šajā rokasgrāmatā ietverta vispārīga informācija par HP piezīmjdatoriem. PIEZĪME. Iespējams, daži šajā rokasgrāmatā aprakstītie līdzekļi nebūs pieejami jūsu datorā. Papildinformācijas meklēšana par jauno datoru Datora komplektācijā drukātā veidā vai datora cietajā diskā, vai optiskajā diskā ir nodrošinātas šādas lietošanas rokasgrāmatas un atsauces materiāli: ● Iestatīšanas instrukciju plakāts — sniegti norādījumi datora iestatīšanai un ieslēgšanai. Plakāts ir iekļauts datora iepakojumā.
2 Tīklošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Jūsu dators atbalsta divus interneta piekļuves veidus: ● Bezvadu — skatiet sadaļu Bezvadu savienojuma izveide 2. lpp. ● Vadu — skatiet sadaļu Savienojuma izveide ar vadu tīklu 9. lpp. PIEZĪME. Lai varētu izveidot savienojumu ar internetu, ir jāiestata interneta pakalpojums.
Ikona Nosaukums Apraksts Tīkls (savienots) Norāda, ka vienai vai vairākām tīkla ierīcēm ir izveidots savienojums ar tīklu. Tīkls (atvienots) Norāda, ka tīkla ierīcēm nav izveidots savienojums ar tīklu. Tīkls (atspējots/atvienots) Norāda, ka nav pieejams neviens bezvadu savienojums.
Bezvadu ierīču ieslēgšana vai izslēgšana Varat izmantot bezvadu sakaru pogu vai programmu HP Connection Manager (tikai atsevišķiem modeļiem), lai ieslēgtu un izslēgtu bezvadu ierīces. PIEZĪME. Datoram var būt bezvadu sakaru poga, bezvadu sakaru slēdzis vai bezvadu sakaru taustiņš, kas pieejams uz tastatūras. Termins bezvadu sakaru poga šajā rokasgrāmatā tiek lietots, atsaucoties uz visu veidu bezvadu sakaru vadīklām.
WLAN izmantošana Izmantojot bezvadu savienojumu, dators var izveidot savienojumu ar Wi-Fi tīkliem vai WLAN tīkliem. WLAN tīklā ir citi datori un papildierīces, kas ir savienotas, izmantojot bezvadu maršrutētāju vai bezvadu piekļuves punktu. Savienojuma izveide ar esošu WLAN 1. Pārliecinieties, vai ir ieslēgta WLAN ierīce (skatiet sadaļu Bezvadu ierīču ieslēgšana vai izslēgšana 4. lpp.). 2. Noklikšķiniet uz tīkla ikonas paziņojumu apgabalā, uzdevumjoslas labajā malā. 3. Atlasiet sarakstā savu WLAN.
Jauna WLAN iestatīšana Nepieciešamais aprīkojums: ● platjoslas modems (DSL modems vai kabeļmodems) (iegādājams atsevišķi) (1) un no interneta pakalpojumu sniedzēja (IPS) iegādāts ātrdarbīgs interneta pakalpojums; ● bezvadu maršrutētājs (iegādājams atsevišķi) (2); PIEZĪME. Atsevišķi kabeļmodemi ir aprīkoti ar iebūvētu maršrutētāju. Pārbaudiet pie sava IPS, vai ir nepieciešams atsevišķs maršrutētājs. ● bezvadu dators (3). Attēlā ir parādīts internetam pievienotas bezvadu tīkla instalācijas piemērs.
PIEZĪME. HP iesaka atlasīt WPA2, kas ir visvairāk uzlabotais no šiem trīs šifrēšanas protokoliem. WEP lietošana nav ieteicama, jo to var viegli pārtraukt. ● ● Wi-Fi aizsargātā piekļuve (WPA) un Wi-Fi aizsargātā piekļuve II (WPA2) izmanto drošības standartus, lai šifrētu un atšifrētu tīklā pārraidītos datus. Gan WPA, gan WPA2 dinamiski izveido jaunu atslēgu katrai datu paketei, kā arī izveido atšķirīgu atslēgu komplektu katram tīklā esošajam datoram.
SIM ievietošana PIEZĪME. Lai noteiktu SIM slota atrašanās vietu, skatiet rokasgrāmatu Darba sākšana. 1. Izslēdziet datoru. Ja neesat pārliecināts, vai dators ir izslēgts vai atrodas hibernācijas režīmā, ieslēdziet to, nospiežot strāvas pogu. Pēc tam izslēdziet datoru, izmantojot operētājsistēmu. 2. Aizveriet displeju. 3. Atvienojiet visas datoram pievienotās ārējās ierīces. 4. Atvienojiet strāvas vadu no maiņstrāvas kontaktligzdas. 5. Ja datorā ir maināms akumulators, izņemiet to. 6.
GPS izmantošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Jūsu datorā var būt globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) ierīce. GPS satelīti nosūta atrašanās vietas, ātruma un virziena informāciju uz sistēmām, kas aprīkotas ar GPS. Papildinformāciju skatiet programmatūras HP GPS un Location palīdzībā.
Modema kabeļa pievienošana 10 1. Pievienojiet modema kabeli datora modema ligzdai (1). 2. Pievienojiet modema kabeli RJ-11 tālruņa kontaktligzdai sienā (2) vai maršrutētājam (nav attēlots).
Valsts vai reģiona standartiem atbilstoša modema kabeļa adaptera pievienošana Tālruņa ligzdas dažādās valstīs un reģionos ir atšķirīgas. Lai izmantotu modemu un modema kabeli ārpus valsts vai reģiona, kur iegādājāties datoru, jums jāiegādājas citas valsts vai reģiona standartam atbilstošs modema kabeļa adapteris. Lai pievienotu modemu analogajai tālruņa līnijai, kurai nav RJ-11 tālruņa ligzdas, veiciet šīs darbības: 1. Pievienojiet modema kabeli datora modema ligzdai (1). 2.
