Piezīmjdators Lietotāja rokasgrāmata
© Autortiesības 2012 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth ir preču zīme, kas pieder tās īpašniekam un ko saskaņā ar licenci izmanto uzņēmums Hewlett-Packard Company. Intel un Centrino ir uzņēmuma Intel Corporation preču zīmes ASV un citās valstīs. AMD ir uzņēmuma Advanced Micro Devices, Inc. preču zīme. SD logotips ir tā īpašnieka preču zīme. Microsoft un Windows ir ASV reģistrētas Microsoft Corporation preču zīmes. Šeit ietvertā informācija var tikt mainīta bez iepriekšēja brīdinājuma.
Brīdinājums par drošību BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu apdegumu gūšanas vai datora pārkaršanas iespēju, neturiet datoru tieši klēpī un neaizsprostojiet datora ventilācijas atveres. Izmantojiet datoru tikai uz cietas, līdzenas virsmas. Nepieļaujiet, ka cita cieta virsma, piemēram, blakus novietots papildu printeris, vai kāda mīksta virsma, piemēram, spilveni, segas vai apģērbs, bloķē gaisa plūsmu.
iv Brīdinājums par drošību
Saturs 1 Iepazīšanās ...................................................................................................................................................... 1 Informācijas atrašana ........................................................................................................................... 2 2 Datora iepazīšana ........................................................................................................................................... 4 Augšpuse ..................
4 Rādītājierīces un tastatūra ........................................................................................................................... 27 Rādītājierīču lietošana ........................................................................................................................ 27 Rādītājierīču preferenču iestatīšana .................................................................................. 27 Skārienpaneļa lietošana ............................................................
Strāvas mērītāja lietošana un enerģijas iestatījumi ........................................................... 44 Akumulatora strāvas izmantošana ..................................................................................................... 45 Papildinformācijas par akumulatoru atrašana .................................................................... 45 Akumulatora pārbaudes rīka lietošana ..............................................................................
Apkopes vāka noņemšana ................................................................................ 60 Apkopes vāka piestiprināšana atpakaļ .............................................................. 60 Cietā diska maiņa vai jaunināšana .................................................................................... 61 Cietā diska izņemšana ...................................................................................... 61 Cietā diska uzstādīšana ............................................
Papildu drošības kabeļa uzstādīšana ................................................................................................. 83 Pirkstu nospiedumu lasītāja lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) .................................................. 84 Pirkstu nospiedumu lasītāja atrašana ................................................................................ 84 10 Apkope ...........................................................................................................................
Pielikums A Ceļošana, līdzi ņemot datoru ................................................................................................... 104 Pielikums B Problēmu novēršana ................................................................................................................ 106 Resursi problēmu novēršanai ........................................................................................................... 106 Problēmu novēršana ............................................................
1 Iepazīšanās Pēc datora iestatīšanas un reģistrēšanas ir svarīgi veikt šādas darbības: ● Izveidojiet savienojumu ar internetu — iestatiet vadu vai bezvadu tīklu, lai varētu izveidot savienojumu ar internetu. Papildinformāciju skatiet sadaļā Savienojuma izveide ar tīklu 22. lpp. ● Atjauniniet pretvīrusu programmatūru — aizsargājiet datoru pret vīrusu izraisītiem bojājumiem. Šī programmatūra ir sākotnēji instalēta datorā. Papildinformāciju skatiet sadaļā Pretvīrusu programmatūras izmantošana 81. lpp.
Informācijas atrašana Datorā ir pieejami vairāki resursi, lai palīdzētu veikt dažādus uzdevumus. Resursi Informācija Iestatīšanas instrukciju plakāts ● Datora iestatīšana ● Datora komponentu identificēšana Windows 8 Basics rokasgrāmata Windows® 8 lietošanas un navigācijas pārskats. Palīdzība un atbalsts ● Informācija par operētājsistēmu Lai sākuma ekrānā piekļūtu utilītai Palīdzība un atbalsts, ierakstiet palīdzība un pēc tam atlasiet Palīdzība un atbalsts.
Resursi Informācija Ierobežota garantija* Informācija par garantiju Lai piekļūtu šai rokasgrāmatai, atlasiet lietojumprogrammu HP Support Assistant, atlasiet Mans dators un pēc tam atlasiet Lietotāja rokasgrāmatas vai apmeklējiet http://www.hp.com/go/ orderdocuments. *Jūsu produktam piemērojamo īpaši paredzēto HP ierobežoto garantiju varat atrast datorā iekļautajās lietošanas rokasgrāmatās un/vai iepakojumā iekļautajā kompaktdiskā/DVD diskā.
2 Datora iepazīšana Augšpuse Skārienpanelis Komponents 4 Apraksts (1) Skārienpaneļa ieslēgšanas/izslēgšanas poga Ieslēdz un izslēdz skārienpaneli. (2) Skārienpaneļa zona Izmanto rādītāja pārvietošanai un ekrānā parādīto vienumu atlasīšanai vai aktivizēšanai. (3) Skārienpaneļa kreisā poga Darbojas kā ārējās peles kreisā poga. (4) Skārienpaneļa labā poga Darbojas kā ārējās peles labā poga.
Indikatori PIEZĪME. Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim. Komponents (1) Apraksts Strāvas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Mirgo: dators ir miega režīmā. ● Nedeg: dators ir izslēgts vai darbojas hibernācijas režīmā. Hibernācija ir enerģijas taupīšanas režīms, kas patērē minimālu enerģijas daudzumu. (2) Burtslēga indikators Deg: burtslēgs ir ieslēgts. (3) Tīmekļa pārlūkprogrammas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Nedeg: dators ir izslēgts.
Komponenti (1) Strāvas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Mirgo: dators ir miega režīmā. ● Nedeg: dators ir izslēgts vai darbojas hibernācijas režīmā. Hibernācija ir enerģijas taupīšanas režīms, kas patērē minimālu enerģijas daudzumu. (2) Burtslēga indikators Deg: burtslēgs ir ieslēgts. (3) Tīmekļa pārlūkprogrammas indikators ● Deg: dators ir ieslēgts. ● Nedeg: dators ir izslēgts.
Pogas, skaļruņi un pirkstu nospiedumu lasītājs (tikai atsevišķiem modeļiem) PIEZĪME. Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim. Komponents (1) Apraksts Ieslēgšanas/izslēgšanas poga ● Kad dators ir izslēgts, nospiediet šo pogu, lai datoru ieslēgtu. ● Kad dators ir ieslēgts, īslaicīgi nospiežot šo pogu, var aktivizēt miega režīmu. ● Kad dators ir miega režīmā, īslaicīgi nospiežot šo pogu, var iziet no miega režīma.
Komponents 8 Apraksts (3) Tīmekļa pārlūkprogrammas poga Atver noklusējuma tīmekļa pārlūkprogrammu. (4) Bezvadu savienojuma poga Ieslēdz vai izslēdz bezvadu līdzekli, taču neizveido bezvadu savienojumu. (5) Pirkstu nospiedumu lasītājs (tikai atsevišķiem modeļiem) Nodrošina iespēju paroles vietā izmantot pirksta nospiedumu, piesakoties operētājsistēmā Windows.
Komponents (1) Apraksts Ieslēgšanas/izslēgšanas poga ● Kad dators ir izslēgts, nospiediet šo pogu, lai datoru ieslēgtu. ● Kad dators ir ieslēgts, īslaicīgi nospiežot šo pogu, var aktivizēt miega režīmu. ● Kad dators ir miega režīmā, īslaicīgi nospiežot šo pogu, var iziet no miega režīma. ● Kad dators darbojas hibernācijas režīmā, īsi nospiediet šo pogu, lai izietu no hibernācijas režīma.
Taustiņi PIEZĪME. Skatiet attēlu, kas visvairāk atbilst jūsu datoram. Komponents Apraksts (1) Taustiņš esc Nospiežot kopā ar taustiņu fn, parāda sistēmas informāciju. (2) Taustiņš fn Izpilda bieži izmantojamās sistēmas funkcijas, ja tiek nospiests kombinācijā ar funkciju taustiņu un taustiņu num lk, taustiņu esc vai citu taustiņu. Papildinformāciju skatiet šeit: Rādītājierīces un tastatūra 27. lpp. (3) Windows logotipa taustiņš Parāda sistēmas Windows sākuma ekrānu.
