Noteszgép Felhasználói útmutató
© Copyright 2012 Hewlett-Packard Development Company, L.P. A Bluetooth jelölés a jogtulajdonos védjegye, amelyet a Hewlett-Packard Company licencmegállapodás keretében használ. Az Intel és a Centrino az Intel Corporation védjegye az Amerikai Egyesült Államokban és más országokban. Az AMD az Advanced Micro Devices, Inc. védjegye. Az SD embléma a jogtulajdonos védjegye. A Microsoft és a Windows a Microsoft Corporation bejegyzett védjegye az Amerikai Egyesült Államokban.
Biztonsági figyelmeztetés FIGYELEM! A számítógép túlmelegedése vagy egyéb hőhatás miatt bekövetkező károk veszélyének csökkentése érdekében ne helyezze a számítógépet az ölébe, és ne takarja el a szellőzőnyílásokat. A számítógépet csak kemény, lapos felületen használja. Ügyeljen rá, hogy sem valamilyen szilárd tárgy, például a készülék mellett lévő nyomtató, sem puha tárgy, például párna, szőnyeg vagy ruha ne akadályozza a légáramlást.
iv Biztonsági figyelmeztetés
Tartalomjegyzék 1 Üdvözöljük ....................................................................................................................................................... 1 Információforrások ................................................................................................................................ 2 2 Ismerkedés a számítógéppel ......................................................................................................................... 4 Felülnézet ..............
4 Mutatóeszközök és billentyűzet .................................................................................................................. 28 A mutatóeszközök használata ............................................................................................................ 28 A mutatóeszközök beállításainak megadása ..................................................................... 28 Az érintőtábla használata .................................................................................
A telepmérő használata és az energiagazdálkodási beállítások ....................................... 47 Üzemeltetés akkumulátorról ............................................................................................................... 47 További akkumulátorinformációk keresése ....................................................................... 47 Az Akkumulátor-ellenőrzés használata ..............................................................................
A karbantartó ajtó eltávolítása és visszahelyezése ........................................................... 62 A karbantartó ajtó eltávolítása ........................................................................... 62 A karbantartó ajtó visszahelyezése ................................................................... 62 A merevlemez cseréje vagy nagyobbra cserélése ............................................................ 63 A merevlemez-meghajtó eltávolítása ....................................
A fontos biztonsági frissítések telepítése ........................................................................................... 84 A HP ProtectTools Security Manager használata (csak egyes típusokon) ........................................ 84 Az opcionális biztonsági kábel üzembe helyezése ............................................................................ 85 Az ujjlenyomat-olvasó használata (csak egyes típusokon) ................................................................
14 Műszaki jellemzők ..................................................................................................................................... 106 Teljesítményfelvétel .......................................................................................................................... 107 Üzemi környezet ............................................................................................................................... 108 A függelék: Utazás a számítógéppel ......................
1 Üdvözöljük A számítógép üzembe helyezése és regisztrálása után fontos, hogy elvégezze az alábbi lépéseket: ● Csatlakozás az internethez – Állítsa be a vezetékes vagy vezeték nélküli hálózatot, hogy csatlakozhasson az internethez. További információ itt olvasható: Csatlakozás hálózathoz, 22. oldal. ● A víruskereső szoftver frissítése – Védje meg a számítógépet a vírusok által okozott kártól. A szoftver előre telepítve van a számítógépre.
Információforrások A számítógép számos információforrást tartalmaz, amelyek segíthetik a különböző feladatok elvégzését. Források Miről tartalmaz információt? Üzembe helyezési poszter ● A számítógép üzembe helyezése ● A számítógép összetevőinek bemutatása Windows 8 útmutató A Windows® 8 használatának és a rendszerben való navigálás áttekintése.
Források Miről tartalmaz információt? Korlátozott jótállás* A jótállásra vonatkozó információk Az útmutató eléréséhez válassza a HP Support Assistant alkalmazást, ezután a Sajátgép, majd a Felhasználói útmutatók lehetőséget, vagy nyissa meg a következő weblapot: http://www.hp.com/go/ orderdocuments. *A terméknek megfelelő HP korlátozott jótállást a felhasználói útmutatókkal együtt a számítógépén és/vagy a dobozban elhelyezett CD-/DVD lemezen találja.
2 Ismerkedés a számítógéppel Felülnézet Érintőtábla Részegység 4 Leírás (1) Érintőtábla be- és kikapcsoló gombja Az érintőtábla be- és kikapcsolására szolgál. (2) Érintőtábla-terület Az egérmutató mozgatására és a képernyőn megjelenő elemek kiválasztására és aktiválására szolgál. (3) Érintőtábla bal gombja Az egér bal gombjával azonos módon működik. (4) Érintőtábla jobb gombja Az egér jobb gombjával azonos módon működik. 2.
Jelzőfények MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység (1) Leírás Tápfeszültségjelző fény ● Folyamatos fény: a számítógép be van kapcsolva. ● Villogó fény: a számítógép alvó állapotban van. ● Nem világít: a számítógép kikapcsolt vagy hibernált állapotban van. A hibernálás a lehető legkevesebb árammennyiséget használó energiatakarékos üzemmód. (2) Caps lock jelzőfény Világít: a Caps lock be van kapcsolva.
Részegységek (1) Tápfeszültségjelző fény ● Világít: a számítógép be van kapcsolva. ● Villog: a számítógép alvó állapotban van. ● Nem világít: a számítógép kikapcsolt vagy hibernált állapotban van. A hibernálás a lehető legkevesebb árammennyiséget használó energiatakarékos üzemmód. (2) Caps lock jelzőfénye Világít: a Caps lock be van kapcsolva. (3) Webböngésző jelzőfénye ● Világít: a számítógép be van kapcsolva. ● Nem világít: a számítógép ki van kapcsolva.
Gombok, hangszórók és ujjlenyomat-olvasó (csak egyes típusokon) MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység (1) Leírás Tápkapcsoló gomb ● Ha a számítógép ki van kapcsolva, ezzel a gombbal lehet bekapcsolni. ● Ha a számítógép be van kapcsolva, a gomb rövid megnyomásával alvó állapotba lehet helyezni. ● Ha a számítógép alvó állapotban van, a gomb rövid megnyomásával lehet kilépni az alvó állapotból.
Részegység 8 Leírás (2) Hangszórók (2) Hangot bocsátanak ki. (3) Webböngésző gomb Megnyitja az alapértelmezett webböngészőt. (4) Vezeték nélküli eszközök gombja A vezeték nélküli eszközök be- és kikapcsolására szolgál. Nem létesíthető vele vezeték nélküli adatátvitel. (5) Ujjlenyomat-olvasó (csak egyes típusokon) Segítségével a Windows rendszerbe jelszó helyett ujjlenyomattal lehet bejelentkezni. 2.
Részegység (1) Leírás Bekapcsoló gomb ● Ha a számítógép ki van kapcsolva, ezzel a gombbal lehet bekapcsolni. ● Ha a számítógép be van kapcsolva, a gomb rövid megnyomásával alvó állapotba lehet helyezni. ● Ha a számítógép alvó állapotban van, a gomb rövid megnyomásával lehet kilépni az alvó állapotból. ● Ha a számítógép hibernált állapotban van, a gomb rövid megnyomásával lehet kilépni a hibernált állapotból.
Billentyűk MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység Leírás (1) esc billentyű Az fn billentyűvel együtt lenyomva információkat jelenít meg a rendszerről. (2) fn billentyű A funkcióbillentyűkkel, a num lk billentyűvel vagy az esc billentyűvel együtt lenyomva gyakran használt rendszerműveletek végrehajtását teszi lehetővé. További tudnivalók: Mutatóeszközök és billentyűzet, 28. oldal. (3) Windows billentyű A Windows Start menüjét jeleníti meg.
Részegység Leírás (1) esc billentyű Az fn billentyűvel együtt lenyomva rendszerinformációk jeleníthetők meg. (2) fn billentyű A funkcióbillentyűkkel, a num lk billentyűvel vagy az esc billentyűvel együtt lenyomva gyakran használt rendszerműveletek végrehajtását teszi lehetővé. További tudnivalók: Mutatóeszközök és billentyűzet, 28. oldal. (3) Windows billentyű A Windows Start menüjét jeleníti meg.
