HP sülearvuti Kasutusjuhend
© Copyright 2012 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth on selle omanikule kuuluv kaubamärk ja Hewlett-Packard Company kasutab seda litsentsi alusel. SD logo on selle omaniku kaubamärk. Käesolevas dokumendis sisalduvat teavet võidakse ette teatamata muuta. Ainsad HP toodete ja teenuste garantiid on sätestatud vastavate toodete ja teenustega kaasnevates garantii lühiavaldustes. Käesolevas dokumendis avaldatut ei või mingil juhul tõlgendada täiendava garantii pakkumisena.
Ohutusmärkus HOIATUS! Kuumusest tulenevate vigastuste või arvuti ülekuumenemise vältimiseks ärge hoidke arvutit kasutamise ajal süles ega tõkestage arvuti ventilatsiooniavasid. Kasutage arvutit ainult kõval tasasel alusel. Jälgige, et mõni muu kõva (nt kõrvalasuv printer) või pehme pinnaga (nt padjad, vaip või riietusese) objekt ei blokeeriks õhuvoolu liikumist ventilatsiooniavadest.
iv Ohutusmärkus
Sisukord 1 Sissejuhatus .................................................................................................................................................... 1 Teabe otsimine ..................................................................................................................................... 2 2 Arvuti tundmaõppimine .................................................................................................................................. 4 Pealmine pool ..............
4 Klaviatuur ja osutusseadmed ...................................................................................................................... 29 Klaviatuuri kasutamine ....................................................................................................................... 29 Kiirklahvide tuvastamine .................................................................................................... 29 Klahvistike kasutamine ..............................................................
Aku paigaldamine ja eemaldamine .................................................................................... 43 Aku laadimine .................................................................................................................... 44 Aku kasutusaja pikendamine ............................................................................................. 44 Laetuse madalate tasemete haldamine .............................................................................
Digitaalkaardi eemaldamine .............................................................................................. 60 USB-seadme kasutamine ................................................................................................................... 61 USB-seadme ühendamine ................................................................................................. 62 USB-seadme eemaldamine ...............................................................................................
13 MultiBoot ..................................................................................................................................................... 83 Buutimisjärjestusest ........................................................................................................................... 83 Buutimisseadmete lubamine häälestusutiliidis Computer Setup ........................................................ 84 Kaalutlused buutimisjärjestuse muutmisel .....................................
Tähestikuline register .......................................................................................................................................
1 Sissejuhatus Pärast arvuti häälestamist ja registreerimist tehke järgmised toimingud. ● Interneti-ühenduse loomine – häälestage kaabel- või traadita võrk, et saaksite luua Internetiühenduse. Lisateavet leiate peatükist Võrgundus lk 22. ● Arvuti tundmaõppimine – tutvuge arvuti omaduste ja funktsioonidega. Lisateavet leiate peatükkidest Arvuti tundmaõppimine lk 4 ning Klaviatuur ja osutusseadmed lk 29. ● Installitud tarkvaraga tutvumine – uurige, milline tarkvara on arvutisse eelinstallitud.
Teabe otsimine Arvuti sisaldab paljusid ressursse, mis on abiks mitmesuguste toimingute tegemisel. Ressursid Saadaolev teave Teabeleht Häälestusjuhised ● Arvuti häälestamine ● Arvuti komponentide tuvastamine Linuxi spikrirakendus ● Arvuti tarkvara Linuxi spikrirakenduse avamiseks valige Computer (Arvuti) > Help (Spikker).
Ressursid Saadaolev teave Piiratud garantii* Garantiiteave Garantii avamiseks toimige järgmiselt. Topeltklõpsake töölaual ikooni HP Documents (HP dokumendid). – või – Avage veebiaadress http://www.hp.com/go/ orderdocuments. * Tootele kehtiva selgesõnalise HP piiratud garantii leiate arvutis saadaolevate kasutusjuhendite hulgast ja/või pakendis kaasas olevalt CD-lt/DVD-lt. Mõne riigi/piirkonna puhul on pakendis kaasas trükitud HP piiratud garantii.
2 Arvuti tundmaõppimine Pealmine pool Puuteplaat MÄRKUS. Teie arvuti ilme võib selles jaotises oleval pildil esitatust erineda. Komponent 4 Kirjeldus (1) Puuteplaadi sisse-/väljalülitusnupp Lülitab puuteplaadi sisse või välja. (2) Puuteplaadiala Liigutab kursorit ja valib või aktiveerib ekraanil üksusi. (3) Puuteplaadi vasakpoolne nupp Toimib samamoodi nagu välise hiire vasakpoolne nupp. (4) Puuteplaadi parempoolne nupp Toimib samamoodi nagu välise hiire parempoolne nupp.
Märgutuled MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Komponent (1) Kirjeldus Toite märgutuli ● Sees: arvuti on sisse lülitatud. ● Vilgub: arvuti on peatatud režiimis. ● Väljas: arvuti on välja lülitatud või talveunerežiimis. (2) Suurtäheluku märgutuli Sees: suurtähelukk on sisse lülitatud. (3) Veebibrauseri märgutuli ● Sees: arvuti on sisse lülitatud. ● Väljas: arvuti võib olla välja lülitatud, peatatud või talveunerežiimis.
Komponent (1) Toite märgutuli ● Sees: arvuti on sisse lülitatud. ● Vilgub: arvuti on peatatud režiimis. ● Väljas: arvuti on välja lülitatud või talveunerežiimis. (2) Suurtäheluku märgutuli Sees: suurtähelukk on sisse lülitatud. (3) Veebibrauseri märgutuli ● Sees: arvuti on sisse lülitatud. ● Väljas: arvuti võib olla välja lülitatud, peatatud või talveunerežiimis. ● Valge: sisseehitatud traadita ühenduse seade (näiteks traadita kohtvõrgu (WLAN) ja/või Bluetooth®-seade) on sisse lülitatud.
Nupud, kõlarid ja sõrmejäljelugeja (ainult teatud mudelitel) MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Komponent (1) Kirjeldus Toitenupp ● Kui arvuti on välja lülitatud, vajutage seda nuppu arvuti sisselülitamiseks. ● Kui arvuti on sisse lülitatud, vajutage seda nuppu selle seiskamiseks. ● Kui arvuti on peatatud režiimis, vajutage seda nuppu sellest väljumiseks. ● Kui arvuti on talveunerežiimis, vajutage seda nuppu talveunerežiimist väljumiseks.
Komponent Kirjeldus (2) Kõlarid (2) Toovad kuuldavale heli. (3) Veebibrauser nupp (ainult teatud mudelitel) Avab vaikeveebibrauseri. (4) Traadita ühenduse nupp Lülitab traadita ühenduse funktsiooni sisse või välja, kuid ei loo traadita ühendust. MÄRKUS. Traadita ühendus võidakse luua, kui see on eelnevalt konfigureeritud. (5) 8 Sõrmejäljelugeja (ainult teatud mudelitel) Peatükk 2 Arvuti tundmaõppimine Võimaldab operatsioonisüsteemi parooliga sisselogimise asemel sõrmejäljega sisselogimist.