Komponents Apraksts (1) Taustiņš esc Nospiežot kopā ar taustiņu fn, parāda sistēmas informāciju. (2) Taustiņš fn Izpilda bieži izmantojamās sistēmas funkcijas, ja tiek nospiests kombinācijā ar funkciju taustiņu un taustiņu num lk, taustiņu esc vai citu taustiņu. Papildinformāciju skatiet šeit: Rādītājierīces un tastatūra 27. lpp. (3) Windows logotipa taustiņš Parāda sistēmas Windows sākuma ekrānu.
Priekšpuse Komponents (1) (2) (3) Apraksts Cietā diska indikators Datu nesēja karšu lasītājs Audio izvades (austiņu) ligzda ● Mirgojošs balts: cietais disks tiek lietots. ● Dzeltens: programmatūra HP 3D DriveGuard ir īslaicīgi ievilkusi cietā diska galviņas.
Labā puse PIEZĪME. Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim. Komponents Apraksts (1) USB 3.0 ports Paredzēts papildu USB ierīces pievienošanai. (2) USB 2.0 ports Paredzēts papildu USB ierīces pievienošanai. (3) Optiskais diskdzinis (tikai atsevišķiem modeļiem) Tiek izmantots informācijas lasīšanai no optiskā diska un ierakstīšanai tajā (tikai atsevišķiem modeļiem) (4) Optiskā diskdziņa indikators (tikai atsevišķiem modeļiem) ● Deg: optiskais diskdzinis tiek lietots.
Komponents (1) USB 2.0 porti (2) Paredzēti papildu USB ierīču pievienošanai. (2) Optiskais diskdzinis (tikai atsevišķiem modeļiem) Tiek izmantots informācijas lasīšanai no optiskā diska un ierakstīšanai tajā (tikai atsevišķiem modeļiem) (3) Optiskā diskdziņa indikators (tikai atsevišķiem modeļiem) ● Deg: optiskais diskdzinis tiek lietots. ● Nedeg: optiskais diskdzinis netiek lietots.
Kreisā puse PIEZĪME. Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim. Komponents (1) Apraksts Drošības kabeļa slots Izmanto papildu drošības kabeļa piestiprināšanai datoram. PIEZĪME. Drošības kabelis paredzēts kā aizsardzības līdzeklis, taču tas nenovērš datora neatbilstošu izmantošanu vai zādzību. (2) Ventilācijas atvere Nodrošina gaisa plūsmu iekšējo komponentu atdzesēšanai. PIEZĪME. Datora ventilators sāk darboties automātiski, lai dzesētu iekšējos komponentus un novērstu pārkaršanu.
Komponents (1) Apraksts Drošības kabeļa slots Izmanto papildu drošības kabeļa piestiprināšanai datoram. PIEZĪME. Drošības kabelis paredzēts kā aizsardzības līdzeklis, taču tas var nenovērst datora sabojāšanu vai zādzību. (2) Strāvas savienotājs Izmanto maiņstrāvas adaptera pievienošanai. (3) Maiņstrāvas adaptera/akumulatora indikators ● Dzeltens: dators ir pievienots ārējam strāvas avotam, un akumulatora uzlādes līmenis ir no 0 līdz 90%.
Displejs PIEZĪME. Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim. Komponents Apraksts (1) WLAN antenas (2)* Sūta un saņem bezvadu sakaru signālus, lai sazinātos ar bezvadu lokālajiem tīkliem (WLAN). (2) WWAN antenas (2)* (tikai atsevišķiem modeļiem) Sūta un saņem bezvadu sakaru signālus, lai sazinātos ar bezvadu teritoriālajiem tīkliem (WWAN). (3) Iekšējais mikrofons(-i) (1 vai 2, atkarībā no modeļa) Izmanto skaņas ierakstīšanai.
Komponents Apraksts (1) WLAN antenas (2)* Sūta un saņem bezvadu sakaru signālus, lai sazinātos ar bezvadu lokālajiem tīkliem (WLAN). (2) WWAN antenas (2)* (tikai atsevišķiem modeļiem) Sūta un saņem bezvadu sakaru signālus, lai sazinātos ar bezvadu teritoriālajiem tīkliem (WWAN). (3) Iekšējais mikrofons(-i) (1 vai 2, atkarībā no modeļa) Izmanto skaņas ierakstīšanai. (4) Tīmekļa kameras indikators (tikai atsevišķiem modeļiem) Deg: tīmekļa kamera tiek lietota.
Apakšpuse Komponents (1) Apraksts Akumulatora un apkopes vāka fiksatori ● Atbrīvo akumulatoru no akumulatora nodalījuma, vienu reizi pabīdot fiksatorus. ● Kad akumulators ir izņemts no akumulatora nodalījuma, otru reizi pabīdot fiksatorus, atbrīvo datora apkopes nodalījuma vāku. (2) Akumulatora nodalījums Šeit atrodas akumulators. (3) Apkopes vāks Šeit atrodas cietais disks, kā arī bezvadu LAN (WLAN) moduļa slots, WWAN moduļa slots un atmiņas moduļu sloti.
Iepazīšanās ar datora apakšā esošajām detaļām PIEZĪME. Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim. Šajos attēlos apkopes nodalījuma vāks ir noņemts.
Komponenti Apraksts (3) SIM modulis (tikai atsevišķiem modeļiem) (4) WWAN modulis (tikai atsevišķiem modeļiem) (5) WLAN modulis (tikai atsevišķiem modeļiem) Iepazīšanās ar datora apakšā esošajām detaļām 21
3 Savienojuma izveide ar tīklu Dators ir ērti ņemams līdzi, lai kur jūs arī dotos. Tomēr izpētīt visu pasauli un piekļūt informācijai miljoniem vietnēs varat arī mājās, izmantojot datoru un vadu vai bezvadu tīkla savienojumu. Šajā nodaļā sniegtā informācija palīdzēs izveidot savienojumu ar visu pasauli. Savienojuma izveide ar bezvadu tīklu Bezvadu tehnoloģija ļauj pārsūtīt datus, vadu vietā izmantojot radioviļņus.
PIEZĪME. Dažos modeļos bezvadu savienojuma indikatora krāsa ir dzeltens, ja ir izslēgtas visas bezvadu ierīces. Bezvadu ierīces ir iespējotas ražošanas procesā, tāpēc bezvadu sakaru pogu var izmantot, lai vienlaikus ieslēgtu vai izslēgtu visas bezvadu ierīces. Operētājsistēmas vadīklu izmantošana Tīkla un koplietošanas centrs ļauj iestatīt savienojumu vai tīklu, izveidot savienojumu ar tīklu, pārvaldīt bezvadu tīklus, kā arī diagnosticēt un labot tīkla problēmas. Lai lietotu operētājsistēmas vadīklas: 1.
WLAN iestatīšana Lai iestatītu WLAN un izveidotu savienojumu ar internetu, ir nepieciešams šāds aprīkojums: ● platjoslas modems (DSL vai kabeļmodems) (1) un ātrdarbīga interneta pakalpojums, kas iegādāts no interneta pakalpojumu sniedzēja (IPS); ● bezvadu maršrutētājs (2) (iegādājams atsevišķi); ● bezvadu dators (3). PIEZĪME. Dažos modemos ir iebūvēts bezvadu maršrutētājs. Sazinieties ar IPS, lai uzzinātu, kāda tipa modems jums ir.
Savienojuma izveide ar WLAN Lai izveidotu savienojumu ar WLAN, veiciet tālāk norādītās darbības. 1. Pārliecinieties, vai WLAN ierīce ir ieslēgta. Ja ierīce ir ieslēgta, bezvadu sakaru indikators deg. Ja bezvadu sakaru indikators nedeg, nospiediet bezvadu sakaru pogu. PIEZĪME. Dažos modeļos bezvadu savienojuma indikators deg dzeltenā krāsā, ja visas bezvadu ierīces ir izslēgtas. 2.
Bluetooth ierīces nodrošina vienādranga sakaru iespējas, kas ļauj izveidot personālo tīklu (PAN), kurā ir savienotas Bluetooth ierīces. Informāciju par Bluetooth ierīču konfigurēšanu un lietošanu skatiet Bluetooth programmatūras palīdzības vietnē. Savienojuma izveide ar vadu tīklu Pastāv divējādi vadu savienojumi: lokālais tīkls (LAN) un modema savienojums. Lokālā tīkla savienojumam tiek izmantots tīkla kabelis, un tas ir daudz ātrāks nekā modema savienojums, kuram tiek izmantots tālruņa kabelis.
