HP noteszgép Felhasználói útmutató
© Copyright 2012 Hewlett-Packard Development Company, L.P. A Bluetooth jelölés a jogtulajdonos védjegye, amelyet a Hewlett-Packard Company licencmegállapodás keretében használ. Az SD embléma az embléma tulajdonosának védjegye. Az itt szereplő információ előzetes értesítés nélkül változhat. A HP termékeire és szolgáltatásaira vonatkozó kizárólagos jótállás az adott termékhez, illetve szolgáltatáshoz mellékelt, korlátozott jótállásról szóló nyilatkozatban vállalt jótállás.
Biztonsági figyelmeztetés FIGYELEM! A számítógép túlmelegedése vagy egyéb hőhatás miatt bekövetkező károk veszélyének csökkentése érdekében ne helyezze a számítógépet az ölébe, és ne takarja el a szellőzőnyílásokat. A számítógépet csak kemény, lapos felületen használja. Ügyeljen rá, hogy sem valamilyen szilárd tárgy, például a készülék mellett lévő nyomtató, sem puha tárgy, például párna, szőnyeg vagy ruha ne akadályozza a légáramlást.
iv Biztonsági figyelmeztetés
Tartalomjegyzék 1 Üdvözöljük ....................................................................................................................................................... 1 Információforrások ................................................................................................................................ 2 2 Ismerkedés a számítógéppel ......................................................................................................................... 4 Felülnézet ..............
4 Billentyűzet és mutatóeszközök .................................................................................................................. 30 A billentyűzet használata .................................................................................................................... 30 A gyorsbillentyűk bemutatása ............................................................................................ 30 A számbillentyűzet használata ............................................................
Az akkumulátor behelyezése és cseréje ........................................................................... 45 Az akkumulátor töltése ...................................................................................................... 46 Az akkumulátor élettartamának maximalizálása ................................................................ 47 Teendők lemerülő akkumulátor esetén ..............................................................................
Digitális kártya behelyezése .............................................................................................. 62 Digitális kártya eltávolítása ................................................................................................ 63 USB-eszköz használata ..................................................................................................................... 64 USB-eszköz csatlakoztatása .....................................................................................
A speciális rendszer-diagnosztika használata .................................................................................... 84 13 MultiBoot ..................................................................................................................................................... 85 A rendszerbetöltő eszközök sorrendje ............................................................................................... 85 Rendszerbetöltő eszközök engedélyezése a Computer Setup programban ..........
D függelék: Elektrosztatikus kisülés ............................................................................................................ 102 Tárgymutató ....................................................................................................................................................
1 Üdvözöljük Miután üzembe helyezte és regisztrálta a számítógépet, végezze el a következő lépéseket: ● Csatlakozás az internethez – Állítsa be a vezetékes vagy vezeték nélküli hálózatot, hogy csatlakozhasson az internethez. További információ: Hálózatkezelés, 23. oldal. ● Ismerkedés a számítógéppel – Megismerheti számítógépe szolgáltatásait. További információ: Ismerkedés a számítógéppel, 4. oldal és Billentyűzet és mutatóeszközök, 30. oldal.
Információforrások A számítógép számos információforrást tartalmaz, amelyek segíthetik a különböző feladatok elvégzését. Források Miről tartalmaz információt? Üzembe helyezési poszter ● A számítógép üzembe helyezése ● A számítógép részegységeinek helye Linux súgó ● Számítógépes szoftver A Linux súgó eléréséhez válassza a Számítógép > Súgó lehetőséget.
Források Miről tartalmaz információt? Korlátozott jótállás* A jótállásra vonatkozó információk A jótállási nyilatkozat elérése: Kattintson duplán az asztalon található HP dokumentumok ikonra. – vagy – Látogasson el a következő címre: http://www.hp.com/ go/orderdocuments. *A terméknek megfelelő HP korlátozott jótállást a felhasználói útmutatókkal együtt a számítógépén és/vagy a dobozban elhelyezett CD-/DVD-lemezen találja.
2 Ismerkedés a számítógéppel Felülnézet Érintőtábla MEGJEGYZÉS: Az Ön számítógépe kismértékben eltérhet az ábrákon bemutatottaktól. Részegység 4 Leírás (1) Érintőtábla be- és kikapcsoló gombja Az érintőtábla be- és kikapcsolására szolgál. (2) Érintőtábla-terület Az egérmutató mozgatására, valamint a képernyőn megjelenő elemek kiválasztására és aktiválására szolgál. (3) Érintőtábla bal gombja Az egér bal gombjával azonos módon működik.
Jelzőfények MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység (1) Leírás Tápfeszültségjelző fény ● Folyamatos fény: a számítógép be van kapcsolva. ● Villogó fény: a számítógép felfüggesztett állapotban van. ● Nem világít: a számítógép kikapcsolt vagy hibernált állapotban van. (2) Caps lock jelzőfény Folyamatos fény: a Caps lock be van kapcsolva. (3) Webböngésző jelzőfénye ● Folyamatos fény: a számítógép be van kapcsolva.
Részegység (1) Tápfeszültségjelző fény ● Folyamatos fény: a számítógép be van kapcsolva. ● Villogó fény: a számítógép felfüggesztett állapotban van. ● Nem világít: a számítógép kikapcsolt vagy hibernált állapotban van. (2) Caps lock jelzőfény Folyamatos fény: a Caps lock be van kapcsolva. (3) Webböngésző jelzőfénye ● Folyamatos fény: a számítógép be van kapcsolva. ● Nem világít: A számítógép kikapcsolt, felfüggesztett vagy hibernált állapotban van.
Gombok, hangszórók és ujjlenyomat-olvasó (csak egyes típusokon) MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére.
Részegység (1) Leírás Tápkapcsoló gomb ● Ha a számítógép ki van kapcsolva, ezzel a gombbal lehet bekapcsolni. ● Ha a számítógép be van kapcsolva, a gomb rövid megnyomásával a számítógép felfüggesztett állapotba kerül. ● Ha a számítógép felfüggesztett állapotban van, a gomb rövid megnyomásával ki lehet lépni a felfüggesztett állapotból. ● Ha a számítógép hibernált állapotban van, a gomb rövid megnyomásával ki lehet lépni a hibernált állapotból.
Részegység (1) Leírás Tápkapcsoló gomb ● Ha a számítógép ki van kapcsolva, ezzel a gombbal lehet bekapcsolni. ● Ha a számítógép be van kapcsolva, a gomb rövid megnyomásával a számítógép felfüggesztett állapotba kerül. ● Ha a számítógép felfüggesztett állapotban van, a gomb rövid megnyomásával ki lehet lépni a felfüggesztett állapotból. ● Ha a számítógép hibernált állapotban van, a gomb rövid megnyomásával ki lehet lépni a hibernált állapotból.
