Instrukcja obsługi przenośnego komputera PC
© Copyright 2010 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth jest znakiem towarowym należącym do jego właściciela i używanym przez firmę Hewlett-Packard Company w ramach licencji. Microsoft i Windows są zastrzeżonymi w Stanach Zjednoczonych znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation. Logo SD jest znakiem towarowym należącym do jego właściciela. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia.
Uwagi na temat bezpieczeństwa OSTRZEŻENIE! Aby wyeliminować ryzyko oparzenia lub przegrzania komputera, nie trzymaj go bezpośrednio na kolanach i nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych. Należy używać komputera tylko na twardej płaskiej powierzchni. Nie należy dopuszczać, aby przepływ powietrza został zablokowany przez inną twardą powierzchnię, na przykład przez znajdującą się obok opcjonalną drukarkę, lub miękką powierzchnię, na przykład przez poduszki, koc czy ubranie.
iv Uwagi na temat bezpieczeństwa
Spis treści 1 Funkcje Identyfikowanie sprzętu ........................................................................................................................ 1 Elementy .............................................................................................................................................. 2 Elementy w górnej części komputera .................................................................................. 2 Płytka dotykowa TouchPad ...........................................
Bieżące kody zabezpieczeń sieci są niedostępne ............................................................. 22 Połączenie WLAN jest bardzo słabe .................................................................................. 23 Nie można połączyć się z routerem bezprzewodowym ..................................................... 23 Korzystanie z modemu (tylko wybrane modele) ................................................................................. 24 Podłączanie kabla modemowego ................
5 Zarządzanie energią Ustawianie opcji zasilania .................................................................................................................. 48 Korzystanie z ustawień oszczędzania energii ................................................................... 48 Inicjowanie i wyłączanie stanu uśpienia ............................................................ 49 Inicjowanie i wyłączanie stanu hibernacji ..........................................................
6 Napędy Obsługa napędów .............................................................................................................................. 66 Napęd optyczny .................................................................................................................................. 68 Identyfikacja zainstalowanego napędu optycznego ........................................................... 68 Korzystanie z dysków optycznych .................................................................
8 Dodawanie i wymiana modułu pamięci 9 Bezpieczeństwo Ochrona komputera ............................................................................................................................ 95 Korzystanie z haseł ............................................................................................................................ 96 Ustawianie haseł w systemie Windows ............................................................................. 96 Ustawianie haseł w narzędziu Setup ............
Kiedy należy tworzyć punkty przywracania ..................................................... 117 Tworzenie punktów przywracania systemu ..................................................... 117 Przywracanie poprzedniego stanu systemu .................................................... 117 Odzyskiwanie ................................................................................................................................... 118 Odzyskiwanie z dysków do odzyskiwania ................................
1 Funkcje Identyfikowanie sprzętu Aby wyświetlić listę sprzętu zainstalowanego w komputerze: ▲ Wybierz polecenia Start > Panel sterowania > System i zabezpieczenia. Następnie w obszarze Sprzęt, kliknij Menedżer urządzeń. Za pomocą menedżera urządzeń można także dodawać sprzęt i modyfikować konfigurację urządzeń. UWAGA: System Windows® zawiera funkcję Kontrola konta użytkownika, która zwiększa bezpieczeństwo komputera.
Elementy Elementy w górnej części komputera Płytka dotykowa TouchPad Element Opis (1) ● Gdy obszar płytki dotykowej TouchPad jest aktywny, wskaźnik nie świeci. ● Gdy obszar płytki dotykowej TouchPad jest nieaktywny, wskaźnik świeci na pomarańczowo. ● Jeżeli chcesz przełączyć tryb z aktywnego na nieaktywny, szybko dotknij dwa razy wskaźnik wyłączenia płytki dotykowej.
Wskaźniki UWAGA: Używany komputer może się nieznacznie różnić od komputera pokazanego na ilustracji w tym rozdziale. Element Opis (1) ● Nie świeci: Płytka dotykowa TouchPad jest włączona. ● Bursztynowy: Płytka dotykowa TouchPad jest wyłączona. Wskaźnik płytki dotykowej TouchPad Jeżeli chcesz włączyć lub wyłączyć płytkę dotykową, szybko dotknij dwa razy wskaźnik wyłączenia płytki dotykowej. (2) Wskaźnik caps lock Świeci: włączona jest funkcja caps lock.
Przycisk i głośniki UWAGA: Używany komputer może się nieznacznie różnić od komputera pokazanego na ilustracji w tym rozdziale. Element (1) Opis Przycisk zasilania ● Gdy komputer jest wyłączony, naciśnij przycisk, aby go włączyć. ● Gdy komputer jest włączony, krótko naciśnij przycisk, aby uruchomić tryb uśpienia. ● Gdy komputer znajduje się w stanie uśpienia, krótko naciśnij przycisk, aby wyjść z trybu uśpienia. ● Gdy komputer jest w hibernacji, krótko naciśnij przycisk, aby zakończyć hibernację.
Klawisze UWAGA: Używany komputer może się nieznacznie różnić od komputera pokazanego na ilustracji w tym rozdziale. Element Opis (1) Klawisz esc Wyświetla informacje o systemie (po naciśnięciu razem z klawiszem fn). (2) Klawisz fn Wyświetla informacje o systemie po naciśnięciu wspólnie z klawiszem esc. (3) Klawisz z logo systemu Windows Wyświetla menu Start systemu Windows. (4) Klawisz aplikacji systemu Windows Wyświetla menu skrótów dla elementów znajdujących się pod kursorem.
Elementy z prawej strony komputera UWAGA: Używany komputer może się nieznacznie różnić od komputera pokazanego na ilustracji w tym rozdziale. Element Opis (1) Napęd optyczny Odczytuje dyski optyczne i w wybranych modelach także zapisuje na nich. (2) Wskaźnik napędu optycznego na przycisku uwalniania Miga: trwa uzyskiwanie dostępu do napędu optycznego. (3) Port USB Umożliwia podłączenie opcjonalnego urządzenia USB.
Elementy z lewej strony komputera UWAGA: Używany komputer może się nieznacznie różnić od komputera pokazanego na ilustracji w tym rozdziale. Element Opis (1) Port monitora zewnętrznego Umożliwia podłączenie monitora zewnętrznego VGA lub projektora. (2) Otwór wentylacyjny Umożliwia przepływ powietrza chłodzącego wewnętrzne części komputera. UWAGA: Wentylator komputera jest włączany automatycznie w celu chłodzenia elementów wewnętrznych i ich ochrony przed przegrzaniem.
Element (11) 8 Wskaźnik napędu Rozdział 1 Funkcje Opis ● Secure Digital (SD) ● xD-Picture Card (XD) Świeci: Dysk twardy pracuje.
Elementy w dolnej części komputera Element Opis (1) Wnęka baterii Miejsce na włożenie baterii. (2) Otwory wentylacyjne (4) Umożliwiają dopływ powietrza zapewniający chłodzenie wewnętrznych elementów komputera. UWAGA: Wentylator komputera jest włączany automatycznie w celu chłodzenia elementów wewnętrznych i ich ochrony przed przegrzaniem. Włączanie się i wyłączanie wewnętrznego wentylatora podczas zwykłej eksploatacji jest normalnym zjawiskiem.
Elementy wyświetlacza Element Opis (1) Mikrofon wewnętrzny Nagrywa dźwięk. (2) Kamera internetowa (tylko wybrane modele) Umożliwia nagrywanie filmów wideo i robienie zdjęć. (3) Wskaźnik kamery internetowej (tylko wybrane modele) Świeci: Kamera pracuje. Anteny urządzenia bezprzewodowego Ten komputer jest wyposażony w dwie anteny wysyłające i odbierające sygnały z jednego lub kilku urządzeń bezprzewodowych. Nie są one widoczne z zewnątrz komputera.
UWAGA: Aby zapewnić optymalną transmisję, należy pozostawiać wolną przestrzeń w pobliżu anten. Aby zobaczyć regulacje prawne dotyczące sieci bezprzewodowych, przeczytaj rozdział Uwagi dotyczące przepisów, bezpieczeństwa i środowiska dotyczące danego kraju lub regionu. Uwagi te znajdują się w module Pomoc i obsługa techniczna.