4 Rādītājierīces un tastatūra Rādītājierīču lietošana PIEZĪME. Līdztekus datora komplektācijā iekļautajām rādītājierīcēm varat izmantot arī ārējo USB peli (var iegādāties atsevišķi), pievienojot to vienam no datora USB portiem. Rādītājierīču preferenču iestatīšana Izmantojiet peles rekvizītus operētājsistēmā Windows, lai pielāgotu rādītājierīču preferences, piemēram, pogu konfigurāciju, klikšķa ātrumu un rādītāja opcijas.
Skārienpaneļa izslēgšana un ieslēgšana Lai izslēgtu un ieslēgtu skārienpaneli, divreiz ātri pieskarieties skārienpaneļa ieslēgšanas/izslēgšanas pogai. Nākamajā tabulā ir parādītas un raksturotas skārienpaneļa displeja ikonas. Skārienpaneļa indikators Ikona Apraksts Dzeltens Norāda, ka skārienpanelis ir izslēgts. Nedeg Norāda, ka skārienpanelis ir ieslēgts. Navigācija Lai pārvietotu rādītāju, velciet pirkstu pa skārienpaneli virzienā, kādā jāpārvieto rādītājs.
Skārienžestu lietošana Skārienpanelis vai skārienekrāns (tikai atsevišķiem modeļiem) nodrošina rādītājierīces pārvietošanu ekrānā, rādītāja darbības vadīšanai izmantojot pirkstus. PADOMS. Datoros ar skārienekrānu šo žestu var veikt displejā, uz skārienpaneļa vai abējādi. Uz skārienpaneļa var veikt dažādus žestus. Lai lietotu skārienpaneļa žestus, novietojiet uz skārienpaneļa vienlaikus divus pirkstus. PIEZĪME. Dažās programmās skārienpaneļa žesti netiek atbalstīti. 1.
Pieskārieni Lai ekrānā veiktu atlasi, izmantojiet pieskāriena funkciju. Lai veiktu atlasi, izmantojot skārienpaneli vai skārienekrānu (tikai atsevišķiem modeļiem), pieskarieties ar vienu pirkstu. Lai atvērtu vienumu, veiciet dubultskārienu. Varat arī pieskarties un turēt, lai atvērtu palīdzības ekrānu, kurā tiek rādīta informācija par atlasīto vienumu. PADOMS. Lietojiet skārienpaneļa kreiso un labo pogu tāpat, kā jūs lietotu ārējās peles atbilstošās pogas.
Ritināšana Ritināšana ir noderīga, lai lapā vai attēlā pārvietotos uz augšu, uz leju vai uz sāniem. Lai ritinātu, novietojiet divus pirkstus uz skārienpaneļa vai skārienekrāna (tikai atsevišķiem modeļiem) nedaudz atstatus vienu no otra un pēc tam velciet tos pār skārienpaneli vai skārienekrānu uz augšu, uz leju, pa kreisi vai pa labi. PIEZĪME. Ritināšanas ātrumu nosaka pirkstu pārvietošanas ātrums.
Savilkšana/tālummaiņa Izmantojot savilkšanas un tālummaiņas žestu, var tuvināt vai tālināt attēlus vai tekstu. 32 ● Lai tālinātu, novietojiet divus pirkstus atstatus vienu no otra un pēc tam sabīdiet tos kopā. ● Lai tuvinātu, novietojiet divus kopā saliktus pirkstus un pēc tam atvirziet tos.
Tastatūras izmantošana Karsto taustiņu identificēšana Karstais taustiņš ir taustiņa fn un taustiņa esc vai kāda funkciju taustiņa kombinācija. Lai lietotu karsto taustiņu: ▲ Īslaicīgi nospiediet taustiņu fn un pēc tam īslaicīgi nospiediet otro karstā taustiņa kombinācijas taustiņu. Karsto taustiņu kombinācija Apraksts fn+esc Parāda informāciju par sistēmas aparatūras sastāvdaļām un sistēmas BIOS versijas numuru. fn+f1 Aktivizē miega režīmu, saglabājot informāciju sistēmas atmiņā.
Karsto taustiņu kombinācija Apraksts fn+f11 Atskaņo, pauzē vai atsāk audio CD, DVD vai BD diska atskaņošanu. fn+f12 Atskaņo nākamo audio kompaktdiska ierakstu vai nākamo DVD diska vai BD diska sadaļu. Papildtastatūru izmantošana Datorā ir iegulta vai integrēta cipartastatūra. Dators atbalsta arī papildu ārējo cipartastatūru vai ārējo papildtastatūru ar cipartastatūru.
Iegultās cipartastatūras ieslēgšana un izslēgšana Lai ieslēgtu iegulto cipartastatūru, nospiediet fn+num lk. Lai izslēgtu iegulto cipartastatūru, vēlreiz nospiediet fn+num lk. PIEZĪME. Iegultā cipartastatūra ir izslēgta, kamēr datoram ir pievienota ārējā tastatūra vai cipartastatūra.
Papildu ārējās cipartastatūras lietošana Lielākajai daļai ārējo cipartastatūru taustiņi darbojas dažādi atkarībā no tā, vai ciparslēgs ir ieslēgts vai izslēgts. (Ciparslēgs ir izslēgts rūpnīcā.)Piemēram: ● kad ciparslēgs ir ieslēgts, ar lielāko daļu no papildtastatūras taustiņu var rakstīt ciparus; ● kad ciparslēgs ir izslēgts, lielākā daļa papildtastatūras taustiņu darbojas kā bulttaustiņi vai taustiņš page up vai page down.
5 Multivide Datoram var būt šāds aprīkojums: ● integrētais(-ie) skaļrunis(-ņi); ● integrētais(-ie) mikrofons(-ni); ● integrētā tīmekļa kamera; ● iepriekš instalēta multivides programmatūra; ● multivides pogas vai taustiņi.
Skaļuma regulēšana Atkarībā no datora modeļa skaļumu var noregulēt, izmantojot: ● skaļuma regulēšanas pogas; ● skaļuma karstie taustiņi (noteikti taustiņi, kas tiek nospiesti kombinācijā ar taustiņu fn); ● skaļuma taustiņus. BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu iespējamo traumu risku, pirms austiņu, ieliekamo austiņu vai mikrofonaustiņu uzlikšanas noregulējiet skaļumu. Papildu informāciju par drošību skatiet dokumentā Normatīvie, drošības un vides aizsardzības paziņojumi.
Tīmekļa kameras programmatūra nodrošina iespēju eksperimentēt ar šādiem līdzekļiem: ● video uzņemšana un koplietošana; ● video straumēšana, izmantojot tūlītējās ziņojumapmaiņas programmatūru; ● fotoattēlu uzņemšana. Administratori var iestatīt seju atpazīšanas drošības līmeni Security Manager uzstādīšanas vednī vai HP ProtectTools administratīvajā konsolē.
Vienu HDMI ierīci var pievienot datora HDMI portam. Datora ekrānā parādītā informācija vienlaikus var tikt rādīta HDMI ierīces ekrānā. Lai pievienotu video vai audio ierīci HDMI portam: 1. Pievienojiet vienu HDMI kabeļa galu datora HDMI portam. 2. Pievienojiet otru kabeļa galu video ierīcei un pēc tam skatiet papildinformāciju ierīces ražotāja norādījumos.
Intel bezvadu displejs (tikai atsevišķiem modeļiem) Intel® bezvadu displejs nodrošina datora satura koplietošanu televizorā, izmantojot bezvadu sakarus. Lai lietotu bezvadu displeju, ir nepieciešams bezvadu TV adapteris (var iegādāties atsevišķi). DVD diskus, kuriem ir izvades aizsardzība, iespējams, nevar demonstrēt Intel bezvadu displejā (tomēr DVD diskus, kuriem nav izvades aizsardzība, var demonstrēt). Blu-ray diskus, kuriem ir izvades aizsardzība, iespējams, nevar demonstrēt Intel bezvadu displejā.
6 Strāvas pārvaldība PIEZĪME. Datoram var būt strāvas poga vai strāvas slēdzis. Termins strāvas poga šajā rokasgrāmatā tiek lietots, atsaucoties uz visu veidu strāvas vadības iespējām. Datora izslēgšana UZMANĪBU! Kad dators tiek izslēgts, nesaglabātā informācija tiek zaudēta. Izslēgšanas komanda aizver visas atvērtās programmas, ieskaitot operētājsistēmu, un izslēdz displeju un datoru.