Komponent (1) Kirjeldus Toitenupp ● Kui arvuti on välja lülitatud, vajutage seda nuppu arvuti sisselülitamiseks. ● Kui arvuti on sisse lülitatud, vajutage seda nuppu selle seiskamiseks. ● Kui arvuti on peatatud režiimis, vajutage seda nuppu sellest väljumiseks. ● Kui arvuti on talveunerežiimis, vajutage seda nuppu talveunerežiimist väljumiseks.
Klahvid MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Komponent Kirjeldus (1) Klahv fn Täidab sageli kasutatavaid süsteemifunktsioone, kui vajutada koos mõne funktsiooniklahviga. (2) Operatsioonisüsteemi logo klahv Kuvab operatsioonisüsteemi menüü. (3) Funktsiooniklahvid Täidavad sageli kasutatavaid süsteemifunktsioone, kui vajutada koos klahviga fn.
Komponent Kirjeldus (1) Klahv fn Täidab sageli kasutatavaid süsteemifunktsioone, kui vajutada koos mõne funktsiooniklahviga. (2) Operatsioonisüsteemi logo klahv Kuvab operatsioonisüsteemi menüü. (3) Funktsiooniklahvid Täidavad sageli kasutatavaid süsteemifunktsioone, kui vajutada koos klahviga fn. (4) Operatsioonisüsteemi rakenduseklahv Kuvab kursori all asuvate üksuste kiirmenüü. (5) Klahv num lk Aktiveerib vaheldumisi integreeritud numbriklahvistiku navigeerimis- ja numbrifunktsiooni.
Esikülg Komponent (1) (2) (3) Kirjeldus Kõvaketta märgutuli Meediumikaardilugeja Heliväljundi (kõrvaklappide) pistikupesa ● Vilkuv valge: kõvaketas on kasutusel. ● Kollane: HP 3D DriveGuard on kõvaketta ajutiselt parkinud.
Parem külg MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Komponent Kirjeldus (1) USB-port (3.0) Ühendab USB-seadme. (2) USB-port (2.0) Ühendab USB-seadme. (3) Optiline draiv (ainult teatud mudelitel) Loeb laserplaate. MÄRKUS. Teatud mudelitel võimaldab optiline draiv ka laserplaatidele kirjutamist. (4) Optilise draivi (ainult teatud mudelitel) märgutuli Sees, kui optiline draiv on kasutusel.
Komponent Kirjeldus (1) USB-pordid (2.0; 2 tk) Ühendavad USB-seadmed. (2) Optiline draiv (ainult teatud mudelitel) Loeb laserplaate. MÄRKUS. Teatud mudelitel võimaldab optiline draiv ka laserplaatidele kirjutamist. 14 (3) Optilise draivi (ainult teatud mudelitel) märgutuli Sees, kui optiline draiv on kasutusel. (4) Optilise draivi (ainult teatud mudelitel) väljutusnupp Vabastab optilise draivi kettasahtli.
Vasak külg MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Komponent (1) Kirjeldus Turvakaabli pesa Ühendab arvutiga turvakaabli. MÄRKUS. Turvakaabel on mõeldud arvuti kaitseks, kuid see ei pruugi arvuti väärkasutust ega vargust ära hoida. (2) Ventilatsiooniavad Tagavad õhuvoolu sisemiste komponentide jahutamiseks. MÄRKUS. Arvuti ventilaator käivitub sisemiste komponentide jahutamiseks ja ülekuumenemise vältimiseks automaatselt.
Komponent (1) Kirjeldus Turvakaabli pesa Ühendab arvutiga turvakaabli. MÄRKUS. Turvakaabel on mõeldud arvuti kaitseks, kuid see ei pruugi arvuti väärkasutust ega vargust ära hoida. (2) Toitejuhtme ühenduspesa Ühendab vahelduvvooluadapteri. (3) Vahelduvvooluadapteri/aku märgutuli ● Kollane: arvuti on ühendatud välistoitega ja aku laetuse tase on 0–90%. ● Valge: arvuti on ühendatud välistoitega ja aku laetuse tase on 90–99%.
Ekraan MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Komponent Kirjeldus (1) WLAN-i antennid (2)* Saadavad ja võtavad vastu raadiosignaale traadita kohtvõrkudega (WLAN) suhtlemiseks. (2) Sisemised mikrofonid (1 või 2, sõltuvalt mudelist) heli salvestamine, (3) Veebikaamera (ainult teatud mudelitel) märgutuli Sees: veebikaamera on kasutusel. (4) Veebikaamera (ainult teatud mudelitel) Salvestab videoklippe ja jäädvustab fotosid.
Komponent Kirjeldus (1) WLAN-i antennid (2)* Saadavad ja võtavad vastu raadiosignaale traadita kohtvõrkudega (WLAN) suhtlemiseks. (2) Sisemised mikrofonid (1 või 2, sõltuvalt mudelist) heli salvestamine, (3) Veebikaamera (ainult teatud mudelitel) märgutuli Sees: veebikaamera on kasutusel. (4) Veebikaamera (ainult teatud mudelitel) Salvestab videoklippe ja jäädvustab fotosid.
Põhi Komponent (1) Kirjeldus aku ja hoolduskatte vabastusriivid ● Saate aku akusahtlist välja võtta, kui lükkate vabastusriive ühe korra. ● Kui aku on akusahtlist eemaldatud, siis lükake arvuti hoolduskatte vabastamiseks vabastusriive teist korda. (2) Akusahtel Hoiab akut. (3) Hoolduskate Kaitseb kõvakettasahtlit, WLAN-mooduli pesa ja mälumoodulipesi. ETTEVAATUST.
Arvuti põhjal asuvate osade tuvastamine MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Siinsetes joonistes on hoolduskate eemaldatud.
Komponendid Kirjeldus (2) kõvaketas (3) WLAN (ainult teatud mudelitel) Arvuti põhjal asuvate osade tuvastamine 21
3 Võrgundus Arvuti võib toetada järgmist tüüpi Interneti-ühendusi (üht või mõlemat). ● Traadita ühendus – mobiilse Interneti-ühenduse jaoks saate kasutada traadita ühendust. Lisateavet leiate jaotisest Ühenduse loomine olemasoleva WLAN-iga lk 24 või Uue WLAN-i häälestamine lk 25. ● Kaabelühendus – Interneti-ühenduse loomiseks saate kasutada kaabelvõrku. Teavet kaabelvõrguga ühenduse loomise kohta leiate jaotisest Ühendamine kaabelühendusega võrku lk 27. MÄRKUS.
Interneti-teenuse pakkuja kasutamine Interneti-ühenduse loomiseks tuleb kõigepealt luua Interneti-teenuse pakkuja juures konto. Internetiteenuse ja modemi ostmiseks võtke ühendust kohaliku Interneti-teenuse pakkujaga. Interneti-teenuse pakkuja saab aidata teil häälestada modemi ja paigaldada arvuti modemiga ühendamiseks võrgukaabli ning kontrollida Interneti-ühendust. MÄRKUS. Interneti-teenuse pakkuja annab teile Interneti-ühenduse loomiseks kasutajanime ja parooli.