Elölnézet Részegység (1) (2) (3) Leírás Merevlemez jelzőfénye Memóriakártya-olvasó Hangkimeneti (fejhallgató-) aljzat ● Fehéren villog: a merevlemez írási vagy olvasási műveletet hajt végre. ● Borostyánsárga: a HP 3D DriveGuard ideiglenesen parkolta a merevlemez-meghajtót.
Jobb oldal MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység Leírás (1) USB 3.0 port Kiegészítő USB-eszköz csatlakoztatására használható. (2) USB 2.0 port Kiegészítő USB-eszköz csatlakoztatására használható. (3) Optikai meghajtó (csak egyes típusokon) Optikai lemezek olvasására és (egyes típusokon) írására szolgál. (4) Optikai meghajtó jelzőfénye (csak egyes típusokon) ● Világít: az optikai meghajtó írási vagy olvasási műveletet hajt végre.
Részegység (1) USB 2.0 portok (2) Opcionális USB-eszközök csatlakoztatására használhatók. (2) Optikai meghajtó (csak egyes típusokon) Optikai adathordozóra (csak egyes típusokon) ír és arról olvas. (3) Optikai meghajtó jelzőfénye (csak egyes típusokon) ● Világít: az optikai meghajtó írási vagy olvasási műveletet hajt végre. ● Nem világít: az optikai meghajtó inaktív. (4) 14 Leírás Optikai meghajtó lemezkiadó gombja (csak egyes típusokon) 2.
Bal oldal MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység (1) Leírás Biztonsági kábel befűzőnyílása Opcionális biztonsági kábel csatlakoztatható vele a számítógéphez. MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel funkciója az elriasztás, nem feltétlenül képes megakadályozni a számítógép illetéktelen használatát vagy ellopását. (2) Szellőzőnyílás Szellőzést biztosít a belső alkatrészek hűtéséhez.
Részegység (1) Leírás Biztonsági kábel befűzőnyílása Opcionális biztonsági kábel csatlakoztatható vele a számítógéphez. MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel funkciója az elriasztás; nem feltétlenül képes megakadályozni a számítógép illetéktelen használatát vagy ellopását. (2) Tápcsatlakozó Váltakozó áramú tápegység csatlakoztatására szolgál. (3) Váltakozó áramú tápegység/akkumulátor jelzőfénye ● Borostyánsárga: a számítógép külső áramforráshoz csatlakozik, és az akkumulátor 0–90%-ban fel van töltve.
Kijelző MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Részegység Leírás (1) WLAN-antennák (2)* Rádiójeleket küldenek és fogadnak a vezeték nélküli helyi (WLAN-) hálózatokon folytatott kommunikáció során. (2) WWAN-antennák (2)* (csak egyes típusokon) Rádiójeleket küldenek és fogadnak a vezeték nélküli nagy távolságú (WWAN-) hálózatokon folytatott kommunikáció során. (3) Belső mikrofon (a modelltől függően 1 vagy 2) Hangrögzítésre szolgálnak.
Részegység Leírás (1) WLAN-antennák (2)* Rádiójeleket küldenek és fogadnak a vezeték nélküli helyi (WLAN-) hálózatokon folytatott kommunikáció során. (2) WWAN-antennák (2)* (csak egyes típusokon) Rádiójeleket küldenek és fogadnak a vezeték nélküli nagy távolságú (WWAN-) hálózatokon folytatott kommunikáció során. (3) Belső mikrofon (a modelltől függően 1 vagy 2) Hangrögzítésre szolgálnak. (4) Webkamerafény (csak egyes típusokon) Folyamatos fény: a webkamera használatban van.
Alulnézet Részegység (1) Leírás Az akkumulátor és a karbantartó ajtó kioldózárja ● Az akkumulátornak az akkumulátorrekeszből való kivételére szolgál a kioldózárak egyszeri elhúzásával. ● Az akkumulátor az akkumulátorrekeszből történő eltávolítása után a kioldózárak ismételt elhúzásával eltávolíthatja a karbantartó ajtót a számítógépről. (2) Akkumulátorrekesz Az akkumulátor elhelyezésére szolgál.
A számítógép alján található részegységek bemutatása MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. A következő ábrákon a karbantartó ajtó el van távolítva. 20 Részegységek Leírás (1) Memóriamodulok (2) Merevlemez-meghajtó 2.
Részegységek Leírás (3) SIM-kártya modul (csak egyes típusokon) (4) WWAN modul (csak egyes típusokon) (5) WLAN modul (csak egyes típusokon) A számítógép alján található részegységek bemutatása 21
3 Csatlakozás hálózathoz A számítógépet mindenhová elviheti magával. De akár otthon is bejárhatja a világot, és több millió webhely információihoz férhet hozzá a számítógéppel és egy vezetékes vagy vezeték nélküli számítógépes kapcsolattal. Ez a fejezet azt ismerteti, hogyan lehet kapcsolatot teremteni ezzel a világgal. Csatlakozás vezeték nélküli hálózathoz A vezeték nélküli technológia esetében vezetékek helyett rádióhullámokon folyik az adatátvitel.
A vezeték nélküli eszközök jelzőfény azt jelzi, hogy engedélyezve van-e a vezeték nélküli kommunikáció, nem pedig az egyes vezeték nélküli eszközök állapotát. Ha a jelzőfény fehér színűen világít, legalább egy vezeték nélküli eszköz be van kapcsolva. Ha a jelzőfény nem világít színűen világít, minden vezeték nélküli eszköz ki van kapcsolva. MEGJEGYZÉS: Egyes típusokon a jelzőfény borostyánsárga színnel világít, ha minden vezeték nélküli eszköz ki van kapcsolva.
A WLAN hálózat beállítása A WLAN hálózat beállításához és az internetkapcsolat létrehozásához a következőkre van szükség: ● Szélessávú (DSL- vagy kábel-) modem (1) és egy internetszolgáltatónál előfizetett nagysebességű internetkapcsolat ● Vezeték nélküli útválasztó (2) (külön vásárolható meg) ● Vezeték nélküli számítógép (3) MEGJEGYZÉS: Egyes modemek beépített vezeték nélküli útválasztót tartalmaznak. A modem típusának megállapításához forduljon az internetszolgáltatóhoz.
A vezeték nélküli titkosítás a biztonsági beállítások alapján titkosítja és fejti meg a hálózaton küldött adatokat. További információért a Kezdőképernyőn írja be a súgó szót, majd válassza a Súgó és támogatás lehetőséget. Csatlakozás WLAN hálózathoz A WLAN hálózathoz való csatlakozáshoz kövesse az alábbi lépéseket: 1. Ellenőrizze, hogy be van-e kapcsolva a WLAN-eszköz. Ha az eszköz be van kapcsolva, a vezeték nélküli adatátvitel jelzőfénye világít.
A Bluetooth vezeték nélküli eszközök használata A Bluetooth-eszközök rövid hatótávolságú kommunikációt biztosítanak, amellyel felváltható az elektronikus eszközök csatlakoztatására hagyományosan használt kábel.
Csatlakozás vezetékes hálózathoz Kétféle vezetékes kapcsolat létezik: helyi hálózati (LAN) és modemes kapcsolat. A LAN-kapcsolat hálózati kábellel működik, és sokkal gyorsabb a modemesnél, amely telefonkábelt használ. Mindkét kábelt külön lehet megvásárolni. FIGYELEM! Az áramütés, a tűz és a meghibásodás veszélyének elkerülése érdekében ne csatlakoztasson modem- vagy telefonkábelt az RJ-45 típusú (hálózati) csatlakozóhoz.
4 Mutatóeszközök és billentyűzet A mutatóeszközök használata MEGJEGYZÉS: A számítógép mutatóeszközei mellett (külön megvásárolható) külső USB-egeret is használhat, ha csatlakoztatja a számítógép egyik USB-portjához. A mutatóeszközök beállításainak megadása A Windows egérbeállításaival testre szabhatók a mutatóeszközök beállításai, például a gombok konfigurációja, a kattintási sebesség és a mutató beállításai.