Enerģijas opciju iestatīšana Enerģijas taupīšanas režīmu izmantošana Miega režīms ir iespējots rūpnīcā. Kad ir aktivizēts miega režīms, mirgo strāvas indikators un nodziest ekrāns. Jūsu darbs tiek saglabāts atmiņā. UZMANĪBU! Lai novērstu iespējamu audio un video kvalitātes samazināšanos, audio un video atskaņošanas funkcionalitātes vai informācijas zudumu, neaktivizējiet miega režīmu brīdī, kad diskā vai ārējā datu nesējā notiek informācijas lasīšana vai rakstīšana. PIEZĪME.
5. Apgabalā Nospiežot barošanas pogu atlasiet Hibernēt. 6. Noklikšķiniet uz Saglabāt izmaiņas. Lai izietu no hibernācijas, īsi nospiediet strāvas pogu. Tiek ieslēgti strāvas indikatori, un jūsu darbs tiek parādīts ekrānā, kurā pārtraucāt darbu. PIEZĪME. Ja esat iestatījis paroles prasīšanu pamodinot, tad, lai jūs atjaunotu ekrānā savu darbu, jums vispirms būs jāievada sava Windows parole.
Dažādas strāvas mērītāja ikonas norāda, vai dators darbojas no akumulatora vai ārēja strāvas avota. Ja akumulators sasniedz zemu vai kritisku izlādes līmeni, ikona parāda paziņojumu. Akumulatora strāvas izmantošana BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu drošības problēmu iespējamību, lietojiet tikai datora komplektā iekļauto akumulatoru, otru HP rezerves akumulatoru vai saderīgu akumulatoru, kas iegādāts no kompānijas HP. Ja dators nav pievienots ārējam maiņstrāvas avotam, tas izmanto akumulatora strāvu.
Akumulatora pārbaudes rīka lietošana Utilīta Palīdzība un atbalsts sniedz informāciju par datorā uzstādītā akumulatora statusu. Lai palaistu rīku Akumulatora pārbaude: 1. Pievienojiet datoram maiņstrāvas adapteri. PIEZĪME. Lai akumulatora pārbaudes rīks darbotos pareizi, datoram jābūt pievienotam ārējam strāvas avotam. 2. Sākuma ekrānā ierakstiet vadība un pēc tam lietojumprogrammu sarakstā atlasiet Vadības panelis. Noklikšķiniet uz Aparatūra un skaņa un pēc tam uz Enerģijas opcijas. 3.
– vai – ● Strāvas mērītāja ikona paziņojumu apgabalā rāda paziņojumu par zemu vai kritisku akumulatora uzlādes līmeni. PIEZĪME. Papildinformāciju par strāvas mērītāju skatiet sadaļā Strāvas mērītāja izmantošana 44. lpp. Ja dators ir ieslēgts vai atrodas miega režīmā, dators īslaicīgi paliek miega režīmā un pēc tam tiek izslēgts, zaudējot nesaglabāto informāciju.
2. Ievietojiet akumulatoru (1) tā nodalījumā, līdz tas tiek nofiksēts (2). Akumulatora fiksatori automātiski nostiprina akumulatoru vietā. Akumulatora izņemšana Lai izņemtu akumulatoru: UZMANĪBU! Ja akumulators ir datora vienīgais strāvas avots, un tas tiek izņemts, var tikt zaudēta informācija. Lai novērstu informācijas zudumus, pirms akumulatora izņemšanas saglabājiet paveikto darbu un izslēdziet datoru, izmantojot sistēmu Windows. 1.
3. Paceliet akumulatoru uz augšu (2) un izņemiet to no datora (3). Akumulatora strāvas saglabāšana ● Sākuma ekrānā ierakstiet vadība un pēc tam lietojumprogrammu sarakstā atlasiet Vadības panelis. Noklikšķiniet uz Aparatūra un skaņa un pēc tam uz Enerģijas opcijas. ● Windows vadības pults barošanas opcijās izvēlieties zemas strāvas izmantošanas iestatījumus. ● Izslēdziet bezvadu un LAN savienojumus un izejiet no modema lietojumprogrammām, kad tās neizmantojat.
Atbrīvošanās no maināmā akumulatora (tikai atsevišķiem modeļiem) BRĪDINĀJUMS! Lai samazinātu aizdegšanās vai apdegumu gūšanas risku, neizjauciet un nelauziet akumulatoru, neduriet tajā caurumus, neizraisiet ārējo savienotāju īssavienojumu, kā arī nemetiet to ugunī vai ūdenī. Informāciju par pareizu akumulatora utilizāciju skatiet dokumentā Normatīvie, drošības un vides aizsardzības paziņojumi.
Maiņstrāvas adaptera pārbaude Pārbaudiet maiņstrāvas adapteri, pārliecinoties, vai datorā ir novērojams kāds no tālākminētajiem simptomiem, kad to pievieno maiņstrāvas avotam: ● dators neieslēdzas; ● displejs neieslēdzas; ● nedeg strāvas indikatori. Lai pārbaudītu maiņstrāvas adapteri: PIEZĪME. Šīs instrukcijas attiecas uz datoriem ar maināmu akumulatoru. 1. Izslēdziet datoru. 2. Izņemiet akumulatoru no datora. 3.
Pārslēdzama grafika/duāla grafika (tikai atsevišķiem modeļiem) Atsevišķiem datoriem ir pārslēdzama vai duāla grafika. ● Pārslēdzama grafika — to atbalsta gan AMD™, gan Intel. Ja datoram ir AMD dinamiska pārslēdzamā grafika, tas atbalsta tikai pārslēdzamu grafiku. ● Duāla grafika — to atbalsta tikai AMD. Ja datoram ir AMD Radeon duālā grafika, tas atbalsta tikai duālu grafiku. PIEZĪME. Duālu grafiku var iespējot, izmantojot tikai pilnekrāna lietojumprogrammas, kas lieto DirectX versiju 10 vai 11.
Duālās grafikas lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Ja sistēmai ir duālā grafika (divi vai vairāki pievienoti grafikas procesori), varat iespējot AMD Radeon duālo grafiku, lai palielinātu strāvu un veiktspēju pilnekrāna lietojumprogrammām, kas lieto DirectX versiju 10 vai 11. Papildinformāciju par DirectX skatiet vietnē http://www.microsoft.com/directx. PIEZĪME.
7 Ārējās kartes un ierīces Multivides karšu lasītāja karšu lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Papildu digitālās kartes nodrošina drošas datu glabāšanas un ērtas datu koplietošanas iespēju. Šīs kartes bieži izmanto ar digitāliem datu nesējiem aprīkotās kamerās un personālajos ciparasistentos, kā arī citos datoros. Lai noteiktu digitālo karšu formātus, kas tiek atbalstīti jūsu datorā, skatiet nodaļu Datora iepazīšana 4. lpp.
Digitālās kartes izņemšana UZMANĪBU! Lai samazinātu datu zuduma vai sistēmas nereaģēšanas risku, veiciet tālāk minēto procedūru, lai droši izņemtu digitālo karti. 1. Saglabājiet informāciju un aizveriet visas ar digitālo karti saistītās programmas. 2. Noklikšķiniet uz aparatūras noņemšanas ikonas paziņojumu apgabalā uzdevumjoslas labajā malā. Pēc tam izpildiet ekrānā redzamās instrukcijas. 3. Nospiediet uz kartes (1) un pēc tam izņemiet to no slota (2). PIEZĪME.
USB ierīces pievienošana UZMANĪBU! Lai samazinātu USB savienotāja bojājuma risku, ievietojiet ierīci, pielietojot minimālu spēku. ▲ Pievienojiet USB portam ierīces USB kabeli. PIEZĪME. Šis attēls var nedaudz atšķirties no tā, kas redzams datorā. Kad ierīce ir atrasta, tiek atskaņots signāls. PIEZĪME. Pirmoreiz pievienojot USB ierīci, paziņojumu apgabalā parādītais ziņojums norāda, vai dators atpazīst ierīci.