Jaunu atrašanās vietu pievienošana ceļojot Jaunam datoram vienīgais atrašanās vietas iestatījums, kas ir pieejams modemam, ir valsts vai reģiona, kur iegādājāties datoru, atrašanās vietas iestatījums. Ceļojot uz dažādām valstīm vai reģioniem, norādiet iekšējam modemam atrašanās vietas iestatījumu, kas atbilst valsts vai reģiona, kurā lietojat modemu, ekspluatācijas standartiem. Kad pievienojat jaunus atrašanās vietas iestatījumus, dators tos saglabā, un tādējādi varat pārslēgt iestatījumus jebkurā laikā.
Savienojuma izveide ar lokālo tīklu (LAN) (tikai atsevišķiem modeļiem) Lai izveidotu savienojumu ar LAN, nepieciešams 8 kontaktu RJ-45 tīkla kabelis (iegādājams atsevišķi). Ja tīkla kabelim ir trokšņu slāpēšanas shēma (1), kas novērš televīzijas un radio uztveršanas radītos traucējumus, pavērsiet kabeļa galu ar shēmu pret datoru (2). Lai pievienotu tīkla kabeli: 1. Pievienojiet tīkla kabeli datora tīkla ligzdai (1). 2.
3 Multivide Datorā var būt šādi multivides komponenti: ● integrētais(-ie) skaļrunis(-ņi); ● integrētais(-ie) mikrofons(-ni); ● integrētā tīmekļa kamera; ● iepriekš instalēta multivides programmatūra; ● multivides pogas vai taustiņi.
Skaļuma regulēšana Atkarībā no datora modeļa skaļumu var noregulēt, izmantojot: ● skaļuma regulēšanas pogas; ● Skaļuma karstie taustiņi (noteikti taustiņi, kas tiek nospiesti kombinācijā ar taustiņu fn) ● skaļuma taustiņus. BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu traumu risku, pirms austiņu, ieliekamo austiņu vai mikrofonaustiņu uzlikšanas noregulējiet skaļumu. Papildu drošības informāciju skatiet dokumentā Normatīvie, drošības un vides aizsardzības paziņojumi. PIEZĪME.
Tīmekļa kamera (tikai atsevišķiem modeļiem) Dažos datoros ir iekļauta integrētā tīmekļa kamera. Izmantojot iepriekš instalēto programmatūru, varat lietot tīmekļa kameru fotoattēlu uzņemšanai vai video ierakstīšanai. Varat priekšskatīt un saglabāt fotoattēlu vai video ierakstu. Tīmekļa kameras programmatūra nodrošina iespēju eksperimentēt ar šādiem līdzekļiem: ● video uzņemšana un koplietošana; ● video straumēšana, izmantojot tūlītējās ziņojumapmaiņas programmatūru; ● fotoattēlu uzņemšana.
▲ Lai pievienotu VGA displeja ierīci, pievienojiet ierīces vadu ārējā monitora portam. PIEZĪME. Norādījumus par ekrāna attēla pārslēgšanu atkarībā no produkta skatiet rokasgrāmatā Darba sākšana. Displeja ports Izmantojot displeja portu, datoru var savienot ar papildu video vai audio ierīci, piemēram, augstas izšķirtspējas televizoru vai citu saderīgu digitālu ierīci vai audioierīci. Displeja ports nodrošina augstāku veiktspēju nekā VGA ārējais monitora ports un uzlabo digitālo savienojamību. PIEZĪME.
PIEZĪME. Norādījumus par ekrāna attēla pārslēgšanu atkarībā no produkta skatiet rokasgrāmatā Darba sākšana.
HDMI Izmantojot HDMI portu, datoru var savienot ar papildu video vai audio ierīci, piemēram, augstas izšķirtspējas televizoru vai citu saderīgu digitālu ierīci vai audioierīci. PIEZĪME. Lai pārraidītu video un/vai audio signālus caur HDMI portu, ir nepieciešams HDMI kabelis (iegādājams atsevišķi). Datora HDMI portam var pievienot vienu HDMI ierīci. Datora ekrānā redzamo informāciju vienlaikus var parādīt HDMI ierīcē. Lai pievienotu HDMI portam video vai audio ierīci: 1.
Lai atjaunotu skaņas atskaņošanu datora skaļruņos: 1. Paziņojumu apgabalā, uzdevumjoslas labajā malā, ar peles labo pogu noklikšķiniet uz ikonas Skaļruņi, pēc tam noklikšķiniet uz Atskaņošanas ierīces. 2. Cilnē Atskaņošana noklikšķiniet uz Skaļruņi. 3. Noklikšķiniet uz Iestatīt noklusējumu un pēc tam noklikšķiniet uz Labi. Intel bezvadu displejs (tikai atsevišķiem modeļiem) Intel® bezvadu displejs nodrošina datora satura koplietošanu televizorā, izmantojot bezvadu sakarus.
4 Strāvas pārvaldība PIEZĪME. Datoram var būt strāvas poga vai strāvas slēdzis. Šajā rokasgrāmatā tiek lietots termins strāvas poga, kas apzīmē abu veidu strāvas vadīklas. Datora izslēgšana UZMANĪBU! Kad dators tiek izslēgts, nesaglabātā informācija tiek zaudēta. Izslēgšanas komanda aizver visas atvērtās programmas, tostarp operētājsistēmu, un pēc tam izslēdz displeju un datoru.
Enerģijas opciju iestatīšana Enerģijas taupīšanas režīmu izmantošana Datoram ir šādi divi rūpnīcā iestatīti enerģijas taupīšanas režīmi: miega un hibernācijas režīms. Kad ir aktivizēts miega režīms, mirgo strāvas indikators un nodziest ekrāns. Jūsu darbs tiek saglabāts atmiņā, ļaujot atstāt miega režīmu ātrāk nekā hibernācijas režīmu. Ja dators ilgu laika periodu ir miega režīmā vai akumulators, datoram esot miega režīmā, sasniedz kritiski zemu akumulatora uzlādes līmeni, dators aktivizē hibernāciju.