Részegység (4) Leírás Vezeték nélküli eszközök gombja A vezeték nélküli eszközök be- és kikapcsolására szolgál, azonban nem hoz létre vezeték nélküli kapcsolatot. MEGJEGYZÉS: Vezeték nélküli kapcsolat akkor hozható létre, ha korábban konfigurálva lett. (5) 10 Ujjlenyomat-olvasó (csak egyes típusokon) 2. fejezet Ismerkedés a számítógéppel Lehetővé teszi, hogy jelszavas bejelentkezés helyett ujjlenyomattal jelentkezzen be az operációs rendszerbe.
Billentyűk MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység Leírás (1) fn billentyű Valamelyik funkcióbillentyűvel együtt lenyomva a gyakran használt rendszerműveletek végrehajtására szolgál. (2) Operációs rendszer billentyűje Az operációs rendszer menüjét jeleníti meg. (3) Funkcióbillentyűk Az fn billentyűvel együtt lenyomva a gyakran használt rendszerműveletek végrehajtására szolgálnak.
Részegység 12 Leírás (1) fn billentyű Valamelyik funkcióbillentyűvel együtt lenyomva a gyakran használt rendszerműveletek végrehajtására szolgál. (2) Operációs rendszer billentyűje Az operációs rendszer menüjét jeleníti meg. (3) Funkcióbillentyűk Az fn billentyűvel együtt lenyomva a gyakran használt rendszerműveletek végrehajtására szolgálnak. (4) Operációs rendszer helyi menü billentyűje A mutató alatt lévő elem helyi menüjét jeleníti meg.
Elölnézet Részegység (1) (2) (3) Leírás Merevlemez jelzőfénye Memóriakártya-olvasó Hangkimeneti (fejhallgató-) aljzat ● Villogó fehér: a merevlemez írási vagy olvasási műveletet hajt végre. ● Borostyánsárga: a HP 3D DriveGuard ideiglenesen parkolta a merevlemez-meghajtót.
Jobb oldal MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység Leírás (1) USB 3.0 port Kiegészítő USB-eszköz csatlakoztatására használható. (2) USB 2.0 port Kiegészítő USB-eszköz csatlakoztatására használható. (3) Optikai meghajtó (csak egyes típusokon) Optikai lemezek olvasására szolgál. MEGJEGYZÉS: Egyes modelleken az optikai meghajtó írni is képes az optikai lemezre.
Részegység Leírás (1) USB 2.0 portok (2) Kiegészítő USB-eszközök csatlakoztatására használhatók. (2) Optikai meghajtó (csak egyes típusokon) Optikai lemezek olvasására szolgál. MEGJEGYZÉS: Egyes modelleken az optikai meghajtó írni is képes az optikai lemezre. (3) Az optikai meghajtó jelzőfénye (csak egyes típusokon) Akkor világít, ha az optikai meghajtó aktív. (4) Optikai meghajtó lemezkiadó gombja (csak egyes típusokon) Az optikai meghajtó lemeztálcájának kiadásához használható.
Bal oldal MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység (1) Leírás Biztonsági kábel befűzőnyílása Opcionális biztonsági kábel csatlakoztatható vele a számítógéphez. MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel funkciója az elriasztás; nem feltétlenül képes megakadályozni a számítógép illetéktelen használatát vagy ellopását. (2) Szellőzőnyílás Szellőzést biztosít a belső alkatrészek hűtéséhez.
Részegység (1) Leírás Biztonsági kábel befűzőnyílása Opcionális biztonsági kábel csatlakoztatható vele a számítógéphez. MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel funkciója az elriasztás; nem feltétlenül képes megakadályozni a számítógép illetéktelen használatát vagy ellopását. (2) Tápcsatlakozó Váltakozó áramú tápegység csatlakoztatására szolgál. (3) Váltóáramú tápegység/akkumulátor jelzőfénye ● Borostyánsárga: A számítógép külső áramforráshoz csatlakozik, és az akkumulátor 0–90%-ban fel van töltve.
Képernyő MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység Leírás (1) WLAN-antennák (2)* Rádiójeleket küldenek és fogadnak a vezeték nélküli helyi (WLAN-) hálózatokon folytatott kommunikáció során. (2) Belső mikrofonok (a modelltől függően 1 vagy 2) Hang rögzítésére szolgálnak. (3) A webkamera jelzőfénye (csak egyes típusokon) Folyamatos fény: a webkamera használatban van. (4) Webkamera (csak egyes típusokon) Hangot, videót és állóképeket rögzít.
Részegység Leírás (1) WLAN-antennák (2)* Rádiójeleket küldenek és fogadnak a vezeték nélküli helyi (WLAN-) hálózatokon folytatott kommunikáció során. (2) Belső mikrofonok (a modelltől függően 1 vagy 2) Hang rögzítésére szolgálnak. (3) A webkamera jelzőfénye (csak egyes típusokon) Folyamatos fény: a webkamera használatban van. (4) Webkamera (csak egyes típusokon) Hangot, videót és állóképeket rögzít.
Alulnézet Részegység (1) Leírás Az akkumulátor és a karbantartó ajtó kioldózárja ● Az akkumulátornak az akkumulátorrekeszből való kivételére szolgál a kioldózárak egyszeri elhúzásával. ● Az akkumulátor az akkumulátorrekeszből történő eltávolítása után a kioldózárak ismételt elhúzásával eltávolíthatja a karbantartó ajtót a számítógépről. (2) Akkumulátorrekesz Az akkumulátort tartalmazza.
A számítógép alján található részegységek bemutatása MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. A következő ábrákon a karbantartó ajtó el van távolítva.
22 Részegységek Leírás (2) Merevlemez-meghajtó (3) WLAN modul (csak egyes típusokon) 2.
3 Hálózatkezelés A számítógép az alábbi típusú interneteléréseket támogathatja: ● Vezeték nélküli – a vezeték nélküli kapcsolat „mobil” internetelérést tesz lehetővé. Lásd: Csatlakozás meglévő WLAN-hálózathoz, 25. oldal vagy Új WLAN-hálózat beállítása, 26. oldal. ● Vezetékes – az internetet vezetékes hálózatra csatlakozva érheti el. A vezetékes hálózathoz történő csatlakozásról további információért tekintse meg a következőt: Csatlakozás vezetékes hálózathoz, 28. oldal.
Internetszolgáltató használata Az internethez történő csatlakozáshoz egy internetszolgáltatói fiókra van szüksége. Internetszolgáltatás és modem vásárlásához forduljon egy helyi internetszolgáltatóhoz. A szolgáltató segíthet a modem beállításában, a vezeték nélküli számítógépet a modemmel összekötő hálózati kábel telepítésében, valamint az internetkapcsolat tesztelésében. MEGJEGYZÉS: Az internetszolgáltató felhasználóazonosítót és jelszót biztosít az internet eléréséhez.
Az operációs rendszer vezérlőinek használata Vezeték nélküli vagy vezetékes hálózati eszköz engedélyezése vagy letiltása: 1. Kattintson a jobb gombbal a Hálózati kapcsolat ikonra a tálca jobb szélén található értesítési területen. 2.