Papildu ārējo ierīču izmantošana PIEZĪME. Lai iegūtu papildinformāciju par nepieciešamo programmatūru un draiveriem, kā arī lai uzzinātu, kurš datora ports ir jālieto, skatiet ražotāja instrukcijas. Lai pievienotu datoram ārējo ierīci: UZMANĪBU! Lai mazinātu aparatūras sabojāšanas risku, kad pievienojat ierīci, kurai ir strāvas padeve, nodrošiniet, lai ierīce būtu izslēgta un maiņstrāvas vads atvienots. 1. Pievienojiet ierīci datoram. 2.
8 Diskdziņi Rīcība ar diskdziņiem UZMANĪBU! Diskdziņi ir trausli datora komponenti, kuriem nepieciešama rūpīga apiešanās. Pirms rīkojaties ar diskdziņiem, izlasiet turpmākos brīdinājumus. Papildu brīdinājumi ir norādīti pie procedūrām, kurās tie jāievēro. Ievērojiet šos piesardzības noteikumus: 58 ● Pirms pārvietojat datoru, kuram ir pievienots ārējais cietais disks, aktivizējiet miega režīmu un ļaujiet ekrānam nodzist, vai pareizi atvienojiet ārējo cieto disku.
Cieto disku izmantošana UZMANĪBU! Lai novērstu informācijas zudumu vai sistēmas nereaģēšanu: Pirms atmiņas moduļa vai cietā diska pievienošanas vai nomaiņas saglabājiet apstrādāto informāciju un beidzējiet datoru. Ja neesat pārliecināts, vai dators ir izslēgts, ieslēdziet datoru, nospiežot strāvas pogu. Pēc tam izslēdziet datoru, izmantojot operētājsistēmu. Papildu drošības skrūves lietošana Lietojiet papildu drošības skrūvi, lai bloķētu apkopes vāku datora apakšpusē.
Apkopes vāka noņemšana vai piestiprināšana atpakaļ Apkopes vāka noņemšana Noņemiet apkopes vāku, lai piekļūtu atmiņas moduļa slotam, cietajam diskam, normatīvajai uzlīmei un citiem komponentiem. 1. Izņemiet akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 47. lpp.). 2. Pavērsiet akumulatora nodalījumu pret sevi, izskrūvējiet drošības skrūvi (1) (ja tiek lietota papildu skrūve) un pēc tam pabīdiet atbrīvošanas fiksatorus (2), lai atbrīvotu apkopes vāku. PIEZĪME. 3.
2. Nepieciešamības gadījumā ieskrūvējiet drošības skrūvi (4). Papildinformāciju par drošības skrūvi skatiet sadaļā Papildu drošības skrūves lietošana 59. lpp. PIEZĪME. Ja vēlaties izmantot papildu skrūvi, tā ir noglabāta apkopes vāka iekšpusē. 3. Ievietojiet akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 47. lpp.).
6. Pavelciet cietā diska plastmasas izcilni (2) virzienā uz datora sāniem, lai cieto disku atvienotu no savienotāja, un pēc tam izceliet cieto disku no cietā diska nodalījuma. PIEZĪME. Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim. Daži cietie diski var būt plastmasas iepakojumā. Pēc cietā diska izņemšanas no datora ir jāizņem cietā diska apvalks, lai piekļūtu cietajam diskam.
Cietā diska uzstādīšana 1. Ievietojiet cieto disku tam paredzētajā cietā diska nodalījumā. 2. Pavelciet cietā diska plastmasas izcilni (1) virzienā uz datora centru, lai savienotu cieto disku ar savienotāju.
3. Ieskrūvējiet atpakaļ četras cietā diska skrūves (2). PIEZĪME. 64 Nodaļa 8 Diskdziņi Skatiet ilustrāciju, kas vislabāk atbilst jūsu datora modelim.
4. Piestipriniet atpakaļ apkopes vāku (skatiet sadaļu Apkopes vāka noņemšana vai piestiprināšana atpakaļ 60. lpp.). 5. Nepieciešamības gadījumā ieskrūvējiet drošības skrūvi. Papildinformāciju par drošības skrūvi skatiet sadaļā Papildu drošības skrūves lietošana 59. lpp.. 6. Ievietojiet atpakaļ akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 47. lpp.). 7. Pagrieziet datoru ar labo pusi uz augšu un pēc tam atkārtoti pievienojiet maiņstrāvu un ārējās ierīces. 8. Ieslēdziet datoru.
HP 3D DriveGuard lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Programmatūra HP 3D DriveGuard aizsargā cieto disku, ievelkot diska galviņas un apturot datu pieprasījumus šādos gadījumos: ● Ja dators tiek nomests. ● Ja datoru pārvieto ar aizvērtu displeju, datoram darbojoties no akumulatora strāvas. Neilgu brīdi pēc tam, kad kāda no šīm situācijām ir beigusies, HP 3D DriveGuard atjauno normālu cietā diska darbību. PIEZĪME.
Programmatūras HP 3D DriveGuard izmantošana Programmatūra HP 3D DriveGuard nodrošina iespēju veikt šādus uzdevumus: ● iespējot un atspējot HP 3D DriveGuard; PIEZĪME. Tas, vai ir atļauts iespējot vai atspējot programmu HP 3D DriveGuard, ir atkarīgs no jūsu lietotāja tiesībām. Lietotāju, kas nav administratori, tiesības var mainīt administratoru grupas locekļi. ● noteikt, vai sistēmā tiek atbalstīts diskdzinis. Lai atvērtu programmatūru un mainītu iestatījumus, veiciet šādas darbības: 1.
5. Disku (3) uz paliktņa ass viegli piespiediet uz leju, līdz tas fiksējas vietā. 6. Aizveriet diska paliktni. PIEZĪME. Neliela pauze pēc diska ievietošanas ir normāla parādība. Ja neesat izvēlējies kādu multivides atskaņotāju, tiek atvērts automātiskās atskaņošanas dialoglodziņš. Tajā tiek piedāvāts izvēlēties, kā izmantot datu nesēja saturu. Optiskā diska izņemšana Ievietošanas paliktnis Atkarībā no tā, vai diska paliktni var atvērt normāli, ir 2 diska izņemšanas veidi.
2. Izņemiet disku (3) no paliktņa, viegli uzspiežot uz ass un paceļot diska ārējās malas uz augšu. Turiet disku aiz malām un nepieskarieties plakanajām virsmām. PIEZĪME. Ja paliktnim nevar pilnībā piekļūt, disku izņemot, uzmanīgi sasveriet to. 3. Aizveriet diska paliktni un ielieciet disku aizsargvāciņā. Ja diska paliktnis neatveras normāli 1. Iebīdiet papīra saspraudes (1) galu fiksatora atverē diskdziņa priekšējā ietvarā. 2.
3. Izņemiet disku (3) no paliktņa, viegli uzspiežot uz ass un paceļot diska ārējās malas uz augšu. Turiet disku aiz malām un nepieskarieties plakanajām virsmām. PIEZĪME. 4. 70 Ja paliktnim nevar pilnībā piekļūt, disku izņemot, uzmanīgi sasveriet to. Aizveriet diska paliktni un ielieciet disku aizsargvāciņā.
Optisko diskdziņu koplietošana Lai gan datorā, iespējams, nav instalēts optiskais diskdzinis, programmatūrai var piekļūt, kā arī instalēt lietojumprogrammas, koplietojot optisko diskdzini, kas pieslēgts citam jūsu tīkla datoram. Diskdziņu koplietošana ir Windows operētājsistēmas līdzeklis, kas ļauj citiem datoriem vienā tīklā piekļūt citā datorā esošam diskdzinim. PIEZĪME. Lai varētu koplietot optisko diskdzini, ir jābūt iestatītam tīklam.
9 Drošība Datora aizsardzība Standarta drošības līdzekļi, kurus nodrošina operētājsistēma Windows un utilīta Computer Setup (BIOS), kas nav Windows sastāvdaļa, var aizsargāt jūsu personiskos iestatījumus un datus pret dažādiem riskiem. PIEZĪME. Drošības risinājumi ir paredzēti kā aizsarglīdzekļi. Tomēr šie aizsarglīdzekļi var nenovērst izstrādājuma sabojāšanu vai zādzību. PIEZĪME.
Datora risks Drošības līdzeklis Nesankcionēta datora pārvietošana Drošības kabeļa slots (izmanto kopā ar papildu drošības kabeli) *Computer Setup ir datorā sākotnēji instalēta utilītprogramma, kas tiek glabāta lasāmatmiņā un kuru var izmantot pat tad, kad operētājsistēma nedarbojas vai to nevar ielādēt. Navigācijai un izvēles veikšanai programmā Computer Setup var izmantot rādītājierīci (skārienpaneli, kursorsviru vai USB peli) vai tastatūru.