Dodatkowe elementy sprzętowe Element Opis (1) Kabel zasilający* Umożliwia podłączenie zasilacza prądu przemiennego do gniazda sieci elektrycznej. (2) Zasilacz prądu przemiennego Przekształca prąd przemienny w prąd stały. (3) Bateria Zasila komputer niepodłączony do źródła zasilania zewnętrznego. *Przewody zasilające różnią się wyglądem w zależności od kraju i regionu.
Etykiety Etykiety umieszczone na komputerze zawierają informacje, które mogą być potrzebne podczas rozwiązywania problemów z systemem lub podróży zagranicznych. ● Zintegrowana etykieta zgodności z normami, certyfikat urządzenia bezprzewodowego i etykieta serwisowa - zawiera informacje o zgodności komputera z normami, informacje certyfikatu urządzenia bezprzewodowego, a także numer modelu komputera, numer seryjny oraz informacje o gwarancji. Etykieta jest umieszczona we wnęce baterii komputera.
2 Sieć bezprzewodowa, sieć lokalna i modem Korzystanie z urządzeń bezprzewodowych Technologia bezprzewodowa zapewnia przesyłanie danych za pośrednictwem fal radiowych zamiast za pomocą kabli.
Położenie ikon komunikacji bezprzewodowej i stanu sieci Ikona Nazwa Opis Sieć bezprzewodowa (połączona) Pokazuje położenie wskaźnika i klawisza funkcyjnego komunikacji bezprzewodowej komputera (f12). Identyfikuje także oprogramowanie HP Wireless Assistant i informuje, że włączone jest co najmniej jedno z urządzeń bezprzewodowych. Łączność bezprzewodowa (niepodłączona) Identyfikuje oprogramowanie HP Wireless Assistant i informuje, że wszystkie urządzenia bezprzewodowe są wyłączone.
urządzenia bezprzewodowe. Pojedyncze urządzenia bezprzewodowe mogą być kontrolowane z poziomu programu HP Wireless Assistant. Korzystanie z oprogramowania HP Wireless Assistant Urządzenie bezprzewodowe można włączyć lub wyłączyć za pomocą programu HP Wireless Assistant. Jeśli urządzenie bezprzewodowe jest wyłączone w narzędziu Setup, musi być w nim włączone zanim będzie można je włączyć lub wyłączyć za pomocą oprogramowania Wireless Assistant.
Korzystanie z sieci bezprzewodowej (WLAN) Urządzenie sieci WLAN umożliwia komputerowi uzyskiwanie dostępu do bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN), która składa się z innych komputerów i akcesoriów połączonych za pomocą routera bezprzewodowego lub punktu dostępu bezprzewodowego. UWAGA: Terminy punkt dostępu bezprzewodowego i router bezprzewodowy są często używane zamiennie.
Ochrona sieci WLAN Ponieważ w standardzie WLAN zaprojektowano jedynie ograniczone funkcje zabezpieczeń — służące przede wszystkim do uniemożliwienia przypadkowego podsłuchiwania, a nie wydajnych form ataków — bardzo ważne jest zrozumienie, że sieci WLAN są narażone na ataki z wykorzystaniem znanych i dobrze udokumentowanych słabości zabezpieczeń. Sieci bezprzewodowe w miejscach publicznych (tzw. hotspoty) np. w kawiarniach i na lotniskach zwykle nie zapewniają żadnego bezpieczeństwa.
Łączenie się z siecią WLAN Aby połączyć się z siecią WLAN, wykonaj następujące kroki: 1. Upewnij się, że urządzenie WLAN jest włączone (wskaźnik komunikacji bezprzewodowej jest biały). Jeżeli wskaźnik komunikacji bezprzewodowej świeci pomarańczowo, naciśnij klawisz funkcyjny komunikacji bezprzewodowej (f12). 2. Kliknij ikonę sieci w obszarze powiadomień z prawej strony paska zadań. 3. Wybierz połączenie WLAN z listy. 4. Kliknij przycisk Połącz.
Korzystanie z bezprzewodowych urządzeń Bluetooth (tylko wybrane modele) Urządzenie bezprzewodowe Bluetooth zapewnia komunikację bezprzewodową o małym zasięgu, zastępującą tradycyjne połączenia przewodowe z następującymi urządzeniami elektronicznymi: ● komputery (stacjonarne, przenośne, urządzenia PDA), ● telefony (komórkowe, bezprzewodowe, Smartphone), ● urządzenia do przetwarzania obrazu (drukarki, aparaty fotograficzne), ● urządzenia audio (zestawy słuchawek z mikrofonem, głośniki).
Rozwiązywanie problemów z połączeniem bezprzewodowym Możliwe są następujące przyczyny problemów z połączeniem bezprzewodowym: ● Konfiguracja sieciowa (nazwa SSID lub zabezpieczenia) została zmieniona. ● Urządzenie bezprzewodowe nie zostało zainstalowane prawidłowo lub zostało wyłączone. ● Wystąpiła awaria urządzenia bezprzewodowego lub routera. ● Urządzenie bezprzewodowe jest zakłócane przez inne urządzenia. UWAGA: Bezprzewodowe urządzenia sieciowe są dołączone tylko do wybranych modeli komputera.
Nie można się połączyć z preferowaną siecią System Windows może automatycznie naprawić wadliwe połączenie WLAN. ● Jeżeli ikona stanu sieci jest widoczna w obszarze powiadomień, kliknij ją prawym klawiszem myszy, po czym kliknij Rozwiąż problemy. System Windows zresetuje urządzenie sieciowe i spróbuje przywrócić połączenie z jedną z preferowanych sieci. ● Jeśli w obszarze powiadomień nie jest wyświetlana ikona sieci, wykonaj następujące kroki: 1.
W przypadku otrzymania nowych kluczy lub kodów SSID do sieci bezprzewodowej, z którą wcześniej było ustanawiane połączenie, aby połączyć się z siecią, należy wykonać następujące kroki: 1. Wybierz Start > Panel sterowania > Sieć i Internet > Centrum sieci i udostępniania. 2. W lewym okienku kliknij przycisk Zarządzaj połączeniami sieciowymi. Pojawi się lista dostępnych sieci WLAN. Jeżeli w danym hotspocie dostępnych jest kilka sieci, na liście pojawi się kilka pozycji. 3.
Korzystanie z modemu (tylko wybrane modele) Modem w komputerze musi zostać podłączony do analogowej linii telefonicznej przy użyciu kabla modemowego z 6-stykowym złączem RJ-11 (dołączony tylko do wybranych modeli). W niektórych krajach wymagany jest także odpowiedni adapter (dołączony tylko do wybranych modeli). Złącza dla cyfrowych systemów PBX mogą wyglądać jak analogowe wtyczki telefoniczne, ale nie są zgodne z modemem.
Podłączanie adaptera kabla modemowego odpowiedniego dla danego kraju Gniazda telefoniczne w poszczególnych krajach mogą się różnić. Aby używać modemu i kabla modemowego (dołączonego tylko do wybranych modeli) poza krajem, w którym został kupiony komputer, należy nabyć odpowiedni dla danego kraju adapter kabla modemowego (dołączony tylko do wybranych modeli). Aby podłączyć modem do analogowej linii telefonicznej, której typ gniazda jest inny niż RJ-11, wykonaj następujące czynności: 1.
Dodawanie nowej lokalizacji podczas podróży Domyślnie jedynym ustawieniem lokalizacji dostępnym dla modemu jest ustawienie dla kraju, w którym komputer został zakupiony. Podczas podróżowania po innych krajach, należy ustawić lokalizację modemu wewnętrznego na spełniającą standardy działania kraju w którym modem jest używany. Po dodaniu nowych ustawień lokalizacji, są one zapisywane przez komputer, dzięki czemu w każdej chwili można przełączać się między nimi.
Rozwiązywanie problemów z połączeniem podczas podróży W przypadku wystąpienia problemów z połączeniem modemowym podczas korzystania z komputera poza krajem, w którym został zakupiony, należy postępować zgodnie z poniższymi sugestiami. ● Sprawdź typ linii telefonicznej. Modem wymaga analogowej, a nie cyfrowej linii telefonicznej. Linia opisana jako linia PBX jest zazwyczaj linią cyfrową.