Új WLAN-hálózat beállítása Szükséges eszközök: ● Szélessávú (DSL- vagy kábel-) modem (1) és egy internetszolgáltatónál előfizetett nagysebességű internetkapcsolat ● Vezeték nélküli útválasztó (külön szerezhető be) (2) ● Vezeték nélkül csatlakozó számítógép (3) Az alábbi ábra egy példát mutat be az internethez kapcsolódó vezeték nélküli hálózat felépítésére. MEGJEGYZÉS: Egyes kábelmodemek beépített útválasztóval rendelkeznek.
A WLAN-hálózat védelme WLAN beállításakor vagy létező WLAN-hálózathoz való kapcsolódáskor mindig engedélyezze a biztonsági funkciókat, hogy védje hálózatát az illetéktelen hozzáféréssel szemben. A nyilvános helyeken, például kávézókban vagy repülőtereken működő WLAN-hálózatok (hozzáférési pontok, hotspotok) gyakran semmilyen védelmet nem nyújtanak.
Bluetooth-eszközök használata (csak egyes típusokon) A Bluetooth-eszközök rövid hatótávolságú kommunikációt biztosítanak, amellyel helyettesíthetők az elektronikus eszközök csatlakoztatására hagyományosan használt kábelek. Ilyen eszközök például a következők: ● Számítógépek ● Telefonok ● Hangeszközök A Bluetooth erőssége az adatok szinkronizálása a számítógép és a vezeték nélküli eszközök között.
2. A kábel másik végét csatlakoztassa a fali hálózati aljzathoz (2) vagy egy útválasztóhoz (nincs az ábrán). FIGYELEM! Az áramütés, a tűz és a meghibásodás veszélyének elkerülése érdekében a modem- vagy a telefonkábelt ne csatlakoztassa RJ-45 típusú (hálózati) csatlakozóhoz.
4 Billentyűzet és mutatóeszközök A billentyűzet használata A gyorsbillentyűk bemutatása A gyorsbillentyűk az fn billentyű, valamint valamelyik funkcióbillentyű kombinációja. Gyorsbillentyű használata: ▲ Röviden nyomja le az fn billentyűt, majd röviden nyomja le a gyorsbillentyű-kombináció másik billentyűjét. Gyorsbillentyűkombináció fn+f1 Leírás Felfüggesztett állapotot kezdeményez, amely az adatokat a rendszermemóriába menti.
Gyorsbillentyűkombináció Leírás fn+f6 Megjeleníti a számítógépben lévő összes akkumulátor töltöttségét. A képernyőn látható, hogy mely akkumulátorok töltődnek, valamint az egyes akkumulátorok töltöttségi szintje is megtekinthető. fn+f7 Elnémítja vagy visszaállítja a hangszóró hangját. fn+f8 A hangszóró hangerejének csökkentése. fn+f9 A hangszóró hangerejének növelése. fn+f10 Zenei CD előző számának, illetve DVD vagy BD előző fejezetének lejátszása.
A beágyazott számbillentyűzet be- és kikapcsolása Nyomja le az fn+num lk billentyűkombinációt, ha be szeretné kapcsolni a beágyazott számbillentyűzetet. Nyomja le ismét az fn+num lk billentyűkombinációt, ha ki szeretné kapcsolni a beágyazott számbillentyűzetet. MEGJEGYZÉS: A beágyazott számbillentyűzet kikapcsol, ha a számítógéphez külső billentyűzet vagy számbillentyűzet csatlakozik.
Az érintőtábla használata A mutató mozgatásához csúsztassa az ujját az érintőtáblán a mutató kívánt mozgásának irányában. Az érintőtábla bal és jobb gombját ugyanúgy használhatja, ahogyan az egér gombjait használná. MEGJEGYZÉS: A számítógép mutatóeszközei mellett (külön megvásárolható) külső USB-egeret is használhat, ha csatlakoztatja a számítógép egyik USB-portjához. Az érintőtábla be- és kikapcsolása Az érintőtábla be- és kikapcsolásához koppintson gyorsan duplán az érintőtábla be- és kikapcsológombjára.
Kiválasztás Az érintőtábla bal és jobb gombját ugyanúgy használhatja, ahogyan az egér megfelelő gombjait használná. Érintőtábla-mozdulatok használata Az érintőtábla támogatja a különböző kézmozdulatok használatát. Az érintőtábla-mozdulatok használatához helyezze egyszerre két ujját az érintőtáblára. MEGJEGYZÉS: Egyes érintőtábla-mozdulatokat nem minden program támogat. További információ az egyes mozdulatokról: 1. Válassza a Számítógép > További alkalmazások lehetőséget. 2.
Görgetés A görgetés akkor hasznos, ha egy lapon vagy képen fel-le, illetve jobbra-balra szeretne mozogni. A görgetéshez helyezze két ujját az érintőtáblára úgy, hogy legyen egy kis hely köztük, majd húzza őket az érintőtáblán fel-le vagy jobbra-balra. MEGJEGYZÉS: A görgetés sebességét az ujjak mozdításának sebessége határozza meg. Csippentés/nagyítás-kicsinyítés A csippentés lehetővé teszi, hogy képeket és szöveget nagyítson és kicsinyítsen.
5 Multimédia A számítógép a következő részegységeket tartalmazhatja: ● Beépített hangszórók ● Beépített mikrofonok ● Beépített webkamera ● Előre telepített multimédiás szoftver ● Multimédiás gombok vagy billentyűk Az audioszolgáltatások használata Számítógépe számos hangfunkciót támogat: 36 ● Zene lejátszása. ● Hang rögzítése. ● Zenék letöltése az internetről. ● Multimédiás bemutatók létrehozása. ● Hang és képek átvitele azonnali üzenetküldő programokkal.
A hangerő beállítása A hangerő szabályozására használható kezelőszervek: ● Hangerő gyorsbillentyűk ● Hangerőbillentyűk FIGYELEM! A halláskárosodás elkerülése érdekében a hangerőt a fejhallgató, fülhallgató vagy mikrofonos fejhallgató felhelyezése előtt állítsa be. További biztonsági információkat a Jogi, biztonsági és környezetvédelmi tudnivalók című részben talál. MEGJEGYZÉS: A hangerőt az operációs rendszeren és bizonyos programokon belül is lehet állítani.
A webkameraszoftver segítségével a következő funkciók válnak elérhetővé: ● Videó rögzítése és megosztása ● Folyamatos videoátvitel azonnali üzenetküldő szoftverrel ● Fényképek készítése MEGJEGYZÉS: A webkamera használatával kapcsolatos további információkat a Cheese szoftver Súgó menüjében talál.