Windows paroļu iestatīšana Parole Funkcija Administratora parole* Aizsargā piekļuvi Windows administratora līmeņa kontam. PIEZĪME. Šo paroli nevar izmantot, lai piekļūtu programmas Computer Setup saturam. Lietotāja parole* Aizsargā piekļuvi Windows lietotāja kontam. *Lai iegūtu informāciju par Windows administratora paroles vai Windows lietotāja paroles iestatīšanu, sākuma ekrānā ierakstiet palīdzība un pēc tam atlasiet Palīdzība un atbalsts.
Paroļu iestatīšana programmā Computer Setup Parole Funkcija BIOS administratora parole* Aizsargā piekļuvi programmai Computer Setup. DriveLock galvenā parole* Aizsargā piekļuvi iekšējam cietajam diskam, kuru aizsargā DriveLock. Paroli izmanto arī DriveLock aizsardzības noņemšanai. Šo paroli iestata sadaļā DriveLock Passwords (DriveLock paroles) aktivizēšanas procesa laikā.
BIOS administratora paroles pārvaldība Lai iestatītu, mainītu vai dzēstu šo paroli, veiciet šīs darbības: Jaunas BIOS administratora paroles iestatīšana 1. Ieslēdziet vai restartējiet datoru un pēc tam, kamēr ekrāna apakšējā kreisajā stūrī ir redzams ziņojums „Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu sākuma izvēlni), nospiediet taustiņu esc. 2. Nospiediet taustiņu f10, lai ieietu programmā Computer Setup. 3.
BIOS administratora paroles dzēšana 1. Ieslēdziet vai restartējiet datoru un pēc tam, kamēr ekrāna apakšējā kreisajā stūrī ir redzams ziņojums „Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu sākuma izvēlni), nospiediet taustiņu esc. 2. Nospiediet taustiņu f10, lai ieietu programmā Computer Setup. 3. Izmantojiet rādītājierīci vai bulttaustiņus, lai atlasītu Security (Drošība) > Change Password (Mainīt paroli), un pēc tam nospiediet taustiņu enter. 4.
● Lietotāja parole un galvenā parole var būt identiskas. ● Lietotāja vai galveno paroli var dzēst, tikai noņemot diskam DriveLock aizsardzību. Diskam var noņemt DriveLock aizsardzību, tikai izmantojot galveno paroli. DriveLock paroles iestatīšana Lai iestatītu DriveLock paroli programmā Computer Setup: 1. Ieslēdziet datoru un nospiediet taustiņu esc, kamēr ekrāna apakšdaļā ir redzams paziņojums „Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu sākuma izvēlni). 2.
DriveLock paroles ievadīšana Pārliecinieties, vai cietais disks ir ievietots datorā (nevis papildu dokošanas ierīcē vai ārējā MultiBay). Uzvednē DriveLock password (DriveLock parole) ierakstiet savu lietotāja paroli vai galveno paroli (izmantojot tā paša veida taustiņus, kā tos, kas tika izmantoti paroles iestatīšanai) un pēc tam nospiediet taustiņu enter. Pēc 2 neveiksmīgiem mēģinājumiem ievadīt paroli dators ir jāizslēdz un jāmēģina vēlreiz.
5. Izmantojiet rādītājierīci vai bulttaustiņus, lai atlasītu iekšējo cieto disku, un pēc tam nospiediet taustiņu enter. 6. Izmantojiet rādītājierīci vai bulttaustiņus, lai atlasītu Disable protection (Atspējot aizsardzību). 7. Uzrakstiet galveno paroli un pēc tam nospiediet taustiņu enter. 8. Lai saglabātu veiktās izmaiņas un izietu no programmas Computer Setup, noklikšķiniet uz ikonas Save (Saglabāt) un izpildiet ekrānā redzamos norādījumus.
Automātiskās DriveLock aizsardzības noņemšana Lai noņemtu DriveLock aizsardzību programmā Computer Setup: 1. Ieslēdziet vai restartējiet datoru un pēc tam, kamēr ekrāna apakšējā kreisajā stūrī ir redzams ziņojums „Press the ESC key for Startup Menu” (Nospiediet taustiņu ESC, lai atvērtu sākuma izvēlni), nospiediet taustiņu esc. 2. Nospiediet taustiņu f10, lai ieietu programmā Computer Setup. 3.
Ugunsmūra programmatūras izmantošana Ugunsmūri ir paredzēti, lai novērstu nesankcionētu piekļuvi sistēmai vai tīklam. Ugunsmūris var būt jūsu datorā vai tīklā instalēta programma vai arī kopā no aparatūras un programmatūras izveidots risinājums. Ir divi nozīmīgākie ugunsmūru veidi: ● Resursdatora ugunsmūru programmatūra, kas aizsargā tikai to datoru, kurā šī programmatūra ir instalēta.
Programmatūras HP ProtectTools Security Manager izmantošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Programmatūra HP ProtectTools Security Manager ir sākotnēji instalēta atsevišķos datoru modeļos. Šai programmatūrai var piekļūt no Windows vadības paneļa. Tā nodrošina drošības līdzekļus, kas palīdz aizsargāt pret nesankcionētu piekļuvi datoram, tīkliem un kritiskiem datiem. Papildinformāciju skatiet programmatūras HP ProtectTools palīdzībā. Papildu drošības kabeļa uzstādīšana PIEZĪME.
Pirkstu nospiedumu lasītāja lietošana (tikai atsevišķiem modeļiem) Atsevišķos datoru modeļos ir pieejami integrēti pirkstu nospiedumu lasītāji. Lai izmantotu pirkstu nospiedumu lasītāju, datorā ir jāiestata lietotāja konts, izmantojot Windows paroli. Ja lietojat šo kontu, datorā var pieteikties, pieskaroties ar noteiktu pirkstu. Pirkstu nospiedumu lasītāju var arī izmantot, lai aizpildītu paroles laukus tīmekļa vietnēs un citās programmās, kurās nepieciešama pieteikšanās.
10 Apkope Atmiņas moduļu pievienošana vai nomaiņa Datoram ir viens atmiņas moduļa nodalījums. Datora veiktspēju var uzlabot, pievienojot brīvajam atmiņas paplašināšanas moduļa slotam atmiņas moduli vai jauninot esošo atmiņas moduli, kas atrodas primārajā atmiņas moduļa slotā. BRĪDINĀJUMS! Lai mazinātu elektriskās strāvas trieciena un aparatūras bojājumu risku, pirms atmiņas moduļa ievietošanas atvienojiet strāvas vadu un izņemiet visus akumulatorus.
b. Satveriet atmiņas moduļa malu (2) un pēc tam uzmanīgi izvelciet atmiņas moduli no atmiņas moduļa slota. UZMANĪBU! Lai nesabojātu atmiņas moduli, turiet to tikai aiz malām. Nepieskarieties komponentiem uz atmiņas moduļa. Lai pēc izņemšanas aizsargātu atmiņas moduli, ievietojiet to pret elektrostatisko izlādi drošā konteinerā. 6. Ievietojiet jaunu atmiņas moduli: UZMANĪBU! Lai nesabojātu atmiņas moduli, turiet to tikai aiz malām. Nepieskarieties komponentiem uz atmiņas moduļa. 86 a.
c. Uzmanīgi spiediet atmiņas moduli (3) uz leju, piespiežot vienlaikus uz atmiņas moduļa kreisās un labās malas, līdz aizspiedņi fiksējas vietā. UZMANĪBU! Lai nesabojātu atmiņas moduli, nesalieciet to. 7. Piestipriniet atpakaļ apkopes vāku (skatiet sadaļu Apkopes vāka noņemšana vai piestiprināšana atpakaļ 60. lpp.). 8. Ievietojiet akumulatoru (skatiet sadaļu Akumulatora ievietošana un izņemšana 47. lpp.). 9. Pievienojiet datoram maiņstrāvu un ārējās ierīces. 10. Ieslēdziet datoru.