Enerģijas iestatījumus un taimautus var mainīt Windows vadības panelī. Lai aktivizētu hibernāciju: ▲ Noklikšķiniet uz Sākt, noklikšķiniet uz bultiņas blakus pogai Izslēgt un pēc tam noklikšķiniet uz Hibernēt. Lai izietu no hibernācijas: ▲ Īslaicīgi nospiediet strāvas pogu. Tiek ieslēgti strāvas indikatori, un darbs tiek parādīts ekrānā, kurā pārtraucāt darbu. PIEZĪME. Ja esat iestatījis paroles prasīšanu pamodinot, tad, lai atjaunotu ekrānā savu darbu, jums vispirms būs jāievada sava Windows parole.
Enerģijas plānu pielāgošana 1. Noklikšķiniet uz strāvas mērītāja ikonas paziņojumu apgabalā un pēc tam noklikšķiniet uz Papildu enerģijas opcijas. – vai – Atlasiet Sākt > Vadības panelis > Sistēma un drošība > Enerģijas opcijas. 2. Atlasiet enerģijas plānu un noklikšķiniet uz Mainīt plāna iestatījumus. 3. Mainiet iestatījumus, kā nepieciešams. 4. Lai mainītu papildu iestatījumus, noklikšķiniet uz Mainīt papildu enerģijas iestatījumus un veiciet nepieciešamās izmaiņas.
Programmas HP Power Assistant lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Programma HP Power Assistant ļauj konfigurēt sistēmas iestatījumus, lai optimizētu datora enerģijas patēriņu un akumulatora uzlādi.
Lai piekļūtu informācijai par akumulatoru: ▲ 26 Atlasiet Sākt > Palīdzība un atbalsts > Informācija > Enerģijas plāni: bieži uzdotie jautājumi.
Rīka Akumulatora pārbaude lietošana Utilīta Palīdzība un atbalsts sniedz informāciju par datorā uzstādītā akumulatora statusu. Lai palaistu rīku Akumulatora pārbaude: 1. Pievienojiet datoram maiņstrāvas adapteri. PIEZĪME. Lai akumulatora pārbaudes rīks darbotos pareizi, datoram jābūt pievienotam ārējam strāvas avotam. 2. Atlasiet Sākt > Palīdzība un atbalsts > Problēmu novēršana > Enerģija, termiskā un mehāniskā. 3. Noklikšķiniet uz cilnes Enerģija un pēc tam noklikšķiniet uz Akumulatora pārbaude.
– vai – ● Strāvas mērītāja ikona paziņojumu apgabalā rāda paziņojumu par zemu vai kritisku akumulatora uzlādes līmeni. PIEZĪME. Papildinformāciju par strāvas mērītāju skatiet sadaļā Strāvas mērītāja izmantošana 23. lpp. Kritiski zema akumulatora uzlādes līmeņa gadījumā dators veic šīs darbības: ● Ja ir iespējots hibernācijas režīms un dators ir ieslēgts vai atrodas miega režīmā, tiek aktivizēta hibernācija.
Maināmā akumulatora glabāšana (tikai atsevišķiem modeļiem) UZMANĪBU! Lai samazinātu akumulatora sabojāšanās risku, ilgstoši nepakļaujiet to augstai temperatūrai. Ja dators netiks izmantots ilgāk par divām nedēļām un šajā laikā būs atvienots no ārēja strāvas avota, izņemiet maināmo akumulatoru un glabājiet to atsevišķi. Lai uzglabājamais akumulators ilgāk paliktu uzlādēts, glabājiet to vēsā, sausā vietā. PIEZĪME. Glabāšanā novietoti akumulatori jāpārbauda reizi 6 mēnešos.
Pievienojot datoru ārējam maiņstrāvas avotam, tiek veiktas šādas darbības: ● tiek sākta akumulatora uzlāde; ● ja dators ir ieslēgts, mainās paziņojumu apgabalā esošās uzlādes mērītāja ikonas izskats. Atvienojot ārējo maiņstrāvas avotu, tiek veiktas šādas darbības: ● datora strāvas padeve tiek pārslēgta uz akumulatoru; ● displeja spilgtums tiek automātiski samazināts, lai saglabātu akumulatora kalpošanas laiku.
Pārslēdzama grafika/duāla grafika (tikai atsevišķiem modeļiem) Atsevišķiem datoriem ir pārslēdzama vai duāla grafika. ● Pārslēdzama grafika — to atbalsta gan AMD™, gan Intel. Ja datoram ir AMD dinamiska pārslēdzamā grafika, tas atbalsta tikai pārslēdzamu grafiku. ● Duāla grafika — to atbalsta tikai AMD. Ja datoram ir AMD Radeon duālā grafika, tas atbalsta tikai duālu grafiku. PIEZĪME. Duālu grafiku var iespējot, izmantojot tikai pilnekrāna lietojumprogrammas, kas lieto DirectX versiju 10 vai 11.
Duālās grafikas lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Ja sistēmai ir duālā grafika (divi vai vairāki pievienoti grafiskie procesori), varat iespējot AMD Radeon duālo grafiku, lai palielinātu strāvu un veiktspēju pilnekrāna lietojumprogrammām, kas lieto DirectX versiju 10 vai 11. Papildinformāciju par DirectX skatiet vietnē http://www.microsoft.com/directx. PIEZĪME.