MEGJEGYZÉS: Ha a számítógépe AMD grafikus kártyával rendelkezik, kövesse a következő részben található utasításokat. 1. Kattintson a Gnome Display Applet ikonra a tálca jobb oldalán lévő értesítési területen. 2. Válassza a Megjelenítési beállítások konfigurálása lehetőséget. 3. Kattintson a Monitorok észlelése gombra. 4. Kattintson a Be választógombra a képernyő panel jobb oldalán.
A video- vagy audioeszköz csatlakoztatása a HDMI-porthoz: 1. Csatlakoztassa a HDMI-kábel egyik végét a számítógép HDMI-portjához. 2. A kábel másik végét csatlakoztassa a videoeszközhöz, majd további információért olvassa el az eszköz gyártójának utasításait. A HDMI-hangeszközök beállítása A HDMI-hangeszközök beállításához először csatlakoztasson egy hang- vagy videoeszközt, például nagy felbontású televíziót a számítógép HDMI-portjához.
6 Energiagazdálkodás A számítógép leállítása VIGYÁZAT! A számítógép leállításakor a nem mentett adatok elvesznek. A leállítási parancs minden programot bezár – az operációs rendszert is beleértve –, majd kikapcsolja a képernyőt és a számítógépet.
Az energiagazdálkodási beállítások megadása Energiatakarékos állapotok használata A számítógépen gyárilag két energiatakarékos állapot van engedélyezve: a felfüggesztett és a hibernált állapot. Ha a gép felfüggesztett állapotban van, az energiaellátás jelzőfényei villognak, és a képernyő üres. A számítógép a memóriába menti az adatokat, így a felfüggesztett állapotból gyorsabban visszatérhet, mint a hibernálásból.
A hibernált állapot kezdeményezése és megszüntetése A rendszer a gyári beállításoknak megfelelően bizonyos tétlenség után hibernált állapotba lép, ha a számítógép akkumulátorról vagy külső áramforrásról üzemel, vagy ha az akkumulátor kritikus töltöttségi szintet ér el. Az energiagazdálkodási beállítások és időtúllépések a Vezérlőközpont Energiagazdálkodás területén módosíthatók.
Az akkumulátor használata Ha a számítógépben feltöltött akkumulátor található, és a számítógép nem csatlakozik külső áramforráshoz, akkor az akkumulátorról működik. Ha a számítógépben feltöltött akkumulátor található, és a számítógép hálózati áramforráshoz csatlakozik, a számítógép hálózati árammal működik.
Az akkumulátor behelyezése és cseréje Az akkumulátor behelyezése: ▲ Helyezze az akkumulátort (1) a rekeszbe, míg az a helyére nem kerül (2). Az akkumulátorreteszek automatikusan rögzítik az akkumulátort. Az akkumulátor eltávolítása: VIGYÁZAT! Ha a számítógép egyetlen áramforrása az akkumulátor, akkor az akkumulátornak a számítógépből való eltávolítása adatvesztést okozhat.
2. Csúsztassa el felfelé az akkumulátort (2), majd vegye ki az akkumulátort az akkumulátorrekeszből (3). Az akkumulátor töltése FIGYELEM! Ne töltse a számítógép akkumulátorát, ha repülőgép fedélzetén tartózkodik. Ha a számítógépet váltóáramú tápegységen vagy opcionális hálózati tápegységen keresztül külső tápellátásra csatlakoztatja, az akkumulátor töltődni kezd. Az akkumulátor akkor is töltődik, ha a számítógép be van kapcsolva, de kikapcsolt állapotban a töltés gyorsabb.
Az akkumulátor élettartamának maximalizálása A lehető leghosszabb akkumulátor-üzemidő elérése: 1. Válassza a Számítógép > Vezérlőközpont lehetőséget. 2. A bal oldalon kattintson a Rendszer elemre, majd a jobb oldali panelen kattintson az Energiagazdálkodás elemre. 3. Az Akkumulátorról lapon: ● A Számítógép energiatakarékos módjának bekapcsolása ennyi tétlenség után felirat jobb oldalán található csúszkát állítsa 30 percre.
Az alacsony töltöttségi szint megszüntetése A kritikus töltöttségi szint megszüntetése, ha rendelkezésre áll külső áramforrás ▲ Csatlakoztassa a számítógépet a következő eszközök egyikéhez: ● váltóáramú tápegység ● külön beszerezhető dokkoló- vagy bővítőeszköz ● külön beszerezhető tápegység a HP-től kiegészítőként vásárolva A kritikus töltöttségi szint megszüntetése, ha rendelkezésre áll töltött akkumulátor 1. Kapcsolja ki a számítógépet, vagy kezdeményezzen hibernálást. 2.
A tárolt akkumulátor töltöttségét tovább fenntarthatja, ha hűvös, száraz helyen tárolja azt. MEGJEGYZÉS: A számítógépből kiemelt és külön tárolt akkumulátort ajánlott félévente ellenőrizni. Ha a kapacitás kevesebb mint 50 százalék, töltse újra az akkumulátort, mielőtt elhelyezné azt tárolási helyén. Használat előtt kalibrálja az akkumulátort, ha egy hónapnál hosszabb ideig külön tárolta.
Amikor a számítógépet leválasztja a külső áramforrásról, a következők történnek: ● A számítógép az akkumulátor használatára vált. ● Az akkumulátor működési idejének meghosszabbítása érdekében a képernyő fényereje automatikusan csökken. A váltóáramú tápegység ellenőrzése Ellenőrizze a váltóáramú tápegységet, ha az alábbi hibák valamelyikét tapasztalja a külső áramforrásról működő számítógépen: ● A számítógép nem kapcsol be. ● A képernyő nem kapcsol be. ● A tápfeszültségjelző fények nem világítanak.
7 Meghajtók A meghajtók kezelése VIGYÁZAT! A meghajtók a számítógép törékeny részegységei, ezért elővigyázatosan kell velük bánni. A meghajtók kezelésénél tartsa be az alábbi óvintézkedéseket. Az egyes eljárásokkal kapcsolatos további figyelmeztetések az adott eljárás ismertetésénél találhatók.
Az opcionális biztonsági csavar használata A biztonsági csavar használatával rögzítheti a karbantartó ajtót a számítógép aljához. Ha nem használja a biztonsági csavart, az akkumulátorrekeszben tárolhatja azt. A biztonsági csavar használata: 1. Távolítsa el az akkumulátort. VIGYÁZAT! Ha a számítógép egyetlen áramforrása az akkumulátor, akkor az akkumulátornak a számítógépből való eltávolítása adatvesztést okozhat.
A karbantartó ajtó eltávolítása A karbantartó ajtó eltávolítása után hozzáférhet a memóriahelyhez, a merevlemez-meghajtóhoz, a hatósági címkéhez és egyéb fontos elemekhez. A karbantartó ajtó eltávolítása: 1. Távolítsa el az akkumulátort. (Lásd: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 45. oldal.) 2. Fordítsa maga felé az akkumulátorrekeszt, majd távolítsa el a biztonsági csavart (1) (amennyiben az használatban van). További információk a biztonsági csavarról: Az opcionális biztonsági csavar használata, 52.