● sausas mikrošķiedru tīrīšanas drāniņu vai zamšādas drāniņu (statisko elektrību neradošu drāniņu, kas nesatur eļļu); ● statisko elektrību neradošas auduma salvetes. UZMANĪBU! Nelietojiet tālāk norādītos tīrīšanas produktus. Spēcīgus šķīdinātājus, piemēram, spirtu, acetonu, amonija hlorīdu, metilēna hlorīdu un ogļūdeņražus, kas var izraisīt neatgriezeniskus datora virsmas bojājumus. Šķiedrainus materiālus, piemēram, paīra dvieļus, ar kuriem var saskrāpēt datora virsmu.
Programmu un draiveru atjaunināšana Lejupielādējiet jaunākās HP programmu un draiveru versijas, un reģistrējieties, lai saņemtu automātiskus paziņojumus par atjauninājumiem, kad ir pieejamas jaunas versijas. Lai uzzinātu par atbalsta iespējām ASV, dodieties uz vietni http://www.hp.com/go/contactHP. Lai uzzinātu par atbalsta iespējām visā pasaulē, dodieties uz vietni http://welcome.hp.com/country/us/en/wwcontact_us.html.
11 Dublēšana un atkopšana Lai aizsargātu savu informāciju, failu un mapju dublēšanai lietojiet Windows līdzekli Dublēšana un atjaunošana, dublējiet visu cieto disku (tikai atsevišķiem modeļiem) vai izveidojiet sistēmas atjaunošanas punktus. Sistēmas kļūmes gadījumā varēs atjaunot datora saturu, izmantojot dublējumkopiju failus. Sākuma ekrānā ierakstiet atjaunot, noklikšķiniet uz Iestatījumi un pēc tam programmu sarakstā atlasiet piedāvātās opcijas. PIEZĪME.
Informācijas dublēšana Atkopšana pēc sistēmas kļūmes ir tikpat pilnīga, cik pilnīga ir pēdējā dublējumkopija. Uzreiz pēc pirmās sistēmas iestatīšanas izveidojiet sistēmas labošanas datu nesēju un pirmo dublējumkopiju. Pievienojot jaunu programmatūru un datu failus, sistēma jāturpina regulāri dublēt, lai nodrošinātu pietiekami jaunu dublējumkopiju.
Windows atkopšanas rīku izmantošana Lai atkoptu iepriekš dublēto informāciju, veiciet tālāk norādītās darbības. ▲ Sākuma ekrānā ierakstiet palīdzība un pēc tam atlasiet Palīdzība un atbalsts. Lai atkoptu informāciju, izmantojot rīku Sākuma labošana, veiciet šādas darbības: UZMANĪBU! Izmantojot rīku Sākuma labošana, cietais disks tiks pilnībā dzēsts un atkārtoti formatēts. Papildinformāciju meklējiet rīkā Palīdzība un atbalsts. Sākuma ekrānā ierakstiet palīdzība un pēc tam atlasiet Palīdzība un atbalsts.
Lai atkoptu sākotnējo cietā diska attēlu, izmantojot taustiņa f11 funkciju, veiciet tālāk norādītās darbības. 1. Ja iespējams, dublējiet visus personiskos failus. 2. Ja iespējams, pārbaudiet, vai pastāv HP atkopšanas nodalījums: Sākuma ekrānā ierakstiet dators un pēc tam atlasiet Dators. PIEZĪME.
Programmatūras HP Software Setup izmantošana Programmatūru HP Software Setup var izmantot, lai atkārtoti instalētu draiverus vai atsevišķu programmatūru, kas ir bojāta vai dzēsta no sistēmas. 94 1. Sākuma ekrānā ierakstiet HP Software Setup un atlasiet apps (lietojumprogrammas). 2. Atveriet programmu HP Software Setup. 3. Izpildiet ekrānā redzamos norādījumus, lai atkārtoti instalētu draiverus vai atsevišķu programmatūru.
12 Programma Computer Setup (BIOS) un Advanced System Diagnostics Utilītas Computer Setup lietošana Utilīta Computer Setup vai sistēma BIOS pārvalda sakarus starp visām sistēmas ievades un izvades ierīcēm (piemēram, diskdziņiem, displeju, tastatūru, peli un printeri). Utilīta Computer Setup ietver instalēto ierīču tipu, datora startēšanas secības, kā arī sistēmas un paplašinātās atmiņas apjoma iestatījumus. PIEZĪME. Esiet ļoti uzmanīgs, veicot izmaiņas programmā Computer Setup.
PIEZĪME. Navigācijai un izvēles veikšanai programmā Computer Setup var izmantot rādītājierīci (skārienpaneli, kursorsviru vai USB peli) vai tastatūru. 2. Nospiediet taustiņu f10, lai ieietu programmā Computer Setup. Lai izietu no programmas Computer Setup izvēlnēm, izvēlieties kādu no šīm metodēm: ● Lai izietu no utilītas Computer Setup izvēlnēm, nesaglabājot veiktās izmaiņas: Ekrāna kreisajā apakšējā stūrī noklikšķiniet uz ikonas Iziet un izpildiet ekrānā redzamos norādījumus.
BIOS atjaunināšana HP vietnē var būt pieejamas atjauninātas BIOS versijas. Lielākā daļa BIOS atjauninājumu, kas pieejami HP vietnē, ir sapakoti saspiestos failos, ko dēvē par SoftPaq pakotnēm. Dažās lejupielādes pakotnēs ir iekļauts fails Readme.txt, kurā ir atrodama informācija par faila instalēšanu un problēmu novēršanu.
BIOS atjauninājuma lejupielāde UZMANĪBU! Lai samazinātu datora sabojāšanas vai neveiksmīgas instalācijas risku, lejupielādējiet un instalējiet BIOS atjauninājumu vienīgi tad, ja dators ir pievienots uzticamam ārējam strāvas avotam, izmantojot maiņstrāvas adapteri. Neveiciet BIOS atjauninājuma lejupielādi vai instalēšanu, kamēr dators darbojas, izmantojot akumulatora strāvu, vai ir pievienots papildu dokošanas ierīcei vai papildu strāvas avotam.
Programmas Advanced System Diagnostics lietošana Programma Advanced System Diagnostics ļauj palaist diagnostikas testus, lai noteiktu, vai datora aparatūra darbojas pareizi. Programmā Advanced System Diagnostics ir pieejami šādi diagnostikas testi: ● System Tune-Up (Sistēmas regulēšana) — šī papildu testu grupa pārbauda datoru, lai pārliecinātos, vai galvenie komponenti darbojas pareizi.
13 Atbalsts Sazināšanās ar klientu atbalsta dienestu Ja informācija, kas nodrošināta šajā lietošanas rokasgrāmatā vai utilītā Palīdzība un atbalsts, nesniedz atbildes uz jūsu jautājumiem, varat sazināties ar atbalsta dienestu. Lai uzzinātu par atbalsta iespējām ASV, dodieties uz vietni http://www.hp.com/go/contactHP. Lai uzzinātu par atbalsta iespējām visā pasaulē, dodieties uz vietni http://welcome.hp.com/country/us/en/wwcontact_us.html. Šajā vietnē varat: ● tērzēt tiešsaistē ar HP speciālistu; PIEZĪME.
Uzlīmes Datoram piestiprinātās uzlīmes sniedz informāciju, kas var būt nepieciešama, lai novērstu sistēmas darbības traucējumus vai atrodoties ar datoru ceļojumā ārzemēs: ● Apkopes uzlīme — tajā ir sniegta svarīga informācija, tostarp: Komponents (1) Izstrādājuma nosaukums (2) Sērijas numurs (s/n) (3) Daļas numurs/izstrādājuma numurs (p/n) (4) Garantijas periods (5) Modeļa apraksts Sazinoties ar klientu atbalsta dienestu, sagatavojiet šo informāciju.
14 Specifikācijas ● Ieejas strāva ● Darba vide Ieejas strāva Šajā sadaļā iekļautā informācija par strāvu var būt noderīga, ja datoru vēlaties ņemt līdzi ārzemju ceļojumā. Dators izmanto līdzstrāvu, ko var nodrošināt no maiņstrāvas vai līdzstrāvas avota. Maiņstrāvas avota nominālvērtībai jābūt 100–240 V, 50–60 Hz.