5 Ārējās kartes un ierīces Multivides karšu lasītāja karšu lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Papildu digitālās kartes nodrošina drošas datu glabāšanas un ērtas datu koplietošanas iespēju. Šīs kartes bieži izmanto ar digitāliem datu nesējiem aprīkotās kamerās un personālajos ciparasistentos, kā arī citos datoros. Lai noteiktu digitālo karšu formātus, kas tiek atbalstīti jūsu datorā, skatiet rokasgrāmatu Darba sākšana.
Digitālās kartes izņemšana UZMANĪBU! Lai samazinātu datu zuduma vai sistēmas nereaģēšanas risku, veiciet tālāk minēto procedūru, lai droši izņemtu digitālo karti. 1. Saglabājiet informāciju un aizveriet visas ar digitālo karti saistītās programmas. 2. Noklikšķiniet uz aparatūras noņemšanas ikonas paziņojumu apgabalā uzdevumjoslas labajā malā. Pēc tam izpildiet ekrānā redzamās instrukcijas. 3. Uzspiediet uz kartes (1) un pēc tam izņemiet to no slota (2). PIEZĪME.
ExpressCard kartes ievietošana UZMANĪBU! Lai nesabojātu datoru un ārējās datu nesēju kartes, neievietojiet ExpressCard slotā PC Card kartes. UZMANĪBU! Lai samazinātu savienotāju sabojāšanas risku: Pielietojiet minimālu spēku, ievietojot ExpressCard karti. Nepārvietojiet un netransportējiet datoru, kad tiek lietota ExpressCard karte. PIEZĪME. Šis attēls var nedaudz atšķirties no tā, kas redzams ierīcē. Iespējams, ExpressCard slotā atrodas aizsargieliktnis. Lai izņemtu ieliktni: 1.
ExpressCard kartes izņemšana UZMANĪBU! Lai samazinātu datu zuduma vai sistēmas nereaģēšanas risku, veiciet tālāk minēto procedūru, lai droši izņemtu ExpressCard. 1. Saglabājiet informāciju un aizveriet visas ar ExpressCard karti saistītās programmas. 2. Paziņojumu apgabalā uzdevumjoslas labajā malā noklikšķiniet uz aparatūras noņemšanas ikonas un pēc tam izpildiet ekrānā redzamās instrukcijas. 3. Atbrīvojiet un izņemiet ExpressCard karti: a.
Viedkartes ievietošana 1. Turiet karti ar etiķeti uz augšu un uzmanīgi iebīdiet karti viedkaršu lasītājā, nofiksējot to. 2. Izpildiet ekrānā redzamās instrukcijas, lai pieteiktos datorā, izmantojot viedkartes PIN. Viedkartes izņemšana ▲ Satveriet viedkartes malu un tad izvelciet viedkarti no viedkaršu lasītāja.
USB ierīces pievienošana UZMANĪBU! Lai samazinātu USB savienotāja bojājuma risku, ievietojiet ierīci, pielietojot minimālu spēku. ▲ Pievienojiet USB portam ierīces USB kabeli. PIEZĪME. Šis attēls var nedaudz atšķirties no tā, kas redzams datorā. Kad ierīce ir atrasta, tiek atskaņots signāls. PIEZĪME. Pirmoreiz pievienojot USB ierīci, paziņojumu apgabalā parādītais ziņojums norāda, vai dators atpazīst ierīci.
1394 ierīces pievienošana UZMANĪBU! Lai samazinātu 1394 porta savienotāja bojājuma risku, ievietojiet ierīci, pielietojot minimālu spēku. ▲ Lai pievienotu 1394 ierīci datoram, pievienojiet ierīces 1394 kabeli 1394 portam. Kad ierīce ir atrasta, tiek atskaņots signāls. 1394 ierīces atvienošana UZMANĪBU! Lai novērstu informācijas zuduma vai sistēmas nereaģēšanas risku, pirms 1394 ierīces izņemšanas apturiet tās darbību.
eSATA ierīces pievienošana UZMANĪBU! Lai samazinātu eSATA porta savienotāja bojājuma risku, ievietojiet ierīci, pielietojot minimālu spēku. ▲ Lai pievienotu eSATA ierīci datoram, pievienojiet eSATA portam ierīces eSATA vadu. Kad ierīce ir atrasta, tiek atskaņots signāls. eSATA ierīces atvienošana UZMANĪBU! Lai samazinātu eSATA savienotāja sabojāšanas risku, nevelciet eSATA ierīci aiz kabeļa, lai to atvienotu.
Seriālās ierīces lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Atsevišķiem datoru modeļiem ir seriālais ports, ar kuru tiek pievienotas papildu ierīces, piemēram, seriālais modems, pele vai printeris. Dažām sērijas ierīcēm var būt nepieciešama papildu atbalsta programmatūra, kas parasti ir iekļauta ierīces komplektā. Papildinformāciju par konkrētās ierīces programmatūru skatiet ražotāja instrukcijās. ▲ Lai pievienotu seriālo ierīci, pievienojiet ierīces kabeli datora seriālajam portam.
Pastāv šādi USB diskdziņu veidi: ● 1,44 megabaitu diskešu diskdzinis; ● cietā diska modulis; ● ārējais optiskais diskdzinis (CD, DVD un Blu-ray); ● MultiBay ierīce. Paplašināšanas porta lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Izmantojot paplašināšanas portu, datoram var pievienot atsevišķi iegādātu dokošanas vai paplašināšanas ierīci, lai nodrošinātu datoram papildu portus un savienotājus.
Papildu ārējo ierīču izmantošana 43
6 Diskdziņi Rīcība ar diskdziņiem UZMANĪBU! Diskdziņi ir trausli datora komponenti, ar kuriem ir uzmanīgi jārīkojas. Pirms rīkojaties ar diskdziņiem, izlasiet turpmākos brīdinājumus. Papildu brīdinājumi ir iekļauti attiecīgo procedūru sadaļā. Ievērojiet šos piesardzības noteikumus: 44 ● Pirms pārvietojat datoru, kuram ir pievienots ārējais cietais disks, aktivizējiet miega režīmu un ļaujiet ekrānam nodzist, vai pareizi atvienojiet ārējo cieto disku.