WLAN-i kasutamine Traadita ühenduse abil saab luua ühendusi Wi-Fi- ehk WLAN-võrkudega. WLAN-võrk koosneb arvutitest ja seadmetest, mis on omavahel ühendatud traadita ühenduse marsruuteri või pääsupunkti kaudu. MÄRKUS. Traadita ühenduse loomisel või kasutajate võrgujuurdepääsu lubamisel küsitakse teilt juurparooli. Ühenduse loomine olemasoleva WLAN-iga 1. Veenduge, et WLAN-seade on sisse lülitatud. MÄRKUS. Teavet traadita ühenduse nupu ja märgutule asukoha kohta leiate peatükist Arvuti tundmaõppimine lk 4.
Uue WLAN-i häälestamine Tarvis läheb järgmisi seadmeid: ● lairibamodem (DSL- või kaabelmodem) (1) ja kiire Interneti-teenus, mis ostetakse Internetiteenuse pakkujalt; ● traadita ühenduse marsruuter (eraldi ostetav) (2); ● traadita ühenduse toega arvuti (3). Järgmisel joonisel on näide Internetti ühendatud traadita võrgust ja asjakohastest seadmetest. MÄRKUS. Mõnel kaabelmodemil on sisseehitatud traadita ühenduse marsruuter. Uurige Internetiteenuse pakkujalt, kas teil on vaja eraldi marsruuterit.
WLAN-i kaitsmine Kui häälestate uut WLAN-i või kasutate olemasolevat WLAN-i, lubage alati turvafunktsioonid, et kaitsta arvutit volitamata juurdepääsu eest. WLAN-id avalikes kohtades (tööpunktid), nagu kohvikud ja lennujaamad, ei pruugi üldse kaitset pakkuda. Kui tunnete muret oma arvuti turvalisuse pärast tööpunktis, piirduge oma võrgutegevuses mittekonfidentsiaalsete e-kirjade ja tavapärase Interneti sirvimisega.
Bluetooth-seadmete (ainult teatud mudelitel) kasutamine Bluetooth-seade pakub kaabelühenduse asemel väikse leviulatusega traadita sidet, mida kasutatakse tavaliselt järgmiste elektroonikaseadmete ühendamiseks: ● arvutid, ● telefonid, ● heliseadmed. Bluetoothi eelis seisneb arvuti ja traadita ühendust võimaldavate seadmete vaheliste teabeedastuste sünkroonimises.
2. Ühendage võrgukaabli teine ots seina võrgupistikupessa (2) või marsruuteriga (pole näidatud). HOIATUS! Elektrilöögi, tulekahju ja seadmete kahjustamise ohu vähendamiseks ärge ühendage RJ-45-pistikupessa (võrgupessa) modemi- ega telefonikaablit.
4 Klaviatuur ja osutusseadmed Klaviatuuri kasutamine Kiirklahvide tuvastamine Kiirklahv on klahvi fn ja mõne funktsiooniklahvi kombinatsioon. Kiirklahvi kasutamiseks toimige järgmiselt. ▲ Vajutage lühidalt klahvi fn ja seejärel lühidalt kiirklahvikombinatsiooni teist klahvi. Kiirklahvikombinatsi oon fn + f1 Kirjeldus Käivitab peatatud režiimi ja salvestab teie teabe süsteemimällu. Ekraan ja teised süsteemikomponendid lülituvad välja ja arvuti lülitub energiat säästvasse režiimi.
Kiirklahvikombinatsi oon Kirjeldus fn + f7 Vaigistab ja taastab heli kõlarites. fn + f8 Vähendab kõlarite helitugevust. fn + f9 Suurendab kõlarite helitugevust. fn + f10 Esitab heli-CD eelmise loo või DVD või BD eelmise osa. fn + f11 Esitab, peatab või jätkab heli-CD, DVD või BD esitust. fn + f12 Esitab heli-CD järgmise loo või DVD või BD järgmise osa. Klahvistike kasutamine Arvutil on sisseehitatud (või integreeritud) numbriklahvistik.
Sisseehitatud numbriklahvistiku klahvifunktsioonide vahetamine Soovi korral saate ajutiselt vahetada sisseehitatud numbriklahvistiku klahvide funktsioone standardsete klaviatuurifunktsioonide ja klahvistikufunktsioonide vahel. ● Klahvistiku klahvi navigeerimisfunktsiooni kasutamiseks, kui klahvistik on välja lülitatud, vajutage ja hoidke klahvistiku klahvi vajutamise ajal all klahvi fn. ● Klahvistiku klahvi standardfunktsiooni kasutamiseks toimige järgmiselt.
Puuteplaadi kasutamine Kursori liigutamiseks libistage üht sõrme puuteplaadil suunas, kuhu soovite kursorit liigutada. Kasutage puuteplaadi vasak- ja parempoolset nuppu samamoodi nagu välise hiire vasak- ja parempoolset nuppu. MÄRKUS. Lisaks arvutil olevatele osutusseadmetele saate kasutada välist USB-hiirt (eraldi ostetav). Ühendage see lihtsalt mõnda arvuti USB-porti.
Valimine Kasutage puuteplaadi vasak- ja parempoolset nuppu samamoodi nagu välise hiire vasak- ja parempoolset nuppu. Puuteplaadižestide kasutamine Puuteplaat toetab mitmesuguseid žeste. Puuteplaadižestide kasutamiseks asetage puuteplaadile korraga kaks sõrme. MÄRKUS. Puuteplaadižestid pole mõnes programmis toetatud. Žestide kohta teabe kuvamiseks toimige järgmiselt. 1. Valige Computer (Arvuti) > More Applications (Veel rakendusi). 2.
Kerimine Kerimisžestist on abi, kui soovite lehel või pildil üles, alla, vasakule või paremale liikuda. Kerimiseks asetage kaks sõrme (nii et nende vahel oleks väike vahe) puuteplaadile ja seejärel lohistage neid üles, alla, vasakule või paremale. MÄRKUS. Kerimiskiirus sõltub sõrmede liigutamise kiirusest. Kokkusurumine/suumimine Kokkusurumisžest võimaldab piltide ja teksti vähendamist ja suumimisžest nende suurendamist.
5 Multimeediumid Arvutil võivad olla järgmised multimeediumikomponendid: ● sisseehitatud kõlarid, ● sisseehitatud mikrofonid, ● sisseehitatud veebikaamera, ● eelinstallitud multimeediumitarkvara, ● multimeediuminupud või -klahvid.
Helitugevuse reguleerimine Helitugevust saate reguleerida järgmiste juhtelementide abil. ● helitugevuse kiirklahvid ● helitugevusklahvid. HOIATUS! Enda vigastamise ohu vähendamiseks reguleerige enne kõrvaklappide, kuularite või peakomplekti kasutamist helitugevust. Lisateavet ohutuse kohta leiate dokumendist Normatiiv-, ohutus- ja keskkonnamärkused. MÄRKUS. Helitugevust saab reguleerida ka operatsioonisüsteemi ja mõne programmi kaudu. MÄRKUS.