6. Kliknij pozycję Modem. 7. Usuń zaznaczenie pola wyboru Czekaj na sygnał przed wybraniem numeru. 8. Kliknij dwa razy przycisk OK. Podłączanie do sieci lokalnej Podłączenie do sieci lokalnej (LAN) wymaga kabla RJ-45 z 8 stykami (do zakupienia osobno). Jeśli kabel posiada obwód ograniczający szum (1) zapobiegający interferencjom z sygnałem TV i radiowym, ustaw końcówkę kabla z obwodem (2) w stronę komputera. Aby podłączyć kabel sieciowy: 1.
3 Urządzenia wskazujące i klawiatura Korzystanie z płytki dotykowej TouchPad Na poniższej ilustracji oraz w tabeli przedstawiono płytkę dotykową TouchPad komputera. Element Opis (1) Wskaźnik wyłączenia płytki dotykowej Gdy świeci, oznacza to, że płyta dotykowa jest wyłączona. (2) Obszar płytki dotykowej TouchPad Umożliwia przesuwanie wskaźnika, a także zaznaczanie oraz aktywowanie elementów na ekranie.
Włączanie i wyłączanie płytki dotykowej TouchPad Gdy obszar płytki dotykowej TouchPad jest aktywny, wskaźnik nie świeci. Jeżeli chcesz włączyć lub wyłączyć płytkę dotykową, szybko dotknij dwa razy wskaźnika wyłączenia płytki dotykowej. Aby przesunąć kursor myszy, należy przesunąć palcem po powierzchni płytki dotykowej w wybranym kierunku. Lewy i pracy przycisk znajdujący się pod płytką dotykową TouchPad działa w taki sam sposób, jak odpowiadające im przyciski myszy zewnętrznej.
Przewijanie Przewijanie przydaje się w trakcie przesuwania strony czy obrazu w górę i w dół. W celu przewijania umieść dwa palce na płytce dotykowej TouchPad i przeciągnij je po płytce, przesuwając je w górę, dół, lewo lub prawo. UWAGA: Prędkość przewijania zależy od prędkości palca. Powiększanie Powiększanie pozwala na powiększanie i zmniejszanie takich elementów, jak dokumenty PDF, obrazy i zdjęcia.
Obracanie Obracanie pozwala na obracanie takich elementów, jak zdjęcia, czy strony. W celu obrócenia, połóż kciuk na płytce dotykowej TouchPad i przesuń ruchem półkolistym palec wskazujący dookoła kciuka. Konfigurowanie preferencji urządzenia wskazującego Użyj Właściwości myszy w Windows w celu dostosowania ustawień urządzeń wskazujących, takich jak konfiguracja przycisków, szybkość klikania i opcje kursora. Aby przejść do Właściwości myszy, wybierz kolejno Start > Urządzenia i drukarki.
Funkcja Klawisz funkcyjny lub skrót klawiaturowy fn+esc Naciśnięcie kombinacji klawiszy fn+esc (1) i (2) powoduje wyświetlenie informacji o składnikach sprzętowych systemu oraz numeru wersji systemu BIOS (podstawowy system wejścia-wyjścia). Naciśnij f1, aby otworzyć Pomoc i obsługę techniczną, zawierającą informacje na temat systemu operacyjnego Windows i komputera, odpowiedzi na pytania i samouczki, oraz aktualizacje dla komputera.
Funkcja Klawisz funkcyjny lub skrót klawiaturowy Naciśnij i przytrzymaj klawisz f10, aby stopniowo zwiększyć głośność dźwięku głośnika. Naciśnij klawisz f11, aby wyciszyć lub przywrócić dźwięk głośnika. Naciśnij klawisz f12, aby włączyć lub wyłączyć funkcję komunikacji bezprzewodowej. UWAGA: Klawisz ten nie nawiązuje połączenia bezprzewodowego. Aby możliwe było ustanowienie połączenia bezprzewodowego, sieć bezprzewodowa musi być skonfigurowana.
Czyszczenie płytki dotykowej TouchPad i klawiatury Brud i tłuszcz na płytce dotykowej TouchPad mogą uniemożliwiać prawidłowe sterowanie ruchem kursora na ekranie. Aby tego uniknąć, należy czyścić płytkę dotykową TouchPad za pomocą zwilżonej ściereczki, a podczas używania komputera często myć ręce. OSTRZEŻENIE! Aby zmniejszyć ryzyko porażenia prądem elektrycznym lub uszkodzenia elementów wewnętrznych, do czyszczenia klawiatury nie należy używać odkurzacza.
4 Multimedia Funkcje multimedialne Komputer jest wyposażony w funkcje multimedialne, umożliwiające słuchanie muzyki oraz oglądanie filmów i zdjęć.
Położenie składników multimedialnych UWAGA: Używany komputer może się nieznacznie różnić od komputera pokazanego na ilustracji w tym rozdziale. Element Opis (1) Mikrofon wewnętrzny Nagrywa dźwięk. (2) Kamera internetowa (tylko wybrane modele) Umożliwia nagrywanie audio i wideo oraz robienie zdjęć. (3) Wskaźnik kamery internetowej (tylko wybrane modele) Biały: Kamera pracuje. (4) Klawisz funkcyjny zmniejszania głośności (f9) Zmniejsza głośność dźwięku.
Element Opis UWAGA: Gdy urządzenie jest podłączone do wyjścia słuchawkowego, głośniki komputera są wyłączone. (8) Gniazdo wejściowe audio (mikrofonowe) Umożliwia podłączenie opcjonalnego mikrofonu zestawu słuchawkowego komputera, mikrofonu kolumny stereo lub mikrofonu monofonicznego. (9) Osłona głośnika Dwa zintegrowane głośniki wytwarzają dźwięki.
Korzystanie z funkcji aktywności nośnika Klawisze aktywności multimediów można wykorzystać do sterowania odtwarzaniem muzycznego dysku CD lub DVD lub BD (Blu-ray) w napędzie optycznym. Korzystanie z klawiszy funkcyjnych aktywności nośnika Jeżeli dysk CD, DVD lub BD nie jest odtwarzany, naciśnij f6 (2), aby rozpocząć odtwarzanie. Gdy dysk audio CD, DVD lub BD jest odtwarzany, naciśnij następujące klawisze funkcyjne: ● Aby wstrzymać lub wznowić odtwarzanie dysku, naciśnij klawisz f6 (2).
Oprogramowanie multimedialne Komputer posiada zawiera zainstalowane oprogramowanie pozwalające na słuchanie muzyki, oglądanie filmów i przeglądanie obrazów. Kolejne rozdziały opisują szczegółowo oprogramowanie CyberLink PowerDVD oraz inne zainstalowane programy multimedialne. Korzystanie z oprogramowania CyberLink PowerDVD CyberLink PowerDVD zmienia komputer w mobilne centrum rozrywki. Korzystając z programu CyberLink PowerDVD, można słuchać muzyki i oglądać filmy DVD.
Audio Komputer umożliwia korzystanie z wielu funkcji audio: ● Odtwarzanie muzyki przez głośniki komputera i/lub podłączone głośniki zewnętrzne. ● Nagrywanie dźwięku za pomocą wewnętrznego mikrofonu lub podłączonego mikrofonu zewnętrznego. ● Pobieranie muzyki z Internetu. ● Tworzenie prezentacji multimedialnych z użyciem dźwięku i obrazów. ● Przesyłanie dźwięku i obrazów za pomocą komunikatorów internetowych.
Aby sprawdzić funkcje nagrywania komputera, wykonaj następujące kroki: 1. Wybierz kolejno Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Rejestrator dźwięku. 2. Kliknij przycisk Nagraj i mów do mikrofonu. Zapisz plik na pulpicie. 3. Otwórz Windows Media Player lub CyberLink PowerDVD i odtwórz nagranie. UWAGA: Aby uzyskać najlepsze rezultaty nagrywania, mów bezpośrednio do mikrofonu i nagrywaj dźwięk przy ustawieniu bez szumu otoczenia.