54 2. Szükség esetén cserélje ki a biztonsági csavart (4). További információ a biztonsági csavarról: Az opcionális biztonsági csavar használata, 52. oldal. 3. Helyezze vissza az akkumulátort. (Lásd: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 45. oldal.) 4. Fordítsa a számítógépet a jobb oldalával felfelé, majd csatlakoztassa újra a számítógéphez a hálózati áramforrást és a külső eszközöket. 5. Kapcsolja be a számítógépet. 7.
A merevlemez cseréje vagy nagyobbra cserélése VIGYÁZAT! Az adatvesztés és a rendszerlefagyás megelőzése érdekében tartsa be az alábbiakat: Mielőtt eltávolítja a merevlemezt a merevlemezrekeszből, kapcsolja ki a számítógépet. Ne távolítsa el a merevlemez-meghajtót, ha a számítógép felfüggesztett vagy hibernált állapotban van, illetve be van kapcsolva. Ha nem tudja biztosan, hogy az számítógép ki van kapcsolva vagy hibernált állapotban van, kapcsolja be a tápkapcsoló gomb megnyomásával.
6. Húzza a meghajtón található műanyag fület (2) a számítógép oldala felé a meghajtó a csatlakozóról való leválasztásához, majd emelje ki a merevlemezt a merevlemezrekeszből. MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Előfordulhat, hogy egyes merevlemezek műanyag borítással rendelkeznek. A merevlemez számítógépből való eltávolítása után el kell távolítania a műanyag borítást a merevlemezhez való hozzáféréshez. 56 7.
Merevlemez beszerelése 1. Helyezze a merevlemezt a merevlemezrekeszbe. 2. Húzza a merevlemez-meghajtó műanyag fülét (1) a számítógép közepe felé a merevlemezmeghajtó a csatlakozóhoz való rögzítéséhez.
3. Helyezze vissza a merevlemezt rögzítő négy csavart (2). MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. 58 4. Helyezze vissza a karbantartó ajtót. (Lásd: A karbantartó ajtó eltávolítása vagy visszahelyezése, 52. oldal.) 5. Helyezze vissza az akkumulátort. (Lásd: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 45. oldal.) 7.
6. Fordítsa a számítógépet a jobb oldalával felfelé, majd csatlakoztassa újra a számítógéphez a hálózati áramforrást és a külső eszközöket. 7. Kapcsolja be a számítógépet. Optikai meghajtók használata (csak egyes modelleknél) A telepített optikai meghajtó helye ▲ Válassza a Számítógép > További alkalmazások lehetőséget, majd a Hang és videó csoportot a bal oldali ablaktáblán. Megjelenik a számítógépre telepített összes eszköz (köztük az optikai meghajtó is). Optikai lemez behelyezése Tálcás 1.
Optikai lemez kivétele Tálcás A lemezeket kétféleképpen is eltávolíthatja. Az eltávolítás módja attól függ, hogy a lemeztartó tálca a szokásos eljárással kinyitható-e, vagy sem. Ha a lemeztartó tálca a szokásos eljárással kinyitható 1. Nyomja meg a meghajtó előlapján lévő tálcanyitó gombot (1), majd finoman húzza ki a tálcát (2) ütközésig. 2. Az orsót óvatosan lenyomva a lemezt (3) a széleinél fogva emelje le a tálcáról.
3. Az orsót óvatosan lenyomva a lemezt (3) a széleinél fogva emelje le a tálcáról. A lemezt a széleinél fogva tartsa, hogy elkerülje az adathordozó felület megérintését. MEGJEGYZÉS: Ha a tálca nem teljesen hozzáférhető, óvatosan döntse meg a lemezt, és úgy vegye ki. 4. Zárja vissza a lemeztartó tálcát, és tegye a lemezt egy védőtokba.
8 Külső kártyák és eszközök A memóriakártya-olvasóval használható kártyák (csak egyes típusokon) Az opcionális memóriakártyák biztonságos adattárolási és kényelmes adatmegosztási lehetőségeket biztosítanak. Ezeket a kártyákat legtöbbször digitális adathordozóval felszerelt fényképezőgépekkel és kéziszámítógépekkel, valamint más számítógépekkel használják. Információ arról, hogy mely memóriakártya-formátumok támogatottak a számítógépén: Ismerkedés a számítógéppel, 4. oldal.
Digitális kártya eltávolítása VIGYÁZAT! Az adatvesztés és a rendszerlefagyás kockázatának csökkentése érdekében a memóriakártyákat az alábbi módszerrel távolítsa el. Mentse az adatait, és zárjon be minden olyan programot, amely a digitális kártyát használja. Digitális kártya eltávolítása: 1. Nyissa meg a fájlböngészőt a Számítógép > Nautilus lehetőség kiválasztásával. 2. Kattintson a fájlböngésző Helyek listájában a memóriakártya neve mellett megjelenő Kiadás ikonra.
USB-eszköz használata A Universal Serial Bus (univerzális soros busz, USB) olyan hardveres illesztőfelület, amelyen keresztül egy kiegészítő külső eszközt, például USB-billentyűzetet, -egeret, -meghajtót, -nyomtatót, lapolvasót vagy -hubot lehet a készülékhez csatlakoztatni. Eszközök csatlakoztathatók a rendszerhez. Egyes USB-eszközökhöz további támogatási szoftver szükséges, amely általában az eszközhöz mellékelve érhető el.
Az USB-eszközök eltávolítása: 1. Nyissa meg a fájlböngészőt a Számítógép > Nautilus lehetőség kiválasztásával. 2. Kattintson a fájlböngésző Helyek listájában az eszköz neve mellett megjelenő Kiadás ikonra. 3. Távolítsa el az eszközt. MEGJEGYZÉS: Az USB-egereket és az USB-billentyűzeteket eltávolíthatja az eszközök a számítógépből való kihúzásával. Az USB-tárolóeszközöket a fent leírt módon le kell választania a számítógépről.