Veebikaameratarkvara sisaldab järgmisi funktsioone: ● videote salvestamine ja jagamine, ● video voogesitus kiirsõnumsidetarkvaras, ● fotode pildistamine. MÄRKUS. Lisateavet veebikaamera kasutamise kohta leiate tarkvara Cheese spikrist. Videoseadmete kasutamine Arvutil on järgmised videopordid: ● VGA ● HDMI VGA Välise monitori port (VGA-port) on analoogkuvaliides, mis ühendab arvutiga välise VGAkuvamisseadme, näiteks välise VGA-monitori või VGA-projektori.
MÄRKUS. Kui arvutis on AMD kaart, järgige järgmises jaotises esitatud juhiseid. 1. Klõpsake tegumiriba paremas otsas asuval teatealal ikooni Gnome Display Applet (Gnome'i ekraaniaplett). 2. Valige Configure Display Settings (Kuvasätete konfigureerimine). 3. Klõpsake üksust Detect Monitors (Tuvasta monitorid). 4. Klõpsake monitorist paremal raadionuppu On (Sees). Kui vaikemonitori ei tuvastata, määrake välisele monitorile sobiv eraldusvõime ja värskendussagedus. Soovi korral muutke kuva suunda.
Video- või heliseadme ühendamiseks HDMI-porti toimige järgmiselt. 1. Sisestage HDMI-kaabli üks ots arvuti HDMI-porti. 2. Ühendage kaabli teine ots videoseadmega ja vaadake seadme tootja juhistest lisateavet. Heli konfigureerimine HDMI jaoks HDMI-seadme tarvis heli konfigureerimiseks ühendage kõigepealt arvuti HDMI-pordiga heli- või videoseade, nagu kõrglahutusvõimega teler. Seejärel konfigureerige heli esitamise vaikeseade järgmiselt. 1.
6 Toitehaldus Arvuti väljalülitamine ETTEVAATUST. Arvuti väljalülitamisel lähevad salvestamata andmed kaotsi. Arvuti väljalülitamiskäsk suleb kõik programmid ja operatsioonisüsteemi ning lülitab seejärel välja ekraani ja arvuti. Lülitage arvuti välja järgmistes olukordades. ● Soovite vahetada akut või pääseda juurde arvuti sees olevatele komponentidele. ● Soovite ühendada välise riistvaraseadme, mida ei saa ühendada USB-porti.
ETTEVAATUST. Võimaliku heli- ja videokvaliteedi halvenemise, teabekao või heli või video esitusfunktsionaalsuse kao vältimiseks ärge käivitage ketta või välise meediumikaardi lugemisel või sellele kirjutamisel peatatud ega talveunerežiimi. MÄRKUS. Sel ajal kui arvuti on peatatud või talveunerežiimis, pole võimalik luua mitte mingit tüüpi võrguühendust ega teha mis tahes arvutitoiminguid.
Toiteikooni kasutamine Toiteikoon Power (Toide) asub tegumiriba paremas otsas teatealal. Ikooni Power (Toide) abil pääsete kiiresti juurde toitesätetele, saate vaadata allesjäänud laetuse taset ja vahetada energiarežiimi. ● Aku laetuse taseme protsendi kuvamiseks klõpsake ikooni Power (Toide) ja seejärel käsku Information (Teave). ● Toitehalduseelistuste avamiseks paremklõpsake ikooni Power (Toide) ja seejärel käsku Preferences (Eelistused).
Aku laetuse taseme kuvamine ▲ Asetage kursor tegumiriba paremas otsas asuval teatealal ikoonile Power (Toide). Aku paigaldamine ja eemaldamine Aku paigaldamiseks toimige järgnevalt: ▲ Paigutage aku (1) akusahtlisse (2), nii et see paigale jääb. Aku vabastusriivid lukustavad aku automaatselt kohale. Aku eemaldamiseks: ETTEVAATUST. Aku eemaldamine siis, kui see on arvuti ainus toiteallikas, võib põhjustada teabekao.
2. Kallutage akut ülespoole (2) ja eemaldage see akusahtlist (3). Aku laadimine HOIATUS! Ärge laadige akut, kui viibite lennuki pardal. Aku laeb ajal, kui arvuti on ühendatud välistoitega kas vahelduvvooluadapteri või muu toiteadapteri kaudu. Aku laeb sõltumata sellest, kas arvuti on välja lülitatud või kasutusel, kuid laadimine on kiirem, kui arvuti on välja lülitatud.
3. Tehke sakil On Battery Power (Akutoitel) järgmist. ● Määrake üksusest Put computer to sleep when inactive for (Arvuti viiakse puhkerežiimi, kui ollakse tegevuseta) paremal oleva liuguri abil väärtus 30 minutit. ● Valige üksusest When laptop lid is closed (Kui sülearvuti kaas on suletud) paremal olevas dialoogiboksis suvand Suspend (Peata) või Hibernate (Hiberneeri).
Laetuse madala taseme lahendamine Laetuse madala taseme lahendamine, kui välistoide on saadaval ▲ Ühendage mõni järgmistest seadmetest: ● vahelduvvooluadapter, ● dokkimis- või laiendusseade, ● HP-lt tarvikuna ostetud toiteadapter. Laetuse madala taseme lahendamine, kui laetud aku on saadaval 1. Lülitage arvuti välja või käivitage talveunerežiim. 2. Asendage tühi aku laetud akuga. 3. Lülitage arvuti sisse.
Aku hoidmine ETTEVAATUST. Aku kahjustamise riski vähendamiseks ärge jätke akut pikaks ajaks kõrge temperatuuri kätte. Kui te ei plaani arvutit enam kui 2 nädala jooksul kasutada ega vooluvõrku ühendada, eemaldage aku ja hoidke seda eraldi. Hoiule pandud aku laetuse parimaks püsimiseks hoidke akut jahedas ja kuivas kohas. MÄRKUS. Hoiule pandud akut tuleks iga 6 kuu tagant kontrollida. Kui laetuse tase on langenud alla 50%, laadige aku enne uuesti hoiule panemist.
Arvuti ühendamisel välise vahelduvvoolutoitega toimub järgmine: ● aku hakkab laadima; ● kui arvuti on sisse lülitatud, muudab ikoon Aku teatealal ilmet. Arvuti välisest vahelduvvoolutoitest lahutamisel toimub järgmine: ● arvuti lülitub akutoitele, ● ekraani heledus väheneb automaatselt aku säästmiseks.
7 Draivid Draivide käsitsemine ETTEVAATUST. Draivid on õrnad arvutikomponendid ja neid tuleb käsitseda ettevaatlikult. Enne draivide käsitsemist lugege järgmisi soovitusi. Lisasoovitused on esitatud nendega seotud toimingute juures. Järgige järgmisi ettevaatusabinõusid. ● Enne välise kõvakettaga ühendatud arvuti liigutamist käivitage peatatud režiim ja oodake, kuni ekraan tühjeneb, või lahutage õigesti väline kõvaketas.
Valikulise turvakruvi kasutamine Kasutage valikulist turvakruvi hoolduskatte kinnitamiseks arvuti põhjale. Kui te ei kasuta turvakruvi, saab selle panna akusahtlisse hoiule. Turvakruvi kasutamine 1. Eemaldage aku. ETTEVAATUST. Aku eemaldamine siis, kui see on arvuti ainus toiteallikas, võib põhjustada teabekao. Teabekao vältimiseks salvestage oma töö ja käivitage talveunerežiim või lülitage arvuti operatsioonisüsteemi kaudu välja enne, kui aku eemaldate. 2.