Cieto disku izmantošana Cietā diska darbības uzlabošana Disku defragmentētāja izmantošana Datora lietošanas procesā faili cietajā diskā tiek fragmentēti. Disku defragmentētājs savieno fragmentētos cietajā diskā esošos failus un mapes, tādējādi sistēma darbojas efektīvāk. PIEZĪME. Ja datorā ir cietvielu disks, nav nepieciešams palaist disku defragmentētāju. Kad disku defragmentētājs ir palaists, tas darbojas bez uzraudzības.
HP 3D DriveGuard lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Programmatūra HP 3D DriveGuard aizsargā cieto disku, ievelkot diska galviņas un apturot datu pieprasījumus šādos gadījumos: ● Ja dators tiek nomests. ● Ja datoru pārvieto ar aizvērtu displeju, datoram darbojoties no akumulatora strāvas. Neilgu brīdi pēc tam, kad kāda no šīm situācijām ir beigusies, HP 3D DriveGuard atjauno normālu cietā diska darbību. PIEZĪME.
Programmatūras HP 3D DriveGuard izmantošana Programmatūra HP 3D DriveGuard nodrošina iespēju veikt šādus uzdevumus: ● iespējot un atspējot HP 3D DriveGuard; PIEZĪME. Tas, vai ir atļauts iespējot vai atspējot programmu HP 3D DriveGuard, ir atkarīgs no jūsu lietotāja tiesībām. Lietotāju, kas nav administratori, tiesības var mainīt administratoru grupas locekļi. ● noteikt, vai sistēmā tiek atbalstīts diskdzinis. Lai atvērtu programmatūru un mainītu iestatījumus, veiciet šādas darbības: 1.
5. Disku (3) uz paliktņa ass viegli piespiediet uz leju, līdz tas fiksējas vietā. 6. Aizveriet diska paliktni. PIEZĪME. Neliela pauze pēc diska ievietošanas ir normāla parādība. Ja neesat izvēlējies kādu multivides atskaņotāju, tiek atvērts automātiskās atskaņošanas dialoglodziņš. Tajā tiek piedāvāts izvēlēties, kā izmantot datu nesēja saturu. Slots UZMANĪBU! Neievietojiet 8 cm optiskos diskus optiskajā diskdzinī ar slotu. Tas var izraisīt optiskā diskdziņa bojājumus. 1. Ieslēdziet datoru. 2.
Ja diska paliktnis atveras normāli 1. Nospiediet fiksācijas pogu (1) uz diskdziņa ietvara, lai atbrīvotu diska paliktni, tad uzmanīgi paliktni (2) pavelciet uz āru, līdz tas apstājas. 2. Izņemiet disku (3) no paliktņa, viegli uzspiežot uz ass un paceļot diska ārējās malas uz augšu. Turiet disku aiz malām un nepieskarieties plakanajām virsmām. PIEZĪME. Ja paliktnim nevar pilnībā piekļūt, disku izņemot, uzmanīgi sasveriet to. 3. Aizveriet diska paliktni un ielieciet disku aizsargvāciņā.
3. Izņemiet disku (3) no paliktņa, viegli uzspiežot uz ass un paceļot diska ārējās malas uz augšu. Turiet disku aiz malām un nepieskarieties plakanajām virsmām. PIEZĪME. Ja paliktnim nevar pilnībā piekļūt, disku izņemot, uzmanīgi sasveriet to. 4. Aizveriet diska paliktni un ielieciet disku aizsargvāciņā. 1. Nospiediet atbrīvošanas pogu (1) blakus diskdzinim. 2. Izņemiet disku (2), turot to aiz malām un nepieskaroties plakanajām virsmām. 3. Ielieciet disku aizsargvāciņā.
Optisko diskdziņu koplietošana Lai gan datorā, iespējams, nav instalēts optiskais diskdzinis, programmatūrai var piekļūt, kā arī instalēt lietojumprogrammas, koplietojot optisko diskdzini, kas pieslēgts citam jūsu tīkla datoram. Diskdziņu koplietošana ir Windows operētājsistēmas līdzeklis, kas ļauj citiem datoriem vienā tīklā piekļūt citā datorā esošam diskdzinim. PIEZĪME.
7 Drošība Datora aizsardzība Datora drošība ir svarīga, lai aizsargātu jūsu informācijas konfidencialitāti, integritāti un pieejamību. Operētājsistēmā Windows, datora iestatīšanas utilītā (BIOS), kas nav Windows sastāvdaļa, un citu trešo pušu programmatūrā nodrošinātie standarta drošības līdzekļi var pasargāt jūsu personiskos iestatījumus un datus no dažādiem riskiem, piemēram, vīrusiem, tārpiem un citu veidu ļaunprātīgiem kodiem. PIEZĪME. Drošības risinājumi ir paredzēti kā aizsarglīdzekļi.
Datora risks Drošības līdzeklis Nesankcionēta startēšana no optiskā diskdziņa, diskešu diskdziņa vai iekšējā tīkla adaptera Līdzeklis Boot options (Sāknēšanas opcijas) programmā Computer Setup* Nesankcionēta piekļuve Windows lietotāja kontam Windows lietotāja parole Nesankcionēta piekļuve datiem ● Ugunsmūra programmatūra ● Windows atjauninājumi ● Diskdziņu šifrēšana līdzeklim HP ProtectTools Nesankcionēta piekļuve programmas Computer Setup iestatījumiem un citai sistēmas identifikācijas informā
Windows paroļu iestatīšana Parole Funkcija Administratora parole* Aizsargā piekļuvi Windows administratora līmeņa kontam. PIEZĪME. Šo paroli nevar izmantot, lai piekļūtu programmas Computer Setup saturam. Lietotāja parole* Aizsargā piekļuvi Windows lietotāja kontam. *Lai iegūtu informāciju par Windows administratora vai lietotāja paroles iestatīšanu, atlasiet Sākt > Palīdzība un atbalsts.