Az érintőtábla be- és kikapcsolása Az érintőtábla be- és kikapcsolásához koppintson gyorsan duplán az érintőtábla be- és kikapcsológombjára. A következő táblázat mutatja be és írja le az érintőtábla kijelzőjének ikonjait. Érintőtábla jelzőfénye Ikon Leírás Borostyánsárga Azt jelzi, hogy az érintőtábla ki van kapcsolva. Nem világít Azt jelzi, hogy az érintőtábla be van kapcsolva. Navigálás A mutató mozgatásához csúsztassa az ujját az érintőtáblán a mutató kívánt mozgásának irányában.
Érintőmozdulatok használata Az érintőtábla vagy az érintőképernyő (csak egyes típusokon) használatakor, a mutatóeszközt az ujjával vezérelve navigálhat a képernyőn és irányíthatja a műveleteket. TIPP: Érintőképernyős számítógépek esetében az érintőmozdulatok végrehajthatók a képernyőn, az érintőtáblán, és a kettő együtt is használható. Az érintőtábla támogatja a különböző kézmozdulatok használatát. Az érintőtábla-mozdulatok használatához helyezze egyszerre két ujját az érintőtáblára.
Koppintás Képernyőn való kijelöléshez használja a Koppintás funkciót. Az érintőtábla vagy érintőképernyő (csak egyes típusokon) használatakor kijelöléshez csak egy ujjal koppintson. Koppintson duplán a megnyitni kívánt elemre. A kiválasztott elemmel kapcsolatos információkért nyomja le az elemet, és tartsa lenyomva a súgóképernyő megnyitásához. TIPP: Az érintőtábla bal és jobb gombját ugyanúgy használhatja, ahogyan egy külső egér megfelelő gombjait használná.
Görgetés A görgetés akkor hasznos, ha egy lapon vagy képen fel-le, illetve jobbra-balra szeretne mozogni. A görgetéshez helyezze két ujját az érintőtáblára vagy az érintőképernyőre (csak egyes típusokon) úgy, hogy legyen egy kis hely köztük, majd húzza őket az érintőtáblán vagy érintőképernyőn fel-le vagy jobbra-balra. MEGJEGYZÉS: A görgetés sebességét az ujjak mozdításának sebessége határozza meg. 32 4.
Csippentés/nagyítás-kicsinyítés A csippentés és a nagyítás lehetővé teszi, hogy képeket és szöveget nagyítson és kicsinyítsen. ● A kicsinyítéshez helyezze két ujját egymástól távol, majd közelítse őket egymáshoz. ● A nagyításhoz helyezze két ujját egymás mellé, majd távolítsa őket egymástól.
A billentyűzet használata A gyorsbillentyűk bemutatása A gyorsbillentyűk az fn billentyű, valamint az esc billentyű vagy valamelyik funkcióbillentyű kombinációjából állnak. Gyorsbillentyű használata: ▲ Röviden nyomja le az fn billentyűt, majd röviden nyomja le a gyorsbillentyű-kombináció másik billentyűjét. Gyorsbillentyűkombinációk Leírás fn+esc Információt nyújt a rendszer hardverelemeiről és a BIOS verziószámáról. fn+f1 Alvó állapotot kezdeményez, amely az adatokat a rendszermemóriába menti.
Gyorsbillentyűkombinációk Leírás fn+f10 Zenei CD előző számának, illetve DVD vagy BD előző fejezetének lejátszása. fn+f11 Zenei CD, DVD vagy BD lejátszása, szüneteltetése vagy folytatása. fn+f12 Zenei CD következő számának, illetve DVD vagy BD következő fejezetének lejátszása. A számbillentyűzet használata A számítógép beágyazott vagy beépített számbillentyűzetet tartalmazhat.
Részegység Leírás (2) Ha a számbillentyűzet be van kapcsolva, a külső számbillentyűzetekhez hasonló módon használható. Beépített számbillentyűzet Minden egyes billentyű a billentyű jobb felső sarkában látható ikonnal jelzett funkciót hajtja végre. (3) num lk billentyű Az fn billentyűvel együtt lenyomva be- vagy kikapcsolja a beépített számbillentyűzetet. MEGJEGYZÉS: A számítógép újbóli bekapcsolásakor a számbillentyűzetnek a számítógép kikapcsolásakor aktuális állapota áll vissza. 36 4.
A beépített számbillentyűzet be- és kikapcsolása Nyomja le az fn+num lk billentyűkombinációt, ha be szeretné kapcsolni a beépített számbillentyűzetet. Nyomja le az fn+num lk billentyűkombinációt újra, ha ki szeretné kapcsolni a beépített számbillentyűzetet. MEGJEGYZÉS: A beépített számbillentyűzet kikapcsol, ha a számítógéphez külső billentyűzet vagy számbillentyűzet csatlakozik.
Az opcionális külső számbillentyűzet használata A külső számbillentyűzetek általában más-más funkciót hajtanak végre attól függően, hogy a num lock be vagy ki van-e kapcsolva. (A num lock gyárilag ki van kapcsolva.)Például: ● A num lock funkció bekapcsolt állapotában a legtöbb számbillentyű számok beírására használható. ● A num lock funkció kikapcsolt állapotában a legtöbb számbillentyű a nyíl- és lapozóbillentyűk funkcióját látja el.
5 Multimédia A számítógép az alábbi összetevőket tartalmazhatja: ● Beépített hangszóró(k) ● Beépített mikrofon(ok) ● Beépített webkamera ● Előre telepített multimédiás szoftverek ● Multimédiás gombok vagy billentyűk A médiavezérlő kezelőszervek használata A számítógép típusától függően az alábbi médiavezérlő kezelőszervek állhatnak rendelkezésre a médiafájlok lejátszásához, szüneteltetéséhez, előretekeréséhez és visszatekeréséhez: ● Médiavezérlő gombok ● Médiavezérlő gyorsbillentyűk (adott bi
A hangerő szabályozása A számítógép típusától függően az alábbi módszerekkel állíthatja be a hangerőt: ● Hangerőszabályzó gombok ● Hangerőszabályzó gyorsbillentyűk (az fn billentyűvel együtt lenyomott meghatározott billentyűk) ● Hangerőszabályzó billentyűk FIGYELEM! A halláskárosodás elkerülése érdekében a hangerőt a fejhallgató, fülhallgató vagy mikrofonos fejhallgató felhelyezése előtt állítsa be.
A webkamera szoftver az alábbi szolgáltatásokkal való kísérletezésre nyújt lehetőséget: ● Videó rögzítése és megosztása ● Videó sugárzása azonnali üzenetküldő szoftverekkel ● Állóképek készítése A rendszergazdák az arcfelismerés biztonsági szintjét a Security Manager beállítási varázslójában vagy a HP ProtectTools felügyeleti konzoljával adhatják meg. További információkért tekintse meg a HP ProtectTools – első lépések útmutatót (csak egyes típusokon) vagy az arcfelismerő szoftver súgóját.
A számítógépen található HDMI-portba egy HDMI-eszköz csatlakoztatható. A számítógép képernyőjén megjelenő információk egyidejűleg a HDMI-eszközön is megjeleníthetők. A video- vagy hangeszköz csatlakoztatása a HDMI-porthoz: 1. Csatlakoztassa a HDMI-kábel egyik végét a számítógép HDMI-portjához. 2. A kábel másik végét csatlakoztassa a videoeszközhöz, majd további információért olvassa el az eszköz gyártójának utasításait.
Intel Wireless Display (csak egyes típusokon) Az Intel® Wireless Display megoldása lehetővé teszi, hogy számítógépes tartalmakat vezeték nélkül jelenítsen meg tv-készülékén. A Wireless Display használatához vezeték nélküli tv-adapter (külön megvásárolható) szükséges. Előfordulhat, hogy a kimeneti védelemmel ellátott DVD lemezek nem játszhatók le az Intel Wireless Display funkcióval. (Ugyanakkor a kimeneti védelemmel nem rendelkező DVD lemezek lejátszhatók.