Hoolduskatte eemaldamine ja paigaldamine ETTEVAATUST. Teabekao või süsteemi hangumise vältimiseks toimige järgmiselt. Enne mälumooduli või kõvaketta lisamist või asendamist salvestage töö ja lülitage arvuti välja. Kui te pole kindel, kas arvuti on välja lülitatud või talveunerežiimis, lülitage arvuti toitenupu abil sisse. Seejärel lülitage arvuti operatsioonisüsteemi kaudu välja.
52 2. Soovi korral asetage turvakruvi (4) tagasi. Lisateavet turvakruvi kohta leiate jaotisest Valikulise turvakruvi kasutamine lk 50. 3. Paigaldage aku. (Vt jaotist Aku paigaldamine ja eemaldamine lk 43.) 4. Pöörake arvuti õigetpidi ning ühendage vahelduvvoolutoide ja välisseadmed uuesti arvutiga. 5. Lülitage arvuti sisse.
Kõvaketta vahetamine või täiustamine ETTEVAATUST. Teabekao või süsteemi hangumise vältimiseks toimige järgmiselt: Lülitage enne kõvaketta kõvakettasahtlist eemaldamist arvuti välja. Ärge eemaldage kõvaketast, kui arvuti on sisse lülitatud, peatatud või talveunerežiimis. Kui te pole kindel, kas arvuti on välja lülitatud või talveunerežiimis, lülitage arvuti toitenupu abil sisse. Seejärel lülitage arvuti operatsioonisüsteemi kaudu välja. Kõvaketta eemaldamine 1.
6. Tõmmake kõvaketta ühenduspesast lahtiühendamiseks kõvaketta plastlapatsit (2) arvuti serva poole ja tõstke kõvakestas kõvakettasahtlist välja. MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Mõni kõvaketas võib olla pakitud kilesse. Pärast kõvaketta arvutist eemaldamist peate kõvakettale juurdepääsemiseks kile eemaldama.
Kõvaketta paigaldamine 1. Sisestage kõvaketas kõvakettasahtlisse. 2. Tõmmake kõvaketta ühenduspesaga ühendamiseks kõvaketta plastlapatsit (1) arvuti keskkoha poole.
3. Kinnitage kõvaketta neli kruvi (2). MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. 56 4. Paigaldage hoolduskate tagasi. (Vt jaotist Hoolduskatte eemaldamine ja paigaldamine lk 51.) 5. Paigaldage aku. (Vt jaotist Aku paigaldamine ja eemaldamine lk 43.
6. Pöörake arvuti õigetpidi ning ühendage vahelduvvoolutoide ja välisseadmed uuesti arvutiga. 7. Lülitage arvuti sisse. Optiliste draivide (ainult teatud mudelitel) kasutamine Paigaldatud optilise draivi tuvastamine ▲ Valige Computer (Arvuti) > More Applications (Veel rakendusi) ja seejärel vasakul paanil Audio & Video (Heli ja pilt). Kuvatakse loend kõigist arvutisse paigaldatud seadmetest, sealhulgas optiline draiv. Optilise ketta sisestamine Sahtliga 1. Lülitage arvuti sisse. 2.
Optilise ketta eemaldamine Sahtliga Ketta eemaldamiseks on kaks viisi ning viisi valik sõltub sellest, kas kettasahtel avaneb korralikult. Kui kettasahtel avaneb korralikult 1. Vajutage kettasahtli vabastamiseks optilise draivi ehisplaadil asuvat vabastusnuppu (1) ja tõmmake sahtel (2) ettevaatlikult lõpuni lahti. 2. Eemaldage ketas (3) sahtlist, vajutades ettevaatlikult spindlile ja tõstes samal ajal ketast välimistest servadest. Hoidke ketast servadest ja vältige lamedate pindade puudutamist. MÄRKUS.
3. Eemaldage ketas (3) sahtlist, vajutades ettevaatlikult spindlile ja tõstes samal ajal ketast välimistest servadest. Hoidke ketast servadest ja vältige lamedate pindade puudutamist. MÄRKUS. Kui sahtlit ei saa lõpuni lahti teha, kallutage ketast eemaldamise ajal pisut. 4. Sulgege kettasahtel ja asetage ketas karpi.
8 Väliskaardid ja -seadmed Meediumikaartide kasutamine (ainult teatud mudelitel) Digitaalkaardid pakuvad turvalist andmesalvestuse ja mugavat andmete ühiskasutuse viisi. Neid kaarte kasutatakse tihti digitaalandmekandjaga kaamerates ja PDA-des ning teiste arvutitega töötades. Teavet selle kohta, millised digitaalkaardivormingud arvutis toetatud on, leiate peatükist Arvuti tundmaõppimine lk 4. Digitaalkaardi sisestamine ETTEVAATUST.
Digitaalkaardi eemaldamiseks toimige järgmiselt. 1. Valige failibrauseri avamiseks Computer (Arvuti) > Nautilus. 2. Klõpsake failibrauseri vasakpoolsel paanil loendis Places (Kohad) kaardi nime kõrval ikooni Eject (Väljutamine). MÄRKUS. Teid teavitatakse sellest, et riistvaraseadme eemaldamine on ohutu. 3. Vajutage kaarti (1) sissepoole ja eemaldage see seejärel pesast (2). MÄRKUS. Kui kaart väljapoole ei tule, tõmmake see pesast välja.
USB-seadme ühendamine ETTEVAATUST. liigset jõudu. ▲ USB-pistmiku vigastamise vältimiseks ärge kasutage USB-seadme ühendamisel USB-seadme ühendamiseks arvutiga ühendage seadme USB-kaabel arvuti USB-porti. MÄRKUS. Kui ühendate USB-talletusseadme, võidakse teatealal kuvada teade selle kohta, et süsteem on seadme tuvastanud. USB-seadme eemaldamine ETTEVAATUST. tõmmates. USB-pistmiku vigastamise vältimiseks ärge eemaldage USB-seadet kaablist ETTEVAATUST.
Välisseadmete kasutamine MÄRKUS. Lisateavet vajaliku tarkvara ja draiverite või kasutatava arvutipordi kohta leiate tootja juhistest. Välisseadme ühendamiseks arvutiga toimige järgmiselt. ETTEVAATUST. Seadmete vigastamise vältimiseks toitega seadme ühendamisel veenduge, et seade on välja lülitatud ja vahelduvvoolutoite juhe lahutatud. 1. Ühendage seade arvutiga. 2. Toitega seadme ühendamisel ühendage seadme toitejuhe maandatud vahelduvvooluvõrgu pistikupessa. 3. Lülitage seade sisse.