Darba vide Parametrs Metriskā mērvienība ASV mērvienība Ieslēgtā stāvoklī (rakstot optiskajā diskā) no 5 līdz 35 °C no 41 līdz 95 °F Izslēgtā stāvoklī no -20 līdz 60 °C no -4 līdz 140 °F Ieslēgtā stāvoklī 10–90% 10–90% Izslēgtā stāvoklī 5–95% 5–95% Temperatūra Relatīvais mitrums (bez kondensācijas) Maksimālais augstums (neatrodoties zem spiediena) Ieslēgtā stāvoklī -15–3048 m no -50 līdz 10 000 pēdām Izslēgtā stāvoklī -15–12 192 m no -50 līdz 40 000 pēdām Darba vide 103
A Ceļošana, līdzi ņemot datoru Lai panāktu vislabākos rezultātus, ievērojiet šos padomus par ceļošanu un transportēšanu: ● Sagatavojiet datoru ceļošanai vai transportēšanai šādi: ◦ Izveidojiet savas informācijas dublējumkopiju. ◦ Izņemiet visus diskus un visas ārējo datu nesēju kartes, piemēram, digitālās kartes.
neesat drošs par šīs ierīces izmantošanas nosacījumiem, pirms tās ieslēgšanas lūdziet atbildīgajām iestādēm atļauju to izmantot. ● Ja ceļojat uz ārzemēm, ievērojiet šos ieteikumus: ◦ Pārbaudiet, kādi ir ar datoriem saistītie muitas noteikumi katrā no ceļojuma maršruta valstīm un reģioniem. ◦ Noskaidrojiet, kādas prasības strāvas vadam un adapterim ir katrā atrašanās vietā, kur plānojat izmantot datoru. Spriegums, frekvence un kontaktdakšas konfigurācija var atšķirties.
B Problēmu novēršana Resursi problēmu novēršanai ● Piekļūstiet saitēm uz tīmekļa vietnēm un skatiet papildinformāciju par datoru, izmantojot utilītu Palīdzība un atbalsts. Sākuma ekrānā ierakstiet palīdzība un pēc tam atlasiet Palīdzība un atbalsts. PIEZĪME. Dažiem pārbaudes vai labošanas rīkiem ir nepieciešams savienojums ar internetu. HP nodrošina arī papildu rīkus, kuriem nav nepieciešams savienojums ar internetu. ● Sazinieties ar HP atbalsta dienestu.
Datora ekrāns ir tukšs Ja ekrāns ir tukšs, bet jūs neesat izslēdzis datoru, iemesls var būt viens vai vairāki no šiem iestatījumiem: ● Dators, iespējams, ir miega režīmā. Lai izietu no miega režīma, īsi nospiediet strāvas pogu. Miega režīms ir enerģijas taupīšanas līdzeklis, kas izslēdz displeju. Miega režīmu var aktivizēt sistēma, kad dators ir ieslēgts, bet netiek lietots, vai kad tā akumulatora uzlādes līmenis ir zems.
Nedarbojas kāda no ārējām ierīcēm Ja ārējā ierīce nedarbojas kā paredzēts, rīkojieties šādi: ● Ieslēdziet ierīci, ievērojot ražotāja norādījumus. ● Pārliecinieties, vai visi ierīces savienojumi ir droši. ● Pārliecinieties, vai ierīcei tiek nodrošināta elektriskās strāvas padeve. ● Pārliecinieties, vai ierīce ir saderīga ar operētājsistēmu (īpaši, ja ierīce nav jauna). ● Pārliecinieties, vai ir instalēti pareizie draiveri un vai tie ir atjaunināti.
Optiskā diska paliktnis neatveras un kompaktdisku vai DVD disku nevar izņemt 1. Ievietojiet papīra saspraudes galu (1) atbrīvošanas atverē diskdziņa priekšējā fasetē. 2. Nedaudz uzspiediet uz papīra saspraudes, līdz paliktnis tiek atbrīvots, tad paliktni (2) pavelciet uz āru, līdz tas apstājas. 3. Izņemiet disku (3) no paliktņa, viegli uzspiežot uz ass un paceļot diska ārējās malas uz augšu. Turiet disku aiz malām un nepieskarieties plakanajām virsmām. PIEZĪME.
Dators neatrod optisko diskdzini Ja operētājsistēma neatrod kādu no uzstādītajām ierīcēm, iespējams, trūkst ierīces draiveru programmatūras vai arī tā ir bojāta. 1. Ja optiskajā diskdzinī ir disks, izņemiet to. 2. Noklikšķiniet uz Dators un pēc tam noklikšķiniet uz System Monitor (Sistēmas pārraugs). 3. Cilnes Aparatūra kolonnā Tips atrodiet krātuves kontrolleri. 4. Noklikšķiniet uz trīsstūra blakus norādītajām ierīcēm, līdz atrodat optisko diskdzini.
Diska ierakstīšanas process nesākas vai arī tiek apturēts pirms pabeigšanas ● Pārliecinieties, vai ir aizvērtas visas pārējās programmas. ● Izslēdziet miega režīmu. ● Pārliecinieties, vai lietojat diskdzinim piemērotu disku. ● Pārliecinieties, vai disks ir ievietots pareizi. ● Atlasiet lēnāku rakstīšanas ātrumu un mēģiniet vēlreiz. ● Ja kopējat disku, pirms mēģinājuma ierakstīt tā saturu jaunā diskā saglabājiet informāciju no avota diska cietajā diskā un pēc tam kopējiet no cietā diska.
C Elektrostatiskā izlāde Elektrostatiskā izlāde ir statiskās elektrības atbrīvošanās, kad saskaras divi priekšmeti, piemēram, strāvas trieciens, ko saņemat, staigājot pa paklāju un skarot durvju metāla rokturi. Statiskās elektrības izlāde no pirkstiem vai citiem elektrostatiskiem vadītājiem var sabojāt elektroniskos komponentus.
Alfabētiskais rādītājs A administratora parole 74 aktivizēšanas paroles aizsardzības iestatīšana 44 akumulatora fiksatori 19 akumulatora glabāšana 49 akumulatora nodalījums 19, 101 akumulatora pārbaudes rīks 46 akumulatora strāva 45 akumulatora temperatūra 49 akumulators atbrīvošanās 50 atlikušā akumulatora uzlādes līmeņa parādīšana 46 glabāšana 49 izlāde 46 nomaiņa 50 strāvas saglabāšana 49 zemi akumulatora uzlādes līmeņi 46 apakšā esošās detaļas, iepazīšanās 20 apkopes vāka fiksatori 19 apkopes vāks 101
D darba vide 103 datora izslēgšana 42 datora tīrīšana 87 dators, ceļošana 49, 104 datu nesēja diskdzinis 43 datu nesēja karšu lasītājs 12 datu nesēja vadīklas, taustiņi 33 digitālā karte atbalstītie formāti 54 ievietošana 54 izņemšana 55 diskdziņi ārējais 57 cietais 57 izmantošana 59 optiskais 13, 14, 57 rīcība 58 displeja attēls, pārslēgšana 33 DriveLock parole apraksts 77 iestatīšana 78 ievadīšana 79 maiņa 79 noņemšana 79 drošība, bezvadu 24 drošības kabeļa slots 15, 16 drošības skrūve 59 duālā grafika 53
M maiņstrāvas adaptera indikators 13, 16 maiņstrāvas adaptera pārbaude 51 maiņstrāvas adapteris, pārbaude 51 Microsoft autentiskuma sertifikāta uzlīme 101 miega režīms aktivizēšana 43 iziešana 43 multivides karstie taustiņi 37 multivides vadīklas 37 N nereaģējoša sistēma 42 normatīvo datu informācija bezvadu sakaru sertifikācijas uzlīmes 101 normatīvo datu uzlīme 101 num lk taustiņš, identificēšana 34 O operētājsistēma Microsoft autentiskuma sertifikāta uzlīme 101 produkta atslēga 101 operētājsistēmas Windo
skārienpaneļa tālummaiņas žests 32 skārienpaneļa zona identificēšana 4 skārienpaneļa žesti ritināšana 31 savilkšana 32 tālummaiņa 32 slēdzis, strāva 42 sloti drošības kabelis 15, 16 SoftPaq, lejupielādēšana 89 strāva akumulators 45 saglabāšana 49 strāvas opcijas 43 strāvas indikators 5, 6 strāvas mērītājs 44 strāvas poga 42 strāvas savienotājs, identificēšana 13, 16 strāvas slēdzis 42 T tastatūra iegultā ciparu 10 integrētā ciparu 11 tastatūras karstie taustiņi, identificēšana 33 taustiņi esc 10, 11 fn 10,