6 Energiagazdálkodás MEGJEGYZÉS: A számítógépeken bekapcsoló gomb vagy csúszka lehet. Mindkét tápellátásvezérlőre a be- vagy tápkapcsoló gomb kifejezést használja az útmutató. A számítógép leállítása VIGYÁZAT! A számítógép leállításakor a nem mentett adatok elvesznek. A leállítási parancs minden programot bezár – az operációs rendszert is beleértve –, majd kikapcsolja a képernyőt és a számítógépet.
Az energiagazdálkodás beállítása Az energiatakarékos üzemmódok használata Az alvó állapot gyárilag engedélyezve van. Az alvó állapot kezdeményezése után a tápfeszültségjelző fények villogni kezdenek, és a képernyő elsötétül. A számítógép a memóriába menti a munkát. VIGYÁZAT! A hang- és videolejátszás minőségromlása, illetve elvesztése, valamint az adatvesztés megelőzése érdekében ne kezdeményezzen alvó állapotot, miközben lemezről vagy külső adathordozóról olvas, illetve amíg azokra ír.
4. Kattintson A főkapcsoló megnyomásakor: lehetőségre. 5. A számítógép tápkapcsoló gombjának megnyomásakor területen válassza a Hibernálás lehetőséget. 6. Kattintson a Módosítások mentése gombra. A hibernált állapotból történő kilépéshez röviden nyomja meg a tápkapcsoló gombot. A működésjelző LED kigyullad, és a kijelzőn megjelenik az a képernyő, ahol a munkát abbahagyta. MEGJEGYZÉS: Ha az ébresztéshez jelszót állított be, a képernyőhöz történő visszatérés előtt meg kell adnia a Windows-jelszavát.
A telepmérő használata és az energiagazdálkodási beállítások A telepmérő a Windows asztalon található. A Telepmérővel gyorsan elérhetők az energiagazdálkodási beállítások, és megjeleníthető az akkumulátor hátralévő töltöttségi szintje. ● Az akkumulátor töltöttsége és az aktuális energiagazdálkodási séma megjelenítéséhez a Windows asztalon mutasson a telepmérő ikonra.
Az Akkumulátor-ellenőrzés használata A Súgó és támogatás szolgáltatás információkkal szolgál a számítógépben lévő akkumulátor állapotáról. Az Akkumulátor-ellenőrzés futtatása: 1. Csatlakoztassa a váltakozó áramú tápegységet a számítógéphez. MEGJEGYZÉS: Az Akkumulátorellenőrzés megfelelő működéséhez a számítógépnek külső áramforráshoz kell csatlakoznia. 2. A Kezdőképernyőn írja be a vezérlőpult szót, majd válassza a Vezérlőpult lehetőséget az alkalmazáslistából.
A lemerülő akkumulátor azonosítása Ha a számítógép egyetlen áramforrásaként szolgáló akkumulátor töltöttsége alacsony vagy kritikus szintre csökken, a számítógép az alábbiak szerint viselkedik: ● Az akkumulátor-jelzőfény (egyes típusokon) jelzi az alacsony vagy kritikus szintet. – vagy – ● Az értesítési területen lévő telepmérő ikon értesítést jelenít meg az alacsony vagy kritikus akkumulátortöltöttségről. MEGJEGYZÉS: További információ a telepmérőről: A telepmérő használata, 46. oldal.
2. Helyezze az akkumulátort (1) a rekeszbe, amíg az a helyére nem kerül (2). Az akkumulátorreteszek automatikusan rögzítik az akkumulátort. Akkumulátor kivétele Az akkumulátor eltávolítása: VIGYÁZAT! Ha a számítógép egyetlen áramforrása az akkumulátor, akkor az akkumulátornak a számítógépből való eltávolítása adatvesztést okozhat. Az adatvesztés megelőzése érdekében az akkumulátor eltávolítása előtt mentse munkáját, majd kapcsolja ki a számítógépet a Windows operációs rendszerből. 1.
3. Döntse meg az akkumulátort (2), majd távolítsa el azt (3) a számítógépből. Az akkumulátor energiatakarékos használata ● A Kezdőképernyőn írja be a vezérlőpult szót, majd válassza a Vezérlőpult lehetőséget az alkalmazáslistából. Kattintson a Hardver és hang, majd az Energiagazdálkodási lehetőségek hivatkozásra. ● Válasszon alacsony energiafelvételű beállításokat a Windows Vezérlőpultjának Energiagazdálkodási lehetőségei között.
MEGJEGYZÉS: A tárolt akkumulátort félévente ellenőrizni kell. Ha a kapacitás kevesebb mint 50 százalék, töltse újra az akkumulátort, mielőtt újra eltenné. Használat előtt kalibrálja az akkumulátort, ha egy hónapnál hosszabb ideig külön tárolta.
Amikor a számítógépet leválasztja a külső áramforrásról, a következő események történnek: ● A számítógép az akkumulátor használatára vált. ● Az akkumulátor működési idejének meghosszabbítása érdekében a képernyő fényereje automatikusan csökken. Váltakozó áramú tápegység tesztelése Ellenőrizze a váltakozó áramú tápegységet, ha az alábbi jelenségek valamelyikét tapasztalja a számítógépen, amikor az váltakozó áramú tápellátásról üzemel: ● A számítógép nem kapcsol be. ● A kijelző nem kapcsol be.
Állítható grafikus rendszer/kettős grafika (csak egyes típusokon) Egyes számítógépek vagy állítható grafikus rendszerrel vagy kettős grafikával vannak felszerelve. ● Állítható grafikus rendszer – az AMD™ és az Intel is támogatja. Ha a számítógépe AMD dinamikus állítható grafikus rendszerrel rendelkezik, akkor csak az állítható grafikus rendszert támogatja. ● Kettős grafika – Csak az AMD támogatja.
A kettős grafikus rendszer használata (csak egyes típusokon) Ha a rendszere kettős grafikus rendszerrel van felszerelve (kettő vagy több hozzáadott grafikus processzor (GPU)), engedélyezheti az AMD Radeon Dual Graphics szolgáltatást a DirectX 10-es vagy 11-es verziót használó teljes képernyős alkalmazások hatékonyságának és teljesítményének növeléséhez. További információt a DirectX programról a következő helyen talál: http://www.microsoft.com/directx.
7 Külső kártyák és eszközök A memóriakártya-olvasóval használható kártyák (csak egyes típusokon) Az opcionális digitális kártyák biztonságos adattárolást és kényelmes adatmegosztást tesznek lehetővé. Ezeket a kártyákat legtöbbször digitális adathordozóval felszerelt fényképezőgépekkel és kéziszámítógépekkel, valamint más számítógépekkel használják. A számítógép által támogatott memóriakártya-formátumokról további információ: Ismerkedés a számítógéppel, 4. oldal.
Digitális kártya eltávolítása VIGYÁZAT! Az adatvesztés és a rendszerlefagyás elkerülése érdekében a következő lépésekkel távolítsa el biztonságosan a memóriakártyát. 1. Mentse az adatait, és zárjon be minden olyan programot, amely a digitális kártyához kapcsolódik. 2. Kattintson az értesítési területen (a tálca jobb szélén) a hardver eltávolítása ikonra. Ezután kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat. 3. Nyomja befelé a kártyát (1), majd vegye ki a nyílásból (2).
Az USB-eszköz csatlakoztatása VIGYÁZAT! USB-port. ▲ Az USB-eszköz csatlakoztatásakor csak kis erőt fejtsen ki, nehogy megsérüljön az Csatlakoztassa az eszköz USB-kábelét az USB-porthoz. MEGJEGYZÉS: A következő ábra kissé eltérhet számítógépétől. Az eszköz észlelésekor hangjelzést fog hallani. MEGJEGYZÉS: USB-eszköz első csatlakoztatásakor egy üzenet jelenik meg az értesítési területen arról, hogy a számítógép felismerte az eszközt.