9 Mälumoodulid Arvutil on üks mälumoodulikamber. Arvuti mälumahtu saab suurendada, kui lisada vabasse laiendmälumooduli pessa mälumoodul või kui asendada põhimälumooduli pesas olev moodul mahukama mälumooduliga. HOIATUS! Elektrilöögi või seadmete kahjustamise ohu vähendamiseks lahutage enne mälumooduli paigaldamist toitejuhe ja eemaldage kõik akud. ETTEVAATUST. Elektrostaatiline lahendus võib elektroonikakomponente kahjustada.
b. võtke kinni mälumooduli servast (2) ja tõmmake moodul ettevaatlikult pesast välja. Mälumooduli kaitsmiseks pärast eemaldamist asetage see elektrostaatiliselt ohutusse pakendisse. 7. Paigaldage uus mälumoodul: ETTEVAATUST. Mälumooduli kahjustamise vältimiseks hoidke moodulit ainult servadest. Ärge puudutage mälumooduli komponente ega painutage mälumoodulit. a. joondage mälumooduli serval olev sälk (1) pesas oleva sakiga; b.
c. vajutage mälumoodul, surudes ettevaatlikult nii paremat kui ka vasakut külge (3), alla, kuni kinnitusklambrid lukustuvad. 8. Paigaldage hoolduskate tagasi. (Vt jaotist Hoolduskatte eemaldamine ja paigaldamine lk 51.) 9. Paigaldage aku. (Vt jaotist Aku paigaldamine ja eemaldamine lk 43.) 10. Pöörake arvuti õigetpidi ning ühendage vahelduvvoolutoide ja välisseadmed uuesti arvutiga. 11. Lülitage arvuti sisse.
10 Turvalisus Arvuti kaitsmine MÄRKUS. Turvalahendused on mõeldud arvuti kaitsmiseks, kuid need ei pruugi tarkvararünnakuid, arvuti väärkasutust ega vargust ära hoida. Arvutiga saadaolevad turvafunktsioonid võimaldavad arvuti, isikliku teabe ja andmete kaitset mitmesuguste riskide eest. Kasutatavad turvafunktsioonid sõltuvad arvuti kasutamise viisist. Mõni turvafunktsioon on saadaval operatsioonisüsteemis. Lisaturvafunktsioonid on loetletud järgmises tabelis.
Paroolide kasutamine Parool on märgijada, mis valitakse arvutis talletatava teabe kaitseks. Määrata saab mitut tüüpi paroole olenevalt sellest, mil viisil soovite juurdepääsu teabele juhtida. Paroole saab määrata arvutisse eelinstallitud häälestusutiliidis Computer Setup. ● Häälestuse ja DriveLocki paroolid määratakse häälestusutiliidis Computer Setup ning neid haldab süsteemi BIOS.
BIOS-i halduriparooli haldamine Selle parooli määramiseks, muutmiseks või kustutamiseks toimige järgmiselt. 1. Avage arvutit käivitades või taaskäivitades häälestusutiliit Computer Setup. Kui ekraani vasakus allnurgas kuvatakse teade „Press the ESC key for Startup Menu” (Käivitusmenüü avamiseks vajutage klahvi ESC), vajutage klahvi esc. Kui kuvatakse käivitusmenüü, vajutage klahvi f10. 2.
DriveLocki parooli haldamine häälestusutiliidis Computer Setup ETTEVAATUST. DriveLocki kaitsega kõvaketta kasutuskõlbmatuks muutumise vältimiseks kirjutage DriveLocki kasutajaparool ja DriveLocki ülemparool üles ja hoidke seda arvutist eraldi. Kui unustate mõlemad DriveLocki paroolid, lukustub kõvaketas jäädavalt ja seda ei saa enam kasutada. DriveLock kaitseb kõvaketta sisu volitamata avamise eest. DriveLocki saab rakendada ainult arvuti sisemisele kõvakettale.
DriveLocki automaatse parooli funktsiooni kasutamine häälestusutiliidis Computer Setup Mitme kasutajaga keskkonnas saab määrata automaatse DriveLocki parooli. Kui automaatne DriveLocki parool on lubatud, luuakse teile juhukasutajaparool ja DriveLocki ülemparool. Kui kasutaja paroolimandaat aktsepteeritakse, kasutatakse sama juhukasutajaparooli ja DriveLocki ülemparooli draivi lukustusest vabastamiseks. MÄRKUS. Automaatse DriveLocki funktsiooni kasutamiseks peab teil olema BIOS-i halduriparool.
Tulemüüritarkvara kasutamine Tulemüürid on mõeldud süsteemile või võrgule volitamata juurde pääsemise takistamiseks. Tulemüür võib olla nii tarkvaraprogramm, mille oma arvutisse ja/või võrku installite, kui ka riist- ja tarkvarast koosnev lahendus. Valida on kaht tüüpi tulemüüride vahel: ● hostipõhine tulemüür – programm, mis kaitseb vaid arvutit, kuhu see on installitud; ● võrgupõhine tulemüür – installitakse DSL- või kaabelmodemi ja koduvõrgu vahele, et kaitsta võrgu kõiki arvuteid.
Turvakaabli paigaldamine MÄRKUS. Turvakaabel on mõeldud kaitsevahendiks, kuid see ei pruugi arvutit väärkasutuse ega varguse eest kaitsta. MÄRKUS. Turvakaabli pesa võib selles jaotises oleval pildil esitatust erineda. Teavet turvakaabli pesa asukoha kohta leiate peatükist Arvuti tundmaõppimine lk 4. 1. Silmustage turvakaabel kindlalt kinnitatud eseme ümber. 2. Sisestage võti (1) kaabli lukku (2). 3. Sisestage kaabli lukk arvuti turvakaabli pessa (3) ja lukustage kaabel võtme abil. 4.
Sõrmejälje registreerimine Kui te sõrmejäljelugeja toega kasutajakonto häälestamisel sõrmejälge ei registreerinud, võite sõrmejälje sätete muutmiseks avada kasutajahalduse utiliidi. Kasutajahalduse utiliidi avamiseks ja sõrmejälje registreerimiseks toimige järgmiselt. 1. Valige Computer (Arvuti) > YaST. 2. Sisestage juurparool ja klõpsake üksust Continue (Jätka). 3.
11 Varundus ja taaste Pärast süsteemiriket tehtava taaste täielikkus sõltub viimasest varundamisest. Uue tarkvara ja andmefailide lisamisel peaksite jätkama süsteemi regulaarset varundamist, et varund oleks võimalikult värske. Süsteemi taastamine Utiliit Recovery võimaldab arvuti parandamist ja selle algse oleku taastamist. Näiteks saate arvutisse paigaldatud või välise DVD±RW-draivi abil luua HP algsätetega taaste-DVD. Samuti saate taastada arvuti algsätted kõvakettal asuvast HP taastesektsioonist.
MÄRKUS. Arvuti taastamiseks taastesektsiooni abil võite ka arvuti taaskäivitada ja seejärel klahvi f11 vajutada. MÄRKUS. Kui arvuti buutimine (käivitamine) esmast operatsioonisüsteemi sisaldavast kõvakettasektsioonist või taastesektsioonist ei õnnestu ja te pole süsteemitaasteketast loonud, tuleb operatsioonisüsteemi uuesti installimiseks osta DVD SUSE Linux Enterprise Desktop Operating System (Operatsioonisüsteem SUSE Linux Enterprise Desktop).