Podłączanie urządzenia HDMI (tylko wybrane modele) Wybrane modele komputerów są wyposażone w port HDMI (High Definition Multimedia Interface). Port HDMI umożliwia podłączanie komputera do opcjonalnego urządzenia audio lub wideo, takiego jak telewizor o wysokiej rozdzielczości lub dowolne zgodne urządzenie cyfrowe lub audio. Komputer może obsłużyć jedno urządzenie HDMI podłączone do portu HDMI, wyświetlając jednocześnie obraz na ekranie komputera lub innym obsługiwanym zewnętrznym urządzeniu wyświetlającym.
Konfiguracja audio dla HDMI (tylko wybrane modele) W celu konfiguracji dźwięku HDMI, podłącz urządzenie dźwiękowe lub wideo, takie jak telewizor wysokiej rozdzielczości do portu HDMI komputera. Następnie skonfiguruj domyślne urządzenie odtwarzania audio zgodnie z opisem: 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w obszarze powiadomień po prawej stronie paska zadań, a następnie kliknij pozycję Urządzenia odtwarzania. 2.
Napęd optyczny Napęd optyczny, taki jak napęd DVD-ROM, odtwarza dyski optyczne (CD i DVD). Tego rodzaju dysków używa się do przechowywania takich informacji jak muzyka, zdjęcia i filmy. Dyski DVD są bardziej pojemne niż dyski CD. Napęd optyczny może odczytywać standardowe dyski CD i DVD. Jeśli napęd optyczny jest napędem Blu-ray Disc ROM, może także odczytywać dyski Blu-ray. Więcej informacji na temat korzystania z napędu optycznego można znaleźć w części Napęd optyczny na stronie 68.
Kamera internetowa (tylko wybrane modele) Komputer może być wyposażony w zintegrowaną kamerę internetową, umieszczoną w górnej części wyświetlacza. Kamera internetowa jest urządzeniem wejściowym, które umożliwia przechwytywanie i udostępnianie wideo. Preinstalowane oprogramowanie CyberLink YouCam udostępnia nowe funkcje, rozszerzające możliwości kamery internetowej. Aby skorzystać z kamery i oprogramowania CyberLink YouCam, wybierz kolejno Start > Wszystkie programy > CyberLink YouCam > CyberLink YouCam.
Dopasowywanie właściwości kamery internetowej Właściwości kamery internetowej można dopasowywać w oknie dialogowym Właściwości, które jest dostępne w różnych programach korzystających ze zintegrowanej kamery — zwykle dostęp do tego okna można uzyskać z poziomu menu konfiguracji, ustawień lub właściwości: ● Jasność — umożliwia kontrolę ilości światła na obrazie. Ustawienie większej jasności pozwala uzyskać jaśniejszy obraz, mniejszej — ciemniejszy obraz.
5 Zarządzanie energią Ustawianie opcji zasilania Korzystanie z ustawień oszczędzania energii Komputer udostępnia dwa fabryczne ustawienia oszczędzania energii: tryb uśpienia i tryb hibernacji. Po zainicjowaniu trybu uśpienia wskaźniki zasilania migają i następuje wygaszenie ekranu. Praca jest zapisywana w pamięci, co powoduje, że wznowienie komputera ze stanu uśpienia przebiega szybciej niż wznowienie ze stanu hibernacji.
Inicjowanie i wyłączanie stanu uśpienia Ustawienia fabryczne systemu powodują inicjowanie stanu uśpienia po 15 minutach nieaktywności przy zasilaniu z baterii oraz po 30 minutach nieaktywności przy zasilaniu z zewnętrznego źródła. Ustawienia zasilania i limity czasu można zmieniać przy użyciu apletu Opcje zasilania w Panelu sterowania systemu Windows®. Jeśli komputer jest włączony, stan wstrzymania można zainicjować w następujący sposób: ● Naciśnij krótko przycisk zasilania. ● Zamknij wyświetlacz.
Korzystanie z miernika baterii Miernik baterii jest umieszczony w obszarze powiadomień, z prawej strony paska zadań. Miernik baterii umożliwia użytkownikowi uzyskanie szybkiego dostępu do ustawień zasilania, wyświetlenie informacji o poziomie naładowania baterii i wybranie innego planu zasilania. ● Aby wyświetlić wartość procentową poziomu naładowania baterii i bieżący plan zasilania, należy przesunąć wskaźnik na ikonę miernika baterii.
Dostosowanie planów zasilania 1. Kliknij ikonę miernika baterii w obszarze powiadomień, a następnie kliknij przycisk Więcej opcji zasilania. – lub – Wybierz kolejno Start > Panel sterowania > System i zabezpieczenia > Opcje zasilania. 2. Wybierz plan zasilania, a następnie kliknij przycisk Zmień ustawienia planu. 3. Zmień ustawienia zgodnie z potrzebami. 4. Aby zmienić ustawienia dodatkowe, kliknij opcję Zmień zaawansowane ustawienia zasilania i wprowadź zmiany.
Korzystanie z zewnętrznego źródła zasilania prądem przemiennym Jako zewnętrzne źródła zasilania prądem przemiennym służą następujące urządzenia: OSTRZEŻENIE! Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z bezpieczeństwem, należy używać wyłącznie zasilacza prądu przemiennego dostarczonego wraz z komputerem, zamiennego zasilacza dostarczonego przez firmę HP lub zgodnego zasilacza prądu przemiennego zakupionego jako opcję w firmie HP.
Podłączanie zasilacza prądu przemiennego OSTRZEŻENIE! Aby ograniczyć ryzyko porażenia prądem elektrycznym lub uszkodzenia sprzętu: Kabel zasilający należy podłączyć do gniazda sieci elektrycznej znajdującego się w łatwo dostępnym miejscu. Zasilanie od komputera należy odłączać, wyjmując kabel zasilający z gniazda sieci elektrycznej (a nie odłączając kabel zasilający od komputera).
Testowanie zasilacza prądu przemiennego Przetestuj zasilacz, jeśli w komputerze podłączonym do zasilania zewnętrznego występuje choć jeden z następujących objawów: ● Komputer nie włącza się. ● Wyświetlacz nie włącza się. ● Wskaźnik zasilania nie świeci się. Aby przetestować zasilacz prądu przemiennego: 1. Wyjmij baterię. a. Wyłącz komputer i zamknij pokrywę z wyświetlaczem. b. Połóż komputer spodem do góry na płaskiej powierzchni. c. Przesuń zatrzask zwalniający baterii (1), aby ją zwolnić. d.
Korzystanie z energii baterii Niepodłączony do zewnętrznego źródła zasilania komputer z włożoną naładowaną baterią jest zasilany z baterii. Podłączony do zewnętrznego źródła zasilania komputer z włożoną naładowaną baterią jest zasilany przez zasilacz. Jeżeli w komputerze znajduje się naładowana bateria i korzysta on z zewnętrznego zasilacza prądu przemiennego, w przypadku odłączenia zasilacza komputer przełącza się na zasilanie z baterii.
Aby uruchomić narzędzie Battery Check: 1. Podłącz zasilacz do komputera. UWAGA: Komputer musi być podłączony do zasilania zewnętrznego, by narzędzie Battery Check działało prawidłowo. 2. Wybierz kolejno Start > Pomoc i obsługa techniczna > Narzędzia rozwiązywania problemów > Battery Check. Narzędzie Battery Check bada baterię i jej ogniwa, by sprawdzić, czy działają prawidłowo, a następnie przedstawia wyniki.
3. Przesuń zatrzask zwalniający baterii (1), aby ją zwolnić. 4. Obróć baterię (2) do góry i wyjmij ją z komputera (3). Ładowanie baterii OSTRZEŻENIE! Nie należy ładować baterii komputera podczas lotu samolotem. Bateria jest ładowana za każdym razem, kiedy komputer jest podłączony do zewnętrznego źródła zasilania poprzez zasilacz prądu przemiennego, opcjonalny zasilacz lub opcjonalny produkt rozszerzeń.
Wskaźnik zasilacza informuje o stanie ładowania: ● Świeci: trwa ładowanie baterii. ● Miga: Bateria osiągnęła niski lub krytycznie niski poziom naładowania i nie jest ładowana. ● Nie świeci: Bateria jest w pełni naładowana, używana lub nie jest zainstalowana. Wydłużanie czasu pracy na baterii Czas pracy baterii zależy od funkcji używanych podczas korzystania z zasilania bateryjnego. Maksymalny czas pracy na baterii stopniowo się skraca, gdyż pojemność baterii samoczynnie spada.