A külön megvásárolható külső eszközök használata MEGJEGYZÉS: A szükséges szoftverekkel és illesztőprogramokkal, valamint a használandó számítógépporttal kapcsolatban a gyártó által biztosított útmutatóban olvasható további tájékoztatás. Külső eszköz csatlakoztatása a számítógéphez: VIGYÁZAT! Saját tápellátással rendelkező meghajtó csatlakoztatásakor a károsodás megelőzése érdekében gondoskodjon róla, hogy az eszköz ki legyen kapcsolva és a tápkábel ki legyen húzva. 1.
8 Meghajtók A meghajtók kezelése VIGYÁZAT! A meghajtók a számítógép törékeny részegységei, ezért elővigyázatosan kell velük bánni. A meghajtók kezelésénél tartsa be az alábbi óvintézkedéseket. Az egyes eljárásokkal kapcsolatos további figyelmeztetések az adott eljárás ismertetésénél találhatók.
Merevlemez-meghajtók használata VIGYÁZAT! Az adatvesztés és a rendszerlefagyás megelőzése érdekében tartsa be az alábbiakat: Mentse munkáját, és állítsa le a számítógépet memóriamodul vagy merevlemez-meghajtó hozzáadása vagy cseréje előtt. Ha nem tudja biztosan, hogy a számítógép ki van-e kapcsolva, indítsa el a bekapcsoló gomb megnyomásával. Ezután állítsa le a számítógépet az operációs rendszerből.
A karbantartó ajtó eltávolítása és visszahelyezése A karbantartó ajtó eltávolítása A karbantartó ajtó eltávolítása után hozzáférhet a memóriamodul-foglalatokhoz, a merevlemezhez, a hatósági címkéhez és egyéb elemekhez. 1. Vegye ki az akkumulátort (lásd: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 49. oldal). 2. Fordítsa maga felé az akkumulátorrekeszt, távolítsa el a biztonsági csavart (1), (az opcionális csavar használata esetén), majd húzza el a kioldózárakat (2) a karbantartó ajtó eltávolításához.
2. Szükség esetén cserélje ki a biztonsági csavart (4). További információk a biztonsági csavarról: Az opcionális biztonsági csavar használata, 61. oldal. MEGJEGYZÉS: Ha az opcionális csavart használni kívánja, azt a karbantartó ajtó alatt találja meg. 3. Helyezze be az akkumulátort (lásd: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 49. oldal).
6. Húzza a meghajtón található műanyag fület (2) a számítógép oldala felé a meghajtó a csatlakozóról való leválasztásához, majd emelje ki a merevlemezt a merevlemezrekeszből. MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. Előfordulhat, hogy egyes merevlemezek műanyag borítással rendelkeznek. A merevlemez számítógépből való eltávolítása után el kell távolítania a műanyag borítást a merevlemezhez való hozzáféréshez. 64 8.
Merevlemez behelyezése 1. Helyezze a merevlemezt a merevlemezrekeszbe. 2. Húzza a merevlemez-meghajtó műanyag fülét (1) a számítógép közepe felé a merevlemezmeghajtó a csatlakozóhoz való rögzítéséhez.
3. Helyezze vissza a merevlemezt rögzítő négy csavart (2). MEGJEGYZÉS: Azt az ábrát használja, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. 66 8.
4. Helyezze vissza a karbantartó ajtót (lásd: A karbantartó ajtó eltávolítása és visszahelyezése, 62. oldal). 5. Szükség esetén cserélje ki a biztonsági csavart. További információk a biztonsági csavarról: Az opcionális biztonsági csavar használata, 61. oldal. 6. Helyezze vissza ki az akkumulátort (lásd itt: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 49. oldal). 7. Fordítsa a számítógépet a jobb oldalával felfelé, majd csatlakoztassa újra a számítógéphez a hálózati áramforrást és a külső eszközöket. 8.
A HP 3D DriveGuard használata (csak egyes típusokon) Az alábbi felsorolt esetekben a HP 3D DriveGuard a meghajtó parkolásával és az adatkérések leállításával védi a merevlemez-meghajtót: ● Ha elejti a számítógépet. ● Ha megmozdítja a számítógépet, miközben akkumulátorról üzemel és a képernyője le van hajtva. Röviddel az események bekövetkezte után a HP 3D DriveGuard visszaállítja a merevlemez-meghajtó rendes működését.
A HP javasolja, hogy a számítógépet áthelyezés előtt vagy állítsa le, vagy kezdeményezzen rajta alvó állapotot. A HP 3D DriveGuard szoftver használata A HP 3D DriveGuard szoftvere a következő feladatok végrehajtására nyújt lehetőséget: ● A HP 3D DriveGuard engedélyezése és letiltása. MEGJEGYZÉS: A felhasználói engedélyektől függően előfordulhat, hogy nem engedélyezheti és nem tilthatja le a HP 3D DriveGuard szolgáltatást.
4. Ügyelve, hogy a sík részekhez ne érjen, fogja meg a lemezt a széleinél, és címkével felfelé helyezze a tálca orsójára. MEGJEGYZÉS: Ha a tálca nem érhető el teljesen, a lemezt óvatosan megdöntve emelje az orsó fölé. 5. Óvatosan nyomja a lemezt (3) a tálca orsójára, míg a lemez a helyére nem kattan. 6. Zárja be a lemeztálcát. MEGJEGYZÉS: A lemez behelyezése után nem rendellenes, ha rövid szünetet tapasztal. Ha nem választotta ki a médialejátszót, megjelenik az Automatikus lejátszás párbeszédpanel.
2. Távolítsa el a lemezt (3) a tálcáról úgy, hogy az orsó enyhe megnyomása közben emelje fel a lemezt a szélénél fogva. A lemezt mindig a széleken fogja, és ne érintse meg a lapos felületet. MEGJEGYZÉS: Ha a tálca nem férhető hozzá teljesen, óvatosan döntse meg a lemezt, és úgy vegye ki. 3. Zárja vissza a lemeztartó tálcát, és tegye a lemezt egy védőtokba. Ha a lemeztálca nem nyílik ki megfelelően 1. Dugja egy iratkapocs (1) végét a meghajtó előlapján lévő kioldónyílásba. 2.
3. Távolítsa el a lemezt (3) a tálcáról úgy, hogy az orsó enyhe megnyomása közben emelje fel a lemezt a szélénél fogva. A lemezt mindig a széleken fogja, és ne érintse meg a lapos felületet. MEGJEGYZÉS: Ha a tálca nem férhető hozzá teljesen, óvatosan döntse meg a lemezt, és úgy vegye ki. 4. 72 Zárja vissza a lemeztartó tálcát, és tegye a lemezt egy védőtokba. 8.
Optikai meghajtók megosztása Ha a számítógépben nincs optikai meghajtó, a hálózaton egy másik számítógép optikai meghajtójának megosztásával férhet hozzá lemezen lévő szoftverekhez és adatokhoz, illetve telepíthet alkalmazásokat. A meghajtómegosztás a Windows operációs rendszer egy olyan funkciója, amely lehetővé teszi, hogy egy számítógép optikai meghajtójához a hálózaton lévő többi számítógép hozzáférjen. MEGJEGYZÉS: Az optikai meghajtók megosztásához beállított hálózat szükséges.
9 Biztonság A számítógép védelme A Windows operációs rendszer beépített biztonsági szolgáltatásai, valamint a nem a Windows rendszerhez tartozó Computer Setup segédprogram (BIOS) számos veszélyforrás ellen képes megvédeni személyes beállításait és adatait. MEGJEGYZÉS: A biztonsági megoldások célja a tolvajok elrettentése. Ezek a megoldások nem akadályozzák meg a számítógép helytelen használatát vagy ellopását.