5. Klõpsake jaotises Restore Point (Taastepunkt) varunduskirje kellaaega ja kuupäeva. MÄRKUS. Kui varundatud on mitu korda, kasutage varundi viimase versiooni taastamiseks nuppu Use the latest version (Kasuta viimast versiooni). 6. Klõpsake failide taastamise alustamiseks nuppu Restore (Taasta) või toimingu katkestamiseks nuppu Cancel (Loobu).
12 Häälestusutiliit Computer Setup (BIOS) ja diagnostikautiliit Advanced System Diagnostics Computer Setup ehk BIOS (Basic Input/Output System − põhiline sisend-väljundsüsteem) juhib kommunikatsiooni süsteemi kõikide sisend- ja väljundseadmete vahel (nt kettadraivid, kuvar, klaviatuur, hiir ja printer). Computer Setup hõlmab eri tüüpi installitud perifeerseadmete sätteid, arvuti käivitamisjärjestust ning süsteemi ja laiendatud mälu hulka. MÄRKUS. Computer Setupis muudatusi tehes olge ülimalt ettevaatlik.
Computer Setupi kasutamine Navigeerimine ja valimine häälestusutiliidis Computer Setup Computer Setupis navigeerimiseks ja valikute tegemiseks toimige järgmiselt. 1. Lülitage arvuti sisse või taaskäivitage see ning kui ekraani alaservas kuvatakse teade „Press the ESC key for Startup Menu“ (Käivitusmenüü avamiseks vajutage klahvi ESC), vajutage klahvi esc. ● Menüü või menüü-üksuse valimiseks kasutage klahvi tab ja klaviatuuri nooleklahve ning vajutage sisestusklahvi enter.
3. Valige osutusseadme või nooleklahvide abil File (Fail) > Restore Defaults (Taasta vaikesätted). 4. Järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid. 5. Muudatuste salvestamiseks ja väljumiseks klõpsake ikoonil Save (Salvesta) ekraani vasakus alumises nurgas ja järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid. – või – Valige nooleklahvide abil File (Fail) > Save Changes and Exit (Salvesta muudatused ja välju) ja vajutage sisestusklahvi enter. Muudatused rakendatakse pärast arvuti taaskäivitamist. MÄRKUS.
BIOS-i värskenduse allalaadimine ETTEVAATUST. Arvuti kahjustamise ja installi nurjumise vältimiseks laadige alla ja installige BIOS-i värskendusi ainult siis, kui arvuti on ühendatud vahelduvvooluadapteri kaudu usaldusväärse välistoiteallikaga. Ärge laadige alla ega installige BIOS-i värskendusi siis, kui arvuti töötab akutoitel või on ühendatud dokkimisseadme või ebakindla toiteallikaga. Allalaadimisel ja installimisel järgige järgmist.
● Battery test (Akukontroll) – analüüsib aku seisundit ja vajaduse korral kalibreerib akut. Kui akut ei õnnestu kontrollida, võtke probleemist teavitamiseks ja asendusaku hankimiseks ühendust HP klienditoega. ● System Tune-Up (Süsteemi häälestus) – selles rühmas leiduvate lisakontrollide abil analüüsitakse arvutit, et teha kindlaks, kas põhikomponendid töötavad õigesti.
13 MultiBoot Buutimisjärjestusest Arvuti käivitamisel üritab süsteem lubatud buutimisseadmetest buutida. Tehases lubatud utiliit MultiBoot juhib süsteemi buutimiseks valitavate seadmete järjestust. Buutimisseadmed võivad olla optilised draivid, disketidraivid, võrguliidesekaart (NIC), kõvakettad ja USB-seadmed. Buutimisseadmed sisaldavad buutimismeediumeid või -faile, mis on vajalikud arvuti korralikuks käivitumiseks ja tööks. MÄRKUS.
Buutimisseadmete lubamine häälestusutiliidis Computer Setup Arvuti saab USB- või NIC-seadmest buutida ainult siis, kui olete seadme häälestusutiliidis Computer Setup lubanud. Häälestusutiliiti Computer Setup sisenemiseks ja USB- või NIC-seadme buutimisseadmeks määramiseks toimige järgmiselt. 1. Lülitage arvuti sisse või taaskäivitage see ja kui ekraani allservas kuvatakse teade „Press the ESC key for Startup Menu” (Käivitusmenüü avamiseks vajutage klahvi ESC), vajutage klahvi esc. 2.
Kaalutlused buutimisjärjestuse muutmisel Pidage enne buutimisjärjestuse muutmist silmas järgmist. ● Kui arvuti pärast buutimisjärjestuse muutmist taaskäivitub, proovib see kasutada uut buutimisjärjestust. ● Kui buutimisseadmeid on mitut tüüpi, proovib arvuti buutida iga tüübi esimesest buutimisseadmest (v.a optilised draivid). Näiteks kui arvuti on ühendatud kõvaketast sisaldava dokkimisseadmega (ainult teatud mudelitel), kuvatakse selle kõvaketas buutimisjärjestuses USB-kõvakettana.
Utiliidi MultiBoot eelistuste määramine Utiliiti MultiBoot saab kasutada järgmistel viisidel.
Buutimisseadme dünaamiline valimine klahviga f9 avatava viiba kaudu Buutimisseadme dünaamiliseks valimiseks arvuti käivitamisel toimige järgmiselt. 1. Avage arvuti käivitamisel buutimisseadmete menüü. Selleks lülitage arvuti sisse või taaskäivitage see ja kui ekraani allservas kuvatakse teade „Press the ESC key for Startup Menu“ (Käivitusmenüü avamiseks vajutage klahvi ESC), vajutage klahvi esc. 2. Vajutage klahvi f9. 3.
A Tõrkeotsing ja tugi Tõrkeotsing Järgmistes jaotistes on kirjeldatud mitut levinud probleemi ja nende lahendusi. Arvuti ei käivitu Kui arvuti toitenupu vajutamisel ei käivitu, võib probleemi tuvastamisel olla abi järgmistest soovitustest. ● Kui arvuti on ühendatud vahelduvvooluvõrgu pistikupessa, ühendage pistikupessa mõni muu elektriseade, et kontrollida, kas pistikupesas on piisav toide. MÄRKUS.
Arvuti on sisse lülitatud, kuid ei reageeri Kui arvuti on sisse lülitatud, kuid ei reageeri ei tarkvara- ega klaviatuurikäskudele, proovige järgmisi hädasulgemistoiminguid esitatud järjekorras, kuni arvuti välja lülitub. ETTEVAATUST. Süsteemi hädasulgemistoimingute abil väljalülitamisel lähevad salvestamata jäänud andmed kaotsi. ● Vajutage toitenuppu ja hoidke seda vähemalt 5 sekundit all. ● Lahutage arvuti välistoitest ja eemaldage aku.
● Veenduge, et traadita ühenduse antennid on takistustest vabad. ● Veenduge, et kaabel- või DSL-modem ja selle toitejuhe on õigesti ühendatud ning asjakohased märgutuled põlevad. ● Veenduge, et traadita ühenduse marsruuter või pääsupunkt on toiteadapteri ja kaabel- või DSLmodemiga õigesti ühendatud ning asjakohased märgutuled põlevad. ● Lahutage kõik kaablid ja ühendage need uuesti ning lülitage toide välja ja siis uuesti sisse. Optilise draivi sahtel ei avane CD- või DVD-ketta eemaldamiseks 1.