Rozwiązywanie problemu niskiego poziomu naładowania baterii OSTROŻNIE: Aby zmniejszyć ryzyko utraty informacji, gdy bateria osiągnie krytycznie niski poziom naładowania i komputer rozpocznie uruchamianie trybu Hibernacja, nie należy przywracać zasilania do momentu wyłączenia się wskaźników zasilania.
UWAGA: Baterie są ładowane zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym komputerze, ale w drugim przypadku ładowanie przebiega szybciej. Aby całkowicie naładować baterię: 1. Włóż baterię do komputera. 2. Podłącz komputer do zasilacza prądu przemiennego, opcjonalnego zasilacza lub opcjonalnego produktu rozszerzeń, a następnie podłącz zasilacz lub urządzenie do zewnętrznego źródła zasilania. Wskaźnik zasilacza na komputerze włącza się. 3.
Krok 3: Rozładuj baterię W czasie rozładowywania baterii komputer musi pozostać włączony. Baterię można rozładowywać zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym komputerze. Jednak jeśli komputer jest włączony, rozładowywanie przebiega szybciej. ● Jeśli na czas rozładowywania baterii planowane jest pozostawienie komputera bez nadzoru, przed rozpoczęciem rozładowywania należy zapisać pracę.
Krok 5: Ponownie włącz funkcje Hibernacja i Uśpienie OSTROŻNIE: Jeżeli funkcja Hibernacja nie zostanie ponownie włączona po kalibracji, w przypadku osiągnięcia krytycznie niskiego poziomu naładowania, istnieje ryzyko całkowitego rozładowania baterii i utraty danych. 1. Kliknij ikonę miernika baterii w obszarze powiadomień, a następnie kliknij przycisk Więcej opcji zasilania. – lub – Wybierz kolejno Start > Panel sterowania > System i zabezpieczenia > Opcje zasilania. 2.
Przed użyciem baterii, która nie była używana przez co najmniej miesiąc, należy przeprowadzić jej kalibrację. Utylizacja zużytej baterii OSTRZEŻENIE! Ze względu na ryzyko pożaru lub eksplozji nie wolno baterii rozkładać na części, zgniatać, przekłuwać ani wyrzucać do wody lub ognia. Dodatkowe informacje na temat bezpieczeństwa można znaleźć w podręczniku Uregulowania prawne, przepisy bezpieczeństwa i wymagania środowiskowe dołączonym do tego komputera.
Przełączanie pomiędzy trybami graficznymi (tylko wybrane modele) Niektóre komputery są wyposażone w przełączalną kartę graficzną i posiadają dwa tryby przetwarzania grafiki. Podczas przełączania z zasilania zewnętrznego na bateryjne, komputer może przełączyć się z trybu wysokiej wydajności w tryb oszczędzania energii w celu oszczędzenia baterii. Podobnie, podczas przełączania z zasilania bateryjnego na zewnętrzne, komputer może przełączyć się w tryb wysokiej wydajności.
Wyłączanie komputera OSTROŻNIE: Wyłączenie komputera spowoduje utratę niezapisanych danych. Polecenie Zamknij powoduje zamknięcie wszystkich programów łącznie z systemem operacyjnym, a następnie wyłączenie wyświetlacza i komputera. Komputer należy wyłączać w następujących przypadkach: ● Jeśli konieczna jest wymiana baterii lub uzyskanie dostępu do elementów znajdujących się wewnątrz komputera. ● Podczas podłączania zewnętrznego urządzenia sprzętowego, które nie może być podłączone poprzez port USB.
6 Napędy Obsługa napędów Napędy to bardzo delikatne elementy komputera, z którymi należy postępować ostrożnie. Przed rozpoczęciem korzystania z napędów należy zapoznać się z poniższymi przestrogami. Dodatkowe przestrogi zawarte są w poszczególnych procedurach.
OSTROŻNIE: Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia komputera i napędu oraz utraty danych, należy stosować następujące środki ostrożności: Zanim przeniesiesz komputer podłączony do zewnętrznego dysku twardego, uruchom tryb uśpienia i pozwól na wyłączenie ekranu lub prawidłowo odłącz zewnętrzny dysk twardy. Przed rozpoczęciem obsługi napędu należy rozładować elektryczność statyczną, dotykając jego niemalowanej powierzchni metalowej. Nie należy dotykać styków złączy w napędzie wymiennym ani w komputerze.
Napęd optyczny Komputer zawiera napęd optyczny rozszerzający funkcjonalność komputera. Określ rodzaj zainstalowanego urządzenia by sprawdzić jego możliwości. Napęd optyczny pozwala na odczyt płyt z danymi, odtwarzanie muzyki i oglądanie filmów. Jeśli komputer zawiera napęd Blu-ray Disc ROM, wówczas możesz także oglądać wideo wysokiej rozdzielczości z płyty. Identyfikacja zainstalowanego napędu optycznego ▲ Wybierz kolejno Start > Komputer.
Korzystanie z dysków optycznych Napęd optyczny, taki jak napęd DVD-ROM, obsługuje dyski optyczne (CD i DVD). Tego rodzaju dysków używa się do przechowywania takich informacji jak muzyka, zdjęcia i filmy. Dyski DVD są bardziej pojemne niż dyski CD. Napęd optyczny może odczytywać standardowe dyski CD i DVD. Jeśli napęd optyczny jest napędem Blu-ray Disc ROM, może także odczytywać dyski Blu-ray. UWAGA: Niektóre z wymienionych napędów optycznych mogą nie być obsługiwane przez komputer.
Wybieranie właściwych dysków optycznych (CD, DVD i BD) Napęd optyczny umożliwia korzystanie z dysków optycznych (CD, DVD i BD). Dyski CD, stosowane do przechowywania danych cyfrowych, są także używane dla komercyjnych nagrań audio i są wygodnym rodzaje osobistej pamięci masowej. DVD i BD są używane głównie do filmów, oprogramowania i do wykonywania kopii zapasowych. DVD i BD są tego samego rozmiaru co CD, ale posiadają znacznie większą pojemność.
Dyski DVD±R LightScribe Płyty LightScribe DVD+R są przeznaczone do udostępniania i przechowywania danych, domowych nagrań wideo i zdjęć. Dyski te są zgodne w odczycie z większością napędów DVD-ROM i odtwarzaczami DVD. Wraz z napędem zgodnym z LightScribe i oprogramowaniem LightScribe, możesz zapisywać dane na dysku i dodawać własne etykiety na powierzchni dysku.
5. Delikatnie naciskaj dysk (3) na trzpieniu, aż wskoczy na miejsce. 6. Zamknij tacę napędu. Jeśli do tej pory nie skonfigurowano funkcji autoodtwarzania w sposób opisany poniżej, zostanie otwarte okno dialogowe autoodtwarzania. Następnie zostanie wyświetlony monit o wybór czynności związanej z zawartością nośnika. UWAGA: Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, upewnij się, że zasilacz prądu zmiennego jest podłączony do gniazdka w trakcie odtwarzania dysków BD.
Konfigurowanie funkcji autoodtwarzania 1. Wybierz Start > Programy domyślne > Zmień ustawienia funkcji Autoodtwarzanie. 2. Upewnij się, że pole wyboru Użyj funkcji Autoodtwarzanie dla wszystkich nośników i urządzeń jest zaznaczone. 3. Kliknij polecenie Wybierz domyślny, a następnie jedną z dostępnych opcji dla każdego wymienionego typu nośnika. UWAGA: Do odtwarzania DVD wybierz CyberLink PowerDVD. 4. Kliknij przycisk Zapisz.
Ostrzeżenie o prawach autorskich Zgodnie z właściwymi prawami autorskimi tworzenie nieautoryzowanych kopii materiału chronionego prawem autorskim, w tym programów komputerowych, filmów, audycji radiowych oraz nagrań dźwiękowych jest przestępstwem. Tego komputera nie wolno używać w takich celach.
Tworzenie lub „wypalanie” dysku CD lub DVD UWAGA: Przestrzegaj ostrzeżenia o prawach autorskich. Zgodnie z właściwymi prawami autorskimi tworzenie nieautoryzowanych kopii materiału chronionego prawem autorskim, w tym programów komputerowych, filmów, audycji radiowych oraz nagrań dźwiękowych jest przestępstwem. Tego komputera nie wolno używać w takich celach.