A számítógépet fenyegető veszély Biztonsági funkció Illetéktelen hozzáférés az adatokhoz ● Tűzfalszoftver ● Windows - frissítések ● Drive Encryption for HP ProtectTools Illetéktelen hozzáférés a Computer Setup program beállításaihoz és egyéb rendszerazonosító információkhoz BIOS-rendszergazdajelszó a Computer Setup segédprogramban* A számítógép eltulajdonítása A biztonsági kábel befűző nyílása (külön megvásárolható biztonsági kábellel használható) *A Computer Setup program egy olyan előtelepíte
Jelszavak beállítása a Windows rendszerben Jelszó Funkció Rendszergazdai jelszó* A Windows rendszergazdai szintű fiókját védi. MEGJEGYZÉS: Ez a jelszó nem használható a Computer Setup program elérésére. Felhasználói jelszó* A Windows felhasználói fiókot védi. *Ha további információt szeretne kapni egy Windows rendszergazdai vagy felhasználói jelszó beállításáról, a Kezdőképernyőn írja be, hogy súgó, majd válassza a Súgó és támogatás parancsot. 76 9.
Jelszavak beállítása a Computer Setup programban Jelszó Funkció BIOS rendszergazdai jelszó* A Computer Setup segédprogramhoz való hozzáférést védi. A DriveLock fő jelszava* A DriveLock szolgáltatással védett belső merevlemez adatait védi. A DriveLock-védelem megszüntetéséhez is szükséges. Ez a jelszó a DriveLock-jelszavak részben állítható be a funkció engedélyezése során.
Új BIOS rendszergazdai jelszó beállítása 1. Kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet, és nyomja meg az esc billentyűt, amikor a „Press the ESC key for Startup Menu” (Az indítómenü megjelenítéséhez nyomja meg az ESC gombot) üzenet látható a képernyő alján. 2. Lépjen be a Computer Setup programba az f10 billentyű megnyomásával. 3.
3. A mutatóeszköz vagy a nyílbillentyűk használatával válassza a Security (Biztonság) > Change Password (Jelszó módosítása) parancsot, majd nyomja meg az enter billentyűt. 4. Amikor a rendszer kéri, írja be az aktuális jelszót. 5. Amikor a rendszer kéri az új jelszót, hagyja üresen a mezőt, és nyomja meg az enter billentyűt. 6. Olvassa el a figyelmeztetést. A folytatáshoz válassza a YES (IGEN) lehetőséget. 7.
● A felhasználói és a fő jelszó megegyezhet. ● Csak úgy törölheti a felhasználói vagy a fő jelszót, ha eltávolítja a meghajtóról a DriveLockvédelmet. A DriveLock-védelmet csak a fő jelszó használatával lehet eltávolítani a merevlemezről. A DriveLock jelszavak beállítása A DriveLock-jelszó Computer Setup segédprogramban történő beállításához, módosításához vagy törléséhez tegye a következőket: 1.
A DriveLock-jelszó megadása beírása Ellenőrizze, hogy a merevlemez-meghajtó a számítógépbe (nem külön megvásárolható dokkolóegységbe vagy külső MultiBay rekeszbe) van-e helyezve. A DriveLock Password (DriveLock-jelszó) kérdésre írja be felhasználói vagy fő jelszavát (a jelszóbeállításkor használt billentyűkkel), majd nyomja meg az enter billentyűt. Ha a jelszót két próbálkozásra sem sikerült megfelelően beírni, újra kell indítania a számítógépet, hogy újra próbálkozhasson.
3. A mutatóeszköz vagy a nyílbillentyűk használatával válassza a Security (Biztonság) > DriveLock parancsot, majd nyomja meg az enter billentyűt. 4. A mutatóeszköz vagy a nyílbillentyűk használatával válassza a Set DriveLock Password (DriveLock-jelszó megadása) parancsot, majd nyomja meg az enter billentyűt. 5. Használjon mutatóeszközt vagy a nyílbillentyűket egy belső merevlemez kiválasztásához, majd nyomja meg az enter billentyűt. 6.
5. Olvassa el a figyelmeztetést. A folytatáshoz válassza a YES (IGEN) elemet. 6. A módosítások mentéséhez és a Computer Setup segédprogramból való kilépéshez kattintson a Save (Mentés) ikonra, majd kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat. – vagy – A nyílbillentyűk használatával válassza a File (Fájl) > Save Changes and Exit (Módosítások mentése és kilépés) elemet, majd nyomja meg az enter billentyűt.
Tűzfalszoftver használata A tűzfalak megvédik a rendszert és a hálózatot az illetéktelen hozzáféréstől. A tűzfal lehet a számítógépre és/vagy a hálózatra telepített szoftver, illetve lehet hibrid hardveres-szoftveres megoldás is. Kétféle típusú tűzfal létezik: ● Állomásalapú tűzfal – Csak azt a számítógépet védi, amelyre telepítve van. ● Hálózati tűzfal – A DSL- vagy kábelmodem és az otthoni hálózat között van telepítve, és a hálózat összes számítógépét védi.
Az opcionális biztonsági kábel üzembe helyezése MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel funkciója az elriasztás, de nem feltétlenül képes megakadályozni a számítógép eltulajdonítását. MEGJEGYZÉS: A biztonsági kábel a számítógépén található befűzőnyílása kismértékben eltérhet az e szakasz illusztrációiban bemutatottaktól. További információ a biztonsági kábel befűzőnyílásának helyéről: Ismerkedés a számítógéppel, 4. oldal. 1. Hurkolja a biztonsági kábelt egy rögzített tárgy köré. 2.
Az ujjlenyomat-olvasó megkeresése Az ujjlenyomat-olvasó egy apró, fémből készült érzékelő, amely a számítógépen az alábbi helyeken lehet: ● Az érintőtábla aljának közelében ● A billentyűzettől jobbra ● A kijelző fölött jobbra ● A kijelző fölött balra A számítógép típusától függően az olvasó elhelyezkedhet álló vagy fekvő helyzetben. Mindkét elhelyezés esetén a fémérzékelőre merőlegesen kell végighúznia az ujját. További információ az olvasó helyéről: Ismerkedés a számítógéppel, 4. oldal. 86 9.
10 Karbantartás Memóriamodulok hozzáadása vagy cseréje A számítógépben egy memóriamodul-rekesz található. A számítógép memóriakapacitásának bővítéséhez telepíthet egy memóriamodult az üres foglalatba, vagy nagyobbra cserélheti az elsődleges memóriafoglalatban lévő memóriamodult. FIGYELEM! Az áramütés és az eszközök károsodásának elkerülése érdekében a memóriamodul behelyezése előtt mindig húzza ki a tápkábelt, és távolítsa el az akkumulátorokat.
b. Fogja meg a memóriamodul szélét (2), és finoman húzza ki a memóriamodult a bővítőhelyről. VIGYÁZAT! A memóriamodult a sérülések elkerülése érdekében csak a szélénél fogja meg. Ne érjen a memóriamodulon található alkatrészekhez. A memóriamodult eltávolítás után helyezze antisztatikus tokba, hogy megóvja. 6. Helyezze be az új memóriamodult: VIGYÁZAT! A memóriamodult a sérülések elkerülése érdekében csak a szélénél fogja meg. Ne érjen a memóriamodulon található alkatrészekhez. 88 a.
c. Óvatosan nyomja le a memóriamodult (3) a jobb és bal oldalán egyaránt, hogy a rögzítőkapcsok a helyükre pattanjanak. VIGYÁZAT! Soha ne hajlítsa meg a memóriamodult, mert kárt tehet benne. 7. Helyezze vissza a karbantartó ajtót (lásd: A karbantartó ajtó eltávolítása és visszahelyezése, 62. oldal). 8. Helyezze be az akkumulátort (lásd: Az akkumulátor behelyezése és cseréje, 49. oldal). 9. Csatlakoztasson külső áramforrást, illetve csatlakoztassa a külső eszközöket a számítógéphez. 10.
● Száraz mikroszálas törlőkendő vagy düftin kendő (zsírmentes antisztatikus kendő) ● Antisztatikus törlőkendők VIGYÁZAT! Kerülje az alábbi tisztítószerek használatát: Olyan erős oldószerek, mint az alkohol, az aceton, az ammónium-klorid, a diklórmetán vagy a szénhidrogének, amelyek a számítógép felületének maradandó károsodását okozhatják. Rostos anyagok, pl. papír törlőkendő. Ezek megkarcolhatják a számítógép felületét.