Paroļu iestatīšana programmā Computer Setup Parole Funkcija BIOS administratora parole* Aizsargā piekļuvi programmai Computer Setup. DriveLock galvenā parole* Aizsargā piekļuvi iekšējam cietajam diskam, kuru aizsargā DriveLock. Paroli izmanto arī DriveLock aizsardzības noņemšanai. Šo paroli iestata sadaļā DriveLock Passwords (DriveLock paroles) aktivizēšanas procesa laikā.
BIOS administratora paroles maiņa 1. Ieslēdziet vai restartējiet datoru un pēc tam, kamēr ekrāna apakšējā kreisajā stūrī ir redzams ziņojums „Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu sākuma izvēlni), nospiediet taustiņu esc. 2. Nospiediet taustiņu f10, lai ieietu programmā Computer Setup. 3. Izmantojiet rādītājierīci vai bulttaustiņus, lai atlasītu Security (Drošība) > Change Password (Mainīt paroli), un pēc tam nospiediet taustiņu enter. 4.
DriveLock paroles pārvaldība Lai datora iestatīšanas utilītā iestatītu, mainītu vai dzēstu DriveLock paroli, rīkojieties šādi: 1. Ieslēdziet datoru un pēc tam nospiediet taustiņu esc, kamēr ekrāna apakšā ir redzams ziņojums “Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu startēšanas izvēlni). 2. Lai atvērtu datora iestatīšanas utilītu, nospiediet taustiņu f10. 3.
Automatic DriveLock aizsardzības noņemšana Lai datora iestatīšanas utilītā noņemtu DriveLock aizsardzību, rīkojieties šādi: 1. Ieslēdziet vai restartējiet datoru un pēc tam nospiediet taustiņu esc, kamēr ekrāna apakšdaļā ir redzams ziņojums “Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu startēšanas izvēlni). 2. Lai atvērtu datora iestatīšanas utilītu, nospiediet taustiņu f10. 3.
Pirkstu nospiedumu lasītāja lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Atsevišķos datoru modeļos ir pieejami integrēti pirkstu nospiedumu lasītāji. Lai izmantotu pirkstu nospiedumu lasītāju, datorā ir jāiestata lietotāja konts, izmantojot Windows paroli. Ja lietojat šo kontu, datorā var pieteikties, pieskaroties ar noteiktu pirkstu. Pirkstu nospiedumu lasītāju var arī izmantot, lai aizpildītu paroles laukus tīmekļa vietnēs un citās programmās, kurās nepieciešama pieteikšanās.
Interneta drošības programmatūras lietošana Kad izmantojat datoru, lai piekļūtu e-pastam, tīklam vai internetam, tas tiek pakļauts datorvīrusu, spiegprogrammatūras un citu ļaunprātīgu uzbrukumu iedarbībai, kas var padarīt operētājsistēmu, programmas vai utilītas nelietojamas vai arī izraisīt to nepareizu darbību. Pretvīrusu programmatūras lietošana Pretvīrusu programmatūra var atklāt un iznīcināt lielāko daļu vīrusu, un tā parasti izlabo vīrusu izraisītos bojājumus.
Operētājsistēmas un citas programmatūras atjauninājumi var kļūt pieejami pēc datora piegādes no rūpnīcas. Lai pārliecinātos, ka datorā ir instalēti visi pieejamie atjauninājumi, ievērojiet šīs pamatnostādnes: ● Palaidiet Windows atjaunināšanu uzreiz pēc datora iestatīšanas. ● Pēc tam palaidiet Windows atjaunināšanu reizi mēnesī.
8 Apkope Datora tīrīšana Tīrīšanas produkti Lietojiet šādus produktus, lai droši notīrītu un dezinficētu datoru: ● Dimetilbenzilamonija hlorīds 0,3 procentu maksimālā koncentrācijā (piemēram: baktericīdās vienreiz lietojamās salvetes. Šīs salvetes piedāvā vairāki ražotāji.
Sānu un vāka tīrīšana Lai notīrītu un dezinficētu sānus un vāku, izmantojiet mīkstu mikrošķiedru drānu vai zamšādu ar kādu no iepriekš uzskaitītajiem tīrīšanas līdzekļiem vai izmantojiet atbilstošu baktericīdu vienreiz lietojamo salveti. UZMANĪBU! Tīrot skārienpaneli un tastatūru, neļaujiet šķidrumiem nokļūt starp taustiņiem. Tas var neatgriezeniski sabojāt iekšējos komponentus. PIEZĪME. Tīrot datora vāku, veiciet apļveida kustības, lai labāk notīrītu netīrumus un gružus.
Programmu un draiveru atjaunināšana HP iesaka regulāri atjaunināt programmas un draiverus ar to jaunākajām versijām. Lai uzzinātu par atbalsta iespējām ASV, dodieties uz vietni http://www.hp.com/go/contactHP. Lai uzzinātu par atbalsta iespējām visā pasaulē, dodieties uz vietni http://welcome.hp.com/country/us/en/wwcontact_us.html.
Programmatūras SoftPaq Download Manager lietošana HP SoftPaq Download Manager (SDM) ir rīks, kas nodrošina ātru piekļuvi SoftPaq informācijai, kas paredzēta HP biznesa klases datoriem, neizmantojot SoftPaq numuru. Izmantojot šo rīku, var viegli atrast SoftPaq pakotnes, kā arī tās lejupielādēt un izpakot. Programmatūra SoftPaq Download Manager darbojas, nolasot un lejupielādējot HP FTP vietnē publicētu datu bāzes failu, kurā ietverta datora modeļa un SoftPaq informācija.