9 Memóriamodulok A számítógépben egy memóriamodul-rekesz található. A számítógép memóriakapacitásának bővítéséhez telepíthet egy memóriamodult az üres foglalatba, vagy nagyobbra cserélheti az elsődleges memóriafoglalatban lévő memóriamodult. FIGYELEM! Az áramütés és az eszközök károsodásának elkerülése érdekében a memóriamodul behelyezése előtt mindig húzza ki a tápkábelt, és távolítsa el az akkumulátorokat. VIGYÁZAT! Az elektrosztatikus kisülés kárt tehet az elektronikus alkatrészekben.
b. Fogja meg a memóriamodul szélét (2), és finoman húzza ki a memóriamodult a bővítőhelyről. A memóriamodult eltávolítás után helyezze antisztatikus tokba, hogy megóvja. 7. Helyezze be az új memóriamodult: VIGYÁZAT! A memóriamodult a sérülések elkerülése érdekében csak a szélénél fogja meg. Ne érintse meg a memóriamodulon lévő alkatrészeket, és ne hajlítsa meg a memóriamodult. a. A memóriamodul bemélyedéssel ellátott szélét (1) igazítsa hozzá a memóriamodul rekeszének kiemelkedéséhez. b.
c. Óvatosan nyomja le a memóriamodult (3) a jobb és bal oldalán egyaránt, hogy a rögzítőkapcsok a helyükre pattanjanak. 8. Helyezze vissza a karbantartó ajtót. (Lásd: A karbantartó ajtó eltávolítása vagy visszahelyezése, 52. oldal.) 9. Helyezze vissza az akkumulátort. (Lásd: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 45. oldal.) 10. Fordítsa a számítógépet a jobb oldalával felfelé, majd csatlakoztassa újra a számítógéphez a hálózati áramforrást és a külső eszközöket. 11. Kapcsolja be a számítógépet.
10 Biztonság A számítógép védelme MEGJEGYZÉS: A biztonsági megoldások funkciója az elriasztás, ám nem tudják kizárni a szoftveres támadásokat, vagy megelőzni a számítógép illetéktelen használatát, megrongálását vagy ellopását. A számítógéphez tartozó biztonsági szolgáltatások segíthetnek a számítógép, valamint a személyes és egyéb adatok különböző veszélyekkel szembeni védelmében. A számítógép használatának módja határozza meg, hogy milyen biztonsági szolgáltatásokra van szükség.
Jelszavak használata A jelszó egy olyan karaktersorozat, amellyel védhetők a számítógépen tárolt információk. Többféle jelszót állíthat be, attól függően, hogy milyen módon kívánja ellenőrizni az adataihoz való hozzáférést. Jelszavakat a számítógépre előre telepített Computer Setup segédprogramban állíthat be. ● A beállítási és a DriveLock jelszavakat a Computer Setup segédprogramban lehet beállítani, és azokat a rendszer BIOS kezeli.
A BIOS rendszergazdai jelszó kezelése E jelszó megadásához, megváltoztatásához és törléséhez kövesse az alábbi lépéseket: 1. A Computer Setup segédprogram megnyitásához kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet. Amikor a képernyő bal alsó sarkában megjelenik a „Press the ESC key for Startup Menu” (Nyomja meg az ESC billentyűt az indítómenühöz) üzenet, nyomja meg az esc billentyűt. Az indítómenü megjelenésekor nyomja meg az f10 billentyűt. 2.
A Computer Setup DriveLock-jelszavának kezelése VIGYÁZAT! A DriveLock funkcióval védett merevlemez véglegesen használhatatlanná válásának megelőzése érdekében jegyezze fel és tartsa biztonságos helyen, de ne a számítógépnél a DriveLock funkció felhasználói és fő jelszavát. Ha a DriveLock funkció mindkét jelszavát elfelejti, a merevlemez véglegesen zárolva lesz, és nem tudja többé használni. A DriveLock-védelem megakadályozza, hogy illetéktelenül hozzáférjenek a merevlemezen tárolt adatokhoz.
A DriveLock-jelszó beírása Ellenőrizze, hogy a merevlemez-meghajtó a számítógépbe (nem külön megvásárolható dokkolóegységbe vagy külső MultiBay rekeszbe) van-e helyezve. A DriveLock Password (DriveLock-jelszó) adatkérő ablakba írja be felhasználói vagy fő jelszavát (a jelszóbeállításkor használt billentyűkkel), majd nyomja meg az enter billentyűt. Ha a jelszót kétszer nem sikerül helyesen megadni, akkor a számítógépet le kell állítani, majd be kell kapcsolni, és újból kell próbálkozni.
Tűzfalszoftver használata A tűzfalakat úgy alakították ki, hogy azok megakadályozzák a rendszerhez vagy a hálózathoz való jogosulatlan hozzáférést. A tűzfal lehet egy, a számítógépre és/vagy a hálózatra telepített szoftveralkalmazás, vagy pedig egy olyan megoldás, amely hardverből és szoftverből is áll. Két fő tűzfaltípus létezik: ● A gazdaalapú tűzfal – olyan szoftver, amely csak azt a számítógépet védi, amelyre telepítették.
Opcionális biztonsági kábel csatlakoztatása MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel funkciója az elriasztás – nem feltétlenül képes megakadályozni a számítógép illetéktelen használatát, rongálását vagy ellopását. MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel a számítógépén található befűzőnyílása eltérhet az e szakasz illusztrációiban bemutatottaktól. További információ a biztonsági kábel befűzőnyílásának helyéről: Ismerkedés a számítógéppel, 4. oldal. 1. Hurkolja a biztonsági kábelt egy rögzített tárgy köré. 2.
3. A bal oldali ablaktáblán kattintson a Hardver elemre, majd a jobb oldali ablaktáblán az Ujjlenyomat-olvasó elemre. 4. Jelölje ki az Ujjlenyomat-olvasó használata lehetőséget. MEGJEGYZÉS: Az ujjlenyomatának regisztrálásához nyissa meg a felhasználókezelő segédprogramot. A segédprogram elindításához a fiókbeállító párbeszédpanelen jelölje be a Felhasználókezelés indítása a befejezés után jelölőnégyzetet.
11 Biztonsági mentés és visszaállítás A rendszerösszeomlás utáni helyreállítás csak annyira lehet naprakész, mint a legutóbbi biztonsági mentés. Ahogy új szoftvereket és adatfájlokat ad a számítógéphez, ajánlott rendszeresen biztonsági másolatot készítenie, hogy mindig viszonylag friss adatok álljanak rendelkezésére. A rendszer helyreállítása A helyreállítás lehetővé teszi, hogy megjavítsa a rendszert, illetve visszaállítsa azt eredeti gyári állapotába.
5. A nyílbillentyűkkel válassza ki az Igen lehetőséget, amikor a rendszer rákérdez a következőre: Do you want to start the System-Restore? (El kívánja indítani a rendszer-helyreállítást?) 6. Kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat. MEGJEGYZÉS: A számítógép újraindításával, majd az f11 billentyű megnyomásával visszaállíthatja a számítógépet a helyreállítási partícióról.
4. Ha a kiválasztott helyen található összes fájlt vissza kívánja állítani, kattintson a Restore all files (Összes fájl visszaállítása) gombra. Ha csak bizonyos fájlokat kíván visszaállítani, kattintson a Restore selected files (Kiválasztott fájlok visszaállítása) gombra, majd a Select Files (Fájlok kiválasztása) gombra, és válassza ki a visszaállítani kívánt fájlokat. 5. A Restore Point (Visszaállítási pont) területen kattintson a biztonsági mentés idejére és dátumára.