Alkalmazások és illesztőprogramok frissítése Töltse le a HP-szoftverek és -illesztőprogramok legújabb verzióját, valamint regisztráljon, hogy új verziók megjelenésekor automatikus frissítési értesítést kapjon. Az Egyesült Államokban elérhető támogatás igénybe vételéhez látogasson el a http://www.hp.com/go/contactHP weblapra. Az egész világon elérhető támogatás igénybe vételéhez látogasson el a http://welcome.hp.com/country/us/en/ wwcontact_us.html weblapra.
A SoftPaq letöltéskezelő használata A HP SoftPaq Download Manager (SDM) eszköz a SoftPaq csomag száma nélkül is gyors hozzáférést biztosít a HP üzleti számítógépek SoftPaq adataihoz. Az eszköz használatával egyszerűen megkeresheti a SoftPaq csomagokat, majd letöltheti és kicsomagolhatja őket. A SoftPaq letöltéskezelő működésének alapja a HP FTP-jén közzétett, a számítógép modellszámát és SoftPaq adatait tartalmazó adatbázisfájl beolvasása és letöltése.
11 Biztonsági mentés és helyreállítás Adatai védelme érdekében használja a Windows Biztonsági mentés és visszaállítás szolgáltatását az egyes fájlok és mappák, illetve a teljes merevlemez biztonsági mentéséhez, rendszer-helyreállító adathordozók készítéséhez vagy rendszer-visszaállítási pontok létrehozásához. Ha a rendszer összeomlana, a fájlok biztonsági másolataiból visszaállíthatja a számítógépen tárolt tartalmakat.
Biztonsági másolat készítése az adatokról A rendszerösszeomlás utáni helyreállítás csak annyira lehet naprakész, mint a legutóbbi biztonsági mentés. A rendszer kezdeti beállítása után ajánlott létrehoznia a rendszer-helyreállító adathordozókat, valamint elvégeznie az első biztonsági mentést. Ahogy új szoftvereket és adatfájlokat ad a számítógéphez, ajánlott rendszeresen biztonsági másolatot készítenie, hogy mindig viszonylag friss adatok álljanak rendelkezésére.
MEGJEGYZÉS: Ha nem tudja elindítani a számítógépet és a korábban létrehozott rendszerhelyreállító lemezeket használni, meg kell vásárolnia a Windows 8 operációs rendszer adathordozóját a számítógép elindításához és az operációs rendszer javításához. További információk: A Windows 8 operációs rendszer adathordozójának használata (külön vásárolható meg), 96. oldal.
Az f11 helyreállító eszközök használata VIGYÁZAT! Az f11 billentyűvel elérhető helyreállítási eszköz törli a merevlemez teljes tartalmát, és újraformázza azt. Az Ön által létrehozott összes fájl és a számítógépre telepített programok véglegesen törlődnek. Az f11 helyreállító eszköz újratelepíti az operációs rendszert, valamint a gyárilag telepített HP szoftvereket és illesztőprogramokat. A nem gyárilag telepített programokat újra kell telepíteni.
Miután a javítás befejeződött: 1. Távolítsa el a Windows 8 operációs rendszer adathordozóját, majd helyezze vissza a Driver Recovery (Illesztőprogramok helyreállítása) adathordozót. 2. Először telepítse a hardver-illesztőprogramokat, majd telepítse a javasolt alkalmazásokat. A HP szoftvertelepítő használata A HP szoftvertelepítő használatával újratelepíthetők a sérült és a rendszerről eltávolított illesztőprogramok és egyes szoftverek. 1.
12 Computer Setup (BIOS) és speciális rendszer-diagnosztika A Computer Setup segédprogram használata A Computer Setup segédprogram, vagy más néven BIOS vezérli a rendszer összes bemeneti és kimeneti eszköze (például a lemezmeghajtók, a képernyő, a billentyűzet, az egér vagy a nyomtató) közötti kommunikációt. A Computer Setup segédprogramban megadhatók a telepített eszközökre, a számítógép indítási sorrendjére, valamint a rendszer- és a kiterjesztett memória mennyiségére vonatkozó beállítások.
Navigálás és kiválasztás a Computer Setup segédprogramban A Computer Setup segédprogramban való navigálás is kiválasztás: 1. Kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet, és nyomja le az esc billentyűt, amíg a „Press the ESC key for Startup Menu” (Nyomja meg az ESC billentyűt az indító menü megjelenítéséhez) üzenet meg nem jelenik a képernyő alján.
A gyári beállítások visszaállítása a Computer Setup segédprogramban MEGJEGYZÉS: Az alapértelmezett értékek visszaállítása nem változtatja meg a merevlemez üzemmódját. A Computer Setup segédprogram összes gyárilag beállított alapértékének visszaállítása: 1. Kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet, és nyomja le az esc billentyűt, amíg a „Press the ESC key for Startup Menu” (Nyomja meg az ESC billentyűt az indító menü megjelenítéséhez) üzenet meg nem jelenik a képernyő alján. 2.
A BIOS frissítése A legfrissebb BIOS-verziók elérhetők a HP webhelyén. A HP webhelyen található BIOS-frissítések többsége SoftPaqs formátumú tömörített fájlban található. A letölthető csomagok általában tartalmaznak egy Readme.txt nevű fájlt, amely a telepítésre és a hibaelhárításra vonatkozó tudnivalókat ismerteti. A BIOS verziójának megállapítása A frissítés keresése előtt meg kell határozni a jelenleg telepített BIOS verzióját.
BIOS-frissítés letöltése VIGYÁZAT! A számítógép károsodásának és a sikertelen telepítésnek a megelőzése érdekében olyankor töltse le és telepítse a BIOS-frissítést, amikor a számítógép megbízható külső áramforráshoz van csatlakoztatva a váltakozó áramú tápegységgel. Ne töltsön le és ne telepítsen BIOS-frissítést, miközben a számítógép akkumulátorról üzemel, külön vásárolt dokkolóeszközben dokkol, vagy külön vásárolt áramforráshoz csatlakozik.
A speciális rendszer-diagnosztika használata A speciális rendszer-diagnosztika lehetővé teszi diagnosztikai tesztek futtatását annak meghatározásához, hogy a számítógép hardvere megfelelően működik-e. A speciális rendszerdiagnosztika szolgáltatásban a következő diagnosztikai tesztek érhetők el: ● Rendszerhangolás – Ezek a további tesztek ellenőrzik, hogy a számítógép főbb részegységei megfelelően működnek-e.
13 Támogatás Kapcsolatfelvétel az ügyfélszolgálattal Ha az ebben a felhasználói útmutatóban vagy a Súgó és támogatás szolgáltatásban található információk nem adnak választ kérdéseire, lépjen kapcsolatba az ügyfélszolgálattal. Az Egyesült Államokban elérhető támogatás igénybe vételéhez látogasson el a http://www.hp.com/go/contactHP weblapra. Az egész világon elérhető támogatás igénybe vételéhez látogasson el a http://welcome.hp.com/country/us/en/wwcontact_us.html weblapra.
Címkék A számítógépen elhelyezett címkék olyan információt tartalmaznak, amely az esetleges rendszerproblémák megoldásában, illetve külföldi utazás során nyújthat segítséget: ● Szervizcímke – fontos információkat tartalmaz, például a következőket: Részegység (1) Terméknév (2) Sorozatszám (s/n) (3) Cikkszám/termékszám (p/n) (4) Jótállási idő (5) Típus leírása Az ügyfélszolgálattal való kapcsolatfelvételkor szükség lesz ezekre az adatokra. A szervizcímke az akkumulátorrekeszben található.
14 Műszaki jellemzők ● Teljesítményfelvétel ● Üzemi környezet 106 14.
Teljesítményfelvétel Az ebben a részben található áramellátási adatok hasznosak lehetnek, ha külföldi utazást tervez a számítógéppel. A számítógép egyenárammal működik, amely egyenáramú és váltakozó áramú áramforrásból is biztosítható. A váltakozó áramú áramforrás névleges feszültségének 100–240 V, frekvenciájának 50– 60 Hz közé kell esnie.