Wyjmowanie dysku CD, DVD lub BD 1. Naciśnij przycisk zwalniający (1) na przedniej ściance napędu, aby odblokować tacę dysku, a następnie delikatnie wyciągaj tacę (2), aż do końca. 2. Zdejmij dysk z tacy (3), delikatnie naciskając trzpień i jednocześnie unosząc zewnętrzne krawędzie dysku. Chwyć dysk za krawędzie, aby uniknąć dotykania jego powierzchni. UWAGA: Jeśli taca nośnika nie jest całkowicie wysunięta, ostrożnie nachyl dysk podczas wyjmowania. 3.
3. Zdejmij dysk z tacy (3), delikatnie naciskając trzpień i jednocześnie unosząc zewnętrzne krawędzie dysku. Chwyć dysk za krawędzie, aby uniknąć dotykania jego powierzchni. UWAGA: Jeśli taca nośnika nie jest całkowicie wysunięta, ostrożnie nachyl dysk podczas wyjmowania. 4. Zamknij tacę napędu i umieść płytę w pudełku ochronnym. Dysk nie odtwarza się automatycznie 1. Wybierz Start > Programy domyślne > Zmień ustawienia funkcji Autoodtwarzanie. 2.
3. Ustaw High Color (16 bitów) jeśli wybrana jest inna opcja. 4. Kliknij OK. ◦ Odłącz urządzenia zewnętrzne, takie jak drukarka, skaner, kamera internetowa lub urządzenie przenośne. Film DVD nie jest wyświetlany na wyświetlaczu zewnętrznym 1. Jeśli są włączone jednocześnie wyświetlacz komputera i wyświetlacz zewnętrzny, naciśnij klawisze f4 raz lub kilka razy by przełączyć się pomiędzy dwoma wyświetlaczami. 2. Skonfiguruj ustawienia monitora tak, aby monitor zewnętrzny był głównym wyświetlaczem: a.
Należy ponownie zainstalować sterownik urządzenia 1. Wyjmij dyski z napędu optycznego. 2. Wybierz polecenia Start > Panel sterowania > System i zabezpieczenia. Następnie w obszarze System, kliknij Menedżer urządzeń. 3. W oknie Menedżera urządzeń kliknij strzałkę obok rodzaju sterownika, który chcesz odinstalować i następnie zainstalować ponownie (na przykład napędy DVD/CD-ROM, modemy itd.). 4. Kliknij prawym przyciskiem na liście urządzeń, a następnie kliknij Odinstaluj.
Uzyskiwanie najnowszych sterowników urządzeń Windows Możesz uzyskać najnowsze sterowniki urządzeń Windows za pomocą funkcji Windows Update. Ta funkcja może być ustawiona do automatycznego sprawdzania i instalacji aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows i innych produktów Microsoft. Korzystanie z Windows Update: 1. Użyj odnośnika znajdującego się w Start > Wszystkie programy > Windows Update.
Korzystanie z napędów zewnętrznych Wyjmowane napędy zewnętrzne rozszerzają opcje przechowywania i uzyskiwania dostępu do informacji. Napęd USB można dodać, podłączając go do portu USB w komputerze lub do opcjonalnego urządzenia rozszerzającego.
Zwiększanie wydajności dysku twardego Korzystanie z programu Defragmentator dysków Podczas korzystania z komputera pliki na dysku twardym ulegają fragmentacji. Program Defragmentator dysków konsoliduje pofragmentowane pliki i foldery w celu utrzymania wydajności działania systemu. Po uruchomieniu Defragmentator dysków nie wymaga nadzoru. W zależności od wielkości dysku twardego i liczby sfragmentowanych plików, Defragmentator dysków może wymagać nawet kilka godzin.
Wymiana dysku twardego OSTROŻNIE: Aby zapobiec utracie informacji lub zawieszeniu systemu: Przed wyjęciem dysku twardego z wnęki należy wyłączyć komputer. Nie wolno wyjmować dysku twardego, gdy komputer jest włączony lub znajduje się w stanie uśpienia czy hibernacji. W przypadku wątpliwości, czy komputer jest wyłączony, czy też znajduje się w stanie hibernacji, należy go włączyć, naciskając przycisk zasilania. Następnie należy wyłączyć komputer za pomocą odpowiedniej funkcji systemu operacyjnego.
84 8. Wyjmij śruby dysku twardego. 9. Odłącz przewód dysku twardego z płyty głównej (1) i uchwyt przewodu (2). Unieś uchwyt dysku twardego (3) i wyjmij dysk z komputera.
Instalacja dysku twardego: 1. Wsuń dysk twardy do wnęki (1) i wciśnij go, aż zostanie prawidłowo osadzony (2). Umieść przewód dysku twardego pod uchwytem (3), a następnie podłącz przewód dysku twardego do płyty głównej (4). 2. Wkręć śruby dysku twardego. 3. Wyrównaj wypustki na pokrywie dysku twardego (1) z otworami w komputerze. 4. Zamknij pokrywę (2).
86 5. Dokręć śruby pokrywy dysku twardego (3). 6. Załóż ponownie baterię. 7. Obróć komputer komputer prawą stroną do góry. 8. Podłącz ponownie zasilanie komputera. 9. Podłącz wszystkie zewnętrzne urządzenia.
7 Urządzenia zewnętrzne i zewnętrzne karty pamięci Korzystanie z urządzenia USB Port USB umożliwia podłączanie opcjonalnych urządzeń zewnętrznych USB – takich jak klawiatura, mysz, napęd dyskowy, drukarka, skaner, koncentrator – do komputera lub do opcjonalnego produktu rozszerzeń lub urządzenia dokowania. Do prawidłowego działania niektórych urządzeń USB konieczne może być zainstalowanie dodatkowego oprogramowania. Zwykle jest ono dostarczane wraz z urządzeniem.
UWAGA: Przy pierwszym podłączeniu urządzenia USB w obszarze powiadomień z prawej strony paska zadań zostanie wyświetlony komunikat „Instalacja oprogramowania sterownika urządzenia”. Wyjmowanie urządzenia USB OSTROŻNIE: Aby zapobiec utracie danych lub sytuacji, w której system nie odpowiada, przed odłączeniem urządzenia USB należy wykonać opisane poniżej czynności. OSTROŻNIE: Aby uniknąć uszkodzenia złącza USB, przy wyjmowaniu urządzenia USB nie należy wyrywać kabla ze złącza.
Korzystanie z gniazd kart Digital Media Opcjonalne karty cyfrowe to bezpieczny sposób przechowywania i udostępniania danych. Karty te są często używane w aparatach obsługujących multimedia cyfrowe oraz urządzeniach PDA i w innych komputerach.
Wyjmowanie karty cyfrowej OSTROŻNIE: Aby zapobiec utracie danych lub sytuacji, w której system nie odpowiada, przed wyjęciem karty cyfrowej z gniazda należy wykonać opisane poniżej czynności. Zapisz informacje i zamknij wszystkie programy związane z kartą. UWAGA: Aby zatrzymać transfer danych, kliknij przycisk Anuluj w oknie Kopiowanie w systemie operacyjnym. Aby wyjąć kartę cyfrową: 1.
8 Dodawanie i wymiana modułu pamięci Komputer ma jedną komorę modułu pamięci, znajduje się ona w dolnej części komputera. Pojemność pamięci komputera można zwiększyć, dodając moduł pamięci do wolnego gniazda dodatkowego lub wymieniając istniejący moduł pamięci na moduł o większej pojemności.
8. Podnieś pokrywę komory modułu pamięci i zdejmij ją z komputera (2). 9. Jeśli wymieniasz moduł pamięci, wyjmij istniejący moduł pamięci: a. Odciągnij zaciski mocujące (1) znajdujące się po obu stronach modułu pamięci. Moduł pamięci zostanie otwarty. OSTROŻNIE: Aby nie uszkodzić modułu pamięci, należy trzymać go za krawędzie. Nie należy dotykać elementów modułu pamięci. b. Chwyć brzeg modułu pamięci (2) i delikatnie wyjmij moduł z gniazda. c.