12 Computer Setup (BIOS) és speciális rendszer-diagnosztika A Computer Setup program (azaz a BIOS) vezérli a kommunikációt a rendszer összes bemeneti és kimeneti eszköze között (lemezmeghajtók, képernyő, billentyűzet, egér, nyomtató). A Computer Setup program beállításokat tartalmaz a telepített perifériatípusokhoz, a rendszerindítási sorrendhez, valamint a rendszermemória és a bővített memória mennyiségéhez.
A Computer Setup segédprogram használata Navigálás és kijelölés a Computer Setup segédprogramban A Computer Setup programban való navigálás és kijelölés: 1. Kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet, és nyomja le az esc billentyűt, amíg a „Press the ESC key for Startup Menu” (Nyomja meg az ESC billentyűt az indító menü megjelenítéséhez) üzenet meg nem jelenik a képernyő alján.
A gyári alapértékek visszaállítása a Computer Setup segédprogramban MEGJEGYZÉS: Az alapértelmezett értékek visszaállítása nem változtatja meg a merevlemez üzemmódját. A Computer Setup segédprogram összes gyárilag beállított alapértékének visszaállítása: 1. Kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet, és nyomja le az esc billentyűt, amíg a „Press the ESC key for Startup Menu” (Nyomja meg az ESC billentyűt az indító menü megjelenítéséhez) üzenet meg nem jelenik a képernyő alján. 2.
A BIOS verziószáma (más néven ROM-dátum vagy rendszer BIOS) a Computer Setup segédprogram indításával jeleníthető meg. 1. Lépjen be a Computer Setup programba. 2. A mutatóeszközzel vagy a nyílbillentyűk használatával válassza a File (Fájl) > System Information (Rendszerinformációk) lehetőséget. 3. Ha a Computer Setup programból a módosítások mentése nélkül szeretne kilépni, kattintson a képernyő bal alsó sarkában látható Exit (Kilépés) ikonra, és kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.
A speciális rendszer-diagnosztika használata A speciális rendszer-diagnosztika lehetővé teszi diagnosztikai tesztek futtatását annak meghatározásához, hogy a számítógép hardvere megfelelően működik-e. A speciális rendszerdiagnosztika szolgáltatásban a következő diagnosztikai tesztek érhetők el: ● Indítási teszt – Ez a teszt ellenőrzi a számítógép indításához szükséges főbb részegységeket.
13 MultiBoot A rendszerbetöltő eszközök sorrendje Amikor a számítógép elindul, a rendszer az engedélyezett rendszerbetöltő eszközökről próbál meg elindulni. A rendszer által kiválasztott rendszerbetöltő eszközök sorrendjét a gyárilag engedélyezett MultiBoot segédprogram vezérli. Rendszerbetöltő eszközök lehetnek az optikai meghajtók, a lemezmeghajtók, a hálózati kártyák (NIC), a merevlemezek és az USB-eszközök.
Rendszerbetöltő eszközök engedélyezése a Computer Setup programban A számítógép csak akkor indítja el a rendszert USB-eszközről vagy NIC-eszközről, ha az eszköz előbb be lett kapcsolva a Computer Setup (Számítógép beállítás) segédprogramban. A Computer Setup segédprogram elindításához és egy USB-eszköz vagy hálózati adapter rendszerindítási eszközként való engedélyezéséhez kövesse az alábbi lépéseket: 1.
A rendszerindítási sorrend módosításának szempontjai A rendszerindítási sorrend megváltoztatása előtt feltétlenül vegye figyelembe az alábbiakat: ● Amikor a számítógép a rendszerindítási sorrend módosítását követően újraindul, a számítógép a módosított rendszerindítási sorrend használatával kísérli meg az indítást.
A MultiBoot beállításainak kiválasztása A következőképpen használhatja a MultiBoot funkciót: ● A számítógép minden bekapcsolásakor érvényes új rendszerindítási sorrend beállításához módosíthatja a rendszerindítási sorrendet a Computer Setup segédprogramban.
Rendszerindítási eszköz dinamikus kiválasztása az f9 billentyűvel A jelenlegi indítás rendszerindítási eszközének dinamikus kiválasztásához kövesse az alábbi lépéseket: 1. A Select Boot Device (Rendszerindító eszköz kiválasztása) menü megnyitásához kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet, és nyomja meg az esc billentyűt, miközben a „Press the ESC key for Startup Menu” (Nyomja meg az ESC billentyűt az indítómenühöz) üzenet látható a képernyő alján. 2. Nyomja meg az f9 billentyűt. 3.
A MultiBoot Express beállításainak megadása Amikor a számítógép indítása során megjelenik az Express Boot menü, a következőkre van lehetősége: 90 ● Ha meg szeretné adni a rendszerindító eszközt, a várakozási időn belül válassza ki a megfelelő beállítást, majd nyomja meg az enter billentyűt. ● Ha a rendszert nem az alapértelmezett MultiBoot-beállításoknak megfelelően szeretné elindítani, a várakozási idő letelte előtt nyomja meg bármelyik billentyűt.
A Hibaelhárítás és támogatás Hibaelhárítás A következő szakaszok gyakran előforduló hibákat mutatnak be, valamint azok megoldását ismertetik. A számítógép nem indul Ha a számítógép a tápkapcsoló gomb megnyomására sem kapcsol be, a sikertelen indítás okát a következő módszerekkel állapíthatja meg: ● Ha a számítógép elektromos aljzathoz van csatlakoztatva, egy másik elektromos eszközt az aljzathoz csatlakoztatva ellenőrizze, hogy az aljzat áramellátása megfelelő-e.
A szoftvereszköz nem működik megfelelően Ha a szoftver nem, illetve rendellenesen működik, indítsa újra a számítógépet. Ehhez válassza a Számítógép > Leállítás > Újraindítás lehetőséget. Ha a fent leírt módon nem lehet újraindítani a számítógépet, tekintse át a következő szakaszt: A számítógép be van kapcsolva, de nem válaszol, 92. oldal.
Az egyik külső eszköz nem működik Ha egy külső eszköz nem a várt módon működik, próbálkozzon a következőkkel: ● Kapcsolja be az eszközt a gyártó utasításai szerint. ● Ellenőrizze az eszköz megfelelő csatlakozását. ● Ellenőrizze, hogy az eszköz kap-e megfelelő tápellátást. ● Győződjön meg arról, hogy az eszköz kompatibilis az operációs rendszerrel (ez különösen régebbi eszközök esetén fontos). ● Ellenőrizze, hogy a megfelelő illesztőprogramok és frissítések vannak-e telepítve.
Az optikai meghajtó tálcája nem nyílik ki, amikor CD vagy DVD lemezt szeretne eltávolítani 1. Dugja egy iratkapocs (1) végét a meghajtó előlapján lévő kioldónyílásba. 2. Óvatosan nyomja be az iratkapcsot, amíg a tálca ki nem nyílik, majd húzza ki a tálcát (2) ütközésig. 3. Az orsót óvatosan lenyomva a lemezt (3) a széleinél fogva emelje le a tálcáról. A lemezt a széleinél fogva tartsa, hogy elkerülje az adathordozó felület megérintését.