Üzemi környezet Tényező Metrikus Angolszász Üzem közben (optikai adathordozó írásakor) 5–35 °C 41–95 °F Üzemen kívül -20–60°C -4–140°F Üzem közben 10–90% 10–90% Üzemen kívül 5–95% 5–95% Hőmérséklet Relatív páratartalom (nem kicsapódó) Maximális magasság (nyomáskiegyenlítés nélkül) Üzem közben -15–3048 m -50–10 000 láb Üzemen kívül -15–12 192 m -50–40 000 láb 108 14.
A Utazás a számítógéppel A legjobb eredmény elérése érdekében tartsa be az utazással és szállítással kapcsolatos alábbi tippeket: ● A számítógép előkészítése utazáshoz vagy szállításhoz: ◦ Készítsen biztonsági másolatot az adatokról. ◦ Vegye ki a számítógépből az összes lemezt és külső kártyaeszközt (pl. memóriakártya).
kórházban, robbanóanyagok közelében és egyéb veszélyes helyeken. Ha nem biztos egy adott eszközre vonatkozó rendszabályokban, bekapcsolás előtt kérjen engedélyt a használatra. ● Ha külföldre utazik, fogadja meg a következő tanácsokat: ◦ Az útitervében szereplő összes országban/térségben ellenőrizze a számítógépekkel kapcsolatos vámszabályokat. ◦ Ellenőrizze, hogy milyen előírások vonatkoznak a tápkábelre és a tápegységre azon a helyen, ahol a számítógépet használni tervezi.
B Hibaelhárítás Hibaelhárítással kapcsolatos információk ● A Súgó és támogatás szolgáltatás segítségével a számítógépre vonatkozó további információkat és webes hivatkozásokat találhat. A Kezdőképernyőn írja be a súgó szót, majd válassza a Súgó és támogatás lehetőséget. MEGJEGYZÉS: Egyes ellenőrző- és javítóeszközök működéséhez aktív internetkapcsolat szükséges. A HP olyan eszközöket is biztosít, amelyek használatához nincs szükség internetcsatlakozásra. ● Forduljon a HP ügyfélszolgálatához.
A számítógép nem indul Ha a számítógép a tápkapcsoló gomb megnyomására sem kapcsol be, a sikertelen indítás okát a következő módszerekkel állapíthatja meg: ● Ha a számítógép elektromos aljzathoz van csatlakoztatva, egy másik elektromos eszközt az aljzathoz csatlakoztatva ellenőrizze, hogy az aljzat áramellátása megfelelő-e. MEGJEGYZÉS: Csak a számítógéphez kapott váltakozó áramú tápegységet, illetve egyéb, a számítógéphez a HP által jóváhagyott tápegységet használjon.
A számítógép szokatlanul meleg Teljesen normális jelenség, hogy a számítógép használat közben felmelegszik. Ha azonban a felmelegedés szokatlan mértékű, valamelyik szellőzőnyílás valószínűleg le van takarva. Ha azt gyanítja, hogy a számítógép túlmelegedett, akkor hagyja szobahőmérsékletűre hűlni. Győződjön meg arról, hogy egyetlen szellőzőnyílás sincs letakarva a számítógép használata közben.
Az optikai meghajtó tálcája nem nyílik ki, amikor CD vagy DVD lemezt szeretne eltávolítani 1. Dugja egy iratkapocs (1) végét a meghajtó előlapján lévő kioldónyílásba. 2. Óvatosan nyomja be az iratkapcsot, amíg a tálca ki nem nyílik, majd húzza ki a tálcát (2) ütközésig. 3. Az orsót óvatosan lenyomva a lemezt (3) a széleinél fogva emelje le a tálcáról. A lemezt a széleinél fogva tartsa, hogy elkerülje az adathordozó felület megérintését.
A számítógép nem észleli az optikai meghajtót Ha az operációs rendszer nem észlel egy telepített eszközt, valószínűleg az eszközillesztő szoftver hiánya vagy sérülése a probléma. 1. Távolítsa el az optikai meghajtóban lévő lemezt. 2. Kattintson a Számítógép, majd a Rendszerfigyelő lehetőségre. 3. A Hardver lapon keresse meg a Tárolóvezérlő elemet a Típus oszlopban. 4. Kattintson többször az eszközök mellett található háromszögre, amíg meg nem találja az optikai meghajtót.
A lemezírási művelet nem indul el, vagy a befejezés előtt leáll ● Zárjon be minden más programot. ● Tiltsa le az alvó állapotot. ● Ellenőrizze, hogy a megfelelő lemezt használja-e a meghajtóhoz. ● Ellenőrizze, hogy a lemez megfelelően van-e behelyezve. ● Válasszon lassabb írási sebességet, és próbálkozzon újra. ● Lemez másolásakor mentse a forráslemez adatait a merevlemezre, mielőtt megkezdi az új lemez írását, az írást pedig a merevlemezről végezze.
C Elektrosztatikus kisülés Az elektrosztatikus kisülés során statikus elektromosság szabadul fel két tárgy érintkezésekor, például amikor a szőnyegen végigsétálva megérint egy fém kilincset. Az Ön ujjából vagy egyéb vezetőből meginduló kisülés kárt tehet az elektronikus alkatrészekben.
Tárgymutató A akkumulátor akkumulátor töltöttségének megjelenítése 48 ártalmatlanítás 52 csere 52 energiatakarékos használat 51 lemerülés 48 lemerülő akkumulátor 48 tárolás 51 Akkumulátor-ellenőrzés 48 akkumulátor hőmérséklete 51 akkumulátorinformációk, keresés 47 akkumulátorkioldó zárak 19 akkumulátoros áramellátás 47 akkumulátorrekesz 19, 105 akkumulátor tárolása 51 állítható grafikus rendszer 54 alsó részegységek helye, bemutatása 20 alvó állapot kezdeményezés 45 kilépés 45 a merevlemez helyreállítása 9
CS csatlakozás WLAN hálózathoz 25 csatlakozóaljzatok hálózat 16 hangbemenet (mikrofon) 12 hangkimenet (fejhallgató) 12 RJ-45 (Ethernet) 15, 16 csatlakozók tápfeszültség 13 csippentő érintőtábla-mozdulat 33 D digitális kártya behelyezés 56 eltávolítás 57 DriveLock (meghajtózár) jelszó beállítás 80 beírás 81 módosítás 81 Drivelock-jelszó eltávolítás 81 DriveLock-jelszó leírás 79 E egér, külső beállítások megadása 28 elektrosztatikus kisülés 117 ellenőrzés, audioszolgáltatások 40 elnémítás billentyű bemutatása
J jelszavak BIOS rendszergazdai 77 DriveLock 79 felhasználó 76 rendszergazda 76 jelszavas védelem beállítása az ébresztéshez 46 jelzőfények bekapcsoló 5, 6 caps lock 5, 6 Érintőtábla 5, 6 meghajtó 12 optikai meghajtó 13, 14 váltóáramú tápegység 13, 16 vezeték nélküli 5, 6 Webböngésző 5, 6 webkamera 17, 18 jelzőfények, merevlemez 68 K kábelek USB 58 kapcsoló, táp- 44 karbantartás Lemezkarbantartó 67 Lemeztöredezettségmentesítő 67 karbantartó ajtó 105 biztonsági csavar 61 karbantartóajtó-kioldó zárak 19 képer
bal oldal 15 elölnézet 12 felülnézet 4 jobb oldal 13 kijelző 17 RJ-45 (Ethernet) csatlakozóaljzat bemutatása 16 RJ-45 (hálózati) csatlakozóaljzat bemutatása 15 S SoftPaq programok, letöltésük 92 sorozatszám 105 sorozatszám, számítógép 105 speciális rendszer-diagnosztika 103 SZ számbillentyűzet, külső használat 38 num lock 38 számbillentyűzetek bemutatása 35 bemutatás 37 számítógép kikapcsolása 44 számítógéppel való utazás 51, 109 szellőzőnyílások bemutatása 15, 16 szellőzőnyílások helye 19 szoftver fontos f