7. Ja nepieciešams lejupielādēt daudzas SoftPaq pakotnes, atlasiet pieejamo SoftPaq pakotņu sarakstā nepieciešamās pakotnes un noklikšķiniet uz Download Only (Tikai lejupielādēt), jo SoftPaq atlase un interneta savienojuma ātrums nosaka lejupielādes procesa ilgumu. Ja vēlaties lejupielādēt tikai vienu vai divas SoftPaq pakotnes un jums ir ātrdarbīgs interneta savienojums, noklikšķiniet uz Download & Unpack (Lejupielādēt un izpakot). 8.
9 Datora iestatīšanas utilīta (BIOS) un Advanced System Diagnostics Datora iestatīšanas utilītas lietošana Datora iestatīšanas utilīta vai pamata ievadizvades sistēma (BIOS) pārvalda sakarus starp visām sistēmas ievades un izvades ierīcēm (piemēram, diskdziņiem, displeju, tastatūru, peli un printeri). Datora iestatīšanas utilīta ietver instalēto ierīču tipu, datora startēšanas secības, kā arī sistēmas un paplašinātās atmiņas apjoma iestatījumus. PIEZĪME.
PIEZĪME. Lai datora iestatīšanas utilītā pārvietotos un veiktu atlasi, varat lietot vai nu rādītājierīci (skārienpaneli, kursorsviru vai USB peli), vai tastatūru. 2. Lai atvērtu datora iestatīšanas utilītu, nospiediet taustiņu f10.
BIOS atjaunināšana Nākamajās sadaļās ir raksturoti dažādi sistēmas BIOS atjaunināšanas veidi. SoftPaq pakotņu lejupielāde, lai atjauninātu sistēmu BIOS Lielākā daļa BIOS atjauninājumu, kas pieejami HP vietnē, ir sapakoti saspiestos failos, ko dēvē par SoftPaq pakotnēm. Lai HP vietnē instalētu BIOS atjauninājumus, rīkojieties šādi: 1. HP vietnē lejupielādējiet SoftPaq pakotni. 2. Noklikšķiniet uz Run (Palaist) un pēc tam izpildiet ekrānā redzamos norādījumus, lai atjauninātu sistēmu BIOS. PIEZĪME.
7. Lai atvērtu datora iestatīšanas utilītu, nospiediet taustiņu f2. 8. Izvēlnē noklikšķiniet uz BIOS Management (BIOS pārvaldība) un pēc tam atlasiet Update BIOS (Atjaunināt BIOS). f10 iestatīšanas lietošana BIOS atjaunināšanai 1. HP vietnē lejupielādējiet SoftPaq pakotni. PIEZĪME. Pārbaudiet, vai datorā (vai USB zibatmiņas diskā) ir instalēta UEFI sistēmas diagnostika. 2.
BIOS atjauninājuma lejupielāde UZMANĪBU! Lai mazinātu datora bojājumu vai neveiksmīgas instalācijas risku, lejupielādējiet un instalējiet BIOS atjauninājumu tikai tad, kad dators ir pievienots drošam ārējam strāvas avotam, izmantojot maiņstrāvas adapteri. Neveiciet BIOS atjauninājuma lejupielādi vai instalēšanu, kamēr dators darbojas ar akumulatora strāvu, ir pievienots papildu dokošanas ierīcei vai papildu strāvas avotam.
Izvēlne Main (Galvenā) Opcija Iespējamās darbības System information (Sistēmas informācija) ● Skatiet un mainiet sistēmas laiku un datumu. ● Skatiet sava datora identifikācijas informāciju. ● Skatiet detalizētu informāciju par procesoru, atmiņas lielumu un sistēmas BIOS. Izvēlne Security (Drošība) Opcija Iespējamās darbības Administrator password (Administratora parole) Pārvaldiet piekļuvi iestatīšanas utilītai. Power-on password (Ieslēgšanas parole) Pārvaldiet piekļuvi savam datoram.
● Memory test (Atmiņas tests) — šis tests analizē atmiņas moduļu fizisko stāvokli. Ja tiek ziņots par kļūdu, nekavējoties nomainiet atmiņas moduļus. ● Battery test (Akumulatora tests) — šis tests analizē akumulatora stāvokli un nepieciešamības gadījumā kalibrē akumulatoru. Ja akumulators pārbaudi neiztur, sazinieties ar atbalsta dienestu, lai ziņotu par šo problēmu un iegādātos rezerves akumulatoru. Sistēmas informāciju un kļūdu žurnālus varat skatīt programmas Advanced System Diagnostics logā.
10 MultiBoot Par sāknēšanas ierīču secību Startējot datoru, sistēma mēģina veikt sāknēšanu no iespējotām sāknēšanas ierīcēm. Utilīta MultiBoot, kas ir iespējota rūpnīcā, nosaka secību, kādā sistēma izvēlas sāknēšanas ierīci. Sāknēšanas ierīces var būt optiskie diskdziņi, diskešu diskdziņi, tīkla interfeisa karte (Network Interface Card — NIC), cietie diski un USB ierīces. Sāknēšanas ierīcēs ir sāknējams datu nesējs vai faili, kas datoram ir nepieciešami, lai veiktu startēšanu un pareizi darbotos. PIEZĪME.
Sāknēšanas ierīču iespējošana datora iestatīšanas utilītā Dators tiks sāknēts, izmantojot USB ierīci vai NIC ierīci vienīgi tad, ja ierīce vispirms būs iespējota datora iestatīšanas utilītā. Lai startētu datora iestatīšanas utilītu un kā sāknēšanas ierīci iespējotu USB ierīci vai NIC ierīci, rīkojieties šādi: 1.
Apsvērumi sāknēšanas secības maiņai Pirms maināt sāknēšanas secību, ņemiet vērā šos apsvērumus: ● Kad dators tiek restartēts pēc sāknēšanas secības maiņas, tas mēģina veikt startēšanu, izmantojot jauno sāknēšanas secību. ● Ja ir vairāku veidu sāknēšanas ierīces, dators mēģina veikt sāknēšanu, izmantojot pirmo katra veida sāknēšanas ierīci (izņemot optiskās ierīces).