A számítógép nem észleli az optikai meghajtót Ha az operációs rendszer nem észlel egy telepített eszközt, valószínűleg az eszközillesztő szoftver hiánya vagy sérülése a probléma. 1. Távolítsa el az optikai meghajtóban lévő lemezt. 2. Kattintson a Számítógép, majd a Rendszerfigyelő lehetőségre. 3. A Hardver lapon keresse meg a Tárolóvezérlő elemet a Típus oszlopban. 4. Kattintson többször az eszközök mellett található háromszögre, amíg meg nem találja az optikai meghajtót.
A lemezírási művelet nem indul el, vagy a befejezés előtt leáll ● Zárjon be minden más programot. ● Tiltsa le a felfüggesztett és a hibernált állapotot. ● Ellenőrizze, hogy a megfelelő lemezt használja-e a meghajtóhoz. ● Ellenőrizze, hogy a lemez megfelelően van-e behelyezve. ● Válasszon lassabb írási sebességet, és próbálkozzon újra. ● Lemez másolásakor mentse a forráslemez adatait a merevlemezre, mielőtt megkezdi az új lemez írását, az írást pedig a merevlemezről végezze.
Címkék A számítógépen elhelyezett címkék olyan információt tartalmaznak, amely az esetleges rendszerproblémák megoldásában, illetve külföldi utazás során nyújthat segítséget: ● Sorozatszámcímke – Fontos információkat tartalmaz, például a következőket: Részegység (1) Terméknév (2) Sorozatszám (3) Alkatrészszám/termékszám (4) Jótállási idő (5) Típus leírása (csak egyes típusokon) Tartsa kéznél ezeket az adatokat, amikor kapcsolatba lép a technikai támogatási részleggel.
B A számítógép megtisztítása Tisztítószerek A számítógépet az alábbi termékek segítségével tudja biztonságosan megtisztítani és fertőtleníteni: ● Legfeljebb 0,3%-os töménységű dimetil-benzil-ammónium-klorid (például eldobható fertőtlenítő törlőkendőkön. A törlőkendők különböző márkanévvel kerülnek forgalomba.
Tisztítási módszerek A számítógép vagy táblaszámítógép biztonságos megtisztításához kövesse az ebben a szakaszban leírtakat. FIGYELEM! Az áramütés és az alkatrészek károsodásának elkerülése érdekében ne kísérelje meg a számítógép vagy a táblaszámítógép tisztítását, ha az be van kapcsolva: Kapcsolja ki a számítógépet vagy táblaszámítógépet. Válassza le a külső áramforrást. Válasszon le minden tápellátást igénylő külső eszközt.
C Műszaki jellemzők Teljesítményfelvétel Az ebben a részben található áramellátási adatok hasznosak lehetnek, ha külföldi utazást tervez a számítógéppel. A számítógép egyenárammal működik, amely egyenáramú és váltóáramú áramforrásból is biztosítható. A váltóáramú áramforrás névleges feszültségének 100–240 V, frekvenciájának 50–60 Hz közé kell esnie.
Üzemeltetési körülmények Tényező Metrikus Angolszász Üzem közben 5–35°C 41–95°F Üzemen kívül -20–60°C -4–140°F Üzem közben 10–90% 10–90% Üzemen kívül 5–95% 5–95% Hőmérséklet Relatív páratartalom (nem kicsapódó) Maximális magasság (nyomáskiegyenlítés nélkül) Üzem közben -15 m – 3048 m -50–10 000 láb Üzemen kívül -15 m – 12 192 m -50–40 000 láb Üzemeltetési körülmények 101
D Elektrosztatikus kisülés Az elektrosztatikus kisülés két objektum érintkezésekor felszabaduló sztatikus elektromosság – ezt az áramütést érzékelheti például akkor, amikor átsétál egy szőnyegen, majd megfog egy fémkilincset. Az ujjakból vagy más elektrosztatikus vezetőből származó elektrosztatikus kisülés károsodást okozhat az elektronikus alkatrészekben.
Tárgymutató A a beágyazott számbillentyűzet billentyűinek helye 11 a BIOS rendszergazdai jelszó megadása 71 a drivelock-jelszó kezelése 72 akkumulátor áramellátás 44 ártalmatlanítás 49 csere 45 eltávolítás 45 energiatakarékos használat 48 hőmérséklet 48 lemerülő akkumulátor 47 tárolás 48 töltés 46 üzemidő 47 akkumulátor-jelzőfény 14, 17 akkumulátorkioldó zár 20 akkumulátorok töltése 46 akkumulátorrekesz 20 akkumulátor tárolása 48 alsó részegységek helye, bemutatása 21 a számítógép megtisztítása 98 B beágya
E egér, külső beállítás 35 elektrosztatikus kisülés 102 elnémítás billentyű bemutatása 31 Érintőtábla beállítás 35 gombok 4 Érintőtábla-terület helye 4 F fejhallgató- (hangkimeneti) aljzat 13 Felfüggesztés kezdeményezés 42 kilépés 42 fn billentyű bemutatása 30 fn billentyű helye 11, 12 funkcióbillentyűk helye 11, 12 G gombok áramellátás 8, 9 bal érintőtáblagomb 4 jobb érintőtáblagomb 4 optikai meghajtó lemezkiadó gombja 14, 15 vezeték nélküli 8, 10 webböngésző 8, 9 görgető érintőtábla-mozdulat 35 GY gyorsbi
M médiakezelő billentyűk 31 meghajtó, adathordozó 42 meghajtók kezelés 51 külső 65 merevlemezes 65 optikai 65 rendszerindítási sorrend 85 megjelenítés helye, váltás 30 megjelenítés váltása 30 megőrzés, energia 48 memóriakártya behelyezés 62 definíció 62 eltávolítás 63 leállítás 63 Memóriakártya-olvasó 13 memóriamodul behelyezés 67 bemutatása 20 eltávolítás 66 merevlemez eltávolítás 55 külső 65 telepítés 57 merevlemez bemutatása 20 merevlemez jelzőfénye 13 mikrofon- (hangbemeneti) aljzat helye 13 MultiBoot E
vezeték nélküli eszközök, típusok 24 vezeték nélküli eszközök gombja használat 24 helye 8, 10 vezeték nélküli eszközök jelzőfénye 5, 6, 24 vezeték nélküli eszköz tanúsítványcímkéje 97 vezeték nélküli hálózat ikonja 24 vezeték nélküli titkosítás 27 VGA-port, csatlakozás 38 videó, használat 38 W webkamera 18, 19 használat 37 webkamera bemutatása 18, 19 webkamera jelzőfényének bemutatása 18, 19 WLAN-antennák helye 18, 19 WLAN beállítása 26 WLAN-címke 97 WLAN-eszköz 97 WLAN-modul bővítőhelye, bemutatása 20 Z zá