Arvuti ei tuvasta optilist draivi Kui operatsioonisüsteem ei tuvasta paigaldatud seadet, võib seadme draiveritarkvara puududa või olla rikutud. 1. Kui optilises draivis on mõni ketas, eemaldage see. 2. Klõpsake üksust Computer (Arvuti) ja seejärel üksust System Monitor (Süsteemi jälgija). 3. Otsige saki Hardware (Riistvara) veerus Type (Tüüp) üles üksus Storage Controller (Kettamahu kontroller). 4. Klõpsake seadmete juures kuvatud kolmnurka, kuni leiate optilise draivi.
Ketta kõrvetamise protsess ei alga või peatub enne lõpulejõudmist ● Veenduge, et kõik teised programmid on suletud. ● Lülitage välja peatatud ja talveunerežiim. ● Veenduge, et kasutate draiviga sobivat ketast. ● Veenduge, et ketas on õigesti sisestatud. ● Valige madalam kirjutuskiirus ja proovige uuesti. ● Kui kopeerite ketast, salvestage lähteketta teave enne uuele kettale kõrvetamist kõvakettale ja kõrvetage seejärel kõvakettalt.
Märgised Arvutile kleebitud märgised annavad teavet, mida võite vajada süsteemirikete tõrkeotsingul või arvutiga muudesse riikidesse reisides. ● Seerianumbrimärgis – sisaldab järgmist olulist teavet. Komponent (1) Toote nimi (2) Seerianumber (3) Osanumber/tootenumber (4) Garantiiperiood (5) Mudeli kirjeldus (ainult teatud mudelitel) Hoidke see teave käepärast, kui võtate ühendust tehnilise toega. Seerianumbrimärgis on kinnitatud akusahtlisse.
B Arvuti puhastamine Puhastusvahendid Kasutage arvuti ohutuks puhastamiseks ja desinfitseerimiseks järgmisi vahendeid: ● dimetüül-bensüül-ammooniumkloriid maksimaalse kontsentratsiooniga 0,3 protsenti (näiteks bakteritsiidse toimega ühekordsed lapid, mida müüakse mitmesuguste kaubamärkide all), ● alkoholivaba klaasipuhastusvedelik, ● pehmetoimelise seebilahusega vesi, ● kuivad mikrokiudpuhastuslapid või seemisnahk (staatilise elektri vaba õlita riie), ● staatilise elektri vabad riidelapid.
Puhastustoimingud Järgige arvuti või tahvelarvuti ohutuks puhastamiseks selles jaotises kirjeldatud toimingud. HOIATUS! Elektrilöögi või komponentide kahjustamise vältimiseks ärge üritage arvutit või tahvelarvutit puhastada siis, kui see on sisse lülitatud. Lülitage arvuti või tahvelarvuti välja. Lahutage välistoide. Lahutage kõik toitega välisseadmed. ETTEVAATUST. Ärge pihustage puhastusvahendeid või vedelikke otse arvuti või tahvelarvuti mis tahes pinnale.
C Spetsifikatsioon Sisendvõimsus Selles jaotises esitatud toiteteave võib osutuda vajalikuks, kui kavatsete arvutiga muudesse riikidesse reisida. Arvuti töötab alalisvoolutoitel, mida on võimalik saada nii vahelduv- kui ka alalisvooluallikast. Vahelduvvooluallika nimiväärtused peavad olema 100–240 V, 50–60 Hz.
Töökeskkond Parameeter Meetermõõdustikus USA mõõdustikus Töötavana 5–35 °C 41–95 °F Väljalülitatuna –20–60 °C –4–140 °F Temperatuur Suhteline õhuniiskus (mittekondenseeruv) Töötavana 10–90% 10–90% Väljalülitatuna 5–95% 5–95% Maksimaalne kõrgus merepinnast (survestamata) Töötavana –15–3048 m –50–10 000 jalga Väljalülitatuna –15–12 192 m –50–40 000 jalga Töökeskkond 97
D Elektrostaatiline lahendus Elektrostaatiline lahendus tähendab staatilise elektri laengu vabanemist kahe objekti kokkupuutel (nt kui kõnnite üle vaiba ja puudutate metallist käepidet). Elektrostaatiline lahendus sõrmedelt või mis tahes esemetelt võib elektroonikakomponente kahjustada. Arvuti või mõne draivi kahjustamise või teabekao vältimiseks järgige järgmisi ettevaatusabinõusid.
Tähestikuline register A aku eemaldamine 43 hoidmine 47 kasutusaeg 44 kõrvaldamine 47 laadimine 44 laetuse madalad tasemed tagasi paigaldamine 43 temperatuur 47 toide 42 toite säästmine 46 akude laadimine 44 aku hoidmine 47 aku märgutuli 13, 16 akusahtel 19 aku vabastusriiv 19 arvutiga reisimine 47, 93 arvuti puhastamine 94 arvuti põhjal asuvate osade asukoht, tuvastamine 20 arvuti väljalülitamine 40 avalik WLAN-ühendus 24 buutimisjärjestuse muutmine 86 buutimisseadmed, lubamine 84 45 B BIOS versiooni t
J jaoturid 61 K kaablid LAN 27 USB 62 kiirklahvid aku laetus 29 ekraani heleduse suurendamine 29 ekraani heleduse vähendamine 29 ekraanikujutise kuvamiskoha vahetamine 29 heli-CD, DVD või BD juhtelemendid 30 helitugevuse reguleerimine 30 kasutamine 29 kirjeldus 29 kõlarite heli vaigistamine 30 peatatud režiim 29 QuickLock 29 kirjutatav andmekandja 41 klahv fn, tuvastamine 10, 11, 29 klahvid fn 10, 11 funktsioon 10, 11 helitugevus 36 num lk 10, 11 operatsioonisüsteemi logo klahv 10, 11 operatsioonisüsteemi r
P paroolid määramine häälestusutiliidis Computer Setup 68 määramine operatsioonisüsteemis 68 peatatud režiim käivitamine 41 väljumine 41 pesad turvakaabel 15, 16 pistikupesad helisisend (mikrofon) 12 heliväljund (kõrvaklapid) 12 RJ-45 (võrk) 15, 16 võrk 15, 16 pordid HDMI 15, 16, 38 USB 13, 14, 15, 16, 61 VGA 37 väline monitor 15, 16, 37 probleemid, lahendamine 88 puuteplaadiala tuvastamine 4 puuteplaadi kerimisžest 34 puuteplaadi kokkusurumisžest 34 puuteplaadi suumimisžest 34 puuteplaadižestid kerimine 34
väljalülitamine 40 W WLAN-i antennid, tuvastamine 17, 18 WLAN-i häälestamine 25 WLAN-i märgis 93 WLAN-mooduli pesa, tuvastamine 19 WLAN-seade 93 Ü ühenduse loomine WLAN-iga 24 ühenduspesa, toide 13, 16 102 Tähestikuline register