OSTROŻNIE: Aby nie uszkodzić modułu pamięci, należy trzymać go za krawędzie. Nie należy dotykać elementów modułu pamięci ani go zginać. a. Wyrównaj karbowaną krawędź (1) modułu pamięci z wypustką w gnieździe. b. Trzymając moduł przechylony pod kątem 45 stopni do powierzchni komory pamięci, wsuń moduł (2) do gniazda, aż zostanie prawidłowo osadzony. c. Delikatnie dociśnij moduł pamięci (3), dociskając jednocześnie jego lewy i prawy brzeg, aż zaciski zaskoczą na swoje miejsce. 11.
15. Ustaw komputer prawą stroną do góry, a następnie podłącz ponownie zewnętrzne źródło zasilania i urządzenia zewnętrzne. 16. Włącz komputer.
9 Bezpieczeństwo Ochrona komputera Standardowe funkcje zabezpieczeń dostępne w systemie operacyjnym Windows oraz narzędziu Setup działającym poza środowiskiem systemu Windows umożliwiają ochronę ustawień osobistych oraz danych przed różnorodnymi zagrożeniami.
Korzystanie z haseł Hasło to grupa znaków wybrana do zabezpieczenia danych komputerowych. Można ustawić kilka typów haseł, w zależności od wybranego sposobu kontroli dostępu do danych. Hasła można ustawić w systemie Windows lub niezależnym narzędziu Setup preinstalowanym na komputerze. OSTROŻNIE: Aby zapobiec utracie dostępu do komputera, należy zapisać wszystkie ustawiane hasła.
Ustawianie haseł w narzędziu Setup Hasło Funkcja Hasło administratora* ● Blokuje dostęp do narzędzia Setup. ● Po ustawieniu hasła, jego podawanie jest wymagane przy każdym uruchomieniu narzędzia Setup. OSTROŻNIE: W przypadku zapomnienia hasła administratora dostęp do narzędzia Setup nie będzie możliwy. Hasło uruchomieniowe* ● Blokuje dostęp do zawartości komputera.
Zarządzanie hasłem administratora Aby ustawić, zmienić lub usunąć to hasło, wykonaj następujące czynności: 1. Uruchom narzędzie Setup włączając lub uruchamiając ponownie komputer. Naciśnij klawisz f10, kiedy w lewym dolnym rogu ekranu wyświetlony jest monit „Press the ESC key for Startup Menu” (Naciśnij klawisz ESC, aby wejść do menu startowego). – lub – Uruchom narzędzie Setup włączając lub uruchamiając ponownie komputer.
Zarządzanie hasłem uruchomieniowym Aby ustawić, zmienić lub usunąć to hasło, wykonaj następujące czynności: 1. Uruchom narzędzie Setup włączając lub uruchamiając ponownie komputer. Naciśnij klawisz f10, kiedy w lewym dolnym rogu ekranu wyświetlony jest monit „Press the ESC key for Startup Menu” (Naciśnij klawisz ESC, aby wejść do menu startowego). – lub – Uruchom narzędzie Setup włączając lub uruchamiając ponownie komputer.
Korzystanie z oprogramowania antywirusowego Korzystanie z komputera w celu wysyłania i odbierania poczty e-mail oraz uzyskiwania dostępu do sieci lokalnej i Internetu, naraża go na ataki wirusów komputerowych. Wirusy komputerowe mogą zablokować system operacyjny, programy lub programy narzędziowe lub powodować ich nieprawidłowe działanie. Oprogramowanie antywirusowe może wykryć większość wirusów, usunąć je i, w większości przypadków, naprawić powodowane przez nie uszkodzenia.
Instalacja krytycznych aktualizacji zabezpieczeń OSTROŻNIE: Firma Microsoft przesyła powiadomienia o krytycznych aktualizacjach. Aby zabezpieczyć komputer przed próbami naruszenia zabezpieczeń i wirusami komputerowymi, należy instalować aktualizacje krytyczne firmy Microsoft natychmiast po otrzymaniu powiadomienia. Aktualizacje systemu operacyjnego lub innego oprogramowania mogły zostać udostępnione już po dostarczeniu komputera.
A Narzędzie Setup (BIOS) Uruchamianie narzędzia Setup Narzędzie Setup jest narzędziem pamięci ROM umożliwiającym uzyskiwanie informacji i dostosowywanie ustawień, z którego można korzystać nawet wtedy, gdy system operacyjny Windows nie działa. To narzędzie wyświetla raporty dotyczące komputera i udostępnia ustawienia uruchamiania, ochrony i innych preferencji. Aby uruchomić narzędzie Setup: ▲ Uruchom narzędzie Setup włączając lub uruchamiając ponownie komputer.
Korzystanie z narzędzia Setup Zmiana języka narzędzia Setup Poniższa procedura wyjaśnia jak zmienić język narzędzia Setup. Jeżeli narzędzie Setup nie jest jeszcze uruchomione, rozpocznij od kroku 1. Jeśli narzędzie Setup jest już uruchomione, rozpocznij od kroku 2 1. Uruchom narzędzie Setup włączając lub uruchamiając ponownie komputer. Naciśnij klawisz f10, kiedy w lewym dolnym rogu ekranu wyświetlony jest monit „Press the ESC key for Startup Menu” (Naciśnij klawisz ESC, aby wejść do menu startowego).
Wyświetlanie informacji o systemie Poniższa procedura wyjaśnia jak wyświetlać informacje o systemie w narzędziu Setup. Jeżeli narzędzie Setup nie jest uruchomione, rozpocznij od kroku 1. Jeśli narzędzie Setup jest uruchomione, rozpocznij od kroku 2. 1. Uruchom narzędzie Setup włączając lub uruchamiając ponownie komputer. Naciśnij klawisz f10, kiedy w lewym dolnym rogu ekranu wyświetlony jest monit „Press the ESC key for Startup Menu” (Naciśnij klawisz ESC, aby wejść do menu startowego).
Zamykanie narzędzia Setup Narzędzie Setup można zamknąć zapisując zmiany lub bez ich zapisywania. ● Aby zamknąć narzędzie Setup i zapisać zmiany z bieżącej sesji: Jeżeli menu narzędzia Setup nie są widoczne, naciśnij klawisz esc, aby powrócić do wyświetlania menu. Następnie za pomocą klawiszy ze strzałkami wybierz kolejno Exit (Zakończ) > Exit Saving Changes (Zapisz zmiany i zakończ), a następnie naciśnij klawisz enter.
Menu System Configuration (Konfiguracja systemu) Wybierz opcję Aby Language (Język) Zmienić język narzędzia Setup. Button Sound (dźwięk klawiszy - tylko wybrane modele) Włączanie/wyłączanie dźwięków przycisków dotykowych. Virtualization Technology (Technologia wirtualizacji) (tylko wybrane modele) Włączyć/wyłączyć technologię wirtualizacji procesora. Processor C6 State (Stan C6 procesora, tylko wybrane modele) Włączyć/wyłączyć stan procesora.
Wybierz opcję Aby UWAGA: W przypadku modeli z dwoma dyskami twardymi ta opcja menu nosi nazwę Primary Hard Disk Self Test (Autotest podstawowego dysku twardego). Secondary Hard Disk Self Test (Autotest pomocniczego dysku twardego) (tylko wybrane modele) Przeprowadzić dokładny autotest pomocniczego dysku twardego. Memory Test (Test pamięci) Przeprowadzić test diagnostyczny pamięci systemowej.
B Aktualizacje oprogramowania Zaktualizowane wersje oprogramowania dostarczonego z komputerem mogą być dostępne na stronie internetowej firmy HP. Większość oprogramowania i aktualizacji BIOS dostępnego na stronie internetowej firmy HP jest spakowana w skompresowanych plikach o nazwie SoftPaq. Niektóre pakiety do pobrania zawierają plik o nazwie Readme.txt, w którym znajdują się informacje dotyczące instalowania oprogramowania oraz rozwiązywania związanych z nim problemów.
Aktualizacja BIOS W celu aktualizacji BIOS, najpierw należy ustalić bieżącą wersję BIOS, a następnie pobrać i zainstalować nową jego wersję. Sprawdzanie wersji BIOS W celu ustalenia, czy dostępne aktualizacje systemu BIOS zawierają wersje systemu BIOS nowsze od obecnie zainstalowanej na komputerze, trzeba sprawdzić wersję zainstalowanego systemu BIOS.