3. Izmantojiet rādītājierīci vai bulttaustiņus, lai atlasītu Legacy Boot Order (Mantotā sāknēšanas secība), un pēc tam nospiediet taustiņu enter. 4. Lai ierīci sāknēšanas secībā pārvietotu augstāk, noklikšķiniet uz augšupvērstās bultiņas, izmantojot rādītājierīci, vai nospiediet taustiņu +. — vai — Lai ierīci sāknēšanas secībā pārvietotu zemāk, noklikšķiniet uz lejupvērstās bultiņas, izmantojot rādītājierīci, vai nospiediet taustiņu -. 5.
Izmantojiet bulttaustiņus, lai atlasītu File (Fails) > Save Changes and Exit (Saglabāt izmaiņas un iziet), un pēc tam nospiediet taustiņu enter. Izmaiņas stājas spēkā pēc datora restartēšanas. Multiboot Express preferenču iestatīšana Kad startēšanas laikā tiek parādīta izvēlne Express Boot (Ātrā sāknēšana), ir pieejamas šādas izvēles iespējas: 78 ● Lai izvēlnē Express Boot (Ātrā sāknēšana) norādītu sāknēšanas ierīci, piešķirtajā laikā atlasiet savu preferenci un pēc tam nospiediet taustiņu enter.
A Ceļošana, līdzi ņemot datoru Iepazīstieties ar padomiem par aparatūras drošību, kas ir jāņem vērā, ja dators ir jāņem līdzi ceļojumā vai tas ir jātransportē. ● Sagatavojiet datoru ceļošanai vai transportēšanai šādi: ◦ Dublējiet datorā esošo informāciju ārējā diskdzinī. ◦ Izņemiet no datora visus diskus un ārējās datu nesēju kartes, piemēram, digitālās kartes.
● Ja dators vai diskdzinis tiek nosūtīts pa pastu, izmantojiet piemērotu aizsargiepakojumu un marķējiet to kā „FRAGILE” (PLĪSTOŠS). ● Ja ceļojat uz ārzemēm, ievērojiet šos ieteikumus: ◦ Pārbaudiet, kādi ir ar datoriem saistītie muitas noteikumi katrā no ceļojuma maršruta valstīm un reģioniem. ◦ Noskaidrojiet, kādas prasības strāvas vadam un adapterim ir katrā atrašanās vietā, kur plānojat izmantot datoru. Spriegums, frekvence un kontaktdakšas konfigurācija var atšķirties.
B Resursi problēmu novēršanai ● Piekļūstiet saitēm uz tīmekļa vietnēm un skatiet papildinformāciju par datoru, izmantojot utilītu Palīdzība un atbalsts. Atlasiet Sākt > Palīdzība un atbalsts. PIEZĪME. Dažiem pārbaudes un labošanas rīkiem ir nepieciešams interneta savienojums. HP nodrošina arī papildu rīkus, kuriem nav nepieciešams interneta savienojums. ● Sazinieties ar atbalsta dienestu. Lai uzzinātu par atbalsta iespējām ASV, dodieties uz vietni http://www.hp.com/go/contactHP.
C Elektrostatiskā izlāde Elektrostatiskā izlāde ir statiskās elektrības atbrīvošanās, kad saskaras divi priekšmeti, piemēram, strāvas trieciens, ko saņemat, staigājot pa paklāju un skarot durvju metāla rokturi. Statiskās elektrības izlāde no pirkstiem vai citiem elektrostatiskiem vadītājiem var sabojāt elektroniskos komponentus.
Alfabētiskais rādītājs Simboli/Skaitļi 1394 ierīces definīcija 38 noņemšana 39 pievienošana 39 1394 kabelis, pievienošana 39 A administratora parole 54 aktivizēšanas paroles aizsardzības iestatīšana 24 akumulatora enerģija 25 akumulatora glabāšana 29 akumulatora pārbaudes rīks 27 akumulatora temperatūra 29 akumulators atbrīvošanās 29 atlikušā akumulatora uzlādes līmeņa parādīšana 27 glabāšana 29 ievietošana 29 izlāde 27 strāvas saglabāšana 28 zemi akumulatora uzlādes līmeņi 27 audiofunkcijas, pārbaude 15 a
enerģijas taupīšanas režīmi 22 eSATA ierīces definīcija 39 noņemšana 40 pievienošana 40 eSATA vads, pievienošana 40 esošs bezvadu tīkls, veidot savienojumu 5 ExpressCard definīcija 34 ieliktņa izņemšana 35 ievietošana 35 konfigurēšana 34 noņemšana 36 F Face Recognition 16 G GPS 9 grafikas režīmi, pārslēgšana 31 H HDMI ports, savienojuma izveide 19 HDMI, audio konfigurēšana 19 hibernācija aktivizēšana 22 iziešana 22 sākta, akumulatora uzlādes līmenim esot kritiski zemam 28 HP 3D DriveGuard 46 HP Connecti
HDMI 19 Intel bezvadu displejs 20 paplašināšanas 42 VGA 16 pretvīrusu programmatūra 60 programmatūra diska tīrīšana 45 disku defragmentētājs 45 HP Connection Manager 4 kritiskie atjauninājumi 60 pretvīrusu 60 ugunsmūris 60 programmatūra Diska tīrīšana 45 programmatūra Disku defragmentētājs 45 PXE serveris 75 R RAID 51 rakstāms datu nesējs 22 resursi problēmu novēršanai 81 S saglabāšana, strāvas 28 savienojuma izveide ar esošais bezvadu tīkls 5 vadu tīkls 9 savienotājs, dokošana 42 sāknēšanas ierīces, iesp