Pobieranie aktualizacji systemu BIOS OSTROŻNIE: Aby zapobiec uszkodzeniu komputera lub nieprawidłowemu zainstalowaniu aktualizacji systemu BIOS, należy ją pobierać i instalować tylko wtedy, gdy komputer jest podłączony do niezawodnego zewnętrznego źródła zasilania za pomocą zasilacza prądu przemiennego. Aktualizacji systemu BIOS nie należy pobierać ani instalować, jeśli komputer jest zasilany z baterii, lub podłączony do opcjonalnego źródła zasilania.
Rozpocznie się proces instalacji systemu BIOS. 5. W celu ukończenia instalacji postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Po udanej aktualizacji BIOS-u system zamyka się automatycznie. UWAGA: Po wyświetleniu na ekranie komunikatu o pomyślnym ukończeniu instalacji pobrany plik można usunąć z dysku twardego.
Aktualizacja programów i sterowników Aby pobrać i zainstalować oprogramowanie inne niż aktualizacja systemu BIOS, wykonaj następujące czynności: Korzystanie ze strony HP: 1. Otwórz przeglądarkę internetową, przejdź na stronę http://www.hp.com/support i wybierz swój kraj lub region. 2. Kliknij opcję pobierania oprogramowania i sterowników, wpisz numer modelu komputera w polu Wyszukiwania i naciśnij enter.
C Kopia zapasowa i odzyskiwanie Przywrócony system po awarii jest tak kompletny, jak ostatnia posiadana kopia zapasowa. Firma HP zaleca tworzenie płyt odzyskiwania w zaraz po zakończeniu instalacji oprogramowania. W związku z instalacją nowych programów i zapisaniem nowych plików, regularnie twórz kopie zapasowe systemu, aby zawsze mieć w miarę aktualną kopię danych.
Tworzenie dysków do odzyskiwania Firma HP zaleca utworzenie dysków do odzyskiwania, aby zapewnić możliwość odzyskania oryginalnego stanu fabrycznego systemu w przypadku poważnej awarii lub niestabilności systemu. Dyski te należy utworzyć po pierwszej konfiguracji komputera. Z dyskami należy obchodzić się ostrożnie i należy przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Oprogramowanie umożliwia utworzenie tylko jednego zestawu dysków do odzyskiwania.
Tworzenie kopii zapasowej danych W związku z instalacją nowych programów i zapisaniem nowych plików należy regularnie tworzyć kopie zapasowe systemu, aby zawsze mieć w miarę aktualną kopię danych. Zaleca się tworzenie kopii zapasowej systemu w następujących przypadkach: ● O określonych, zaplanowanych porach UWAGA: Ustaw przypomnienia o okresowym tworzeniu kopii zapasowych. ● Przed naprawą komputera lub przywracaniem danych. ● Przed dodaniem albo modyfikacją sprzętu lub oprogramowania.
Korzystanie z funkcji tworzenia kopii zapasowej i przywracania systemu Windows Aby utworzyć kopię zapasową za pomocą funkcji tworzenia kopii zapasowej i przywracania systemu Windows, wykonaj następujące kroki: UWAGA: Przed rozpoczęciem procesu tworzenia kopii zapasowej upewnij się, że komputer jest podłączony do zasilania sieciowego. UWAGA: Proces ten może trwać ponad godzinę, w zależności od rozmiaru plików i szybkości komputera. 1.
Korzystanie z punktów przywracania systemu Podczas wykonywania kopii zapasowej systemu tworzony jest punkt przywracania systemu. Punkt przywracania systemu umożliwia zapisanie i nazwanie „zdjęcia” dysku twardego w określonym momencie. Aby cofnąć późniejsze zmiany wprowadzone w systemie, można przywrócić system do tego punktu. UWAGA: Odzyskiwanie systemu z wcześniejszego punktu przywracania nie wpływa na pliki danych ani wiadomości e-mail zapisane lub utworzone po utworzeniu ostatniego punktu.
Odzyskiwanie UWAGA: Odzyskiwać można te pliki, dla których wcześniej wykonano kopie zapasowe. HP zaleca użycie HP Recovery Manager do utworzenia zestawu dysków odzyskiwanie (kopii zapasowej całego dysku) zaraz po zakończeniu konfiguracji komputera. Program Recovery Manager umożliwia naprawienie lub przywrócenie systemu w przypadku awarii lub niestabilności. Program Recovery Manager działa z dysków do odzyskiwania lub z dedykowanej partycji odzyskiwania (tylko w wybranych modelach) na dysku twardym.
klawisz ESC, aby wejść do menu rozruchowego). Następnie naciśnij f11, gdy na ekranie widać komunikat „Press for recovery”. 2. Kliknij opcję System recovery (Odzyskiwanie systemu) w oknie Recovery Manager. 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Indeks Symbole/Cyfry 1394 Power Saving (Oszczędzanie energii 1394) 106 bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN), położenie 9 BIOS, aktualizacja 109 A adapter kabla modemowego odpowiedni dla danego kraju 25 aktualizacje krytyczne, oprogramowanie 101 anteny 10 anteny urządzenia bezprzewodowego 10 aplikacje systemu Windows, klawisz 5 autoodtwarzanie 73 autotest dysku twardego 106 autotest pomocniczego dysku twardego 107 awaria systemu lub niestabilność 113 C Card Reader/ Power Saving (Oszczędzanie energii czytnik
gniazda wyjściowe RJ-11 (modem) 6 RJ-45 (sieć) 7 wejście audio (mikrofonowe) 38 wyjściowe gniazdo audio (słuchawkowe) 37 gniazdo, zasilanie 6 gniazdo linki zabezpieczającej, położenie 6 gniazdo nośników cyfrowych, położenie 7 gniazdo RJ-11 (modemowe), położenie 6 gniazdo RJ-45 (sieciowe), położenie 7 gniazdo słuchawkowe (wyjście audio) 37 gniazdo zasilania, położenie 6 H hasła administrator 97 uruchamianie 98 ustawianie w Windows 96 ustawione w narzędziu Setup 97 hasło administratora tworzenie 98 wprowadzan
LAN Power Saving (Oszczędzanie energii LAN) 106 linka zabezpieczająca 101 Ł ładowanie baterii 57, 59 łączenie się z siecią WLAN 19 M memory Test (Test pamięci) 107 Menu Diagnostics (Diagnostyka) 106 menu Main (Główne) 105 Menu Security (Zabezpieczenia) 105 Menu System Configuration (Konfiguracja systemu) 106 mikrofon cyfrowy typu dual-array, położenie 37 mikrofon wewnętrzny 37 mikrofony, wewnętrzne 10 mikrofony wewnętrzne, położenie 10 minimalizowanie zakłóceń 23 moduł pamięci dodawanie 91 rozszerzanie 91 w
porty USB, położenie 6, 7, 87 problemy, rozwiązywanie 21, 76 Processor C6 State (Stan C6 procesora) 106 program Defragmentator dysków 82 program Oczyszczanie dysku 82 program Recovery Manager 113 programy, aktualizacja 112 przechowywanie baterii 62 przełączanie grafiki 64 przyciski lewy/prawy na płytce dotykowej TouchPad 29 Wskaźnik wyłączenia płytki dotykowej 29 zasilanie 4 przyciski komunikacji bezprzewodowej Oprogramowanie Wireless Assistant 15 przycisk 15 system operacyjny 15 przyciski płytki dotykowej
płytka dotykowa TouchPad 2 wskaźnik kamery internetowej 10 Wskaźnik wyłączenia płytki dotykowej 29 zasilanie 3, 6 wskaźniki zasilania, położenie 3 wskaźnik kamery internetowej 37 wskaźnik komunikacji bezprzewodowej 15 wskaźnik komunikacji bezprzewodowej, położenie 3 wskaźnik napędu optycznego, położenie 6 wskaźnik num lk, położenie 3 wskaźnik wyłączenia płytki dotykowej, położenie 2, 29 wskaźnik wyłączenia płytki dotykowej TouchPad, położenie 3 Wskaźnik zasilania 57, 58 wskaźnik zintegrowanej kamery, położe